منو

راهنمای خرید بخارپز و آموزش طرز استفاده از انواع بخارپز

قطعا می دانید که با سرخ نمودن مواد مصرفی در روغن، به دلیل حرارت دیدن چربی ها، احتمال سرطان زا شدن مواد مصرفی افزایش پیدا می کند. اما بخارپز کردن یک روش بسیار ملایم پخت و پز با تکیه بر رطوبت ناشی از تبخیر آب است که امروزه به واسطه انواع بهترین بخارپز ها خیلی ساده تر از گذشته عملیاتی می شود. اگر تمایل به مصرف غذای سالم دارید، خرید بخارپز از لوازم ضروری می باشد.

دستگاه بخارپز برقی

راهنمای خرید بخار پز در انواع مختلف

چرا غذاهایمان را بخارپز کنیم؟

نفوذ بخار آب در بافت خام هر ماده غذایی سالم ترین روش برای حفظ ترکیبات مغذی و ارزش غذایی آن ها است؛ ضمن این که آب هرگز به ماده غذایی نفوذ نمی کند و مزه اصلی غذا به واسطه محافظت از ترکیبات اساسی حفظ خواهد شد. به همین دلیل امروزه وجود یک دستگاه بخارپز در هر خانه ای به عنوان دستیار سلامتی آن خانواده ضروری تلقی می شود.

بنابراین بخارپز نمودن یک روش ایده آل و بهداشتی برای پخت سبزیجات می باشد که با حفظ ارزش غذایی، به روش صد در صد سالم و رژیمی غذا را تهیه می کند. در ضمن شما می توانید از این شیوه برای طبخ دیگر مواد غذایی مثل گوشت، مرغ و غیره، حتی گرم نمودن غذا نیز بهره ببرید.

بخارپز ها به بخاردهی باسرعت و قوی مجهزند و مصرف غذای بخارپز شده، احساس یک غذای طبیعی و رژیمی را به شما می دهد. این روزها دستگاه های گوناگونی به منظور بخارپز نمودن غذا در فروشگاه های لوازم خانگی وجود دارد که بعضی از آن ها بسیار راحت و مبتدی و بعضی ها ارتقا یافته و چند منظوره هستند.

انواع بخار پز

1 - بخارپزهای ساده سیلکونی

این بخارپزها دارای سبد استیل چند پره سوراخ دار هستند و داخل قابلمه قرار می گیرند. سبدهای بخار پز یکی از اقتصادی ترین بخارپزهایی است که با قرارگیری در تمامی قابلمه ها، مواد غذایی را بخارپز می کنند. برای کار با این نوع بخارپز مقداری آب به قابلمه اضافه کنید و سبد را در آن قرار داده و درب قابلمه را ببندید تا بخار ایجاد شود و مواد غذایی بخار پز شود. از این شیوه برای پختن سبزی ها می توان استفاده نمود.

عکس بخارپز سیلیکونی

عکس بخارپز کردن سبزیجات با بخارپز سیلیکونی

2 - بخارپزهای ماکرویو

یکی دیگر از شیوه های آسان، بخارپز کردن سبزیجات در ماکرویو است. طرز استفاده از بخارپز در این شیوه به این صورت است که ابتدا، سبزی ها را پاک کرده و می شویید. پس از خشک شدن سبزیجات آن ها خرد کرده و در ظرف مخصوص ماکرویو قرار می دهید و با سلفون روی ظرف را محکم می پوشانید. بر اساس نوع سبزی ها، مدت زمان بخارپز کردن آن ها متفاوت خواهد بود.

3 - بخارپزهای گازی

دیگ های بخارپز نوعی از بخارپزهای گازی هستند که از 2 طبقه تشکیل شده است که در هر طبقه می توانید مواد غذایی را تفکیک و سپس بخارپز کنید. روش کار دیگ های بخارپز این گونه است که حرارت گاز، آب قابلمه پایینی بخارپز را به نقطه جوش می رساند و آن را به بخار تبدیل می کند و آن را به طبقات بالایی منتقل کرده و باعث پخت مواد غذایی می شود. این محصولات کمی خطر دارند و شما باید مراقب باشید تا همه آب آن بخار نشود.

bokhar paz

عکس بخار پز کردن غذا با بخارپز گازی

4 - بخارپزهای برقی

بخارپزهای برقی متداول ترین و بهترین نوع بخارپزها هستند که دارای تنظیمات خاصی برای پخت غذا هستند. طرز استفاده از آن ها نیز بسیار راحت و بوده و با برق کار می کنند. انواع جدیدتر آن به شکل گروه بندی طراحی و تولید شده اند تا نسبت به به نوع مواد غذایی، آن را در گروه های گوناگون قرار داده و بخارپز نمایید.

مدل های جدیدتر آن به شکل توکار طراحی می شوند که خرید بخارپز های در این سبک برای آشپزخانه های امروزی بسیار شیک و کارآمد است و می توان انواع مواد غذایی را در زمان بسیار کمی و به آسانی بخارپز کرد.

راهنمای خرید بخارپز

زمان خرید بخارپز به چه مواردی توجه کنیم؟

قیمت بخارپز

بخارپزها نسبت به سایر تجهیزات منزل چندان هزینه بر نیستند. همچنین اگر کمی بیشتر هزینه کنید، کمی فضای بیشتر برای پخش غذا به دست خواهید آورد و به امکاناتی مانند تایمر دیجیتال، گزینه تاخیر در شروع و گاهی پلوپز، دست خواهید یافت.

اندازه بخارپز

اکثر بخارپزها دارای سه ردیف ظرف دارای حفره هایی برای عبور بخار هستند. این ظروف می توانند به طور جداگانه یا همزمان برای پخت وعده های بزرگ تر استفاده شوند. همچنین می توان ظرف ها را در میانه پخت جابجا کرد و از این طریق حرارت پخت را به طور دلخواه تغییر داد. به یاد داشته باشید که زمان جابجاکردن ظرف ها از دستگیره استفاده کنید. بعضی از پخارپزها از محفظه های قابل جداسازی استفاده می کنند که به شما اجازه می دهند فضای بیشتری برای پخت غذاهای بزرگ تر (مانند مرغ) فراهم کنید.

ظرفیت بخارپز

تمام بخارپزها ظرفیت های یکسانی ندارند. این معیار زمانی مهم می شود که می خواهید به طور منظم برای تمام اعضاء خانواده غذای بخارپز آماده کنید. مدل های کوچک معمولا ۵ یا ۶ لیتری و مدل های بزرگ تا ۱۲ لیتری هستند.

دستگاه بخار پز

بعضی از مدل ها همچنین محفظه هایی با ابعاد مختلف دارند که در درون یکدیگر جای می گیرند. این ویژگی فضای مورد نیاز ظرف ها را کم می کند، اما دیگر نمی توان ظرف ها را در میانه پخت جابه جا کرد.

زمان سنج

اکثر بخارپزها دارای زمان سنج ۶۰ دقیقه ای هستند که با چرخاندن آن می توانید زمان پخت را تعیین کنید. بخارپزهای گران تر به همراه زمان سنج های دیجیتال عرضه می شوند و دارای گزینه هایی مانند تاخیر شروع هستند که به برنامه ریزی بهتر پخت غذا کمک می کند.

گرم نگه داشتن غذا

به دنبال بخارپزی باشید که با امکان گرم نگه داشتن غذا عرضه می شود. این امکان به بخارپز اجازه می دهد که غذا را تا دو ساعت پس از پخت و تا زمان سرو غذا گرم نگه دارد. بعضی از مدل ها پس از پخت غذا به شکل خودکار آن را گرم نگه می دارند؛ درحالی که برخی دیگر باید پیش از آغاز پخت تنظیم شوند. همچنین به یاد داشته باشید که برای استفاده از این گزینه باید مخزن آب بخارپز را پر نگه دارید.

تمیز کردن بخارپز

نظافت اکثر دستگاه های آشپزخانه کمی پیچیده و وقت گیر است. بخارپز ها نیز از این مسئله مستثنی نیستند. بهترین بخارپز نه تنها غذا را به خوبی آماده می کند، بلکه به آسانی قابل نگهداری و نظافت است. به دنبال مدلی بگردید که ظرف های آن در ماشین ظرفشویی قابل شستشو باشند و سینی چکه آن برای نظافت بیشتر جدا شود.

خرید بخارپز

درجه آب

مطمئن شوید که بخارپز شما دارای درجه بندی مناسب و قابل مشاهده روی مخزن آب است. از این طریق می توانید از پرشدن مخزن اطمینان حاصل کنید. بخارپز های برقی اکثراً تمام آب را استفاده نمی کنند و دارای زنگ هشدار در صورت خالی شدن مخزن هستند. در بسیاری موارد می توان همزمان با پخت غذا مخزن را مجدداً پر کرد.

بعضی از بخارپزها به یک ورودی آب کوچک مجهزاند که از طریق آن می توانید بدون نیاز به خارج کردن ظرف ها (و احتمالاً سوزاندن خود) مخزن را دوباره پر کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین مارک دستگاه بخارپز چیست؟
از بهترین و معروف ترین برندهای دستگاه بخارپز می توان به برندهای پاناسونیک، فیلیپس، پارس خزر، تفال، تولیپس، فلر، دوو، شیائومی، هاردستون، فکر، همیلتون، سانی، جی پاس، ویداس، دبلیو ام اف و میگل اشاره کرد.
قیمت انواع بخارپز در بازار چند است؟
قیمت انواع دستگاه بخارپز از 700 هزار تومان تا 20 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، وزن و ابعاد، توان مصرفی دستگاه، جنس بدنه، ظرفیت و سایر امکانات آن بستگی دارد.
معایب پخت غذا در بخارپزها چیست؟
تنها موردی که شاید بتوان به عنوان عیب برای انواع دستگاه های بخارپز اشاره کرد، مزه غذاها هستند که تحت تاثیر بخار به لذیذی سرخ کردن، گریل، کباب کردن و نیمه بخارپز کردن نیست. برای رفع این مشکل هم می توانید از انواع سس، ادویه و طعم دهنده بعد از پخت غذا استفاده کنید.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/25
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
بخارپز روحی با بدنه آلومینیومی 4 لیتری
بخارپز روحی با بدنه آلومینیومی 4 لیتری
بخارپز میگل جنس بدنه استیل مدل GSC 800
بخارپز میگل جنس بدنه استیل مدل GSC 800
بخارپز هاردستون توان مصرفی ۸۰۰ وات مدل FSP8001
بخارپز هاردستون توان مصرفی ۸۰۰ وات مدل FSP8001
بخارپز تفال توان مصرفی ۲۰۰۰ وات مدل Steam Cuisine VC4003
بخارپز تفال توان مصرفی ۲۰۰۰ وات مدل Steam Cuisine VC4003
بخارپز فلر ظرفیت ۹ لیتری مدل SC 200
بخارپز فلر ظرفیت ۹ لیتری مدل SC 200
بخارپز سه طبقه سانی با توان 800 وات و ظرفیت 8 لیتری
بخارپز سه طبقه سانی با توان 800 وات و ظرفیت 8 لیتری
بخارپز ویداس توان مصرفی ۹۰۰ وات جنس بدنه پلاستیک ABS
بخارپز ویداس توان مصرفی ۹۰۰ وات جنس بدنه پلاستیک ABS
بخارپز پارس خزر مدل دیجی استیل ظرفیت ۱۳ لیتر
بخارپز پارس خزر مدل دیجی استیل ظرفیت ۱۳ لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد