منو

آموزش کامل نحوه تشخیص رژ لب بدون سرب و سالم

زیبایی و آراستگی ظاهری برای تمامی افراد از جمله خانم ها بسیار مهم است و به همین دلیل است که خانم ها به لوازم آرایش علاقه فراوانی دارند. هر روز میلیون ها نفر از رژ لب استفاده می کنند و این را در نظر نمی گیرند که مواد شیمیایی موجود در آن چه مظراتی برای سلامتیشان دارد.

تشخیص سرب داخل انواع رژ لب

نحوه تشخیص رژ لب بدون سرب

چند سالی است که شایعه وجود سرب در رژ لب بر سر زبان ها افتاده و برای برخی نگران کننده است، اما این موضوعات چقدر صحت دارد؟ آیا استفاده روزانه از رژ لب سلامتی را تهدید می کند؟ نحوه تشخیص رژ لب بدون سرب چگونه است؟ با توجه به اینکه تمام خانم ها به نوعی از این محصول استفاده می کنند حتی اگر میزان آن کم و در حد سالی یک بار باشد بر آن شدیم تا اطلاعات کاملی را در این مورد در اختیارتان قرار دهیم.

روش تشخیص رژ لب بدون سرب با طلا

یکی از روش های رایج برای تشخیص وجود سرب در رژ لب، تست رژ لب با طلا است. در این روش باید رژ لب را روی دست یا پارچه بزنید و سپس طلا را روی آن بکشید. با اصطکاک طلا اگر رژ تغییر رنگ داد و تیره شد، می تواند به معنای آن باشد که میزان سرب بالا است چون تصور بر این است که برخورد طلا و سرب باعث تغییر رنگ به سمت تیرگی می شود.

تشخیص سرب داخل رژ لب با طلا و حلقه

طلا باعث تیره شدن رنگ رژ لب خواهد شد

باید بگوییم که این فقط یک ترفند تبلیغاتی است و هیچ گاه نمی توانید با راهکارهای خانگی، میزان سرب موجود در رژتان را تشخیص دهید. بررسی این مساله تنها در آزمایشگاه امکان پذیر است. پس تشخیص سرب موجود در رژ لب با طلا نه تنها علمی نیست، بلکه کار بیهوده ای است که در اثر واکنش شیمیایی رژ لب و اکسیژن و طلا رخ می دهد!!! بسیاری از دانشمندان بر این باورند که تماس طلا با موم عسل هم دارای واکنشی با نتیجه مشابه است.

روش تشخیص سرب بر روی پوست لب

یکی دیگر از روش های رایج تشخیص وجود سرب در رژ لب بر مبنای واکنش پوست لب پس از استفاده از رژ لب است. برخی از خانم ها بر این باورند که اگر پس از استفاده از یک رژ لب، سطح لب دچار خشکی، کشیدگی و حالت پوسته پوسته شد آن رژ لب دارای میزان سرب بالایی است.

تشخیص سرب داخل رژ روی لب

پوسته پوسته شدن لب در اثر استفاده از رژ لب سرب دار

از سوی دیگر برخی از خانم ها تحت هیچ شرایطی حاضر به استفاده از رژ های ۲۴ ساعته نیستند که البته شاید باور آنها مبنی بر وجود سرب در این رژ لب ها کاملا منطقی به نظر برسد، زیرا میزان ماندگاری رژ لب به مقدار سرب استفاده شده در آن بستگی دارد. به همین دلیل برخی از خانم ها ترجیح می دهند رژ لب شان را تمدید کنند، اما رژ لب بدون سرب استفاده کنند.

ترکیبات موجود در رژ لب

یک مطالعه در سال 2013 توسط دانشگاه کالیفرنیا برکلی، میزان فلزات 32 رژ لب مختلف را مورد بررسی قرار داد. محققان آلومینیوم، منگنز (که می تواند باعث مشکلات عصبی شود) و تیتانیوم را در کلیه محصولات مورد آزمایش، پیدا کردند. در حالی که سه چهارم از محصولات حاوی سرب (که روی سیستم عصبی تأثیر می گذارد و می تواند باعث ناتوانی یادگیری در کودکان شود) بودند. بسیاری از رژهای مات و مایع لب نیز حاوی نیکل، کبالت و همچنین کادمیوم و کروم (که هر دو سرطان زا هستند) بودند.

رژ لب ها از مواد محافظتی uv، الکل، لوسیون، روغن، رنگدانه، موم و ویتامین های مورد نیاز تشکیل می شوند. به عبارت دیگر، در رژ لب های مختلف هم از مواد طبیعی و هم شیمیایی استفاده می شود اما نکته مهم میزان استفاده استاندارد از مواد شیمیایی است.

فرمول های که در خیلی از محصول ها مانند رژ لب و لاک ناخن یافت می شوند، باعث التهاب و تحریک پوست می شوند و در صورت استفاده بیش ازحد تأثیرات مضری خواهند داشت. رنگ های شیمیایی که در محصولات آرایشی به خصوص در رژ لب ها استفاده می شود، در صورت رعایت نکردن استانداردهای سازمان بهداشت، می توانند مشکل ساز باشند.

گاهی بی رنگ های شیمیایی برای ساخت یکرنگ خاص باهم ترکیب می شوند که می توانند علاوه بر عوارض پوستی، عوارض متعدد داخلی نیز داشته باشند. رژلب ها در طول روز چندین بار تمدید می شوند و احتمال اینکه با خوردن مواد غذایی مقداری از آن ها وارد بدن شود بسیار زیاد است، به این علت می توانند بسیار خطرناک باشند.

نحوه تشخیص سرب داخل رژ لب

عکس رژ لب قرمز

سرب در رژ ها چه مضراتی دارد؟

همان طور که گفتیم، میزان سرب موجود در انواع رژ لب به قدری نیست که سلامتی انسان را تهدید کند. این فلز اگر چه سمی است، اما برخلاف شایعات عامل بروز سرطان نیست. سرب می تواند به پیوندهای عصبی آسیب رسانده (بخصوص در بچه ها) و موجب بیماری های خونی و مغزی شود.

اصلی ترین منبع مسمویت با سرب رنگ های استفاده شده در دیوارها و چارچوب ها و لوله های آب خانه هایی است که بیش از ۴۰ سال از ساخت آنان می گذرد. کودکان کم تر از ۵ سال و زنان باردار اصلی ترین گروه های در معرض خطر تماس با سرب هستند. علائم مسمویت حاد با سرب بی اشتهایی، تحریک پذیری، استفراغ، تشنج و اغما است.

مسمومیت مزمن با آن علامت های چون تورم لثه با خطوط آبی روی لثه ها، احساس طعم فلزی در دهان، کاهش قدرت یادگیری و حافظه، هوش پایین، اختلالات رفتاری، لرزش، قولنج روده ای، درد عضلانی، افزایش فشار خون، کم خونی دارد.

چرا در رژ لب از سرب استفاده می شود؟

طبق ادعای سایت اتحادیه اروپا، سرب به عنوان ناخالصی یا آلودگی غیر عمدی در ترکیبات رژ وجود داشته و دلیلی وجود ندارد که آن را به عمد یا به دلایل سودجویی به این محصول وارد کنند.

در حقیقت در طی فرایندهای خالص سازی رنگدانه های به کار برده شده در رژ، مقادیری سرب نیز وارد این مجموعه می شود. این در حالی است که فناوری لازم برای حذف کامل این سرب، هنوز گسترده نشده است. با این که این میزان سرب در برابر سربی که از طریق تنفس در هوای شهرهای آلوده ای مثل تهران دریافت می کنیم، بسیار ناچیز است، اما هیچ توجیهی برای بی خطر بودن آن وجود ندارد. بنابراین نیاز به تولید رژ هایی عاری از سرب، در این بین مطرح می شود.

طبق گزارش سایت FDA مقدار مجاز برای سرب در محصولات آرایشی مانند رژ لب در حدود ۱۰-۲۰ ppm خواهد بود و تولید کننده محصول حق ندارد از این میزان تجاوز کند. البته می دانیم که در محصولات فیک و غیر مجازی که توسط تولید کنندگان غیر معتبر و بدون رعایت استانداردها عرضه می شود، تضمینی وجود ندارد که این میزان مقدار رعایت شود. بنابراین باید از خرید چنین محصولاتی به علت ارتباط مستقیم با سلامتی انسان، جدا اجتناب کرد.

انواع مختلف رژ لب

رژلب ارگانیک

وقتی از واژه ارگانیک برای محصولی مثل رژلب استفاده میکنیم، این به معنی این است که ترکیبات آن رژ بر پایه گیاهی است و در تولید آن از مواد شمییایی و مضر استفاده نشده است و یا در کمترین مقدار ممکن استفاده شده است و ضرری ندارد.

پیشنهاد مطالعه » راهنمای خرید رژ لب

نتیجه گیری

در نهایت باید گفت که بر اساس نتایج به دست آمده از جدیدترین تحقیقات، دلیلی برای نگرانی از بابت وجود سرب در رژ لب ها وجود ندارد. سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده است که در سال های گذشته پرسش های بسیار زیادی در خصوص وجود یا عدم وجود سرب در رژ لب و عوارض آن مطرح شده است.

سازمان غذا و دارو به دلیل حجم بالای این پرسش ها، تحقیقاتی را در این راستا آغاز کرد و در نهایت به این نتیجه رسید که در هیچ یک از رژ لب ها میزان نگران کننده ای از سرب وجود ندارد. همچنین در ماه دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی، سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد که میزان سرب استفاده شده در رژ لب ها بسیار کم است و این میزان موجب تحریک و ایجاد سلول های سرطانی نمی شود و برای بدن نیز کاملا بی خطر است.

در نتیجه تشخیص رژ لب بدون سرب یا سرب دار در نهایت کمک چندانی نخواهد کرد، به شما توصیه می شود تا رژ لب خود را از برندهای معتبر و فروشگاه های آرایشی شناخته شده تهیه و خریداری نمایید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
آیا وجود سرب در رژ لب خطرناک است؟
بستگی به میزان و درصد سرب موجود در ترکیبات رژ لب دارد، اکثر تولید کنندگان رژ لب از درصد استاندارد سرب (آن هم به طور ناگذیر) استفاده می کنند اما این میزان ممکن است در محصولات غیر بهداشتی و تقلبی زیاد و استفاده روزمره از آن برای سلامتی مضرر باشد.
از کجا بفهمیم رژ لب سرب دارد؟
روش های خانگی تشخیص سرب در رژ لب مانند کشیدن طلا روی رژ لب و سیاه شدن آن کاملا غیر واقعی و نادرست است و تنها در آزمایشگاه می توان وجود سرب در محصولات آرایشی را تشخیص داد. علاوه بر آن وجود سرب در رژ لب ها به میزان ناچیز، قابل چشم پوشی است.
آیا رژ لب های ۲۴ ساعته و ماندگار حاوی سرب هستند؟
اکثر رژلب ها دارای محصولات طبیعی مانند موم عسل هستند که داخلشان مقداری سرب وجود دارد. این گزاره برای رژهای ۲۴ ساعته نیز صدق می کند اما مقدار آن به قدری کم است که هیچ تهدیدی برای سلامتی محسوب نمی شوند.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/14
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
رژ لب مایع کالیستا مدل Vivid Shine نارنجی کرم شماره S32
رژ لب مایع کالیستا مدل Vivid Shine نارنجی کرم شماره S32
رژ لب مایع شون سری Velvet Matt جلوه مات شماره M21
رژ لب مایع شون سری Velvet Matt جلوه مات شماره M21
رژ لب مایع والانسی مدل 4 شماره 005
رژ لب مایع والانسی مدل 4 شماره 005
رژ لب مایع این لی بدون سرب مدل Whisper شماره S110
رژ لب مایع این لی بدون سرب مدل Whisper شماره S110
رژ لب مایع کالباسی موتاک مدل ویتامینه شماره 229
رژ لب مایع کالباسی موتاک مدل ویتامینه شماره 229
رژ لب کالباسی براق استودیو میکاپ مدل Luster Gloss شماره 03
رژ لب کالباسی براق استودیو میکاپ مدل Luster Gloss شماره 03
رژلب کالباسی صورتی جامد دایانا مدل Matte شماره 09
رژلب کالباسی صورتی جامد دایانا مدل Matte شماره 09
رژ لب کالباسی جامد این لی مدل Toffee شماره 410
رژ لب کالباسی جامد این لی مدل Toffee شماره 410
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد