منو
طوطی کالا >خانه و آشپزخانه>لوازم برقی خانگی>ترازو>راهنمای خرید ترازوی آشپزخانه

مهمترین نکات هنگام انتخاب و خرید ترازوی آشپزخانه خوب

معرفی ترازوی آشپزخانه

ترازوی آشپزخانه با وجود ابعاد کمی که دارد و فضای محدودی که اشغال می کند می تواند بسیار مورد استفاده قرار بگیرد، به خصوص در زمانی که تصمیم دارید غذایی را بر اساس دستورالعمل دقیق خود درست کنید.

برای آن که بتوان به معرفی ترازوی آشپزخانه پرداخت پیش از هر چیز باید انواع آن را معرفی کرد. ترازوهای آشپزخانه بطور کلی و فارغ از برندها و قیمت های مختلفی که دارند به 2 دسته ترازوی های عقربه ای (مکانیکی یا آنالوگ) و همچنین ترازوهای دیجیتالی تقسیم می شوند.

ترازوی آشپزخانه

ترازوی آشپزخانه مدل عقربه ای

ترازوی آشپزخانه مدل عقربه ای دارای یک عقربه ای است که بسیار شبیه به عقربه ساعت است. به هر میزانی که وزن مواد قرار گرفته روی ترازو را بیشتر نمایید حرکت این عقربه افزایش پیدا کرده و در نهایت می تواند وزن دقیق را به شما نشان دهد. این مدل از ترازوها رایج ترین ترازوهای آشپزخانه هستند.

ترازو آشپزخانه آنالوگ

ترازوهای آشپزخانه مدل دیجیتال

نوع دوم ترازوی آشپزخانه که همان ترازوهای مدل دیجیتال هستند نمونه های مدرن تر این محصول را شکل می دهند. این نوع از ترازوها به جای آن که عقربه داشته باشند برای نمایش وزن مواد از نمایشگر دیجیتال استفاده می کنند. دقت ترازوهای دیجیتال بسیار بالاتر است و به همین دلیل نیز قیمت بیشتری از نمونه های عقربه ای خود دارد.

ترازوی آشپزخانه دیجیتال

ترازو دیجیتال باشد یا آنالوگ؟

اگر دنبال ترازویی هستید که کاملا ساده و بدون تنظیمات خاصی باشد و نیاز به تعویض باطری نداشته باشد، سراغ ترازوهای آنالوگ بروید. اما اگر ترازویی می خواهید که خواندن مقادیر اندازه گیری شده توسط آن ساده باشد و دقت بالاتری هم داشته باشد ترازوی دیجیتال انتخاب بهتری است.

نکات مهم هنگام خرید ترازوی آشپزخانه

 • بین ترازوی عقربه ای (آنالوگ) و دیجیتال با توجه به خصوصیاتی که قبلا شمرده شد، یکی را انتخاب کنید.
 • علاوه بر آنچه قبلا در مورد ترازوی عقربه ای گفته شد، داشتن سینی و کفه بزرگ برای اندازه گیری مقادیر سنگین تر، ساده بودن و نداشتن باتری و تنظیمات از دیگر خصوصیات این ترازوست.
 • کار با باتری، داشتن قابلیت هایی نظیر: ذخیره اطلاعات و دقت بالا از دیگر خواص ترازوی دیجیتال یا الکترونیک است.
 • ترازوهای آنالوگ و مکانیکی وزن را صرفا به کیلوگرم و گرم نشان می دهند، در حالی که برخی از ترازوهای دیجیتال قادرند علاوه بر گرم، وزن را به صورت پوند و اونس نیز نمایش دهند.
 • حساسیت و حداکثر ظرفیت قابل اندازه گیری به وسیله ترازو باید مد نظر باشد، برخی ترازوها با حساسیت بالا برای اندازه گیری موادی سبک مثل: ادویه جات و مغزها مناسبند و حداکثر ظرفیت قابل اندازه گیری آنها ۵۰۰ گرم است و برخی هم تا ۱۰ کیلوگرم، ظرفیت اندازه گیری دارند. بهتر است ضمن خرید ترازو بر اساس نیازتان، به اطلاعات شرکت سازنده روی بسته کالا نیز توجه نمایید.
 • به خطای اندازه گیری ترازو که قبلا در مورد آن توضیح داده شد توجه کنید، اختلاف احتمالی میان وزن واقعی چیزی که اندازه می گیرید با وزنی که ترازو نشان می دهد، خطای اندازه گیری ترازو است. این خطا در در برخی مدل ها ناچیز و در برخی تا ۵۰ گرم است.

مدلهای جدید ترازوی آشپزخانه

 • اندازه کفه، سطح و گنجایش ظرف ترازوها با هم متفاوت است، ترازویی مطلوب است که سطح قرار گیری مواد برای وزن کشی در آن بزرگ باشد.
 • اگر ترازو یک ظرف نگه دارنده برای مواد غذایی تر و خشک داشته باشد تا رطوبت به ترازو آسیب نرساند و سطح آن کثیف نشود و با راحتی قابل جداشدن و شستن باشد، خیلی بهتر است.
 • ترازوهای آشپزخانه دیجیتالی امکانات ویژه ای دارند مثل: تغییر واحد اندازه گیری (گرم، پوند، اونس و …).
 • برخی هم قابلیت صفر کردن دارند و شما به راحتی می توانید مواد را به هم اضافه و روی هم وزن کنید. پاره ای نیز دارای حافظه هستند و آخرین اندازه گیری را در خود نگه می دارند و برخی هم تایمر و زنگ هشدار دارند.
 • درجه بندی و خوانایی اعداد اندازه گیری روی ترازوی آنالوگ و صفحه نمایش ترازوی دیجیتال نباید فراموش شود.
 • طراحی و حجم ترازو باید طوری باشد که فضای کم تری از آشپزخانه شما را اشغال کند.
 • ظاهری شیک و زیبا برای ترازویی که روی میز یا کابینت شما قرار می گیرد، حائز اهمیت است.
 • قابلیت خاموش شدن اتوماتیک با هدف کاهش مصرف انرژی و سنجش مایعات دو خصوصیت مهم و قابل توجه برای ترازوهای آشپزخانه به شمار می روند.

ترازوی آشپزخانه کاسه دار

بهترین برندهای تولیدکننده ترازوی آشپزخانه

برندهای تولیدکننده ترازوی آشپزخانه تنوع خیلی زیادی ندارند و اگر بخواهیم بهترین آنها را نام ببریم می توانیم به فلر، والرین، بیورر، ساپر، پارس خزر، های تک، متئو، سالتر، لایکا، وسکو، آرنیکا، کمری، پرانی، زاسن هاس، اورانوس، سرجیو، یونیک، تفاول، هاردستون، بهاز کالا، کنوود، همیلتون، صامو پرشین، ام بی، باریکو، لایف هایت، سنکور، سنهایزر، یوکر و ... اشاره کنیم.

شما می توانید با دقت در محصول مورد نظر خود و البته بودجه ای که برای خرید آن مد نظر دارید تمامی نکات و مواردی را که تا به اینجا به آنها اشاره کردیم در نظر بگیرید و دست به درست ترین و هوشمندانه ترین انتخاب بزنید.

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/09
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد