منو

ترامپولین چیست؟ راهنمای خرید ترامپولین خوب با قیمت مناسب

ترامپولین چیست؟

ترامپولین (Trampoline) تشک پرش یا جامپینگ فیتنس در میان کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان وسیله ای بسیار محبوب است و در اصل نام یک شاخه ورزشی از ژیمناستیک است، که امروزه به وسیله ای که به جهت انجام این ورزش استفاده می شود نیز ترامپولین می گویند.

ترامپولین به معنی پرش بلند و محکم است و در بین مردم عموما با نام تشک پرش درجا و جامپینگ شناخته می شود. پریدن روی ترامپولین بی شک بهترین و فوق العاده ترین ابداع بشر در حوزه ورزش است. حرکات ریتمیک بالا و پایین که به سبب جاذبه ناشی می شود هر عضله و سلولی را درگیر می کند و اثرات شفابخشی را به بار می آورد.

راهنمای خرید ترامپولین

راهنمای خرید ترامپولین بزرگسالان و کودکان

دستگاه ترامپولین از یک صفحه لاستیکی که با تعدادی فنر و یا حلقه های کشی به فریمی فلزی و پایه دار به اشکال مختلف مانند دایره و یا چندضلعی وصل شده و با ارتفاعی از زمین به ورزشکار اجازه می دهد پرش های متوالی یا جامپینگ را روی آن انجام دهد.

در گذشته ترامپولین وسیله ای تفریحی برای کودکان بود که ضمن پر کردن زمان بازی ، به آن ها برای افزایش توانایی حفظ تعادل کمک می کرد. اما تحقیقات بعدی نشان داد این وسیله نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان و سالمندان، حتی ورزشکاران حرفه ای نیز بسیار مفید است؛ این در حالی است که امروزه فضانوردان نیز برای بالابردن آمادگی جسمانی و کاهش عوارض بی وزنی ،از این وسیله بهره می گیرند.

انواع ترامپولین

بعضی از افراد نوع ترامپولین را بر اساس اندازه حیاط یا محیط داخلی خانه شان انتخاب می کنند. دیگران تمایل دارند تا چند عدد از آنها را در باشگاه ورزشی خود داشته باشند، به هر حال انتخاب ها متفاوت هستند.

ترامپولین گرد

اینها به عنوان ترامپولین های تفریحی برای استفاده در منزل و فضای باز شناخته می شوند، ایده آل برای استفاده گهگاهی یا تفریحی کم. اینها رایج ترین نوع ترامپولین ها هستند که در ابعاد و کیفیت های مختلف طراحی شده اند. آنها با توجه به کیفیت، در اندازه 5 متری (قطر) و در محدوده بسیار وسیعی از قیمت ها یافت می شوند. نسخه های کوچک تر تا 250 سانتی متر نیز برای کودکان قابل خریداری هستند. فرم دایره ای آن به آسیب کمتر در حین پرش کمک می کند، زیرا در هر بار پرش به دلیل نیروی گریز از مرکز، کاربر به سمت مکرز ترامپولین رهنمون می شود.

ترامپولین گرد

عکس ترامپولین گرد حفاظ دار

ترامپولین مستطیلی

اینها برای ژیمناستیک کارهای حرفه ای و نیمه حرفه ای ساخته شده است. اگر فضای زیادی ندارید، به دلیل شکل مستطیل آنها ممکن است انتخاب مناسبی برایتان نباشد. اما اگر در منزل خود حیاط خلوت دارید و ورزش ژیمناستیک را دنبال می کنید، انتخابی عالی هستند. آنها کمی متفاوت تر از مدل های گرد هستند و به دلیل شکل خاص خود افراد به مرکز ترامپولین فرود نمی آیند. شما به تنهایی تصمیم می گیرید جایی که دوست دارید فرود آیید. همچنین برای کسانی که نیاز به پرش های بلند دارند، آنها بهترین انتخاب هستند.

ترامپولین مستطیلی

عکس ترامپولین مستطیلی حفاظ دار در محوطه باز

ترامپولین های بیضی

این نوع از ترامپولین معمولا بخاطر شکل خاصشان، از سطح بیشتری برای پریدن برخوردارند. این فضای پرش بیشتر، علاوه بر سطح بلند و دراز آن باعث می شود تا لذت پریدن دوچندان شود. این مدل از ده سال پیش شروع به درخشیدن کرد و تاثیر بسزا و عالی ای داشته است. این مدل چیزی بین نوع مستطیل و گرد بوده و مسلما این مسئله مزایایی را به آن بخشیده است. سطح بزرگتر است و نیازمند تلاش بیشتری از سمت شخص بوده تا نتیجه خوبی بدست بدهد.

ترامپولین چند وجهی (چند ضلعی)

اینها بزرگ و امن هستند و هر ثانیه استفاده از آنها مساوی است با لذتی بی انتها. همانطور که آنها تفاوت کمی نسبت به ترامپولین های گرد دارند، ولی معمولا برای ژیمناست کارهای نیمه حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. آنها هم تمایل به فرود افراد به مرکز را ندارند و به طور کلی همانند مدل های مستطیلی هستند.

مینی ترامپولین

اگر در خانه فضای محدودی دارید، مینی ترامپولین ممکن است همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید. آنها به اندازه کافی کوچک هستند و به راحتی در گوشه ای از خانه ذخیره می شوند، همچنین ارزان تر از مدل های دیگر ترامپولین نیز هستند.

مینی ترامپولین

تمرین با این مدل ها بر تمام عضلات بدن تاثیر می گذارند، دامنه حرکت و پرش در آنها کمتر است، ولی تحرک در آنها بیشتر از دیگر انواع ترامپولین است. حرکت های سریع پا باعث افزایش کالری سوزی و در نتیجه کاهش وزن می شود. مینی ترامپولین ها در بسیاری از باشگاه های ایروبیک به صورت جمعی و به همراه پخش موسیقی هیجان انگیز، انجام می شود.

فواید ورزش ترامپولین چیست

1 - جذب بهتر اکسیژن

در مطالعه چهار دانشمند ناسا در خصوص «توزیع شتاب در بدن هنگام دویدن و پریدن» مشخص شد پریدن روی ترامپولین بسیار بیشتر از دویدن روی تردمیل در جذب اکسیژن موثر است. این تفاوت در محیط آزمایش حتی به ۶۸ درصد هم رسید.

2 - کمک به دستگاه لنفاوی

دستگاه لنفاوی متشکل از غدد لنفی (از جمله طحال و لوزه ها و …) است که با کمک رگ های لنفی نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارد. این سیستم حیاطی در بدن با جذب و انتقال باکتری ها و سموم و همچنین جذب آب میان بافتی نقش پاکسازی بافت های بدن را بر عهده دارد.

جالب اینجا است که سیستم لنفاوی فاقد پمپی مانند قلب برای به جریان انداختن مایع لنفی است و تنها با تحرک بدن و با جریان آب میان بافتی می تواند مواد زائد و سموم بدن را دفع کند و جست و خیز روی ترامپولین به این تحرک ضروری کمک می کند.

3 - بهبود توان تعادلی

پرش های متوالی روی ترامپولین سیستم تعادلی بدن را به خاطر تغییر پیاپی مرکز ثقل بدن به چالش می کشد و موجب هماهنگی بیشتر اعصاب و عضلات می شود.

ترامپولین مخصوص باشگاه بانوان

ورزش در باشگاه ژیمناستیک بانوان با ترامپولین دسته دار چند ضلعی

4 - تقویت استخوان ها با جامپینگ

سلول های استخوانی تنها سلولهایی در بدن هستند که نوسانات فشار بر روی آنها باعث افزایش سرعت بازسازی و در نتیجه افزایش تراکم بافت استخوانی می شوند. ترامپولین تنها دستگاهی است که با اعمال فشارهای منظم و ریتمیک بر استخوان ها به بازسازی آن ها و در نتیجه مقابله با پوکی استخوان کمک می کند.

5 - کاهش وزن و افزایش شادابی و نشاط

با ورزش ترامپولین و استفاده از این دستگاه، با توجه به تحرک و فعالیت انجام شده، اندروفین و سروتونین ترشح شده در بدن منجر به نشاط و شادابی و در نتیجه کاهش علایم افسردگی می شود.

6 - انعطاف پذیری

پریدن بر روی ترامپولین با افزایش طول عضلات، آنها را تقویت کرده و منجر به بهبود انعطاف پذیری می شود.

7 - افزایش قدرت و کارایی قلب

ترامپولین نیز مانند هماهنگی تمرینات ایروبیک عمل کرده و میتواند تمام بدن را از داخل و خارج تقویت کند. حتی سلول های کبدی، کلیه، مثانه، قلب و ریه عملکرد بهتری از خود نشان خواهند داد.

8 - کاهش کلسترول و فشار خون

اینکه شما بر روی ترامپولین پرش کنید، آسیب به مفاصل شما تشدید نمی شود بلکه سطح کلسترول خون، فشار خون و تری گلیسیرید خون به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. همچنین از طریق سیستم لنفاوی بدن برای سم زدایی عملکرد بهتری از خود نشان می دهد.

راهنمای خرید ترامپولین

نکات مهم هنگام خرید ترامپولین

شکل ظاهری محصول

اولین نکته در خصوص خرید ترامپولین توجه به شکل ظاهری آن است که می تواند از نوع دایره ای، مستطیلی و یا مربعی باشد. معمولا اکثر کسانی که از این مدل تشک پرشی می خواهند در فضای کوچک خود و یا بصورت تک نفره ای استفاده کنند از مدل های دایره ای و کسانی هم که می خواهند بصورت چند نفره ای از این مدل محصولات ورزشی بهر ببرند به سراغ خرید مدل های مستطیلی شکل می روند.

سایز ترامپولین

دومین مورد برای انتخاب ترامپولین توجه به سایز یا همان اندازه کلی محصول است که در این خصوص ترامپولین ها به سه دسته: کودکان، نوجوانان و همچنین بزرگسالان طبقه بندی می شوند و این شما هستید که باید متناسب با سن و سال خود و همچنین کوچکی یا بزرگی فضایی که قصد استفاده از محصول مورد نظرتان را در ان کرده ید، خرید خود را انجام دهید.

ساده یا حفاظ دار

اینکه ترامپولین شما دارای حفاظ و یا فاقد آن باشد، موضوعی است کاملا سلیقه ای؛ منتهای مراتب حواستان را جمع کنید که اگر قصد پرش های بلند با استفاده از تشک جامپینگ خود را کرده اید، حتما از مدل های حفاظ دار استفاده کنید تا به هنگام بلند شدن از روی تشک، خدایی ناکرده دچار انحراف و سقوط بر روی دیگر نقاط نشوید.

حداکثر وزن قابل تحمل

از دیگر فاکتورهای اساسی در انتخاب و خرید ترامپولین توجه به بیشینه وزنی است که محصول انتخابی شما می تواند آن را تحمل کند. بدیهی است که مدل های کودکانه از قابلیت تحمل وزن کمتر و مدل های مخصوص بزرگسالان از توانایی و قدرت بیشتری برای تحمل وزن نهایی وارده بر روی خود برخوردارند. به هرحال در این خصوص به تعداد نفرات و همچنین وزن آنانی که قرار است از ترامپولین شما استفاده کنند، بایستی توجه نمود.

عکس ترامپولین کودکان

بازی کودکان با ترامپولین

جنس فریم

توجه به جنس فریم یا همان قاب ترامپولین از دیگر نکات مهمی است که در خرید محصول بایستی به آن توجه نمایید. معمولا ساختار این نوع از تشک های پرشی را از نوع فولاد در نظر می گیرند که هم مقاومت خوبی در برابر فشار دارد و هم کاملا ضد آب و مقاوم در برابر زنگ زدگی می باشد.

خصوصیات پایه

در هنگام خرید ترامپولین مورد نظرتان از اندازه پایه ها، نوع نصب آنان به فریم محصول و همچنین تاشو بودن یا نبودن آن نیز غافل نشوید. معمولا ترامپولین های کوچک از تعداد پایه های کمتر و محصولات سایز بزرگ آن ها از پایه هایی بیشتری جهت حفاظ تعادل و مقاومت خود در برابر فشار پرش افراد بر روی صفحه شان برخوردار هستند.

ویژگی های جانبی

توجه به پد و کاور دوخته شده، ضربه گیر، کیفیت فنرهای به کار رفته بر روی محصول به انضمام دسته دار بودن یا نبودن آن در مدل های ساده و همچنین قابلیت نصب بر روی دستگاه های الکترونیکی جهت خروجی اطلاعات شما مبنی بر نوع و میزان تحرکاتتان بر روی تشک از نظر کالری مصرفی و زمان و … همگی از جمله امکانات جانبی هستند که در هنگام خرید یک ترامپولین خوب و باکیفیت حتما باید به آن توجه لازم را داشته باشید.

قیمت ترامپولین

قیمت ترامپولین از چند صد هزار تومان آغاز و تا چند میلیون تومان نیز ادامه پیدا می کند. با این حال یادتان باشد تنوع قیمتی در بازار ایران نباید شما را وادار به خرید مدل و یا محصولی کند که مناسب نوع نیازتان نیست! به همین خاطر پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام به خریدتان حتما با مطالعه نکات گفته شده در این مطلب از کم و کیف تشک جامپینگی که مورد نیازتان است، اطلاع حاصل نمایید.

بهترین مدلهای ترامپولین

عکس ترامپولین مخصوص کودکان

راهنمای نگهداری از ترامپولین

  • در ابتدا سعی کنید با توجه به نوع فضای خود و همچنین مسقف بودن و یا روباز بودن آن اقدام به خرید ترامپولین مورد نیازتان کنید.
  • از استفاده محصول در شرایط آب و هوایی نامساعد و همچنین بارانی بپرهیزید.
  • هیچگاه با لباس های بسیار تنگ و یا بیش از اندازه سایز بزرگ به روی تشک پرشی خود نروید!
  • در حین استفاده از محصول، سیگار نکشید.
  • به میزان تحمل وزن ترامپولین خود توجه داشته و از وارد کردن وزن بیشتری بر روی آن جدا اجتناب نمایید.
  • از ترامپولین خود در بازه های زمانی طولانی مدت استفاده نکرده و سعی کنید در هنگام پرش خود بر روی مرکز تشک آن فرود آیید.

ترامپولین خانگی

انواعی از این وسیله برای استفاده در منزل وجود دارد که از خاصیت اِلاستیکی کمتری برخوردار است و امنیت آن نیز بیشتر است. ترامپولین خانگی را می توان در حیاط منزل استفاده کرد و یا مدل هایی با قدرت پرش کمتر را نیز حتی در خود منزل می توان قرار داد. البته که باید مراقب بود و موارد امنیتی و ایمنی را نیز رعایت نمود. با بهره گیری از این وسیله علاوه بر سپری کردن اوقاتی خوش و مفرح می توانید به تقویت دستگاه ایمنی خود کمک بسزایی کنید.

ترامپولین کودک

مدل هایی از آن نیز برای کودکان عرضه شده است که قدرت پرش به مراتب کمتری نسبت به مدل های بزرگسال برای آن در نظر گرفته شده است. با این حال بازی با این وسیله برای کودکان احتیاج به نظارت مستقیم و رعایت ایمنی کامل دارد. ترامپولین کودک باید در فضایی مناسب نصب گردد و دور و بر آن خالی باشد. این وسیله تا حدود 100 کیلوگرم وزن را تحمل کرده و برای تناسب اندام مفید می باشد. ترامپولین کودک به رشد عضلات کودک کمک کرده و هیجان زیادی را برایش به همراه خواهد داشت.

جهت کسب اطلاعات کامل درباره ترامپولین کودکان به مقاله (راهنمای خرید ترامپولین کودک) مراجعه فرمائید، همچنین در صورت نیاز به خرید اینترنتی انواع ترامپولین کودک در همان صفحه نمونه های پرفروش ترامپولین خانگی کودکان با قیمت مناسب گردآوری شده است.

ترامپولین کودک

چگونگی استفاده از ترامپولین

اگر به ورزش ترامپولین علاقمند هستید برای اینکه بتوانید آن را انجام دهید باید بر روی تشک بروید و بر روی پاهای خود بایستید، سپس پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و کمی دست هایتان را خم کنید و ساعد خود را بر روی دستگیره ترامپولین قرار دهید.

کمی زانوها را خم کنید و سپس به سمت بالا و پایین بپرید. دقت کنید که نباید بیشتر از نیم متر از ترامپولین جدا شوید. برای اینکه نتیجه مطلوبی دریافت کنید به حرکات خود سرعت بخشید و این کار را 20 مرتبه تکرار نمائید. با پیشرفت در این تمرینات دیگر می توانید با دست آزاد و ارتفاع بیشتر پرش کنید.

ورزش ترامپولین چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

ورزش ترامپولین مانند دویدن، پیاده روی و بقیه ورزش های هوازی باعث کالری سوزی و در نتیجه لاغری می شود. با بالا و پایین پریدن بر روی این وسیله ورزشی غدد لنفاوی تحریک شده و ضایعات اسیدی و سمومی که حاصل از بی تحرکی بدن می باشد را دفع می کند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع ترامپولین چند است؟
قیمت انواع ترامپولین به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس صفحه و بدنه، وزن و ابعاد، ایمنی، دسته دار بودن، حفاظ دار بودن، وزن قابل تحمل و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت ترامپولین از 1 و نیم میلیون تومان تا 14 میلیون تومان می باشد.
بهترین مارک های ترامپولین کدامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای تولید کننده ترامپولین می توان به مکس، اسکای، ای ترام، تایتان فیتنس، مکس ول، هیدروجیم، اجیلی نکس و نیشن فیتنس اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/12/12
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
ترامپولین دسته دار صفحه پلی پروپیلن پرشی
ترامپولین دسته دار صفحه پلی پروپیلن پرشی
ترامپولین آی تی رام مدل کیپ فیت کد its05
ترامپولین آی تی رام مدل کیپ فیت کد its05
ترامپولین مدل مگا فیتنس سایز 60 اینچ گرد
ترامپولین مدل مگا فیتنس سایز 60 اینچ گرد
ترامپولین یا جامپینگ فیتنس دسته دار صفحه پلی استر
ترامپولین یا جامپینگ فیتنس دسته دار صفحه پلی استر
ترامپولین دسته دار چند ضلعی جنس بدنه فولاد صفحه پلی پروپیلن
ترامپولین دسته دار چند ضلعی جنس بدنه فولاد صفحه پلی پروپیلن
ترامپولین حفاظ دار ساخت تایوان و چین مدل 150uMAX
ترامپولین حفاظ دار ساخت تایوان و چین مدل 150uMAX
ترامپولین آیترام طرح گرد جنس پلی پروپیلن مدل iTr120
ترامپولین آیترام طرح گرد جنس پلی پروپیلن مدل iTr120
ترامپولین دسته دار شش ضلعی جنس فولاد مدل TP1
ترامپولین دسته دار شش ضلعی جنس فولاد مدل TP1
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد