منو

تفاوت های usb3 با usb2 و بررسی ویژگی های هر کدام

Universl Serial Bus که به اختصار USB است به معنای استاندارد ارتباطی کامپیوتری با دستگاه های الکترونیکی با استفاده از کابل و رابط هایی مختلف می باشد. درگاه و ورودی های یو اس بی همان استانداردی است که شکل خاص و مشابه ای دارند که می توان از این ورودی ها در تمام دستگاه های کامپیوتری و الکترونیکی استفاده کرد.

usb logo

USB به نوعی جهت ارتباط با دستگاه های رایانه ای و لوازم الکترونیکی مانند کامپیوتر ، لپ تاپ ، کیبورد، موس ، فلش، اسپیکر، هارد اکسترنال و … مورد استفاده قرار می گیرد . این پورت الکترونیکی دارای سه نسخه است که آخرین نسخه USB نسخه ۳ است و ارتقاء یافته دو نسخه قبلی با سرعت بیشتر جهت انتقال داده ها و تبادل در اطلاعات می باشد. نسخه قبلی آن نسخه USB2 است که در ادامه مقاله به قابلیت های هر دونسخه و تفاوت آن ها با یگدیگر می پردازیم .

حتما همه شما سابقه کار با پورت های USB را داشته اید. نکته ای که در مورد USB ها وجود دارد این است که با گذشت زمان، نسل های مختلفی از آن ها توسعه داده شده که ممکن است در مواردی حتی شما را گیج کنند.

تفاوت ظاهری پورت USB2 و USB3

نخستین راه تشخیص فلش USB2 با USB3 و تفاوت مشهودی که می توان در این نوع فلش ها یافت، در رنگ پورت آن ها است. کانکتورهای داخلی USB 2.0 معمولا سیاه رنگ و USB 3.0 به رنگ آبی هستند. همچنین کانکتورهای پورت های USB 3.1 نیز معمولا دارای رنگ قرمز هستند.

تفاوت ظاهری usb3 با usb2

تفاوت سرعت USB2 با USB3

یکی از مهم ترین تفاوت بین USB2 و USB3 در سرعت انتقال داده های آن ها است. طبیعتا با بالا رفتن نسل یو اس بی ها، سرعت آن ها نیز افزایش خواهد داشت. سرعت USB 2.0 به مقدار ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه است. در حالی که سرعت USB 3.0 تقریبا ۱۰ برابر آن یعنی سرعت یو اس بی ۳ ۴۸۰۰ مگابیت بر ثانیه است. اما USB های ۳٫۱ پا را از این فراتر گذاشته اند و دارای سرعت ۱۰۰۰۰ مگابیت بر ثانیه هستند. یکی دیگر از مسائلی که در اینجا باید به آن توجه کرد.

سطح ولتاژ مورد نیاز USB

یکی از معدود مواردی که هیچ تفاوتی بین فلش های نسل ۲ و ۳ وجود ندارد، سطح ولتاژ مورد نیاز آن ها است. هر دوی این فلش ها به مقدار ولتاژ ۵ ولت برای کار کردن نیاز دارند. البته فلش های نسل ۳٫۱ به مقدار ۲۰ ولت برای عمل کردن نیاز دارند. این قابلیت به این فلش ها اجازه می دهد که از آن ها برای کار در دستگاه های بزرگ تر استفاده نمایند.

تفاوت در منبع تغذیه

در هر دو نسخه منبع تغذیه موجود متفاوت است به این صورت که منبع تغذیه تا توان انتقال ۱۰۰ میلی آمپر جریان را دارد. در نسخه سوم این توان انتقال داده به ۹۰۰ میلی آمپر می رسد که امکان شارژ هم زمان چهار دستگاه وجود دارد.

فلش یو اس بی 3 و یو اس بی 2

تعداد خطوط اتصال دهنده

نسخه سوم یو اس بی مجهز به 8 خط اتصال دهنده است و می تواند به طور همزمان به ارسال و دریافت داده بپردازد. این در حالی است که نسخه دوم این فناوری از چهار خط اتصال دهنده تشکیل شده است.

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/06
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد