منو

راهنمای خرید دستگاه ضدعفونی کننده دست و معرفی انواع مختلف آن

امروزه، با افزایش آلودگی محیط زیست و بیماری های ویروسی عفونی مانند Covid 19 (کرونا)، پیروی از توصیه های بهداشتی بیش از هر زمان دیگری مهم شده است. ضد عفونی کردن دست یکی از راه های موثر پیشگیری از بیماری های مختلف است.

در مکان های عمومی بیشتر، مانند مغازه ها، هایپر مارکت ها، بیمارستان ها، استفاده از ماده ضد عفونی کننده که هر کسی می تواند لمس کند بهداشتی به نظر نمی رسد. به همین دلیل، متخصصان توانسته اند دستگاه هایی را در بازار عرضه کنند که با پاشش ضد عفونی کننده بدون دخالت دست، دست ها را به طور خودکار ضدعفونی کنند که به نام دستگاه ضدعفونی کننده دست معروف هستند.

دستگاه ضدعفونی کننده دست

عکس دستگاه ضدعفونی کننده دست اتوماتیک چشمی

این دستگاه ها در مارک ها و انواع مختلفی ارائه می شوند که از نظر نوع اسپری ضد عفونی کننده، ظرفیت، اندازه و سهولت استفاده متفاوت هستند. اگر شما هم به هر دلیل قصد خرید دستگاه ضد عفونی کننده دست دارید، اما با توجه به تنوع زیاد مدل ها و قیمت ها با خرید این وسیله با مشکل برخورده اید، اصلا نگران نباشید. ما در این مطلب از طوطی کالا به شما انواع دستگاه ضد عفونی کننده دست را معرفی کرده و نکات مهمی را که موقع خرید دستگاه ضد عفونی کننده دست باید به آن توجه داشته باشید را می آموزیم.

دستگاه ضد عفونی کننده دست چیست؟

دستگاه ضد عفونی کننده دست (Automatic Hand Sanitizer) وسیله ای است که به کمک آن می توان دست و اشیای مختلف را بدون تماس فیزیکی فقط با پاشیدن الکل یا ماده ضد عفونی ضدعفونی کرد.

از آنجایی که ویروس کرونا از طریق تماس دست به چشم ها، بینی و دهان منتقل می شود، استفاده از دستگاه ضد عفونی کننده دست در تمامی اماکن عمومی ضروری می باشد. این دستگاه ها دارای مخزن مواد ضد عفونی قابل شارژ می باشند و در انواع مختلف و عملکردهای گوناگون به بازار عرضه می شوند.

انواع دستگاه ضدعفونی کننده

 • دستگاه ضدعفونی اتوماتیک (هوشمند) : دارای چشم الکترونیکی که با نزدیک کردن دست مقدار مشخصی محلول روی دست اسپری شده و یا به صورت قطره ای خارج میشود. این دستگاه بدون هر نوع دخالت کاربر وظیفه انجام ضد عفونی را دارد. برای استفاده از آن کافیست دست خود را نزدیک سنسور ببرید تا دستگاه مایع ضد عفونی را روی دستان شما بریزد. استفاده از دستگاه اتوماتیک همچنین باعث صرفه جویی در ماده ضد عفونی می شود.
 • دستگاه ضد عفونی پدالی برق : دارای پدال که با فشار آن پمپ محلول را بر روی دست اسپری میکند

دستگاه ضدعفونی کننده پدالی

دستگاه ضد عفونی کننده دست پدالی برقی

 • دستگاه ضد عفونی پدالی مکانیکی : این مدل ها دارای پدال فلزی می باشد که با استفاده از فنر بر روی بطری فشار آورده و محلول بر روی دست اسپری میشود.
 • دیسپنسر ضد عفونی کننده آرنجی: استفاده از دستگاه با آرنج باعث میشود که لمس دست انجام نشود و همچنین در برخی مدل ها می توان خروجی پمپ را نیز کم و یا زیاد نمود.

دستگاه ضدعفونی کننده آرنجی

انواع محلول های ضدعفونی کننده

 • محلول ضدعفونی حاوی الکل که جهت استفاده برای دست مقداری گلیسیرین و نرم کننده به آن اضافه می کنند مانند محلول گلان ، بوژنه و ...
 • محلول ضدعفونی حاوی کلر و آب اکسیژنه که از این نمونه میتوان از محلول های سورولیت
 • محلول ضد عفونی حاوی پر استیک اسید : از محلول های بدون اثرگذاری بر روی سطوح می باشد که میتوان از آن در دستگاه های مه ساز نیز استفاده نمود ؛ مانند محلول های CLEAN SIDE

ضدعفونی کننده دست

ضدعفونی کردن دست توسط دستگاه ضدعفونی کننده دست

دستگاه ضد عفونی کننده دست در کجا استفاده می شود

فروشگاه مواد غذایی : یکی از مکان های شلوغ که خیلی از افراد روزانه برای خرید به آن جا مراجعه می کنند فروشگاه های مواد غذایی می باشند. رعایت نکات بهداشتی در این فروشگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. با رعایت یک سری اصول می توانید از آلودگی این قسمت تا حد زیادی جلوگیری نمایید.

بانک ها: یکی دیگر از محیط های پر تردد در جهان بانک ها می باشند. در این بانک ها معمولا از خودکار مشترک استفاده می شود که اگر دست آلوده باشد می تواند چرخه انتقال ویروس باشد. شما با قرار دادن یک دستگاه ضد عفونی دست مقابل ورودی بانک می توانید از ورود ویروس به داخل بانک از طریق تماس آلوده جلوگیری کنید.

ادارات دولتی: معمولا هر اداره ای روزانه با تعدادی زیادی از ارباب رجوع سرو کار دارد. این افراد به قسمت های مختلفی از اداره دست می زنند، ممکن است قبل از ورود به اداره شما دست آن ها به وسیله قسمت خاصی به ویروس آلوده شده باشد. شما می توانید جلوی درب ورودی اداره خود یک عدد دستگاه ضد عفونی دست نصب کنید و از مراجعه کنندگان بخواهید قبل از ورود به اداره دست خود را ضد عفونی کنند.

آرایشگاه: آرایشگاه ها ها نیز محلی هستند که روزانه تعداد زیادی از افراد به آن مراجعه می کنند. اگر ورود این افراد به درون سالن به درستی مدیریت نشود، ممکن است کل سالن را به ویروس آلوده کنند. به همین منظور برای رفاه حال مشتریان خود می توانید یک دستگاه ضد عفونی کننده دست در ورودی آرایشگاه نصب کنید و با خیال راحت مشتریان خود را پذیرش کنید.

مراکز درمانی: این مراکز نسبت به سایر قسمت ها خطرناک تر هستند، زیرا تعداد زیادی از مراجعه کننده ها یا آلوده به ویروس هستند و یا مشکوک به ویروس می باشند که برای اطمینان به آلوده شدن برای تست به این مراکز مراجعه می کنند. اگر جلوی درب ورودی و خروجی این مراکز یک دستگاه ضد عفونی کننده نصب کنید می توانید تا حدود زیادی جلوی چرخه انتقال بیماری را بگیرید.

دستگاه ضدعفونی کننده

عکس دستگاه ضد عفونی کننده دست با سنسور چشمی

نکات مهم هنگام خرید دستگاه ضد عفونی کننده دست

قیمت دستگاه ضد عفونی کننده

قیمت همیشه تاثیر زیادی بر انتخاب شما دارد. قبل از هر کاری میزان بودجه برای خرید دستگاه ضد عفونی کننده دست را مشخص کنید. زمانی میزان بودجه مشخص شود خود به خود خیلی از مدل ها از دایره انتخاب شما حذف شده و انتخاب برای شما آسان می شود.

نوع دستگاه

به نوع دستگاه هم دقت کنید، همان گونه که در مباحث قبل هم توضیح داده شد، دستگاه ضد عفونی کننده دست انواع مختلفی دارد، از نوع پدالی گرفته تا اتوماتیک که هریک از آن ها در همان قسمت به صورت کامل توضیح داده شد. شما می توانید با توجه به نیاز خود یک مدل را انتخاب و خریداری نمایید.

ظرفیت مایع

با توجه به میزان استفاده و تعداد نفراتی که از دستگاه استفاده می کنند، شما نیاز به یک مقدار مایع ضد عفونی کننده است. اگر جمعیت زیادی از دستگاه شما استفاده می کنند بهتر این می باشد که دستگاهی را خریداری کنید که میزان بیشتری مایع ضد عفونی کننده بگیرد. این باعث می شود که دستگاه شما زود به زود مایع تمام نکند.

ضد عفونی کردن دست

عکس ضد عفونی کردن دست با دستگاه ضدعفونی کننده اتوماتیک

اندازه دستگاه

این دستگاه ها در اندازه های مختلفی ساخته می شوند، شما با توجه به فضای محل قرار دادن دستگاه می بایست اندازه آن را مشخص کنید. اگر فضای شما خیلی کوچک است بهتر این می باشد که به دنبال خرید دستگاه هایی باشید که اندازه آن ها کوچکتر است و فضای کمتری را اشغال می کنند.

وزن دستگاه

به وزن دستگاه هم توجه داشته باشید، اگر قرار است دستگاه را در مکانی قرار دهید که مدام مجبور به جا به جا کردن آن هستید بهتر است، به دنبال خرید دستگاه هایی بروید که وزن کمتری دارند، زیرا به راحتی می توانید آن ها را جا به جا نمایید. ولی اگر دستگاه شما در جای ثابتی نصب می شود دیگر توجه به این نکته اهمیت ندارد.

برند دستگاه ضد عفونی کننده

از دید ما برند زیاد مهم نیست، کیفیت مهم می باشد. ولی پیشنهاد می کنیم به دنبال خرید برند هایی بروید که قیمت آن ها زیاد ارزان نباشد. برندهای ارزان معمولا از کیفیت لازم برخوردار نیستند، اما برخی برند های جدید از کیفیت بالایی برخوردارند ولی به دلیل اینکه برند آن ها شناخته شده نیست با قیمت کمتری به فروش می رسند.

گارانتی دستگاه ضدعفونی کننده

بهتر است به دنبال خرید محصولاتی باشید که دارای خدمات پس از فروش هستند، هیچ گاه شرکتی محصول بی کیفیت خود را ضمانت نمی کند. زیرا این محصولات برای شرکت هزینه های سنگینی را به همراه دارد. پس همیشه داشتن گارانتی می تواند دلیل محکمی برای داشتن کیفیت باشد.

خرید اینترنتی دستگاه ضدعفونی کننده دست

روش نگهداری از دستگاه ضد عفونی کننده دست

 • همیشه بعد از پایان ساعت کاری مخزن دستگاه را از مایع ضد عفونی کننده خالی کنید و مخزن را با آب خالی شستشو دهید.
 • دقت داشته باشید، در طول روز میزان مایع دستگاه را چند بار مورد بررسی قرار دهید، اگر رو به اتمام است آن را پرکنید. استفاده از دستگاه با مخزن خالی به آن آسیب می زند.
 • این دستگاه را به دور از دسترس کودکان قرار دهید، زیرا ممکن است از مایع دستگاه بخورند و یا دستگاه را روی خود بی اندازند.
 • این دستگاه هم شامل وسایل خانگی برقی می باشد، بنابراین نباید آن را در مکان های مرطوب یا زیر بارش باران قرار دهید. از شستشوی دستگاه هم جدا خودداری کنید.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت دستگاه ضدعفونی کننده دست چند است؟
قیمت دستگاه های ضدعفونی کننده دست بستگی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، وزن و ابعاد، جنس بدنه، نوع و کیفیت طراحی، برقی یا پدالی بودن، ظرفیت مخزن و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت دستگاه ضدعفونی کننده دست از 300 هزار تومان تا 10 میلیون تومان می باشد.
دستگاه ضدعفونی کننده دست در کجاها کاربرد دارد؟
دستگاه ضدعفونی کننده دست بیشتر در مکان هایی مانند فروشگاه مواد غذایی، بانک ها، ادارات دولتی، آرایشگاه ها، مراکز درمانی و کلا هرجایی که رفت و آمد عموم مردم وجود دارد قابل استفاده می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/10/09
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد