منو

دستگاه تنس عضلانی یا الکتروتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه ممکن است به دلیل زیاد نشستن در پشت صندلی، رانندگی های طولانی مدت یا بر اثر ورزش کردن غیر اصولی ما دچار گرفتگی عضلات شویم (مدت زمان این گرفتگی می تواند متغیر باشد (از چند ثانیه تا چند ساعت)) و یا در اطراف خود حداقل یک نفر را داریم که دچار مشکلات اسکلتی، عضلانی و یا عصبی می باشد. این نوع مشکلات پیر و جوان نمی شناسد و در دراز مدت افراد را درگیر خود می کند. بهترین روش درمانی این مشکلات، فیزیوتراپی است و چه چیزی بهتر از اینکه به جای مراجعه مکرر به مراکز فیزیوتراپی، فیزیوتراپی را به خانه خود ببریم.

دستگاه فیزیوتراپی خانگی ابزاری برای تسکین دردهای مزمن (مانند دردهای پایین کمر) و یا دردهای حاد (مانند دردهای حاملگی یا دردهای پس از جراحی) محسوب می شود. این دستگاه از طریق ارسال انرژی الکتریکی با طول موج های مختلف به اعصاب، تأثیر خود را می گذارد. این انرژی از طریق الکترودهایی که روی پوست قرار می گیرد، منتقل می شود. برای همین به انتقال انرژی به این طریق، تحریک عصبی از روی پوست یا TENS گفته می شود.

در ادامه با طوطی کالا همراه باشید تا اطلاعات کاملی را درباره دستگاه تنس فیزیوتراپی، فواید و نحوه استفاده از آن در اختیارتان قرار دهیم.

دستگاه تنس یا الکتروتراپی چیست

راهنمای خرید و استفاده از دستگاه فیزوتراپی تنس خانگی

تنس یا TENSچیست؟

تحریک الکتریکی اعصاب یک روش درمانی است که می تواند برای درمان درد های حاد (برای مثال درد زایمان و یا درد بعد از جراحی) و یا درد های مزمن (کمر درد) استفاده شود. این تحریک، یک شکل از انرژی الکتریکی است که به صورت موج های مختلف بر اعصاب وارد می شود. چنانچه این امواج الکتریکی از طریق الکترودهای واقع در روی پوست دریافت شوند، به آن تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست و یا به اختصار TENS گفته می شود.

تنس یک روش غیر تهاجمی است که در آن مسیر سیگنال های عصبی که به سمت مغز و نخاع می روند، مسدود می شود. پیام های درد می تواند به حدی تغییر کند که باعث تسکین درد به طور موقت و یا طولانی مدت شود.

الکترودهای TENS باعث احساس ارتعاش در بافت های مولد درد می شود و این امکان را برای بیمار فراهم می آورد تا بدون درد به زندگی طبیعی خود ادامه دهد. دستگاه TENS کوچک و قابل حمل است و جایگزین موثری برای داروهای مسکن محسوب می شود.

این وسیله عوارض جانبی ندارد و مورد تایید پزشکان می باشد. معمولا جریانی که درون دستگاه های تنس برقرار است فرکانسی ما بین 50 تا 150 هرتز می باشد که شدت آن بین 12 الی 30 میلی آمپر می باشد.

این تحریکات الکتریکی می تواند علاوه بر کنترل درد، باعث بهبودی گردش خون در محل و کاهش یا بهبود کامل اسپاسم عضله گردد.

استفاده از دستگاه تنس خانگی

استفاده از دستگاه تنس عضلانی خانگی الکتروتراپی

کاربردها و مزایا دستگاه تنس عضلانی

از TENS می توان برای کاهش دردهای ناشی از بسیاری بیماری ها استفاده کرد. انواع درد از جمله کمر درد ناشی از تخریب نخاع، مشکلات دیسک و عمل جراحی ناموفق کمر را می توان از طریق این روش تسکین داد. همچنین درد عصب (نوروپاتی) ناشی از بیماری هایی مثل CRPS یا دیابت را نیز می توان توسط روش TENS کنترل کرد.

روش TENS بر روی افرادی که از درد ناشی از سرطان، درد فانتوم اندام (سندرم درد مزمن پس از قطع عضو) و میگرن یا سردرد مزمن رنج می برند، به کار رفته است.

از TENS همچنین می توان در مواردی از جمله درد عضله در اثر کار کشیدن بیش از حد از آن، بیماری های التهابی، آرتروز و آرتروز روماتوئید استفاده کرد. ورزشکارانی که دچار آسیب های حاد و دردناک می شوند، (مثل رگ به رگ شدن یا کشش عضله) نیز می توانند از این روش استفاده کنند.

گاهی اوقات، روش درمانی TENS در موارد دردهای پس از عمل جراحی (مثل جا انداختن مفصل، عمل جراحی قلب، انواع عمل جراحی شکم و یا سزارین) به کار می رود. مطالعات نشان داده است که TENS می تواند به طور قابل ملاحظه ای نیاز به استفاده از مسکن ها (داروهای ضد درد از جمله مواد مخدر) پس از عمل جراحی را کاهش دهد.

کاربردها و مزایای روش الکتروتراپی (TENS) به طور خلاصه در زیر آمده است:

 • تسکین و کاهش درد های مزمن
 • افزایش جریان خون و تسریع بهبودی
 • بهبود مشکلات خواب
 • کاهش استفاده از مسکن ها
 • افزایش عملکرد اندام
 • تحریک رشد استخوان
 • کاهش سردردهای میگرنی
 • درمان شل شدن عضلات کف لگن
 • کمک به بیماران دیابتی
 • بهبود زخم ها

راهنمای خرید دستگاه تنس

درمان با TENS چگونه است؟

الکترودهای دستگاه بر روی اعصاب خاصی بر روی پوست قرار داده می شوند تا جریان را از دستگاه به اعصاب منتقل کنند. جریان های الکتریکی که از دستگاه TENS می آیند، را می توان در فرکانس های بین ۱۰ تا ۵۰ هرتز بالا و پایین برد. اغلب جلسات درمانی با TENS کمتر از ۱۵ دقیقه زمان می برد و هر موقع لازم بود می توان از این روش استفاده کرد.

در حین انجام این روش کمی احساس سوزن سوزن شدن یا وز وز خواهید داشت. برخی افراد احساس ناراحتی بیشتری خواهند داشت مثل سوزش خواهند داشت؛ که در این مورد استفاده مستمر از TENS مناسب نیست، با این حال این حس توسط این روش تا حدودی برطرف خواهد شد.

نتایج درمان دستگاه تنس خانگی

بسته به شدت و مدت درد، ممکن است بلافاصله پس از انجام این روش نتیجه مثبت یا برعکس بگیرید. ممکن است چندین روز یا چندین هفته طول بکشد تا نتایج مورد نظر را به دست آورید. ممکن است براساس عواملی از جمله مقاومت پوست، نوع درد و اختلاف مکانیسم کنترل درد در بدن هر شخص، نتایج مختلفی به دست آید.

بسیاری افراد تا کنون نتایج خوب تا عالی را از این روش گزارش کرده اند، ابتدا کنترل درد، سپس کاهش درد و در نهایت کاهش استفاده از دارو های مسکن. هر چند در مورد همه افراد صدق نمی کند، برخی از بیماران مبتلا به درد مزمن، به طور کامل از درد خود رهایی یافته اند.

با دست یابی به نتایج استفاده از روش الکتروتراپی یا TENS می توانید شاهد افزایش سطوح فعالیت بدنی خود باشید، حتی با استفاده از فرکانس های پایین تر امواج الکتریکی، کاهش شدت سیگنال و مدت زمان روشن بودن دستگاه.

چگونه از دستگاه تنس استفاده کنیم

استفاده از دستگاه فیزیوتراپی خانگی تنس برای کاهش درد عضلانی

عوارض جانبی استفاده از دستگاه تنس

روش درمانی تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست، اغلب مواقع کاملا ایمن است. در موارد بسیار نادر، ممکن است شدت جریان الکتریکی برای یک فرد بیش از حد شدید باشد و در نتیجه موجب سوزش یا التهاب پوست شود.

تاثیرات TENS بر روی جنین هنوز ناشناخته است، بنابراین زنان حامله نباید برای کاهش درد از این روش استفاده کنند. بیماران قبلی نیز بهتر است در این مورد احتیاط کنند.

برخی افرادی که دچار آلرژی های پوستی هستند، ممکن است نسبت به پدهای الکترودهای دستگاه واکنش نشان دهند. افرادی که همراه خود دستگاه ضربان ساز قلب، دفیبریلاتور، اینفیوژن پمپ و وسایلی از این قبیل دارند، نباید در معرض جریان الکتریکی تولید شده توسط این دستگاه قرار گیرند.

نکات ایمنی و منع استفاده در دستگاه های تحریک ماهیچه

هرگز از دستگاه در ناحیه نزدیک قلب استفاده ننمایید. الکترودها را نباید هیچگاه بر روی جناق سینه و مهمتر از همه بر روی عضله سینه بکار برد. در اینصورت ریسک فیبریلاسیون بطنی وجود دارد که منجر به ایست قلب می شود.

 • عدم استفاده در قسمت های استخوانی کاسه سر، نزدیک دهان، گلو و حنجره
 • عدم استفاده در نزدیگ گلو و سرخرگ کاروتید
 • عدم استفاده در نزدیک اندام تناسلی
 • عدم استفاده در محیط های مرطوب
 • عدم استفاده برای بیماران دیابتی
 • عدم استفاده در هنگام خواب، رانندگی و یا همزمان با سایر ماشین آلات
 • قبل از استفاده از دستگاه هر گونه جواهرات و تزیینات را از خود دور نمایید در غیر این صورت ممکن است منجر به سوختگی در بعضی نقاط شود.
 • قبل از استفاده از دستگاه هیچ نوع کرم یا پماد استفاده ننمایید.

راهنمای خرید دستگاه تنس

راهنمای خرید تنس عضلانی

همانطور که اشاره شد، دستگاه فیزیوتراپی به شما در تسکین دردهایتان کمک می کند و ابزاری مناسب برای کسانی است که از انجام فیزیوتراپی به روش معمول خسته شده اند. اما در زمان خرید دستگاه باید به چه مواردی توجه کنید؟ یا به عبارت دیگر مشخصات یک دستگاه فیزیوتراپی مناسب چیست؟

عملکرد دستگاه tens

در زمان خرید بهترین دستگاه فیزیوتراپی خانگی، بهتر است قبل از هر چیز به بررسی هماهنگی قدرت آن و نیازهای خود بپردازید. به طور معمول، دستگاه های ارزان تر، قدرت ضعیفی دارند و به دنبال آن، کارایی آن نیز برای شما کمتر خواهد بود.

از سمت دیگر، سطح قدرت دستگاه نباید به قدری زیاد باشد که به شما صدمه بزند. این موضوع ممکن است برای افراد مختلف یکسان نباشد. در نتیجه، خرید دستگاهی که متناسب با نیاز شما است، بهترین گزینه محسوب می شود. اگر دستگاه های ارزان قیمت را خریداری کنید، دیگر نباید انتظار کیفیت و کارایی بالایی باشید.

باتری دستگاه تنس

بهتر است بدانید که امروزه بهترین دستگاه فیزیوتراپی دارای باتری یون لیتیوم است. زیرا این باتری ها عمر بیشتری دارند و هزینه های مربوط به خرید باتری را کاهش می دهند. اگر باتری ذکرشده کیفیت بالایی داشته باشد، هفته ها از آن استفاده خواهید کرد.

کاهش درد عضلانی با دستگاه تنس

استفاده از دستگاه تنس برای کاهش دردهای عضلانی ناحیه کمر

برنامه ها

وجود برنامه های مختلف در در یک دستگاه تنس، از جمله مواردی است که کیفیت محصول مورد نظر را مشخص می کند. بهتر است قبل از خرید بهترین فیزیوتراپی، نگاهی به امکانات موجود در آن بیاندازید. بسیاری از دستگاه ها ممکن است دارای گزینه های محدودی باشند و به هیچ عنوان با قیمت خود تناسبی نداشته باشند. برخی از برنامه ها نظیر ماساژ عضلات و برنامه هایی برای آرامش و بهبود اعصاب و روان است.

کیفیت پد الکترودی

دستگاه های تنس مدلی از دستگاه های فیزیوتراپی هستند. این ابزار از طریق امواج بر شدت گردش خون و کاهش درد در ناحیه مورد نظر تاثیر می گذارند. یکی از مسائل مهم و قابل توجه در دستگاه های تنس، کیفیت پد الکترودی آن است. نقش این پدها در روند درمان توسط بهترین فیزیوتراپی مهم است. بنابراین، بایستی توجه بیشتری به جنس این پدها از خود نشان دهیم.

قابلیت حمل

از آنجا که شما یا اعضای خانواده با این وسیله سروکار دارند، پس بهتر است دستگاه خریداری شده از نظر حمل نیز برای شما مناسب باشد. در غیر این صورت، در انتقال یا استفاده از آن به مشکل بر می خورید.

گارانتی و خدمات پس از فروش

نه تنها در این دستگاه، بلکه در خرید هر وسیله ای، این گزینه امری مهم و ضروری به شمار می آید. وجود خدمات پس از فروش در بسیاری از موارد به شما کمک می کند. در نتیجه بهتر است قبل از اقدام به خرید بهترین دستگاه فیزیوتراپی، آن را از نظر گارانتی و خدمات پس از فروش ارزیابی کنید.

جهت های مناسب قرار دادن پدهای فیزیوتراپی دستگاه تنس

اگر عصب سیاتیک شما دردناک شده است و درد در ناحیه گسترده ای از بدن شما پخش شده است (به عنوان مثال درد از ناحیه کمر تا بالای زانو ادامه داشته باشد) بهتر است یکی از پدها را به صورت عمودی در ناحیه بالای درد قرار دهید و پد دیگر را به صورت عمودی در پایین منطقه درد قرار دهید.

اگر ناحیه درد کوچک باشد (برای مثال درد ناحیه بازو) پدهای را به صورت موازی در دو طرف ناحیه درد قرار دهید.

نحوه استفاده از دستگاه تنس

محل قرار دادن پد های دستگاه تنس هنگام مشکل عصب سیاتیک

در صورتیکه ناحیه درد در بخشی از یک مفصل وجود داشته باشد (مثلا درد آرنج) هر پد را به صورت افقی و موازی جهت عضله در ناحیه بالا و پایین درد قرار دهید.

هنگامیکه درد در ناحیه گسترده ای از بدن شما پخش شده باشد (مثلا ناحیه شانه در زیر گردن) پد ها را در سمت راست و چپ ستون فقرات خود در جهت عمودی قرار دهید. در صورتیکه گستردگی درد تا نواحی شانه ای هم ادامه داشته باشد پدها را می توان به صورت زاویه دار قرار داد تا مناطق مزبور را پوشش دهد.

آموزش کامل نحوه استفاده از دستگاه تنس

نحوه قرار دادن پد دستگاه تنس هنگام درد آرنج و درد ناحیه گسترده از بدن

در صورتیکه عضله دلتوئید شما منقبض و دردناک شده است پدهای فیزیوتراپی را به صورت عمودی در دو طرف ناحیه درد قرار دهید.

اگر در ناحیه زانوی خود احساس درد دارید بهتر است دو پد را بالای زانو به صورت عمودی قرار دهید همچنین می توانید به صورت افقی در بالا و پایین زانو قرار دهید.

چگونه از دستگاه تنس عظلانی استفاده کنیم

نحوه صحیح قرار دادن پد دستگاه فیزیوتراپی خانگی به هنگام درد زانو و عضله دلتوئید

در صورتیکه از دستگاه فیزیوتراپی تنس می خواهید برای بهبود گرفتگی عضلات ساق پای خود استفاده کنید یکی از پدها را به صورت عمودی در بالای ناحیه درد و یکی از پدها را به صورت افقی یا عمودی در پایین آن قرار دهید. توجه داشته باشد که پدهای الکتریکی نباید به صوت همزمان بر روی دو پا قرار داده شود و بهتر است به صوررت مجزا بر روی هر پا قرار داده شود.

اگر مچ پای شما دچار آسیب شده است و شما استفاده از دستگاه فیزیوتراپی را به عنوان یک روش درمانی در نظر گرفته اید پدها را مانند تصویر زیر در دو طرف ناحیه درد قرار دهید.

نحوه نصب پد دستگاه تنس

نحوه قرار دادن پد دستگاه تنس هنگام درد عضلات ساق پا و مچ پا

پاسخ به سوالات پر تکرار درباره دستگاه تنس

آیا الکتروتراپی TENS ایمن است؟

بله، الکتروتراپی TENS آزمایش شده و ایمنی آن در درمان فیزیوتراپی به اثبات رسیده است. تا کنون هیچ گونه عوارض جانبی قابل توجه حین استفاده از دستگاه یا پس از آن گزارش نشده است. استفاده از دستگاه TENS برای درمان بیماری های مختلف مورد تایید FDA و وزارت بهداشت است. متخصصین طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیش از 30 سال است که از این دستگاه برای تسکین درد بیماران بهره می گیرند.

آیا الکتروتراپی TENS دردناک است؟

شاید در ابتدا تصور رسیدن تکانه های برق به بافت عضله و پوست باعث ترس و نگرانی تان شود، اما واقعیت این است که الکتروتراپی دردناک نیست. اکثر بیماران گزارش می دهند که در طول درمان ارتعاش خفیفی را حس می کنند و هیچ گونه شوک یا انرژی الکتریکی آزاردهنده دریافت نمی کنند.

زمانبندی استفاده از دستگاه الکتروتراپی TENS چگونه است؟

می توانید با یک جلسه 15 دقیقه ای شروع کنید، سپس درمان را در صورت لزوم برای 15 دقیقه دیگر تکرار کنید. بیش از سه دفعه در روز از دستگاه استفاده نکنید. حداکثر می توانید سه بار در روز، هر بار به مدت 30 دقیقه از دستگاه استفاده کنید، بین زمان های استفاده از دستگاه وقفه ایجاد کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت دستگاه تنس عضلانی خانگی چقدر است؟
قیمت انواع دستگاه تنس عضلانی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، طول موج امواج تولیدی، نوع منبع انرژی، نوع و کیفیت الکترودها، برنامه های دستگاه و ... بستگی دارد اما رنج معمول قیمت دستگاه تنس از 500 هزار تومان تا 4 میلیون تومان می باشد.
استفاده از دستگاه تنس چه فوایدی دارد؟
تسکین و کاهش درد های مزمن (درد کمر، آرتروز، درد عضلات، درد لگن و ...) - کاهش درد زایمان - افزایش جریان خون و تسریع بهبودی - بهبود مشکلات خواب - کاهش استفاده از مسکن ها - تحریک رشد استخوان - کاهش سردردهای میگرنی - کمک به بیماران دیابتی - بهبود زخم ها
از تنس عضلانی در چه ناحیه هایی از بدن نباید استفاده کرد؟
الکترودهای دستگاه تنس نباید بر روی قسمت های خاصی از بدن قرار داده شوند از جمله : سر، گردن، نزدیک دهان، گلو و حنجره یا چشم ها، قفسه سینه و قسمت فوقانی پشت در یک زمان، بر روی پوست آسیب دیده، تومورها، نزدیگ گلو و سرخرگ کاروتید، نزدیک اندام تناسلی
چند بار در روز می توانید از دستگاه TENS استفاده کنید؟
تنس بی خطر است، بنابراین می توانید هر چقدر که دوست دارید از آن استفاده کنید، اگرچه بهتر این است که هر ساعت یا بیشتر، 10 دقیقه استراحت کنید. برخی افراد بیش از پنج ساعت در روز از TENS استفاده می کنند.
تاریخ به روز رسانی : 1401/10/19
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
پد تنس دستگاه فیزیوتراپی خانگی امرون مدل Long Life Pad
پد تنس دستگاه فیزیوتراپی خانگی امرون مدل Long Life Pad
تنس عضلانی بیورر مدل EM80
تنس عضلانی بیورر مدل EM80
تنس عضلانی دکتر هو مدل ptsII
تنس عضلانی دکتر هو مدل ptsII
تنس عضلانی امرن مدل E3
تنس عضلانی امرن مدل E3
تنس عضلانی نیوتک مدل LT3011
تنس عضلانی نیوتک مدل LT3011
تنس عضلانی لایف سنس مدل N2100
تنس عضلانی لایف سنس مدل N2100
دستگاه تنس عضلانی اس بی اس مدل 2102
دستگاه تنس عضلانی اس بی اس مدل 2102
تنس عضلانی هرالد مدل ST688
تنس عضلانی هرالد مدل ST688
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد