منو

میوه خشک کن چیست؟ مهمترین نکاتی که قبل خرید آن باید بدانید

امروزه تغذیه جایگاه خوبی بین مردم پیدا کرده. از این میان اگر می خواهید تغذیه سالمی داشته باشید، علاوه بر سه وعده اصلی از اهمیت میان وعده ها غافل نشوید. میان وعده به خصوص برای کودکان در حال رشد و همچنین ورزشکاران اهمیت ویژه ای دارد.

میوه خشک یا چیپس میوه یکی از تنقلات و خوراکی های سالم بشمار می رود که از گذشته به طور سنتی تولید شده است و محبوبیت زیادی داشته و امروزه نیز با وجود انواع دستگاه میوه خشک کن، چیپس های میوه متنوعی در بازار وجود دارد. در این مقاله نکات قبل از خرید میوه خشک کن را برای شما توضیح می دهیم امیدوارم برای شما مفید باشد.

میوه خشک کن

راهنمای خرید میوه خشک کن برقی

میوه خشک کن چیست؟

این دستگاه، میوه و سبزیجات را در کوتاه ترین زمان خشک می کند. بدون آن که به رنگ، عطر و طعم آن ها خدشه ای وارد شود. دستگاه میوه خشک کن برقی از اجزای مختلفی تشکیل شده است. این دستگاه دارای چندین سبد است و با یک درپوش بسته می شود.

طرز کار این دستگاه به این صورت است که المنت های تعبیه شده در آن توسط نیروی برق داغ می شوند و سپس این گرما توسط فن به تمام قسمت های دستگاه منتقل می شود. به این صورت تمام بخش های آن از حرارت یکنواختی برخوردار خواهند شد. این گرما کمک می کند تا آب موجود در میوه ها تبخیر شود ولی خود میوه ها پخته نخواهند شد. در واقع المنت موجود در دستگاه موجب می شود میوه ها به آرامی خشک شوند. همین امر باعث می شود که احتمال رشد قارچ و وجود انواع میکروب ها و یا کپک ها در میوه به صفر برسد.

میوه ها همانند زمانی که تَر بودند ارزش غذایی خود را حفظ کرده و خشک شدن سریع، آن ها را از میکروب های اطراف دور نگه می دارد. بنابراین واقعاً ارزشش را دارد که بخواهید روی سلامتی تان سرمایه گذاری کنید و این دستگاه را خریداری نمایید. چرا که با صرفه جویی که در وقت می کند شما در کوتاه ترین زمان، هزینه آن را فراموش می کنید.

خرید میوه خشک کن چه توجیهی دارد؟

خرید هر وسیله ای قطعا باید توجیهی داشته باشد. درمورد دستگاه های خشک کن مواد غذایی مهم ترین توجیهش می تواند جلوگیری از فساد خوراکی ها و حفظ ویتامین ها و مواد معدنی باشد. دلیل اصلی فساد مواد غذایی وجود آب میان بافتی است.

اغلب خوراکی ها هم چیزی بین ۲ تا ۹۶ درصد آب میان بافتی دارند. باکتری ها و قارچ ها هم که می دانید رطوبت برای شان بهشت است! اما خشک کن ها با از بین بردن آب میان بافتی خوراکی ها مانع رشد عوامل موذی و در نتیجه افزایش ماندگاری مواد غذایی تا ماه ها یا حتی سال ها می شوند.

دستگاه میوه خشک کن

چرا نمی توان به جای میوه خشک کن از فر استفاده کرد؟

خشک کن ها آب میان بافتی مواد غذایی را بدون هیچ پختی خشک می کنند. دستگاه های میوه خشک کن برای انجام این فرایند به المنت حرارتی و فن مجهزند. المنت حرارتی گرما تولید می کند و فن گرمای تولیدشده را داخل دستگاه به گردش درمی آورد.

حتما می پرسید مگر نمی شود همین کار را داخل فر انجام داد؟ راستش نتیجه کار در فر به خوبی میوه خشک کن درنمی آید! فرهای ترکیبی یا کامبی (فرهایی که یک جا از سیستم بخارپز و کانوِکشن برخوردارند)، البته مدل بالاها، معمولا تنظیمات ویژه خشک کن هم دارند. اما بیشتر فرهای کانوکشن یا فن دار و همچنین فرهای معمولی قادر به تولید گرمای با مختصات لازم برای خشک کردن مواد غذایی نیستند و نقاط غیر هم دما ایجاد می کنند.

ضمن اینکه گستره دمایی اغلب فرها برای خشک کردن بیشتر انواع میوه ها و سایر مواد غذایی زیادی داغ است. وقتی هم که دما از حد لازم بالاتر باشد، مواد غذایی به جای خشک شدن می پزند و در نتیجه بخش قابل توجهی از طعم و مواد مغذی شان از دست می رود. ضمنا دستگاه های خشک کن مواد غذایی از لحاظ مصرف برق هم در مقایسه با فر برتری دارند.

چرا باید دستگاه خشک کن خانگی بخریم؟

سوالی کلیشه ای و مهمی در این میان وجود دارد که چرا باید دستگاه خشک کن خانگی را بخرید؟ در جواب باید شما را به اطلاعاتی که بسیاری از پزشکان آن ها را تایید کرده اند ارجاع دهیم.
همه ما می دانیم که میوه ها یکی از خوراکی های سالم سبد غذایی ما محسوب می شوند. و از نظر پزشکان با خشک کردن میوه ها، تمامی ویتامین ها و مواد معدنی میوه داخل میوه باقی می مانند.

شاید برای بسیاری از خانواده ها خرید میوه های خشک شده بصرفه نباشد اما با خرید دستگاه خشک کن خانگی، به راحتی با خشک کردن انواع میوه های داخل یخچال می توانند چیپس میوه را تهیه کنند.

از طرفی می توانیم بگوییم که تهیه دستگاه خشک کن خانگی توجیه اقتصادی دارد. چرا که برای تهیه میوه های خشک شده نیاز به میوه های تازه و گران نیست. شما می توانید با خریداری میوه های نه چندان مرغوب و درجه چندم، میوه های خشک شده بسیار خوشمزه ای را برای خانواده خود تولید کنید.

دستگاه میوه و سبزی خشک کن

استفاده از میوه خشک کن برای خشک کردن انواع میوه

مزیایی استفاده از میوه خشک کن ها

 • صرفه اقتصادی: اگر شما خشبکار موجود در بازار را خریداری نمایید قطعا از لحاظ اقتصادی بصرفه نمی باشد و بهتر است خودتان میوه ها را خشک کنید
 • سلامتی: دستگاه های خشک کن باعث حفظ ویتامین های موجود در میوه می شود.
 • استفاده آسان: استفاده از دستگاه های میوه خشک کنی بسیار ساده است.
 • صرفه جوی در زمان: دستگاه میوه خشک کن، می تواند در زمای بسیار کمی میوه ها را خشک کند.

انواع میوه خشک کن

دستگاه های خشک کن مواد غذایی به دو دسته کلی جریان عمودی و جریان افقی تقسیم می شوند:

میوه خشک کن نوع جریان عمودی

منبع تولید گرما در خشک کن های نوع جریان عمودی معمولا ًدر کف دستگاه وجود دارد. این مدل خشک کن های مواد غذایی اغلب شکل گِردی دارند و طبقات شان روی هم چیده شده است. درِ دستگاه هم معمولاً از بالا باز می شود. به این معنی که برای بیرون آوردن سینی پایینی مجبورید همه سینی های بالاتر را بردارید.

این نوع دستگاه های خشک کن قیمت مقرون به صرفه تری دارند و جمع و جورتر طراحی شده اند و جای کمی را به خود اشغال می کنند. و اما در توزیع یکنواخت گرما به پای انواع جریان افقی نمی رسند. البته برای خشک کردن اکثر میوه و سبزیجات بسیار مناسب است.

میوه خشک کن نوع جریان افقی

منبع تولید گرما در خشک کن های نوع جریان افقی درست مثل فرهای فن دار در عقب دستگاه تعبیه شده است. این مدل خشک کن های مواد غذایی بیش ترشان طبقات کشویی دارند و در شان از پهلو باز می شود. پس سینی هر طبقه را می توانید بدون نیاز به جابه جایی سایر سینی ها بیرون بیاورید.

این نوع دستگاه های خشک کن نسبت به نوع جریان عمودی از قیمت بالاتری برخوردارند. اما توزیع گرمای یکنواخت تری دارند و برای خشک کردن میوه ها از کارایی بهتری برخوردارند. این نوع خشک کن ها در اندازه های متنوعی از اندازه های کوچک رومیزی گرفته تا اندازه بزرگ تر صنعتی طراحی و تولید شده اند. برای خشک کردن فرآورده های مایع و نیمه مایع هم کاملا مناسب می باشند. اما در مقایسه با مدلهای دیگر جا گیرترند و پیشاپیش باید برای جا دادن شان در کابینت فکری بکنید.

راهنمای انتخاب و خرید دستگاه میوه خشک کن

خشک کردن انواع میوه توسط دستگاه میوه خشک کن

نکات مهم هنگام خرید میوه خشک کن

عداد طبقات: یکی از بدیهی ترین نکاتی که هنگام خرید دستگاه میوه خشک کن باید به آن توجه نمایید، تعداد طبقات و همچنین روش استفاده از آن ها می باشد. اصولا تمام میوه خشک کن ها یا از طبقاتی روی هم برخوردار هستند و یا دارای طبقاتی کشویی می باشند که شما می توانید هر کدام را که خواستید، بیرون آورده و آن را با میوه ها و سبزیجات مختلفی پُر نمایید.

خریداران گرامی توجه کنید چه دستگاه شما از قفسه های روی هم و چه کشویی برخوردار باشد، این شما هستید که باید با توجه به حجم نیازتان اقدام به خرید دستگاه ها با تعداد طبقات گوناگون کنید. لازم به ذکر است که کنترل هوا و ورود گرما در میوه خشک کن های کشویی برای هر طبقه بصورت انحصاری بوده و برای دستگاه هایی که از طبقاتی روی هم برخوردار می باشند، بصورت کلی است.

ترموستات: از دیگر موارد مهمی که بهتر است با توجه به پیشرفت صنعت غذایی در هنگام خرید یک دستگاه میوه خشک کنی به آن توجه داشته باشید، وجود یک ترموستات قوی بر روی محصول مدنظرتان است. ترموستات همانطور که می دانید وظیفه تنظیم حرارت و تثبیت آن را بر عهده دارد و به همین خاطر شما می توانید با خرید یک دستگاه خشک کن که از ترموستات نیز برخوردار باشد، دمای مورد نیاز جهت خشک کردن هر نوع میوه و سبزیجاتی را تامین نمایید.

سیستم گردش هوا: وجود یک سیستم گردش هوای مناسب و قوی نیز از دیگر نکات مهم هنگام خرید این نوع از وسایل آشپزی بحساب می آید. فراموش نکنید اصل اول برای خشک کردن مواد مصرفی در داخل این دستگاه ها، گردش هوای مطلوب میان مواد برای از بین بردن رطوبت است که برای این منظور حتما توصیه می کنیم به دفترچه راهنمای استفاده از محصول مراجعه کرده و با خصوصیات آن بیشتر آشنایی پیدا نمایید.

گنجایش دستگاه: گنجایش دستگاه نیز همچون تعداد طبقات آن مربوط به حجم نیاز و صدالبته سلیقه شما دارد. همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که میوه خشک کن هایی که دارای گنجایش بالایی هستند از ابعاد و وزن به مراتب بیشتری در مقایسه با دستگاه های کم گنجایش تر برخوردار هستند.

قیمت میوه خشک کن: همچون سایر دستگاه های آشپزی و وسایل مورد استفاده در آشپزخانه های ایرانی، قیمت میوه خشک کن نیز تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. با اینکه طرز کارایی این دستگاه ها تقریبا در هر مدل و نوعی با یکدیگر برابر هستند اما این وسط شاید وجود آپشن های جانبی نظیر: سیستم تایمر، صفحه نمایشگر، قابلیت تنظیم دما و غیره بر روی قیمت این نوع از دستگاه ها نیز موثر واقع شود.

بهترین مدل های دستگاه میوه خشک کن

راهنمای استفاده از دستگاه میوه خشک کن

استفاده از لوازم برقی کمی دشوار است. بنابراین بهتر است قبل از شروع کار از یک راهنمای استفاده کمک گرفته شود. ما در راهنمای استفاده میوه خشک کن شما را با مراحل استفاده از این دستگاه آشنا کرده و از شیوه صحیح به کارگیری آن صحبت می کنیم. مراحل استفاده صحیح از دستگاه میوه خشک کن به شرح زیر است:

 1. دستگاه میوه خشک کن را روی سطح پیشخوان یا سطح مناسب دیگری قرار دهید. دستگاه را به برق با ولتاژ مناسب وصل کنید. مطمئن باشید که ولتاژ برق منطقه شما با ولتاژ مشخص شده روی دستگاه مطابقت دارد.
 2. مواد غذایی را مطابق با نوع آن، برش دهید. مواد با بافت نرم را با قطعات بزرگ تر و عریض تر و موادی با بافت سخت را با قطعاتی نازک و کوچک تر برش دهید.
 3. قبل از چینش میوه، سبزیجات یا گوشت درون سینی، آن را ۵ الی ۱۰ دقیقه در دستگاه روشن بگذارید.
 4. روی هر یک از سینی ها مواد غذایی را به طور منظم بچینید تا خشک شوند. به یاد داشته باشید که این گردش هوای گرم است که غذا را خشک می کند، بنابراین سینی ها را بیش از حد پر نکنید و هرگز موادغذایی را روی هم قرار ندهید.
 5. سینی ها را درون دستگاه قرار دهید. بهتر است فاصله استاندارد را در زمان چینش سینی ها رعایت کنید تا گردش هوای گرم به درستی انجام شود. درب دستگاه را ببندید.
 6. متناسب با نوع مواد درون دستگاه زمان و دما را تنظیم کنید. دستگاه را روشن کرده و به کارهای دیگر مشغول شوید.
 7. نزدیک به زمان پایان کار هر ۱ الی ۲ ساعت دستگاه را بررسی کنید. در صورتی که مواد تا حد دلخواهتان خشک شده بود دستگاه را به صورت دستی خاموش کنید. توجه داشته باشید اگر مواد غذایی با برش های یک اندازه درون دستگاه قرار گرفته باشند، به طور یکنواخت و با یک سرعت خشک می شوند.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت میوه خشک کن چند است؟
قیمت انواع میوه خشک کن به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس بدنه، تعدد طبقات، توان دستگاه، وزن و ابعاد و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت انواع میوه خشک کن از 1 میلیون تومان تا 10 میلیون تومان می باشد.
بهترین مارک های میوه خشک کن کدامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای انواع میوه خشک کن می توان به برندهای سان لوکس، سایا، متئو، دسینی، ویداس، کوچن، پروفی، سنکور، ساپر، گرند، پروفی کوک، جی پاس، گوسونیک، دلمونتی، تکنو و فلر اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/28
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
میوه و سبزی خشک کن ویداس ۴۰۰ وات مدل VIR 5121
میوه و سبزی خشک کن ویداس ۴۰۰ وات مدل VIR 5121
میوه خشک کن نانوالکتریک 700 وات مدل F500
میوه خشک کن نانوالکتریک 700 وات مدل F500
میوه و سبزی خشک کن پروفی کوک ۳۵۰ وات مدل PC-DR 1116
میوه و سبزی خشک کن پروفی کوک ۳۵۰ وات مدل PC-DR 1116
میوه و سبزی خشک کن سایا ۲۵۰ وات مدل GP-102
میوه و سبزی خشک کن سایا ۲۵۰ وات مدل GP-102
میوه خشک کن دسینی ۴۰۰ وات مدل ۲۰۰۰
میوه خشک کن دسینی ۴۰۰ وات مدل ۲۰۰۰
میوه خشک کن سان لوکس بدنه پلاستیکی ۱۷۰ وات مدل FD-160S
میوه خشک کن سان لوکس بدنه پلاستیکی ۱۷۰ وات مدل FD-160S
میوه خشک کن دی اس پی ۲۴۰ وات مدل KA9003
میوه خشک کن دی اس پی ۲۴۰ وات مدل KA9003
میوه و سبزی خشک کن سایا با پنج لایه خشک کن‌
میوه و سبزی خشک کن سایا با پنج لایه خشک کن‌
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد