منو

دستگاه هواپز چیست و چه کاربردهایی در پخت و پز دارد؟

این روزها روش های زیادی برای طبخ آرام و سالم غذا به وجود آماده است که می توانند بدون استفاده از روغن یا آب به پخت و پز غذا بپردازند و رژیم غذایی سالم تری برای ما فراهم کنند. در این راستا یکی از جدیدترین محصولات هواپز ها هستند.

هواپز جدیدترین دستگاه پخت غذاست که با استفاده از یک لامپ هالوژنی حرارت لازم برای پخت غذا بدون آب و روغن را ایجاد می کند. استفاده از هواپز بسیار سالم و مقرون به صرفه است. با طوطی کالا همراه باشید تا در این مقاله بیشتر درباره کاربردها و مزایای هواپز صحبت کنیم.

هواپز چیست؟

یکی از جدیدترین دستگاه هایی که برای پخت و پز روانه بازار شده است هواپز ها هستند که عده ای آن را با نام اجاق هالوژنی (در انگلیسی Halogen Oven) می شناسند، در پاسخ به سوال دستگاه هوا پز چیست می توان گفت هوا پز ها از دستگاه های چندکاره ای به شمار می روند که می توان درون آن ها سالم ترین غذا ها را تهیه کرد.

دستگاه هواپز

راهنمای خرید دستگاه هواپز

این دستگاه دارای یک لامپ هالوژنی است و امواج نوری تولید می کند که حرارت طبخ غذا را ایجاد می کند و همزمان یک فن هوا و گرما را در درون ظرف به گردش در می آورد تا قسمت های مختلف غذا به صورت همسان پخته شود؛ بنابراین زمانی که بخواهیم غذایی بدون روغن، مثلا سیب زمینی، ماهی یا مرغ درست کنیم و البته نخواهیم طعم غذا را با آبپز کردن از دست بدهیم، بخارپز ها و به تازگی هواپزها به کمک ما می آیند.

هواپز ها را می توان مشابه دستگاه های بخارپز دانست؛ با این تفاوت که هواپز ها در عملکرد و نحوه ایجاد حرارت متفاوت، توانسته اند طرفداران بیشتری به خود جذب کنند. سرعت پخت در این دستگاه نسبت به سایر دستگاه های مشابه بیشتر است. برای مثال یک مرغ درسته را در یک ساعت می توانید در این دستگاه بپزید.

مزایای استفاده از هواپز

  • یکی از مهم ترین مزایای هواپز ها بی نیازی به روغن یا آب در پخت غذاست. این خاصیت به افرادی که رژیم های خاص کم کالری یا گیاه خواری دارند بسیار کمک می کند.
  • مورد دیگری که قابل توجه است پخت یکنواخت غذا ها و خوراکی هاست. شما بدون نیاز به اینکه منتظر بمانید تا روغن داغ شود و بدون آنکه نیاز باشد مراقب غذا باشید، می توانید به ساده ترین روش سالم ترین خوراکی ها را تهیه کنید. در این صورت احتمال سوختگی موضعی در غذا نیز وجود ندارد و خوب همانطور که می دانید قسمت های سوخته در غذا ها بسیار مضر هستند.
  • هواپز ها تقریبا بدون محدودیت هستند. شما هر نوع خوراکی را از گوشت گرفته تا سبزی می توانید در هواپز طبخ کنید. تنها چیزی که تفاوت می کند زمان قرار گیری غذا در دستگاه است که طبیعتا در مورد گوشت طولانی تر است.
  • هواپز ها معمولا دارای دو طبقه هستند و این خود در تهیه غذا سرعت بخش است. شما می توانید دو نوع غذا را در طبقات مختلف و به صورت همزمان بپزید و هم در مصرف برق و هم در زمانتان صرفه جویی کنید. ما به شما توصیه می کنیم که سینی های دستگاه هواپز را کمی چرب کنید تا از چسبیدن غذا به آن ها جلوگیری شود. البته این تنها یک پیشنهاد است.
  • همواره توجه داشته باشید که اجزای مختلف هواپز به سادگی قابل جداسازی و شستشو هستند.
  • مزیت پخت با هواپز نسبت به سایر روش ها مثلا پخت غذا در فر، این است که چون جریان هوا کاملا یکنواخت است، غذای شما مثل فر خشک نمی شود؛ بنابراین روی غذا کمی برشته و درون آن آبدار و اصطلاحاً غذا مغزپخت می شود.
  • اگر کمی خلاقیت به خرج دهید خواهید دید که هواپز ها محدود به پخت گوشت، مرغ یا سبزیجات نمی شوند. بسیاری از کاربران از این دستگاه برای خشک کردن میوه، پخت کیک، باز کردن یخ مواد فریز شده و ... استفاده می کنند. پس دستگاهی چندکاره نیز هست.

دستگاه هواپز

عکس اجاق هالوژنی یا هواپز

معایب هواپز چیست؟

در حقیقت در این جا باید بیان کنم که از زمان ورود هواپز ها به بازار چندان زمان طولانی نگذشته است به همین دلیل مشکلات آن چنانی در رابطه با هوا پز ها گزارش نشده است. البته یکی از عیب های خیلی کوچکی که می توان بر روی هوا پز ها گذاشت طول کشیدن زمان پخت مواد غذایی با حجم زیاد می باشد. البته این بازده زمانی در مقایسه با فر می باشد. ضمن آن این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که کیفیت مواد غذایی که درون هواپز پخته می شود نسبت به مواد غذایی پخته شده درون فر بالاتر است.

تفاوت هواپز با بخارپز در چیست؟

این دو نوع دستگاه از نظر کاربرد بسیار شبیه به یکدیگر هستند در هر دوی این دو دستگاه می توانید غذاهای سالم، رژیمی و بدون روغن تهیه کنید. تنها تفاوتی که هواپز ها با بخار پز ها دارند در نحوه تولید حرارت و گرما و سرعت پخت غذا است، در حقیقت غذا درون هواپز ها با سرعت بیشتری نسبت به بخارپزها آماده می شوند، نکته دیگری که در تفاوت هواپز و بخارپز وجود دارد در رابطه شیوه تولید حرارت است که پیش تر راجع به آن توضیح دادیم که هواپز ها با کمک لامپ های هالوژنی این حرارت را تولید می کنند.

فرق هوا پز با توستر

در رابطه با فرق هواپز و توستر سوالات زیادی از ما پرسیده می شود اما باید بیان کنیم که خرید بین دو دستگاه هوا پز و آون توستر بستگی به کار شما و نیاز شما دار، به عنوان مثال در هر دوی این دستگاه ها می توان کیک و شیرینی پخت اما با این حال آون توستر ها در این زمینه گزینه مناسب تری هستند. برای تهیه پیتزا هم هر دوی این دستگاه ها خوبند و برای تهیه مرغ و ماهی پیشنهاد ما هواپز ها می باشد. به کمک دستگاه هواپز ها میتوانید غذاهای رژیمی هم درست کنید.

همچنین جهت کسب اطلاعات جامع و کامل درباره انواع توستر و نکات مهم هنگام خرید آن می توانید به مقاله مرتبط با آن یعنی (راهنمای خرید توستر) مراجعه فرمائید.

عکس هو اپز

عکس دستگاه هوا پز

طرز استفاده از هواپز

1 - مواد غذایی را در سبد مواد غذایی قرار دهید : بسته به اندازه هواپز حجم سبد مواد غذایی می تواند بین ۲ تا ۱۰ لیتر باشد. در بسیاری از موارد بسته به نوع مواد غذایی باید ۱ تا ۲ قاشق روغن به مواد غذایی خود اضافه کنید. این کار به دستگاه کمک می کند تا ماده غذایی شما بهتر پخته شود و از طرفی بهتر برشته شود.

2 - تنظیم درجه دمای هوا پز : معمولا مدت زمانی که برای پخت ماده غذایی نیاز است بسته به نوع آن از ۵ تا ۲۵ دقیقه طول می کشد. شما می توانید درجه دمای هواپز را از ۳۵۰ تا ۴۰۰ درجه فارنهایت تنظیم کنید.

3 - بعد از انجام همه این مراحل اجازه دهید زمان لازم برای پخت و سرخ شدن مواد غذایی بگذرد. نکته مهم این است که با وجود اینکه هوای گرم اطراف مواد غذایی داخل سبد به گردش در می آید، اما در برخی از مواد برای اینکه همه قسمت های ماده غذایی کاملا پخته شود باید هر از چند گاهی مواد غذایی مثل سیب زمین یا گوشت را زیر رو کنید تا همه قسمت های آن کاملا پخته شود.

موارد استفاده از هواپز

1 - بخارپز کردن با هواپز : درون هواپز ها می توان انواع غذاهای بخارپز شده را تهیه کرد اما برای این کار نیاز است تا مواد غذایی خود را داخل فویلی بچینید و کمی آب هم به ان اضافه کنید و سپس به خوبی فویل را دور مواد غذایی بپیچید و در داخل هواپز قرار دهید.

2 - سرخ کردن با هواپز : برای سرخ کردن مواد غذایی در هواپز ها توصیه می کنم تا ابتدا بر روی سینی یا دیگ هوا پز خود مقدار خیلی کمی روغن بریزید و سپس مواد غذایی خود را بر روی آنان قرار دهید، با این کار غذای شما به خوبی حالت سرخ شده پیدا می کند و از سلامت بیشتری هم بروخردار هستند.

بهترین مدلهای دستگاه هواپز

انواع مختلف غذاهایی که می توان با هوا پز درست کرد

چه چیزی را می توانم با هواپز ها سرخ کنم؟

سیب زمینی، وافل، کیک، استیک (به هر شکلی که دوست دارید)، حلقه های پیاز، بال سینه و ران مرغ، فلافل، رول تخم مرغ و اسپرینگ رول، میگو، ماهی، دانه های ذرت، کوکی ها، بلغور جو دوسر، کشمش و موارد دیگر، انواع کیک در یک ظرف کورنینگ کوچک، براونی، کلوچه، کیک فنجانی، شیرینی هایی مانند دانمارکی، رول دارچین، بیسکویت، رول هلالی و اسکون، دونات، ماکارون، نان، هات داگ، بیکن، سبزیجات، پاستا و لازانیا

3 - یخ زدایی با هواپز : برای یخ زدایی درون هواپز ها لازم است تا درجه دستگاه خود را بر روی 100 درجه تنظیم کنید و حدود پنج تا ده دقیقه صبر کنید تا به طور کامل آب موجود در بافت مواد غذایی ب اثر یخ زدایی از بین برود و غذای شما گرم شود . امیدواریم تا به اینجا پاسخ خود راجع به هواپز چیست را دریافت کرده باشید.

4 - پخت انواع غذا با هواپز ها : با هواپز ها می توانید انواع غذا های را تهیه کنی و حتی می توانید از آن ها برای یخ زدایی، گرم کردن، خشک کردن، بخار پز کردن و ... استفاده کنید. برخی هم هستند که حتی درون هواپز ها نان را تست می کنند. اگر با فر و یا توستر غذایی تهیه کرده باشید قطعا متوجه این موضوع می شوید که غذای تهیه شده از فر و توستر حالت خشکی دارد و ممکن است مورد سلیقه همه نباشد اما غذایی که درون هواپز ها تهیه می شود این گونه نیستند، انتخاب بین این دستگاه بستگی به سلیقه و ذائقه شما دارد. از دیگر انواع غذاهایی که با هواپز ها تهیه می شود می توان به استیک، جوجه کباب، مرغ بریان، شنسیل مرغ، ماهی، سیب زمینی، پیتزا و ... اشاره کرد.

نکات مهم هنگام خرید هوا پز

مشخصات فیزیکی محصول

نخستین نکته در خصوص خرید هوا پز توجه به ابعاد و وزن کلی محصول می باشد. در این خصوص شما باید متناسب با میزان فضای خود در محیط آشپزخانه تان رفتار نمایید. البته یادتان باشد که اندازه یک هوا پز در ارتباط مستقیمی با گنجایش درونی آن قرار دارد و اگر از خانواده پر جمعیتی برخوردار هستید و یا یک مهمان باز قهارید، بهتر است به سراغ خرید هوا پزهایی بزرگ برای خود باشید.

در خصوص وزن دستگاه نیز بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که اگر وزن هوا پزتان خیلی سبک باشد نشان از بی کیفیت بودن قطعات به کار رفته در آن دارد و اگر هم سنگین باشد که حمل و جا به جایی آن برایتان دردسر ساز خواهد شد.

دستگاه هواپز چگونه کار میکند

عکس اجراء هواپز و نحوه عملکرد آن

میزان ظرفیت داخلی دستگاه

نکته دوم برای انتخاب هوا پز توجه به میزان ظرفیت داخلی محصول می باشد. در این خصوص باید بدانید که این میزان ظرفیت با واحد لیتر عنوان می شود و باید برای این منظور با توجه به تعداد نفراتی که می خواهید برایشان غذایی سالم را تهیه نمایید، اقدام نمایید.

البته یادتان باشد که حجم مواد غذایی که قصد گذاشتن آن را در محفظه داخل دستگاه را کرده اید نیز بسیار اهمیت دارد. گاهی اوقات فروشندگان برای فروش هوا پزها از ذکر مثلا فلان هوا پز چند نفره است، استفاده می کنند که اینطوری کار را برای شما خریداران عزیز بسیار راحت می نماید.

نوع پنل کاربری

یادتان باشد که هر چه بتوانید راحت تر با هوا پز خود کار کنید، قطعا غذای خوشمزه تر و خوش رنگ و لعاب تری را می توانید برای سرو مهمانان و دیگر اعضای خانواده تان مهیا سازید. برای این منظور بهتر است به سراغ خرید مدل هایی بروید که از قابلیت کنترل دیجیتالی بر روی خود برخوردار هستند.

اینطوری می توانید خیلی راحت و بدون اشتباه دستی میزان دما و مدت زمان لازم برای پخت مواد غذایی دلخواه خود را برای هوا پز تعیین نمایید. البته یادتان باشد اگر دستگاه انتخابی شما فاقد کنترلر دیجیتالی بر روی خود باشد نیز هیچ عیب و ایرادی ندارد!

خرید اینترنتی دستگاه هواپز

توان مصرفی هوا پز

خب همانطور که می دانید هوا پز یک دستگاه المنت دار است که با تولید حرارت و پخش یکنواخت آن در محفظه داخل خود سبب پخت و پز غذا برایتان می گردد. برای این منظور نیز شما عزیزان باید با در نظر داشتن میزان توان مصرفی دستگاهتان به سراغ خرید یک کدام از این مدل محصولات طبخ و آشپزی بروید.

فراموش نکنید که هرچه توان مصرفی دستگاه شما بیشتر باشد، یعنی گرمای بیشتری را برایتان تولید می کند و نهایتا غذایتان در مدت زمان کوتاه تری مهیای پخت می شود.

نحوه شستشوی دستگاه

از دیگر موارد حائز اهمیت در خصوص خرید هوا پز توجه به نوع شستن آن می باشد. در این خصوص بد نیست بدانید که بهتر است تا اجزای هوا پزتان از قابلیت تفکیک پذیری بر روی خود برخوردار باشد. اینطوری می توانید آن ها را از هم جدا کرده و بصورت جداگانه در داخل ماشین ظرفشویی خود قرار دهید. اگر هم فاقد ماشین ظرفشویی در خانه تان هستید که اصلا هیچ مشکلی در این زمینه برایتان وجود نخواهد داشت.

خرید بهترین مدلهای هواپز

سخن آخر

هواپز ها برای پخت غذا های منجمد مثل مرغ، ناگت، سیب زمینی سرخ کرده و گوشت ها عالی است. اما اگر فضای کافی برای یک هواپز ندارید، در واقع فر شما قادر است ۸۰ درصد کارایی هواپز را به شما ارائه دهد. چرا که گا ها کاربران عنوان کرده اند که برای مثال برای درست کردن سیب زمینی سرخ شده، مجبور بوده اند کمی روغن روی سیب زمینی بزنند تا طعم بهتری داشته باشد. بااین حال اگر فضای کافی و البته بودجه ی کافی برای آن دارید، هواپز می تواند برایتان بسیار مفید باشد.

شما می توانید دسته های از انواع خوراکی ها مثل سبزیجات، مرغ و غذا های منجمد را در مدت زمانی کمتر از زمان استفاده از فر بپزید. پس به طور خلاصه داشتن هواپز ضروری نیست، اما اگر بتوانید آن را تهیه کنید کمی کارهایتان راحت تر و خوراکتان سالم تر خواهد شد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت هواپز چند است؟
قیمت انواع دستگاه هواپز از 2 میلیون تومان تا 13 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت تولید کننده، جنس بدنه، ظرفیت دستگاه، توان مصرفی، وزن و ابعاد، امکانات و قابلیت های هواپز بستگی دارد.
بهترین مارک های هواپز کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای تولید کننده دستگاه هواپز می توان به برند فیلیپس، نینجا، تفال، کنوود، دلونگی، پارس خزر، کرست، سامسونگ، شیائومی، سوناشی، فلر، هملتون، هاردستون، دسینی و عرشیا اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/07
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
هواپز شیائومی ظرفیت 3.5 لیتر مدل MAF02
هواپز شیائومی ظرفیت 3.5 لیتر مدل MAF02
هواپز بیم ظرفیت ۱۲ لیتر جنس بدنه استیل مدل Aft1001
هواپز بیم ظرفیت ۱۲ لیتر جنس بدنه استیل مدل Aft1001
هواپز نینجا مدل AF160ME بدنه پلاستیک ABS
هواپز نینجا مدل AF160ME بدنه پلاستیک ABS
هوا پز دسینی مدل توربو توان مصرفی ۱۲۰۰ وات بدنه استیل و پلاستیک
هوا پز دسینی مدل توربو توان مصرفی ۱۲۰۰ وات بدنه استیل و پلاستیک
هواپز رومانتیک هوم مدل KP70 ظرفیت ۱۰ لیتر توان مصرفی ۱۴۰۰ وات
هواپز رومانتیک هوم مدل KP70 ظرفیت ۱۰ لیتر توان مصرفی ۱۴۰۰ وات
هواپز تفال توان مصرفی ۲۰۰۰ وات ظرفیت ۴.۲ لیتر
هواپز تفال توان مصرفی ۲۰۰۰ وات ظرفیت ۴.۲ لیتر
هواپز دوو مدل K3 توان مصرفی ۸۲۰ وات ظرفیت ۲.۳۵ لیتر
هواپز دوو مدل K3 توان مصرفی ۸۲۰ وات ظرفیت ۲.۳۵ لیتر
هواپز هانوور با توان 1300 واتی ظرفیت 12 لیتر جنس بدنه شیشه
هواپز هانوور با توان 1300 واتی ظرفیت 12 لیتر جنس بدنه شیشه
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد