منو

خاک گربه چیست و انواع آن کدام است؟ معرفی بهترین مارکها

گربه ها ذاتا موجودات تمیزی هستند و اهمیت زیادی برای نظافت خود و محیط اطرافشان قائلند به همین جهت از خاک برای دفن ادرار و مدفوع خود استفاده می کنند، گربه هایی که بیرون از خانه بزرگ شدند برای دفع ادرار و مدفوع خودشان به صورت غریزی زمین را حفر می کنند و پس از اتمام کارشان روی آن را با خاک می پوشانند.

اما گربه های خانگی شرایط متفاوت تری دارند و برای نگهداری از آنها در خانه، باید خاک گربه تهیه کرد که داخل ظرفی به نام باکس خاک یا جعبه خاک ریخته می شود.

خاک گربه چیست

راهنمای خرید خاک گربه یا خاک مخصوص دستشویی گربه

این خاک با خاک باغچه فرق دارد و مخصوص گربه است و باید ویژگی های متفاوتی داشته باشد. در ادامه مطلب از طوطی کالا بررسی خواهیم کرد که خاک گربه چیست، انواع آن کدام است و بهترین مارک های ایرانی و خارجی موجود در بازار کدامند؟

خاک گربه چیست؟

خاک گربه، نوعی خاک مخصوص برای دفع فضولات گربه های خانگی است که در جعبه خاک یا باکس خاک گربه ریخته می شود. زیرا گربه ها به طور غریزی عادت دارند که حتماً روی خاک دستشویی کنند و بعد روی آن را به کمک خاک بپوشانند.

از ویژگی های خاک بستر گربه می توان به جاذب رطوبت بودن، آنتی باکتریال، بدون گرد و غبار، معطر، ضد حساسیت و آلرژی بودن آن اشاره کرد که باعث تفاوت آن از خاک باغچه شده است. خاک گربه که به خاک دستشویی گربه، خاک توالت گربه و خاک بستر گربه نیز نامیده می شود معمولاً از مواد طبیعی مانند خاک، شن، چوب و یا سایر مواد آلی تشکیل شده است.

تاریخچه کشف خاک گربه

قبل از جنگ جهانی دوم (قبل از 1940) خاک گربه به صورت تجاری تولید نمی شد و گربه های خانگی برای دفع فضولات خود از خاک باغچه، کاغذ، شن و خاکستر استفاده می کردند و این بسترها هیچکدام بوی نامطبوع فضولات را نمی گرفت برای همین مردم شروع به جستجوی راه حلی برای آن مشکلات کردند.

در سال 1947 آقای ادوارد لاوخاک رس گرانوله ای را به طور اتفاقی کشف کرد و آن را در بسته بندی های 2 کیلویی با برند kitty litter در پت شاپ خود به فروش رساند و یکی از بزرگترین بیزینس های تولید خاک رس گربه شد. در سال 1984 آقای توماس نلسون بیوشیمیستی که در حال مطالعه میکروسکوپی خاک رس بود خاک بنتونیت را با خاک رس ترکیب کرد و فهمید این ترکیب در مجاورت رطوبت، جذب خیلی بالا و خاصیت کلامپینگ یا گلوله شدن بالایی دارد. و از بوی آمونیاک جلوگیری می کند حالا دیگر می شد گلوله ها را به راحتی از خاک تمیز جدا کرد و از بقیه خاک استفاده کرد.

انواع خاک گربه

به طور کلی خاک گربه ها را می توان در چهار مدل توده شونده (Clumping Cat Litter)، غیرتوده شونده (Non-Clumping Cat Litter)، کریستالی (Silica Gel) و خاک زیست محیطی دسته بندی کرد که هر کدام مزایا و معایبی دارند.

1 - خاک توده شونده یا کلامپینگ (Clumping cat litter)

این خاک متداول ترین و شاید بهترین نوع خاک گربه به شمار می رود و اکثر محصولات موجود در ایران از این نوع هستند.

خاک بستر گربه کلامپینگ خاکستری رنگ است و حاوی بنتونیت سدیم و خاک رُس هست که در مواجهه با رطوبت حجیم می شود و با جمع شدن دور ادرار و مدفوع یک توده یا گلوله تشکیل می دهد. با توده شدن خاک شما به راحتی می توانید آن را از بقیه خاک جدا کنید و دور بیندازید.

خاک گربه توده شونده

خاک بستر گربه توده شونده

 • مزایا: جذب بالایی دارد - بوی نامطبوع به خودش نمی گیرد - به راحتی گلوله ها از خاک تمیز جدا می شوند.
 • معایب: دارای گرد و غبار است - وزن سنگینی دارد - به پنجه های گربه می چسبد و در کل خانه پخش می شود.

2 - خاک بصورت پلت (pellet cat litter)

این نوع خاک از پلت های کوچک تشکیل شده اند و به خاک گربه غیر توده شونده (Non-Clumping Cat Litter) نیز معروف هستند می توانند از منابع تجدیدپذیر و سازگار با محیط زیست مثل روزنامه های بازیافتی، تراشه چوب و خاک اره تهیه شده باشند یا مانند خاک کلامپینگ از بتونیت.

خاک گربه غیر توده شونده

خاک گربه غیر توده شونده

با این حال چون خاصیت کلامپینگ ندارد به سرعت متلاشی می شود و لازم است که در فواصل کوتاه کل خاک تعویض شود. بنابراین یک بسته از این خاک گربه زودتر تمام می شود و از نظر اقتصادی خیلی مقرون به صرفه نیست. همین طور قیمت بالاتری هم به نسبت خاک توده شونده دارد و همین موضوع باعث شده است تا استقبال کمتری از این نوع خاک بشود.

 • مزایا: قابلیت بازگشت به محیط زیست را دارند - سبک هستند و راحت حمل می شوند.
 • معایب: از خاک بنتونیتی گرانتر هستند - داخل ظرف خاک گربه، باید مقدار بیشتری ریخت چون باید عمق بیشتری داشته باشند - باید زود به زود عوض شوند چون بوی نامطبوعی می گیرند.

3 - خاک ژل سیلیکا (silica cat litter)

جدیدترین نوع خاک گربه محصولی به اسم سیلیکا ژل هست که در بازار به اسم خاک کریستالی شناخته می شود. این خاک حاوی سدیم سیلیکات متخلخل است که به شکل ذرات گرانول شفاف درآمده وقدرت جذب رطوبت فوق العاده بالایی دارد و با عطر خوبی که دارد بوی نامطبوع ادرار و مدفوع را به کلی از بین می برد.

برخلاف خاک توده شونده، ذرات این خاک به دست و پای گربه نمی چسبد و در محیط خانه پخش نمی شد. همچنین بسته های این خاک بسیار سبک هستن و حمل و نقلشان راحت است.

خاک گربه سیلیکونی

خاک گربه ژل سیلیکا یا کریستالی

نکته: بعضی از گربه ها خاک گربه کریستالی را دوست ندارند و توی اون دستشویی نمیکنند!

 • مزایا: از خودشان ردی به جای نمی گذارند - به وسایل خانه نمی چسبند - قدرت جذب خیلی بالایی دارند - وقتی کریستالها اشباع شدند و به رنگ زرد در آمدند، موقع تعویض خاک است - به راحتی جمع می شوند - خیلی سبک هستند و حملشان راحت است - بوی خوبی دارند.
 • معایب: لبه های تیزی دارند و در خانه زیر پای انسانها هم ناراحت کننده هستند - گربه ها روی این نوع خاک احساس آرامش ندارند - گرانتر از بقیه خاکها هستند.

4 - خاک گربه زیست محیطی

نوع دیگری از خاک گربه هم موجود است که به خاک زیست محیطی شناخته می شود و همان طور که از نامش مشخص است، از گیاهان و منابع طبیعی تهیه می شود. قیمت این خاک به دلیل مواد سازنده و گیاهی بودنش بالاست. شاید یکی از بهترین خاک های مفید برای محیط زیست، همین خاک باشد. این خاک به دلیل مواد سازنده آن بسیار سبک است و وزن بالایی ندارد. یکی از مزایای فوق العاده این خاک ضد حساسیت و آلرژی بودن این خاک است.

مزایای خاک زیست محیطی

 • عدم آلودگی محیطی و سازگار با محیط زیست
 • ضد آلرژی و حساسیت
 • سبک بودن

ویژگی های خاک گربه خوب چیست؟

وقتی صحبت از بهترین خاک برای گربه می کنیم باید یک این خاک یک سری ویژگی هایی داشته باشد که در این قسمت به آنها اشاره می کنیم و به توضیح مختصر هریک از آنها می پردازیم.

 • بدون گرد و غبار باشد: در صورتی که خاک گربه دارای گرد و غبار باشد، سبب ایجاد مشکلات تنفسی و ریوی خواهد شد.
 • معطر باشد: معطر بودن خاک گربه از پخش شدن بوی بد در فضای اطراف جلوگیری می کند.
 • بدون بو و عطر زننده باشد: خاک گربه نباید بوی زننده و تند داشته باشد و سبب دوری گربه از خاک شود. بلکه جاذب بوی بد باشد و آن را از بین ببرد نه اینکه فقط بو را مخفی نگه دارد.
 • خاصیت جذب آب بالا (کلامپینگ) داشته باشد: برای اینکه بتواند فورا اطراف ادرار و مدفوع را بپوشاند و از پخش شدن در خاک جلوگیری کند. در صورتی که خاک مناسب نبوده و پس از جذب کردن از هم باز شود، سبب آلوده شدن خاک و بیماری زا شدن خاک شود.
 • ضد حساسیت و آلرژی باشد: برخی از گربه ها به برخی از مواد آلرژی دارند و همین عامل سبب می شود و اگر در خاک گربه موادی استفاده شده باشد که ایجاد حساسیت کند، برای گربه بسیار خطرناک خواهد بود، چرا که بدن گربه دائما با خاک در تماس است.
 • گربه شما حتماً با آن خاک احساس راحتی کند: خاک گربه نبایست خیلی نرم باشد که گربه در آن فرو رود و یا اینقدر سفت و محکم باشد که گربه نتواند آن را جابجا کند. خاک گربه باید به میزان مناسب و متوسطی استحکام داشته باشد و گربه را اذیت نکند.

عکس خاک بستر گربه

عکس خاک گربه یا خاک برای دستشویی گربه سانان

 • کیفیت مناسب: در هنگام خرید دقت کنید که عمر این خاک به صورت تقریبی چقدر است و هرچند وقت یکبار باید به صورت کلی این خاک تعویض گردد. خاک خوب گربه، خاکی است که نه خیلی زود (هفته یکبار) و نه دیر به دیر (6ماه یکبار) تعویض گردد. ناگفته نماند که شما می توانید مقاله “عوض کردن خاک گربه” را نیز در همین باب مطالعه بفرمایید.
 • بهداشتی باشد: این مورد بسیار حیاتی است، چرا که مستقیما با سلامت پت و شما در ارتباط خواهد بود.
 • آنتی باکتریال و ضد باکتری باشد: خاک گربه را نمی توان به صورت روزانه عوض کرد. رفت و آمد گربه سبب جابجایی میکروب و باکتری می شود و در صورتی که خاک خاصیت آنتی باکتریال نداشته باشد، مستقیما سلامت حیوان را هدف قرار داده و سبب تهدید حیات گربه می شود. پس با این اوصاف خاک گربه باید ذاتاً حاوی مواد آنتی باکتریال باشد و سبب از بین رفتن میکروب و باکتری ها شود.
 • برند خوب: بسته بندی خوب و عالی از آلوده شدن خاک قبل از مصرف جلوگیری می کند. برندهای خوب از بسته بندی مناسبی استفاده می کنند. شرکت هایی که برای خود ارزش قائل باشند از بسته بندی هایی در شان و سطح خود استفاده می کند.
 • قیمت مناسب: قیمت مناسب شاید آخرین چیزی باشد که شما به آن فکر می کنید و یکی از مواردی است که روی انتخاب تاثیر گذار است. البته کیفیت خاک ها با قیمت آنها ارتباط مستقیمی دارد، اما به طور متوسط قیمتی بین 50 الی 250هزار تومان دارد. نکته ای که برخی از افراد از آن سو استفاده میکنند و سبب گران فروشی می شوند، وزن و حجم خاک است. هر 10 لیتر خاک گربه برابر با 8 کیلوگرم است. پس در هنگام خرید به عباراتی که فروشندگان از آن استفاده می کنند، دقت کنید.

چطور به گربه ها آموزش دهیم تا از خاک مخصوص استفاده کنند؟

خوشبختانه بیشتر گربه ها به طور غریزی وقتی خاک می بینند می فهمند که کجا باید دستشویی کنند ولی بعضی از گربه ها نیاز به آموزش دارند مخصوصاً گربه های کوچک.

برای عادت دادن بچه گربه ها به ظرف خاک، به هیچ عنوان زمانی که ادرار یا مدفوع کردند همان لحظه به آنها استرس ندهید و بعد از اتمام کار، فضولات را با روزنامه جمع کنید و داخل باکس خاک بگذارید و در زمانهای مختلف چند بار گربه را داخل باکس گذاشته تا بوی ادرار یا مدفوع خود را استشمام کند و یاد بگیرد که کجا باید دستشویی کند.

آموزش دستشویی در خاک گربه

نحوه آموزش استفاده گربه از خاک بستر گربه

چرا برای دفع فضولات گربه های خانگی نباید از خاک باغچه استفاده کرد؟

خاک باغچه دارای میکروارگانیسم های زیادی است که گربه با رفتن در آن باعث می شود آنها را با خود به خانه بیاورد که هم برای خود و هم برای افراد خانواده مشکلات زیادی را ایجاد می کند. علاوه بر آن، خاک مخصوص گربه که به صورت تجاری تولید می شود، آنتی باکتریال است و به همین علت از انتشار بیماری های زیادی جلوگیری می کند.

مقدار و میزان خاک گربه چقدر باید باشد؟

مقدار و میزان خاک گربه باید متناسب با ظرف خاک گربه باشد. سطح خاک گربه می بایست حداقل 5 الی 7 سانتی متر از کف ظرف را بپوشاند. علاوه بر این باید به این نکته توجه کنید که سطح خاک به حدی باشد که گربه به راحتی در آن ادرار یا مدفوع کند و سپس به راحتی روی آن را بپوشاند. اگر به مقدار کافی خاک وجود نداشته باشد و گربه نتواند به راحتی سطح روی مدفوع را بپوشاند، گربه تمایل خود برای ادرار یا مدفوع را از دست می دهد.

توجه کنید که زیاده روی نکنید. بارها مواردی را دیده ایم که افرادی را دیده ایم که در ظرف خاک گربه مقدار زیادی خاک می ریزند و هفته ای یکبار آن را تمیز می کنند. اما این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود، چرا که ممکن است سبب عوامل بیماری زا و حساسیت شود. پیشنهاد ما به شما این است که از مقدار توصیه شده از خاک استفاده نمایید و حداقل روزی یک مرتبه نسبت به تمیز کردن خاک گربه اقدام نمایید تا از عوارض بعدی جلوگیری شود.

خرید خاک گربه

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت خاک گربه چند است؟
قیمت انواع خاک گربه یا خاک بستر گربه از 40 هزار تومان تا 500 هزار تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت تولید کننده، حجم خاک، ویژگی هایی همچون ضد حساسیت بودن، جاذب آب، عدم انتشار بو، عدم وجود گرد و خاک و ... بستگی دارد.
بهترین مارک های خاک گربه کدام است؟
از بهترین و محبوب ترین برندهای خاک بستر گربه می توان به برند جیم کت، میو کت، ژوانیت، مسترکت، پی سی ال، رویال کت، واندر وایت، آتیسن، شاتوت، بلو کت، کت مت و لیمو اشاره کرد.
ویژگی های یک خاک گربه خوب چیست؟
یک خاک گربه با کیفیت باید گرد و غبار کمی داشته باشد، باعث آلرژی نشود، آنتی باکتریال باشد و قیمت مناسبی داشته باشد. از ویژگی های دیگر خاک گربه می توان به نرم بودن، بوی خوب و جذب رطوبت اشاره کرد.
چرا گربه ها درون خاک فضولات خود را دفن می کنند؟
گربه ها بدشان می آید تا از روی بوی شان شناسایی و ردیابی شوند و آن قدر گودال خود را حفر می کنند تا بوی تند آن را خنثی و به این ترتیب شکارچی های دیگر نیز از روی چنین بویی نمی توانند آنها را پیدا کنند.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/24
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
خاک بستر گربه تاینی کت وزن 10 کیلوگرم ۱۰۰ درصد طبیعی
خاک بستر گربه تاینی کت وزن 10 کیلوگرم ۱۰۰ درصد طبیعی
خاک بستر گربه کت مت وزن 10 کیلوگرم آنتی باکتریال بدون گردو غبار
خاک بستر گربه کت مت وزن 10 کیلوگرم آنتی باکتریال بدون گردو غبار
خاک گربه شاتوت مدل گرانول دانه درشت وزن 10 کیلوگرم
خاک گربه شاتوت مدل گرانول دانه درشت وزن 10 کیلوگرم
خاک بستر گربه گرانول آنتی باکتریال آتیسن وزن 10 کیلوگرم
خاک بستر گربه گرانول آنتی باکتریال آتیسن وزن 10 کیلوگرم
خاک بستر گربه ژوانیت مدل کربن اکتیو وزن 7 کیلوگرم
خاک بستر گربه ژوانیت مدل کربن اکتیو وزن 7 کیلوگرم
خاک بستر گربه میوکت مدل گرانول کربن فعال و زئولیت وزن ۱۰ کیلو گرم
خاک بستر گربه میوکت مدل گرانول کربن فعال و زئولیت وزن ۱۰ کیلو گرم
خاک بستر گربه کیوت کت مدل ANIMALCAT وزن 10 کیلوگرم
خاک بستر گربه کیوت کت مدل ANIMALCAT وزن 10 کیلوگرم
خاک بستر گربه پی سی ال حجم 12 لیتر طبیعی و آنتی باکتریال
خاک بستر گربه پی سی ال حجم 12 لیتر طبیعی و آنتی باکتریال
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد