منو

جارو برقی رباتیک هوشمند چیست و چگونه کار میکند؟

دوست دارید وقتی وارد خانه می شوید، همه چیز تمیز و مرتب باشد؟ از جارو برقی رباتیک کمک بگیرید تا بدون دغدغه زمان، همواره منزلی تمیز و پاکیزه داشته باشید!

جارو برقی روباتیک یک گجت هوشمند است که کارتان را در خانه کمتر کرده و به شما فرصت استراحت بیشتر می دهد. اگر شما یک فرد شاغل هستید و فرصت نظافت منزل تان را کمتر دارید، وجود یک جارو رباتیک برای شما واجب است. حس خوب این مسئله را زمانی می توانید درک کنید که پس از یک روز شلوغ، وارد خانه ای تمیز شده اید.

یا تصور کنید شب گذشته که به همراه دوستان خود مشغول تماشای فوتبال و شکستن تخمه بوده اید، مقدار زیادی پوست تخمه روی زمین ریخته و حالا وقت آن رسیده است که به جارو کردن پوست تخمه های ریخته شده روی زمین بپردازید.

تکنولوژی های پیشرفته امروزی به کمک شما می آیند تا بدون دردسر تمام پوست تخمه های روی زمین، زیر میز، زیر مبل و هر جای دیگری را جمع کنید. البته شما نه! جارو برقی خودش تمام این کارها را میکند.

جاروبرقی هوشمند

راهنمای خرید جاروبرقی رباتیک و مزایا و معایب آن

جاروبرقی رباتیک چیست؟

جاروبرقی رباتیک یک مدل از جاروبرقی است که به صورت اتوماتیک کار می کند. یعنی شما با فشردن یک دکمه، به جارو دستور می دهید و جارو به صورت اتوماتیک شروع به کار می کند و محیط را نظافت می کند. در برخی از مدل های جاروبرقی رباتیک علاوه بر جاروکشی اتوماتیک امکان تی کشی به صورت تی خشک و تی تر وجود دارد.

جاروبرقی رباتیک این امکان را دارد که در پایان کار به صورت اتوماتیک به محل شارژر خود برگردد. (شارژر معمولا در گوشه ای از خانه نصب می شود.) ظاهر زیبای جاروبرقی رباتیک باعث می شود تا نیاز نباشد در حضور مهمان از وجودش خجالت بکشید بلکه باعث جلب توجه و سرگرمی نیز هست.

جاروی رباتیک یا نظافت ربات خودکار یک جارو و تی کش برقی کوچک و دایره ای شکل با قطر 30 سانتیمتر (حدودا) و ارتفاع 8 سانتیمتر (حدودا) می باشد. جاروی رباتیک قابلیت پیمایش خودکار دارد و تمامی نقاط منزل را می پیماید و نظاقت میکند بدین معنی که آشپزخانه، اتاق خواب ها، پذیرایی، حال یا نشیمن در محدوده حرکت روبات قرار میگیرند.

جارو برقی هوشمند چگونه کار می کند؟

 1. برس های کناری جارو برقی هوشمند با چرخش پیوسته ذرات روی زمین را از کناره های جارو به سمت برس اصلی هدایت می کند.
 2. برس غلتان، برس اصلی جارو روباتک بوده که مو و پرزها را جمع آوری می کند.
 3. لاستیک غلتان هم در جارو برقی هوشمند، گرد و غبار را جمع می کند.
 4. موتور دستگاه ذرات جمع شده را از طریق ورودی هوا به داخل مخزن می کشد.

نحوه عملکرد جاروبرقی هوشمند

عکس ساختار داخلی جاروبرقی رباتیک

جارو برقی رباتیک چه ویژگی هایی دارد؟

 • جارو رباتیک در درجه اول یک جارو برقی هوشمند بوده و بدون دخالت دست، به صورت خودکار می تواند نظافت منزل را انجام دهد.
 • ابعاد و فرم ظاهر آن به گونه ای است که می تواند زیر کابینت، میز، تخت خواب و ... رفته و حتی گوشه ها و کنج های خانه را با کمک برس های متفاوتش تمیز کند.
 • جارو رباتیک تنها یک جارو برقی نیست، بلکه می تواند تی کشی به دو سبک خشک و تر را نیز برای شما انجام دهد.
 • جارو رباتیک همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، دارای سنسور تشخیص ارتفاع است تا زمانیکه به پله نزدیک می شود، مسیر خود را تغییر دهد.
 • جارو به سبک رباتیک این امکان را نیز دارد که پس از پایان نظافتش خودش به صورت خودکار به محل شارژ خود برگردد.
 • جاروبرقی رباتیک اغلب ارتفاعی برابر با ۱۰ سانتی متر دارد، بنابراین اگر ارتفاع زیر مبل، میز، کابینت شما بیشتر از ۱۰ سانتی متر است، جارو رباتیک، می تواند نظافت آنها را به راحتی انجام دهد.
 • جارو به سبک رباتیک می تواند تا حدود ۲ سانتی متر ارتفاع بالا برود. بنابراین اگر فرش منزل شما ارتفاع کمتر از ۲ سانتی متر داشته باشد، جارو شارژی رباتیک به راحتی آن را تمیز خواهد کرد.
 • در برخی از مدل های جارو برقی هوشمند، امکان نظافت مبلمان و پرده نیز وجود دارد.
 • جارو رباتیک مجهز به سیستم عیب یاب بوده و به محض بروز کوچک ترین نقص به شما مشکل را اطلاع می دهد.
 • قدرت بالا و صدای کم، از جمله مزیت های بارز جاروهای برقی روباتیک است.
 • جارو برقی هوشمند، قابلیت اتصال آن به اینترنت و ارتباط با سایر وسایل هوشمند خانه را دارند.
 • یکی از ویژگی های بارز جارو برقی هوشمند، مجهز بودن آن به سنسورهای قوی و چشم الکترونیکی است که قدرت آنالیز و تشخیص مسیر و قدرت تشخیص اشیا را به دستگاه می دهد.

بررسی مزایا و معایب جاروبرقی رباتیک

معایب جارو برقی هوشمند

 • سر و صدا : این جاروها بی سر و صدا هستند. بعضی از آن ها اتفاقا سر و صدای زیادی هم دارند. البته اگر قرار است وقتی کار کنند که کسی در خانه نیست، این موضوع دیگر اهمیتی ندارد. اما اگر حیوان خانگی دارید دقت بیشتری داشته باشید. سروصدای آن ها می تواند حیوانات خانگی را بترساند و اگر شما هم خانه نباشید ممکن است اتفاقات جالبی نیفتد.
 • حسگر ها : حسگر ها برای کارایی درست و بهتر این وسایل طراحی شده اند. مثلا برای این که مسیر را پیدا کنند، ارتفاع را تشخیص بدهند و از پله نیافتند یا این که جایی را از قلم نیاندازند. اما گاهی می توانند باعث دردسر هم بشوند. مثلا شاید بخشی از فرشی که استفاده می کنید سیاه باشد، نمونه هایی هستند که ممکن است رنگ سیاه را از ارتفاع تشخیص ندهند. پس در آن نقطه توقف می کنند.
 • رفتن به هر جا : اگر خانه سطح همواری داشته باشد، چیزی جلودار آن ها نیست. ممکن است جارو را وسط سرویس بهداشتی پیدا کنید. البته برای بعضی از مدل ها قابلیتی به اسم دیوار مجازی در نظر گرفته شده. یعنی اطلاعاتی به دستگاه می دهید که آن قسمت را دیوار در نظر بگیرد و از آن عبور نکند. اما اگر جاروی رباتیک شما این امکان را نداشته باشد بهتر است حواستان به آن باشد.
 • قیمت : یکی از چیزهایی که ممکن است افراد زیادی را از خرید این جاروها منصرف کند قیمت آن ها است. همچنان تکنولوژی جدیدی به حساب می آیند و از جاروهای معمولی بسیار پیچیده ترند. پس نمی توان انتظار قیمت پایین داشت.
 • قدرت مکش : درست است آن ها به خوبی از پس تمیز کردن خانه بر می آیند. اما اگر قدرت مکش جارو برقی برای شما مهم ترین فاکتور است باید برای نسل بعدی این جارو ها صبر کنید. به هر حال قدرتشان به پای جاروهای معمولی نمی رسد.

نکات مهم در خرید جاروبرقی هوشمند یا Smart Vacuum Cleaner

سطوح خانه

قرار است جاروی هوشمند خود را فقط تنظیم کنید. خودش کارش را بلد است. اما گاهی سطوح مختلف و چیدمان بعضی خانه ها ممکن است زیاد برای آن ها مناسب نباشد و باعث اخلال در عملکردشان بشود.

قبل از خرید باید فضای خانه تان را در نظر داشته باشید. اگر کف خانه عمدتا از جنس سخت مثل چوب یا سرامیک است، دستگاهی با قدرت بالا نیاز ندارید. روی این سطوح گرد و غبار جایی برای مخفی شدن ندارند و کار جارو راحت است. جاروهایی با فرچه مویی ساده در کناره ها برای شما کافی هستند.

خرید جاروبرقی هوشمند رباتیک

تمیز کردن نقاط نا هموار مثل فرش و مکت توسط جارو رباتیک

اما اگر فرش و موکت دارید. مخصوصا قالی هایی با تراکم بالا، به یک جارو برقی هوشمند قوی تر نیاز دارید. باید بتواند گرد و غبار را از بین پرز ها و منافذ فرش بیرون بکشد. اگر هم سطح خانه ترکیبی از هر دو است دقت کنید مدلی که انتخاب می کنید به سطح چوب آسیب نزند.

چیدمان خانه

خانه بزرگ نیاز به یک جاروی قوی تر دارد. منظور از نظر قدرت مکش نیست. منظور کیفیت بالاتر و امکانات بیشتر است. جارو های گران تر قابلیت های بیشتری دارند. می توانند بدون مشکل زمان طولانی کار کنند. امکان شارژ خودکار برای آن ها وجود دارد و مسیریابی را به خوبی انجام می دهند.

در خانه خود مکان های ممنوعه برای جارو دارید؟ مثلا جاهایی که ارتفاع زیادی دارند، مثل پله. جارو نمی تواند از چنین ارتفاعی رد شود. بنابراین باید آن را طوری تنظیم کنید که سمت آن نقطه نرود. یا جاهایی کوچکی که ممکن است اگر آن جا برود گیر بیفتد و بعد حتما کسی باید باشد که از آن جا خارجش کند تا به کارش ادامه دهد. برای بسیاری از این جاروها می شود نقشه ای از خانه تعریف کرد که در آن محدوده کار کنند یا اگر بخواهید وارد بخشی از قسمت های خانه نشوند.

جاروبرقی رباتیک

جاروبرقی رباتی می تواند سطوحی مثل پله ها را تشخیص دهد

اینترنت اشیا

خیلی از جارو برقی های هوشمند جدید امکان اتصال به وای فای را دارند. پس کافی است اپلیکیشن مربوط به آن ها را روی موبایل نصب کنید تا از طریق موبایل آن ها را برنامه ریزی کنید و به کارشان نظارت کنید. با اتصال به وای فای این دستگاه ها به روزرسانی هم می شوند. به این شکل بسیاری از باگ ها رفع و کار کردن با آن ها بهتر می شود.

عملکرد در نظافت

اگر دنبال چیزی می گردید که کاملا جایگزین جاروبرقی معمولی شود باید هزینه بیشتری بپردازید. مدل های ارزان می توانند در حد یک دستیار عمل کنند. یا مناسب خانه هایی کم جمعیت و کم رفت و آمدند که کار چندانی نداشته باشند.

مخزن گرد و غبار

بسیاری از جاروها قابلیت تخلیه مخزن را ندارند. باتوجه به میزان کثیفی خانه باید آن ها را تخلیه کنید. اکثرا بعد از 4 یا 5 بار جارو کردن کامل خانه نیاز به تخلیه دارند. این می تواند جز معایب جارو برقی هوشمند باشد.

باتری جارو برقی روباتیک

ظرفیت باتری تقریبا موضوع مهم تمام وسایل الکترونیکی است. تمام جارو های هوشمند با باتری کار می کنند. نمونه هایی که عمر باتری شان بعد از هر شارژ به یک ساعت نمی رسد، گزینه های خوبی نیستند. برای یک جاروی متوسط و مقرون به صرفه معمولا زمانی حدود 75 دقیقه کار به ازای هر بار شارژ کامل مناسب است.

ظرفیت باتری جاروبرقی رباتیک

ظرفیت جاروبرقی رباتیک در نحوه عملکرد آن تاثیر مستقیم دارد

اگر هم سراغ مدل های گران قیمت تر بروید، می توانند بین 100 تا 120 دقیقه برای شما کار کنند. باید اندازه فضا و زمانی که برای تمیز شدن آن لازم است را در نظر بگیرید. جارویی که تهیه می کنید باید بتواند با یک بار شارژ کامل تمام فضا را تمیز کند. اکثر جارو ها امکان شارژ خودکار دارند. اگر در بین کار شارژشان کم باشد خودشان به سمت شارژر می روند بعد از شارژ شدن کار را از همان نقطه ی آخر ادامه می دهند.

فیلتر هپا

این فیلتر در هر دو نوع جارو برقی معمولی و هوشمند ممکن است وجود داشته باشد. حالا فیلتر هپا به چه کاری می آید؟ می توان گفت در حال حاضر بهترین نوع فیلتر است. حداکثر غبار و ذرات را جذب می کند یعنی تا 99.97 درصد، پس هیچ ذره ی ریزی باقی نمی ماند. اگر در خانه شما کسی ست که آلرژی یا آسم دارد، این فیلترها بهترین گزینه اند. در خرید جاروبرقی به وجود این فیلترها دقت کنید.

پاسخ به سوالات متدوال هنگام انتخاب و خرید جاروبرقی روباتیک

جارو برقی رباتی بخریم یا جاروبرقی معمولی؟

از نظر راحتی، جاروبرقی های رباتی انتخاب مناسبی هستند. با فشردن دکمه جاروبرقی هوشمند، به طور خودکار کلیه قسمت های خانه نظافت می شوند. همچنین این جاروبرقی ها بدون صدا هستند و زمین را تی می کشند. قیمت جاروبرقی های معمولی بسیار کمتر از جاروبرقی های رباتیک است. اگر شما کمردرد دارید یا زمان کافی را برای تمیز کردن خانه ندارید، خریدن جاروبرقی خودکار بهترین راه خواهد بود.

مقایسه جارو رباتی و جارو معمولی

مقایسه بین جارو برقی رباتی و جارو برقی معمولی

البته همانطوری که قبلا هم اشاره شد برای پاسخ به سوال جارو برقی رباتیک بخرم یا جارو برقی معمولی؟ باید چیدمان و فضای خانه را نیز در نظر بگیرید که آیا جارو روباتیک مناسب خانه شما است یا خیر.

آیا جاروبرقی رباتیک گوشه و حاشیه های دیوار را می تواند تمیز کند؟

معمولا تمیزی گوشه ها و لبه های فضای داخلی خانه ها برای افراد اهمیت زیادی دارد. خیلی ها فکر می کنند جاروبرقی های رباتیک به دلیل بدنه گردی که دارند نمی توانند لبه و گوشه دیوار را به خوبی تمیز کنند.

لازم است بدانید که در این نوع جاروبرقی ها 2 برس کناری طراحی شده تا در جهات مختلف کمبودی در نظافت وجود نداشته باشد و تمام سطح کف به یک اندازه تمیز می شود. با این حال هنوز ضعف هایی در این دستگاه ها وجود دارد.

جاروبرقی رباتیک و اینترنت اشیاء

جاروبرقی رباتیک و اینترنت اشیاء

جارو رباتی بهتر تمیز می کند یا جاروبرقی های معمولی؟

در پاسخ به این سوال که آیا جاروبرقی رباتیک بهتر تمیز می کند یا جاروبرقی معمولی باید گفت:

 • ربات جاروبرقی مکش جاروبرقی های معمولی را ندارد، اما عملکرد آنها قابل قبول است، زیرا دیگر شما را آزار نمی دهند و قطعا فشار دادن یک دکمه برای شما بسیار راحت تر از جارو کردن خانه است.
 • در جاروهای رباتیک سه برس و مکنده ایجاد شده است تا عملکرد قابل قبولی داشته باشد.
 • جاروبرقی های ربات در تمیز کردن گوشه ها ضعیف تر هستند.
 • آنها نمی توانند پله ها را تمیز کنند.

بنابراین برای پاسخ به این سوال که (ربات جاروبرقی بهتر است یا جاروبرقی معمولی؟) باید گفت که قدرت پاک کنندگی و کارایی جاروبرقی های معمولی در حال حاضر بهتر است. اما جاروبرقی های رباتی تمیز کردن سطوح معمولی را بسیار آسان تر می کنند. شما می توانید هر یک از آنها را با توجه به نیاز خود خریداری و استفاده کنید.

نحوه عملکرد جاروبرقی رباتیک

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت جاروبرقی رباتیک چند است؟
قیمت انواع جاروبرقی رباتیک از 4 میلیون تا 60 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، توان مصرفی جارو، قدرت مکش، ظرفیت باتری، ویژگی های نظافتی، ظرفیت مخزن و سایر امکانات آن بستگی دارد.
بهترین مارک های جارو برقی کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برندها می توان به برند شیائومی، دریم، روبوراک، یوفای، یوکومت، اکووکس، لایدستو، مایدا، درما، فکر، میجا و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/23
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
جاروبرقی رباتیک شیائومی قدرتمند 4000 پاسکالی مدل X10
جاروبرقی رباتیک شیائومی قدرتمند 4000 پاسکالی مدل X10
جاروبرقی روباتیک و سطلی دریم توان مصرفی 1000 وات مدل Z10 Pro
جاروبرقی روباتیک و سطلی دریم توان مصرفی 1000 وات مدل Z10 Pro
جاروبرقی رباتیک یوکومت مدل ES300
جاروبرقی رباتیک یوکومت مدل ES300
جارو برقی رباتیک لایدستو قدرت مکش 3000 پاسکال مدل R1
جارو برقی رباتیک لایدستو قدرت مکش 3000 پاسکال مدل R1
جارو برقی رباتیک شیائومی قدرت موتور 4000 پاسکال مدل S10
جارو برقی رباتیک شیائومی قدرت موتور 4000 پاسکال مدل S10
جارو برقی رباتیک یوفای مدل RoboVac11S
جارو برقی رباتیک یوفای مدل RoboVac11S
جاروبرقی رباتیک درما قدرت مکش ۲۲۰۰ میلی آمپر مدل A10W
جاروبرقی رباتیک درما قدرت مکش ۲۲۰۰ میلی آمپر مدل A10W
جارو برقی رباتیک شیائومی توان مکش ۳۰۰۰ pa مدل mop 2 pro
جارو برقی رباتیک شیائومی توان مکش ۳۰۰۰ pa مدل mop 2 pro
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر عاشق
17:42 - 1402/07/17
عالی بوده ممنون
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد