منو

درایو نوری اکسترنال چیست و چه کاربرد، مزایا و معایبی دارد؟

درایو نوری چیست؟

درایو نوری (ODD مخفف: Optical Disc Drive) یا دیسک گردان نوری در واقع دستگاهی است که با استفاده از امواج الکترومغناطیسی و یا نور لیزر برای خواندن و یا نوشتن اطلاعات بر روی دیسک های CD و DVD استفاده می شود. این دستگاه ها همچنین قادر هستند که اطلاعات را بر روی CD ها و DVD های خاص را پاک کرده و مجدداً بر روی آن ها اطلاعات جدید را قرار دهند.

درایو نوری

راهنمای خرید درایو نوری اکسترنال یا خارجی

امروزه دیسک های نوری جزئی جدایی ناپذیر از دستگاه های پخش خانگی (CD ، DVD)، پخش های داخل خودرو، سیستم های کامپیوتر و ... می باشند. امروزه داریور های نوری به صورت داخلی و خارجی یا اکسترنال مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع درایو نوری

درایوها در انواع مختلفی تولید می شوند که در دو دسته بندی کلی درایو نوری اکسترنال و اینترنال تقسیم بندی می شوند.

درایو نوری اینترنال Internal optical drive

درایو اینترنال در داخل کیس ها و لپ تاپ ها قرار می گیرند و با پیچ های خاصی به بدنه متصل می شوند. در این مدل از درایو به دلیل اتصال مستقیم به مادربرد سرعت بالاتری برای پردازش دارند. این نوع درایو نیز دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

مزایای درایو اینترنال

 • با استفاده از کابل ساتا و به طور مستقیم به مادربرد متصل می شود.
 • درایو نوری اینترنال دارای قدرلت لنز و موتور بیشتری دارد.
 • در درایوهای اینترنال برق مستقیم از پاور سیستم تامین می شود.
 • سرعت خواندن و نوشتن در درایو اینترنال نسبت به درایو نوری اکسترنال بیشتر است.
 • یک درایو اینترنال با ویژگی های مشابه یک درایو اکسترنال قیمت کمتری دارد.
 • طول عمر درایو اینترنال نسبت به اکسترنال بالاتر است.

درایو نوری داخلی

عکس درایور نوری اینترنال یا داخلی لپ تاپ

معایب درایو اینترنال

 • به دلیل قرارگیری درایو اینترنال درون سیستم قابلیت جابه جایی در آن وجود ندارد.
 • وجود درایو اینترنال درون لپ تاپ باعث افزایش ضخامت و وزن آن می شود.
 • درایو اینترنال دارای دور موتور بالاتری است و امکان شکستن دیسک های قدیمی و خش دار در آن ها بالاتر است.

درایو نوری اکسترنال Optical drive external

درایو نوری اکسترنال Optical drive external همانطور که از نامش مشخص است درون رایانه و یا لپ تاپ قرار نمی گیرد و از آن ها میتوان در خارج از سیستم ها استفاده کرد و منبع تغذیه و فن مخصوص خود را دارد.

اتصال درایو اکسترنال به رایانه و یا لپ تاپ تنها با کابل یو اس بی صورت می گیرد. در واقع کابل USB در درایو اکسترنال دارای دو وظیفه است. یکی ارسال اطلاعات و دیگری تامین برق درایو اکسترنال. این نوع درایوها به محض اتصال به رایانه به سرعت شناسایی می شوند.

مزایای استفاده از درایو نوری اکسترنال

 • این درایوها را می توان به لپ تاپ و یا هر رایانه دیگری متصل کرد.
 • اتصال Optical drive اکسترنال آسان بوده و به راحتی توسط تمامی سیستم عامل ها شناسایی می شوند.
 • این نوع درایو ها نیازی به نصب درایور ها و نرم افزار جانبی برای شناسایی ندارند.
 • از درایو اکسترنال می توان برای رایت کردن CD و DVD نیز استفاده کرد.

معایب استفاده از درایو نوری اکسترنال

 • درایو نوری اکسترنال نسبت به درایو های نوری اینترنال طول عمر کمتری دارد.
 • این درایو ها به دلیل استفاده از کابل USB کند تر بوده و فرآیند خواندن اطلاعات از آن ها طولانی تر است.

درایو نوری اکسترنال و خارجی

اجزای مختلف درایو نوری چیست؟

Optical drive از اجزای زیر تشکیل شده است. این اجزا در تمامی درایو های نوری وجود داشته و کارایی یکسانی دارند:

بخش متحرک درایو : شامل بخش های ورود و خروج CD و بخش های متحرک اپتیک می شود. بخش های متحرک وظیفه چرخاندن دیسک، جابجا کردن آن و در نهایت جابجا کردن هد خوانشگر یا نویسنده را بر عهده دارند.

بخش موتور گرداننده دیسک: شامل یک موتور در وسط درایو که وظیفه چرخش دیسک را بر عهده دارد. این موتور این قابلیت را دارد که بتواند دیسک را با سرعت های مختلف به چرخش در آورد، گرچه بسیاری از مواقع سرعت چرخش یکسان است و تغییر نمی کند.

بخش اپتیک درایو: شامل بخش اپتیک و بازی حرکت دهنده اپتیک می باشد. این بخش برای خواندن اطلاعات از روی CD بر روی CD در حال چرخش حرکت می کند. این بخش همچنین می تواند برای نگارش اطلاعات بر روی دیسک نیز به کار رود.

بخش برد مرکزی: وظیفه برد یا کیت اصلی کنترل دور موتور و تنظیم حرکت اپتیک روی دیسک است. پردازش اطلاعات خوانده شده از روی دیسک توسط این بخش انجام خواهد شد. اطلاعات را این بخش توسط کابل های ساتا به برد اصلی رایانه انجام داده می شود.

چرا DVD Writer دو سیم USB دارند؟

انسان برای زنده ماندن و بقا به اکسیژن و به تبع آن به جریان خون نیاز دارد، هر وسیله الکترونیکی هم برای زنده ماندن و عملکرد صحیح به جریان الکتریکی نیاز دارد DVD Writer هم از این قاعده مستثنا نیستند. جریان الکتریکی و ولتاژ دو فاکتور مهم در مدارات الکتریکی هستند که بدون وجود اینها اصلا الکترونیک بی معنی است.

پورت USB ولتاژ ثابت 5 ولت دارد با جریان های مختلف که این عبارت (مختلف) بستگی به دستگاه وصل شده به پورت USB دارد. هر دستگاهی که با پورت USB کار میکند (مثل فلش مموری ، رم ریدر و ...) جریان مشخص و متفاوتی را از پورت USB میکشد. مثلا شاید یک فلش مموری 50 میلی آمپر بکشد و یک رم ریدر 100 میلی آمپر.

چرا دی وی دی رایتر دو تا usb دارد

برخی دی وی دی رایتر های اکسترنال کابل دو سره دارند

جریان الکتریکی مصرفی درایو نوری اکسترنال

DVD Writer ساختاری مکانیکی دارد و دارای موتور است. موتور در DVD Writer وظیفه چرخاندن DVD و یا CD را دارد تا با حرکت خطی لنز (اپتیک)، دستگاه به تمام نقاط روی DVD دسترسی داشته باشد. اصولا حرکات مکانیکی که با برق راه اندازی می شوند در مقایسه با دستگاه تمام الکترونیکی، جریان بیشتری میکشند. چون حرکت یک جسم مکانیکی با روشن و خاموش شدن قطعات الکترونیکی (مثلا داخل یک آی سی) خیلی خیلی فرق دارد.

جریان مصرفی دی وی دی رایتر اکسترنال حدود 500 میلی آمپر به بالا هست. این در حالی است که پورت USB معمولی حدود 100 تا 500 میلی آمپر (ماکزیمم) می تواند جریان بدهد . پس تا اینجا متوجه شدید که راه اندازی یک حرکت مکانیکی توسط برق، نیاز به جریان بالایی داره.

پورت های USB که روی کامپیوتر و لپ تاپ وجود دارد، برای جریان دهی نیست، اغلب برای نقل و انتقال اطلاعات هستند. هر چند جدیدا پورت هایی مخصوص شارژ طراحی کردند که وظیفه شان فقط شارژ دستگاه های USB است. با این وجود وقتی شما هارد اکسترنال را به پورت USB وصل میکنید، جریانی که نیاز است تا هارد اکسترنال به درستی کار کند برقرار نمیشود.

به همین منظور یک سیم USB برای انتقال دیتا و دریافت توان الکتریکی از پورت USB و یک سیم USB دیگه صرفا برای دریافت توان یا همان جریان الکتریکی از پورت USB طراحی میکنند. در این حالت اگه سیم USB اول، نتوانست توان لازم را دریافت کند، مجبورید که سیم USB دوم را هم به یکی دیگه از پورت های USB وصل کنید. به همین خاطر اغلب دستگاه های اکسترنال مثل درایور نوری اکسترنال دارای دو کابل usb می باشند.

درایو نوری چیست

عکس درایو نوری اکسترنال در حال خواندن دی وی دی

درایو نوری چه امکاناتی و تکنولوژی هایی می تواند داشته باشد؟

اتصال به تلویزیون (Link 2 TV)

این تکنولوژی باعث انعطاف پذیری بیشتر درایو نوری می شود، یعنی به درایو نوری امکان اجرای انواع فایل های چندرسانه ای مانند صدا، عکس و ویدیو را می دهد. بنابراین شما می توانید این محصول را از طریق پورت USB به تلویزیون خود متصل نمایید و به صورت مستقل و بدون نیاز به هیچ وسیله ی دیگری به عنوان یک پخش کنند مالتی مدیایی از آن استفاده نمایید.

برای انجام این کار فقط کافی است کابل USB دی وی دی رایتر را به تلویزیون خود متصل نمایید، دیسک مورد نظر خود را در آن قرار دهید و به تماشای فیلم و یا عکس های خود بر روی صفحه ای بزرگ تر از لپ تاپ و مانیتور آنهم با لذتی دو چندان بپردازید یا موسیقی های مورد علاقه خود را از تلویزیون بشنوید.

تکنولوژی رایت هوشمند (Smart Burn)

تکنولوژی رایت هوشمند (Smart Burn) با استفاده از روش های بهینه، اطلاعات را با بالاترین کیفیت بر روی دیسک ها رایت می کند و یک رایت مطمئن را برای شما میسر می سازد.

تکنولوژی Smart-X

تکنولوژی هوشمند Smart-X بکار رفته در این نوع دستگاه های رایتر قادر است تشخیص دهد که شما در حال تماشای دی وی دی آرامش و سکوت می خواهید ولی در هنگام رایت اطلاعات به سرعت نیاز دارید. بنابراین مطابق با نوع و کیفیت دیسک، حداکثر سرعت خواندن و انتقال داده ها را در هنگام رایت به شما می دهد و با هماهنگ و یکنواخت کردن سرعت چرخش دیسک باعث می شود کمترین صدا و لرزش ایجاد گردد. بنابراین شما همیشه بهترین کیفیت و سرعت خواندن اطلاعات و کم صداترین عمل، برای هرآنچه که شما در حال انجامش هستید را دارید.

بهترین و پرفروش ترین مدلهای درایور نوری اکسترنال

1 -

درایو DVD اکسترنال ایسوس مدل SDRW-08D2S-U Lite

درایو DVD اکسترنال ایسوس مدل SDRW-08D2S-U Lite
مشخصات محصول
 • وزن
  ۲۸۰ گرم
 • منبع انرژی
  USB
 • سرعت خواندن و نوشتن سی دی
  ۲۴X
 • سرعت نوشتن دیسک دی وی دی
  ۸X
شرکت ایسوس محصولی را تحت عنوان SDRW-08D2S-U Lite روانه بازار کرده است. این محصول شرکت ایسوس در واقع یک درایو نوری اکسترنال است که از طریق درگاه USB به رایانه شما متصل می شود. درایو نوری SDRW-08D2S-U Lite قابلیت خواندن و نوشتن روی CD و DVD را دارد.
سرعت خواندن و نوشتن دیسک های DVD در این محصول شرکت ایسوس 8X است. همچنین این محصول دوست داشتنی شرکت ایسوس می تواند روی دیسک های CD با سرعت 24X بخواند یا بنویسد. اگر لپ تاپ شما از درایورنوری پشتیبانی نمی کند، با تهیه یک درایونوری می توانید این مشکل را حل کنید.
درایور نوری ایسوس مدل SDRW-08D2S-U Lite از ابعاد بسیار مناسبی بهره می برد. به یاری ابعاد مناسب این محصول، می توانید آن را در کیف لپ تاپ خود قرار دهید و همیشه آن را با خود همراه داشته باشید.
طراحان شرکت ایسوس، SDRW-08D2S-U Lite را به طراحی بسیار زیبایی تجهیز کرده اند. در قسمت کناری این درایو نوری شرکت ایسوس یک شیار جهت خروج دیسک بدون نیاز به انرژی الکترونیکی تعیبه شده است که می تواند بسیار کاربردی باشد. جنس بدنه SDRW-08D2S-U Lite از پلاستیک با کیفیت است. در قسمت بالایی بدنه این درایونوری اکسترنال لوگوی شرکت ASUS به چشم می خورد.
2 -

درایو DVD اکسترنال لایت آن مدل eBAU108

درایو DVD اکسترنال لایت آن مدل eBAU108
مشخصات محصول
 • وزن
  ۲۲۰ گرم
 • سرعت خواندن DVD
  ۸X
 • سرعت نوشتن DVD
  ۶X
3 -

درایو نوری دی وی دی اکسترنال اچ پی مدل GP70N

درایو نوری دی وی دی اکسترنال اچ پی مدل GP70N
مشخصات محصول
 • نوع درایو
  DVD
 • وزن
  ۲۷۰ گرم
 • منبع انرژی
  USB
 • سرعت خواندن و نوشتن سی دی
  ۲۴x
4 -

درایو DVD اکسترنال ام اس آی مدل ECD-819

درایو DVD اکسترنال ام اس آی مدل ECD-819
مشخصات محصول
 • وزن
  ۴۰۰ گرم
 • منبع انرژی
  USB
 • سرعت نوشتن سی دی
  ۲۴X
 • امکانات و قابلیت ها
  سازگار با USB ۳.۰
این درایور نوری با سیستم عامل های همچون ویندوز XP، ویندوز ۲۰۰۳، ویندوز ویستا، ویندوز ۷، ویندوز ۸، ویندوز ۱۰ ، ویندوز 11 و مک او اس سازگار است.
5 -

درایو نوری DVD اکسترنال لنوو مدل DB65

درایو نوری DVD اکسترنال لنوو مدل DB65
مشخصات محصول
 • نوع درایو
  DVD
 • وزن
  ۲۰۰ گرم
 • منبع انرژی
  USB
 • میزان Cache دستگاه
  ۰.۷۵ مگابایت
 • سرعت خواندن و نوشتن DVD
  8X
درایو نوری DB65 شرکت لنوو (Lenovo) یکی از آن محصولاتی است که در اکثر لپ تاپ های امروزی به آن نیاز پیدا خواهید کرد. به دلیل حذف شدن تدریجی درایو نوری از لپ تاپ های جدید و داشتن نیاز نسبی به استفاده از دیسک های DVD روی کامپیوتر، یک درایو نوری اکسترنال خوب می تواند در مواقع ضروری به کمک شما بیاید.
درایو DB65 هر زمان که مورد نیاز باشد، به لپ تاپ وصل می شود و در مواقع بی استفاده ماندن می تواند به سادگی از لپ تاپ جدا شود. اتصال محصول با استفاده از پورت محبوب USB انجام می شود.
6 -

درایو Blu-ray اکسترنال ایسوس مدل SBW-06D5H-U

درایو Blu-ray اکسترنال ایسوس مدل SBW-06D5H-U
مشخصات محصول
 • وزن
  ۲۴۰ گرم
 • نوع درایو
  Blu-ray
 • سرعت خواندن دیسک بلوری
  ۶X
 • سرعت خواندن DVD
  ۵X
درایو بلو ری اکسترنال ایسوس مدل SBW-06D5H-U در کنار طراحی جذاب و فوق باریک از قابلیت های مناسبی پشتیبانی میکند که نه تنها نیاز های روزمره یک کاربر عادی را برطرف میکند بلکه چندین قدم جلو رفته و این رایتر را به گزینه ای کاملا بی رقیب برای مصارف خانگی و تا حدودی حرفه ای تبدیل میکند.
رابط USB 3.1 نسل 1 این درایو باعث شده است تا انتقال داده از لنز به رایانه و بلعکس با بالاترین استاندارد سرعت انجام شود همچنین در بسته بندی این درایو نوری دو رابط USB-A و USB-C تعبیه شده است تا در نتیجه کاربر بتواند بدون نگرانی تقریبا بر روی هر دستگاهی با هر درگاهی از این رایتر استفاده کند.
پشتیبانی از انواع دیسک های کاربردی مانند CD ، DVD و Blu-ray، از نوع تک لایه و دو لایه، این درایو را به یک ابزار همه کاره برای انتقال داده تبدیل میکند. به لطف پشتیبانی از دیسک های M-Disc شما میتوانید داده خود را بدون نگرانی برای طولانی مدت آرشیو سازی کنید تا حتی آیندگان به داده های شما دسترسی داشته باشند!
پشتیبانی از قابلیت کدگذاری بر روی دیسک های رایت شده باعث میشود تا دیگر جایی برای نگرانی در مورد امنیت داده خود نداشته باشید. درایو Blu-ray اکسترنال مدل SBW-06D5H-U از شرکت ایسوس یک محصول با کیفیت دیگر از این شرکت میباشد که میتواند نیاز های شما را برای طولانی مدت به بهترین نحو رفع نماید.
7 -

درایو DVD اکسترنال usb3 اکسون مدل pop-up

درایو DVD اکسترنال usb3 اکسون مدل pop-up
مشخصات محصول
 • وزن
  ۳۱۴ گرم
 • سازگار با سیستم عامل های
  ویندوز و مک
 • منبع انرژی
  USB
 • سرعت نوشتن CD
  ۳۲x
 • سرعت خواندن CD
  ۳۲x
8 -

دی وی دی رایتر اکسترنال ترنسند مدل TS8XDVDS

دی وی دی رایتر اکسترنال ترنسند مدل TS8XDVDS
مشخصات محصول
 • نوع درایو
  DVD
 • وزن
  ۲۴۶ گرم
 • منبع انرژی
  USB
 • میزان حافظه بافر
  ۱ مگابایت
 • سرعت خواندن سی دی
  ۲۴X
شرکت ترنسند که به تولید تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات از جمله فلش مموری ها، حافظه های SSD و کارت های حافظه شناخته می شود، به تازگی محصولی را تحت عنوان «TS8XDVDS» روانه بازار کرده است. این محصول شرکت ترنسند در واقع یک درایو DVD اکسترنال در ابعاد بسیار مناسب است.
ابعاد این دی وی دی رایتر اکسترنال به گونه ای است که به راحتی می توانید آن را بدون ایجاد مزاحمت در کیف لپ تاپ خود قرار دهید و هر کجا که هستید، با خود به همراه داشته باشید. جنس بدنه این محصول از پلاستیک و قسمت پشتی آن دارای پدهای برچسبی برای ایجاد فاصله با سطح زیری است.
برای استفاده از این محصول شرکت ترنسند، کافی است که آن را به درگاه USB لپ تاپ خود متصل کنید و پس از شناخته شدن درایورهای محصول، آن را به کار بگیرید. در قسمت کناری TS8XDVDS یک کلید برای خارج کردن دیسک از درایو DVD به چشم می خورد. از TS8XDVDS به راحتی می توان در تمامی سیستم عامل های رایج به خصوص نسخه های مختلف ویندوز استفاده کرد. طراحی بسیار ساده ولی زیبا و قابلیت استفاده بدون هیچ گونه پیچدگی، درایو DVD ترنسند مدل TS8XDVDS را به محصولی بسیار کاربردی تبدیل کرده است.

نکات مهم هنگام خرید درایو DVD اکسترنال

برای راحتی شما، در اینجا چند ویژگی مهم را ذکر کرده ایم که باید قبل از خرید درایو دی وی دی خارجی در نظر بگیرید. این به شما کمک می کند تا محصولی مطمئن پیدا کنید و بعدا پشیمان نخواهید شد.

1 - سرعت : اولین چیزی که باید به آن توجه کنید سرعت خواندن و نوشتن هر درایور DVD است. امروزه اکثر درایورهای دی وی دی خارجی یا درایورهای سی دی خارجی دارای نسخه پلاگین USB هستند. اطمینان حاصل کنید که درایو خارجی CD ROM شما از USB 3.0 پشتیبانی می کند زیرا این سرعت سریعتر از USB 2.0 قدیمی است و همچنین با عقب سازگار است.

2 - سازگاری : اکثر درایوهای DVD خارجی با Windows و Mac OS خوب کار می کنند. اگر نسخه ای قدیمی تر از هر یک از سیستم عامل های ذکر شده یا سایر موارد دارید ، به یاد داشته باشید که آیا این درایو DVD با نسخه سیستم عامل شما سازگار است یا خیر. علاوه بر این، بسیاری از آنها از Blu-ray پشتیبانی نمی کنند.

3 - اندازه : اگرچه، امروزه بسیاری از درایوهای DVD خارجی قابل حمل هستند و تحرک بالایی را ارائه می دهند. اما هنوز هم وجود دارد برخی از آنها که شما فقط می توانید در خانه استفاده کنید و نمی توانید آنها را حمل کنید. بهتر است یک مورد کوچک، کم حجم و قابل حمل داشته باشید تا بتوانید به راحتی از هر کجا که می خواهید استفاده کنید.

راهنمای خرید درایو نوری خارجی

4 - سر و صدا : از آنجا که دیسک های نوری درون درایوهای CD / DVD چرخانده شده اند و هنگام نوشتن یا خواندن از دیسک، سر و صدای آن به راحتی قابل شنیدن است. بنابراین اگر نمی خواهید از صدایی که خواندن / نوشتن آن را ناراحت می کند، اطمینان داشته باشید که با بهترین درایوهای DVD / CD خارجی که از فناوری کاهش نویز استفاده می کنند، بروید.

5 - کیفیت : مراقبت گسترده از وسایل الکترونیکی نیز درایورهای DVD خارجی اعمال می شود. اکثر درایوهای DVD خارجی شکننده هستند و باید با احتیاط کار کرد. بسیاری از آنها از پلاستیک ساخته شده اند. در صورت استفاده از پلاستیک با کیفیت خوب، می تواند دوام و قابل اعتماد باشد. استفاده از مواد مناسب و با کیفیت و بهترین دیسک های DVD خارجی.

6 - ضمانت : بیشتر دستگاه ها با مدت زمان 1 سال یا حداکثر 2 سال ضمانت همراه هستند. حتما درایو دی وی دی خارجی را با کارت گارانتی خریداری کنید تا در صورت بروز هرگونه خطا و خطا، تعویض شود.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت درایو نوری اکسترنال چند است؟
قیمت انواع درایو اکسترنال لپ تاپ به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، نوع درایو (DVD ،CD ،Blu-Ray)، منبع انرژی، سرعت خواندن و نوشتن، وزن، میزان بافر و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت انواع درایو نوری اکسترنال از 600 هزار تومان تا 8 میلیون تومان می باشد.
بهترین برندهای درایو اکسترنال کدامند؟
از معروف ترین و بهترین تولید کنندگان درایو اکسترنال می توان به برند های ایسوس، لایت آن، ترنسند، لنوو، اکسون، اچ پی، ام اس آی، سامسونگ، ال جی، پایونیر، سونی، دل و ایسر اشاره کرد.
درایو نوری اکسترنال چه کاربردی دارد؟
با تهیه‌ درایو نوری اکسترنال، امکان تماشای فیلم و پخش موسیقی از روی سی دی و دی وی دی، و همچنین امکان کپی و رایت دی وی دی و سی دی برای شما به وجود می آید. بنابراین کاربرد این وسیله بیشتر در خصوص لپ تاپ ها یا کامپیوترهایی است که دی وی دی درایو ندارند و یا اینکه دی وی دی درایو آنها خراب است.
تاریخ به روز رسانی : 1402/09/14
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر X
23:22 - 1401/11/24
سوال : آیا با درایور اکسترنال می‌توان بازی نصب کرد؟ و بازی های چند دیسکی؟

پاسخ : بله تمام کارهایی که درایور نوری داخلی انجام می دهد این درایور نیز قابلیت انجام آن را دارد

کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد