منو

تثبیت کننده آرایش یا فیکساتور چیست و چگونه استفاده می شود؟

آرایش کردن یکی از مواردی است که بین بسیاری از خانم ها از محبوبیت زیادی برخوردار است. یکی از دغدغه های خانم ها هنگام آرایش کردن این است که سایه چشم، رژ لب و زیرسازی آرایش شان در طول روز از بین نرود و ماندگاری بالایی داشته باشد و جلوه اولیه خود را از دست می دهد.

از این رو استفاده از انواع تثبیت کننده آرایشی یا فیکساتور می تواند گزینه مناسبی برای ماندگاری بیشتر آرایش روی صورت و جلوگیری از به هم خوردگی قسمت های مختلف آرایش باشد.

فیکس کننده آرایش صورت

راهنمای خرید و استفاده از انواع فیکساتور صورت

تثبیت کننده آرایش چیست؟

تثبیت کننده آرایش (make up fixer) یا فیکساتور (make up fixateur) یک نوع محصول آرایشی است که به محض اینکه آرایش صورتتان تمام شد، می توانید از آن استفاده کنید تا ماندگاری میکاپ خود را افزایش داده و از پاک شدن مواد آرایشی در طول روز از صورت خود جلوگیری کنید.

تثبیت کننده آرایش که به عنوان فیکس کننده هم شناخته می شود، می تواند به شکل های افشانه، اسپری و یا پودر مورد استفاده قرار بگیرد. اسپری تثبیت کننده به قدری کارایی دارد که دیگر نیازی به سایر ترفندهای آرایشی نخواهید داشت.

مواد اصلی تثبیت کننده ها آب و الکل است و از این مواد استفاده می کنند تا آرایش در طول روزهای گرم تابستان یا در طی تمرینات ورزشی حتی روی پوست چرب ثابت بماند.

بسیاری از متخصصان آرایشی پیشنهاد می کنند که از پرایمر استفاده کنید؛ اگرچه پرایمر هم می تواند به ماندگاری میکاپ کمک کند ولی به اندازه اسپری تثبیت کننده آرایش مؤثر نخواهد بود.

انواع فیکساتور یا تثبیت کننده آرایش

انواع مختلفی از تثبیت کننده آرایش؛ شامل انواع پودری و اسپری آن در بازار موجود است که طبق نیاز یا سلیقه شخصی می توانید آن ها را تهیه کنید. بین این دو نوع فیکس کننده آرایش، اسپری های فیکساتور طرفداران بیشتری دارند چون استفاده از آن ها به خصوص برای افراد مبتدی راحت تر است.

اسپری تثبیت کننده آرایش

عکس انواع مختلف تثبیت کننده آرایش

آیا استفاده از تثبیت کننده آرایش ضروری است؟

با توجه به توضیح مقدماتی، قطعا تا به این جا متوجه شده اید که فیکساتور، بیشتر یک محصول تکمیل کننده است. در واقع بدون استفاده از فیکساتور هم یک آرایش کامل دارید؛ اما با این وجود بسیاری از متخصصان زیبایی و آرایشگران، استفاده از تثبیت کننده آرایش را یکی از اصلی ترین مراحل آرایش صورت می دانند و دائما آن را تبلیغ می کنند.

بنابراین افزودن این محصول به لیست لوازم آرایشی، تا حدودی به یکی از واجبات تبدیل شده و باید در برنامه مراقبت های زیبایی قرار گیرد.

انتخاب فیکساتور مناسب شرایط آب و هوا

هنگام خرید اسپری فیکساتور، توجه به شرایط آب و هوایی محل سکونت هم مهم است. اگر در محیطی زندگی می کنید که آب و هوای خشکی دارد لازم است حتما از اسپری های فیکساتور حاوی مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید. این اسپری ها علاوه بر حفاظت از آرایش، پوست را مرطوب نگه می دارند. همچنین در فصل سرد زمستان هم باید فیکساتورهای حاوی مرطوب کننده استفاده کنید تا اثر بادهای سرد روی پوست را خنثی کند.

مورد دیگری که باید یادآوری کنیم این است که برخی افراد نمی توانند از کرم ضد آفتاب استفاده کنند و بهتر است اسپری های فیکساتور حاوی ضدآفتاب تهیه کنند تا هنگام قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب از پوستشان محافظت کند.

فیکساتور مناسب پوست خشک

توصیه می کنیم اگر پوست خشکی دارید به هیچ عنوان از اسپری های حاوی الکل استفاده نکنید. چون الکل، پوست شما را از چیزی که هست خشک تر خواهد کرد و دچار تحریک پوستی می شوید.

اسپری های فیکساتور موجود در بازار انواع مختلفی دارند. به این صورت که بعضی اسپری فیکس ها دارای ترکیبات مرطوب کننده هستند که نه تنها آرایش شما را دست نخوره و ثابت باقی نگه می دارند، بلکه پوست صورت را آبرسانی و مرطوب هم خواهند کرد. پس اگر پوستتان خشک است حتما به دنبال فیکس کننده با خاصیت آبرسانی پوست باشید.

fixator makeup

عکس پودر تثبیت کننده آرایش به همراه قلمو و فرچه مخصوص

فیکساتور مناسب پوست چرب

در صورتی که پوست صورتتان چرب است حتما به خاطر داشته باشید که باید از اسپری فیکس کننده های با خاصیت اویل فری استفاده کنید. اویل فری به معنی بدون چربی بوده و برای پوست های چرب و مختلط بهترین گزینه به حساب می آید. این اسپری های بدون چربی، منافذ باز پوست را نمی بندند و در نتیجه جوش نخواهید زد.

نحوه استفاده از تثبیت کننده آرایش چگونه است؟

نحوه استفاده از پودر فیکساتور

در ادامه با مراحل استفاده از پودر فیکس کننده آشنا می شویم.

 • از آنجایی که پودر فیکس نیاز به زیر سازی با یک فرمول مایع دارد تا به آن بچسبد، می بایست در مرحله اول از کرم پودر یا کانسیلر استفاده نمایید.
 • بعد از این که روی پوست خود به خوبی زمینه سازی و عمل سایه زنی را انجام دادید، براش یا اسفنج آرایشی خود را به پودر آغشته کرده و لایه نازکی از آن را به طور ضربه ای روی اجزای صورت بزنید.
 • اجازه دهید پودر فیکس حدود 3 الی 10 دقیقه روی پوست صورت بماند و سپس آن را با استفاده از براش پرمو به خوبی محو کنید.
 • چنانچه تمایل داشتید آرایش تان ماندگاری بیشتری داشته باشد، بهتر است 10 دقیقه صبر کنید و سپس عمل فید کردن را انجام دهید. در غیر این صورت، چنانچه تمایل داشتید آرایش سبک تری داشته باشید، مدت زمان 3 دقیقه نیز کافی است.

پودر تثبیت کننده آرایش

عکس پودر تثبیت کننده آرایش

نحوه استفاده از اسپری فیکساتور

 • اسپری را حتما حداقل 30 سانتی متر از صورت خود دور نگه دارید تا قطرات بزرگ آن آرایش شما را بهم نریزد.
 • چشمان خود را ببندید و مرکز صورت را اسپری بزنید. سپس تمام پیشانی خود را اسپری کنید.
 • در نهایت با دو اسپری برای اطراف صورت و یک بار روی چانه و گردن از افزایش ماندگاری آرایش خود مطمئن شوید.
 • پس از خشک شدن اسپری می توانید با خیال راحت به قرار خود برسید.

ویژگی های یک پودر فیکساتور خوب چیست؟

پودر فیکسی مرغوب است که دارای ذراتی ریز باشد تا به خوبی روی آرایش نشسته و یکپارچه شود. بهتر است در ترکیبات پودر فیکس از موادی همچون سیلیکا و زینک اسید به کار نرفته باشد؛ به این دلیل که پوست شما را مصنوعی و سفید جلوه خواهد داد.

نکات مهم هنگام انتخاب تثبیت کننده آرایش

فیکساتورها در انواع مختلفی در بازار عرضه می شود و تنوع زیادی دارند برای پوست های خشک باید فیکساتور فاقد الکل استفاده کنید زیرا الکل باعث بیشتر خشک شدن پوست می شود. برای پوست های چرب بهتر است از اسپری فیکساتور بدون چربی استفاده کنید و برای پوستهای مختلط از فیکساتوری که ترکیبی پوست چرب و خشک استفاده کنید.

انواع تثبیت کننده آرایش یا فیکساتور

عکس استفاده از اسپری تثبیت کننده بعد از آرایش صورت

راهنمای خرید یک تثبیت کننده آرایش خوب

انواع مختلفی از تثبیت کننده های آرایشی در بازار عرضه می شوند که با توجه به جنس پوست و استفاده در موقعیت های مختلف باید آن ها را انتخاب کرد.
از میان مدل های مختلف تثبیت کننده آرایش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسپری: که قدرت بیشتری در حفظ طولانی مدت آرایش داشته و از این رو بیشتر برای مجالس و مهمانی ها کاربرد دارند. اسپری ها که ساختار محلول مانندی دارند، انتخاب خوبی برای پوست های چرب می باشند.
 • پودر: می توان گفت بهترین گزینه برای از بین بردن برق غیر طبیعی کرم پودر بوده و علاوه بر حفظ رطوبت پوست، به راحتی روی آن می نشیند. پودرها به دلیل سبکی می توانند برای مصرف روزانه نیز مورد استفاده قرار گیرند.
 • قطره: محصولی است که از آرایش در برابر رطوبت و ساییدگی محافظت کرده و به هر آرایشی خاصیت ضد آب می دهد. قطره های تثبیت کننده را می توان به عنوان پایه برای سایه و رژ لب نیز استفاده کرد.
 • کرم: این مدل از تثبیت کننده ها بیشتر مناسب پوست های خشک می باشد و حالتی مثل کرم پودر دارد و با توجه به پوشانندگی بالا، آرایش را مدت زمان طولانی تری حفظ می کنند.
 • ژل: از مواردی است که به دلیل ماندگاری بالا و پوشاندن کامل پوست، بیشتر مناسب مجالس و مهمانی ها می باشند.

اسپری تثبیت کننده آرایش

استفاده از اسپری فیکساتور آرایش صورت

پودر فیکس بهتر است یا اسپری فیکس؟

در حالت کلی اسپری فیکس نسبت به پودر فیکس طرفدار بیشتری دارد. علت این پرطرفدار بودن، می تواند استفاده راحت تر و سریع تر آن نسبت به پودر فیکس باشد.

همچنین اسپری فیکس قابلیت استفاده در تمامی نواحی صورت بخصوص لب ها را نیز دارد. ولی هر دو این محصول علاوه بر یک سری تفاوت ها، شباهت های زیادی به هم دارند و هر دو بسیار پرکاربرد هستند. به برخی از این دو مورد در ادامه اشاره می شود:

 • هم اسپری فیکس و هم پودر فیکس قابلیت تثبیت کردن آرایش را به مدت طولانی دارند.
 • اسپری فیکس در تمام طول روز آرایش شما را تازه و بدون ترک خوردگی نشان می دهد.
 • پودر فیکس می تواند روغن های اضافه پوست را جذب و در نتیجه آرایش را کاملا مات کند.
 • در حالت کلی هر دو محصول، آرایش را یکدست و تا حدودی مات می کنند.
 • از اسپری فیکس می توان برای ثابت کردن ریمل و رژ لب نیز استفاده کرد.
 • از اسپری فیکس هایی که حاوی براق کننده هستند، می توانید برای هایلایت کردن بخش هایی از صورت که مدنظرتان است، استفاده کنید.
 • هم پودر فیکس و هم اسپری فیکس از پوست صورت در مقابل آلودگی و چربی ها در طول روز محافظت می کنند.
 • استفاده از پودر فیکس کثیف کاری زیادی دارد، بنابراین استفاده از پودر فیکس نسبت به اسپری دشوارتر می باشد.

خرید اسپری تثبیت کننده

تفاوت پرایمر و فیکساتور چیست؟

پرایمر پایه و اساس برای زیر سازی آرایش است که سبب یک دستی و افزایش دوام آرایش می شود، در حالی پودر فیکس در انتهای آرایش برای ثابت کردن و دوام بیشتر و جلوگیری از براق شدن آرایش استفاده میشود.

همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره پرایمر صورت به مقاله مرتبط یعنی (پرایمر چیست) مراجعه فرمائید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت تثبیت کننده آرایش چند است؟
قیمت انواع اسپری و پودر تثبیت کننده آرایش به عواملی همچون برند شرکت سازنده، حجم و وزن، کیفیت مواد تشکیل دهنده، نوع عصاره و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع تثبیت کننده آرایش از 25 هزار تومان تا 3 میلیون تومان می باشد.
فرق اسپری تثبیت کننده با پودر تثبیت کننده در چیست؟
اسپری تثبیت کننده و پودر تثبیت کننده هر دو محلول آرایشی هستند که کاربرد تقریبا شبیه به هم دارند با این تفاوت که پودر فیکساتور آرایش را تا حد زیادی مات و یکدست می کند ولی اسپری فقط قابلیت فیکس کردن و دور نگه داشتن آرایش از چربی ها را دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/26
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
اسپری رطوبت رسان و تثبیت کننده آرایش ژنوبایوتیک مدل MIST FIX
اسپری رطوبت رسان و تثبیت کننده آرایش ژنوبایوتیک مدل MIST FIX
پودر تثبیت کننده آرایش گلدن رز مدل Long Wear Finishing
پودر تثبیت کننده آرایش گلدن رز مدل Long Wear Finishing
پودر تثبیت کننده آرایش رولوشن مدل White Baking
پودر تثبیت کننده آرایش رولوشن مدل White Baking
اسپری تثبیت کننده آرایش مک فیکس مدل matte حجم 100 میلی لیتر
اسپری تثبیت کننده آرایش مک فیکس مدل matte حجم 100 میلی لیتر
پودر تثبیت کننده آرایش فلورمار مدل Invisible
پودر تثبیت کننده آرایش فلورمار مدل Invisible
اسپری تثبیت کننده آرایش هوژیا بیوتی حجم 120 میلی لیتر
اسپری تثبیت کننده آرایش هوژیا بیوتی حجم 120 میلی لیتر
پودر تثبیت کننده آرایش لاس پودر 25 گرمی
پودر تثبیت کننده آرایش لاس پودر 25 گرمی
پودر تثبیت کننده آرایش آلپین وزن 30 گرمی شماره 01
پودر تثبیت کننده آرایش آلپین وزن 30 گرمی شماره 01
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر سارا
10:08 - 1401/12/29
من اسپری شو میزنم خیلی بیشتر ارایش رو نگه میداره
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد