منو

مهمترین نکات هنگام انتخاب و خرید تب سنج یا دماسنج پزشکی

همانطور که می دانید یکی از مهمترین علائم بیماری های عفونی و ویروسی، تب است و برای درمان تب ویروسی پزشکان برای اندازه گیری شدت تب از دستگاهی به نام تب سنج استفاده می کنند.

تب، واکنش دفاعی بدن و علامت یک بیماری است و در واقع بیماری به حساب نمی آید، تب ممکن است به دلایل مختلف عفونی یا غیرعفونی ایجاد شود و در کودکان می تواند علامت بیماری مهمی باشد. درجه حرارت طبیعی بدن هنگامی که از طریق دهان اندازه گرفته شود، حدود ۳۷ درجه سانتی گراد است. درجه حرارتی که از طریق مقعد گرفته می شود معمولا یک درجه بالاتر از حرارت دهانی است. بنابراین درجه حرارت طبیعی اندازه گیری شده از ای طریق ۳۸ درجه است.

تب سنج کودک

بنابراین طبق این تعاریف، تب سنج یک ابزار پزشکی بسیار کاربردی است که برای اندازه گیری دمای بدن از آن استفاده می شود. تب سنج های مختلفی در بازار وجود دارد که در ساخت آنها از تکنولوژی های گوناگونی استفاده می شود.

امروزه تب سنج های دیجیتال و مادون قرمز جای تب سنج های قدیمی و جیوه ای را در بین مردم گرفته اند و تقریبا از پزشکان تا مصرف کنندگان خانگی ترجیح می دهند از تب سنج های دیجیتال استفاده کنند.

انواع تب سنج

به طور کلی تب سنج ها به دو دسته ی تماسی و غیر تماسی (مادون قرمز) تقسیم می شوند. تب سنج های تماسی برای انداره گیری دمای بدن باید با بدن بیمار تماس داشته باشند این در حالی است که تب سنج های غیر تماسی برای انداره گیری دمای بدن نیازی به تماس ندارند و با استفاده از اشعه های مادون قرمز دمای بدن بیمار را اندازه گیری می کنند.

انواع مختلف تب سنج

تب سنج های تماسی

رایج ترین نوع تب سنج ها تب سنج های تماسی هستند که با استفاده از سنسور های حرارتی الکتریکی دمای بدن را اندازه گیری می کنند. تب سنج تماسی می تواد از راه دهان، پیشانی، زیر بغل و مقعد دمای بدن را اندازه گیری کند. برای کودکان زیر ۳ سال دقیق ترین روش استفاده از مقعد برای اندازه گیری دمای بدن است.

استفاده زیر بغل نیز کم ترین دقت را دارا می باشد. برای بزرگسالان و کودکان بالای ۳ سال استفاده از روش دهانی دقیق ترین و پر کاربردترین روش اندازه گیری دمای بدن است. به طور میانگین برای اندازه گیری دمای بدن با تب سنج تماسی نیاز به یک دقیقه زمان است.

تب سنج های غیر تماسی یا مادون قرمز

امروزه با همه گیر شدن ویروس کرونا و لزوم رعایت فاصله مناسب از دیگران استفاده از تب سنج غیر تماسی بسیار مهم شده است. بسیاری از مدارس، دانشگاه ها، ادارات و مراکز درمانی باید مراجعه کنندگان خود را از نظر تب بررسی کنند. تب سنح های غیر تماسی می تواند از راه دور و با استفاده از اشعه مادون قرمز و بدون تماس با پوست تب بدن را در کمتر از چند ثانیه اندازه گیری کنند.

تب سنج مادون قرمز

از تب سنج های مادون قرمز نیز می توان بر روی پیشانی استفاده کرد. این نوع تب سنج غیر تماسی معمولاً با نگه داشتن آن در فاصله 2 تا 3 سانتی متر از پیشانی بیمار و فشار دادن یک دکمه بر روی صفحه مشاهده می شود. سپس تب سنج را به پیشانی نزدیک یا دورتر کنید تا دو دایره قرمز به یک دایره قرمز تبدیل شود ، سپس دکمه را رها کنید، در این صورت دما نشان داده می شود.

تب سنج های دیجیتالی

تب سنج دیجیتال راحت ترین و ارزان ترین نوع است. آنها یک صفحه LCD برای خواندن مقدار دما و یک دکمه برای شروع کار دارند. آنها همچنین دارای زنگ هشدار (اعلان موقعیت توسط صدا) هستند.

بدین معنی که نیازی نیست ساعت خود را چک کنید، دستگاه پس از اندازه گیری با یک اعلان شنیداری به شما اطلاع می دهد. همچنین تب سنج های دیجیتالی باتری کار می کنند.
تصمیم بگیرید که تب سنج با نوک ثابت یا تب سنج با نوک انعطاف پذیر می خواهید. به طور کلی، گزارش ها نشان می دهند تب سنج های نوک قابل انعطاف راحت ترند.

بسیاری از تب سنج ها با طرح نوک تیز به گونه ای طراحی شده اند که برای اندازه گیری تب از طریق مقعد و همچنین از طریق دهان مناسب ترند. از همه تب سنج های نوک قابل انعطاف نمی توان برای مقعد استفاده کرد، بنابراین مهم است که قبل از استفاده از دستگاه، برچسب یا دستور العمل ها را بخوانید.

راهنمای خرید تب سنج دیجیتالی

وزن و اندازه تب سنج

اولین نکته در هنگام خرید دما سنج توجه به وزن و اندازه محصول است. به یاد داشته باشید که این مدل های تب سنج گرچه از فناوری جدیدتری برخوردار هستند اما همچنان به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین بهتر است از نظر وزن و اندازه برای سهولت استفاده شما طراحی شود.

توجه به دقت اندازه گیری

دومین نکته برای انتخاب تب سنج توجه به دقت اندازه گیری آن است. شاید برایتان جالب باشد اما با یک تب سنج علاوه بر دمای بدن انسان، می توانید دمای ظرف غذا، عایق درب و پنجره، دمای تلویزیون، یخچال و … را بدون اتصال به آنها اندازه گیری کنید.

بنابراین، هرچه اندازه گیری دقیق تب سنج شما دقیق تر باشد، برای شما بهتر است. البته به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار در قیمت تب سنج های، دقت اندازه گیری آنهاست!

توجه به بازه اندازه گیری دما

بیشتر تب سنج ها طیف وسیعی از اندازه گیری دما را دارند اما ممکن است بیشتر آنها برای استفاده شما در خانه، خریداران عزیز مناسب نباشد. با این حال، توصیه می کنیم قبل از خرید تب سنجی از این دست، محدوده اندازه گیری را بدانید.

اندازه گیری دمای بدن

توجه به واحد اندازه گیری دما

مورد بعدی که هنگام انتخاب و خرید تب سنج بسیار مهم است، توجه به واحد اندازه گیری دمای دستگاه خود است. بیشتر تب سنج های جدید قادر به اندازه گیری دمای فارنهایت روی صفحه نمایش خود و سانتیگراد هستند. انتخاب باشماست؛ اما بدانید که بیشتر تب سنج ها توانایی تنظیم واحد دما را بر روی خود دارند.

تب سنج دیجیتال غیر تماسی

مزیت استفاده از این مدل تب سنج ها در مقایسه با مدل های ساده قبلی این است که می توانید دمای آنها را بدون ایجاد تماس با جسم یا بدن انسان اندازه بگیرید. با این حال، به یاد داشته باشید که هر دستگاهی می تواند در یک گپ مکانی از سوژه مورد نظر شما کار کند که آن را در اصطلاح همان میدان خوانش دما گفته می شود. بنابراین در این زمینه هنگام خرید تب سنج دقت کنید.

توجه به منبع تغذیه

بیشتر تب سنج ها با باتری های خودکار یا نیم قلم و حتی کتاب کار می کنند. با این حال مدل هایی نیز در بازار وجود دارد که می توان با باتری های قابل شارژ از آنها استفاده کرد. انتخاب در این زمینه به نظر شما بستگی دارد.

دماسنج  پزشکی

قابلیت خاموشی خودکار

اگر تب سنج مورد نظر شما این ویژگی را داشته باشد بسیار خوب است. به این ترتیب شما کاملاً از فکر هدر نرفتن باتری استفاده شده در ساختار دستگاه خلاص خواهید شد. بیشتر تب سنج های دارای این عملکرد پس از 10 تا 15 ثانیه استفاده به طور خودکار خاموش می شوند.

قیمت تب سنج

تمام عناصر ذکر شده در این مقاله از جمله عوامل موثر در قیمت تب سنج هستند. اما به یاد داشته باشید که محصولی که انتخاب می کنید باید انتظارات شما را برآورده کند. بنابراین، اگر می خواهید فقط یکی از آنها را برای اندازه گیری دما در دورافتاده ترین قسمت های خانه خود بخرید، دیگر نیازی به مراجعه به تب سنج های صنعتی در بین گزینه های خود نیست!

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/13
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد