منو

دستگاه اپیلاتور یا اپیلیدی چیست و چگونه از آن استفاده میشود؟

روش های بسیار زیادی برای رفع موهای زائد وجود دارد، که هریک مزایا و معایب خاص خود را دارند. برای مثال شما می توانید موهای خود را به وسیله موم، کرم های موبر، تیغ، موچین یا هر روش دیگری حذف نمایید. البته هریک از این روش های اپیلاسیون از نظر هزینه و نحوه عملکرد با یکدیگر متفاوت بوده و طرفداران خاص خود را دارند. یکی از مطمئن ترین روش ها برای این کار، استفاده از اپیلاتور است. ضمناً لازم است بدانید برخی از افراد از این دستگاه با نام اپیلیدی یاد می کنند.

اپیلاتور چیست؟

اپیلاتور (Epilator) یا اپی لیدی دستگاهی برقی است که برای از بین بردن موهای زائد بدن با کمترین زحمت و در کمترین زمان مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این وسیله نیازمند تخصص خاصی نیست و به همین دلیل نیز همه افراد به راحتی می توانند از آن استفاده کنند. اپیلاتور دارای یک سَری غلتک مانند و پر از موچین های ریز است.

دستگاه اپیلاتور فیلیپس

عکس دستگاه اپیلاتور برند فیلیپس

بنابراین دستگاه اپیلاتور مانند موچین عمل کرده و در نتیجه موهای بدن را از فولیکول مو بیرون کشیده یا به عبارتی از ریشه جدا می کند. تعداد این موچین ها در دستگاه های مختلف، از 20 تا 30 عدد متغیر می باشد. لازم به ذکر که این روش به طور موقتی باعث رفع موهای زائد شده و برخی از تارهای مو ممکن است ضعیف شوند و برخی دیگر مجدداً رشد کنند.

چون موها در سطح وسیعی از ریشه خارج می شوند، استفاده از اپلیدی ممکن است برای برخی از افراد باعث بروز التهاب، قرمزی، حتی کبودی پوست و رویش موهای زیرپوستی شود. بنابراین توصیه می شود این افراد کمتر از این وسیله استفاده کنند. قبل از ارائه معیارها و فاکتورهای مهم برای خرید اپیلاتور اجازه دهید توضیحات کوتاهی در مورد انواع این دستگاه ارائه کنیم.

نحوه استفاده از اپیلاتور چگونه است؟

شیوه و بنیاد عملکرد کار با اپیلاتور دقیقاً مشابه کاری است که وکس با موهای زائد انجام می دهد. در واقع این دستگاه با حرکت بر روی موهای زائد، آن ها را گیر انداخته و موهای زائد شما را از ریشه خارج می کند. در زمان وکس کردن نیز، موم در اطراف موهای شما، سفت شده و با کندن ریشه، آن ها را حذف می نماید.

مرحله اول - لایه برداری قبل از اصلاح

یکی از کارهایی که توصیه می شود، پیش از انجام اپیلاسیون با اپیلاتور انجام دهید، انجام لایه برداری از روی پوست است. برای این کار می توانید از کیسه و سفید آب استفاده نمایید. لایه برداری پوست قبل از کار با دستگاه اپیلاتور باعث می شود تا لایه های اضافی و زائد پوست جدا شوند و دستگاه با عملکرد بهتری بتواند مو های زائد را جدا کند.

لایه برداری پوست با کیسه و سفید آب

لایه برداری پوست با کیسه و سفید آب

مرحله دوم - نحوه کشیدن دستگاه روی پوست بدن

بعد از این مرحله دستگاه را در زاویه 90 درجه با سطح پوست خود نگه دارید و بسیار آرام در جهت رشد موها روی پوست حرکت دهید تا عمل اپیلاسیون به درستی انجام شود. ضمناً باید بدانید که در صورت حرکت دادن اپیلاتور در خلاف جهت رشد مو، موی زائده از پایه بریده شده، اما از ریشه خارج نمی شود.

یادتان باشد که نباید به دستگاه فشار وارد کنید چون عملکرد تیغه های آن کاهش پیدا می کند.

مرحله سوم - کشیدن پوست و صاف کردن آن

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که هنگام کشیدن اپیلیدی روی پوست باید آن ناحیه از پوست را بکشید و محکم نگه دارید. مثلاً وقتی می خواهید مو های زائد زیر بغل را از بین ببرید، بهتر است دست را تا انتها بالا ببرید تا پوست زیر بغل کاملاً کشیده شود. بعد از انجام این کار دستگاه را به آرامی حرکت دهید تا مو های زائد خارج شوند.

نحوه استفاده صحیح از اپیلاتور

اپیلاتور را به صورت زاویه 90 درجه روی پوست قرار دهید

اگر می خواهید مو ها را کاملاً بتراشید و از ریشه جدا کنید، با درنظر گرفتن توصیه های قبلی، دستگاه را در جهت عکس رویش مو ها حرکت دهید. این کار باعث خروج مو ها از پوست خواهد شد.

سایر نکاتی که باید در مورد نحوه استفاده از اپیلیدی بدانید

 • از این دستگاه در شب استفاده کنید، زیرا ممکن است تا چند ساعت قرمزی پوست را تجربه کنید.
 • این قرمزی به صورت خود به خود پس از چند ساعت از بین می رود و نیازی به درمان خاصی ندارد.
 • تنظیمات مختلفی برای سرعت کار اپیلاتور وجود دارد، که بهتر است کار را با سرعت پایین شروع کنید.
 • با صبر و حوصله این کار را انجام دهید تا از کنده شدن تمام موهای زائد مطمئن شوید.
 • برای کاهش حساسیت پوست، آن را پس از اپیلاسیون با اپیلاتور مرطوب کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت در استفاده های بعدی، پس از هر بار استفاده دستگاه را ضد عفونی کنید.

دستگاه اپیلیدی بروان

تفاوت اپیلیدی و اپیلاسیون

این دو مورد به خاطر تشابه لفظی گاهی به غلط به یک معنی به کار برده می شوند. اپیلاسیون در اصل، یک کلمه فرانسوی به معنای از بین بردن موهای زائد است و می تواند شامل تمامی روش های از بین بردن موهای زائد شود ولی اپیلیدی امروزه در زبان فارسی به نوعی دستگاه اپیلاسیون گفته می شود.

تفاوت اپیلیدی و بندانداز

طبق نظر برخی خانم ها تفاوت اپیلاتور، شیور و بندانداز این است که موهایی که توسط بند انداختن دستی یا برقی از صورت زدوده می شوند نسبت به استفاده از اپیلیدی یا شیور دیرتر رشد می کنند؛ ولی بند انداختن همیشه خطر جوش زدن صورت خانم ها را به همراه دارد.

بهترین مارک اپیلاتور زنانه کدام است؟

مثل هر وسیله دیگری این دستگاه نیز دارای تولیدکنندگان زیادی است. هر یک از برندها برای ما ارزش خاصی داشته و روی آنها تعصب داریم. در نتیجه برخی از بهترین برندهای اپیلاتور شامل موارد زیر هستند که می توانید دستگاهی با این مارک تهیه کنید.

 • فیلیپس
 • براون
 • پاناسونیک
 • لیمکس
 • آی جیمی
 • و…

بهترین برندهای اپیلیدی

آیا اپیلیدی برای پوست ضرر دارد؟

همان طور که اشاره کردیم از لحاظ نتیجه ی کار، اپیلیدی یکی از بهترین روش های رفع موهای زائد است اما استفاده از اپیلیدی استاندارد ضرری برای پوست ندارد البته بخصوص در دفعات اول استفاده از اپیلیدی باعث درد و هم چنین سرخی پوست می شود ولی در مقایسه با تیغ زدن که زخم های جدی می تواند به وجود بیاورد و حتی بند انداختن که می تواند موجب سرخی پوست و جوش زدن پوست شود ضرر کمتری دارد. با توجه به توضیح فوق به راحتی می توان فهمید که علت ضرر کمتر اپیلیدی چیست.

اپیلاتور را می توان در نقاط مختلف بدن استفاده کرد؟

بسته به نوع اپیلاتور یا سری های همراه آن، از این دستگاه می توان در نقاط مختلفی از بدن استفاده کرد. برای مثال دستگاه هایی که موچین های بیشتر دارند، برای نواحی پر موی بدن مناسب هستند و دستپاه هایی که سری ظریف با دقت بیشتر دارند، برای صورت طراحی شده اند. از اپیلیدی برای اپیلاسیون بخش های مختلف بدن برای مثال موهای زائد موجود در دست ها، پاها، زیر بغل، شکم، سینه و ناحیه بیکینی استفاده می شود.

انواع اپیلاتور

اپیلاتورهای موجود در بازار به طور کلی به سه دسته فنری، چرخشی و موچینی تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی هر کدام خواهیم پرداخت تا بتوانید دستگاه مناسب خود را انتخاب کنید.

1 - اپیلاتور موچینی (Tweezer)

اپیلاتور موچینی بهترین نوع در میان مدل های دیگر و در واقع مدرن ترین دستگاه است. این دستگاه دارای دو عدد غلتک چرخان است که بر روی آن ها تعدادی موچین قرار گرفته است. این موچین ها دارای صفحاتی هستند که در هر بار چرخش به صورت نامنظمی به هم چسبیده و جدا می شوند.

اپیلاتور موچینی

عکس بخش سری اپیلاتور موچینی

هر بار که دو صفحه موچین به هم می چسبند باعث جدا شدن موهای زائد از ریشه می شوند و هر بار که دو صفحه همان موچین از هم جدا می شوند موی کنده شده را رها خواهند کرد. حالا فرض کنید که حداقل ۳۰ عدد موچین به طور همزمان اما نامنظم همین کار را انجام دهند. بنابراین هر چه تعداد این موچین ها بیشتر باشد، اپیلاتور در مدت زمان کمتری موهای زائد بیشتر را از یک منطقه بدن شما جدا خواهد کرد.

2 - اپیلاتور چرخشی (Rotating disc)

اپیلاتور چرخشی دارای چند دیسک چرخشی است. در این مدل دیسک ها با حرکاتشان باعث جدا شدن موهای زائد از ریشه می شوند.

3 - اپیلاتور فنری (Spring)

در این مدل از دستگاه اپیلاتور، چندین فنر به هم وصل شده اند، بنابراین وقتی دستگاه را روی پوست خود می کشید موهای بدنتان به فنرها گیر کرده و از ریشه جدا می شوند. اما انعطاف پذیری این فنرها بالاست و ممکن است در برخی موارد بیش از حد خم شده و نتوانند موها را از ریشه جدا کنند. از طرفی به دلیل انعطاف زیاد ممکن است خیلی زود خراب شده و کارایی خود را از دست بدهند.

راهنمای خرید اپیلاتور

در بخش قبلی ما در مورد نحوه کار اپیلاتور و انواع آن صحبت کردیم. حالا وقت آن رسیده تا با معیارها و فاکتورهای مهم برای انتخاب بهترین دستگاه در قالب راهنمای خرید دستگاه اپیلاتور آشنا شوید.

اپیلاتور باسیم و بی سیم یا شارژی

در حال حاضر دو نوع دستگاه اپیلاتور در بازار موجود است. اپیلاتوری که تنها با برق کار می کند و به عبارتی باسیم است و اپیلاتوری که هم با برق و هم با شارژ کار می کند و به عبارتی دیگر، بی سیم است. ایپلاتور بی سیم کاربری بیشتری دارد چرا که می توانید در مسافرت و حمام براحتی از آن استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که اپیلاتورهای باسیم، قدرت بیشتری نسبت به اپیلاتورهای بی سیم دارند.

نحوه استفاده از اپیلاتور زنانه

عکس اپیلاتور زنانه شارژی و بی سیم

قابلیت تنظیم سرعت

اکثر اپیلاتورهای موجود در بازار دارای دو دکمه برای تنظیم میزان سرعت چرخش هستند. اما برخی از مدل ها نیز دارای تنها یک سرعت مشخص هستند و قابلیت تنظیم ندارند. اینکه دستگاه چند سرعته تهیه می کنید به نیاز و بودجه شما برمی گردد.

سَری های متنوع و ماساژور

اپیلاتورهای موجود در بازار به گونه ای طراحی شده اند که برای از بین بردن موهای زائد تمام بدن کاربرد داشته باشند. اکثر اپیلاتورها دارای یک سری بزرگ و یک سری کوچک برای نقاط حساس بدن مانند زیر بغل و کشاله ران هستند. بنابراین بهتر است از سری بزرگ برای این مناطق استفاده نکنید.

از دیگر سری های یک دستگاه اپیلاتور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سری شیو: گاهی موهای زائد آنقدر بلند شده اند که نمی توان از اپیلاتور استفاده کرد. در این شرایط بهتر است قبل از اپیلاسیون و با استفاده از سری شیو، کمی موها را کوتاه کنید.
 • سری ماساژور نرم و سخت: این سری که به شکل شانه های پلاستیکی نرم و سخت هستند، برای ماساژ بدن و همینطور از بین بردن سلول های مرده پوست کاربرد دارند. در نتیجه استفاده از آن ها نه تنها پوست لایه برداری می شود بلکه درخشان و لطیف نیز خواهد شد.
 • سری سنگ پا: با استفاده از این سری، اپیلاتور می تواند به عنوان سنگ پا مورد استفاده قرار بگیرد.

تعداد موچین ها

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، برندها و مدل های اپیلاتور، هر کدام دارای تعداد متفاوتی موچین هستند. لازم به ذکر است که تعداد موچین ها بر روی قیمت اپیلاتور تأثیرگذار است. اما تعداد کم موچین ها به مفهوم نامناسب بودن دستگاه یا کیفیت پایین آن نیست، بلکه تنها به مفهوم صرف زمان بیشتر برای از بین بردن موهای زائد نسبت به اپیلاتورهای دیگر است. در این شرایط اگر قرار باشد ناحیه ای پُر از موها را اپیلاسیون کنید زمان بیشتری از شما خواهد گرفت.

از طرفی تعداد بیشتر موچین ها نیز به معنی یک دستگاه اپیلاتور برتر یا با کیفیت بالاتر نیست. درست است که با استفاده از این دستگاه در مدت زمان کوتاهتری موهای بیشتری را از ریشه جدا می کنید اما در مقابل درد بیشتر را نیز ممکن است تجربه کنید (البته اگر تازه کار باشید).

نحوه عملکرد دستگاه اپیلاتور

نحوه عملکرد دستگاه اپیلاتور و برش یا چیدن موهای پوست

اپیلاتور خشک یا مرطوب

اپیلاتور خشک یا مرطوب به این مفهوم است که آیا شما می توانید در حمام هم از دستگاه خود استفاده کنید یا نه. لازم به ذکر است که اپیلاتور روی پوست خشک بهتر عمل می کند اما برخی از افراد ترجیح می دهند که از آن در حمام و زمانی که پوستشان خیس است استفاده کنند چون احساس می کنند در این شرایط درد کمتری را تجربه خواهند کرد.

علت این تصور، تسکین درد به وسیله آب گرم حمام است. از طرفی در محیط گرم و مرطوب منافذ پوست بیشتر باز شده و از ریشه کندن موهای زائد راحت تر خواهد بود. برای اینکه بتوانید از یک اپیلاتور در حمام یا زیر دوش استفاده کنید، باید ضد آب و بی سیم باشد. بنابراین لازم است قبل از هر بار استفاده آن را شارژ کنید. لازم به ذکر است که اپیلاتور مرطوب گران تر از اپیلاتور خشک است.

برای کدام بخش بدن

برخی از خانم ها از اپیلاتور برای نقاط مختلف بدن خود مانند دست، پا، زیر بغل و کشاله ران استفاده می کنند. در این شرایط باید به دنبال دستگاهی باشید که برای هر کدام از این نواحی دارای سری های جداگانه و مخصوص باشد. لازم به ذکر است که برای از بین بردن موهای زائد صورت، دستگاه های اپیلاتوری با سری بسیار کوچک طراحی شده اند تا دسترسی شما به تمامی نقاط صورت به راحتی صورت پذیرد.

چراغ قوه

چراغ قوه در تمامی مدل های دستگاه اپیلاتور وجود ندارد. کاربرد این وسیله برای بهتر دیدن موهای کوتاه یا موهای رنگ روشن است.

برند یا شرکت سازنده اپیلاتور

در حال حاضر برندهای مختلفی در بازار وجود دارند بنابراین سعی کنید از یک برند شناخته شده و دارای گارانتی خریداری کنید. بسیاری از دستگاه های اپیلاتور شرکتی دارای گارانتی تعمیر یا تعویض قطعات هستند. پس در زمان خرید از فروشنده بخواهید در مورد گارانتی دستگاه اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهد.

انواع دستگاه اپیلاتور

صدای دستگاه

برای اصلاح حدودا 20 ال 30 دقیقه زمان نیاز دارید، در این حالت اگر اپیلیدی پر سرو صدا باشد، شاید نتوانید آن را تحمل کنید و تمرکزتان را از دست بدهید. سعی کنید صدای دستگاه را قبل از خرید چک کنید و یا اگر به صورت آنلاین خرید می کنید، از نظرات سایر خریداران کمک بگیرید.

قیمت اپیلاتور

اپیلاتورها بسته به برند، مدل، تعداد موچین ها، تعداد سری ها و تجهیزات جانبی می توانند قیمت های بسیار متفاوتی با هم داشته باشند. در هر صورت با توجه به کارایی و میزان بودجه ای که در نظر گرفته اید یک مدل را انتخاب کنید.

پیشنهاد مطالعه : اسپری موبر چیست؟

مزایای دستگاه اپیلیدی

 1. استفاده از دستگاه بسیار راحت و آسان است. کافی است دستگاه را برق زده و بر روی قسمت هایی که از بدن که دارای مو است، بکشید. با این کار تمام موها از ریشه کنده خواهند شد.
 2. اگر به طور صحیح و برای طولانی مدت از اپیلاتور استفاده کنید، بعد از مدتی شاهد خواهید بود که هم رشد موها کندتر شده و هم ضخامت ان ها کمتر شده است. همچنین رشد مجدد موها بین دو تا چهار هفته کندتر خواهد شد.
 3. استفاده از اپیلاتور برای از بین موهای زائد در مقایسه با سایر روش های رایج برای رفع موهای زائد از جمله تیغ، موم و یا وکس درد کمتری دارد.
 4. دستگاه های اپیلیدی بسیار سریع عمل می کنند به گونه ای که در عرض ۳۰ دقیقه می توانید دست ها و پاهایی تمیز و شفاف داشته باشید.
 5. هزینه استفاده از اپیلیدی در مقایسه با روش هایی مانند موم یا وکس، کمتر است. کافی است یک دستگاه اپیلیدی خریداری کنید و برای مدت ها از دستگاه استفاده کنید. همچنین در هر تایمی از شبانه روز، این دستگاه در دسترس بوده و به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.
 6. پاکسازی پوست با اپیلیدی باعث می شود که به مرور زمان سرعت رشد مو نیز کمتر شود. هرچقدر مدت زمان طولانی تری اپیلیدی کنید، موهای نرم تری در قسمت های خاصی از بدن مشاهده خواهید کرد.
 7. با استفاده از دستگاه اپیلیدی می توانید برای تمامی قسمت های بدن از جمله موهای زائد پا، دست ها، زیربغل، ناحیه بیکینی و یا حتی صورت نیز استفاده کنید.
 8. دستگاه اپیلیدی از جمله اپیلاتور فیلیپس و یا اپیلاتور پاناسونیک برای کار کردن به هیچ گونه کرم و یا ماده دیگری نیاز ندارد. عدم نیاز به کرم و موادی از این قبیل، باعث می شود که دستگاه هیچ کثیفی نیز به همراه نداشته باشد.
 9. اگر از اپیلاتور برای دوره زمانی طولانی تر استفاده کنید، رشد مجدد موها به مرور کندتر و کندتر خواهد شد. بعد از استفاده طولانی مدت، شاهد آن خواهید بود که فولیکول مو برای همیشه آسیب دیده و رشد موها متوقف شود.

دستپاه اصل و اورجینال اپیلاتور فیلیپس

معایب دستگاه اپیلیدی

 1. برای برخی از افراد، استفاده از دستگاه اپیلاتور در دفعات اولیه می تواند دردناک باشد.
 2. بسته به این که چقدر پوست شما حساس باشد، بعد از استفاده از دستگاه ممکن است پوست ملتهب و قرمز شده و در برخی موارد جوش بزند. از این رو توصیه می شود در مناطق حساس از جمله زیر بغل از این دستگاه استفاده نشود.
 3. اصلاح کردن بخش هایی از بدن از جمله ران و یا پشت پا با دستگاه اپیلیدی ممکن است اندکی سخت تر از سایر نقاط بدن باشد.

پیشنهاد مطالعه : موم موبر سرد چیست؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت دستگاه اپیلاتور چند است؟
قیمت انواع دستگاه اپیلاتور یا اپیلیدی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، تعداد موچین ها، وزن و ابعاد، شارژی یا سیمی بودن، ضد آب بودن، تعداد سری ها و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت دستگاه اپیلاتور از 150 هزار تومان تا 8 میلیون تومان می باشد.
بهترین برندهای دستگاه اپیلاتور کدامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای دستگاه اپیلاتور می توان به برند فیلیپس، براون، پاناسونیک، لیمکس، آی جیمی، کیمی، ریمینگتون، سورکر، بابیلیس و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/08
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
اپیلاتور پاناسونیک مدل ES ED70
اپیلاتور پاناسونیک مدل ES ED70
اپیلاتور پی اچ مدل 8290
اپیلاتور پی اچ مدل 8290
اپیلاتور وی جی ار مدل V700
اپیلاتور وی جی ار مدل V700
اپیلاتور براون سری Silk Epil 3 مدل 3170
اپیلاتور براون سری Silk Epil 3 مدل 3170
اپیلاتور براون اصل آلمان مدل 170
اپیلاتور براون اصل آلمان مدل 170
اپیلاتور براون سری 9-961e مدل Silk Epil 9
اپیلاتور براون سری 9-961e مدل Silk Epil 9
اپیلاتور اپتیما مدل Valvet Weapon
اپیلاتور اپتیما مدل Valvet Weapon
اپیلاتور فیلیپس اصل مدل BRE225
اپیلاتور فیلیپس اصل مدل BRE225
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر GHAZNAWI
20:51 - 1400/08/14
🌹🌹🌹تشکر خیلی اطلاعات جالبی بود بازم مرسی
کاربر زرین شعبانی
01:26 - 1400/07/18
آیا موبر لیزری عوارضی نداره سوختگی ندارد

پاسخ : اگه درست استفاده بشه خیر، مثل اتو می مونه!

کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد