منو

راهنمای خرید اسنوبرد و معرفی انواع مدلها و سبک های اسنوبرد

امروزه ورزش اسنوبرد در فصل زمستان طرفداران ویژه و مخصوص به خود را دارد. وسیله اصلی برای انجام این ورزش، بورد اسنوبرد است. همانطوری که می دانید برای خرید یک وسیله جدید، گزینه های زیادی در بازار با قیمت های متفاوت و کیفیت های مختلف وجود دارد. همین موضوع می تواند انتخاب یک محصول باکیفیت را سخت کند.

در این مقاله از طوطی کالا قصد داریم با ارائه توضیحات کامل درباره انواع اسنوبرد و نکات مهم هنگام خرید آن، شما را بیشتر با این محصول ورزشی آشنا کنیم. چنانچه می خواهید اسنوبرد خریداری کنید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

تخته اسنوبرد

عکس تخته اسنوبرد طرح دار

اسنوبرد چیست و چه کاربردی دارد؟

اسنو برد یا همان تخته برف (به انگلیسی SnowBoard)، به تخته ای گفته می شود که روی دو پا بسته می شود و به وسیله آن اسکی باز روی برف یا یخ لیز می خورد بدون آنکه درون آن فرو بروید. در واقع این وسیله با افزایش سطح تماس با زمین فشار روی یک نقطه را کاهش داده و کمتر درون برف فرو می روید و با حداقل کردن اصطکاک به بیشترین سرعت هنگام حرکت می رسید.

عرض اسنوبرد بین ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر می باشد. در اسنوبرد پاهای ورزشکار موازی همدیگر و عمود بر جهت تخته قرار می گیرد. اسنوبردهای حرفه ای معمولاً همراه با وسایل جانبی شامل اتصال ها و بوت های مخصوص استفاده می شوند.

مواد تشکیل دهنده اسنوبرد چیست؟

در تولید اسنوبرد از روش های مختلفی استفاده می شود. اسنوبردهای قدیمی تر بر پایه هسته های چوبی شکل می گرفتند و در اسنوبردهای جدیدتر که از جنس کامپوزیت و پلی اتیلن هستند خبری از وجود هسته چوبی نمی باشد و مواد تشکیل دهنده آن ها کربن و سایر مواد کامپوزیتی می باشد.

دو نوع پلی اتیلن در تشکیل دادن این تخته ها استفاده می شود:

 • اکسترودد: این پلی اتیلن ها هزینه ی کمتری دارند و ترمیم آنها نسبتا آسان است. اما گاهی در برابر پیچ و تاب ها آسیب پذیرند.
 • سینترد: سبک تر، محکم تر، قوی تر و بادوام تر هستند. اما گران ترند و احتیاج به رسیدگی دارند.

ورزش زمستانی اسنوبرد

عکس اسکی باز با اسنوبرد روی برف

انواع مدل های اسنو برد اسکی

1 - تخته camber (قوس رو به بالا)

وقتی تخته های اسکی را روی برف قرار می دهید متوجه برآمدگی هایی در وسط آن می شوید. این اسنوبرد بیشتر برای افراد با تجربه که حرکات منظم و با ثبات دارند مناسب هست. این تخته به شما کمک می کند، زمانی که خسته هستید و انرژی خود را از دست داده اید، ثبات خود را حفظ کنید.

2 - تخته اسکی flat

همان طور که از نام این تخته پیداست، فاقد برآمدگی بوده و کاملا صاف و مسطح می باشند. این تخته به شما این امکان را می دهد که چرخش های سریع و حساسی داشته باشید و باعث می شود شما بهتر روی کار سوار شوید. در واقع شما با این مدل تسلط بیشتری روی کار دارید و تکنیک های خود را بهتر با آن پیاده می کنید.

3 - تخته Rocker (قوس رو به پایین)

این مدل دقیقا برعکس نمونه camber می باشد، یعنی به جای داشتن برآمدگی از وسط دارای برآمدگی رو به بالا در ابتدا و انتهای تخته هستند. این مدل خیلی از مدل camber نرم تر و راحت تر بوده بنابراین به وسیله آن می توانید به راحتی تکنیک های خود را به اجرا در آورید. این نوع از اسنوبردها برای کسانی که پرش یا حرکات چرخشی زیاد انجام می دهند مناسب هست.

انواع اسنوبرد

تصویر مدلهای مختلف اسنو برد

4 - تخته flat Rocker

در واقع همان تخته های Rocker هستند با این تفاوت که قسمت میانی آن ها مسطح است. این مدل برای برف های سنگین استفاده می شود. همچنین داشتن لبه های سفت و محکم سبب می شود، اسکی باز چرخش و پرش بهتری را تجربه کند. هر دو مدل قبلی یعنی نمونه camber و Rocker تنوع محصول بالایی دارند.

5 - تخته های Rocker و camber

این مدل نمونه ترکیبی دو نمونه قبلی است، یعنی هم دارای برآمدگی در وسط و هم دارای برآمدگی در ابتدا و انتها می باشد. این مدل معمولا به علت داشتن ویژگی های هر دو اسنو برد بالا از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشد. معمولا اسنو برد بازهای حرفه ای این مدل را به مدل های قبلی ترجیح می دهند، زیرا بسیار حرفه ای و بدون نقص هستند.

تفاوت بین اسکی آلپاین و اسکی اسنوبرد در چیست؟

یکی از تفاوت های این دو در تعداد چوب اسکی است. در رشته آلپاین، ورزشکار روی ۲ عدد چوب اسکی سوار می شود اما در اسنوبرد هر دو پا روی یک اسنوبرد قرار می گیرد.

در آلپاین، حرکت ورزشکار به سمت پایین و به صورت کاملا مستقیم است که اگر فرد به درستی بدن را گرم نکند و یا وزن مناسبی نداشته باشد، سلامت زانوها در معرض خطر قرار می گیرد. در اسنوبرد حرکت مورب است که در صورت نداشتن آمادگی بدنی مناسب ممکن است مهره های کمر آسیب ببیند.

ورزش اسنوبرد

انجام ورزش اسنوبرد روی برف ها در فصل زمستان

سبک های مختلف ورزش اسنو برد

1 - سبک All mountain

سبکی متناسب با هر سطح و زمین : این سبک در هر زمینی قابل اجراست. سر خوردن های منظم، زمین های خارج از شهر، حتی پارک ها و لوله های بزرگ. ممکن است افراد سر خوردن های مستقیم و هدفدار را در این سبک انتخاب کنند یا حرکت هایی در جهت های مختلف.

بیشتر افرادی که اسنوبرد کار می کنند، این سبک را به دلیل قابل اجرایی بودن در اکثر زمین ها و تخته های انعطاف پذیری که برای افراد مبتدی هم قابل استفاده است، انتخاب می کنند.

2 - سبک فری استایل Freestyle

بهترین سبک برای اسنوبرد در پیست : تخته های اسنوبردی که برای این سبک ساخته شده اند سبک، کوتاه و منعطف هستند. برای کسانی که جنب و جوش زیاد را ترجیح می دهند و میخواهند در فضای پیست به این ورزش بپردازند یا حتی کوه های سبک، مناسب است؛ اما این نوع اسنوبرد برای تعادل یا سرعت زیاد در برف سفت مناسب نیست.

اسنوبرد فری استایل

اسنوبرد فری استایل یا سبک آزاد

3 - سبک فری راید Free ride

مناسب برای شرایط برف نکوبیده : اسنوبرد های free ride برای افراد ماجراجو طراحی شده اند که تمرکز خود را روی حرکات آهسته و نرم گذاشته اند. این حرکات اغلب دارای جهت و مقصد هستند؛ معمولا این تخته ها انعطاف پذیری کمتری نسبت به تخته های free style دارند.

4 - سبک پودری Powder

طراحی شده برای شرایط برفی سنگین پودری : از انتهای تخته اسنوبرد گرفته تا شکل کلی و خم و محل قرار گرفتن درزهای اتصال برای اسنوبرد در شرایط برفی سنگین و نکوبیده طراحی شده اند. بسیاری از انواع این دسته دارای حالت راکر برای قابلیت چرخش در زمان شناور شدن هستند.

اسنوبرد پودری

عکس اسنوبرد سبک پودری

5 - سبک اسپیلت برد Splitboard

بهترین سبک برای ورزش در بک کانتری : بردهای مخصوص این سبک، قابلیت تقسیم شدن به دو قسمت و دوباره وصل شدن برای سراشیبی ها را دارد. این تخته ها برای ماجراجویانی که از مهارت، دانش و اعتماد به نفس کافی برای کشف دامنه های زیبا و بکر برخوردارند، طراحی شده اند.

اسنوبرد سبک اسپلیت برد

عکس اسنوبرد سبک اسپلیت برد

نکات مهم هنگام خرید اسنوبرد

قیمت اسنوبرد

قبل از انجام هر کاری شما باید میزان بودجه برای خرید تخته اسکی را مشخص کنید. زمانی که شما مقدار بودجه را مشخص نمائید، خود به خود مدل هایی را که در محدوده قیمتی شما قرار ندارند را از انتخاب خود خارج می کنید و کار برای یک انتخاب خوب آسان تر می شود.

نوع اسنو برد

اینکه شما کدام محصول را انتخاب کنید، ارتباط مستقیمی با جنس زمین و نوع فعالیت شما دارد، همچنین برای افرادی که تازه وارد این رشته ورزشی شده اند و تازه کار می باشند، یک تخته اسکی و برای افرادی که در این ورزش حرفه ای هستند یک مدل تخته اسکی وجود دارد. پس حتما با توجه جنس زمین پیست اسکی و نوع فعالیت خود باید تخته اسکی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

جنس اسنوبرد

به طور کلی برای ساخت این وسیله از دو نوع پلی اتیلن یعنی اکسترودد و سینترد استفاده می شود. اکسترودد بسیار ارزان قیمت هستند و خیلی سریع هم ترمیم می شوند اما متاسفانه قدرت زیادی ندارند و زود خراب می شوند. سینترد جنس سبک تر و بسیار مقاوم تری می باشد با این تفاوت که خیلی گران هستند و نیاز به رسیدگی بیشتری دارند.

انعطاف پذیری اسنوبورد

به طور کلی تخته اسکی ها یا خیلی انعطاف پذیر هستند یا خیلی خشک می باشند. مدل های انعطاف پذیر مناسب افراد سبک وزن و تازه کار می باشند، زیرا خیلی راحت تر می توان با آن ها چرخید. اما نمونه های خشک با انعطاف پذیری کم مناسب افراد حرفه ای است که لبه های آن باعث می شود در سرعت بالا ثبات بیشتری داشته باشند و برای کم کردن سرعت در سرازیری ها بهتر عمل می کنند.

طول تخته اسنوبرد

شما برای انتخاب تخته اسکی با طول مناسب باید قد و وزن خود را دقیق داشته باشید. یکی از آسان ترین روش ها برای انتخاب تخته اسکی با طول مناسب این است که تخته را روی زمین قرار داده و روی قسمت انتهایی آن قرار بگیرید، اگر قسمت جلویی تخته بین چانه و بینی شما قرار گرفت طول تخته مناسب است.

طول استاندارد اسنوبرد

طول استاندارد برای اسنوبرد

اسنوبرد بزرگ تر سرعت بیشتر و قابلیت چرخش و تریک کمتر و اسنوبرد کوچکتر سرعت کمتر و قابلیت چرخش و تریک بیشتر دارد.

عرض تخته

همان طور که طول تخته اهمیت بالایی دارد باید به عرض تخته هم توجه داشته باشید. شما قبل از خرید تخته اسکی باید پوتین خود را انتخاب کنید.

شما می توانید با قرار دادن پوتین اسکی روی تخته عرض متناسب با پوتین خود را انتخاب کنید. مناسب ترین سایز برای تخته طوری است که لبه های پوتین از هر طرف حدود یک تا دو سانتی متر بیرون زده باشد. این موضوع سبب چرخش راحت در پیچ ها می شود. اگر عرض اسنوبرد بیش از حد زیاد باشد، می تواند باعث از دست رفتن کنترل شما شود.

اگر تخته های شما بیش از اندازه پهن هستند، ممکن است پوتین های شما نتوانند آن را به خوبی کنترل کنند. یا اگر ضخامت تخته ها کم باشد، انگشتان پای شما باید برای حرکت دادن تخته کشیده شوند که این موضوع باعث می شود تعادل و کنترل شما به هم بریزد.

توجه جنسیت در خرید اسنوبرد

همان طور که می دانید آناتومی بدن خانم ها با آقایان کاملا متفاوت است، بنابراین تخته اسکی مورد نظر خانم ها با آقایان کاملا متفاوت بوده پس هنگام خرید این وسیله به زنانه و مردانه بودن آن توجه داشته باشید، زیرا کاملا با هم تفاوت دارند.

متاسفانه خیلی از خانواده ها برای کودک خود مدل بزرگسال را خریداری می کنند که یک کار اشتباه است. شما باید برای کودک خود تخته اسکی مناسب کودکان را خریداری کنید.

1 - اسنوبرد زنانه

تخته های مخصوص زنان دارای پهنای باریک تر و اندکی خمیدگی کمتر و انعطاف پذیری نرم تری هستند. برای مردانی که وزن سبک تر و قد کوتاه تری دارند، می توانند از این مدل ها استفاده کنند. درمقابل خانم های قد بلندتر، به ویژه آن هایی که سایز چکمه شان بزرگ است، ممکن است اسنوبرد زنانه گزینه مناسبی برای آن ها نباشد. از این رو باید در مدل های مردانه اسنوبرد انتخاب کنند.

اسنوبرد مخصوص بانوان

عکس اسنوبرد مخصوص بانوان در دامنه کوهستان برفی

2 - اسنوبرد کودکان

در حالی که بچه ها سریع رشد می کنند، والدین باید از خرید تخته بزرگسالان اجتناب کنند، به این امید که فرزند شما به آن تبدیل شود. یک تخته بزرگ می تواند برای کودک غیرقابل مدیریت باشد و رشد مهارت او را متوقف کند.

برند یا مارک اسنوبرد

همیشه به سراغ برندهای معروف و شناخته شده بازار بروید، زیرا معمولا از کیفیت بالایی برخوردار هستند. تجربه هم ثابت کرده تا زمانی که یک جنس باکیفیت و شناخته شده وجود دارد نباید به سراغ برندهای ناشناخته بازار بروید زیرا از کیفیت لازم برخوردار نیستند و شما با خرید آن ها وقت و هزینه خود را هدر می دهید. از طرفی برندهای شناخته شده از قبل تست شده و امتحان خود را پس داده اند.

بهترین مارک اسنوبرد اسکی چیست؟

البته با قاطعیت نمی توان برند خاصی را به عنوان بهترین مارک معرفی کرد. زیرا برندهای باکیفیت زیادی وجود دارند، که از نظر کارایی خیلی زیادی دارند. اما با این حال بهترین برندهای تخته اسکی را به شما در ادامه معرفی می کنیم.

 • Ml-XB
 • کسلر
 • برتون
 • گودبردز
 • بلک هول
 • دی سی
 • نورس ویو

خرید اینترنتی انواع اسنوبرد

روش نگهداری از اسنو برد اسکی

 • همیشه بعد از انجام ورزش تخته اسکی خود را به وسیله یک پارچه خشک و تمیز کنید. زیرا در صورتی که لکه بزنند تمیز کردن آن ها کار ساده ای نیست.
 • هرگز تخته اسکی مورد نظر خود را به مدت طولانی جلوی نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا شکل خود را از دست می دهند و دیگر قابل استفاده نخواهند بود.
 • اگر وزن شما زیاد است، هیچ وقت نباید از تخته اسکی نرم و انعطاف پذیر استفاده کنید، زیرا به راحتی شکسته می شوند. از این مدل نباید برای ورزش در سرازیری ها استفاده کرد.
 • تخته اسکی هایی که از جنس چوب تهیه می شوند را باید هر سری قبل از ورزش واکس بزنید تا آب را به خود جذب نکنند. نفوذ آب به داخل چوب باعث باد کردن و از بین رفتن چوب می شود.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید دستکش اسکی

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین مارک اسنوبرد کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای اسنو برد می توان به برند برتون، لیب تک، نیترو، هد، کسلر، جی ان یو، راید، کی۲، سالومون، نورثر سامر، کاپیتا، آربور، گودبردز، بلک هول، دی سی، نورس ویو و جونز اشاره کرد.
قیمت تخته اسنوبرد چند است؟
قیمت انواع تخته اسنوبرد از 5 میلیون تومان تا 40 میلیون تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت سازنده، نوع تخته، وزن و ابعاد، کیفیت ساخت، انعطاف پذیری و ... بستگی دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/05/16
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد