منو

راهنمای خرید اسکنر خانگی و اداری و معرفی انواع بهترین مدلها

اسکنر یا همان پویشگر یک دستگاه ورودی برای کامپیوتر است که اسناد و تصاویر را به صورت نوری به تصاویر دیجیتالی تبدیل کرده و بر روی رایانه ارسال می کند. اسکنرها خروجی کار ندارند و تنها برای ورود اطلاعات استفاده می شوند.

اسکنرها اکثرا در اداره و شرکت ها کاربرد دارد و با توجه به قابلیت های گوناگونی که دارند، در انواع مختلفی تولید و در بازار موجود هستند. برای خرید یک دستگاه اسکنر مناسب ابتدا باید نیازهای خود را شناسایی و مدل مورد نظر را خریداری نمایید. در ادامه انواع دستگاه های اسکنر و ویژگی هایی که هنگام خرید باید به آن دقت کنید معرفی شده است.

راهنمای انتخاب و خرید اسکنر

راهنمای خرید انواع اسکنر خانگی و اداری

اگر در جستجوی یک اسکنر اختصاصی و کارآمد برای خود هستید، ممکن است با دیدن گزینه های زیادی که وجود دارد شگفت زده شوید. با وجود طیف وسیعی از انواع اسکنر برای انتخاب و همچنین یک مجموعه کامل از ویژگی های اضافه تر، دانستن اینکه بهترین اسکنر برای شما کدام است کمی پیچیده به نظر می رسد.

ممکن است به دنبال یک اسکن مقرون به صرفه در خانه باشید و یا اینکه نیاز به دستگاهی دارید که بتواند بایگانی اداری شما را انجام دهد. در هر صورت در این مطلب مواردی آمده است که بهتر است برای جستجوی یک اسکنر خوب، آنها را بدانید.

اسکنر چه نوع دستگاهی است؟

اسکنر (Scanner) در واقع سخت افزار الکترونیکی است که برای تصویر برداری از اسناد کاغذی استفاده می شود، دستگاه هایی که می توانند عکس یا متن را وارد رایانه نمایند.

ظاهر آنها مانند دستگاه فتوکپی است. از راه صفحه و محفظه ای که کاغذ در آن قرار می گیرد، تصویر یا متن مورد نظر وارد رایانه می شود. این وسیله تصاویر، متون و دست نوشته ها را به صورت نوری اسکن و به تصویر دیجیتال تبدیل می کند.

مدل های خانگی

اولین مورد که در این راهنمای خرید اسکنر بررسی می کنیم اسکن خانگی می باشد. برای جمع آوری و بایگانی عکس های خانوادگی و سرو سامان دادن به آنها، یک پویشگر خانگی انتخاب مناسبی است.

این اسکنرهای اختصاصی بسیار باکیفیت تر از پرینتر های چندکاره تصاویر را ارائه می دهند. علاوه بر این ها خیلی راحت با این دستگاه می توانید اسناد و مدارک و رسید های کاغذی که هر لحظه احتمال آسیب دیدگی دارند را به صورت دیجیتالی بایگانی کنید.

مدل های اداری

در این قسمت از راهنمای خرید اسکنر لزوم استفاده از مدل های اداری را بررسی خواهیم کرد. اگر شرکت یا دفتر کار پر از پرونده ها، دفاتر و کاغذهای بایگانی دارید باید بگوییم با دردسری بزرگی مواجه شده اید. این حجم از کاغذ علاوه بر جاگیر بودن مدام نیز به مکان و فضای مناسب با شرایط جوی و رطوبتی مناسب و به دور از هرگونه آسیب رسانندگی ها مثل حشرات موذی و غیره باشد.

این اصلا شرایط مطلوبی در دوران پیشرفت تکنولوژی نیست. سیستم های بزرگ و شرکت ها حتما برای بایگانی اسناد و مدارک خود باید از پویشگر های مختص ادارات تا این بایگانی پرحجم دیجیتالی این مراکز را به محلی بدون کاغذ تبدیل کند

انواع اسکنر

اسکنرها از نظر شکل و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند که این تقسیم بندی در قیمت آن ها نیز تأثیر می گذارد. در ادامه به نمونه هایی از آن اشاره می شود.

اسکنرهای خوابیده یا تخت (Flatbed Scanner)

این نوع اسکنر از یک صفحه شیشه ای تخت تشکیل شده که روی نوار حسگرهای نوری قرار می گیرد و در آن روی صفحه شیشه ای می خوابد. کاغذ یا کتاب باز شده روی شیشه آن گذاشته می شوند و نوری که از زیر شیشه تابیده می شود با برخورد به شی مورد اسکن، منعکس می شود و به وسیله نوار CCD دریافت می شود.

اسکنر مسطح یا تخت

عکس اسکنر تخت یا خوابیده

اسکنرهای خوابیده جزء انواع رایج اسکنرها هستند که در دو مدل رنگی و تک رنگ عرضه شده است. تنها عیب این اسکنرها این است که جای زیادی را روی میز اشغال می کنند.

اسکنرهای کاغذکش

در این نوع اسکنرها، نوار حسگرهای نوری (برخلاف اسکنرهای خوابیده) بی حرکت است و برگه ای که اسکن می شود روی نوار حرکت می کند. این نوع اسکنر برای کسانی که حجم بزرگی از اسناد را اسکن می کنند و به متن قابل ویرایش دست پیدا می کنند، بسیار مناسب است.

اسکنر کاغذ کش

عکس اسکنر کاغذ کش برند کنون

اگر اسکنرهای کاغذکش را به یک دستگاه Automatic Document Feeder) ADF شاید به توان گفت برگه رسان خودکار) مجهز کنید، دیگر لازم نیست خودتان تک تک برگه ها را وارد اسکنر کنید.

اسکنرهای کاغذکش یا شیت فیدر (Sheet feeder) در دو نوع رنگی و تک رنگ عرضه شده اند. البته عکس یا صفحات کوچک را هم می توان وارد اسکنر کرد اما ممکن است این کاغذها درون اسکنر جمع شوند، به همین دلیل برای این کار اسکنرهای خوابیده مناسب تر هستند. اسکنرهای برگه خور بسیار جمع و جور هستند و مناسب فضاهای محدود است.

اسکنر مدل پلاتر

همان طور که می دانید پلاتر یک چاپگر بزرگ است که از آن برای گرفتن پرینت در مقیاس های بزرگ نقشه کشی، تبلیغاتی و ... استفاده می شود.

اسکنر پلاتر

عکس اسکنر پلاتر سایز بزرگ

برای اسکن تمام فایل های بزرگ که سایز آن ها از کاغذ A3 بزرگ تر است، نیاز به خرید اسکنر پلاتر دارید. اساساً این مدل اسکنر برای همین منظور طراحی و ساخته شده است و شما می توانید با آن هر نوع فایلی را که از ابعادی بزرگ برخوردار است به راحتی اسکن نمایید.

اسکنر ترکیبی (پرینتر چند کاره)

اسکنرهای ترکیبی همان اسکنرهایی هستند که در کنار اسکن دارای قابلیت های دیگری نظیر کپی، فکس و همین طور پرینتر در یک دستگاه هستند و تحت عنوان یک پرینتر چند کاره به فروش می رسند.

عکس پرینتر چند کاره

عکس پرینتر چند کاره

معمولاً خرید پرینتری چند کاره چه از نوع لیزری و چه از نوع جوهری شاید به لحاظ هزینه مقرون به صرف باشد اما واقعاً باید پذیرفت که در چنین دستگاه هایی کیفیت پرینتر و کپی خوب است اما کیفیت اسکنر دستگاه چنگی به دل نمی زند.

دلیل آن هم این است که سازندگان به کیفیت و امکانات چاپی چنین دستگاه های چند کاره ای بیشتر بها می دهند و به قسمت اسکن دستگاه خیلی توجه نمی کنند. این عامل هم باعث شده تا خریداران ترجیح دهند که اسکنر را به صورت جدا تهیه نمایند تا ضریب کیفیت اسکن اسناد و مدارک بالا برود.

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع پرینترهای چند کاره و نحوه عملکرد آنها می توانید مقاله مرتبط با آن یعنی (راهنمای خرید پرینتر چندکاره) را مطالعه فرمائید.

اسکنرهای دستی یا همراه

پهنای این اسکنرها حدود ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر است، که امکان جابه جایی و حمل آن ها را به آسانی فراهم می کند. این اسکنر به پورت موازی کامپیوتر وصل می شود و برای کامپیوترهای کیفی بسیار مناسب است.

عیب این اسکنرها این است که برای اسکن گرفتن از اسناد معمولی با اندازه های مثلاً A4 باید آن ها را در چند قسمت اسکن کنید. تا جایی که ممکن است نرم افزارهای همراه اسکنر، این قسمت ها را به یکدیگر می چسبانند. اما این کار بسیار زمان بر است.

اسکنر متحرک دستی یا پرتابل

عکس اسکنر دستی همراه

نوع دیگری از اسکنرهای دست گرفتنی، اسکنر قلمی است. اسکنر قلمی برای اسکن، روی هر خط از متن چاپ شده کشیده می شود، مانند ماژیکی که برای نشانه گذاشتن روی متن می کشیم. نرم افزار تشخیص نوری همراه قلم، اسکن ها را به متن قابل ویرایش تبدیل می کند و از طریق پورت سریال یا USB به کامپیوتر انتقال می دهد.

پیشنهاد مطالعه » راهنمای خرید اسکنر دستی

نکاتی که هنگام خرید دستگاه اسکنر باید در نظر بگیرید

سرعت اسکنر

این قابلیت درست مثل پرینترها به صورت تعداد صفحات در هر دقیقه نشان داده میشود و برای هر کسی که نیاز به اسکن با حجم بالا دارد، مهم است. هر چه عدد بالاتر باشد اسناد سریعتر اسکن می شوند.

یقینا اسکنرهایی با سرعت بالا برای انجام امور اداری و بایگانی اسناد و و مدارک بصورت دیجیتالی بسیار بهتر هستند. همچنین توجه داشته باشید که سرعت اسکن یک فایل عکس دار از سرعت اسکن یک فابل متنی کمتر خواهد بود.

اسکن دو طرفه

اسکنرهای دو طرفه دستگاه هایی هستند که میتوانند اسکن اسناد دو طرفه را اداره کنند. این ویژگی باز هم بیشتر مربوط به حجم بالا و اسکن منظم و مواقعی است که به آرشیو سریع نیاز است.

سایز اسکنر اداری

اندازه و سایز مخصوص اسکنرهای اداری

اندازه و نوع کاغذهای مورد پذیرش

اسکنر ها می توانند کاغذهایی با حداکثر سایز A3 را اسکن نمایند و می توانند انواع مختلفی از کاغذها و از جمله کارت های تجاری و شناسایی را بپذیرند. این ویژگی ها به نیازهای شما بستگی دارد. اسکنرهای A3 برای عکاسان، اسکنهای هنری یا طراحی مناسب است، در حالی که بسیاری از صنایع ممکن است اسکنرهایی را که انواع متنوع کاغذها و اسناد را میپذیرند، ترجیح بدهند.

نوع هد دستگاه

اسکنر شما یا از هد CCD برخوردار است و یا کمپانی تولید کننده اش آن را با هدی از نوع CIS تجهیز نموده است. در باب تفاوت این دو هد همین اندازه بدانید که اگر کیفیت برایتان مهم است، باید به سراغ دستگاه هایی با هد سی سی دی بروید و اگر مصرف انرژی دستگاهتان برایتان حائز اهمیت می باشد، مدل های سی آی اس برایتان بهتر خواهد بود.

رزولوشن یا وضوح

هر کسی که به دنبال اسکن آثار هنری یا عکس ها یا نیازهای خانگی متنوع تر است، احتمالا مایل است روی وضوح بالاتر سرمایه گذاری کند. در حالی که بایگانی های حجیم، تنها به یک کیفیت متوسط و معقول برای اسکن کردن سوابق قدیمی و گاها آسیب دیده نیاز دارند و به طور کلی ویژگی سرعت در این موارد اولویت بیشتری نسبت به رزولوشن دارد.

اتصال

انواع اسکنر های مدرن طیف گستردهای از گزینه های اتصال جدید را ارائه میدهند، از اسکن های بی سیم و متحرک گرفته تا اسکنرهایی که به راحتی به شبکه های داخلی موجود متصل می شوند. اسکن های قابل حمل و متحرک به طور خاص از این گزینه ها بهره خواهند برد.

خرید اسکنر

چگونه از اسکنر نگهداری کنیم؟

  • برای مراقبت بیشتر از اسکنر خود، توصیه می کنیم که آن را در مکانی خلوت و به دور از گرد و غبار و پنجره قرار دهید.
  • جهت تمیز کردن صفحه دستگاه از دستمال های مخصوص پاک کردن نمایشگر که نرم و بدون پرزدهی هستند، استفاده کنید.
  • دقت کنید که موقع که تمیز کردن دستگاه، به هیچ عنوان از دستمال خیلی مرطوب استفاده نکنید و هیچ گاه اجازه نفوذ آب به داخل اسکنر را نیز ندهید.
  • هنگام قرار دادن کاغذ بر روی هد دستگاه دقت کنید که به وسیله ناخن انگشتان و یا هر شی تیز دیگری بر روی صفحه دستگاه خط و خش ایجاد نشود.
  • در هنگام باز و بسته کردن درب پویشگر، به آرامی رفتار کرده و از وارد کردن فشار اضافه به آن جداً پرهیز نمایید.
  • اگر احساس می کنید که رد جوهر تازه هنوز بر روی کاغذ وجود دارد، برای اسکن کردن آن عجله نکنید و اجازه دهید که جوهر موجود بر روی کاغذ به خوبی خشک شود، سپس آن را بر روی صفحه اسکنر قرار دهید.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت اسکنر چند است؟
قیمت انواع اسکنر خانگی و اداری به عواملی همچون برند شرکت سازنده، ابعاد و اندازه اسکنر، سایز اسکن، درگاه های ارتباطی، رزولیشن و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت اسکنر از 4 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان می باشد.
بهترین مارک اسکنر کدام است؟
از بهترین و معروف ترین برندهای اسکنر رنگی می توان به برندهای کانن، کداک، آی ویژن، اپسون، اچ پی، موستک، پلاستک، زی، تک، فوجیتسو، ال جی و برادر اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/20
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
اسکنر ای ویژن مدل FB1000N
اسکنر ای ویژن مدل FB1000N
اسکنر دستی آی اسکن مدل wifi
اسکنر دستی آی اسکن مدل wifi
اسکنر کانن مدل CanoScan LiDE 300
اسکنر کانن مدل CanoScan LiDE 300
اسکنر حرفه ای اسناد اپسون مدل DS-1630
اسکنر حرفه ای اسناد اپسون مدل DS-1630
اسکنر تخت برند پلاستک مدل OpticBook 4800
اسکنر تخت برند پلاستک مدل OpticBook 4800
اسکنر ماستک رزولوشن اپتیکال ۱۲۰۰ دی پی مدل iDocScan D50
اسکنر ماستک رزولوشن اپتیکال ۱۲۰۰ دی پی مدل iDocScan D50
اسکنر اپسون مدل Perfection V19
اسکنر اپسون مدل Perfection V19
اسکنر رومیزی خانگی اچ پی مدل Scanjet Pro 2600 f1
اسکنر رومیزی خانگی اچ پی مدل Scanjet Pro 2600 f1
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد