منو
نمایش محتوا

هولاهوپ یا حلقه لاغری چیست و چه فواید و مضراتی دارد؟

بدترین نوع چاقی انباشت چربی در ناحیه شکم و پهلوهاست طوری که استایل و تیپ فرد را از حالت شکیل و تناسب خارج می کند و اصلاً جلوه خوشایندی ندارد.

اگر از این انباشت چربی خسته شده اید و دل خوشی از آن ندارید، قطعاً همین طور هم هست، و عزم خود را جزم کردید که به یک تناسب قابل قبولی در این قسمت از بدن خود دست پیدا نمایید، بهترین گزینه برای شما استفاده از یک حلقه لاغری یا همان هولاهوپ است.

حلقه لاغری یا همان هولاهوپ یک وسیله ورزشی - تفریحی فوق العاده جذاب برای تقویت عضلات شکم و پهلوها و همچنین یک قاتل تمام عیار برای از بین بردن چربی های اضافه بدن شما می باشد.

حلقه لاغری یا هولاهوپ چیست

هولاهوپ چیست؟

هولاهوپ (Hula hoop) حلقه ای است که در سالن های ورزشی و کلاس های ایروبیک جای خود را باز کرده و از آن برای انجام حرکات چرخشی دور کمر، شکم، ران، بازو و… استفاده می شود. به تناسب جثه ی افرادی که می خواهند از این وسیله استفاده کنند، هولاهوپ های مخصوص کودکان به قطر ۷۱ سانتی متر و ویژه ی بزرگسالان به قطر ۱۰۲ سانتی متر توصیه می شود.

وقتی هولاهوپ می زنید، همه اندام های بدن درگیر می شوند. درحالتی که به شکل رایج آن هولاهوپ بزنید، عضله های شکم - کمر درگیر بوده و کالری متمرکز شده در این نواحی به مصرف می رسند؛ اما اگر از این حلقه برای حرکت های ورزش دیگری هم استفاده کنید، نقاط دیگر نیز درگیر شده و میزان کالری سوزی آن متفاوت خواهد بود.

این ورزش مناسب ترین روش برای آب کردن چربی های شکمی است که به سختی آب می شوند؛ نه تنها شکم بلکه سی عضله دیگر در بدن مانند عضله های باسن، شکم، مایل شکمی، کمر، ران ها، اندام های فوقانی و همچنین تحتانی را نیز درگیر می کند. با یک ساعت حلقه زدن می توان حدود ۴۰۰ کالری سوزاند. همچنین برای قلب نیز مفید است. می توان گفت این حلقه یکی از موفق ترین محصولات تجاری تفریحی است که توانسته در مدت زمانی کوتاه به موفقیت عظیمی دست یابد.

حلقه هولاهوپ برای کودکان

حلقه لاغری از کجا آمده است؟

گفته می شود که حتی تا ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح هم به عنوان اسباب سرگرمی کودکان به کار می رفته. اما شهرت و محبوبیت اصلی این حلقه های لاغری، از سال ۱۹۵۸ با تولید انبوه آن توسط شرکت Hula، آغاز شد.

در جریان المپیک یونان باستان، ورزشکاران از حلقه هایی از جنس چوب درخت بامبو، برای سرگرم کردن مردم استفاده می کردند. با وجود گذشت صدها سال، هنوز این حلقه ها در بین مردم استفاده می شود اما اینبار با هدف تناسب اندام. در گذشته این حلقه ها از بید، چوب خیزران، انگور و گیاهان سخت، ساخته می شدند، اما امروزه از لوله های پلاستیکی برای ساخت آنها استفاده می شود.

حلقه هولاهوپ به تدریج در سالن های ورزشی و کلاس های ایروبیک جا باز کرد و از آن برای انجام حرکات چرخشی دور کمر، شکم، ران، بازو و… استفاده می شود.خیلی ها در کلاس های آمادگی جسمانی از حلقه های هولاهوپ استفاده می کنند و خیلی از زنان نیز در منزل به تمرینات چرخشی کمر با حلقه زدن می پردازند.هدف اصلی افرادی که از این وسیله ورزشی محبوب استفاده می کنند، لاغری موضعی و چربی سوزی شکم و پهلو است.

فواید استفاده از حلقه لاغری هولاهوپ

فواید استفاده از حلقه لاغری

هولاهوپ یا همان حلقه لاغری در ظاهر یک وسیله ورزشی کاملا ساده است که تنها با انجام حرکات های مختلف ورزشی می توانید متوجه اهمیت آن برای ایجاد عضلاتی قوی و استایلی کاملا استوار و مستحکم برای خود شوید. استفاده از این نوع وسیله ورزشی دارای فواید بسیاری می باشد که از جمله آن ها بایستی به:

  • تقویت عضلات پشت، شکم، ران و پا
  • از بین بردن چربی های اضافه در محدوده شکم و پهلوها
  • بالابردن میزان انعطاف بدن
  • ایجاد فرمی زیبا و قدرتمند در قسمت پایین تنه
  • تقویت عضلات شانه، سرشانه و بازوها (در صورت چرخاندن حلقه به دور بازو )
  • و …

اشاره داشت.

مضرات حلقه لاغری یا هولاهوپ

این ورزش هم مانند ورزش های دیگه از خطر و مضر بودن مستثنا نیست! اما ضررهای هولاهوپ محدود و قابل کنترل است. مثلا برای کسانی که دچار بیماری ستون فقرات و یا دیسک کمر هستند باید برای انجام این ورزش با دکتر خود مشورت کنند. باید مراقب باشید اگر از حلقه های سنگین استفاده میکنید روی بدنتان نیافتد و آسیبی نبینید. برای مادرانی که به تازگی زایمان کرده اند باید تا چند ماه صبر کنند و بعد با دکترشان مشورت کنند و از هولاهوپ استفاده کنند.

مساله دیگر درد و کبودی بدن هنگام شروع هولاهوپ میباشد که البته ضرر و خطر محسوب نمیشود ولی ممکن است که با دیدن کبودی بدن بعد اولین حلقه زدن مضطرب شوید و از اینکه شاید اتفاقی افتاده باشد نگران شوید. اما همانطور که بالاتر توضیح دادیم کبودی و درد بدن به مرور از بین میرود و اصلا جای نگرانی و اضطراب نیست.

راه و رسم ورزش با هولاهوپ

برای ورزش کردن با هولاهوپ باید جلوی آینه قرار بگیرید و هولاهوپ را دور کمرتان بیندازید. نکته اصلی در این ورزش این است که شما باید تمرکز خود را برای نگه داشتن حلقه دور کمرتان به کار بگیرید و حین چرخاندن آن دور کمرتان از سقوط آن جلوگیری کنید.

برای این کار باید حرکات موزونی به کمر و باسن خودتان بدهید تا از افتادن آن حین چرخش پیشگیری کنید؛ که این کار باعث تقویت عضلات شما و سوزاندن کالری می شود. شما با هر یک ساعت ورزش با هولاهوپ حدود ۴۰۰ کالری می سوزانید که دقیقا مشابه همین میزان انجام حرکات ایروبیک خواهد بود.

آموزش نحوه استفاده از ورزش هولاهوپ

شما می توانید در ابتدا ورزش کردن با هولاهوپ را با انداختن آن دور کمرتان و چرخاند آن آغاز کنید ولی بعد از آن اجازه دهید که همه بدن شما در این ورزش سهیم شوند و چرخاندن آن را دور گردن و بازوهایتان نیز تجربه کنید. نکته اصلی این است که شما کشش زیادی به عضلات تان وارد نکنید. بعد از کسب این مهارت که یک حلقه را به دور کمر خود نگه دارید و بچرخانید می توانید چرخش چند حلقه را تجربه کنید.

این کار به تمرکز شما کمک می کند و در عین حال موجب می شود کالری بیشتری بسوزانید. به عنوان پیشنهاد دیگر، می توانید حلقه های دیگر هولاهوپ را روی زمین بگذارید و در حین چرخاندن یک حلقه دور کمرتان از روی دیگر حلقه ها بپرید. در دنیای غرب حتی رقص های ویژه ای با هولاهوپ وجود دارد که به خصوص در هاوایی رایج است و انواع حرکات نمایشی با آن مانند گرداندن هولاهوپ های آتشین در برخی از نمایش ها و سیرک ها به دور بدن رایج است.

نکات مهم هنگام خرید حلقه لاغری

اندازه مناسب: اولین نکته ای که باید به هنگام خرید حلقه لاغری به آن توجه کنید، اندازه مناسب آن است. برای این منظور بایستی حلقه انتخابی تان را بصورت عمودی بر روی زمین قرار دهید و اندازه آن تا نقطه ای میان کمر و سینه شما باشد. اصولا قطر حلقه ها برای استفاده عموم چیزی بین 100 تا 110 سانتی متر است که شما می توانید بسته به قد و استایل بدنی تان در حدودی چیزی بین 5 تا 10 سانتی متر نیز به آن افزوده و یا کم کنید.

فرم بدن: همانطور که در نکته قبلی نیز به آن اشاره کردیم، فرم و نوع استایل بدن شما در استفاده ای درست از هولاهوپ ها کاملا موثر است و به همین خاطر بهتر است پیش از اقدام به خرید هر نوع وسیله ورزشی، ابتدا به فرم فیزیکی بدن خود توجه لازم را داشته باشید تا بتوانید از وسایل ورزشی بهترین و بیشترین بهره ها را بدست آورید.

رقص با حلقه هولاهوپ لاغری

وزن حلقه: نکته مهم دیگری که در هنگام خرید حلقه های هولاهوپ باید به آن توجه داشته باشید، وزن آنان است. اصولا بهتر است چنانچه مبتدی و تازه کار هستید از حلقه های سنگین و چنانچه یک حلقه زن قهار هستید و در کنترل حلقه بر روی بدنتان هیچ مشکلی ندارید، از حلقه های سبک استفاده کنید تا موفق به سوزاندن کالری بیشتری شوید. ناگفته نماند کسانی که به دنبال حلقه زدن در مدت زمان های طولانی هستند، بهتر است همواره به فکر خرید هولاهوپ هایی با اوزانی سنگین تر باشند.

مدل ایده آل: از دیگر موارد مهم و لازم در خرید یک حلقه لاغری مناسب، توجه به مدل این نوع وسایل ورزشی می باشد. برای این منظور پیشنهاد می کنیم اگر تنها هدفتان تناسب اندام و سوزاندن چربی های اضافه در نواحی پهلوها و شکمتان است؛ از مدل های سنگینی که دارای برجستگی هستند استفاده کنید و اگر هم به قدری ماهر هستید که تنها به دنبال انجام حرکات موزون با این نوع حلقه ها هستید، بهتر است به فکر خرید هولاهوپ هایی ساده و سبک برای خود باشید.

قیمت حلقه لاغری: خوشبختانه هولاهوپ ها هم دارای مدل های مختلفی هستند و هم از قیمت های مقرون به صرفه ای برخوردارند. قیمت حلقه هولاهوپ در بازار چیزی بین 50 تا 100 هزار تومان است و شما می توانید به راحتی یک کدام از مدل های مختلف این نوع از وسایل ورزشی و لاغری کننده را با توجه به نکاتی که در این مطلب از آریافیت بدست آورده اید، خریداری نمایید.

حلقه لاغری ژله ای چیست؟

حلقه های لاغری معمولا دو نوع هستند. حلقه های لاغری ساده و بدون برجستگی و حلقه های لاغری ژله ای! اما تفاوت این دو حلقه چیست؟ حلقه های لاغری ساده و بدون برجستگی در ایروبیک و یا حرکات فان به کار می رود و زیاد نتیجه لاغری ندارد و صرفا جهت انجام فعالیت بدنی و کالری سوزی می باشد. اما حلقه های لاغری ژله ای مانند حلقه لاغری جادویی با ضربه زدن به چربی های شکم و پهلو تاثیر زیادی در چربی سوزی این ناحیه از بدن دارند.

هولاهوپ ژله ای

ژله ها و برجستگی های حلقه لاغری اصلا ضرری ندارند و تمرین با حلقه های ژله ای سخت تر از تمرین با حلقه های ساده است چون هم سنگین تر می باشد و هم بدن را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد ولی برای لاغری فوق العاده می باشد.

آیا حلقه زدن باعث لاغری شکم می شود؟

این سوال خیلی از کسانی هست که یا تردید دارند که این ورزش را شروع کنند یا شروع کردند و در ابتدای راه هستند و هنوز نتیجه ای نگرفته اند. بله! حلقه زدن باعث سوزاندن چربی شکم و پهلو و در نتیجه لاغری این ناحیه از بدن است! اما شما هنگام انجام ورزش حلقه لاغری یا هولاهوپ همه نقاط بدن درگیر این ورزش هوازی هستند و کالری سوزی در تمام نقاط بدن اتفاق می افتد و شما وزنتان کم تر می شود.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به تمام سوالات شما در زمینه حلقه لاغری یا هولاهوپ پاسخ دهیم. امیدواریم که از این ورزش مفرح لذت ببرید و چربی سوزی با حلقه لاغری را تجربه کنید! این ورزش چربی سوزی بالایی دارد و می توانید هم در فضای آزاد و هم در منزل با آن تمرین کنید، جای کمی میخواهد و بسیار مفید است.

تاریخ 1400/08/23
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد