منو

راهنمای خرید انواع تخت ماساژ و بررسی ویژگی های آنها

اگر از آن دسته افرادی هستید که در حیطه ماساژ فعالیت می کنید، حتما به انواع تخت ماساژ توجه کرده اید. این روزها داخل اکثر مراکز ماساژ درمانی چه در اسپا یا حتی مراکز تفریحی و زیبایی مانند استخرها و سالن های زیبایی انواع مدل های تخت ماساژ به چشم می خورد.

برای انجام یک ماساژ فوق العاده، باید از بهترین لوازم و ابزار استفاده کرد، پس اولین و مهم ترین وسیله برای شروع یک ماساژ، تخت مخصوص آن است. وجود این وسیله به قدری اهمیت دارد که بدون آن امکان انجام ماساژ به صورت حرفه ای وجود نخواهد داشت.

بنابراین بعد از استعداد و مهارت شما، تخت ماساژ مهم ترین وسیله شما خواهد بود. به همین دلیل برای تبدیل شدن به یک ماساژور حرفه ای لازم است که ابتدا وسایل مورد نیاز ماساژ را بشناسید و بهترین آن ها را تهیه فرمایید. هنگامی که میز مناسب خود را پیدا می کنید، کیفیت کار شما بهتر می شود و به مشتریان شما تجربه باکیفیتی را که به دنبال آن هستند می دهد.

تخت ماساژ

راهنمای خرید انواع تخت ماساژ تاشو و ثابت

تخت ماساژ انواع مختلفی دارد و طبیعتا هر کدام مزایا، معایب و ویژگی های مخصوص به خود را دارند، در این مقاله از طوطی کالا با ما همراه باشید تا انواع تخت ماساژ و ویژگی های هر کدام را با هم بررسی کنیم.

تخت ماساژ چیست؟

تخت ماساژ یک سطح برجسته است که توسط درمان گران (ماساژور که ماسور و ماسوز هم گفته می شود) برای ماساژ مراجعه کنندگان استفاده می شود. ممکن است به صورت ثابت، متحرک و یا قابل تنظیم باشد. برخی از تخت های ماساژ چند منظوره هستند و ممکن است برای خدمات دیگری غیر از ماساژ؛ در اسپا و سالن ها استفاده شوند. آن ها همچنین در مراکز طب سوزنی، فیزیوتراپیست ها، کلینیک های درمانی و کلینیک های زیبایی قابلی استفاده می باشند.

انواع تخت ماساژ

تخت ماساژ ثابت

این نوع تخت به دلیل داشتن پایه و اسکلت مستحکم، توان بیشتری برای تحمل وزن افراد را دارد و برای مراکز ماساژ و اسپا بهترین گزینه به شمار می آید. به همین دلیل مشتریانی که وزن بالایی دارند، بهتر است برای دریافت ماساژ از تخت ثابت استفاده کنند. نکته مهمی که درباره تخت ثابت باید به آن اشاره کرد این است که نمی توان تخت را به راحتی جا به جا و یا ارتفاع آن را تنظیم نمود.

با وجود این مشکلات اگر شما تخت را برای استفاده خودتان در نظر گرفته اید و ماساژور دیگری از آن استفاده نمی کند، تنظیم ارتفاع برایتان اهمیت زیادی نخواهد داشت. تخت های ثابت نسبت به سایر مدل ها از قیمت بالاتری هم برخوردار هستند.

عکس تخت ماساژ ثابت

عکس تخت ماساژ ثابت با پایه چوبی

مزایای تخت ماساژ ثابت

تخت ماساژ ثابت تمام ویژگی هایی را که شما نیاز دارید را به شما ارائه می دهد تا بتوانید یک ماساژ حرفه ای را به مشتریان خود ارائه دهید. علاوه بر این، آنها همچنین ارگونومی بسیار مناسبی دارند که می توانند کارایی ماساژور را افزایش دهند. بسته به تعداد قسمت ها، و امکاناتی که بر روی تخت ماساژ ثابت وجود دارد می توان آن را تنظیم کرد.

معایب تخت ماساژ ثابت

تخت ماساژ ثابت فضای زیادی را اشغال می کنند، بنابراین قبل از خرید آن اطمینان حاصل کنید که اتاق و محلی می خواهید تخحت را در آن قرار دهید، فضای کافی را دارد. قیمت یک تخت ماساژ ثابت نیز بسیار بیشتر از تخت ماساژ پرتابل است، اما انتظار شما از کیفیت، طول عمر و تمام ویژگی هایی است که برای ارائه بهترین خدمات ممکن به مشتری خود نیاز دارید، را ارائه خواهد داد.

تخت ماساژ قابل حمل و تاشو (Folding Massage Table)

ویژگی مهم و منحصر به فرد این نوع از تحت های ماساژ قابل حمل بودن آن ها می باشد. در واقع شما به عنوان یک ماسور (ماساژور مرد) یا ماسوز (ماساژور زن) می توانید تخت ماساژ را تا کرده و آن را به مکان های مختلف ببرید.

این نوع تخت برای افرادی کاربرد دارد که خدمات ماساژ را در منازل مشتریان خود انجام می دهند. البته به این نکته باید اشاره کرد که این تخت ها توانایی تحمل وزن بسیار بالا را ندارد و پایه های آن ها نسبت به تخت های ثابت کمی ضعیف تر می باشد.

تخت ماساژ تاشو

عکس تخت ماساز تاشو و قابل حمل

مزایای تخت ماساژ پرتابل

تخت های ماساژ متحرک به طور کلی سبک و تاشو هستند و برای حمل و نقل مناسب هستند. به این ترتیب شما می توانید بر اساس نیازهای مشتری عمل کنید و محدود به یک یک کار روتین نیستید. با وجود اینکه تخت تاشو پرتابل وزن کمی دارد، بسیار پایدار و مقاوم هستند. این امر از طریق لولا و طناب های فولادی که پایه های چوبی یا آلومینیومی را تقویت و محکم می کند امکان پذیر است.

به این ترتیب حتی یک تخت ماساژ پرتابل می تواند تا وزن 250 کیلوگرم را بدون مشکل تحمل کند. کنار هم قرار دادن و بر پا کردن تخت ماساژ پرتابل فقط به یک نفر نیاز دارد. علاوه بر این، تخت های ماساژ پرتابل را می توان به صورت دستی در ارتفاع تنظیم کرد و برخی از مدل ها پشتی مناسب را برای پاسخگویی به نیازهای مشتری ارائه می دهند.

معایب تخت ماساژ پرتابل

تخت ماساژ پرتابل معمولاً مقرون به صرفه هستند اما ویژگی های کمتری نسبت به تخت ماساژ ثابت دارند. ارتفاع را فقط می توان به صورت دستی و تنها در چند مرحله تنظیم کرد. چیدن میز نیز در ابتدا کمی پیچیده است، اما با تمرین به زودی این مشکل حل خواهد شد.

تخت ماساژ برقی

تخت های برقی بسیار محکم و با دوام هستند و طول عمر بالایی هم دارند. تنظیم ارتفاع این تخت به کمک چند دکمه انجام شده و کار را برای ماساژور بسیار راحت خواهد کرد. تخت برقی در زمان شما صرفه جویی می کند و کار با آن بسیار راحت است. البته در مقابل ویژگی های بسیار خوبی این نوع تخت ماساژ باید عنوان کرد که قیمت تخت و هزینه تعمیر آن بسیار بالا می باشد. علاوه بر این حمل و جا به جایی این تخت نیز بسیار سخت خواهد بود و تنها برای استفاده در سالن های مخصوص ماساژ مناسب خواهد بود.

تخت ماساژ برقی

عکس تخت ماساژ برقی

مزایای تخت ماساژ برقی

 • استحکام: مانند اکثر تخت های ماساژ ثابت، میزهای برقی محکم هستند و برای مدت طولانی دوام می آورند.
 • ارتفاع قابل تنظیم: این برای مطب هایی که دارای چندین درمانگر هستند و افرادی که با روش های مختلف کار می کنند، یک مزیت بزرگ است.

معایب تخت ماساژ برقی

 • قیمت آنها کمی بیشتر از میزهای ثابت و قابل حمل است. اما هزینه آن چندان بیشتر نیست.
 • تعمیرات گران قیمت: اگر میز مشکل موتور دارد، هزینه قبض تعمیر را بپردازید.
 • غیرقابل حمل: جابجایی این میزها درست مانند میزهای ثابت سخت تر است.

تخت ماساژ از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

تخت ماساژ به منظور سهولت و راحتی ماسور و با هدف کاهش فشارهای ناشی از انجام تکنیک های ماساژ (بیشتر غربی) مورد استفاده قرار می گیرند.تخت های ماساژ دارای

 • پایه (قابل تنطیم)
 • تشک (با ضخامت مناسب)
 • پشتی قابل تنظیم (مدرج)
 • سوراخ صورت
 • کیف تخت (فقط برای تخت های پرتابل)
 • متعلقات جداگانه برای قسمت سر و دست

بخش های مختلف یک میز ماساژ

بخش های مختلف یک میز ماساژ

ابعاد تخت ماساژ

از آن جا که طول و عرض تخت های ماساژ با هم متفاوت است پس هر درمانگری بر اساس سلیقه خود و خواستگاه مشتریانش مدل مناسبی از تخت ماساژ را انتخاب می کند. مهم این است که تخت ماساژور به اندازه کافی پهن باشد تا طیف گسترده ای از مشتریان بر روی آن به راحتی قرار بگیرند.

عرض تخت ماساژور

در حقیقت اندازه های استاندارد یک تخت ماساژ باید به اندازه کافی پهن باشد تا به راحتی مشتری را در خود جای دهد و از طرف دیگر به قدری هم باریک باشد تا درمانگر مجبور نباشد در طول درمان به کمر خود فشار بیاورد. طبق تجربیات ماساژورهای حرفه ای بهترین عرض برای این تخت ها حدود ۷۰ تا ۷۵ سانتی متر می باشد.

در بازار تخت های ماساژ با عرض ۲۵ اینچ یا حدودا ۶۳ سانتی متری هم وجود دارد. با کاهش عرض تخت وزن آن نیز سبک تر می شود پس برخی افراد که ماساژور سیار هستند ناگزیر به خرید این تخت های ماساژور کم عرض هستند تا حمل و نقل آن برایشان آسان تر باشد. به شکل معمول اگر شما کوتاه قد هستید، می توانید با تخت های ماساژی که عرض کمتری دارند راحت تر کار کرده و عملکرد بهتری داشته باشید اما اگر قد بلندی دارید استفاده از یک تخت ماساژور ۷۵ سانتی متری برای شما مناسب تر خواهد بود.

طول تخت ماساژ

به طور کلی، طول تخت ماساژ حداقل 180 سانتی متر و حداکثر 195 سانتی متر طول دارد. اگر فرد بیش از حد قد بلند باشد، می توانید از پشتی قابل تنظیم استفاده کنید.

طول نه تنها برای راحتی مشتری بلکه برای درمانگر و ماساژور نیز فاکتور بسیار مهمی است. در حقیقت، یک تخت ماساژ نامناسب برای درمانگر و ماساژور ممکن است به مرور زمان مشکلات جسمی ایجاد کند، زیرا وضعیت نادرست در طول درمان وجود دارد. این چیزی است که شما باید سعی کنید تا آنجا که ممکن است با ارزیابی صحیح طول میز ماساژ از آن اجتناب کنید.

ارتفاع تخت ماساژور

این ویژگی با توجه به سلیقه شخصی، ارگونومی و نوع ماساژهایی که انجام می شود متفاوت است. معمولاً ارتفاع را می توان به صورت دستی یا از طریق یک سیستم تنظیم الکتریکی تنظیم کرد. در حالی که راحتی مشتری مهم است، بسیار مهم است که عرض و ارتفاعی را انتخاب کنید که به شما این امکان را می دهد که وظایف خود را هر روز انجام دهید بدون اینکه بدن شما دچار مشکل شود.

تخت ماساژ برقی با قابلیت تنظیم ارتفاع

تخت ماساژ برقی با قابلیت تنظیم ارتفاع

در رابطه با ارتفاع مناسب تخت ماساژ، امروزه اکثر تخت ها قابل حمل بوده و دارای پایه های قابل تنظیم ارتفاع هستند. توجه داشته باشید که هر تختی که می خواهید برای ماساژ درمانی خود خریداری کنید باید دارای دامنه تنظیم ارتفاع زیادی باشد تا بتوانید طیف وسیعی از درمان ها را برای مشتریان خود انجام دهید.

بیشتر ارتفاع تخت ماساژ از ۲۲ سانتی متر تا ۹۶ سانتی متر قابل تنظیم است، ارتفاع استاندارد این تخت ها بین ۷۵ تا ۸۰ سانتی متر است. یک قانون کلی این است که تخت ماساژ خود را در ارتفاعی قرار دهید که تقریباً در مفصل ران شما بیفتد.

وزن تخت ماساژ

جنبه بعدی که باید در نظر بگیرید وزن کاری و وزن قابل حمل تخت ماساژ است.

وزن کاری تخت ماساژ، مقدار وزنی است که تخت می تواند تحمل کند و شما باید مطمئن شوید که وزن کاری تخت ماساژ شما نیازها و سبک ماساژ شما را برآورده می کند. شما به عنوان یک ماساژ دهنده هرگز نمی توانید پیش بینی کنید مشتریان تان چقدر وزن خواهند داشت. بر همین اساس باید پیش از خرید به قابلیت تحمل وزن دقت کنید.

وزن کار را می توان با ترکیب وزن ماساژور و مشتری محاسبه کرد. وزن های کاری بالاتر معمولاً میزهای سنگین تری هستند، اما اگر خدماتی مانند ماساژ شیاتسو یا ماساژ های ورزشی انجام می دهید، وزن کاری بالاتر ضروری است. وزن کار تخت های ماساژ معمولاً بین ۱۳۶ تا ۲۷۲ کیلوگرم است، بنابراین باید مطمئن شوید که تخت های ماساژ مناسب برای شما و نیازهای مشتریانتان است.

انتخاب قدرت تحمل وزن بالاتر تاثیر مستقیم روی دوام این محصول دارد. بی توجهی به این مقیاس می تواند منجر به شکستگی یا خرابی زود هنگام تخت شود. لطماتی که نادیده گرفتن وزن قابل تحمل تخت ماساژ به همراه دارد احتمالا بسیار شدید است. مثلا اگر سطح تخت شکسته شود، فرد ماساژ گیرنده آسیب جدی دیده و معترض می گردد. بنابراین حتما به آن توجه کنید.

اگر تخت خود را حمل نمی کنید، وزن حمل عامل مهمی نیست. اما اگر یک تخت ماساژ پرتابل یا همان قابل حمل می خرید، مهم است که وزنی را در نظر بگیرید که به شما امکان می دهد آن را حمل کنید. به عنوان یک قانون استاندارد، تخت های ماساژ قابل حمل با وزن ۱۳ کیلوگرم یا کمتر به عنوان قابل حمل در نظر گرفته می شوند.

تخت ماساژ

عکس تخت ماساژ دو تکه تاشو با پایه های آلومینیومی

مزایا، فواید ویژگی های تخت ماساژ

در اینجا سه مزیت اصلی استفاده از تخت ماساژ وجود دارد:

1 - کاهش استرس

اگر تا به حال روی زمین، صندلی یا تخت خواب ماساژ دریافت کرده اید و سپس آن را روی تخت ماساژ مناسب امتحان کرده اید، به طور مستقیم می دانید که حالت قبلی چگونه متفاوت از زمان استفاده از تخت ماساژ است. یک تخت ماساژ مناسب به ماساژور اجازه می دهد تا راحتی شما را بدون توجه به تکنیک هایی که استفاده می کنند، تضمین کند.

2 - ارائه تنوع در ماساژ ها

ماساژور های حرفه ای انواع مختلفی از ماساژها را ارائه می دهد و هر کدام را می توان از طریق تخت ماساژ طوری تنظیم کرد که برای افراد مختلف مناسب باشد. آنها می توانند فرد را به سمت بالا، پایین یا در شکل دیگری زاویه دهند و می توانند در ارتفاع ایده آل برای ماساژور تنظیم شوند. تخت های ماساژ همچنین به ماساژورها اجازه می دهد بدون نیاز به تکیه یا کشش ناخوشایند بدن به بیماران خود دسترسی پیدا کنند.

3 - آرامش بی نهایت

ماساژ یک درمان فوق العاده موثر برای بسیاری از بیماری ها است، اما تنها جنبه مدیریت درد نیست. به عنوان مثال، برخی از تمرینات تنفسی به بیماران در مدیریت درد یا استرس کمک می کند. اگر مجبور باشید روی زمین دراز بکشید اینها امکان پذیر نیست. روی تک تخت ماساژ، با صورت رو به پایین و گردن صاف و عاری از خم شدن و فشار، می توانید آزادانه نفس بکشید. تا بتوانید یک ماساژ حرفه ای برای ریلکس کردن و دستیابی به آرامش دریافت کنید.

آرامش در میز ماساژ

عکس ماساژ دادن توسط ماساژور مورد روی تخت ماساژ

هنگام انتخاب تخت ماساژ به چه ویژگی هایی باید توجه کنیم؟

اولین نکته مفید این است که آیا قابل حمل باشد یا ثابت؟ اگر قصد دارید خدمات ماساژ یا خدمات دیگر را در مکان های مختلف ارائه دهید، یا اگر در حال افتتاح یک مرکز کوچک هستید که فضا در آن محدود است، ممکن است یک تخت ماساژ تاشو بهترین انتخاب شما باشد. اگر در حال تهیه یک سالن، کلینیک یا مرکز آبگرم با اتاق های اختصاصی درمان هستید، ممکن است یک تخت ماساژ ثابت بهترین وسیله ای باشد که نیازهای شما را برآورده می کند.

یک تخت ماساژ ممکن است قابل حمل یا تا شود و حمل و نقل را به مکان های مختلف تسهیل کند. در حالی که تخت های ماساژ ثابت که برای سالن های اسپا و مراکز آب گرم طراحی شده اند اغلب برای حمل سخت هستند. برای تخت های قابل حمل که از جایی به مکان دیگر حمل می کنید، باید هر جنبه ای را که به وزن تخت اضافه می کند، در نظر بگیرید. هر کدام از آن ها منجر به جابجایی بین راحتی مشتری در طول درمان و رفاه شما می شود. ماساژور با کمردرد در بهترین حالت خود نیست!

ابعاد ارتفاع و عرض برای تخت ها نیز اهمیت دارد. تا از درمان گرانی که قد کوتاه تری دارند با دسترسی محدود حمایت شود و همچنین به مشتریان کوتاه قد کمک کند تا از تخت بالا و پایین بروند. عرض تخت همچنین باید از انواع مختلف بدن پشتیبانی کند و انتخاب شما باید راحتی را برای رایج ترین مشتریان شما بهینه کند.

نوع خدمات و شیوه تحویل شما نیز عوامل مهمی هستند که باید در نظر بگیرید. اگر در طول ارائه خدمات نیاز به نزدیکی مشتری خود دارید، عرض تخت باریک نشان داده شده است. اگر خدمتی که ارائه می دهید مستلزم این است که بازوهای مشتری همیشه روی تخت باشد، ممکن است نیاز به تخت با عرض بیشتر یا دارای جا دست کناری باشد.

بهترین مدلهای تخت ماساژ

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
یک ماساژ خوب چه ویژگی هایی دارد؟
تخت ماساژ خوب علاوه بر نرمی و راحتی سطح آن برای ماساژ گیرنده، طول و عرض استاندارد و ارتفاع قابل تنظیم داشته باشد، مقاوم و مستحکم باشد تا تحمل هر وزنی را داشته باشد، طراحی آرگونومیک داشته باشد.
قیمت تخت ماساژ چند است؟
قیمت انواع تخت ماساژ از 2 میلیون تومان تا 150 میلیون تومان در نوع برقی آن می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، وزن و ابعاد، نوع تخت (تاشو، ثابت یا برقی)، میزان تحمل وزن، جنس بدنه و پایه های آن بستگی دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/14
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد