منو

راهنمای خرید تابلو فرش دستباف و ماشینی زیبا

تابلو فرش، فرشی است که مثل تابلوی نقاشی تصویری از طبیعت، مناظر، حیوانات، گل ها، گیاهان، اشخاص، چهره ها، تاریخ و ... را به نمایش می گذارد و جنبه تزئیتی دارد، این پدیده، هنری پیچیده و عجیب است، گره های زیبا و ظریفی که وقتی در کنار هم می نشینند، تصویری را خلق می کنند که بیننده در پوستر یا قالی بودن آن دچار تردید می شود.

تابلو فرش در واقع فرشی است که عموما در اندازه های کوچک از ۳۵ *۵۰ سانت تا ۳ * ۲ متر بافته میشود. هرچند که تابلو فرش های اصیل همگی دستباف هستند و نمونه ای از هنر فاخر ایرانی محسوب میشوند اما با این حال امروزه تعداد بیشماری از تابلو فرش ها در بازار بصورت ماشینی تولید شده و طرفداران خود را نیز دارند. بنابراین تابلو فرش ها در دو گروه دستباف و ماشینی دسته بندی می شوند، ایران یکی از عمده ترین تولید کنندگان این محصول در جهان است.

از آنجاییکه تابلو فرش ها جزو کالاهای لوکس و تجملی محسوب میشوند گزینه مناسبی نیز بعنوان هدیه ای منحصر به فرد، ارزشمند و ماندگار برای عزیزانتان میباشد.

تابلو فرش

راهنمای خرید بهترین مدلهای تابلو فرش ماشینی و دستباف

انواع مختلف تابلو فرش

در صورت کلی تابلو فرش های موجود در بازار به دو دسته ماشینی و دستباف تقسیم می شوند:

تابلو فرش ماشینی

تابلو فرش ماشینی در واقع نوعی نوین و مدرن شده از هنر کهن و قدیمی ایران است. اکنون کارخانه ها و کارگاه های بسیاری در این زمینه به وجود آمده که این محصول را با استفاده از دستگاه های صنعتی تولید می کنند. نوع صنعتی تابلو فرش تفاوت های زیادی با نوع دستباف دارد و نوع دستباف همیشه محبوب تر و پرطرفدارتر بوده است. اما نوع ماشینی تنوع طرح و نقش بسیار زیادی دارد و قیمت پایین تری دارد که این ویژگی ها باعث شده این نوع نیز فروش زیادی داشته باشد.

در نوع ماشینی از الیاف مصنوعی برای بافت استفاده می شود. همین موضوع باعث شده قیمت کمتری نسبت به نوع دستی داشته باشد. نخ تار نوع ماشینی معمولاً پلی استر است. نخ خاب آن می تواند از اکرلیک و یا دیگر متریال های منسوجات مصنوعی باشد.

در مورد نوع چاپ طرح و نقش روی فرش این است که دو صورت متداول برای زدن طرح روی فرش های ماشینی وجود دارد.

 1. روش اول مشابه با دستباف است و در این روش از همان ابتدا نقشه را به ماشین می دهند و ماشین آن را می بافد.
 2. اما روش دوم کمی فرق می کند؛ در این روش فرش به صورت سفید بافته می شود و پس از پایان بافت طرح مورد نظر را بر روی آن چاپ می کنند. این روش شبیه چاپ روی کاغذ است اما چاپ این طرح به صورت پشت و رو صورت می گیرد.


عکس تابلو فرش ماشینی

عکس تابلو فرش ماشینی بسیار زیبا و خاص

تابلو فرش دستباف

نوع دستباف از دیرباز توسط هنرمندان عزیز ایرانی به صورت دستی و سنتی تولید می شده اند که به علت صرف زمان، دقت و ظرافت زیاد برای خلق این آثار هنری، تابلوهای با ارزش، گران قیمت و اصیل بوده و هستند. البته مواردی همچون تعداد شانه ها، گره ها، نخ به کار برده شده در این آثار «ابریشم یا معمولی» و طرح، نقش و اندازه در قیمت گذاری آنها تاثیر گذار هستند.

بافتن آن ها مدت زیادی لازم دارد و گاهی اوقات یک سال و یا حتی بیشتر طول می کشد که همین دلیل ارزش بالای آن است. همچنین رنگ های استفاده شده در ساخت تابلو فرش دستباف و متریال آن با نوع ماشینی تفاوت عمده ای دارد. در نوع دستباف بر خلاف نوع ماشینی از رنگ های طبیعی استفاده می شود. علاوه بر این از نخ های طبیعی مانند ابریشم و پشم استفاده می گردد. این ویژگی ها باعث شده تا تابلو فرش دستباف به یک محصول فوق العاده ارزشمند و قیمتی تبدیل شود.

در واقع این محصول تنها یک تابلو تزیینی نیست یک اثر هنری برگرفته از تمام تمدن، فرهنگ و تاریخ است. استفاده از باکیفیت ترین متریال ها و همچنین رنگ طبیعی و در کنار آن زمان بسیار زیادی که برای بافتن آن صرف می شود؛ تابلو فرش دستباف را ارزشمند ساخته است. بسیار از افراد علاقه مند به هنر و فرهنگ سعی می کنند تا کلکسیونی از این آثار با ارزش گرد آوری کنند.

راهنمای خرید تابلو فرش

عکس تابلو فرش ماشینی طرح گلدان گل با قاب زیبا

مهمترین نکات در نگهداری تابلو فرش

 • سعی کنید تابلو فرش را به شکل مستقیم روی دیوار گچی یا آهکی آویزان نکنید.
 • روی تابلو فرش میخ نزنید.
 • تابلوفرش ها نباید لوله یا تا شوند.
 • پودر یا قرص نفتالین از بید زدگی تابلو فرش جلوگیری می کند.
 • تابلو فرش را در معرض رطوبت بالا مانند مسیر مستقیم کولرهای آبی قرار ندهید.
 • شکوه و جلوه ی تابلو فرش ها با قاب و روی دیوار نمایان می شود.
 • بهتر است از قاب های سلطنتی و شیشه ای برای تابلو فرش استفاده گردد.
 • اگر ضرورت شست وشوی تابلو فرش پیش آمد، از مراکز قالی شویی که در امر تمییزی تابلو فرش تخصص دارند کمک بگیرید، چنانچه این امکان فراهم نشد، تابلو را از قاب بیرون بیاورید و روی آن را با یک جاروبرقی که دهانه اش تمییز باشد، آن را جارو بکشید.

پیشنهاد مطالعه : فرش پوست چیست؟

برجسته بودن فرش

سوالی که برای اکثر خریداران پیش می آید این است که چطور وقتی تابلو رو می بافتند اینطور برجسته شده؟! باید گفت که این اتفاق در هنگام بافت نمی افتد این مسئله بعد از بافت توسط پرداختچی اتفاق می افتد و پرداخت یک هنر محسوب میشود. چه بسا فرش هایی زیبایی بافته شده که در اختیار پرداختچی بدون مهارت قرار گرفته و کل زحمت بافنده را از بین می برد و چه بسیار پرداختچی های ماهری هستند که عیوب فرش رو از طریق پرداخت می گیرند.

بهترین طرح های تابلو فرش ایرانی دستباف

عکس گالری فروش انواع تابلو فرش ماشینی و دستباف

انواع نخ تابلو فرش ها

تابلو فرش های دستبافت معمولاً از جنس پشم و پنبه و یا ترکیب این دو باهم تهیه می شوند و نخ آن ها با رنگ های طبیعی و گیاهی رنگرزی می شوند. تابلو فرش های ماشینی از جنس آکریلیک یا سایر الیاف مصنوعی مانند پلی استر بافته می شوند و نخ های تار و پود با انواع رنگ های مصنوعی رنگرزی شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

مشخص است که تابلو فرش های بافته شده با الیاف طبیعی از پنبه و پشم حیوانات، کیفیت و ارزش بیش تری نسبت به تابلو فرش های تهیه شده از الیاف و رنگ های مصنوعی دارند. در ادامه انواع نخ های مورد استفاده در بافت تابلو فرشهای ماشینی و دستباف را مورد بررسی قرار می دهیم:

 • نخ ابریشم مصنوعی یا طبیعی: تابلو فرش های بافته شده از ابریشم طبیعی (از پیله های ابریشم تهیه می شود) بسیار زیبا، لطیف، ظریف و چشم نواز بوده و کالایی گران بها و لوکس می باشند.
 • نخ کرک: تابلو فرش هایی که با کرک (پشم های نرم روی بدن چهارپایان) بافته و قاب می شوند. این تابلو فرش ها عموما گران قیمت بوده و طرفداران خود را دارند.
 • نخ پشمی: (از پشم گوسفندان تهیه می شود و بر اساس نژاد گوسفند، درجه مرغوبیت متفاوتی دارد)، یکی از پرکاربردترین مواد اولیه در بافت انواع فرش و تابلوفرش است که کیفیت های مختلفی دارند و فرش هایی با درجه کیفی و زیبایی متفاوتی از آنها تولید می شود.
 • نخ پنبه: نخ پنبه در این زمینه نیز پرمصرف بوده و غالبا در تارو پود فرش های ایرانی استفاده می شود.
 • نخ اکریلیک: قیمت این نخ ها به نسبت نخ های طبیعی ارزانتر بوده و فرش هایی با قیمت مناسب تر از آنها تولید می شود.
 • نخ های ترکیبی و …

انتخاب تابلو فرش خوب

مهمترین نکات در انتخاب و خرید تابلو فرش

 • بهتر است بدانید عموما اطلاعات تابلو فرش یا هر فرشی در قسمت پشت آن جایگذاری میشود ، بنابراین میتوانید با چک کردن پشت کار از وجود شناسنامه تابلو فرش اطلاع پیدا کرده و آن را مطالعه فرمایید.
 • قسمت پشت کار همیشه در بر گیرنده بسیاری اطلاعات میباشد. میتوانید با نگاه کردن به پشت تابلو فرش نوع گره های آن از نظر درشت و یا ریز بودن را بررسی نمایید، همچنین اگر کمی دقت کنید و قبل از خرید اطلاعات خود را بیشتر نمایید میتوانید با نگاه کردن به پشت کار از میزان دقیق بودن شانه هایی که توسط بافنده زده شده نیز اطلاع پیدا کنید.
 • ممکن است با نگاه به تابلو فرش متوجه کجی بافت آن نشوید چراکه این مساله در طرح تابلو فرش گم خواهد شد و خیلی قابل تشخیص نخواهد بود. یکی از راه کارها برای پی بردن به این مشکل ، بررسی پشت تابلو فرش میباشد چراکه هرگونه کجی در بافت از این طریق قابل مشاهده است.
 • دقت کنید که بهتر است تابلو فرش را قاب نشده تهیه فرمایید چراکه قاب میتواند کجی های فرش را بپوشاند در حالیکه اگر دو طرف تابلو فرش بدون قاب را روی هم بگذارید به راحتی متوجه کجی های آن خواهید شد.
 • اگر قصد خرید تابلو فرشی دارید که توسط استاد خاصی بافته شده و یا برند خاصی داشته باشد بهتر است از فروشگاه های معتبر و یا حتی الامکان از خود بافنده خریداری نمایید چراکه درحین رفو و مرمت فرش و سایر فنون نظیر آن این امکان وجود دارد که امضاء یا نام اشخاص در زیر تابلو بافته شود و تنها در صورتی که خیلی حرفه ای باشید میتوانید این مساله را تشخیص دهید.
 • تابلو فرش هایی که چله ابریشمی دارند گران قیمت تر هستند، با نگاه کردن به چله به راحتی میتوانید ابریشمی یا نخی بودن آن را تشخیص دهید، چله و یا پرزهای ابریشمی بسیار ظریف تر و درخشنده تر از نخ میباشد و قاعدتا جلوه بسیار زیباتری نیز به کار میدهند.
 • نکته دیگری که باید در نظر داشت پرداخت تابلوفرش است. پرداخت فرش و تابلو فرش یک هنر محسوب می شود و اگر بدون مهارت انجام شده باشد نه تنها در کیفیت ظاهری تابلو فرش تاثیر منفی دارد بلکه از ارزش آن نیز میکاهد.

نحوه تشخیص تابلو فرش دستباف و ماشینی

 • یکی از روش ها از طریق پشت فرش است. در فرش ماشینی گره ها به صورت یکنواخت و منظم هستند اما در فرش های دستبافت معمولا دارای ناهمواری هایی است و ترتیب منظمی دیده نمی شود.
 • به ریشه فرش دقت کنید. در فرش های ماشینی ریشه فرش، مصنوعی است اما در فرش های دستباف ریشه همان تارهای نخ است که امتداد پیدا کرده اند.
 • در فرش های ماشینی لبه فرش کاملا دارای دوردوزی منظم و یکنواخت است اما در فرش دستباف اینگونه نیست.
 • در فرش های ماشینی از انجایی که اتوماتیک بافته می شود ظاهر فرش (بافت و نقش) کاملا منظم است اما در فرش های دستباف به دلیل اینکه دستی است ممکن است نقص های دیده شود و در جاهایی تقارن رعایت نشده باشد.
 • عامل دیگر رنگ است. در فرش های ماشینی رنگ به الیاف فرش نفوذ می کند اما در فرش های دستباف رنگ ها کاملا طبیعی هستند.

پیشنهاد مطالعه : فرش چهل تکه یا کلاژ فرش چیست؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت تابلو فرش ماشینی و دستباف چند است؟
قیمت انواع تابلو فرش ماشینی از 100 هزار تومان تا 6 میلیون و تابلو فرش دستباف از 400 هزار تومان تا 160 میلیون تومان می باشد و به عواملی همچون جنس نخ، ابعاد و اندازه، طرح و نقش و نگار فرش، کیفیت و ظرافت دوخت و ... بستگی دارد.
نحوه تشخیص تابلو فرش دستباف و ماشینی چگونه است؟
در فرش های ماشینی بر خلاف فرشهای دستباف گره ها به صورت یکنواخت و منظم هستند، ریشه فرش مصنوعی است، لبه فرش دوردوزی منظم و یکنواختی دارد، ظاهر فرش (بافت و نقش) کاملا منظم است و رنگ به الیاف فرش نفوذ می کند.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/17
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
تابلو فرش ماشینی طرح هخامنش بافت کاشان جنس نخ پنبه
تابلو فرش ماشینی طرح هخامنش بافت کاشان جنس نخ پنبه
تابلو فرش ماشینی طرح دستبافت مدل وان یکاد جنس نخ پنبه
تابلو فرش ماشینی طرح دستبافت مدل وان یکاد جنس نخ پنبه
تابلو فرش ماشینی نقش نگار رضوی طرح گل جنس پلی استر
تابلو فرش ماشینی نقش نگار رضوی طرح گل جنس پلی استر
تابلو فرش ماشینی طرح وان یکاد 3600 شانه
تابلو فرش ماشینی طرح وان یکاد 3600 شانه
تابلو فرش ماشینی مدل آیه قرآنی آیت الکرسی جنس پلی استر
تابلو فرش ماشینی مدل آیه قرآنی آیت الکرسی جنس پلی استر
تابلو فرش ماشینی طرح روستا جنس نخ پنبه کاشانی
تابلو فرش ماشینی طرح روستا جنس نخ پنبه کاشانی
تابلو فرش ماشینی نقش و نگار رضوی طرح مینیاتور بافت کاشان جنس پلی استر
تابلو فرش ماشینی نقش و نگار رضوی طرح مینیاتور بافت کاشان جنس پلی استر
تابلو فرش ماشینی طرح سبد گل بافت کاشان 3000 شانه
تابلو فرش ماشینی طرح سبد گل بافت کاشان 3000 شانه
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد