منو

راهنمای انتخاب بخارپز، بررسی انواع بخارپز و نکات مهم هنگام خرید

اگر تمایل به مصرف غذای سالم دارید، خرید بخارپز از لوازم ضروری می باشد. قطعا می دانید که با سرخ نمودن مواد مصرفی در روغن، به دلیل حرارت دیدن چربی ها، احتمال سرطان زا شدن مواد مصرفی افزایش پیدا می کند. آیا می خواهید شیوه ای سالم و راحت برای پخت انواع غذا داشته باشید؟

دستگاه بخارپز برقی

چرا غذاهایمان را بخارپز کنیم؟ چرا باید بخارپز بخریم؟

بخارپز نمودن یک روش ایده آل و بهداشتی برای پخت سبزیجات می باشد که با حفظ ارزش غذایی، به روش صد در صد سالم و رژیمی غذا را تهیه می کند. درضمن شما می توانید از این شیوه برای طبخ دیگر مواد غذایی مثل گوشت، مرغ و غیره، حتی گرم نمودن غذا نیز بهره ببرید.

بخارپز ها به بخاردهی باسرعت و قوی مجهزند و مصرف غذای بخارپز شده، احساس یک غذای طبیعی و رژیمی را به شما می دهد. این روز ها دستگاه های گوناگونی به منظور بخارپز نمودن غذا در فروشگاه های لوازم خانگی وجود دارد که بعضی از آن ها بسیار راحت و مبتدی و بعضی ها ارتقایافته و چندمنظوره هستند.

چند مدل بخارپز در بازار موجود است؟

1 - بخارپزهای ساده سیلکونی

این بخارپزها دارای سبد استیل چند پره سوراخ دار هستند و داخل قابلمه قرار می گیرند. کافی است سبد را در مقداری آب جوش قرار دهید تا غذا به پخت کامل برسد. از این شیوه برای پختن سبزی ها می توان استفاده نمود.

2 - بخارپزهای ماکرویو

یکی دیگر از شیوه های آسان، بخارپز کردن سبزیجات در ماکرویو است. طرز استفاده از بخارپز در این شیوه به این صورت است که ابتدا، سبزی ها را پاک کرده و می شویید. پس از خشک شدن سبزیجات آن ها خرد کرده و در ظرف مخصوص ماکرویو قرار می دهید و با سلفون روی ظرف را محکم می پوشانید. براساس نوع سبزی ها، مدت زمان بخارپز کردن آن ها متفاوت خواهد بود.

3 - بخارپزهای گازی

طرز استفاده از بخارپزهای گازی نیز روش سخت پیچیده ای نیست. این محصولات روی اجاق گاز قرار می گیرند و گرمای مورد نیاز برای بخارپز و پختن غذا تأمین می شود. این محصولات کمی خطر دارند و شما باید مراقب باشید تا همه آب آن بخار نشود.

4 - بخارپزهای برقی

بخارپزهای برقی متداول ترین و بهترین نوع بخارپزها هستند. طرز استفاده از آن ها نیز بسیار راحت و بوده و با برق کار می کنند. انواع جدیدتر آن به شکل گروه بندی طراحی و تولید شده اند تا نسبت به به نوع مواد غذایی، آن را در گروه های گوناگون قرار داده و بخارپز نمایید. مدل های جدیدتر آن به شکل توکار طراحی می شوند که خرید بخارپز های در این سبک برای آشپزخانه های امروزی بسیار شیک و کارآمد است.

راهنمای خرید بخارپز

زمان خرید بخارپز به چه مواردی توجه کنیم؟

قیمت بخارپز

بخارپزها نسبت به سایر تجهیزات منزل چندان هزینه بر نیستند. همچنین اگر کمی بیشتر هزینه کنید، کمی فضای بیشتر برای پخش غذا به دست خواهید آورد و به امکاناتی مانند تایمر دیجیتال، گزینه تاخیر در شروع و گاهی پلوپز، دست خواهید یافت.

اندازه بخارپز

اکثر بخارپزها دارای سه ردیف ظرف دارای حفره هایی برای عبور بخار هستند. این ظروف می توانند به طور جداگانه یا همزمان برای پخت وعده های بزرگ تر استفاده شوند. همچنین می توان ظرف ها را در میانه پخت جابجا کرد و از این طریق حرارت پخت را به طور دلخواه تغییر داد. به یاد داشته باشید که زمان جابجاکردن ظرف ها از دستگیره استفاده کنید. بعضی از پخارپزها از محفظه های قابل جداسازی استفاده می کنند که به شما اجازه می دهند فضای بیشتری برای پخت غذاهای بزرگ تر (مانند مرغ) فراهم کنید.

دستگاه بخار پز

بعضی از مدل ها همچنین محفظه هایی با ابعاد مختلف دارند که در درون یکدیگر جای می گیرند. این ویژگی فضای مورد نیاز ظرف ها را کم می کند، اما دیگر نمی توان ظرف ها را در میانه پخت جابه جا کرد.

زمان سنج

اکثر بخارپزها دارای زمان سنج ۶۰ دقیقه ای هستند که با چرخاندن آن می توانید زمان پخت را تعیین کنید. بخارپزهای گران تر به همراه زمان سنج های دیجیتال عرضه می شوند و دارای گزینه هایی مانند تاخیر شروع هستند که به برنامه ریزی بهتر پخت غذا کمک می کند.

گرم نگه داشتن غذا

به دنبال بخارپزی باشید که با امکان گرم نگه داشتن غذا عرضه می شود. این امکان به بخارپز اجازه می دهد که غذا را تا دو ساعت پس از پخت و تا زمان سرو غذا گرم نگه دارد. بعضی از مدل ها پس از پخت غذا به شکل خودکار آن را گرم نگه می دارند؛ درحالی که برخی دیگر باید پیش از آغاز پخت تنظیم شوند. همچنین به یاد داشته باشید که برای استفاده از این گزینه باید مخزن آب بخارپز را پر نگه دارید.

تمیز کردن بخارپز

نظافت اکثر دستگاه های آشپزخانه کمی پیچیده و وقت گیر است. بخارپز ها نیز از این مسئله مستثنی نیستند. بهترین بخارپز نه تنها غذا را به خوبی آماده می کند، بلکه به آسانی قابل نگهداری و نظافت است. به دنبال مدلی بگردید که ظرف های آن در ماشین ظرفشویی قابل شستشو باشند و سینی چکه آن برای نظافت بیشتر جدا شود.

درجه آب

مطمئن شوید که بخارپز شما دارای درجه بندی مناسب و قابل مشاهده روی مخزن آب است. از این طریق می توانید از پرشدن مخزن اطمینان حاصل کنید. بخارپز های برقی اکثراً تمام آب را استفاده نمی کنند و دارای زنگ هشدار در صورت خالی شدن مخزن هستند. در بسیاری موارد می توان همزمان با پخت غذا مخزن را مجدداً پر کرد.

bokhar paz

بعضی از بخارپزها به یک ورودی آب کوچک مجهزاند که از طریق آن می توانید بدون نیاز به خارج کردن ظرف ها (و احتمالاً سوزاندن خود) مخزن را دوباره پر کنید.

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/09
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد