منو

بالش شیردهی نوزاد چیست و طرز استفاده از آن چگونه است؟

یکی از متفاوت ترین تجربه ای که هر مادر در طول زندگی خود تجربه می کند دوران شیردهی به فرزند است. معمولا افرادی که اولین فرزندشان متولد می شود تجربه کافی در زمینه شیردهی نوزاد نداشته و این مرحله از زندگی برایشان دشوار است. اگر ماه های پایانی دوران بارداری خود را سپری می کنید و یا فرزند شما به تازگی متولد شده و برای شیردهی او با مشکل مواجه شده اید، توصیه می کنیم که همراه ما باشید.

بالش شیردهی یک محصول فوق العاده کاربردی و چند منظوره برای تمام مادرانی است که چه بصورت طبیعی و چه با استفاده از شیر خشک عمل تغذیه نوزاد دلبند خود را انجام می دهند. از آنجایی که شیر مادر اصلی ترین غذای نوزادان بحساب می آید و نحوه درست تغذیه کردن نوزاد از آن نیز بسیار حائز اهمیت است، بالش های مخصوص این کار طراحی و تولید شده اند.

راهنمای خریذ بالش شیردهی

راهنمای خرید بالشت شیردهی نوزاد

بالش شیردهی چیست؟

بالش شیردهی (به انگلیسی Breastfeeding pillow) همانطور که از نام آن پیداست، محصولی است که در حین شیردهی نوزاد برای راحتی در نوشیدن هرچه بیش تر و بهتر شیر به کار می رود. به زیبایی فرم سر نوزاد کمک می کند و مادر در حین شیردهی می تواند از آن استفاده کند. به عبارت دیگر بالش شیردهی وسیله ای است که به کمک آن مادر و نوزاد می توانند در بهترین وضعیت ممکن قرار گیرند و شیردهی به عالی ترین شکل ممکن انجام شود.

در حالت عادی بدون استفاده از یک بالش مناسب ممکن است دست مادران هنگام شیردهی خسته شود و همچنین علاوه بر آن باید بسیار مراقب سر و گردن نوزاد خود باشند.

بالش شیردهی یکی از ابزارهای مهمی است که توصیه می کنیم به هنگام خرید سیسمونی آن را از قلم نیندازید. بهترین مدل بالش شیردهی به گونه ای طراحی شده است که مادر به راحتی قادر به شیر دادن فرزند نوزاد خود باشد و از طرفی نوزاد نیز با نهایت آرامش از شیر مادر تغذیه کند.

بالشت شیردهی در طرح ها و مدل های همچون هلالی شکل، C شکل، U شکل، O شکل، دو تکه و ... تولید و روانه بازار شده اند که هر کدام ویژگی و مزایای خود را دارند.

بالش شیردهی نوزاد چه مزیت هایی برای مادر و نوزاد دارد؟

همانطور که پیش تر نیز گفتیم بالشت شیر دهی مزیت های و کاربردهای بسیار زیادی برای مادر حتی نوزاد خواهد داشت که در این بخش مزیت های آن را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

جلوگیری از خسته شدن شانه ها و دست های مادر با بالش شیردهی : یکی از مشکلات مادران در هنگام شیردادن نوزاد این است که مدام در این تلاش هستند که نوزاد را در بهترین حالت ممکن برای شیرخوردن نگهدارند این بالا نگه داشتن نوزاد در تایم زیاد فشار زیادی به شانه ها و دست های مادر خواهد آورد که این موضوع بعد از مدتی آذار دهنده نیز خواهد شد. علاوه بر این با بزرگتر شدن سن نوزاد وزن او نیز افزایش پیدا میکند که این موضوع خود باعث افزایش فشار بر روی شانه های مادر خواهد شد.

فواید بالش شیردهی کودک

راحتی و آرامش کودک در بالش شیردهی

صاف نگه داشتن کمر با استفاده از بالش شیردهی نوزاد : یکی دیگر از مشکلاتی که گریبان گیر اکثریت افراد میشود مشکلات ستون مهره ها میباشد این مشکلات به دلایل مختلفی ایجاد میشوند که یکی از این دلایل در مادران شیرده خمیدگی طولانی مدت کمر یا به اصطلاح قوز کردن مادر می باشد این خمیدگی در طولانی مدت باعث صدمه دیدن ستون مهره ها خواهد شد یکی از راه حل های این موضوع استفاده از بالش شیردهی نوزاد است.

با استفاده از بالش شیردهی نوزاد مادر میتواند وزن خود را بر روی بالش قرار دهد و به دلیل اینکه بالش شیردهی در آغوش مادر قرار دارد از خم شدن بیش از اندازه جلوگیری میکند.

کاهش بی قراری نوزاد در هنگام شیر خوردن : نوزادان هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. برخی از آنها بی قراری های خاص خود را دارند برای مثال بعضی به راحتی از شیر مادر تغذیه نمیکنند و اگر کمی جایشان ناراحت باشد ممکن است اصلا شیر نخورند. به همین دلیل اگر مادر بتواند شرایط خاصی را فراهم کند که نوزاد در هنگام شیر خوردن از آرامش بیشتری برخوردار باشد، تغذیه نوزاد نیز به درستی انجام خواهد گرفت.

از جمله این کار ها میتوان به شیردادن در یک محیط آرام که صدای اذیت کننده ای در آن نباشد. همچنین میتوان از بالش شیردهی نیز برای بهتر کردن شرایط استفاده کرد. بدین شکل که هر چقدر جای نوزاد در هنگام تغذیه نرم تر و راحت تر باشد احتمال کاهش بی قراری های آن نیز در هنگام شیر خوردن کمتر است.

بهبود سریع زخم های سزارین : شیردهی برای مادر بعد از زایمان سزارین دردناک است، زیرا او نمی تواند در طی آن به درستی بنشیند و در اینجا استفاده از بالش شیردهی برای محافظت از محل برش و سرعت بهبود آن نیز ضروری است، زیرا برای حمل کودک خود نیازی به صرف تلاش زیاد نخواهید داشت.

عکس انواع بالشت شیردهی

عکس انواع بالش شیر دهی کودک

محافظت از کودک در برابر ریفلاکس : ریفلاکس و قولنج از علائم رایج نوزادان تازه متولد شده است، اگر به نوزاد خود بدون نگهداری نامناسب شیر دهید. ممکن است به ریفلاکس معده و قولنج و سایر مشکلات گوارشی دچار شود ولی یک بالش شیردهی از همه ای این مشکلات جلوپیری میکند جلوگیری می کند.

کمک به کودک برای نشستن : بالش های شیردهی در درجه اول برای حمایت از کودک در دوران شیردهی طراحی شده اند، اما همچنین به حمایت از ناحیه پشت بین ماه های چهارم و ششم کمک می کنند تا وضعیت نشسته در یک موقعیت صحیح آغاز شود.

تقویت عضلات کودک : می توانید از بالش برای قرار دادن کودک روی شکم خود استفاده کنید، این کار او را به استفاده از بازوها و پاها و تقویت عضلات تشویق می کند.

مزایای دیگر استفاده از بالش شیردهی

  • راحتی بیشتری در طول بارداری
  • بهتر قرار گرفتن پستان در دهان نوزاد
  • حمایت از نواحی کمر، گردن و همچنین ستون فقرات نوزاد

معایب بالش شیردهی کودک

عکس مادر در حال شیر دادن به بچه در روی تشک شیردهی کودک

معایب استفاده از بالش شیردهی

  • شمشیر دو لبه : استفاده نادرست از بالش پرستاری می تواند باعث چفت شدن نامناسب کودک در هنگام فرو رفتن در بالش شود و دهان گرفتن نوک پستان برای او سخت باشد.
  • جاگیر بودن : مادرانی که همیشه در حال مسافرت هستند، ممکن است حمل بالش به هر کجا که می روند دشوار و دست و پا گیر باشد.
  • نداشتن اندازه استاندارد : زنان با انواع مختلف سایز بدن به بالش های شیردهی در اندازه های متنوع نیاز خواهند داشت. فقدان یک معیار استاندارد ممکن است پیدا کردن اینکه کدام یک از این بالش ها برای مادر مناسب هستند ، دشوار باشد.

نکات مهم هنگام خرید بالش شیردهی

ابعاد و وزن بالش

نخستین نکته ای که به هنگام خرید بالش شیردهی باید به آن توجه کرد، ابعاد و وزن بالش است که هر دو باید در تناسبی کافی با اندام و قدرت تحمل وزن آنان باشد. از طرفی یک بالش شیردهی باید به اندازه ای باشد که سر و گردن نوزاد به راحتی بر روی آن قرار بگیرد و عمل شیردهی به او را برای مادران سهل و آسان کند.

بعضی از مادرها فقط 3 یا 4 ماه به فرزند خود شیر می­ دهند. اگر از این دسته هستید نیازی نیست تا در مورد اندازه و طول بالش نگران باشید. نوزاد در این بازه سنی در انواع بالش جای می­ گیرد. اگر از آن دسته مادرانی هستید که می­ خواهید تا پایان دوره شیردهی (2 سالگی) از این بالش­ ها استفاده کنید، باید سایزهای بزرگ­تر آن را مدنظر قرار دهید.

جنس بالش

مورد دوم در خصوص انتخاب و خرید بالش شیردهی مربوط به جنس آن می شود. جنس یک بالش باید از نرمی و لطافت قابل قبولی با توجه به حساس بودن پوست صورت نوزادان برخوردار باشد. فاقد موارد حساسیت زا و آلرژیک بوده و در کل راحتی را برای کودک در حال تغذیه فراهم آورد.

بند قابل تنظیم

ناگفته نماند بسیاری از بالش های شیردهی دارای بندهایی با قابلیت تنظیم اندازه هستند و از این رو شما می توانید به محض پیدا کردن بهترین حالت ممکنه برای شیردهی خود به کودکتان، بندهای آن را سفت کرده و کودک بازیگوش خود را در وضعیت ثابتی برای شیر دادن به وی قرار دهید.

کاربردهای مختلف بالش شیردهی

کاربردهای مختلف بالش شیردهی در دوران نوزادی کودک

قابلیت شستشوی آسان

بالش های شیردهی به راحتی کثیف می­ شوند. نوزادان با آب دهان یا باقی­مانده غذا به این امر کمک می­ کنند. پس به سراغ خرید بالش ها و کلا وسایل نوزادی بروید که دارای روکش هستند تا شما بتوانید به محض کثیف شدن، آن ها را مورد شستشو قرار دهید.

  • بهترین بالش­ های شیردهی که به آسانی پاک می­ شوند معمولا یک کاور یا روکش جداشونده و قابل شستشو دارند که از بالش اصلی جدا می­ شود.
  • بعضی از بالش ­ها هم از جنس فوم قابل شستشو هستند و پس از شستشو به سرعت خشک می­ شوند.
  • سطح بیرونی بالش همانند لباس، از جنس­ های مختلفی ساخته می ­شود. سعی کنید بر اساس تجربه جنسی را انتخاب کنید که بهتر از بقیه پاک می­ شود.

قیمت بالش

قیمت بالش شیردهی با توجه به جنس، کیفیت و همچنین نام برند تولید کننده محصول تعیین می شود و این شما هستید که باید با هر میزان بودجه ای که در اختیار دارید، به دنبال خرید بالشی مناسب هم برای مادر و هم برای نوزاد خود باشید.

انواع بالش شیردهی

سوال مهم این است با وجود انواع مختلف بالشت شیردهی، کدام مدل از این بالش برای شما بهتر است؟ بالش شیردهی انواع مختلفی دارد. جدا از این که در شکل متفاوت اند در جنس نیز با هم تفاوت دارند. با وجود این تنوع شما باید بدانید که چه نکاتی را باید در زمان انتخاب آن رعایت کنید:

بسیاری از بالش های شیردهی دور بدن شما بسته می شوند تا بتوانید از دستهایتان برای مراقبت و رسیدگی به نوزاد اسفاده کنید.

به طور کلی بالش های شیردهی به شکل C ، O یا U هستند و با وجود تفاوت هایی که در استفاده از آنها وجود دارد اما همگی برای انواعی از روش ها و وضعیت های شیردهی مناسب هستند.

بالش های O شکل دور تا دور بدن بسته می شوند، که اگر به دلیل سزارین و عوارض آن به حمایت بیشتری نیاز داشته باشید، می تواند برایتان مناسب تر باشد. انواع C و U اما باز هستند و به جز شیردهی، می توانید از آنها برای وضعیت بهتر خواب نوزاد یا خودتان نیز استفاده کنید.

انواع مختلف بالش های شیردهی

عکس مادر در حال شیر دادن به نوزاد با بالش شیردهی

طرز استفاده از بالش شیردهی چگونه است؟

نحوه استفاده از بالش های شیردهی به نوع و مدل آن ها بستگی دارد. برخی از بالش های شیردهی به شکل حرف لاتین C بوده و دور گردن کودک تازه متولد شده قرار می گیرند. برخی نیز به شکل O بوده و دور تا دور کودک را فرار می گیرند. اگر شیرهی به صورت دراز کشیده برای شما آسان تر است، نگران نباشید زیرا بالش شیردهی مناسبی برای شما نیز وجود دارد.

نحوه استفاده از بالش شیردهی به این صورت است که بالش را به روی پاهای خود قرار داده و سپس کودک خود را به روی بالش قرار می دهید، توجه داشته باشید که نوک پستان شما باید درست مقابل دهان کودک قرار گرفته و شیردهی را شروع کنید.

راهنمای خرید بالش شیردهی

طرز استفاده صحیح از تشک شیردهی کودک

به این نکته دقت کنید که حجم سینه شما نباید به روی صورت کودک شما قرار گرفته و تنفس را برای کودک دشوار و غیرممکن کند. تنها قسمت نوک سینه باید در دهان کودک قرار بگیرد و کودک وزن سینه را به روی خود حس نکند. برخی از بالش های شیردهی دارای بندهایی هستند که می توانید با وصل کردن آن ها به نوزاد روند شیردهی را آسان تر کنید.

ضرورت خرید بالش شیردهی

مزایا و کاربردهای این محصول، باعث شده است که خرید آن به بسیاری از مادران توصیه شود. در ماه های اول، شیردهی به نوزاد حداقل 5 ساعت در روز طول می کشد. مسلما عملیات شیردهی برای یک مادر در طول این مدت زمان، کار بسیار طاقت فرسایی است و ممکن است که ستون فقرات، گردن و شانه فرد، تحت فشار بیش از حد قرار بگیرد. به همین خاطر بالش های شیردهی جهت جلوگیری از این مشکل تولید شده اند که فعالیت شیردادن مادر به نوزاد پس از بارداری، بسیار آسان گردد.

این محصول از لحاظ ارگونومیک طوری طراحی شده که کاملا منطبق با ساختمان بدن نوزاد است و همینطور مادر می تواند در بهترین وضع ممکن به فرزند تازه متولد شده خود شیر دهد. به همین جهت است که خرید این محصول با توجه به مزایای فراوان آن به مادران توصیه می شود.

خرید انواع بالش شیردهی نوزاد

چرا باید از بالش شیردهی استفاده کنیم؟

استفاده از بالش شیردهی موجب می شود که نوزاد شما در استناندارد ترین حالت ممکن قرار گرفته و کمر آن صاف بوده و دچار گردن درد نشود و از شیر خوردن لذت ببرد. از طرفی استفاده از شیردهی موجب سهولت روند شیر دادن برای مادر خواهد بود.

اگر شما هم تجربه استفاده از بالشت شیردهی را داشته اید نظر خود را برای ما ارسال کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
فواید استفاده از بالش شیردهی چیست؟
از فواید بالش شیردهی برای مادر می توان به : جلوگیری از خسته شدن شانه ها و دست های مادر، صاف نگه داشتن کمر مادر، بهبود سریع زخم های سزارین و برای کودک نیز می توان به : کاهش بی قراری نوزاد در هنگام شیر خوردن، جلوگیری از ریفلاکس، کمک به نشستن و تقویت عضلات کودک و بهتر قرار گرفتن پستان در دهان نوزاد اشاره کرد.
آیا میتوان از بالش های معمولی به عنوان بالش شیردهی استفاده کرد؟
ترجیحا خیر، توجه داشته باشید که بالش های شیردهی مخصوص شیر دادن نوزاد طراحی شده و به منظور راحتی بیشتر در شیر خوردن، حفظ تعادل کودک، جلوگیری از گردن درد کودک و مادر طراحی شده و بالش معمولی این ویژگی ها را ندارد.
قیمت انواع بالش شیردهی چند است؟
قیمت بالشت شیر دهی به عوامل متعدد هچون جنس بالش، اندازه و نوع آن، برند شرکت سازنده و سایر موارد بستگی دارد اما در حالت کلی رنج قیمت بالش شیردهی از 30 هزار تومان شروع و تا 2 میلیون هم ادامه دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/17
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
بالش شیردهی دی روحه مدل Nursing
بالش شیردهی دی روحه مدل Nursing
بالش شیردهی چند منظوره مدل Hello babay
بالش شیردهی چند منظوره مدل Hello babay
بالش شیردهی سی شکل شایلی مدل عشق جنس پنبه
بالش شیردهی سی شکل شایلی مدل عشق جنس پنبه
بالش شیردهی نوزاد فانتزی طرح فيل مدل GT02
بالش شیردهی نوزاد فانتزی طرح فيل مدل GT02
بالش محافظ شیر دهی نوزاد مدل مارال جنس پارچه و پلی استر
بالش محافظ شیر دهی نوزاد مدل مارال جنس پارچه و پلی استر
بالش شیردهی هلالی نی نی هلپ با پارچه طرح ستاره دار
بالش شیردهی هلالی نی نی هلپ با پارچه طرح ستاره دار
بالش شيردهى نوزاد طرح خرس جنس پنبه
بالش شيردهى نوزاد طرح خرس جنس پنبه
بالش شیردهی پنبه ای دی روحه مدل خرس خوابالو
بالش شیردهی پنبه ای دی روحه مدل خرس خوابالو
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد