منو

راهنمای کامل انتخاب و خرید بهترین مدل اسکنر خانگی یا اداری

اسکنر یا همان پویشگر یک دستگاه ورودی برای کامپیوتر است که اسناد و تصاویر را به صورت نوری به تصاویر دیجیتالی تبدیل کرده و بر روی رایانه ارسال می کند. اسکنرها خروجی کار ندارند و تنها برای ورود اطلاعات استفاده می شوند.

اسکنرها اکثرا در اداره و شرکت ها کاربرد دارد و با توجه به قابلیت های گوناگونی که دارند، در انواع مختلفی تولید و در بازار موجود هستند. برای خرید یک دستگاه اسکنر مناسب ابتدا باید نیازهای خود را شناسایی و مدل مورد نظر را خریداری نمایید. در ادامه انواع دستگاه های اسکنر و ویژگی هایی که هنگام خرید باید به آن دقت کنید معرفی شده است.

راهنمای انتخاب و خرید اسکنر

اگر در جستجوی یک اسکنر اختصاصی و کارآمد برای خود هستید، ممکن است با دیدن گزینههای زیادی که وجود دارد شگفت زده شوید. با وجود طیف وسیعی از انواع اسکنر برای انتخاب و همچنین یک مجموعه کامل از ویژگی های اضافهتر، دانستن اینکه بهترین اسکنر برای شما کدام است کمی پیچیده به نظر می رسد.

ممکن است به دنبال یک اسکن مقرون به صرفه در خانه باشید و یا اینکه نیاز به دستگاهی دارید که بتواند بایگانی اداری شما را انجام دهد. در هر صورت در این مطلب مواردی آمده است که بهتر است برای جستجوی یک اسکنر خوب، آنها را بدانید.

مدل های خانگی

اولین مورد که در این راهنمای خرید اسکنر بررسی می کنیم اسکن خانگی می باشد. برای جمع آوری و بایگانی عکس های خانوادگی و سروسامان دادن به آنها، یک پویشگر خانگی انتخاب مناسبی است. این اسکنرهای اختصاصی بسیار باکیفیت تر از پرینتر های چندکاره تصاویر را ارائه می دهند. علاوه بر این ها خیلی راحت با این دستگاه می توانید اسناد و مدارک و رسید های کاغذی که هر لحظه احتمال آسیب دیدگی دارند را به صورت دیجیتالی بایگانی کنید.

مدل های اداری

در این قسمت از راهنمای خرید اسکنر لزوم استفاره از مدل های اداری را بررسی خواهیم کرد. اگر شرکت یا دفتر کار پر از پرونده ها، دفاتر و کاغذهای بایگانی دارید باید بگوییم با دردسری بزرگی مواجه شده اید. این حجم از کاغذ علاوه بر جاگیر بودن مدام نیز به مکان و فضای مناسب با شرایط جوی و رطوبتی مناسب و به دور از هرگونه آسیب رسانندگی ها مثل حشرات موذی و غیره باشد.

این اصلا شرایط مطلوبی در دوران پیشرفت تکنولوژی نیست. سیستم های بزرگ و شرکت ها حتما برای بایگانی اسناد و مدارک خود باید از پویشگر های مختص ادارات تا این بایگانی پرحجم دیجیتالی این مراکز را به محلی بدون کاغذ تبدیل کند

انواع اسکنر

اسکنرها از نظر شکل و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند که این تقسیم بندی در قیمت آن ها نیز تأثیر می گذارد. در ادامه به نمونه هایی از آن اشاره می شود.

اسکنرهای خوابیده یا تخت

این نوع اسکنر از یک صفحه شیشه ای تخت تشکیل شده که روی نوار حسگرهای نوری قرار می گیرد و در آن روی صفحه شیشه ای می خوابد. کاغذ یا کتاب باز شده روی شیشه آن گذاشته می شوند و نوری که از زیر شیشه تابیده می شود با برخورد به شی مورد اسکن، منعکس می شود و به وسیله نوار CCD دریافت می شود.

اسکنر مسطح یا تخت

اسکنرهای خوابیده جزء انواع رایج اسکنرها هستند که در دو مدل رنگی و تک رنگ عرضه شده است. تنها عیب این اسکنرها این است که جای زیادی را روی میز اشغال می کنند.

اسکنرهای کاغذکش

در این نوع اسکنرها، نوار حسگرهای نوری (برخلاف اسکنرهای خوابیده) بی حرکت است و برگه ای که اسکن می شود روی نوار حرکت می کند. این نوع اسکنر برای کسانی که حجم بزرگی از اسناد را اسکن می کنند و به متن قابل ویرایش دست پیدا می کنند، بسیار مناسب است.

اسکنر کاغذ کش

اگر اسکنرهای کاغذکش را به یک دستگاه Automatic Document Feeder) ADF شاید به توان گفت برگه رسان خودکار) مجهز کنید، دیگر لازم نیست خودتان تک تک برگه ها را وارد اسکنر کنید. اسکنرهای کاغذکش در دو نوع رنگی و تک رنگ عرضه شده اند. البته عکس یا صفحات کوچک را هم می توان وارد اسکنر کرد اما ممکن است این کاغذها درون اسکنر جمع شوند، به همین دلیل برای این کار اسکنرهای خوابیده مناسب تر هستند. اسکنرهای برگه خور بسیار جمع و جور هستند و مناسب فضاهای محدود است.

سکنرهای دستی یا همراه

پهنای این اسکنرها حدود ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر است، که امکان جابه جایی و حمل آن ها را به آسانی فراهم می کند. این اسکنر به پورت موازی کامپیوتر وصل می شود و برای کامپیوترهای کیفی بسیار مناسب است. عیب این اسکنرها این است که برای اسکن گرفتن از اسناد معمولی با اندازه های مثلاً A4 باید آن ها را در چند قسمت اسکن کنید. تا جایی که ممکن است نرم افزارهای همراه اسکنر، این قسمت ها را به یکدیگر می چسبانند. اما این کار بسیار زمان بر است.

اسکنر متحرک دستی یا پرتابل

نوع دیگری از اسکنرهای دست گرفتنی، اسکنر قلمی است. اسکنر قلمی برای اسکن، روی هر خط از متن چاپ شده کشیده می شود، مانند ماژیکی که برای نشانه گذاشتن روی متن می کشیم. نرم افزار تشخیص نوری همراه قلم، اسکن ها را به متن قابل ویرایش تبدیل می کند و از طریق پورت سریال یا USB به کامپیوتر انتقال می دهد.

نکاتی که هنگام خرید دستگاه اسکنر باید در نظر بگیرید

سرعت

این قابلیت درست مثل پرینترها به صورت تعداد صفحات در هر دقیقه نشان داده میشود و برای هر کسی که نیاز به اسکن با حجم بالا دارد، مهم است. هر چه عدد بالاتر باشد اسناد سریعتر اسکن می شوند.

اسکن دو طرفه

اسکنرهای دو طرفه دستگاه هایی هستند که میتوانند اسکن اسناد دو طرفه را اداره کنند. این ویژگی باز هم بیشتر مربوط به حجم بالا و اسکن منظم و مواقعی است که به آرشیو سریع نیاز است.

اندازه و نوع کاغذهای مورد پذیرش

اسکنر ها می توانند کاغذهایی با حداکثر سایز A3 را اسکن نمایند و می توانند انواع مختلفی از کاغذها و از جمله کارت های تجاری و شناسایی را بپذیرند. این ویژگی ها به نیازهای شما بستگی دارد. اسکنرهای A3 برای عکاسان، اسکنهای هنری یا طراحی مناسب است، در حالی که بسیاری از صنایع ممکن است اسکنرهایی را که انواع متنوع کاغذها و اسناد را میپذیرند، ترجیح بدهند.

رزولوشن یا وضوح

هر کسی که به دنبال اسکن آثار هنری یا عکس ها یا نیازهای خانگی متنوع تر است، احتمالا مایل است روی وضوح بالاتر سرمایه گذاری کند. در حالی که بایگانی های حجیم، تنها به یک کیفیت متوسط و معقول برای اسکن کردن سوابق قدیمی و گاها آسیب دیده نیاز دارند و به طور کلی ویژگی سرعت در این موارد اولویت بیشتری نسبت به رزولوشن دارد.

اتصال

انواع اسکنر های مدرن طیف گستردهای از گزینه های اتصال جدید را ارائه میدهند، از اسکن های بی سیم و متحرک گرفته تا اسکنرهایی که به راحتی به شبکه های داخلی موجود متصل می شوند. اسکن های قابل حمل و متحرک به طور خاص از این گزینه ها بهره خواهند برد.

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/07
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد