منو

راهنمای خرید تخم مرغ پز خوب و آموزش نحوه استفاده از آن

خیلی از ما برای پختن تخم مرغ دچار مشکل می شویم، یعنی یا تخم مرغ ها خیلی سفت می شوند و یا آن طور که ما دوست داریم عسلی نیستند. دستگاه تخم مرغ پز همانطور که از نامش پیداست برای آب پز کردن بی دردسر تخم مرغ مورد استفاده قرار می گیرد. اگر قصد خرید دارید این مقاله به عنوان راهنمای خرید تخم مرغ پز می تواند در انتخاب بهترین دستگاه به شما کمک کند.

تخم مرغ پزها وسیله ای برای پختن تخم مرغ می باشد که علاوه بر آبپز کردن تخم مرغ میتوانیم از این دستگاه برای طبخ کردن تخم مرغ ها یا همان نیمرو کردن استفاده کرد. ظرفیت این دستگاه ها از ۱ عدد تا به بالا بسته به اندازه و مدل دستگاه متغیر است. میانگین توان در این دستگاه ها چیزی حدود ۳۵۰ وات می باشد که با توجه به نوع دستگاه می تواند متفاوت باشد.

دستگاه تخم مرغ پز

همانطور که اشاره شد دستگاه های تخم مرغ پز ویژگی و توان متفاوتی دارند برخی از آن ها دارای پیمانه اندازه گیری آب هستند که با استفاده از آن می توانید سفتی تخم مرغ را با توجه به مزاج افراد خانواده تان تنظیم کنید حتی این دستگاه ها مجهز به خاموش کردن اتوماتیک در هنگام پخته شدن تخم مرغ ها نیز هستند. بر روی دستگاه های تخم مرغ پز سوراخی تعبیه شده که با استفاده از آن بخارهای آب خارج می شوند.

روی دستگاه های تخم مرغ پز نشانه هایی وجود دارد که می توانید با استفاده از پیمانه و هم چنین تعداد تخم مرغ ها آب مورد نیاز را داخل آن بریزید به منظور جلوگیری از شکستن یا ترک خوردن تخم مرغ ها می توانید از سوزنی که در ته پیمانه آب قرار داده شده است تخم مرغ را سوراخ کرده و آن را در محل مناسب خود قرار دهید.

به این ترتیب پس از پخت تخم مرغ دیگر شاهد ترک های موجود بر سطح پوسته آن نخواهید بود.تخم مرغ پزها معمولا قابلیت پخت انواع تخم مرغ های عسلی، نیم بند و سفت را دارند در برخی از دستگاه ها ظرفی برای پخت نیمرو هم وجود دارند. برخی از این دستگاهها دارای در پوش شفاف می باشند که می توانید مراحل پخت تخم مرغ را به وسیله آن مشاهده کنید.

راهنمای خرید تخم مرغ پز

آیا تخم مرغ پز جزو لوازم ضروری آشپزخانه است؟

اگر تخم مرغ آب پز یکی از صبحانه های مورد علاقه شماست و قصد دارید در زمان هم صرفه جویی کنید داشتن دستگاه تخم مرغ پز در آشپزخانه برای شما ضروری است. اگر در خانه تخم مرغ پز داشته باشید، دیگر لازم نیست منتظر جوش آمدن آب بمانید یا مدام حواس تان به تخم مرغ های روی گاز باشد تا خیلی سفت نشوند.

بدون داشتن این دستگاه شما باید دقت کنید تا دمای آب و ظرفی که تخم مرغ را در آن آب پز می کنید مناسب باشند. برخی از دستگاه های تخم مرغ پز با تایمر تعبیه شده، حتی به شما اجازه می دهند که تخم مرغ عسلی یا تخم مرغ نیم عسلی هم درست کنید.

مزایا دستگاه تخم مرغ پز

در این دستگاه ها نیازی نیست که منتظر به جوش آمدن آب باشید، تخم مرغ بلافاصله از همان لحظه اول شروع به پختن می کند. در بیشتر این وسایل یک فنجان به همراه دستگاه ارائه می شود که به وسیله آن متناسب با تعداد تخم مرغ ها ، آب را اندازه گیری می کنید.با استفاده از این وسایل به سرعت می توانید تعداد زیادی تخم مرغ آماده کنید. تخم مرغ ها در این فرایند بیش از اندازه شل و یا سفت نمی شوند و یا پوست آن ترک بر نمی دارد.

وتخم مرغ را باتوجه به خواسته شما آماده میکند .یکی دیگر از مزایا بزرگ این محصول مصرف انرژی پایین تر ان است. این دستگاه ها باید مقدار کمی اب تبخیر کنند که میزان انرژی مورد نیاز برای ان تامیین شوند اکثر مدل دستگاه ها در کمتر از 10 دقیقه حاظر میشوند که در روش سنتی 15 تا 20 دقیقه طول میکشد.

بزرگترین تفاوت این دستگاه ها در زمان پخت و پز آن است که شما به مرور متوجه خواهید شد که تا چه اندازه دوست دارید تخم مرغ تان سفت باشد تا مزه و طعم آن را بپسندید. تصمیم گیری و انتخاب این وسیله تا حد زیادی به نیازهای شما بستگی دارد، شرکت های مختلفی این دستگاه ها را با قابلیت های متنوعی ارائه کرده اند.

بهترین مدل های تخم مرغ پز

تخم مرغ پز چگونه کار می کند؟

فرآیند پختن تخم مرغ با استفاده از بخار آب ریخته شده در منبع تخم مرغ پز، انجام می گیرد. البته در بعضی دیگر از مدل های تخم مرغ پز، میزان سفتی تخم مرغ را باید با میزان آب ریخته شده در مخزن تنظیم نمود. در بعضی مدل ها هم این میزان به صورت اتوماتیک و خودکار انجام می شود. در مدل اول، دستگاه باید سیستم ایمنی داشته باشد تا در صورت تمام شدن آب، دستگاه خاموش شود.

معمولا با دستگاه یک ظرف با ابعاد کوچک تر از فنجان وجود دارد. برای استفاده، باید با این ظرف کمی آب درون مخزن تخم مرغ پز بریزید. برای نترکیدن تخم مرغ هنگام پخت، سوزنی کف پیمانه آب قرار گرفته است که باید تخم مرغ ها را با آن سوراخ کنید و در محل مناسب درون تخم مرغ پز بگذارید سپس دستگاه را به برق متصل و روشن کنید.

اگر تخم مرغ را عسلی بخواهید حدود ۸ دقیقه، برای نیم پز ۱۰ دقیقه و برای پخت کامل حدود 12 دقیقه طول می کشد. دقت کنید که روی درپوش دستگاه، سوراخی تعبیه شده است. این سوراخ برای خروج بخار است. به هیچ عنوان هنگام پخت تخم مرغ به این سوراخ دست نزنید.

نحوه استفاده از دستگاه تخم مرغ پز

مهمترین نکات قبل از خرید دستگاه تخم مرغ پز

1 - ظرفیت : راهنما نحوه استفاده از تخم مرغ پز ،ظرفیت دستگاه های تخم مرغ پز معمولا بین ۶ تا ۱۲ تخم مرغ است. تخم مرغ پزهای یک طبقه طبیعتا ظرفیت کمتری دارند که البته برای مصارف خانگی کفایت می کند. اما برای رستوران ها و کافی شاپ ها تخم مرغ پزهای دوطبقه را پیشنهاد می کنیم. و زود تر ان را اماده میکند.

2 - ابعاد : اگر در آشپزخانه فضای زیادی برای اضافه کردن وسیله جدید ندارید، پس قاعدتا باید دنبال مدل های تاحدامکان جمع وجور باشید. دستگاه تخم مرغ پز ارزشش را ندارد که جای لوازم ضروری تر را در آشپزخانه بگیرد!

3 - جنس : راهنما نحوه استفاده از تخم مرغ پز ،جنس قسمت بیرونی دستگاه معمولا از استیل یا پلاستیک است. بعضی دستگاه های تخم مرغ پز صفحه ای هم به عنوان ماهیتابه دارند که بهتر است از جنس نچسب باشد. تا کیفیت و طعم غذا را از بین نبرد.

4 - خاموشی خودکار : دستگاه های تخم مرغ پز با قابلیت خاموشی خودکار در پایان پخت خودبه خود خاموش می شوند. تخم مرغ پزهایی هم که این قابلیت را ندارند پایان پخت را با زنگ اعلام می کنند.

5 - مدت زمان پخت : مدت زمان پخت در هر دستگاهی متفاوت است. اما معمولا در عرض ۵ تا ۱۲ دقیقه چرخه پخت کامل می شود. مدت زمان پخت به تعداد تخم مرغ ها و سفتی مدنظرتان هم بستگی خواهد داشت. اگر تخم مرغ پخته کاملا سفت مدنظرتان باشد، احتمالا باید حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید.

6 - نوع درپوش : درپوش دستگاه های تخم مرغ پز می تواند شفاف یا غیرشفاف باشد. تنها مزیت درپوش های شفاف این است که تخم مرغ ها و سایر مواد غذایی حین پخت قابل دیدن اند.

7 - مصرف انرژی : راهنما نحوه استفاده از تخم مرغ پز ،هرچه کم مصرف تر بهتر. باتوجه به گرانی تعرفه مصرف برق منطقی نیست که برای خرید لوازم برقی پرمصرف هزینه کنیم! پس می توانیم یک دستگاه خوب با مصرف کمتر را تهیه کنیم .

8 - چندکارگی : کارایی بعضی دستگاه های تخم مرغ پز فراتر از تهیه فقط تخم مرغ پخته است، که میتوتن برای تنگاب پزی و بخار پز کردن ماعی نیز از آن استفاده کنند . و سرعت عمل بهتری نسبت به بقیه دستگاه ها دارند.

9 - قابلیت شست وشو در ماشین ظرف شویی : متعلقات دستگاه های تخم مرغ پز معمولا قابل شست وشو در ماشین ظرف شویی است. مگر اینکه در راهنمای دستگاه اشاره ای به این مورد نشده باشد.

10 - قیمت و گارانتی : راهنما نحوه استفاده از تخم مرغ پز ،قیمت دستگاه تخم مرغ پز از حدود ۱۰۰ هزار تومان شروع می شود و در بعضی مدل ها به بالای ۵۰۰ هزار تومان هم می رسد. ضمنا برای تقریبا همه لوازم برقی، نه فقط دستگاه تخم مرغ، پیشنهاد می کنیم از برندی خرید کنید که شامل خدمات پس از فروش باشد. چون هم قابل اعتماده و هم میتونید به راحتی از ان استفاده کنید.

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/13
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد