منو

راهنمای خرید بهترین دستگاه بارکدخوان و بررسی انواع مختلف آن

حتی بهترین سیستم های مدیریت زنجیره تامین در صورتی که با ابزارها و تجهیزات مناسب، تجهیز نشوند کارایی خود را از دست می دهند.

بارکد خوان از جمله وسایل ضروری و کاربردی برای هر نوع کسب و کار کوچک و بزرگ در جهان فعلی می باشد که شما می توانید به واسط آن بصورت کاملا سیستمی از موجودی انبار، میزان فروش مغازه و سایر اطلاعات دیگری که مخصوص به محصولات مورد نظرتان است، آگاهی پیدا نمایید و با وجود چنین تکنولوژی باعث شده سیستم انبار داری به مرور حذف و ورود و خروج کالا به صورت آنلاین انجام پذیرد.

راهنمای خرید بارکد خوان

راهنمای خرید انواع بارکد خوان فروشگاهی

در این مقاله از طوطی کالا یک راهنمای جامع و کامل در اختیارتان قرار داده خواهد شد تا با توجه به نیازها خواسته ها بهترین بارکدخوان را انتخاب کنید.

تاریخچه دستگاه بارکد خوان

از اواخر دهه 1970 ، بارکد به سرعت در هر دو بخش خرده فروشی و صنعتی فراگیر شد، که اغلب روی بسته بندی ها برای شناسایی SKU استفاده می شود. دستگاه بارکد خوان وسیله ای الکترونیکی است که بارکدها را می خواند، رمزگشایی کرده و اطلاعات آن ها را به رایانه منتقل می کند. اسکنرهای بارکد، مانند اسکنرهای تخت، از منبع نور و سنسور نور برای جمع آوری اطلاعات نوری استفاده می کنند.

انواع بارکد

بارکد که در زبان فارسی به آن خط نماد، رمزمیله، کد میله ای و رمزینه نیز می گویند، نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می توان توسط ماشین بازخوانی کرد. بارکد نمایش نوری داده ها است که برای ذخیره اطلاعات و خواندن و تفسیر توسط دستگاه طراحی شده است. بارکد ها دارای دو نوع هستند. بارکدهای خطی و بارکدهای ماتریسی یا دو بعدی.

بارکد های خطی

این نوع بارکدها از کنار هم قرار گرفتن چندین خط با رنگ مشکی و ضخامت های کم و زیاد تشکیل شده است که حاوی اطلاعاتی می باشند که به این نوع بارکد، بارکد خطی می گویند که این نوع بارکدها دارای یک بعد می باشند. این بارکدهای خطی، مانند کدهای UPC، تقریباً در همه فروشگاه های محصولات غذایی و خرده فروشی امروزه یافت می شوند.

بارکد خطی و بارکد ماتریسی

تفاوت بین بارکد خطی و بارکد ماتریسی

بارکد های ماتریسی یا دو بعدی

این نوع بارکدها برخلاف بارکد های خطی، دو بعدی می باشند که معمولا دارای الگویی مربعی شکل و مشابه صفحه شطرنج می باشند که از سلول های سفید و مشکی رنگ تشکیل شده اند. بارکد های ماتریسی نسبت به بارکدهای خطی اطلاعات بیشتر و کامل تری از محصولات فروشگاه به فروشنده ارائه می دهند.

این بارکدهای 2 بعدی، مانند کدهای QR و تعدادی از استانداردهای خاص صنعت، می توانند اطلاعات بیشتری نسبت به کدهای یک بعدی خطی در هر واحد داشته باشند.

بارکد خوان چیست؟

بارکدخوان یا بارکد اسکنر Barcode Reader وسیله ای برای خوانش بارکدهای چاپ شده است و یک وسیله مهم در تمامی مشاغل بزرگ و کوچک امروزی است که با بهره گیری از بارکدهای درج شده روی بسته بندی محصولات امکان مشاهده اطلاعات، تعداد موجود، قیمت و دیگر مواردی از این دست را برای شما صاحبان شغل فراهم می آورد.

کاربرد و مزایای بارکدخوان

استفاده از بارکد خوان ها و سیستم بارکدینگ روشی برای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت در نظر گرفته می شود و مزایای زیادی دارد. استفاده از بارکد و بارکد خوان برای انبارداری احتمال خطای انسانی را از بین می برد. احتمال خطا در داده های دستی وارد شده به طور قابل توجهی بالاست.

استفاده از بارکد خوان برای ثبت بارکد بسیار سریع و آسان است. وارد کردن داده بصورت دستی به شدت زمان بر است. سیستم بارکد و اسکنر بارکد براحتی قابل استفاده هستند و اپراتورها ظرف چند دقیقه نحوه کار با آن را یاد می گیرند و نیاز به صرف هزینه های زیاد برای آموزش کارمندان نیست

داده های بدست آمده از طریق بارکد ریدر به سرعت در دسترس است. از آنجا که اطلاعات مستقیماً در رایانه مرکزی ثبت می شود، تقریباً بلافاصله آماده استفاده هستند.

به طور کلی مزیت های استفاده از بارکدخوان ها عبارتند از:

 • بارکدخوان ها باعث می شوند که خطای انسانی کمتر شود
 • آموزش سریع و راحت برای کارکنان مثلا در هایپرمارکت ها
 • امکان دسترسی سریع به داده ها
 • باعث سریع تر شدن کار محاسبه و صرفه جویی در زمان
 • بارکد ها بر روی همه نوع کالای معتبر حک می شود و استفاده از آن بسیار ارزان است.

کاربرد و مزایای بارکدخوان

انواع مدل دستگاه بارکدخوان

دستگاه های بارکد خوان به دو نوع لیزری و نوری تقسیم می شوند که هرکدام از این دستگاه ها، روش متفاوت و تکنولوژی خاص خود را در هنگام اسکن بارکدها دارند.

بارکدخوان های لیزری

چگونگی کارکرد این دستگاه به این صورت است که ابتدا نور لیزر تولیده شده را بر روی بارکد مورد نظر پرتاپ می کند، سپس نور حاصل از بازتاب بارکد را به قسمت موتور دستگاه ارسال می کند. وظیفه موتور دستگاه قرائت کردن بارکد و رمز گشایی می باشد. بعد از قرائت شدن بارکد نوبت به رمزگشایی آن می رسد که موتور دستگاه، این کار را انجام می دهد.

به دلیل نوع مکانیزم دستگاه های بارکدخوان لیزری که دائما موتور آن درگیر قرائت و رمزگشایی می باشد، به مرور زمان و استفاده طولانی مدت، باعث ضعیف شدن موتور می شود که در نتیجه شاهد کاهش لیزر های پرتابی به بارکد و نهایتا باعث افت شدید در دقت اسکن می شود.

در حال حاضر این بارکد خوان ها مقروم به صرفه ترین نوع در گروه بارکد خوان ها محسوب می شوند.

بارکدخوان های نوری

بارکدخوان های نوری خود به دو مدل تقسیم می شوند که عبارتند از بارکدهای چند وجهی یا ایمیجر محیطی، و بارکدخوان تفنگی که در زیر به نحوه کار آنها می پردازیم.

بارکد خوان چند وجهی

در این مدل از بارکدخوان، دستگاه برای اسکن بارکد مورد نظر از آن عکس گرفته، سپس عکس گرفته شده از بارکد را به CPU انتقال می دهد. در این مرحله CPU که وظیفه پردازش را بر عهده دارد، کار خود را انجام می دهد و بارکد مورد نظر را پردازش می کند.

بارکد خوان تفنگی

دلیل اینکه این نوع بارکد خوان به بارکدخوان تفنگی معروف هست این است که شکل و شمایلش بسیار شبیه به تفنگ می باشد و از همه مهمتر اینکه مانند تفنگ، دارای ماشه ای که اصطلاحا آن را (trigger) می نامند هستند که برای خواندن بارکد مورد نظر، مانند عملکرد ماشه در تفنگ باید آن را فشار داد. به عبارت دیگر در این نوع دستگاه بارکد خوان، برای خواندن بارکد مورد نظر، در قدم اول دستگاه باید فرمان خواندن بارکد را دریافت کند که این فرمان از طریق ماشه اش انجام می پذیرد.

انواع بارکد خوان نوری

عکس بارکدخوان چند وجهی و بارکدخوان تفنگی

بعضی از خریداران از این مدل به عنوان بارکدخوان ثابت نیز برای فروشگاه خود استفاده می کنند چراکه تصور می کنند بارکدخوان تفنگی تنها مدل ساخته شده در این نوع محصول می باشد، درصورتیکه بارکدخوان ها دارای انواع گوناگون هستند که با دسته بندی آنها در این مقاله از دکان چین به خوبی آشنا شدید. لازم به ذکر است که بارکد خوان تفنگی معمولا خود به دو دسته صنعتی و فروشگاهی تقسیم می شود.

انواع دستگاه بارکدخوان از لحاظ ظاهری

اگر بخواهیم دستگاه بارکدخوان را از لحاظ ظاهری مورد بررسی قرار دهیم، به چهار دسته مختلف می توان تقسیم بندی کرد که در زیر در مورد هر کدام توضیح خواهیم داد.

بارکدخوان قلمی

بارکدخوان قلمی، همان طور که نام آن توصیفش می کند، این بارکدخوان همانند قلم می باشد و نحوه کار کردن با آن بدین صورت است که دستگاه را در دست گرفته و هنگام تماس با بارکد آن را روی بارکد حرکت داده و دستگاه از همین طریق قادر به اسکن بارکد مورد نظر می شود. البته لازم است این نکته را نیز یادآور شویم که به دلیل دشواری استفاده از این مدل، استقبال و طرفدار زیادی ندارد.

بارکدخوان دستی

بارکدخوان دستی از پر طرفدار ترین و پر استفاده ترین نوع بارکدخوان به حساب می آید. این نوع از بارکدخوان بیشتری کاربرد را در صنف های مختلف دارد و می تواند در محیط های گوناگون و شرایط متفاوت مورد استفاده قرار گیرد. سادگی و راحتی کاربر هنگام استفاده از این دستگاه یکی از علل محبوبیت آن به شمار می رود. علاوه بر این، برخی از مدل های این دستگاه دارای پایه نیز می باشد که می توان به عنوان رومیزی و دستی از آن استفاده نمود.

بارکدخوان ثابت

بارکد اسکنر های رومیزی را می توان در دسته بارکدخوان ثابت قرار داد. بدین صورت که دستگاه را بر روی میز نصب کرده و از این طریق می توان محصولات را از جلوی دستگاه عبور داد تا بارکدخوان بتواند بارکد درج شده بر روی هر محصول را اسکن کند. از مزیت این دستگاه ها این است که برای خواندن بارکد محصولات نیازی به فشردن دکمه و یا چنین چیزی ندارد و خودش به صورت خودکار، عمل بارکد خوانی را انحام می دهد.

بارکدخوان رومیزی

بارکدخوان رومیزی یکی از رایج ترین دستگاه های بارکد اسکنر می باشد که بیشتر در فروشگاه های زنجیره ای دیده ایم. این بارکدخوان ها نوعی بارکدخوان دستی نیز به حساب می آید. برای اسکن کردن بارکد لازم است تا دستگاه را بر روی بارکد درج شده کالا بگیریم تا بتواند عملیات بارکدخوانی را انجام دهد. مدل هایی از این بارکدخوان ها نیز وجود دارد که دارای پایه می باشد و می توان پایه نگهدارنده را به میز متصل نمود. لازم به ذکر است که مدل های دستی از این بارکداسکنر ها سیمی و بدون سیم است. مدل بدون سیم آن به صورت بلوتوث دار و USB وجود دارد.

بارکد خوان فروشگاهی

بهترین برند بارکدخوان

بارکدخوان از برندهای مختلفی در بازار موجود است، بهترین و معروف ترین برند بارکدخوان برند هانیول (Honeywell)، دیتالاجیک (Datalogic)، جنم (Janam) می باشد. سایر برندهای بارکد اسکنر موجود:

 • بارکد اسکنر سینو (Cino)
 • اسکنر بارکد نیکیتا (Nikita)
 • بارکد خوان اکسیوم (Axiom)
 • بارکد خوان اسکار (Oscar)
 • بارکد اسکنر رمو (Remo)
 • اسکنر بارکد دلتا (Delta)
 • بارکد خوان (Tyson)
 • بارکد خوان اوکوم (Ocom)
 • بارکداسکنر زبکس (ZEBEX)
 • بارکد خوان اسکوپ (SCOPE)
 • بارکد خوان موتورولا (MOTOROLLA)
 • بارکد خوان اسکای نت (SKYNET)
 • بارکد خوان میوا (MEVA)
 • بارکد خوان سدر (Sadr)
 • اسکنر راینو (Rhino)
 • سیم کد (symcode)

نکات مهم هنگام خرید بارکد خوان

زمینه مصرفی

یکی از اولین نکاتی که باید هنگام خرید بارکد خوان به آن توجه داشته باشید، نوع کار و زمینه مصرفی است که می خواهید در آن از سیستم بارکد خوان استفاده نمایید. اصولا زمینه های اداری و فروشگاهی خیلی نیازی به استفاده از بارکد خوان های بزرگ و پیچیده ندارند و برعکس، زمینه های صنعتی و انبارداری به یک سیستم بارکد خوان بسیار قوی محتاج اند که باید به این مورد توجه داشته باشید.

مقاومت محصول

این مورد نیز در ارتباط مستقیمی با محیط کاری که قصد استفاده از بارکد خوان را در آن کرده اید، دارد! اصولا بارکد خوان هایی که در محیط های اداری و یا فروشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند خیلی در برابر ضربات شدید و تکان های ناگهانی مقاوم نیست و در عوض، محصولاتی که برای محیط های صنعتی و یا انبارداری ها مورد استفاده قرار می گیرد از مقاومت به مراتب بیشتری نیز برخوردار هستند که شما باید در هنگام خرید این قبیل کالاهای دیجیتالی نیز به آن توجه نمایید.

راهنمای خرید بارکد خوان

استفاده از بارکدخوان تفنگی در فروشگاه لباس

نوع بارکد خوان

بطور کلی بارکد خوان ها به ۳ دسته رومیزی، دستی و همچنین موبایلی (با قابلیت ارسال دیتا و بدون نیاز به اتصال کابلی) تقسیم می شوند که شما باید بهترین نوع آنان را متناسب با نوع نیازتان خریداری نمایید. از قلم باز نماند که بارکد خوان های دستی از رایج ترین نوع این قبیل محصولات دیجیتالی بحساب آورده می شوند.

درگاه های اتصال کننده

بارکد خوان ها معمولا از یک درگاه USB برای اتصال به سایر سیستم های الکترونیکی برخوردارند و در این بین اصولا محصولاتی که دارای توانایی های بیشتری هستند و یا اصلا برای زمینه های شغلی های خاصی طراحی شده اند، می توانند از درگاه های اتصال کننده دیگری نیز برخوردار باشند.

فاصله اسکن

فاصله اسکن فاصله ای را مشخص می کند که در آن بارکدخوان قادر به رمزگشایی انواع بارکدها می باشد و فاصله اسکن اغلب بر اساس نوع نمادشناسی متفاوت است. برای مثال، یک بارکدخوان ممکن است بتواند بارکد 1 بعدی را در فاصله 10 تا 12 اینچی رمزگشایی کند، در حالی که ممکن است برای نمادهای PDF417 یا پستی به فاصله نزدیک تری نیاز باشد.

استفاده از بارکد خوان در فروشگاه

استفاده از بارکدخوان در فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای

سیمی یا بدون سیم

مورد بعدی برای انتخاب بارکد خوان توجه به نوع ارتباط آن با سیستم شماست که این ارتباط می تواند به صورت سیمی و یا بدون سیم برقرار شود.

خریداران مدل های سیمی بایستی به طول سیم و مقاومت آن در برابر کشیدگی و فشار توجه نمایند، علاقه مندان به مدل های بدون سیم هم باید به کیفیت USB، ورژن بلوتوثی دستگاه جهت سازگاری با سیستم و هم چنین نحوه و میزان شارژ باتری این گونه از محصولات توجه کنند.

سرعت اسکن

مورد دیگری که در انتخاب و خرید بارکد خوان مورد نظرتان باید به آن اهمیت دهید، توجه به سرعت اسکن دستگاه در ثانیه است. در این خصوص نیز بایستی با توجه به زمینه کاری و نوع نیازی که به اسکن بارکدهای مختلف محصولات گوناگون دارید؛ اقدام نمایید.

قیمت بارکد خوان

پارامترهای مختلفی نظیر دقت، سرعت انجام، نوع بارکد خوان، قابلیت برنامه ریزی و همچنین قابلیت خواندن انواع بارکدها و غیره از جمله دلایلی هستند که می توانند بر روی قیمت بارکد خوان تاثیر گذار باشند. به هر حال بد نیست مجددا این نکته را خاطر نشان کنیم که باید پیش از اقدام به خرید یک بارکد خوان مناسب، حتما به نوع اشتغال و زمینه مصرفی که در آن قصد استفاده از این نوع وسایل دیجیتالی را کرده اید، توجه لازم را داشته باشید.

بارکد خوان

راهنمای نگهداری از بارکد خوان

 • با اینکه به طور کلی بارکد خوان ها از مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشار برخوردار هستند اما بهتر است جهت حفظ سلامت کاری آن ها در محیط های کارگاهی و صنعتی حتما از محصولاتی مقاوم در برابر گرد و غبار استفاده شود.
 • در طول استفاده خود از بارکد اسکنرها هیچ وقت نور آن را به چشم خود و یا به چشم دیگران نتابانید!
 • از باز کردن صفحه خوان دستگاه خودداری نموده و در صورت ایجاد مشکل حتما آن را با بخش نمایندگی فروش کالا در میان بگذارید.
 • بارکد خوان خود را از منابع تولید کننده گرمایشی دور نگه داشته و هیچ گاه با دستانی خیس به سراغ استفاده از آن نروید.
 • برای تمیز کردن هد دستگاه از دستمال های نیمه مرطوب استفاده کرده و به هیچ عنوان از مواد شوینده خورنده در این خصوص بهره گیری نکنید!
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت بارکدخوان فروشگاهی چند است؟
قیمت انواع بارکدخوان فروشگاهی به موارد متعددی مثل برند شرکت سازنده، نوع بارکدخوان، یک بعدی یا دو بعدی بودن، برد و محدوده خواندن کد، نوع اتصال، ابعاد و اندازه و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع بارکدخوان از 500 هزار تومان تا 20 میلیون تومان می باشد.
استفاده از بارکد خوان چه مزایایی دارد؟
استفاده از بارکد خوان ها و سیستم بارکدینگ مزیت های زیر را دارد : روشی برای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت - کاهش احتمال خطای انسانی - آموزش سریع و راحت برای کارکنان - امکان دسترسی سریع به داده ها - سریع تر شدن کار محاسبه و صرفه جویی در زمان
تاریخ به روز رسانی : 1401/10/16
بارکدخوان میوا مدل MBS-1750 به همراه پایه
بارکدخوان میوا مدل MBS-1750 به همراه پایه
بارکدخوان وینسون یک بعدی و نوری مدل WNC-6090g
بارکدخوان وینسون یک بعدی و نوری مدل WNC-6090g
بارکد خوان دو بعدی با سیم میوا مدل MBS5680-2D
بارکد خوان دو بعدی با سیم میوا مدل MBS5680-2D
بارکدخوان لیزری چند پرتوی دیتا لاجیک مدل Magellan 800i
بارکدخوان لیزری چند پرتوی دیتا لاجیک مدل Magellan 800i
بارکدخوان نوری دیتا لاجیک مدل QuickScan Lite QW2100
بارکدخوان نوری دیتا لاجیک مدل QuickScan Lite QW2100
بارکد خوان نوری و دو بعدی دیتا لاجیک مدل QW2420
بارکد خوان نوری و دو بعدی دیتا لاجیک مدل QW2420
بارکدخوان نوری و دو بعدی رومیزی وینسون مدل WAI-6000
بارکدخوان نوری و دو بعدی رومیزی وینسون مدل WAI-6000
بارکدخوان چند جهته لیزری هانی ول مدل Orbit 7120
بارکدخوان چند جهته لیزری هانی ول مدل Orbit 7120
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد