منو

راهنمای خرید فلش مموری + بررسی مهمترین ویژگی های فلش خوب

فلش مموری ها حافظه های قابل حمل کوچکی هستند که با استفاده از آن ها می توانیم اطلاعات مورد نیازمان را ذخیره و جابه جا کنیم. بزرگترین مزیت این حافظه ها نیز قابل حمل بودن و اندازه کوچک در برابر ظرفیت بزرگ و قیمت اندکشان است.

اگر به مرحله انتخاب و خرید فلش مموری رسیده باشید، حتما این موضوع ذهنتان را درگیر کرده که حالا از بین این همه فلش مموری باید کدوم را انتخاب کنم؟! با توجه به تنوع فلش مموری ها در برند، ظرفیت و حتی شکل ظاهری آن ها باید یک انتخاب صحیح داشته باشید.

انتخاب بهترین فلش مموری

راهنمای خرید بهترین مدلهای فلش مموری

کدام نوع فلش مموری مناسب شماست؟

با توجه به نوع فلش مموری باید گزینه ای که بیشترین تطابق با خواسته هایتان دارد را پیدا کنید. شکل ظاهری، استحکام بدنه فلش، رنگ بدنه و موارد دیگر ممکن است از گزینه هایی باشد که خرید شما را تحت تاثیر بگذارد. اما به هر حال مسائل مهم تر از رنگ بدنه فلش نیز وجود دارد. در ادامه به مهم ترین مسائلی که تاثیر مستقیم روی قیمت فلش دارند، اشاره خواهیم کرد.

با توجه به بودجه، بالاترین ظرفیت را انتخاب کنید!

شاید فکر کنید ظرفیت فلش مموری یکی از پارامترهایی است که همه افراد زمان خرید به آن توجه دارند و چیزی نیست که فراموش شود! اما حقیقت این است که بسیاری از مواقع، افراد بعد از گذشت یک یا دو ماه، به این مسئله فکر می کنند که چرا یک فلش USB با ظرفیت بالاتر نخریدند! دلیل چنین پیشامدی، این است که کاربران دیدگاه درستی نسبت به ظرفیت مورد نیاز خود ندارند. معمولا اولین ظرفیتی که کاربران به ذهنشان می رسد، کمتر از چیزی است که به آن نیاز دارند.

محبوب ترین ظرفیت میان کاربران، ظرفیت 32 و 64 گیگابایت است اما با توجه به نوع فایل هایی که معمولا قصد جابجایی آن ها را دارید، ظرفیت فلش مورد نظر را انتخاب کنید. فلش مموری ها با ظرفیت های مختلف از 1 گیگابایت گرفته تا 2 ترابایت عرضه می شوند. ظرفیت ذخیره سازی بزرگتر به معنای قیمت بیشتر است.

شما باید با توجه به نیاز خود ظرفیت فلش خود را انتخاب کنید :

  • فایل های متنی معمولا فضای ذخیره سازی کمی را نیاز دارند و این به این معناست که یک فلش ۴ گیگابایتی می تواند صدها سند متنی را ذخیره کند.
  • اگر شما از فلش مموری برای ذخیره اسناد و عکس ها استفاده می کنید درایو ۴ یا ۸ گیگابایتی شاید برای شما کافی باشد.
  • برای ذخیره سازی فایل های موسیقی کم حجم فلش مموری ۱۶ گیگابایتی شاید برای شما کافی باشد.
  • کلیپ های تصویری حجم بیشتری دارند و به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارند. اگر شما با فیلم ها و فایل های هنری کار می کنید ارزش این را دارید که یک فلش مموری ۳۲ گیگابایتی یا بیشتر خریداری کنید.

پس بهتر است قبل از خرید میانگین اندازه فایل هایی که نیاز به ذخیره سازی دارید را برآورد کنید.

راهنمای خرید فلش مموری

عکس انواع فلش مموری از برندهای مختلف

سرعت انتقال داده فلش مموری

اگر شما فلش USB را یک مخزن متحرک می بینید خیلی به سرعت انتقال فلش یا همان سرعت خواندن و نوشتن توجه نداشته باشید! شاید این توصیه به نظرتان عجیب برسد اما پیشنهاد ما این است که گاهی اوقات برای ترک عادت زیاده خواهی و کمال گرایی تلاش کنید! سرعت انتقال فلش مموری از مواردی است که تاثیر مستقیم روی قیمت آن دارد.

به همین دلیل می گوییم اگر فقط دنبال یک مخزن متحرک برای اطلاعاتتان هستید به سرعت انتقال داده توجه نکنید. به جای اینکه هزینه بیشتری پرداخت کنید تا یک فلش مموری 3.0 بخرید، سعی کنید همین هزینه را برای خرید یک فلش USB با سرعت پایین تر اما ظرفیت بالاتر در نظر بگیرید!

اما اگر از دسته افرادی هستید که مدام در حال جابجایی اطلاعات از فلش به کامپیوتر یا برعکس هستید، سرعت خواندن و نوشتن فلش، گزینه مهمی برای شما محسوب می شود که باید برای بررسی آن وقت بگذارید. اما قبل از اینکه به بررسی انواع فلش USB از نظر سرعت خواندن و نوشتن بپردازیم، توضیح کوتاهی در مورد اهمیت این ویژگی میدهیم.

منظور از سرعت خواندن و نوشتن فلش مموری چیست؟

زمانی که یک فلش را به کامپیوتر خود وصل می کنید و منتظر هستید تا اطلاعات آن را مشاهده کنید، در حال خواندن اطلاعات فلش هستید. در اصل خواندن اطلاعات فلش تنها توسط کامپیوتر انجام نمی شود. اگر یک فلش OTG داشته باشید و آن را به گوشی خود وصل کنید، در اصل عمل خواندن اطلاعات فلش توسط گوشیتان انجام می شود! حالا همین روند در مورد نوشتن اطلاعات روی فلش مموری صدق می کند. زمانی که از روی گوشی یا کامپیوتر، فایل و اطلاعات را به فلش منتقل می کنید، عمل نوشتن در حال انجام است!

هر چه سرعت فلش USB بالا باشد، روند نوشتن و خواندن اطلاعات نیز با سرعت بیشتری انجام می شود. به همین دلیل سرعت فلش یکی از پارامتر های مهم برای افرادی است که مدام در حال جابجایی فایل هستند. از آنجایی که انتقال فایل های سنگین مدت زمان بیشتری طول می کشد، توصیه می شود هزینه بیشتری را برای خرید یک فلش پر سرعت در نظر بگیرید.

طراحی و مقاومت فلش مموری

عکس ساختار داخلی فلش مموری

فلش های USB 2.0 و USB 3.0

همان طورکه نامشان نشان می دهد، USB 3.0 نسل بعدی USB 2.0 است. فلش هایی که از استاندارد USB 3.0 بهره می برند، در تئوری، سرعتشان ۱۰ برابر فلش های USB 2.0 است.

ارزان ترین فلش مموری ها نیز با استاندارد USB 2.0 ساخته می شوند و نهایت سرعتشان نیز 40 مگابایت بر ثانیه است. فلش های USB 3.0 سرعت فرضی معادل 625 مگابایت بر ثانیه و فلش های USB 3.1 نیز با سرعت 1250 مگابایت بر ثانیه داده ها را انتقال می دهند.

به صورت تقریبی می توان گفت سرعت فلش 3 نسبت به فلش 2، حدودا 10 برابر بیشتر است. معمولا قیمت فلش مموری USB 3.0 بالاتر از فلش های سری 2 است.

بنابراین، واقعا به جز زمانی که بخواهید با حداقل مبلغ ممکن فلش مموری تهیه کنید، توجیهی برای خرید فلش مموری های USB 2.0 وجود ندارد. به ویژه اینکه همه رایانه های تولیدشده در چند سال گذشته، از این استاندارد پشتیبانی می کنند.

اگر می خواهید درباره تفاوت های usb2 و usb3 اطلاعات بیشتری کسب کنید، می توانید مقاله مرتبط با آن یعنی (بررسی تفاوت های usb 2.0 و usb 3.0) را مطالعه فرمائید.

طراحی، رنگ بندی، اندازه و استحکام بدنه فلش USB

شاید از نظر ما هم رنگبندی فلش خیلی اهمیتی نداشته باشد اما قطعا اندازه، استحکام بدنه و طراحی فلش بسیار اهمیت دارد. با توجه به نوع کاربردی که برای فلش در نظر گرفتید، اندازه و طراحی آن را بررسی کنید.

فلش مموری سیبیکن پاور

عکس فلش مموری سیلیکون پاور با بده فلزی

  • اگر قصد خرید یک فلش او تو جی را دارید که می خواهید مدام به موبایلتان وصل باشد و در اصل نقش یک کارت حافظه را ایفا کند، حتما به استحکام بدنه و اندازه آن توجه داشته باشید. فلش هایی با اندازه بزرگ مناسب استفاده برای موبایل نیستند.
  • فلش مناسب برای تلویزیون و کامپیوتر باید طراحی خوبی داشته باشد. اما طراحی خوب یعنی چه؟ گاهی اوقات جدا کردن فلش از پورت USB کیس یا تلویزیون به یک کار بسیار سخت تبدیل می شود و در نهایت منجر به تکان خوردن بیش از حد پورت یو اس بی دستگاه و خراب شدن آن می شود! طراحی خوب فلش، در چنین مواقعی اهمیت خود را نشان می دهد. فلش هایی خریداری کنید که بتوانید به سادگی آن ها را از پورت دستگاه جدا کنید.
  • مقاومت بدنه فلش تنها به جنس آن وابسته نیست! یکی از بدترین اتفاق هایی که ممکن است در مورد فلش مموری ها پیش بیاید، شکستن آنهاست! به همین دلیل بسیاری از کاربران فلش هایی با بدنه های فلزی را ترجیح می دهند و مجبور می شوند هزینه بیشتری پرداخت کنند. اما اگر شما بودجه محدود در نظر گرفته اید بهتر است تمرکز خود را روی موارد مهم تر مانند ظرفیت بگذارید، سپس اولویت دوم را استحکام بدنه فلش در نظر بگیرید.

به گارانتی محصول توجه داشته باشید

شاید تابه حال شما هم شنیده باشید که یک محصول گارانتی مدام العمر دارد. بسیاری از افراد فکر می کنند تا زمانی که یک محصول دارای گارانتی مادام العمر را دارند، می توانند از خدمات پس از فروش و همچنین گارانتی بهره مند شوند. جدا از اینکه بسیاری از موارد مانند آب خوردن فلش USB، ضربه های فیزیکی و اتفاق های دیگر شامل گارانتی نمی شود، نکته مهمی وجود دارد که بسیاری از افراد از آن اطلاع ندارند! آن هم معنی صحیح گارانتی مادام العمر است.

معنی گارانتی مادام العمر: تا زمانی که محصول مورد نظر تولید و پخش می شود، تحت گارانتی است.

آیا فلش مموری خوب باید نازک و کوچک باشد؟

فلش مموری های کوچک و نازک همیشه بهترین فلش مموری نیستند. شما باید سعی کنید بین اندازه، سرعت و توان عملیاتی توازن ایجاد کنید. درست است که فلش مموری های کوچک قابل حمل تر هستند اما اگر اندازه آن خیلی کوچک باشد در کیفیت قطعات مورد استفاده تاثیر می گذارد.

قطعات بهتر معمولا به فضای فیزیکی بیشتری نیاز دارند. در سالهای اخیر ما شاهد درایوهای نازک و کوچکی هستیم اما اگر می خواهید یک فلش مموری قدرتمند را داشته باشید ممکن است به فلش مموری بزرگی نیاز داشته باشید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع فلش مموری چند است؟
قیمت انواع مختلف فلش مموری به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، سرعت انتقال اطلاعات، ظرفیت فلش، طراحی و شکل، وزن و ابعاد، جنس بدنه و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع فلش از 120 هزار تومان تا 7 میلیون تومان می باشد.
بهترین مارک فلش مموری کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برند های تولید کننده حافظه فلش می توان به برند سونی اچ پی، توشیبا، کداک، سامسونگ، کینگستون، ای دیتا، سن دیسک، فیلیپس، سیلیکون پاور، اپیسر، شیائومی، وریتی و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/03
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
فلش مموری سن دیسک مدل Ultra Luxe ظرفیت 256 گیگابایت
فلش مموری سن دیسک مدل Ultra Luxe ظرفیت 256 گیگابایت
فلش مموری کوئین تک مدل GLINK ظرفیت 64 گیگابایت
فلش مموری کوئین تک مدل GLINK ظرفیت 64 گیگابایت
فلش مموری ای دیتا مدل DashDrive UV150 ظرفیت 64 گیگابایت
فلش مموری ای دیتا مدل DashDrive UV150 ظرفیت 64 گیگابایت
فلش مموری USB 2.0 اچ پی ظرفیت 64 گیگا بایت
فلش مموری USB 2.0 اچ پی ظرفیت 64 گیگا بایت
فلش مموری سن دیسک مدل Ultra Flair CZ73 ظرفیت 64 گیگابایت
فلش مموری سن دیسک مدل Ultra Flair CZ73 ظرفیت 64 گیگابایت
فلش مموری سن دیسک مدل Type-C ظرفیت 256 گیگابایت
فلش مموری سن دیسک مدل Type-C ظرفیت 256 گیگابایت
فلش مموری سن دیسک مدل Ultra Dual Drive Type-C ظرفیت 64 گیگابایت
فلش مموری سن دیسک مدل Ultra Dual Drive Type-C ظرفیت 64 گیگابایت
فلش مموری سمگپرس مدل OTG USB Type C ظرفیت 64 گیگابایت
فلش مموری سمگپرس مدل OTG USB Type C ظرفیت 64 گیگابایت
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد