منو

جلیقه وزنه دار چیست و تمرین با آن چه فواید و مزایایی دارد؟

وقتی صحبت از وزنه میشود همه به یاد دمبل و هالتر می افتیم، ولی یک وسیله کاربردی ورزشی دیگر که به شدت برای تقویت عضلات توصیه می شود جلیقه وزنه دار یا وزنه جلیقه ای می باشد.

جلیقه های وزنه دار مانند یک جلیقه ساده است که با مقدار مشخصی از وزنه پر شده است و هدف از خرید جلیقه وزنه دار داشتن وسیله ای برای نوع خاصی از تمرینات تناسب اندام است که سبب مقدار زیادی کالری و واکنش بدن میشود و اغلب به عنوان تمرین قدرتی شناخته می شود.

عکس جلیقه وزنه دار

راهنمای خرید جلیقه وزنه دار یا وزنه جلیقه ای

اگر شما هم قصد خرید این وسیله ورزشی را دارد، با طوطی کالا تا انتهای مطلب همراه باشید تا شما را با انواع جلیقه وزنه دار، مزایا و فواید استفاده از آن، نحوه ورزش با این جلیقه آشنا کنیم و در نهایت پرفروش ترین مدلهای وزنه جلیقه ای را خدمت تان معرفی کنیم.

جلیقه وزنه دار چیست؟

جلیقه وزنه دار (weighted vest) به سادگی یک جلیقه معمولی است که با مقادیر مشخصی وزنه پر شده است و برای نوع خاصی از تمرینات تناسب اندام است که تمرکز آن بر سوزاندن مقدار زیادی کالری و واکنش بدن اعمال شده است.

بنابراین زمانیکه ورزشکار آن را می پوشید مقدار وزن اضافه شده را فوری احساس می کند و با اضافه باری که به ورزشکار اعمال شده است می توان چالش تمرینات ورزشی مثل شنا، بارفیکس، دویدن و ... را دو چندان کرد.

از جلیقه وزنه دار در تمرینات متنوع ورزشکاران رشته های مختلفی مثل کراس فیت، کلستنیکس، دو میدانی، بسکتبال و ... استفاده می شود. همچنین گاهی اوقات به عنوان تمرین قدرتی نیز شناخته می شود که در مقایسه با بیشتر تمرینات فیزیکی دقیق تر، افزایش ویژگی هایی مانند انعطاف پذیری، تعادل یا استقامت را هدف قرار داده است.

انواع جلیقه وزنه دار

1 - جلیقه های شانه آویز

به شکل کوله های آب با قلابی در قسمت جلو هستند که وزنه در بخش جلویی در طول بندها و پشت آن توزیع می شود.

جلیقه شانه آویز

عکس دونده زن در حال تمرین با جلیقه وزنه دار شانه آویز

2 - جلیقه های نظامی

مانند جلیقه های ضد گلوله ارتشی هستند که در شکاف های جلویی و عقبی این جلیقه ها از صفحات فلزی ای استفاده می شود.

جلیقه وزنه دار نظامی

عکس جلیقه وزنه دار طرح نظامی

3 - جلیقه های میان تنه ای

فقط قسمت سینه را می پوشانند و از چسب های دوطرفه پارچه ای برای محکم بستن جلیقه استفاده می شود.

جلیقه وزنه دار نیم تنه

عکس جلیقه وزنه دار نیم تنه

4 - جلیقه های وزنه دار قابل تنظیم

این مدل از جلیقه ها به شما این امکان را می دهد تا با اضافه نمودن یا برداشتن کیسه های شن یا وزنه های فولادی تخت که در جیب های عقب و جلو قرار گرفته اند، وزن را تغییر دهید. جیب ها و وزنه ها طوری طراحی شده اند که دقیقا در شکاف ها قرار می گیرند به طوریکه در طول دامنه های گوناگون حرکت به طور ایمن بسته شوند.

جلیقه های وزنه دار قابل تنظیم به شما این امکان را می دهند که با تطبیق بدن با هر بار وزن بیشتری اضافه نمایید که این امر برای بهبود مستمر قدرت عضلانی بسیار مهم است.
این جلیقه ها همچنین به شما این امکان را می دهند که از همان تجهیزات برای تمرینات مختلف استفاده کنید.

جلیقه وزنه دار قابل تنظیم

عکس جلیقه وزنه دار قابل تنظیم

این محصول در محدوده وزنی متفاوتی از ۲ تا ۷۰ کیلو گرم عرضه می شود. هنگام خرید جلیقه وزنه دار متغیر، وزن خود جلیقه و نیز وزن اضافی را در نظر بگیرید.

5 - جلیقه وزنه دار ثابت

وزنه های جلیقه های ثابت در یک وزن مشخص موجود می باشند. درست است که می توان از آن ها برای هر تمرینی استفاده کرد، ولی اغلب برای تمرینات هوازی از آن ها استفاده می شود.

عکس جلیقه وزنه دار ثابت

عکس جلیقه با وزنه های ثابت

این جلیقه ها از نظر طراحی شیک تر و کوچکتر هستند و قطعات متحرک یا تنظیمات کمتری دارند. اگر پس از مدتی نیاز به افزایش شدت دارید، می توانید سرعت یا مدت دویدن یا جلسه هوازی خود را زیاد کنید. این جلیقه ها معمولا در وزنهای ۲ تا ۲۰ کیلو گرم وجود دارند.

نحوه عملکرد جلیقه وزنه دار

همانطوری که اشاره شد جلیقه وزنه دار با مقادیر مشخصی وزنه پر می شود، بنابراین زمانیکه آن را تن می کنید مقدار وزن اضافه شده را فوری احساس می نمایید. ایده جلیقه وزنه دار مربوط به یک مفهوم کلی در فیتنس و بدنسازی به نام مقاومت می باشد. مقاومت نیرویی بوده که به عنوان چالشی برای بدن عمل می نماید.

گرانش فرمی از مقاومت بوده و شخصی که جلیقه را تن می کند به علت وزن اضافه شده، با مقدار زیادی از وزنه ها درگیر شده و وارد یک چالش بزرگ می شود. با استفاده از یک جلیقه مناسب، وزن به صورت صحیح پخش می شود.

با جلیقه وزنه دار، کاربر مجبور به تلاش بر خلاف وزن بزرگتری در طول یک جلسه تمرین شده و سپس آن وزن را کم می کند. رها نمودن این وزن اضافی و راه رفتن آسان تر، قوی تر و صاف تر، مواردی می باشد که برخی شرکت کنندگان در تناسب اندام در مورد جلیقه احساس می نمایند.

عکس جلیقه وزنه دار

عکس وزنه جلیقه ای مخصوص تمرین

چگونه با جلیقه وزنه دار ورزش کنید؟

تنظیم جلیقه ورزشی وزنه دار برای راحتی هنگام تمرین مهم است. هم زمان که جهت جلوگیری از شل شدن، جلیقه باید چسبان باشد، نباید قدرت حرکت دست ها و نیز تنفس شما را مختل کند. اگر جلیقه قابل تنظیم پوشیده اید، برای سازگاری با حرکاتی که انجام می دهید وزنه های آن را کم و یا زیاد کنید.

اگر تازه شروع به استفاده از این جلیقه ها کرده اید، وزنه ای سبک تر از آنچه فکر می کنید بردارید. در طول فعالیت های شدت پایین کاردیو مثل دویدن و نیز تکرارهای کم در تمرینات مقاومتی بروز خستگی امری طبیعی است.

برای گرفتن نتیجه بهتر، تمریناتی را انتخاب کنید که در هنگام انجام آن ها و حرکت بدن، بدن مخالف وزن جلیقه وارد عمل شود. به عنوان مثال، دویدن با یک جلیقه ۴ یا ۵ کیلوگرمی موثر تر از رکاب زدن روی دوچرخه ثابت با همان جلیقه است.

همچنین، جلیقه در فعالیت هایی مثل اسکوات و بارفیکس در مقایسه با تمرینات نشسته مانند پرس پا و لت، بیش ترین مقاومت را ایجاد می کند.

بهتر است از انجام حرکاتی که به کمر فشار بیش تری وارد می کنند، همانند زیربغل هالتر خم و ددلیفت پا صاف، خودداری نمایید تا از تحمیل بار اضافه به کمر که ممکن است موجب بالا رفتن احتمال آسیب دیدگی شود، جلوگیری کنید.

تعداد دفعات استفاده از جلیقه وزنه دار به سابقه ورزشی شما بستگی دارد. اگر تازه کار هستید، استفاده یک تا دوبار در هفته از جلیقه سبب می شود بدن شما فرصت تطبیق با این تغییر وزنی را پیدا کند.

عکس تمرین با جلیقه وزنه دار در باشگاه

عکس تمرین ورزشکار با جلیقه وزنه دار

اگر به طور مرتب می دوید یا بدن سازی می کنید، استفاده از جلیقه دو تا سه بار در هفته برای شما ایجاد مشکل نمی کند. برای مشاوره و اطلاع از قیمت جلیقه وزنه دار با همکاران ما تماس بگیرید.

هنگام تمرین با جلیقه وزنه به نکات زیر توجه کنید

  • در ابتدا مطمئن شوید که تمامی حرکات پایه را به درستی انجام می دهید. اگر تمرینات پایه را به درستی انجام ندهید با استفاده از جلیقه وزنه دار به خود آسیب می زنید.
  • قبل از استفاده از جلیقه لازم است عضلات و رباط های خود را تقویت کنید.
  • جلیقه باید به اندازه ای تنگ باشد که انگشت شما به سختی داخل آن شود اما نه به اندازه ای که تنفستان با مشکل مواجه شود.
  • اگر جلیقه قابل تنظیم پوشیده اید، متناسب با فعالیتی که انجام می دهید وزنه های آن را کم و زیاد کنید.
  • دفعات استفاده از جلیقه وزنه دار به سابقه ورزشی شما بستگی دارد. اگر مبتدی هستید، استفاده 1 تا 2 در هفته از جلیقه سبب می شود بدن شما فرصت سلزگاری با این تغییر وزنی را داشته باشد.
  • اگر به طور مرتب می دوید یا بدن سازی می کنید، استفاده از جلیقه 2 تا 3 بار در هفته مشکلی برای شما ایجاد نمی کند.

عکس زن و مرد با جلیقه وزنه دار

عکس زن و مرد با جلیقه وزنه دار

فواید و مزایای استفاده از جلیقه وزنه دار

1 - افزایش چربی سوزی

همانطور که همه می دانیم ورزش شدیدتر به سوزاندن سریع تر و کارآمدتر چربی کمک می کند. زمانیکه با سرعت ایمن روی تردمیل راه می روید به نظر می آید که راه عالی برای سوزاندن کالری انتخاب کرده اید اما مطالعات ثابت کرده اند که این کار یکی از کم اثر ترین روش های ممکن برای سوزاندن چربی است.

مگر اینکه شما از جلیقه وزنه دار استفاده کرده باشید و از طرف دیگر تمرینات اینتروال با شدت بالا شامل تمرینات قدرتی، سریع ترین و مؤثرترین راه برای از بین بردن چربی ها و عضله سازی است.

2 - افزایش قدرت عضلانی و استخوانی

افزایش یک جلیقه وزنه دار به اسلکت استخوانی بدن روشی زیرکانه برای تحت فشار قرار دادن عضلات برای رشد و حمایت از وزن جدید است. اما رشد در همین جا متوقف نمی شود، زمانیکه از جلیقه وزنه دار در طول تمرینات استفاده می کنید استخوان ها با ساخت توده استخوانی بیشتر به این وزن جدید واکنش نشان می دهند.

این امر باعث ایجاد تراکم استخوان، بافت همبند و یک سیستم عضلانی اسکلتی قویتر می شود. زمانیکه سیستم عضلانی اسکلتی قویتر شود، تمرینات و حرکات آینده را ساده تر انجام خواهید داد، و به علت پایداری و حمایت به وجود آمده احتمال آسیب دیدگی کاهش می یابد.

خرید اینترنتی بهترین مدلهای جلیقه وزنه دار

عکس انواع مختلف جلیقه وزنه دار

3 - افزایش مزایای قلبی عروقی

در حالی که تمرینات قلبی مانند راه رفتن و پریدن برای کار قلب و سیستم قلب و عروق بسیار عالی است، اما تنها راه عالی برای تقویت سیستم قلبی عروقی نیستند.

ممکن است توجه کرده باشید حتی زمانیکه وزنه سنگینی را بلند می کنید، ضربان قلب به طور قابل توجهی افزایش می یابد و دچار تنگی نفس می شوید. این به این دلیل است که بدون توجه به نوع فعالیت، افزایش وزن اضافه مقدار متابولیسم را افزایش می دهد.

در پاسخ به این افزایش نیاز به انرژی، بدن سیستم قلبی عروقی را به فعالیت بیشتر وادار می کند، قلب و ریه ها تقویت شده و توانایی بدن در مصرف کارآمد اکسیژن افزایش می یابد. استفاده از جلیقه وزنه دار در طول تمرینات می تواند این اثر را افزایش دهد.

4 - تقویت عضلات مرکزی

داشتن وزن اضافی در بالاتنه با به چالش کشیدن عضلات مرکزی برای حمل و تعادل وزن اضافه باعث فعالیت عضلات شکمی می گردد. از آنجا که ما از عضلات تثبیت کننده مرکزی برای انجام اساسی ترین حرکات مانند خم شدن، استفاده می کنیم، حتی اگر تمرینات عضلات مرکزی را انجام ندهیم پوشیدن یک جلیقه وزنه دار برای عضلات شکمی موثر است.

خطرات تمرین با جلیقه وزنه دار

اگر شرایط استفاده از جلیقه وزنه دار را نداشته باشید تمرین کردن با آن می تواند مخاطره آمیز باشد و یا برای مدت زمانی طولانی از آن استفاده نمایید. اگر شما تمرینات پایه را به درستی انجام نمی دهید با استفاده از جلیقه وزنه دار تنها به خود آسیب می زنید. پس در ابتدا مطمئن شوید که تمام تمرینات پایه به درستی و راحتی انجام می دهید.

قبل از اینکه با استفاده از جلیقه وزنه دار خود را تحت فشار قرار دهید، لازم است قدرت عضلات و رباط های خود را افزایش دهید. زمانیکه برای استفاده از جلیقه وزنه دار آماده شدید، با وزن 10 پوند شروع کنید. شاید این وزن زیاد نباشد اما عضلات شروع به تغییر خواهند کرد.

ویژگی بسیاری از جلیقه های وزن موجود در بازار این است که می توانید در صورت نیاز وزن را اضافه و یا کم کنید. بنابراین مجبور به تمرین با یک وزن مشخص نیستید. جلیقه وزنه دار باید به اندازه کافی تنگ باشد که انگشت شما به سختی داخل آن شود اما نه به آن حد که تنفس شما را با مشکل رو به رو کند.

خرید انواع جلیقه وزنه دار

حرف آخر

جلیقه وزنه دار شدت سختی بسیاری از تمرینات را بالا می برد. استفاده از آن روش مناسبی برای بالا بردن کالری سوزی، مقاومت و استقامت است.

جلیقه های متفاوتی در بازار موجود است. هنگام خرید جلیقه وزنه، مدلی را انتخاب کنید که مناسب با نیازهای شما باشد. برای اشخاصی که به دنیای تناسب اندام و فعالیت های فیزیکی علاقه مند هستند، تجهیزات زیادی از جمله جلیقه های وزنه دار، وجود دارند. داشتن اطلاعات کافی به علاقه مندان تازه کار در تناسب اندام کمک می کند تا تجهیزات مناسب را خریداری کنند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
جلیقه وزنه دار چیست؟
جلیقه وزنه دار (weighted vest) جلیقه ای است که با مقادیر مشخصی وزنه پر شده است و برای نوع خاصی از تمرینات تناسب اندام و برای سوزاندن مقدار زیادی کالری در ورزش هایی همچون کراس فیت، کلستنیکس، دو میدانی، بسکتبال و ... استفاده می شود.
فواید استفاده از جلیقه وزنه دار چیست؟
از جمله فواید جلیقه وزنه دار می توان به افزایش چربی سوزی، افزایش قدرت عضلانی و استخوانی، مزایای قلبی عروقی و تقویت عضلات مرکزی اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/02
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
وزنه جلیقه ای پاورجیم وزن 20 کیلوگرم پارچه پلی بگ چینی
وزنه جلیقه ای پاورجیم وزن 20 کیلوگرم پارچه پلی بگ چینی
وزنه جلیقه ای مدل کراس فیت وزن 20 کیلوگرم جنس پارچه پلی بگ
وزنه جلیقه ای مدل کراس فیت وزن 20 کیلوگرم جنس پارچه پلی بگ
وزنه جلیقه ای وزن 10 کیلوگرم جنس برزنتی و ابر
وزنه جلیقه ای وزن 10 کیلوگرم جنس برزنتی و ابر
وزنه جلیقه ای پاورجیم کراس فیت وزن 20 کیلوگرم
وزنه جلیقه ای پاورجیم کراس فیت وزن 20 کیلوگرم
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد