منو

دستگاه لاک خشک کن چیست و چه کاربردی دارد؟ راهنمای خرید دستگاه

همانطور که می دانید لاک ها در دو نوع تولید می شوند که نوع معمولی آن با قرار گرفتن در معرض هوا خشک می شود و نوع دیگر برای خشک شدن نیاز به دستگاه خشک کننده لاک دارد.

در حالت کلی لاک های ناخن حاوی مولکول های حساس به نور هستند که توسط نور ماوراء بنفش فعال شده و به هم می چسبند. با دستگاه لاک خشک کن دیگر نگران خشک شدن لاک ناخن خود نباشید، زیرا با قرار دادن دست ها به مدت ۶۰ ثانیه زیر این دستگاه، لاک آن ها به سادگی خشک خواهد شد.

اما بهتر است یادآوری کنیم که خرید دستگاه لاک خشک برای خشک کردن لاک های معمولی ضرورتی ندارد. اما برای خشک کردن لاک های ژل یا همان ژلیش چرا.

دستگاه لاک خشک کن

راهنمای خرید دستگاه لاک خشک کن

ژلیش یا لاک ژل چیست؟

لاک ژل به نسل جدیدی از لاک ها گفته می شود که تا چند هفته روی ناخن ها دوام می آورد و درخشندگی خود را حفظ می کند. این نوع لاک ها خیلی دیر لَب پَر می شوند و به همین دلیل محبوبیت زیادی دارند.

اما لاک های ژل برخلاف لاک های معمولی در معرض هوا خشک نمی شوند. لاک ژل برای خشک شدن به نور فرابنفش نیاز دارد. بنابراین جز با لامپ ناخن نمی توانید از ژلیش ها استفاده کنید.

لاک خشک کن چیست؟

لاک های ناخن در طرح ها و مدل های متنوعی تولید و عرضه می شوند که برخی از آنها توسط هوا خشک و برخی دیگر با استفاده از دستگاه ها لاک خشک کن خشک می شوند.

همانطور که از نام این دستگاه مشخص است، دستگاهی است که روند خشک شدن لاک بر روی ناخن ها را به صورت UV و LED در 60 الی 90 ثانیه خشک کرده و این امر را به کاری لذت بخش مبدل ساخته است.

با انواع دستگاه لاک خشک کن

دستگاه لاک خشک کن UV

این دستگاه نسبت به سایر نمونه ها قدمت بیشتری دارد، چراکه برای اولین بار لاک خشک کن ها دارای اشعه ی UV بود. این اشعه به معنای نور فرابنفش است که لاک ژل را از طریق استفاده از این اشعه خشک می کند.

دستگاه با لامپ LED

بعدها این دستگاه روی کار آمد و از طریق لامپ های LED که درون دستگاه تعبیه شده است، لاک ژلیش را خشک می کند. به نظر می رسد که این مدل نسبت به مدل قبلی از دوام و کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

دستگاه لاک خشک کن UV-LED

می توان گفت که در حال حاضر بهترین و جدیدترین مدل دستگاه لاک خشک کن همین مدل می باشد. این نمونه از دستگاه ها تنوع بالایی دارند، از ۶ وات گرفته تا ۶ لامپ تا ۷۲ وات و ۳۶ لامپ. به طور کلی می توان گفت امکانات و کیفیت این مدل از دستگاه ها نسبت به دو مدل قبلی بهتر خواهد بود و دوکار را با هم انجام خواهد داد. پس اگر برای سالن زیبایی تان قصد خرید دستگاه لاک خشک کن دارید، حتما به سراغ خرید این مدل بروید.

کاربرد لاک خشک کن چیست؟

همانطور که قبل تر گفتیم لاک ها در انواع مختلفی تولید می شوند که برخی از آنها توسط هوا خشک می شوند (لاک های معمولی) اما برخی دیگر آنها توسط هوا خشک نمی شود و حتما باید از دستگاه لاک خشک کن برای خشک کردن آنها استفاده کرد (مثلا لاک های ژله ای). پس کاربرد لاک خشک کن ها برای خشک کردن سریع لاک ها بر روی دست و پا می باشد.

لاک های خوشگل و خوش رنگ

کاشت ناخن و خشک کردن آن با لامپ لاک خشک کن

لاک ژلیش (ژله ای) چیست؟

لاک های ژله ای یا ژلیش نوعی خاصی از لاک ها می باشند که به دلیل موادی که در ساخت آنها به کار رفته است دوام، درخشندگی و کیفیت بسیار بالایی دارند و مورد توجه اکثر خانوم ها قرار گرفته اند. اما لاک های ژله ای مانند لاک های معمولی توسط هوا خشک نمی شوند و برای خشک کشدن نیاز به دستگاه جدا گانه ای دارند که البته این مورد از مشکلات استفاده از لاک های ژله ای مباشد.

نکات اولیه ای در خرید دستگاه لاک خشک کن

1 - نوع دستگاه؛ UV یا LED؟

به طور کلی سه مدل دستگاه برای خشک کردن مواد کاشت و ژل ناخن وجود دارد که عبارتند از: دستگاه UV، دستگاه LED و دستگاه ترکیبی UV-LED؛ و این دستگاه ها هر کدام مزایا و معایبی دارند. برای انتخاب دستگاه مناسب، ابتدا باید مشخص کنید که می خواهید از چه نوع لاک ژلی استفاده کنید. برخی ژلیش ها تنها برای کار با دستگاه های UV یا LED فرمولاسیون شده اند (نوع ژلیش معمولا روی شیشه لاک ذکر می شود).

لاک ژلی

عکس لاک ژل مدل یو وی

لاک خشک کن های UV برای اکثر ژلیش ها قابل استفاده اند. حتی ژلیش های LED را هم می توان با دستگاه های UV خشک کرد. زیرا دستگاه های UV طیف وسیع تری از طول موج های فرابنفش را پوشش می دهند. اما ژلیش های UV با دستگاه های LED قابل خشک کردن نیستند.

پس نوع دستگاه لاک خشک کن می تواند روی انتخاب لاک تان تأثیر بگذارد. اما برای اینکه بعدا در انتخاب لاک دچار محدودیت نشوید، پیشنهاد می کنیم لاک خشک کن دوکاره یا UV/LED بخرید تا هیچ محدودیتی در انتخاب لاک نداشته باشید.

2 - سرعت دستگاه در خشک کردن لاک

دستگاه های LED سرعت عمل بالاتری دارند. خشک کردن هر لایه لاک ژل با دستگاه لاک خشک کن LED میانگین حدود ۳۰ تا ۶۰ ثانیه بیشتر طول نمی کشد. اما برای خشک کردن هر لایه لاک ژل با دستگاه لاک خشک کن UV باید چیزی حدود ۹۰ ثانیه یا بیشتر صبر کنید. شاید تفاوت چندان قابل ملاحظه ای به نظر نرسد. اما در سالن ها همین تفاوت چند ده ثانیه ای می تواند سرعت راه انداختن مشتری ها را بالا ببرد.

البته ناگفته نماند که سرعت دستگاه های لاک خشک کن در برندهای مختلف متفاوت است. اما در مجموع دستگاه های LED از انواع UV سریع ترند. ضمن اینکه وجود تایمر خودکارِ چندحالته هم مزیت قابل توجهی است. دستگاه های تایمردار پس از مدت زمان مشخصی به طور خودکار خاموش می شوند.

استفاده از دستگاه لاک خشک کن

استفاده از دستگاه لاک خشک کن

3 - طول عمر دستگاه

وقتی می گوییم دستگاه لاک خشک کن UV یا LED در واقع منظورمان نوع لامپ دستگاه است. لامپ های LED تا ۵۰ هزار ساعت کار می کنند و قابل تعویض نیستند. یادتان باشد که انجام هر مانیکور با دستگاه های LED تنها دو دقیقه زمان می برد. بنابراین لاک خشک کن های LED تا چندین و چند سال برایتان دوام خواهند داشت. مگر اینکه به دستگاه صدمه فیزیکی وارد شود.

اما طول عمر لامپ های UV یک سروگردن پایین تر از انواع LED است. لامپ های UV بسته به میزان استفاده باید هر چند وقت، حتی شاید هر چند ماه یک بار، تعویض شوند. به همین دلیل دستگاه های UV در طولانی مدت هزینه بردارترند.

4 - میزان وات دستگاه (قدرت دستگاه)

حتما به میزان وات دستگاه دقت کنید. توان دستگاه با واحد وات بیان می شود و برای هر دستگاهی متغیر است. به طور کلی هرچه دستگاه پرتوان تر باشد، بهتر است. بنابراین دستگاه های با توانِ زیر ۱۰ وات را چندان پیشنهاد نمی کنیم. در ضمن از بابت مصرف برق هم خیلی نگران نباشید.

لاک خشک کن ها تأثیر قابل توجهی روی قبض برق نخواهند داشت. اما در کل دستگاه های LED معمولا کم مصرف ترند. مدل های باتری خور یا USB خور هم داریم. USB خورها را به راحتی می توانید با اتصال به پاوربانک کار بیندازید.

5 - اندازه و وزن دستگاه

ابعاد برخی لاک خشک کن ها در حدی است که تنها برای خشک کردن هم زمان چهار انگشت کفایت می کنند. به این معنی که باید شست تان را جداگانه زیر دستگاه قرار دهید. دستگاه هایی که بتوانید همه انگشتان تان را یک دفعه در معرض لامپ قرار دهید سرعت کار را بالاتر می برند. دستگاه هایی هم داریم که هم زمان برای هر دو دست/پا قابل استفاده اند و به مقدار قابل توجهی از مدت زمان انجام مانیکور/پدیکور می کاهند.

و اما در مورد وزن دستگاه : دستگاه های لاک خشک کن در کل خیلی سبک اند و زحمتی برای جابجایی ندارند، البته انواع LED معمولا سبک ترند. خصوصا مدل های فانتزی و خانگی که هیچ وزن و سایز دست و پاگیری ندارند.

دستگاه لاک خشک کن یو وی و ال ای دی

عوارض دستگاه یو وی ناخن

مطالعات بسیاری روی خطرات احتمالی استفاده از لامپ UV برای ناخن انجام شده است و نتایج به دست آمده نشان می دهد که عوارض دستگاه یو وی ناخن، اگر برای مدت طولانی استفاده نشود، بسیار کم است.

قرار گرفتن در معرض اشعه UV در دراز مدت منجر به پیری پوست پشت دست ها، نازک شدن نازک شدن آن ها و ایجاد لک های تیره در این ناحیه می شود. برای پیشگیری از خطرات استفاده دستگاه های دارای اشعه بهتر است از ضد آفتاب برای پوشش دهی پوست دست هایتان استفاده نمایید.

پس می توان گفت دستگاه های LED تا حدی مطمئن تر هستند، زیرا این دستگاه ها تا حد امکان از مواجهه مستقیم پوست با پرتوهای فرابنفش جلوگیری می کنند و عوارض دستگاه یو وی ناخن را ندارند. همچنین دستگاه های ال ای دی سریع تر هستند و در مدت زمان کمتری لاک ژل را خشک می کنند.

جمع بندی

اینکه دستگاه لاک خشک کن UV بخرید یا LED درنهایت به بودجه و ترجیح خودتان بستگی دارد. اما اگر از جنبه سلامتی به قضیه نگاه کنیم، لاک خشک کن های LED تا حدودی مطمئن ترند. حتما می دانید که باید تا حد امکان از مواجهه مستقیم با پرتوهای فرابنفش بپرهیزیم. دستگاه های LED چون سریع ترند، در نتیجه در هر بار مانیکور مجموعا مدت زمان کمتری در معرض اشعه خواهید بود.

ضمنا برای کاهش خطرات احتمالیِ دستگاه های لاک خشک کن پیشنهاد می کنیم از کرم ضدآفتاب یا دستکش های آنتی UV استفاده کنید. دستکش های مخصوص مانیکور بدون انگشت اند و از پوست دست در برابر پرتوهای منتشره از دستگاه محافظت می کنند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین مارک دستگاه لاک خشک کن کدام است؟
از بهترین و و محبوب ترین برندهای دستگاه لاک خشک کن می توان به برندهای سان، بلوکیو، باسئوس، مکس، دازل، استیگما، بیک، جگوار، ریمکس، ایکیا، آرت دکو، ونکو، تاچ بیوتی، ردیست، سان شاین، زد وان، فرشلوک و اینتنز اشاره کرد.
قیمت دستگاه لاک خشک کن چند است؟
قیمت انواع دستگاه لاک خشک کن به عواملی همچون برند شرکت سازند، وزن و ابعاد، نوع طراحی و کیفیت ساخت، توان دستگاه، نوع لامپ و سایر قابلیت و امکانات آن بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع لاک خشک کن از 60 هزار تومان تا 2 میلیون تومان می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/16
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
لاک خشک کن بلوکیو 34 وات مدل BQ3T
لاک خشک کن بلوکیو 34 وات مدل BQ3T
لاک خشک کن با حسگر حرارتی چینی مدل D5MAX-120W
لاک خشک کن با حسگر حرارتی چینی مدل D5MAX-120W
لاک خشک کن SUN mini با پایه های جمع شونده مدل UVLED
لاک خشک کن SUN mini با پایه های جمع شونده مدل UVLED
لاک خشک کن طرح چراغ قوه مینی قابل حمل چند کاره مدل 9LED
لاک خشک کن طرح چراغ قوه مینی قابل حمل چند کاره مدل 9LED
لاک خشک کن دازل با حسگر حرارتی ۱۸ وات مدل 2in1
لاک خشک کن دازل با حسگر حرارتی ۱۸ وات مدل 2in1
لاک خشک کن استیگما مدل S8
لاک خشک کن استیگما مدل S8
لاک خشک کن بلوکیو با 42 عدد لامپ ترکیبی یو وی مدل BQV3
لاک خشک کن بلوکیو با 42 عدد لامپ ترکیبی یو وی مدل BQV3
لاک خشک کن سان 80 وات با ۳۶ لامپ UV مدل X5 Plus
لاک خشک کن سان 80 وات با ۳۶ لامپ UV مدل X5 Plus
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد