منو

مهمترین نکات هنگام انتخاب و خرید تابلو فرش دستباف و ماشینی

تابلو فرش، فرشی است که مثل تابلوی نقاشی تصویری از طبیعت، مناظر، حیوانات، گل ها، گیاهان، اشخاص، چهره ها، تاریخ و … را به نمایش می گذارد و جنبه ی تزئیتی دارد، این پدیده، هنری پیچیده و عجیب است، گره های زیبا و ظریفی که وقتی در کنار هم می نشینند، تصویری را خلق می کنند که بیننده در پوستر یا قالی بودن آن دچار تردید می شود.

تابلو فرش در واقع فرشی است که عموما در اندازه های کوچک از ۳۵ *۵۰ سانت تا ۳ * ۲ متر بافته میشود. هرچند که تابلو فرش های اصیل همگی دستباف هستند و نمونه ای از هنر فاخر ایرانی محسوب میشوند اما با این حال امروزه تعداد بیشماری از تابلو فرش ها در بازار بصورت ماشینی تولید شده و طرفداران خود را نیز دارند. بنابر این تابلو فرش ها در دو گروه دستباف و ماشینی دسته بندی می شوند، ایران یکی از عمده ترین تولید کنندگان این محصول در جهان است.

از آنجاییکه تابلو فرش ها جزو کالاهای لوکس و تجملی محسوب میشوند گزینه مناسبی نیز بعنوان هدیه ای منحصر به فرد ، ارزشمند و ماندگار برای عزیزانتان میباشد.

تابلو فرش

انواع مختلف تابلو فرش

در صورت کلی تابلو فرش های موجود در بازار به دو دستۀ ماشینی و دستباف تقسیم می شوند:

تابلو فرش ماشینی

این مدل ها که بیشتر توسط کشور چین طراحی و تولید می شوند قاعدتاً قیمت بسیار پایین تری نسبت به نمونه های دستباف دارند اما به خاطر قیمت پایین تر و اینکه به راحتی نمی توان آنها را با نمونه های دستباف تشخیص داد مشتریان بیشتری پیدا کرده اند و به نحوی بازار را قبضه و تحت سیطره خود در آورده اند.

تابلو فرش دستباف

نوع دستباف از دیرباز توسط هنرمندان عزیز ایرانی تولید می شده اند که به علت صرف زمان، دقت وظرافتِ زیاد برای خلقِ این آثارِ هنری، تابلوهای با ارزش، گران قیمت و اصیل بوده و هستند. البته مواردی همچون تعداد شانه ها، گره ها، نخ به کار برده شده در این آثار «ابریشم یا معمولی» و طرح ، نقش واندازه در قیمت گذاریِ آنها تاثیر گذار هستند.

راهنمای خرید تابلو فرش

مهمترین نکات در نگهداری تابلو فرش

 • سعی کنید تابلو فرش را به شکل مستقیم روی دیوار گچی یا آهکی آویزان نکنید.
 • روی تابلو فرش میخ نزنید.
 • تابلوفرش ها نباید لوله یا تا شوند.
 • پودر یا قرص نفتالین از بید زدگی تابلو فرش جلوگیری می کند.
 • تابلو فرش را در معرض رطوبت بالا مانند مسیر مستقیم کولرهای آبی قرار ندهید.
 • شکوه و جلوه ی تابلو فرش ها با قاب و روی دیوار نمایان می شود.
 • بهتر است از قاب های سلطنتی و شیشه ای برای تابلو فرش استفاده گردد.
 • اگر ضرورت شست وشوی تابلو فرش پیش آمد، از مراکز قالی شویی که در امر تمییزی تابلو فرش تخصص دارند کمک بگیرید، چنانچه این امکان فراهم نشد، تابلو را از قاب بیرون بیاورید و روی آن را با یک جاروبرقی که دهانه اش تمییز باشد، آن را جارو بکشید.

پیشنهاد مطالعه : فرش پوست چیست؟

برجسته بودن فرش

سوالی که برای اکثر خریداران پیش می آید این است که چطور وقتی تابلو رو می بافتند اینطور برجسته شده؟! باید گفت که این اتفاق در هنگام بافت نمی افتد این مسئله بعد از بافت توسط پرداختچی اتفاق می افتد و پرداخت یک هنر محسوب میشود. چه بسا فرش هایی زیبایی بافته شده که در اختیار پرداختچی بدون مهارت قرار گرفته و کل زحمت بافنده را از بین می برد و چه بسیار پرداختچی های ماهری هستند که عیوب فرش رو از طریق پرداخت می گیرند.

بهترین طرح های تابلو فرش ایرانی دستباف

انواع نخ موجود در تابلو فرش

تابلو فرش از نخ های مختلفی بافته می شود

نخ ابریشم مصنوعی یا طبیعی: تابلو فرش های بافته شده از ابریشم طبیعی (از پیله های ابریشم تهیه می شود) بسیار زیبا، لطیف، ظریف و چشم نواز بوده و کالایی گران بها و لوکس می باشند.

نخ کرک: تابلو فرش هایی که با کرک (پشم های نرم روی بدن چهارپایان) بافته و قاب می شوند. این تابلو فرش ها عموما گران قیمت بوده و طرفداران خود را دارند.

نخ پشمی: (از پشم گوسفندان تهیه می شود و بر اساس نژاد گوسفند ، درجه مرغوبیت متفاوتی دارد)، یکی از پرکاربردترین مواد اولیه در بافت انواع فرش و تابلوفرش است که کیفیت های مختلفی دارند و فرش هایی با درجه کیفی و زیبایی متفاوتی از آنها تولید می شود.

نخ پنبه: نخ پنبه در این زمینه نیز پرمصرف بوده و غالبا در تارو پود فرش های ایرانی استفاده می شود.

نخ اکریلیک: قیمت این نخ ها به نسبت نخ های طبیعی ارزانتر بوده و فرش هایی با قیمت مناسب تر از آنها تولید می شود.

نخ های ترکیبی و …

انتخاب تابلو فرش خوب

مهمترین نکات در انتخاب و خرید تابلو فرش

 • بهتر است بدانید عموما اطلاعات تابلو فرش یا هر فرشی در قسمت پشت آن جایگذاری میشود ، بنابراین میتوانید با چک کردن پشت کار از وجود شناسنامه تابلو فرش اطلاع پیدا کرده و آن را مطالعه فرمایید.
 • قسمت پشت کار همیشه در بر گیرنده بسیاری اطلاعات میباشد. میتوانید با نگاه کردن به پشت تابلو فرش نوع گره های آن از نظر درشت و یا ریز بودن را بررسی نمایید ، همچنین اگر کمی دقت کنید و قبل از خرید اطلاعات خود را بیشتر نمایید میتوانید با نگاه کردن به پشت کار از میزان دقیق بودن شانه هایی که توسط بافنده زده شده نیز اطلاع پیدا کنید.
 • ممکن است با نگاه به تابلو فرش متوجه کجی بافت آن نشوید چراکه این مساله در طرح تابلو فرش گم خواهد شد و خیلی قابل تشخیص نخواهد بود. یکی از راه کارها برای پی بردن به این مشکل ، بررسی پشت تابلو فرش میباشد چراکه هرگونه کجی در بافت از این طریق قابل مشاهده است.
 • دقت کنید که بهتر است تابلو فرش را قاب نشده تهیه فرمایید چراکه قاب میتواند کجی های فرش را بپوشاند در حالیکه اگر دو طرف تابلو فرش بدون قاب را روی هم بگذارید به راحتی متوجه کجی های آن خواهید شد.
 • اگر قصد خرید تابلو فرشی دارید که توسط استاد خاصی بافته شده و یا برند خاصی داشته باشد بهتر است از فروشگاه های معتبر و یا حتی الامکان از خود بافنده خریداری نمایید چراکه درحین رفو و مرمت فرش و سایر فنون نظیر آن این امکان وجود دارد که امضاء یا نام اشخاص در زیر تابلو بافته شود و تنها در صورتی که خیلی حرفه ای باشید میتوانید این مساله را تشخیص دهید.
 • تابلو فرش هایی که چله ی ابریشمی دارند گران قیمت تر هستند ، با نگاه کردن به چله به راحتی میتوانید ابریشمی یا نخی بودن آن را تشخیص دهید ، چله و یا پرزهای ابریشمی بسیار ظریف تر و درخشنده تر از نخ میباشد و قاعدتا جلوه بسیار زیباتری نیز به کار میدهند.
 • نکته دیگری که باید در نظر داشت پرداخت تابلوفرش است. پرداخت فرش و تابلو فرش یک هنر محسوب می شود و اگر بدون مهارت انجام شده باشد نه تنها در کیفیت ظاهری تابلو فرش تاثیر منفی دارد بلکه از ارزش آن نیز میکاهد.

پیشنهاد مطالعه : فرش چهل تکه یا کلاژ فرش چیست؟

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/13
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد