منو

خود تراش یا ژیلت چیست و یک خودتراش خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اصلاح صورت از آیین قدیمی در بین مردان می باشد. مانند اکثر کارها در زندگی، نیازمند تکنیک خوب و با تجربه است و برای این کار یک خودتراش خوب نیازمند است. از آنجا که زمان اصلاح صورت تیغ به صورت کامل با پوست شما برخورد میکند، بهانه ای برای عدم دقت در هنگام انتخاب تیغ خود ندارید. پس در انتخاب خود تراش خود بسیار دقت داشته باشید تا بعد از اصلاح دچار مشکلات پوستی ار قبیل آکنه، پوسته پوسته شدن و خراشیدگی نشوید.

ابزار اصلاح مو صورت - خود تراش

راهنمای خرید خودتراش خوب و تیز

از ویژگی های اصلی خودتراش این است که بتواند روی قسمت های مختلف صورت شما بچرخد، موهای هر قسمت را بدون آسیب زدن به پوست از بین ببرد و پوستی نرم و زیبا برای شما ایجاد کنند، برای آشنایی با بهترین برندهای خودتراش طوطی کالا را در ادامه مطلب همراهی کنید.

خود تراش چیست؟

خودتراش یکی از مهم ترین ابزار های اصلاح صورت و موهای زائد بدن می باشد که امروزه استفاده از آن ها بسیار متداول بوده و در برند های مختلفی هم عرضه شده است. خودتراش از دو قسمت مهم تشکیل شده است که یکی از آن ها بدنه و دسته آن می باشد و دیگری تیغه فلزی که از آن برای اصلاح و برش مو استفاده می کنیم.

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از ما دچار آن هستیم، این است که فکر می کنیم «ژیلت» همان خود تراش می باشد و در بسیاری از مواقع، از عبارت «ژیلت» استفاده می کنیم. مثلا می گوییم: «خرید ژیلت»، «ژیلت اصلاح کننده مو»، «ژیلت اصلاح صورت» و ...

در صورتی که ژیلت یک برند تولید کننده خودتراش و تیغ اصلاح صورت و مو می باشد نه یک ویژگی یا وسیله برای اصلاح! پس از این پس بهتر است از عبارت خودتراش یا تیغ اصلاح استفاده کنیم.

انواع ژیلت یا خودتراش

 • خود تراش سنتی: اولین نوع خودتراش در ایران که دارای یک دسته و یک سری نگهدارنده تیغ می باشند. دسته این خودتراش به صورت پیچی روی آن بسته می شود. تیغ این دستگاه به صورت تکی در بازار وجود دارد و شما می توانید مدت زیادی از آن استفاده کنید.
 • خود تراش یکبار مصرف: نسل بعدی خودتراش های سنتی که امروزه هم وجود دارند، به صورت کامل یکبار مصرف می باشند، یعنی بدنه آن ها از پلاستیک فشرده ساخته شده و تیغ آن ها به صورت پرس شده روی خود تراش قرار دارد. بعد از هر بار استفاده شما قادر به تعویض تیغ آن نیستید و باید به صورت کامل آن را دور بیاندازید.
 • خود تراش صابونی: برای استفاده از هر دو مدل قبلی شما نیاز به کف و صابون دارید، یعنی باید روی صورت خود را با لایه ای از صابون بپوشانید، اما این مدل خود تراش دارای صابون چسبیده جلوی تیغ می باشند. یعنی شما برای اصلاح دیگر نیازی به کف و صابون ندارید. فقط کافی است محل مورد نظر خود برای اصلاح را به خوبی خیس کرده و خود تراش را روی محل مورد نظر بکشید.
 • خود تراش دو تیغ: در مدل های قبلی برای اینکه موهای زائد از ته زده شوند، شما مجبور بودید دو بار صورت خود را اصلاح نمایید. اما به لطف اختراع این خود تراش ها شما با یک بار کشیدن تیغ محل مورد نظر خود را دو تیغه می کنید. زیرا دو عدد تیغ به فاصله مشخص روی این خود تراش ها قرار گرفته است. لازم به ذکر می باشد که این نوع خود دارای دو نوع معمولی و صابونی هستند.
 • خود تراش سه تیغ: وقتی نمونه دو تیغ خود تراش کشف شد، تولید کنندگان به این نتیجه رسیدند که می توان با اضافه کردن تیغ های بیشتر اصلاح تمیز تری را تجربه کرد به همین علت خط تولید خود تراش های سه تیغ و چهار تیغ راه اندازی شد. این مدل خود تراش هم دارای دو نوع صابونی و معمولی هستند، شما با توجه به سلیقه خود می توانید یکی از آن ها را خریداری کنید.
 • خود تراش چند بار مصرف: تولید کنندگان ژیلت بعد از مدت ها به این نتیجه رسیدند که به جای اینکه کل خود تراش را یکبار مصرف تولید کنند، یک دسته باکیفیت و چند بار مصرف تولید کرده و فقط تیغ آن یکبار مصرف باشد و به وسیله یک دکمه بتوان سری آن ها را تعویض کرد. برخی از تولید کنندگان این خود تراش ها ادعا می کنند که با قرار دادن تیغ کهنه درون فریزر می توان آن را تیز کرد و مجدد از آن استفاده کرد.

هر کدام از این نوع خودتراش ها، دارای یک سری مزیت و معایب می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تفاوت خودتراش سنتی و ژیلت در چیست؟

در مدل های جدید ژیلت، تیغ روی بدنه و دسته خودتراش تعبیه شده است و شما می توانید به راحتی و بدون نیاز به تهیه یک تیغ مجزا، به اصلاح صورت بپردازید. اما در خودتراش های سنتی و قدیمی، شما یک ابزار دارید که قطعات آن جدا شونده بوده و باید یک تیغ مجزا که از آن با عنوان تیغ یدک یا تیغ سنتی یاد می شود برای آن تهیه کنید.

خود تراش با سری قابل تعویض

عکس خود تراش یا ژیلت چند تیغه برند سولیمو

مزیتی که نوع اول خودتراش دارد این است که وقت شما بابت تهیه و نصب تیغ یدک تلف نخواهد شد و همچنین خطر بریدگی ناشی از قرار دادن تیغ روی خودتراش را هم نخواهید داشت. اما عیبی که این نوع خودتراش دارد، این است که معمولاً پس از چند بار استفاده باید آن را دور بیندازید و بابت خرید خودتراش جدید هزینه کنید.

البته توجه داشته باشید که امروزه خودتراش هایی با قابلیت تعویض تیغ وجود دارد که می توانید بدنه و دسته خودتراش را حفظ کرده و فقط برای آن تیغ های یدک جدید و شیک خریداری کنید!

حالا می رسیم به مزیت استفاده از خودتراش سنتی! این نوع خودتراش ها را می توانید چندین سال بدون هیچ مشکلی استفاده کنید. چون بدنه و دستگیره آن معمولاً فلزی بوده و از جنس استیل می باشد. تنها چیزی که هر از گاهی باید خریداری کنید، تیغ اصلاح یدک سنتی می باشد که معمولاً هم قیمت بسیار مناسبی داشته و با تعداد بالا به فروش می رسد.

خود تراش سنتی فلزی

در واقع استفاده از خودتراش های سنتی و قدیمی مقرون به صرفه نیز می باشد. مخصوصاً اگر زیاد اهل اصلاح صورت و موهای زائد با تیغ هستید. برای این نوع خودتراش نمی توان عیب خاصی گرفت جز اینکه خطر بریدگی دست در اثر تعویض تیغ وجود دارد و شاید کمی بابت تعویض تیغ وقت تان هدر شود!

تفاوت خودتراش مردانه و زنانه

شاید فکر کنید که تفاوتی از بابت خودتراش و تیغ اصلاح مخصوص آقایان و بانوان وجود ندارد. اما اگر به صورت تخصصی به این موضوع نگاه کنیم اینطور نیست و جزئیاتی وجود دارند که باعث تمایز خودتراش های مردانه و زنانه می شوند. پارامتر هایی همچون جنس تیغه، جنس و رنگ بدنه و دسته خودتراش، ضخامت تیغه و زاویه تیغه در این تفاوت دخیل هستند.

تمام این ویژگی ها، با توجه به جنس پوست بانوان و جنس پوست آقایان است، توجه به این ویژگی ها، خالی از لطف نیست. اما با این حال می توان یک نوع خودتراش را، هم برای آقایان و هم برای بانوان مورد استفاده قرار داد.

فرق بین خود تراش زنانه و مردانه

تفاوت بین خودتراش مردانه و زنانه

ژیلت های یک بار مصرف

ژیلت های یک بار مصرف برای اینکه تنها یک بار از آن ها استفاده کنید، طراحی شده اند. انواع ژیلت های یک بار مصرف 1 الی 5 و حداکثر 10 تیغه دارند. توجه داشته باشید که ژیلت را باید بعد از کند شدن دور بیندازید و ژیلت جدیدی تهیه کنید؛ در غیر این صورت به پوست تان آسیب وارد خواهید کرد.

این ژیلت ها برای مسافرت های کوتاه مناسب هستند. علاوه بر این شما می توانید چند تا از این ژیلت ها را برای مهمان های چند روزه خود تهیه کنید که اگرخودتراش شان را به همراه نداشتند، از آن استفاده کنند. با وجود تمام مزایای ژیلت های یک بار مصرف، اگر نمی خواهید پلاستیک زیادی را به طبیعت وارد کنید، بهتر است نگاهی به ژیلت های قابل شستشو بیاندازید.

مهمترین موارد هنگام خرید خودتراش (ژیلت)

چیزی که در انتخاب و خرید ژیلت مناسب باید در نظر داشته باشید، 3 چیز است:

 1. برّندگی و تیزی خودتراش یا تیغ اصلاح
 2. برند تولید کننده خودتراش یا تیغ اصلاح
 3. کیفیت محصول و بدنه آن!

یکی از آزاردهنده ترین مسائلی که می تواند در استفاده از یک خودتراش یا تیغ اصلاح رخ بدهد، کندی و تیز نبودن تیغه آن می باشد! این مورد واقعاً یک فاجعه است و احتمالاً شما نیز با یک چنین مواردی روبرو شده اید!

بهترین برند های خودتراش کدامند؟

ما در اینجا به معرفی و عنوان کردن بهترین، پرفروش ترین و محبوب ترین نوع خودتراش ها خواهیم پرداخت:

 • مارک ژیلت (Gillatte)
 • سیلور (Silver)
 • دورکو (Dorco)
 • لرد (Lord)
 • بیک (Bic)
 • تیز (Tiz)
 • شیک (Schick)
 • سوپرمکس (Supermax)
 • فیوژن
 • ونوس
 • و…

اگر از حق نگذریم، تمامی این برند ها، از بهترین ها و باکیفیت ترین خودتراش ها بوده و شاید در بین تمامی آن ها، بتوان برند ژیلت (Gillatte) را لیدر این دسته از ابزار آرایشی دانست!

بهترین مارک خود تراش

عکس خود تراش برند ژیلت

ویژگی ها و مشخصات یک خودتراش خوب

یک خودتراش یا ابزار اصلاح مو، دارای ویژگی ها و مشخصه هایی می باشد که در ادامه به عنوان کردن و توضیح هر کدام می پردازیم:

کاربرد تیغ و یدک اصلاح: یک ابزار اصلاح مو، می تواند دارای 2 کاربرد «خود تراش» یا «تیغ یدک» باشد. تیغ یدک برای نصب روی خودتراش ها مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً به عنوان جایگزین تیغ کند شده و قدیمی کاربرد دارد.

جنس تیغ اصلاح: جنس تیغه معمولاً یا استیل ضد زنگ می باشد یا تیتانیوم و غیر از این نباید باشد.

قابل استفاده برای آقایان یا خانم ها: پیش از این به بیان این موضوع پرداختیم که خودتراش ها علی رغم باور عموم، تفاوت کارکرد برای آقایان و خانم ها دارند. آن خودتراشی که مخصوص اصلاح آقایان طراحی و تولید شده است، با آن خودتراشی که مخصوص بانوان است تفاوت دارد. پس این نکته هم توجه کنید.

تیغ قابل تعویض: بعضی از خودتراش های قابلیت تعویض تیغ دارند و بعضی دیگر خیر! معمولاً دسته اول گران قیمت تر هستند و البته این ویژگی یک نکته مثبت برای یک خودتراش محسوب می شود که از دفعات بعد، کار را برایتان راحت کرده و فقط باید تیغ یدک خریداری کنید.

نوار ژل خودتراش: در تمام خودتراش های جدید و امروزی، روی تیغ ها یک نوار ژل مشاهده می کنید که برای روان کردن اصلاح و جلوگیری از برش صورت کاربرد دارد. البته این نوار در خودتراش های سنتی و قدیمی وجود ندارد، به این نوع خود تراش ها ژیلت صابون دار هم می گویند.

از طرفی دیگر، بعضی از خودتراش ها هستند که در این نوار ژل، از عصاره آلوئه ورا و ویتامین E هم استفاده کرده اند که به جلوگیری از التهابات و سوزش پوست پس از اصلاح کمک کرده و در واقع خودتراش ضد حساسیت می باشد.

دسته تیغ اصلاح: هیچ یک از تیغ های یدک، دارای دسته نیستند و در عوض تمامی خودتراش ها چه قدیمی و چه جدید دارای دسته هستند که دسته بعضی از آن ها ارگونومیک و خوش دست بوده و بعضی دیگر چندان چنگی به دل نمی زند و از پلاستیک نازک تولید شده است.

تعداد تیغه خودتراش: احتمالاً شما نیز عباراتی همچون (شش تیغ کردن صورت)، (سه تیغ کردن) و ... را شنیده باشید! منظور از این عبارات در واقع تعداد تیغه های موجود در خود تراش می باشد. در خود تراش های امروزی شما حداقل باید 2 تیغه را مشاهده کنید و بعضی از مدل های پیشرفته و گران قیمت، تا 6 تیغ دارند که برای اصلاح و زدودن مو ها و به ویژه صورت مناسب می باشد.

تعداد تیغه های خود تراش

تعداد تیغه های خود تراش متفاوت است

بعضی دیگر از خودتراش ها نیز هستند که برای خط ریش آقایان کاربرد داشته و در پشت بدنه، دارای یک تیغه مخصوص خط ریش می باشد. این مدل ها با نام «خودتراش مخصوص خط ریش» شناخته می شوند که اتفاقا بعضی از تیغ های یدک هم دارای این ویژگی هستند و اگر به دنبال آن هستید، حتماً خریداری کنید.

میزان برّندگی تیغ: در بالا هم درباره اهمیت این پارامتر اشاره کردیم. در واقع مهم ترین چیزی که نشان دهنده کیفیت یک خودتراش یا تیغ اصلاح است، میزان تیزی و برندگی آن می باشد. به طوری که ما را در اصلاح مو اذیت نکرده و خیلی روان و آسان بتوانیم از آن استفاده کنیم.

آیا استفاده از ژیلت باعث افزایش مو میشود؟

خیر؛ تراشیدن موهای زائد با تیغ و ژیلت، هیچ تاثیری بر افزایش تعداد موها و همچنین تغییر بافت و رنگ موها ندارد. در واقع قسمت فوقانی مو که از سطح پوست بیرون زده، هیچ ماده زنده ای ندارد و به همین دلیل تراشیدن آن با تیغ، نمی تواند سبب زبرتر یا ضخیم تر شدن آن شود.

در واقع پس از تیغ زدن و یا استفاده از ژیلت، نوک موها کاملا صاف و تیز می شوند. از طرفی پوست بدن هم پس از اصلاح با تیغ، روشن تر به نظر می رسد. به همین دلیل با رشد مجدد موها این طور به نظر می رسد که موهای شما ضخیم تر شده اند.

نکات قابل توجه در اصلاح صورت

 • کیفیت تیغه ها از مقدار آن ها مهم تر است، یعنی یک خودتراش که دارای فقط یک تیغه باکیفیت است خیلی بهتر از یک خودتراش با 5 تیغه بی کیفیت است.
 • دوش گرفتن قبل از اصلاح صورت منافذ پوست شما را باز می کند و در نتیجه قرمزی و التهاب پوست را به حداقل می رساند. انجام این کار سبب تمیزی پوست شما می شود که این کار از سوزش پوست (یا بدتر از آن، عفونت) ناشی از گرد و خاک جلوگیری می کند.
 • بعد از اصلاح برای ترمیم پوست و همچنین نرم و زیبا شدن آن ژل بعد از اصلاح را فراموش نکنید.
 • سعی کنید برای مراقبت از پوست همه روزه آن را اصلاح نکنید، حداقل مابین هر اصلاح یک یا دو روز فاصله دهید ولی اگر عادت دارید هر روز پوست خود را اصلاح کنید، برای گرفتن نتیجه بهتر از اصلاح و همچنین مقابله با ایجاد مشکلات پوستی شدید، خودتراش خود را در هر سه هفته یکبار تغییر دهید.

نحوه استفاده از خود تراش ژیلت

نحوه نگهداری خودتراش

 • تمیز کردن کامل بعد از هر اصلاح یک ضرورت در کیفیت نگهداری تیغ است.
 • تیغه ها می توانند به پناهگاه باکتری ها تبدیل شوند و بعد از اصلاح دوباره سبب ایجاد مشکلات پوستی شدیدی شوند.
 • هنگام شستن خودتراش خود، هرگز برای خارج شدن موها آن ها را نکشید. این کار می تواند تراز موازی تیغه ها را تغییر داده و ساختار آن را سست کند.
 • یکی دیگر از گزینه ها خشک کردن خودتراش با حوله است.
 • با این کار ممکن است فکر کنید طول عمر تیغ خود را طولانی می کنید، ولی اینطور که فکر میکنید نیست. خشک کردن به روال طبیعی و توسط هوا بهترین گزینه است. بعلاوه، آن حوله به همان اندازه که خودتان فکر میکنید تمیز نیست و ممکن است سبب ایجاد مشکلات پوستی شود.
 • اگر پول کافی و تمایل دارید، میتوانید برای هر اصلاح خودتراش جدید تهیه کنید.

پیشنهاد مطالعه : افترشیو چیست و چه کاربردی دارد؟

نکته: تیغ ها اغلب بسته به نوع و کیفیتشان، حداکثر سه یا چهار دوره قابل استفاده هستند. با این حال، توصیه می شود که فقط یک بار از آنها استفاده کنید، به خصوص اگر شما پوست حساسی دارید و از هر گونه مشکل پوستی رنج می برید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین برند های خودتراش کدامند؟
بهترین، پرفروش ترین و محبوب ترین برندهای خودتراش ها عبارتند از : خودتراش مارک ژیلت (Gillatte)، سیلور (Silver)، دورکو (Dorco)، لرد (Lord)، بیک (Bic)، تیز (Tiz)، شیک (Schick)، سوپرمکس (Supermax)، فیوژن و ونوس
قیمت انواع خود تراش چند است؟
قیمت خود تراش به عواملی همچون برند شرکت سازنده، تعداد تیغ ها، کیفیت ساخته دسته و بدنه، قابل تعویض بودن تیغ و عوامل دیگر بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت خود تراش از 10 هزار تومان شروع و تا 2 میلیون هم ادامه دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/27
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
خود تراش ژیلت مدل FIRST REAL
خود تراش ژیلت مدل FIRST REAL
خود تراش ژیلت زنانه مدل Venus And Olay
خود تراش ژیلت زنانه مدل Venus And Olay
خود تراش بیک سه تیغ مدل Sensitive بسته 4 عددی
خود تراش بیک سه تیغ مدل Sensitive بسته 4 عددی
خود تراش مردانه ویوانت مدل TG-II PLUS بسته 5 عددی
خود تراش مردانه ویوانت مدل TG-II PLUS بسته 5 عددی
خود تراش و تیغ یدک لرد مخصوص آقایان کد g-157
خود تراش و تیغ یدک لرد مخصوص آقایان کد g-157
خود تراش ژیلت سه تیغ مدل Mach 3 Turbo به همراه یدک
خود تراش ژیلت سه تیغ مدل Mach 3 Turbo به همراه یدک
خود تراش ژیلت مدل Venus Swiral به همراه تیغ یدک بسته 3 عددی
خود تراش ژیلت مدل Venus Swiral به همراه تیغ یدک بسته 3 عددی
خود تراش ژیلت آقایان مدل Blue3 Comfort بسته 3 عددی
خود تراش ژیلت آقایان مدل Blue3 Comfort بسته 3 عددی
خود تراش ژیلت مدل Fusion 5 به همراه تیغ یدک بسته 4 عددی
خود تراش ژیلت مدل Fusion 5 به همراه تیغ یدک بسته 4 عددی
خود تراش شش تیغ مردانه دورکو مدل Pace 6
خود تراش شش تیغ مردانه دورکو مدل Pace 6
خود تراش استیل دورکو مدل TD709N بسته 5 عددی
خود تراش استیل دورکو مدل TD709N بسته 5 عددی
خود تراش ژیلت بانوان 2 تیغ مدل Venus بسته 4 عددی
خود تراش ژیلت بانوان 2 تیغ مدل Venus بسته 4 عددی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد