منو

آرام پز چیست و چه کاربردی دارد؟ بهترین مارک آرام پز کدام است؟

آرام پز ها یکی از آن دستگاه هایی هستند که برای افراد پر مشغله مانند افراد شاغل بسیار پرکاربرد هستند، به گونه ای که با استفاده از آرام پز ها شما می توانید غذای خود را از صبح زود و یا حتی از شب قبل درون آرام پز ها آماده کنید. آرام پز را می توان یک قابلمه غذایی با توان کاری مناسب تلقی کرد که همچون نامش غذای شما را به آرامی طبخ می کند.

امروزه اهمیت به حفظ ارزش غذایی بسیار حائز اهمیت است لذا استفاده از آرام پز میتواند یک گزینه مناسب برای تهیه یک غذای سالم با حفظ تمام ارزشهای غذایی باشد.

آرام پز

راهنمای خرید آرام پز بیضی شکل

اگر قصد خرید آرام پز دارید و با توجه به تنوع محصولات موجود در بازار دچار سردرگمی شده اید، تا انتهای مطلب با طوطی کالا همراه باشید تا اطلاعات کاملی را درباره انواع آرام پز و نکات مهم هنگام خرید آن در اختیارتان قرار دهیم و در انتها چند نمونه از بهترین و پرفروش ترین مدلهای آرام پز را خدمت تان معرفی کنیم.

آرام پز چست؟

آرام پز (به انگلیسی: slow cooker) قابلمه های برقی هستند که در انواع، اشکال و جنس های مختلف ساخته می شوند و غذا را به آرامی و در دمای کم می پزند.

کاربرد و فواید استفاده از آرام پز در چیست؟

بسیاری از افرادی که نمی توانند زیاد در خانه باشند و یا مشغله های کاری زیادی دارند، وقت کمی برای پخت و پز غذا دارند. این افراد با خیال راحت می توانند آرام پز را رها کنند و به کار خود مشغول باشند و در وقت مشخص غذا آماده می شود.

از دیگر کاربردهای آرام پز پختن غذاهای مختلف درون آن است. شما می توانید درون آن مرغ بریانی، گوشت گاو، کیک، دسر و ... درست کنید و این مسأله باعث می شود که آرام پزها را به انتخابی خوب برای آشپزخانه ها قلمداد کنیم.

استفاده از آرام پز

استفاده از آرام پز برای پخت غذا و خورشت

با استفاده از این دستگاه، نیاز به مصرف زیاد روغن نیست و ویتامین ها و در نتیجه املاح مواد غذایی کاملا حفظ می شود و غذا به آرامی جا می افتد.

به طور کلی، حفظ تمام خواص غذاها، سالم و خوش طعم شدن غذاها، سهولت استفاده از این دستگاه، آشپزی راحت و بدون دردسر و عدم سرکشی مرتب به غذا از ویژگی های خرید یک آرام پز خوب است.

با آرام پز چه غذاهایی می توان درست کرد؟

شما می توانید انواع غذا با آرام پز درست کنید، برای مثال از غذاهایی که می توان با آرام پز درست کرد، می توان به ساخت کیک های شکلاتی، پیتزا، سیب زمینی تنوری، مرغ بریانی و ... اشاره نمود. البته با این وسیله می توانید غذاهای دیگری نیز درست کنید، برای مثال قرمه سبزی در آرام پز و یا آش رشته در آرام پز از دیگر خوردنی هایی است که می توان با آرام پزهای موجود در بازار درست نمایید.

تفاوت آرام پز و پلوپز در چیست؟

درست است که پلوپز و آرام پز از نظر عملکردی و طرز کار شبیه هم هستند ولی دارای تفاوت هایی هستند که بسیار متمایز هستند. مهم ترین تمایز آنها در نوع حرارتی است که هر یک درست می کنند، که هر یک از این نوع حرارت و گرما بر طبخ و طعم غذا تأثیراتی می گذارد.

آرام پزها گرما را آهسته و یکنواخت پخش می کنند و به همین دلیل است که می توانید برای پختن غذا ساعت ها آن را رها کنید. پلوپزها با سرعت بیشتری کار می کنند تا غذا را سریعتر به جوش بیاورند که این امر باعث ایجاد برنج پف دار و یا سبزیجات بخارپز می گردد.

اگر بودجه کافی دارید توصیه می کنیم هردوی این وسایل را تهیه نمایید، چرا که هر دو به نوبه خود فوق العاده کار می کنند. برای مثال شما بریانی را درون آرام پز درست می کنید و سپس برنج را درون پلوپز آماده می کنید، لذا هر یک برای کارکردهایی مورد استفاده قرار می گیرند و شما باید بر اساس نیاز و انتظاراتی که از آن ها دارید به انتخاب بهترین آرام پز بپردازید.

بهترین مدل های آرام پز

عکس بهترین مدلهای آرام پز

فرق آرام پز و زودپز در چیست؟

همانطوری که از اسمشان پیداست دقیقاً در مقابل همدیگر قرار دارند. زودپزها باعث می شوند که غذای سریعتری آماده شود و آرام پزها غذا را در مدت طولانی تری می سازند. زودپز برای مهمانی و کسانی که می خواهند در اسرع وقت غذا داشته باشند مفید است.

طرز تهیه غذا در آرام پز چگونه است؟

یک آرام پز می تواند زندگی را با آسایش بیشتری همراه کند. مواد غذایی را قبل از بیرون رفتن از خانه در آن بریزید و بعد از بازگشت، غذای جا افتاده تحویل بگیرید.

آرام پز مواد غذایی را به آهستگی و در حرارت کم (معمولاً بین 75 تا 135 درجه سانتی گراد) می پزد. حرارت کم موجب می شود که قطعات گوشت حتی اگر گوشت بسیار عالی هم نباشد، نرم و خوش خوراک شود و آب کمتری از دست بدهد. برای اطمینان از سلامت غذا، درجه آرام پز باید در حدی باشد که بتواند غذا را به آرامی و بدون نیاز به رسیدگی تهیه کند و از طرفی باید آن قدر سریع باشد تا موجب فاسد شدن غذا نشود.

برای اطمینان از این که درجه حرارت برای غذایی که تهیه می کنید از هر جهت سالم و مطمئن است، قبل از پخت هر غذایی، آرام پز را با این روش امتحان کنید.

آرام پز را با حدود 2 لیتر آب نیم گرم پر کنید. به مدت 8 ساعت آن را روی درجه پایین قرار دهید. با استفاده از یک دماسنج مناسب دمای آب را اندازه بگیرید. این کار را باید سریع انجام دهید چون به محض برداشتن در ظرف، دما به سرعت کاهش می یابد. دمای آب باید 85 درجه سانتی گراد باشد. اگر دما از این حد بیشتر باشد، به این معنا ست که اگر غذایی را به مدت 8 ساعت و بدون به هم زدن در آن بپزیم، غذا بیش از حد پخته یا آب خود را از دست می دهد.

عکس انواع آرام پز

عکس انواع آرام پز

اگر حرارت آب کمتر از 85 باشد، به این معناست که آرام پز شما به دمای مناسب نمی رسد و امکان فاسد شدن غذا در آن وجود دارد.آرام پز هایی که دارای ظرف سرامیک هستند نه تنها راحت تمیز می شوند، بلکه شما می توانید مواد غذایی را آماده کنید و ظرف را در یخچال بگذارید و در زمان مناسب آن را مصرف کنید.

گرم کردن مجدد غذا در آرام پز به هیچ وجه توصیه نمی شود. ظرف آرام پز را هرگز کمتر از نصف آن و بیشتر از دو سوم گنجایش پر نکنید. در آرام پز، سبزیجات کندتر از گوشت و مرغ می پزد، بنابراین اول سبزیجات را در ته و دور ظرف قرار دهید و سپس گوشت را اضافه کنید و مواد را با مایعی نظیر آب، آب گوشت یا مرغ یا سس بپوشانید.

نکات مهم هنگام خرید آرام پز

1 - سایز آرام پز

اولین نکته در خصوص خرید آرام پز توجه به سایز یا اندازه آن می باشد. در این خصوص بد نیست بدانید که سایز این قبیل از ظروف آشپزی برحسب لیتر بیان می شود همچون: آرام پز ۴ لیتری یا ۶ لیتری و ...

البته گاهی ممکن است با توجه به تعداد نفراتی که یک آرام پز می تواند برای تامین غذای آن ها مناسب باشد نیز سایز آن عنوان شود؛ مثلا آرام پزی دو نفره، چهار نفره یا حتی ده نفره! با این حال یادتان باشد که شما از تمام حجم ظرف داخلی یک آرام پز نمی توانید استفاده کنید و تنها مجاز به بهره گیری از دو سوم آن می باشید.

بر این اساس، می توانیم سایزهای مختلف آرام پز را به این ترتیب تقسیم کنیم:

 • آرام پز کوچک، مناسب برای ۱ تا ۲ نفر: ۱/۵ تا ۳ لیتری
 • آرام پز متوسط، مناسب برای ۳ تا ۴ نفر: ۳ تا ۵ لیتری
 • آرام پز بزرگ، مناسب برای ۵ نفر یا بیشتر: ۵ تا ۶/۵ لیتری

این عددها نشان می دهند اگر می خواهید برای تعداد زیادی در آرام پز غذا بپزید، سراغ حدود ۶ لیتری را بگیرید که دست کم ۴/۵ لیتر ظرفیت کاربردی داشته باشد.

عکس آرام پز

تهیه انواع سوپ و آش با دستگاه آرام پز برقی بیضی شکل

2 - جنس بدنه

نکته بعدی در انتخاب آرام پز توجه به جنس بدنه آن می باشد. برای این منظور باید بدانید که جنس بدنه یک کدام از این محصولات آشپزی می تواند از استیل ضد زنگ و یا پلاستیک و همچنین آلومینیوم در نظر گرفته شده باشد.

آرام پز های استیلی بیشتر از استیل های ضد زنگ ساخته می شوند که علاوه بر استحکام بالا، دارای زیبایی و جلای خاصی نیز هستند. در مقابل بدنه های پلاستیکی دارای وزن کمی هستند که سبب سهولت در جابجایی دستگاه می شود.

3 - جنس ظرف داخلی

جنس ظرف یا دیگ داخلی آرام پز نیز که مواد غذایی در آن قرار داده می شود عمدتا از سرامیک و یا تلفن و روی در نظر گرفته می شود. هر کدام از این مواد، ویژگی های خاص خود را دارند. به عنوان مثال ظروف تفلونی معمولا خاصیت نچسب بودن دارند.

4 - توان مصرفی محصول

توان مصرفی آرام پزها همچون دیگر وسایل الکترونیکی بر حسب وات بیان می شود. یک آرام پز می تواند از توانی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰۰ وات برخوردار باشد. البته فراموش نکنید که هرچقدر توان محصول شما بالاتر باشد، مصرف انرژی آن نیز بیشتر خواهد بود. ناگفته نماند که این مورد بر روی قیمت یک آرام پز بسیار موثر است!

تصویر دستگاه آرام پز

عکس آرام پز با صفحه نمایش دیجیتال و بدنه استیل و درب شیشه ای

5 - تایمر دار یا بدون تایمر

فاکتور دیگری که در انتخاب آرام پز بایستی به آن توجه لازم را داشته باشید، تایمر دار بودن یا نبودن محصول است.

اگر از دسته کسانی هستید که می خواهید از خانه خارج شده و وقتی که برمی گردید غذایتان کاملا آماده سرو شدن باشد، بهتر است آرام پزی مجهز به این قابلیت را خریداری فرمایید. اینطوری می توانید با تعیین یک زمان درست منتظر پخت غذای خود باشید.

اگر هم نه از دسته زنان خانه دار هستید و یا عادت این را دارید که حتما به صورت مدام بر روی پروسه پخت غذای خود نظارت کنید، بهترین گزینه برای شما مدل های فاقد تایمر می باشند.

6 - شکل ظرف داخلی آرام پز

از نظر شکل ظرف داخلی یک آرام پز باید بدانید که آن یا گرد است و یا بیضی؛ اینکه شکل آن چگونه باشد نکته ای است که خودتان باید در خصوص آن تصمیم گیری نمایید. برای درست کردن خورش، سوپ و آش، تفاوتی ندارد که آرام پز شما چه شکلی باشد. اما اگر قرار است جوجه درسته یا تکه های بزرگ گوشت و قلم در آن بپزید، بیضی انتخاب بهتری است.

7 - مشخصات مربوط به در آرام پز

اول از هر چیزی بهتر است که در آرام پز شما بصورت شیشه ای باشد. اینطوری می توانید بدون باز کردن آن و خارج شدن حجم زیادی از بخار درون قابلمه به بررسی وضعیت پخت غذایتان در آن بپردازید.

پخت غذا با آرام پز

تصویر پخت غذا با آرام پز

در کنار نکته فوق از قفل دار بودن در آرام پزتان نیز غافل نشوید! با وجود قفل بر روی زبانه های در می توانید آن ها را بسته و با اطمینان کامل ظرف خود را به دل طبیعت برده و یک پیک نیک دوست داشتنی را در کنار عزیزانتان برپا نمایید.

برخی از در آرام پزها بصورت جدا از روی آن برداشته می شوند و برخی دیگر به دلیل اتصال به بدنه محصول تنها از روی آنان کنار زده می شوند.

8 - سایر ویژگی های یک آرام پز

در کنار تمام موارد گفته شده یک آرام پز می تواند از ویژگی های جانبی جذابی نیز برخوردار باشد که عبارتند از:

 • خاموشی خودکار محصول
 • برخورداری از صفحه نمایش لمسی
 • امکان استفاده از محصول در داخل مایکروویو
 • شستشوی آسان ظرف چه با دست و چه با ماشین ظرفشویی
 • منوی طبخ و برنامه پخت غذاهای جورواجور
 • امکان ایجاد ته دیگ خصوصا برای ما ایرانیان
 • پراب یا سنسور دمایی برای گرم نگه داشتن غذا

9 - خاموش شدن خودکار

پس از کامل شدن فرایند پخت غذا، آرام پز به صورت خودکار خاموش می شود تا ضمن مصرف انرژی کمتر، مانع از سوختن غذا نیز بشود.

پخت انواع غذا با آرام پز

پخت انواع سوپ و مرغ با آرام پز

10 - صفحه نمایش

نوع پیشرفته ی آرام پزها مجهز به صفحه ی نمایش هستند که شما قادرید تنظیمات مورد نظرتان را اعمال و نتایج آن را روی صفحه ی نمایش رویت کنید.

11 - قیمت آرام پز

تمام نکات گفته شده در این مطلب بر روی قیمت آرام پز تاثیر گذار است. به این حال اگر به دنبال طبخ غذایی خوشمزه و خوش بو هستید، بهتر است در خرید یک آرام پز خساست به خرج نداده و به سراغ خرید مدل های با کیفیت برای خود باشید.

توصیه می کنیم در خرید خود حتما به برند تولید کننده آرام پز که می تواند پارس خزر، کنوود، تفال و ... باشد نیز گوشه چشمی داشته باشید. در ادامه معروف ترین و بهترین برندهی آرام پز را معرفی خواهیم کرد.

راهنمای نگهداری آرام پز

جهت استفاده بهینه و کاربردی و افزایش طول عمر آن بایستی یکسری نکات در حین استفاده از آن رعایت شود.

 • بعد از پختن غذا، تمیز کردن این وسیله ی برقی اولین و مهم ترین نکته اساسی است. بایستی تمام قسمت های داخلی آن به طور کامل به آرامی و با دقت تمیز و شستشو داد.
 • شایان ذکر است بدانید که نوسانات برقی موجب سوختن دستگاه می شود، مطمئن ترین راه این است که دو شاخه آن را به محافظ برق بزنید و بعد از اتمام کار حتما آن را از برق بکشید.
 • برای بهتر جا افتادن انواع خورشت ها بهتر است که درب آن را بسته نگه دارید، تا دمای پخت غذا ثابت باقی بماند. برای اینکه غذای درون آن فاسد نشود لازم است با درجه حرارت کم پخته شود.
 • از مدل هایی با ظرف سرامیکی استفاده نمائید. زیرا راحت تر شسته شده و بعد از آماده شدن غذا می توانید آن را در یخچال نگهدارید.
 • برای گرم کردن دوباره غذا، بهتر است که از این وسیله استفاده نکنید. غذا را درون ظرف های با عمق کم و در روی اجاق گاز گرم کنید.

بهترین مدلهای آرام پز

بهترین مارک و برندهای سازنده آرام پز

شرکت های زیادی دست به تولید آرام پز ها زده اند. از میان این شرکت ها می توان به برویل (breville)، پارس خزر (pars khazar)، تفال (tefal)، تولیپس (tulips) دلونگی (delonghi)، میگل، کنوود (kenwood) و .. اشاره کرد. شرکت سازنده یکی از عوامل موثر در کیفیت و عمر مفید دستگاه است.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع آرام پز چند است؟
قیمت آرام پز به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، ظرفیت آرام پز، جنس بدنه بیرونی و ظرف داخلی، توان مصرفی، جنس درب، ابعاد و وزن آن و سایر امکانات آن بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت آرام پز از یک میلیون تومان تا 5 میلیون تومان می باشد.
از آرام پز چه استفاده های می توان کرد؟
افرادی که وقت کمی برای پخت و پز غذا دارند می توانند از آرام پز را استفاده کنند - پخت غذاهای مختلف مانند مرغ بریانی، گوشت گاو، کیک، دسر و ... - کاهش مصرف زیاد روغن و حفظ املاح و ویتامین های مواد غذایی
تاریخ به روز رسانی : 1402/06/22
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
آرام پز فلر 7 لیتری مدل SL-300
آرام پز فلر 7 لیتری مدل SL-300
پلوپز و آرام پز پارس خزر بدنه استیل مدل 271
پلوپز و آرام پز پارس خزر بدنه استیل مدل 271
آرام پز میگل مدل GSL 150 بدنه استیل ضد زنگ
آرام پز میگل مدل GSL 150 بدنه استیل ضد زنگ
آرام پز میگل سرامیکی مدل GSL 180
آرام پز میگل سرامیکی مدل GSL 180
پلوپز و آرام پز پارس خزر مدل RCSC101
پلوپز و آرام پز پارس خزر مدل RCSC101
آرام پز جی پاس توان 400 وات مدل grc4325
آرام پز جی پاس توان 400 وات مدل grc4325
آرام پز چندکاره کزینارت جنس استیل بیضی شکل مدل MSC600E
آرام پز چندکاره کزینارت جنس استیل بیضی شکل مدل MSC600E
آرام پز فلر ۳.۵ لیتری سرامیکی مدل SL-163W
آرام پز فلر ۳.۵ لیتری سرامیکی مدل SL-163W
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد