منو

نحوه تشخیص توپ فوتبال اصل و اورجینال از توپ فوتبال تقلبی

مهم ترین و ضروری ترین وسیله برای انجام بازی فوتبال، توپ می باشد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای انجام بازی فوتبال، کفش فوتبال یا لباس مخصوص فوتبال نداشته باشید و بدون آن ها بازی کرده باشید. ولی مطمئنا بدون توپ فوتبال نمی توانید بازی کنید. پس باید قبول کرد که توپ فوتبال نسبت به بقیه محصولات فوتبالی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در هنگام خرید توپ فوتبال باید نکاتی را در نظر بگیرید تا به جای جنس اصل و استاندارد جنس تقلبی را با هزینه بالا نخرید. البته اگر استفاده شما از توپ فوتبال به صورت حرفه ای و نیمه حرفه ای نباشد لازم نیست جنس اصل و نسبتا گران قیمت را تهیه کنید! ما قصد داریم در این مقاله به بررسی روش های تشخیص توپ اصل و اورجینال از توپ فوتبال فیک و تقلبی بپردازیم.

تشخیص توپ فوتبال اصل و اورجینال

نحوه تشخیص توپ فوتبال اصل از تقلبی و فیک

توپ فوتبال اورجینال، کپی یا متفرقه، کدام مناسب شماست؟

یکی از مواردی که معمولا افراد را برای خرید توپ دچار دغدغه کند این است که برای خرید توپ چه مقداری باید هزینه کنند.

آیا باید توپ فوتبال اورجینال تهیه کنند یا نه؟ آیا با خرید توپ فوتبال ارزان قیمت نیاز آن ها برطرف می شود یا نه؟ تفاوت میان توپ فوتبال اورجینال و غیر اورجینال در چیست؟ و سوالات دیگر مانند اینها. بیشترین عاملی که برای اینکه شما چقدر برای خرید توپ هزینه کنید مهم است، این است که شما در طول هفته چقدر از توپ استفاده می کنید و اینکه می خواهید از یک توپ چند سال استفاده کنید.

اگر بخواهیم یک مثال برای شما عزیزان بزنیم، فرض کنید شما به دنبال خرید یک توپ فوتسال هستید و در طول هفته دو جلسه دو ساعتی می خواهید از توپ استفاده کنید. برای این منظور اصلا نیازی نیست که شما توپ فوتسال اورجینال تهیه کنید و توپ فوتبال های کپی کاملا نیاز شما را برطرف می کند.

در مجموع دو عامل برای اینکه شما چه نوع توپی تهیه کنید بسیار مهم می باشد. اول اینکه در طول هفته چند ساعت از توپ استفاده میکنید و اینکه میخواهید عمر توپ چند سال باشد.

توپ فوتبال اورجینال

خرید توپ فوتبال اورجینال زمانی پیشنهاد می شود که شما بیش از 5 روز در هفته از توپ استفاده میکنید یا اینکه در طول روز چندین سانس از توپ استفاده می کنید. توپ فوتبال اورجینال برای استفاده بالا در طول هفته و عمر مفید بالای دو سال مناسب است. در واقع باید گفت که توپ فوتبال اورجینال برای کسانی مناسب است که بصورت روزانه و حرفه ای از توپ استفاده میکنند. یا مربیان و زمین داران که می خواهند یک توپ فوتبال با کیفیت داشته باشند و دائم آن را در اختیار بازیکنان قرار دهند.

برندهای مختلف توپ فوتبال

عکس توپ فوتبال اصل برند لالیگا

توپ فوتبال های کپی

توپ فوتبال های کپی مناسب برای کسانیست که دو الی سه جلسه در هفته از توپ استفاده می کنند و توپ با عمر بالای یک سال می خواهند. البته قابل ذکر است که در بسیاری از موارد این مدل توپ ها چندین سال عمر می کنند. ولی حداقل عمر مفید آن ها یک سال است.

توپ فوتبال متفرقه

این مدل توپ ها اصلا برای افرادی که حرفه ای و نیمه حرفه ای بازی می کنند مناسب نیست. معمولا از این مدل توپ ها برای کودکان که استفاده زیادی از توپ ندارند و حرفه ای بازی نمی کنند استفاده می شود. با افرادی که به دنبال خرید توپ فوتبال ارزان برای استفاده در دوره کوتاه مدت دارند. عمر مفید این توپ ها در صورت استفاده مداوم معمولا زیر شش ماه می باشد.

اگر بخواهیم در مورد قیمت این مدل توپ ها هم یک بازه ای به شما بدهیم قیمت توپ فوتبال اورجینال از 500 هزار تومن تا بعضا چند میلیون تومان است. توپ فوتبال های کپی قیمت بین 200 تا 400 هزار تومان و توپ های فوتبال متفرقه زیر 100 هزار تومن قیمت دارند.

توپ فوتبال برندهای مختلف

برای صنعت تولید توپ در دنیا چند برند معروف کار تولید و عرضه توپ فوتبال را انجام می دهند. برند نایک، آدیداس، مولتن، استار، آل اشپرت و پوما معروفترین و باکیفیت ترین توپ های فوتبالی هستند. اما آن چیزی که مهم می باشد این است که کدام یک از این برند ها برای انتخاب مناسب می باشد.

تشخیص توپ فوتبال اصل و اورجینال از تقلبی

در حالت کلی باید گفت که تمامی این برند ها از لحاظ کیفیت دارای کیفیت مناسبی هستند و انتخاب اینکه کدام مدل مناسب تر است بیشتر بستگی به سلیقه و تجربه افراد در استفاده از توپ فوتبال دارد. به عنوان مثال توپ فوتسال مولتن یا توپ فوتسال استار از پرفروشترین توپ های استفاده شده در چند سال اخیر بین افراد بوده است و اکثرا از این توپ ها کاملا راضی بوده اند.

در مجموع باید گفت رقابت بین این برند ها بسیار بالا می باشد و همه این برند ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشند.

چطوری توپ فوتبال یا فوتسال مناسب خود را خریداری کنیم؟

اکنون می خواهیم راه های مختلف انتخاب و خرید بهترین توپ فوتبال را تحلیل نماییم. به نظر شما بهترین روش برای خرید توپ فوتبال کدام است.

1- خرید از نمایندگی اصلی

شاید اولین روشی که به ذهن می رسد این باشد که شما به نمایندگی های مختلف مراجعه نمایید و توپ مورد نظر خود را تهیه نمایید. مزیت این روش این است که شما می توانید توپ اورجینال اصل خریداری نمایید.

ولی این روش دارای معایب خاص خود نیز می باشد. اول اینکه شما حتما باید توپ اورجینال تهیه نمایید که قیمت آن به مراتب بالاتر از توپ های دیگر می باشد که طبق توضیحی که در بالا اشاره شد ممکن است این توپ اصلا مناسب شما نباشد. عیب دوم این است که اگر شما بخواهید چند برند مختلف را بررسی کنید باید حتما به نمایندگی هر کدام مراجعه نمایید که ممکن است بعضا با هم فاصله مکانی زیادی داشته باشند. سوما اینکه در بسیاری از شهرها، نمایندگی های مختلف وجود ندارد و دسترسی به آن ها بسیار سخت می باشد.

2 - مراجعه به بازار و خرید محصولات

راه دیگری که شما عزیزان می توانید برای خرید توپ فوتبال از آن استفاده کنید این است که به بازار مراجعه کنید و با گشتن در بازار محصول مورد نظر خود را انتخاب و تهیه نمایید. مزیت این روش این است که شما می توانید با قیمتی به مراتب پایین تر نسبت به نمایندگی توپ مورد نظر خود را خریداری کنید.

خرید توپ فوتبال اصل از فروشگاه

خرید توپ فوتبال اصل و اورجینال از فروشگاه

اما این روش هم مانند روش اول بدون عیب نیست. اگر بخواهیم از معایب این روش برای شما عزیزان بگوییم اولا اینکه مثل روش اول در خیلی از شهر ها بازار مناسب برای این محصولات موجود نمی باشد. اگر شما تهران و بازار منیریه را فاکتور بگیرید، در اکثر شهرهای ایران، شاید نتوانید جایی را پیدا کنید که توپ های فوتبالی و فوتسالی جدید را مشاهده و با مقایسه محصولات مختلف خریداری کنید. دوما استفاده از این روش مستلزم صرف زمان بسیار زیادی است و حتی ممکن است شما بعد از گذاشتن زمان طولانی برای خرید، محصول مورد نظر خود را پیدا نکنید.

3 - خرید از یک فروشگاه معتبر که نیاز شما را کاملا برطرف کند

در این روش می خواهیم به شما عزیزان راهی را پیشنهاد بدهیم که در سریعترین حالت ممکن، به روز ترین توپ های فوتبالی و فوتسالی را مشاهده و خریداری نمایید. شما می توانید به جای اینکه به نمایندگی یا بازار مراجعه کنید، در هر جایی که هستید با موبایل یا کامپیوتر خود اقدام به خرید کنید.

نحوه تشخیص توپ فوتبال اصل از تقلبی

محل اتصال تکه های توپ به یکدیگر یا به اصطلاح دوخت توپ را بررسی کنید

یکی از مهمترین قسمت های توپ که قبل از خرید باید به آن توجه داشته باشید محل اتصال تکه های توپ به یکدیگر است. بررسی کنید که این تکه ها به خوبی به یکدیگر دوخته شده باشند. اگر دنبال یک توپ خوب هستید دقت کنید که تکه های آن با چسب یا روش های دیگر اتصال به هم متصل نشده باشند چرا که احتمال آسیب دیدن اتصال در این حالات بیشتر است.

برسی نقاط اتصال بین دوخت توپ

کیفیت دوخت توپ فوتبال اصل کاملا مشخص می باشد

خودتان را از شر خرید چندباره توپ رها کنید سراغ توپ هایی بروید که تکه های آن به هم دوخته شده باشد چرا که این مدل توپ ها ماندگاری بیشتری دارند و لازم نیست زود به زود آن ها را جایگزین کنید. تکه های توپ های حرفه ای معمولا با دست به هم دوخته می شوند و کیفیت و دوام بیشتری دارند، در حالی که تکه های توپ های ارزان تر به وسیله ماشین به هم دوخته می شوند.

تعداد تکه های توپ را بشمارید

بسته به نوع توپ، توپ های فوتبال معمولا از ۸ تا ۳۲ تکه تشکیل می شوند. دقت داشته باشید که تعداد تکه های یک توپ روی نحوه حرکت آن و بازی کردن با آن تاثیر می گذارد. به این ترتیب که:

  • هرچه تعداد تکه های یک توپ کمتر باشد، سرعت حرکت آن بیشتر است.
  • هرچه تعداد تکه های یک توپ بیشتر باشد، راحت تر می توان آن را کنترل کرد.

تکه های توپ فوتبال اصل

تعداد تکه های توپ فوتبال اصل 8 تا 32 عدد می باشد

به عنوان مثال در لیگ حرفه ای آمریکا (MLS) از توپ هایی استفاده می شود که از ۱۸ تکه تشکیل شده اند که تعادل قابل قبولی میان سرعت حرکت توپ و میزان راحت بودن کنترل آن برقرار باشد.

به وزن توپ و میزان سفتی و نرمی آن دقت کنید

توپی را انتخاب کنید که جنس آن آنقدر سفت نباشد که ضربه زدن به آن باعث آزارتان شود و برای پا و سرتان مشکل ایجاد کند. توپی نخرید که وزن زیادی داشته باشد و از جنسی باشد که هیچ گونه انعطافی ندارد. سراغ توپ هایی که خیلی نرم هستند هم نروید. چون هنگام حرکت انحراف بیشتری پیدا می کنند و نمی توان با آن ها هدف گیری خیلی دقیقی داشت.

درمورد وزن توپ هم باید بگوییم که بهتر است به دنبال سبک ترین توپ هایی که می توانید پیدا کنید باشید. اگر در یک لیگ یا مسابقات بخصوصی شرکت می کنید از مسئولان برگزاری در مورد وزن توپ مورد استفاده در آن مسابقات بپرسید و توپی با همان وزن برای تمرین تان تهیه کنید. اگر هم در مسابقات خاصی شرکت نمی کنید وزن مناسب برای توپ ها در سایزهای مختلف به صورت زیر است

  • توپ های سایز ۵ معمولا باید وزنی بین ۳۹۷ تا ۴۵۴ گرم داشته باشند.
  • توپ های سایز ۴ معمولا باید وزنی بین ۳۴۰ تا ۳۶۹ گرم داشته باشند.
  • توپ های سایز ۳ معمولا باید وزنی بین ۳۱۲ تا ۳۴۰ گرم داشته باشند.

ببینید لایه داخلی توپ از جنسی است

به توضیحاتی که از طرف شرکت در مورد توپ ارائه شده دقت کنید. معمولا لایه داخلی توپ را از جنس بوتیل «butyl» یا لاتکس «latex» می سازند. بهتر است توپی را انتخاب کنید که از لاتکس در تولید آن استفاده شده باشد چون کار با آن و انجام حرکات تاکتیکی با آن بهتر است. البته لاتکس نقطعه ضعف هم دارد و آن این است که زودتر باد توپ خالی می شود و باید دفعات بیشتری توپ تان را مجددا باد کنید.

به جنس لایه رویی (بیرونی) توپ هم دقت کنید

جنس لایه رویی و تکه های توپ های مدرن معمولا یا از PU «پلی اورتان» ساخته می شود، یا از PVC «پلی اتیلن کربنات». هر کدام از این نوع توپ ها نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارند که می توانید بر اساس نیازتان یکی را انتخاب کنید. البته دقت کنید که مدل هایی که از هر کدام از این دو نوع استفاده می کنند لزوما کیفیت یکسانی ندارند. یعنی مثلا بین توپ های PVC، هم مدل باکیفیت وجود دارد هم بی کیفیت. برخی از توپ ها هم هستند که به روش سنتی و با استفاده از چرم ساخته می شوند. نکات مربوط به این سه جنس عبارتند از:

جنس لایه رویی توپ فوتبال اصل

  • PU : برای کارهای تکنیکی مناسب تر است و معمولا برای مسابقات از این نوع توپ ها استفاده می شود.
  • PVC : دوام بیشتری دارد و بیشتر به عنوان توپ تمرین از این نوع تو پ ها استفاده می شود.
  • چرم: هنوز برخی توپ ها از این جنس تولید می شوند اما چون آب را به خود جذب می کنند و در مقابل رطوبت مقاوم نیستند، رو به منسوخ شدن است.

کیفیت چاپ رو توپ

با بررسی ظاهری توپ فوتبال اصل متوجه کیفیت چاپ نوشته های روی توپ خواهید شد. در توپ های تقلبی و فیک معمولا به کیفیت و زیبایی چاپ نوشته ها و برند روی توپ توجه زیادی نمی شود و خطوط موجود یک دست نمی باشند.

توپ فوتبال اصل باید دارای برچسب رسمی باشد که شامل نام تولید کننده، شماره مدل، وزن، اندازه و تایید فدراسیون فوتبال باشد. بررسی کنید که برچسب روی توپ درست چاپ شده باشد و هیچ گونه خطای املایی یا نشانه گذاری ندارد.

مشاهده تصاویر و ویدیوها

شما می توانید تصاویر و ویدیوهای توپ فوتبال اصل را بررسی کنید تا با نحوه ساخت و شکل آن آشنا شوید. در اینترنت می توانید به راحتی تصاویر و ویدیوهایی از توپ های فوتبال اصل را پیدا کنید و با مقایسه با توپی که قصد خرید آن را دارید، می توانید تشخیص دهید که آیا توپ فوتبالی که در دست دارید اصل است یا خیر.

عکس توپ فوتبال آدیداس اصل

عکس توپ فوتبال اصل آدیداس

پیشنهاد مطالعه » راهنمای خرید انواع توپ فوتبال

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین برندهای توپ فوتبال کدامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای توپ فوتبال جهان می توان به برند بتا، مولتن، میکاسا، فاکس، استار، دونیک، آلشپرت، ویلسون، آدیداس، یونکس، هد، نایکی، پوما و دربی اشاره کرد.
مهمترین نکات تشخیص توپ فوتبال اصل کدامند؟
از مهمترین و شاخص ترین پارامترهای هنگام تشخیص توپ فوتبال اصل توجه به محل اتصال تکه های توپ، تعداد تکه های توپ، وزن توپ و میزان سفتی و نرمی، جنس لایه داخلی و لایه رویی، کیفیت چاپ روی توپ می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/12/06
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
توپ فوتبال مدل دوختی جام ملتهای آسیا چمنی سایز ۵
توپ فوتبال مدل دوختی جام ملتهای آسیا چمنی سایز ۵
توپ فوتبال دربی استار مدل چمنی سایز ۴
توپ فوتبال دربی استار مدل چمنی سایز ۴
توپ فوتبال جنس چرم سالنی مدل Krasava سایز 5
توپ فوتبال جنس چرم سالنی مدل Krasava سایز 5
توپ فوتبال سایز 5 مدل لالیگا 2021 چهل تکه
توپ فوتبال سایز 5 مدل لالیگا 2021 چهل تکه
توپ فوتبال مولتن اصل سری حرفه ای مخصوص زمین چمن سایز 5
توپ فوتبال مولتن اصل سری حرفه ای مخصوص زمین چمن سایز 5
توپ فوتبال بتا جنس لاستیکی سایز ۴
توپ فوتبال بتا جنس لاستیکی سایز ۴
توپ فوتبال بتا مدل چهار جام جهانی الرحله جنس لاستیکی
توپ فوتبال بتا مدل چهار جام جهانی الرحله جنس لاستیکی
توپ فوتبال جنس چرم مصنوعی پی وی سی سایز 2
توپ فوتبال جنس چرم مصنوعی پی وی سی سایز 2
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد