منو

جت هیتر چیست و انواع آن کدام است؟ بررسی مزیت ها و معایب آن

جت هیتر چیست؟

جت هیتر یا هیتر موشکی، نوعی بخاری صنعتی است که از هوا به عنوان وسیله انتقال حرارت استفاده میکند و در گلخانه، مرغداری، سوله و سالن های بزرگ صنعتی کاربرد دارد. شما می توانید بسته به نوع و متراژ محیط از جت هیتر گازوئیلی، گازی یا دوگانه سوز استفاده کنید.

جت هیتر را میتوان با استفاده از یک ترموستات مرکزی و واحد کنترل و نظارت کرد؛ یک طرف هوا را مکش می کنند و طرف دیگر هوای گرم را بیرون میدهند و به این ترتیب میتواند کمک شایانی در تنظیم دمای هوای داخل سالن کند.

جت هیتر چیست

عکس جت هیتر صنعتی برای گرم کردن سالن

انواع مختلف جت هیتر

جت هیتر ها در دو نوع کلی همرفتی و تابشی دسته بندی میشوند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند:

جت هیتر همرفتی

نحوه کارکرد انواع همرفتی اینطور است که هوای محیط را گرم میکنند، دستگاه های همرفتی در اکثر مواقع با یک مخزن سوخت که معمولا در زیر آن قرار میگیرد همراه هستند و با مکش هوای محیط درون خود و حرارت دادن به آن و انتقال هوای گرم به بیرون دستگاه کار میکنند؛ در دستگاه ها جریان هوای گرم خروجی رو به بالا حرکت کرده و جریان هوای سرد رو به پایین حرکت میکند که باعث ایجاد اتمسفر متعادلی از نظر دمایی می شود؛ این نوع بسیار کارآمد و رایج بوده و مناسب برای محیط های بزرگ میباشد.

جت هیتر تابشی

انواع تابشی نوع دیگری از سیستم های گرمایش فشرده هوا هستند که بجای هوای محیط جسم روبروی خود را گرم میکنند، این نوع معمولا شکلی مستطیلی دارند و طراحی شده اند تا گرما را مستقیم و رو به جلو انتشار دهند؛ ناگفته نماند که این نوع مناسب برای محیط های کوچک هستند و در محیط های بزرگ کارایی لازمه را ندارند. برخلاف اکثر موارد بعضی از دستگاه ها بدون مخزن ارائه میشوند و نیاز به مخزن خارجی درند.

عکس جت هیتر تابشی

تصویر جت هیتر تابشی

راهنمای خرید جت هیتر

اگر قصد خرید دارید و به دنبال تهیه آن برای کسب و کار خود هستید، احتمالا نکاتی که در این بخش ذکر شده میتواند به شما در انتخاب مناسب کمک کند

نوع جت هیتر : همان طور که پیشتر مطالعه کردیم دستگاه ها میتوانند از دو نوع همرفتی و تابشی باشند و همچنین درک نمونیم که هر کدام از آنها با کدام نوع محیط سازگاری بیشتری دارند پس حتما در خرید خود دقت لازم برای انتخاب مناسب را داشته باشید

امنیت : نکته قابل تامل این است آن ها از سوخت های بسیار خطرناک استفاده میکنند و بهره گیری از آن ها برای محیط هایی که مستعد شعله ور شدن هستند میتواند فاجعه بار باشد، قبل از خرید حتما کمی در مورد نیازتان به آن کمی فکر کنید.

البته این طور فکر نکنید که این بدان معناست که دستگاه ها امنیت لازمه را ندارند، بسیاری از دستگاه های امروز از سیستم های محافظی استفاده میکنند مثلا در مواقع بالا رفتن بیش از حد دما دستگاه بطور خودکار خاموش میشود؛ هنگام خرید خود حتما به ویژگی ها و آپشن های موجود دستگاه توجه فرمایید

جت هیتر مرغداری

عکس جت هیتر مخصوص مرغداری

سایز و حجم : قبل از خرید حتما به حجم هوایی که قصد گرم کردن آن را دارید فکر کنید تا برای انتخاب حجم و توان دچار تردید نشوید.

قابلیت حمل : با وجود اینکه ممکنه فکر کنید که نیازی به حمل دستگاه خود ندارید، قابل حمل بودن میتواند آپشن خوبی باشد چرا که برای پر کردن تانک یا در موارد اضطراری قابل حمل بودن آن میتواند بسیار کمک کننده باشد.

قیمت : با توجه به این که مدل های مختلفی از این دستگاه در بازار موجود هست قیمت های نوسانی زیادی هم مشاهده می شود که حتما قابل تامل است، اصلا به شما توصیه نمی کنیم که ارزان یا گران بخرید، تنها توصیه ما به شما این میتونه باشه که محصول خودتون رو از جاهای مطمئن و با ضمانت بخرید که در صورت پیش آمد ناگهانی بتونید با خیالی آسوده محصول رو مرجوع یا تعویض کنید.

سوخت مصرفی : این دستگاه ها از لحاظ نوع سوخت مصرفی به چند دسته تقسیم میشوند که شامل گازسوز، گازوئیلی و دوگانه سوز میباشد، نوع سوخت مصرفی تاثیر بسزایی در کارکرد آن ندارد، بهتر است بر این اساس سوخت خود را انتخاب کنید که دسترسی و قیمت تمام شده کدام سوخت برای شما بهتر است.

روش کار جت هیتر چگونه است؟

تامین حرارت در جت هیتر ها با استفاده از سوخت انجام میگیرد و گرمای تولید شده با استفاده فن دمنده به محیط انتقال داده میشود. قدرت پرتاب گرما در جت هیتر ها بسیار بالا بوده و قابلیت نصب ترموستات نیز دارند. اما در نظر داشته باشید روش تامین حرارت و گرما در جت هیتر ها متفاوت بوده که در ادامه به بررسی انها میپردازیم :

ساختار داخلی جت هیتر

روش کار جت هیتر - ساختار درونی جت هیتر

جت هیتر برقی : در جت هیتر برقی در مرحله اول المنت هایی که داخل هیتر تعبیه شده اند، شروع به گرم شدن کرده و بر اثر گرم و روشن شدن آنها گرما هم تولید خواهد شد. در مرحله بعد بوسیله فن هایی که در پشت هیتر تعبیه شده اند، جریان هوای سرد وارد محفظه دستگاه می شود و بعد از عبور کردن از جلوی المنت ها هوای مذکور گرم شده و به محیط بیرون هم گرما می بخشد.

هوای گرمی که به این شیوه تولید می شود، کاملا پاکیزه بوده و هیچگونه گاز و ذرات زیان آور ندارد. در این فرایند هیچ گونه اشتعالی رخ نداده و گرمای ایجاد شدن در اثر گرم شدن المنت ها تولید و بر اساس جریان هوا به داخل فضای بیرون منتقل می شود. برای همین است که جت هیتر به عنوان یک دستگاه تولید هوای گرم سالم و پاک برای بسیاری از صنایع به خصوص صنایع غذایی که این موضوع برایشان مهم است، شناخته می شود.

جت هیتر با سوخت فسیلی : روش تامین گرمایش در جت هیتر هایی که با سوخت فسیلی کار میکنند متفاوت از جت هیتر برقی فن دار میباشد. در جت هیتر گازی و گازوئیلی تامین حرارت به وسیله آتش انجام میگیرد. یعنی در داخل کوره آتش و حرارت تولید شده و با استفاده از فن تعبیه شده به بیرون انتقال داده میشود.

در این مدل ها بعد از اینکه کوره گرم شد، فنی که داخل دستگاه تعبیه شده است، شروع به کار می کند و دقیقا مانند نوع برقی هوای سرد بیرون را به داخل کشیده و بعد از گرم کردن، آن را به بیرون و فضای سالن هدایت خواهد کرد.

یک وجه تمایز مهمی که بین جت هیتر برقی و گازوئیلی وجود دارد این است که نوع گازوئیلی چون دودکش ندارد، هوای گرم را به همراه گاز های نظیر دی اکسید کربن و سایر گازهای ناشی از احتراق وارد فضا کرده و این می تواند برای برخی صنایع مضر بوده و باعث آسیب به دام و طیور آنها بشود. برای همین انتخاب نوع جت هیتر باید بر اساس نوع صنعت و جایی که قرار است، استفاده شود، باشد.

جت هیتر ها در کجا ها استفاده می شوند؟

همانطور که اشاره کردیم، بسته به نوع فضا و صنعتی که قرار است جت هیتر در آن استفاده شود، نوع آن هم تغییر می کند. مثلا در گلخانه ها باید از جت هیتر های برقی که هوای پاک و بدون گازهای خطرناک تولید می کنند، استفاده شود. استفاده از نوع گازوئیلی می تواند به گل ها آسیب زده و آنها را پژمرده نماید.

سالن های دیگری مانند کارگاههای که افراد در آن حضور دارند، سالن های پرورش قارچ و برخی دیگر هم باید از نوع برقی این هیتر ها بهره ببرند. جت هیتر های گازوئیلی را به دلیل اینکه دی اکسید کربن تولید می کنند، باید در سالن هایی نصب کرد که تهویه مطبوع درست و حسابی داشته باشند تا این گازهای مضر را خارج کند. استفاده از جت هیتر گازوئیلی با همین شرط وجود سیستم تهویه در سالن های مرغداری و پرورش طیور بلامانع است و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

بررسی مزایا و معایب جت هیتر

استفاده از جت هیتر برقی در مرغداری ها

مزیت جت هیترها

مزیت های جت هیترها نسبت به سایر دستگاه های گرمایشی صنعتی:

  1. جت هیترها کارایی و راندمان بسیار خوبی دارند، این هیترها می توانند به سرعت هوای محیط را گرم کنند و به درجه حرارت مورد نظر برسانند.
  2. از نظر کلی می توانیم بگوییم که جت هیترها مصرف سوخت و انرژی بهتری هم دارند.
  3. جت هیترها عمر مفید بالایی دارند و شما می توانید مدت زمان طولانی از آن ها استفاده کنید.
  4. نصب، نگهداری و تعمیر جت هیترها بسیار آسان است.
  5. جت هیترها می توانند با ترموستات محیطی کار کنند و خودشان بصورت اتومات دمای محیط را گرم نگه دارند.
  6. با توجه به تنوع جت هیترها شما می توانید بهترین و مناسب ترین نوع آن ها را بسته به محیط کاری خودتان انتخاب کنید.

راهنمای خرید جت هیتر

عکس جت هیتر برقی پرقدرت

معایب جت هیتر

جت هیتر دارای معایب اندکی میباشد. مخصوصا نوع دودکش دار آن تقریبا هیچ عوارضی ندارد. اما نوع بدون دودکش آن، گاز CO2 و آلاینده های مضر نیز تولید میکند. البته در این نوع جت هیترها راندمان ایجاد گرما بسیار بالا است. همان طور که ذکر شد از جت هیترهای بدون دودکش بیشتر در مرغداری ها استفاده میشود.

مرغداری ها برای تنفس بهتر طیور و رفع بوهای نامطبوع، همیشه نیاز به سیستم تهویه دارند. از این رو استفاده از جت هیترها در مرغداری کاملا معقول است. در مرغداری در فصل های سرد سال، با روشن بودن سیستم تهویه، هوای سرد وارد سالن میشود. در این حالت، جت هیتر باید گرمای بیشتری تولید کند و در نتیجه سوخت بیشتری مصرف میکند. همچنین این دستگاه ها نباید از تنظیم خارج شوند. زیرا ممکن است گرمای ناخواسته ایجاد کنند و یا در صورت نیاز گرما ایجاد نکند.

بهترین مدلهای جت هیتر

نتیجه گیری

جت هیتر نسل جدیدی از مطمئن ترین و کارآمدترین سیستم های گرمایش صنعتی محسوب می شود. این سیستم ها بر اساس منبع سوخت به چهار دسته برقی، گازوئیلی، گازسوز و دوگانه سوز تقسیم بندی می شوند که هر یک مزیت و معایبی به همراه دارند. کاربرد جت هیترها اغلب در کارگاه ها و کارخانه های صنعتی، دامداری ها، مرغداری ها، گلخانه ها و ... است. اگر به دنبال یک سیستم گرمایشی باکیفیت و راندمان بالا هستید، بخاری های موشکی یا جت هیترها بهترین انتخاب شما خواهند بود.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
جت هیتر چیست؟
جت هیتر یا هیتر موشکی، نوعی بخاری صنعتی است که از هوا به عنوان وسیله انتقال حرارت استفاده میکند و در گلخانه، مرغداری، سوله و سالن های بزرگ صنعتی کاربرد دارد. شما می توانید بسته به نوع و متراژ محیط از جت هیتر گازوئیلی، گازی یا دوگانه سوز استفاده کنید.
مزیت استفاده از جت هیتر چیست؟
مزیت های جت هیترها نسبت به سایر دستگاه های گرمایشی صنعتی عبارتند از : کارایی و راندمان بسیار خوب، مصرف سوخت و انرژی بهتری هم دارند، عمر مفید بالایی دارند، نصب نگهداری و تعمیر جت هیترها بسیار آسان است، جت هیترها می توانند با ترموستات محیطی کار کنند و خودشان بصورت اتومات دمای محیط را گرم نگه دارند.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/12
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر محمدی
15:55 - 1400/11/06
ممنون از متن خوبتون، اطلاعات جالبی داشت.
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد