منو

دئودورانت چیست و چه فرقی با مام و سایر ضد تعریق ها دارد؟

تعریق زیاد از دردسرهایی است که افراد متعددی به آن دست و پنجه نرم می کنند. همراه با تعریق معضل دیگری هم وجود دارد که بوی بد حاصل از این تعریق بوده و بسیار آزار دهنده تر از خود عرق کردن است.

علاوه بر هوای گرم عوامل گوناگونی نظیر فعالیت های روزانه، پیاده روی، ورزش و دیگر فعالیت کاری و بدنی بدن دچار تعرق و بوی بد می شود. میزان تعریق بدن در برخی نواحی، مانند زیر بغل ها بیشتر است از این رو می توانید با اسپری دئودورانت ضد عرق از بوی بد بدن جلوگیری نموده و همواره بدنی خوشبو و معطر داشته باشید.

دئودورانت چیست

راهنمای خرید انواع دئودورانت مردانه و زنانه

دئودورانت (Deodorant) چیست؟

دئودورانت نوعی محصول مراقبت از پوست است که به لحاظ داشتن خاصیت آنتی باکتریال مانع رشد باکتری و قارچ بر روی بدن شما شده و حتی تعداد باکتری های آن را کاهش می دهد در واقع با باکتری هایی که باعث ایجاد بوی بد عرق در بدن می شوند، مبارزه می کند و معمولا تاثیری بر میزان عرق بدن ندارند.

واژه شناسی دئودورانت

دئودورانت (deodorant) از ترکیب 3 واژه دِ (de) اودور (odor) و انت (ant) تشکیل شده است. پیشوند de ریشه انگلیسی دارد و به منظور جداسازی یک عامل از عامل دیگر به کار برده می شود. در اینجا برای جداسازی بو استفاده می شود.

کلمه odor ریشه لاتین داشته و به معنی بو یا رایحه است. بنابراین deodor به معنی جداکننده بو است. پسوند ant نیز ریشه انگلیسی دارد و جهت تولید صفت و اسم به کار برده می شود. در مجموع این واژه را می توان به (بو زُدا) ترجمه کرد. بنابراین تعریف می توان نتیجه گیری کرد که دئودورانت جهت از بین بردن بوی بد کاربرد دارد.

انواع مختلف دئودورانت چیست؟

به طور کلی محصولات دئودورانت به شکل های رولی، جامد یا ژلی و اسپری وجود دارند.

1 - دئودورانت رولی چیست؟

دئودورانت های رولی، مانند همان مام های زیر بغل هستند که با غلطک گردی در قسمت سری آن ها، روی پوست زیر بغل چرخیده و این ناحیه را مرطوب می کنند. با اینکه پس از مدتی اثر به جای مانده از مام خشک می شود، اما ممکن است برای برخی این حس رطوبت خوشایند نباشد.

2 - ژل دئودورانت چیست؟

گاهی این نوع محصولات تحت عنوان دئودورانت های استیکی به فروش می رسند. در واقع ژل دئودورانت محصولات جامدی هستند که اغلب در آن ها مواد تسکین دهنده به منظور کاهش سوزش پس از استفاده به کار رفته است. عیب این نوع دئودورانت ها، این است که ممکن است رد سفیدی روی لباس شما برجای بگذارند.

3 - اسپری دئودورانت چیست؟

به طور خلاصه اسپری ها بسیار سریع تر از رول و ژل ها خشک می شوند و ماندگاری بیشتری دارند. اما از طرفی این نوع محصولات گران تر هستند .

این نوع اسپری، از ترکیب عصاره های معطر و آب و الکل به دست می آید و می توان آن را روی بدن یا لباس، اسپری کرد. این اسپری ها ماندگاری چند ساعته دارند و پس از مدتی باید دوباره از آنها استفاده کرد.

انواع دئودورانت

انواع مختلف دئودورانت (رول، ژل و اسپری)

کدام شکل از دئودورانت مناسب من است؟

گفتیم که ضدتعریق و دئودوررانت در اشکال مختلف موجود است. اما کدام شکل برای شما مناسب است؟ هر چند نیمی از فروش این محصولات برای مدل اسپری آن است اما باید این نکات را قبل از انتخاب در نظر بگیرید:

 • مدل های رولی تمیزترند اما حسی از خیسی به پوست می دهند که شاید آزار دهنده باشد.
 • مدل های جامد خشک هستند اما امکان آلوده شدن لباس در آن ها بیشتر است.
 • مدل های اسپری گران تر هستند اما حس بهتر و کثیفی کمتری دارند.

قرص دئودورانت چیست؟

ممکن است نام آن را بارها شنیده باشید و برایتان جذابیت داشته باشد. این محصول خوش بوکننده نوعی قرص خوردنی است و در حالی که تا به امروز هرچه از ضد بوها دیده ایم استعمالی بوده است.

قرص دئودورانت که توسط دانشمندان ژاپنی تولید شده است از لحاظ نحوه عملکرد و کارایی تا حد زیادی به اسپری دئودورانت شباهت دارند و در صورت تمایل به جای اسپری می توانید از قرص دئودورانت استفاده کنید.

با توجه به تأثیراتی که دئودورانت بر روی منافذ پوست می گذارد شاید قرص دئودورانت جایگزین مناسب تری باشد.

تفاوت دئودورانت با سایر ضد تعریق ها در چیست؟

در کنار دئودورانت ها، ضد تعریق ها یا آنتی پرسپیرانت ها وجود دارند که می توانند نمک های آلومینیومی تولید شده توسط عرق غدد را کاهش دهند و مانع رسیدن عرق به پوست شما می شوند. ضد تعریق ها نیز خاصیت بوزدایی دارند، اما به اندازه دئودورانت ها محصولات قوی و قدرتمندی در این زمینه نیستند. شیوه کار این نوع محصولات زیبایی کاهش پی اچ پوست برای ایجاد مقداری کمتری باکتری است.

تفاوت ضد تعریق و دئودورانت ها

تفاوت بین دئودورانت و ضد تعریق ها

تفاوت دئودورانت با مام زیر بغل در چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، عرق بدن به واسطه باکتری های پنهانی که در زیر پوست خود دارد، باعث ایجاد بو می شود. برای از بین بردن رطوبت حاصل از عرق و مقابله با باکتری ها از مام ضد تعریق یا دئودورانت می توانید استفاده کنید.

بله درست حدس زدید! هر دوی این محصول ها مشابه یکدیگر هستند، اما فرمول ساخت آن ها و شیوه عملکرد آن ها با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند!

دئودورانت رفع کننده بوی بد است. این محصول خاص و پرطرفدار بهداشتی با کمک روغن های معطر، اسانس و الکل، علاوه بر از بین بردن باکتری ها کمک می کنند که بوی ناخوشایند عرق نیز از بین برود. مدنظر داشته باشید که دئودورانت، معمولا جلوی عرق کردن شما را نمی گیرد!

در نقطه مقابل مام زیر بغل یا همان مام ضد تعریق وجود دارد که در فرمول ساخت آن از آلومینیوم استفاده شده است! با کمک مام زیر بغل شما برای مدت کوتاهی دیگر عرق نمی کند و در صورت تعریق به واسطه روغن های معطر، اسانس و الکل موجود در این مام ها، بوی ناخوشایند عرق شما از بین می رود.

پس با وجود شباهت از بین بردن بوی ناخوشایند عرق در هر دو تفاوتی بین این دو وجود دارد که یکی مانع عرق کردن می شود و دیگری جلوی عرق کردن را نمی گیرد. توجه داشته باشید که جلوگیری از عرق نکردن می تواند در شرایطی برای بدن تا حدودی مضر باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مام ریر بغل مطالعه مقاله (رول ضد تعریق مام چیست؟) را به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم.

تفاوت دئودورانت با انواع عطر در چیست؟

بسیاری از افراد تفاوت بین این دو را نمی دانند و معمولا آن ها را به جای هم بکار می برند.

با این حال، اگرچه این دو محصول هر دو مایعاتی خوشبو هستند و برای هدف مشترکی مورد استفاده قرار می گیرند، اما ترکیب و طول عمر کاملا متفاوتی دارند.

 • عطر دارای درصد بالاتری از روغن های معطر محلول در الکل است. (۲۵-۱۵% در مقایسه با ۱۵-۶%)
 • عطرها ماندگاری بیشتری دارند.
 • دئودورانت به عنوان پوششی برای جلوگیری از بوی بد بدن بکار می رود و به طور مستقیم بر روی بدن استفاده می شود، به خصوص در زیر بغل. عطرها بر روی لباس و برخی از قسمت های بدن مانند پشت گردن، گوش ها، مچ دست ها و غیره استفاده می شوند. به طور کلی بدلیل غلظت بالاتر روغن های معطر، عطرها گران تر هستند.

دئودورانت

با استفاده از دئودورانت رولی بوی عرق زیر بغل از بین می رود

علت ایجاد لکه زرد بر روی لباس

یک نکته مهم دیگری که باید قبل از هرچیزی آن را بررسی کنیم، دلیل ایجاد لکه زرد بر روی لباس است. بسیاری از افراد محصولات ضد تعریق و دئودورانت ها را مقصر می دانند، در حالی که چنین نیست! لکه زرد حاصل از عرق موجود بر روی لباس، در واقع حاصل واکنش شیمایی پیچیده ای میان لیپیدهای پوست، سبوم، شوینده های لباس و ... است!

بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه، ایجاد لکه های زرد بر روی پوست، حاصل تعرق زیاد بدن، دفعات عوض کردن لباس در طول روز یا هفته، مواد شوینده لباس و ... است. شما می توانید با رعایت کردن برخی از اصول بهداشتی و رعایت توصیه های موجود برای این موضوع، باعث جلوگیری از این موضوع شوید.

چرا بدن عرق می کند؟

عوامل زیادی در این عرق کردن دخیل اند، اما اصلی ترین آن ها، افزایش دمای بدن طی فعالیت های جسمانی و یا گرم بودن هواست. در واقع بدن با عرق کردن می خواهد، دمای بدن را کاهش دهد و افت دمایی را تجربه کند. شما به واسطه عرق کردن، غدد اکرین (تولید کننده عرق) رها کرده اید که به معنای تولید آب و نمک است.

البته دلایل دیگری مانند استرس و یا فشارهای عصبی نیز می توانند باعث تولید عرق زیربغل، کف پا، دست و پیشانی و ... هم تولید کنند. البته مشکل معمولا عرق کردن نیست، بلکه بوی بدی است که تولید می کند. این بوی بد نیز حاصل لیپید و پروتئینی است که با عرق تولید می شوند که نتیجه آن باکتری های بد بو هستند.

خوشبختانه با پیشرفت بشر در جنبه های مختلف، شاهد این هستیم که محصولاتی مانند دئودورانت تولید شده اند که نه تنها می توانند در تولید کمتر عرق موثر باشند، بلکه بوی بد آن ها را نیز کاهش می دهند. این نوع محصولات می توانند هم برای زنان و هم مردان مورد استفاده قرار بگیرند.

چرا بدن عرق می کند

چرا بدن افراد عرق می کند

ضررهای استفاده از دئودورانت چیست؟

حقیقت این است که استفاده از این محصولات برای ناحیه زیر بغل که در حدود نهایتا 1 الی2 متری از سطح بدن را شامل می شوند، تاثیری بر روی دمای کلی بدن ندارند. به همین دلیل استفاده از این محصولات هیچ خطری را برای شما به عنوان یک مصرف کننده، ایجاد نمی کنند.

اما به یاد داشته باشید که این نوع محصولات کاربردی، منع مصرف هم دارند. اولا انواع دئودورانت یا مام های خوشبو کننده را نباید روی زخم یا خراشیدگی ها (به عنوان مثال زخم هایی که در اثر انواع ژیلت ایجاد شده اند) مصرف کرد.

دومین مورد مربوط به منع مصرف بیش از حد از دئودورانت برای کودکان است. در واقع عرق کردن راهی برای دفع مواد سمی از بدن است. به همین دلیل نباید طولانی مدت از دئودورانت برای کودکان تان استفاده کنید؛ چرا که استفاده بیش از حد از این محصولات، باعث تجمع مواد سمی و بروز انواع بیماری ها می شود. بهتر است استفاده از دئودورانت را برای کودک تنها به زمان انجام فعالیت های شدید مانند ورزش و یا حین بازی محدود کنید.

نکاتی در مورد نحوه استفاده از دئودورانت

نکته قابل توجه اینکه طرز استفاده از اسپری دئودورانت حائز اهمیت فراوانی است. زیرا کم یا زیاد بودن میزان استفاده از این اسپری موجب رفع نشدن بوی عرق بدن شده و یا در دراز مدت ممکن است تأثیرات بدی را روی پوست و دیگر قسمت های بدن فرد بگذارد.

با تکان دادن اسپری پودر فعال ضدتعریق (نمک آلومینیوم) به صورت یکنواخت در قوطی توزیع می شود. پس تکان دادن قوطی از این جهت اهمیت بسیاری دارد چراکه درغیر این صورت، محصول غلیظ اسپری می شود. حالا اگر محصول را غلیظ اسپری کنید دریچه را مسدود می کند یا اثرات آن روی لباس یا پوست باقی می ماند.

نحوه عملکرد دئودورانت

استفاده از دئودورانت و رفع بودی بد عرق زیر بغل

 • بهترین زمان برای استفاده از این محصولات، بعد از حمام کردن است؛ چرا که بخار حمام، منافذ پوست شما را باز کرده و باعث می شود مقدار بیشتری عرق به سطح پوست تان برسد.
 • دئودورانت را قبل از رفتن به رختخواب (یعنی در مواقعی که چندان مستعد عرق کردن نیستید) نیز می توانید استفاده کنید.
 • در صورت نیاز می توانید در طول روز چندین بار از دئودورانت استفاده کنید؛ اما توجه داشته باشید که از استعمال بیش از حد از آن روی پوست خودداری کنید.
 • دئودورانت ها رایحه های مختلفی دارند؛ بنابراین رایحه ای را انتخاب کنید که با ادکلن یا عطر شما تداخل نداشته باشد؛ یا اگر حساسیت بیشتری دارید، دئودورانت بدون عطر را انتخاب کنید.
 • بسیاری از برندها دئودورانت هایی تجاری در اندازه های مسافرتی کوچک تر هم تولید می کنند. در صورت لزوم می توانید یکی از آن ها را در ماشین، محل کار یا در کیف خود نگه دارید تا در روزهای پرمشغله که ساعات زیادی را بیرون از منزل می گذرانید، دسترسی به آن ها راحت باشد.

پیشنهاد مطالعه » انواع رایحه و نت عطرها

تفاوت دئودورانت زنانه و مردانه چیست؟

غدد عرقی مردانه و زنانه تفاوت هایی دارد. زنان تعداد غدد عرقی بیشتری دارند اما هر غده در مردان، میزان عرق بیشتری تولید می کند. اما این تفاوت ها تاثیری بر فرمول ساخت و نحوه کارکرد دئودورانت ندارد. در واقع ترکیبات موجود در هر دو نوع دئودورانت زنانه و مردانه کاملا مشابه است و این محصولات تنها در ظاهر و رایحه شان متفاوت هستند.

خرید انواه دئودورانت

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
تفاوت دئودورانت با مام و سایر ضد تعریق ها چیست؟
دئودورانت تنها رفع کننده بوی بد است، به عبارتی این محصول با از بین بردن باکتری ها کمک می کنند که بوی ناخوشایند عرق نیز از بین برود و معمولا جلوی عرق کردن شما را نمی گیرد! اما مام زیر بغل که در فرمول ساخت آن از آلومینیوم استفاده شده است برای مدت کوتاهی جلوی عرق را میگیرد. پس با وجود شباهت از بین بردن بوی ناخوشایند عرق در هر دو تفاوتی بین این دو وجود دارد که یکی مانع عرق کردن می شود و دیگری جلوی عرق کردن را نمی گیرد. توجه داشته باشید که جلوگیری از عرق نکردن می تواند در شرایطی برای بدن تا حدودی مضر باشد.
آیا استفاده از دئودورانت می تواند مضر و خطرناک باشد؟
خیر، در حالت معمول استفاده از دئودورانت هیچ خطری را برای شما به عنوان یک مصرف کننده ایجاد نمی کنند. اما به یاد داشته باشید که اولا انواع دئودورانت را نباید روی زخم یا خراشیدگی ها مصرف کرد، دوما بیش از حد از دئودورانت برای کودکان استفاده نکنید و تنها در موارد ضروری استفاده کنید.
نحوه استفاده از دئودورانت چگونه است؟
بهترین زمان برای استفاده از دئودورانت، بعد از حمام کردن است. برای استفاده از دئودورانت ابتدا قوطی اسپری را به خوبی تکان دهید تا محلول کاملا یکنواخت شود سپس آن را بر روی پوست خود به اندازه (نه زیاد و نه کم) اسپری کنید. در صورت نیاز می توانید در طول روز چندین بار از دئودورانت استفاده کنید.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/26
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
اسپری دئودورانت مردانه رمی مارکوس مدل REMI حجم 175 میلی لیتر
اسپری دئودورانت مردانه رمی مارکوس مدل REMI حجم 175 میلی لیتر
اسپری خوشبو کننده دئودورانت لمسر مدل FLORA BY GUCCI حجم 200 میلی لیتر
اسپری خوشبو کننده دئودورانت لمسر مدل FLORA BY GUCCI حجم 200 میلی لیتر
استیک دئودورانت ضد تعریق دافی مدل Secret Clean حجم 50 میلی لیتر
استیک دئودورانت ضد تعریق دافی مدل Secret Clean حجم 50 میلی لیتر
کرم دئودورانت کلیون مدل Intense حجم 25 میلی لیتر
کرم دئودورانت کلیون مدل Intense حجم 25 میلی لیتر
اسپری دئودورانت زنانه باله آ مدل soft flower حجم 200 میلی لیتر
اسپری دئودورانت زنانه باله آ مدل soft flower حجم 200 میلی لیتر
اسپری دئودورانت مردانه دیوایز مدل دانهیل دیزایر بلو 200 میلی لیتر
اسپری دئودورانت مردانه دیوایز مدل دانهیل دیزایر بلو 200 میلی لیتر
اسپری دئودورانت مردانه کامان حجم 125 میلی لیتر
اسپری دئودورانت مردانه کامان حجم 125 میلی لیتر
اسپری دئودورانت زنانه کامان حجم 125 میلی لیتر
اسپری دئودورانت زنانه کامان حجم 125 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد