منو

بیگودی چیست و چگونه از آن برای فر کردن مو استفاده می شود؟

موی فر ظاهر متفاوتی برای شما ایجاد می کند و در صورتی که می خواهید به این تفاوت دست پیدا کنید، روش های مختلفی وجود دارد که هر کدام به نحوه خاص و با مواد خاصی صورت می گیرد٬ ولی در کل همه آنها به زیبایی و جذابیت شما می افزایند. امروزه انواع متفاوتی از فر کننده ها موجود هستند و خانم های بسیاری سمت خرید فر کننده ها می روند تا زیبایی موهایشان را دو چندان کنند.

اگر خیلی به فکر سلامتی موهای خود هستید سعی کنید از حالت دهنده های بسیار داغ استفاده نکنید و آن ها را کنار بگذارید اگر هم سمت آن ها رفتید کمتر از آن ها استفاده کنید آن هم در شرایط خاص.

بیگوردی چیست

در این مطلب از طوطی کالا شما را با بیگودی (hair rollers)، انواع آن و نحوه اثر آنها آشنا خواهیم کرد تا هنگام خرید بیگودی و فر کننده ها دچار مشکل نشوید و انتخابی آسان و راحتی را داشته باشید.

بیگودی مو چیست؟

بیگودی (به فرانسوی: bigoudi) یا موپیچ وسیله ای پلاستیکی و معمولاً به شکل لوله ای تو خالی است که مو را به دور آن می پیچند و سپس با حرارت دادن یا گرفتن سشوار بر روی آن، مو را فر می کنند. نوع دیگری از آن لوله ای تو پر دارای پوشش ناکامل است، که برای فر زدن مو به کار می رود.

بیگودی ابزاری قدیمی است که شکل نوین آن هم اکنون موجود است. بیگودی قدیمی یا کلاسیک، بیگودی ای است که الکتریکی نیست و به حرارت جداگانه نیاز دارد (معمولا پلاستیکی است).

ولی در نظر داشته باشید که بیگودی ای که در حال حاضر در دسترس ما است و بسیاری از بانوان از آن برای فر کردن موی خود استفاده می کنند، نوعی از بیگودی است که الکتریکی می باشد و حرارت از آن خودش است.

بدین صورت که اول لوله های کوچک بیگودی گرم می شوند و در ادامه می توان مو را به دور آن ها پیچاند و موها را به بهترین شکل و با کمترین آسیب و در زمانی کمی فر کرد.

نحوه اثر کردن بیگودی

زمانی که مو به دور بی گودی پیچیده و خشک می شود، پیوندهای هیدروژنی موجود در کورتکس مو شکسته می شود و در نتیجه مو حالت فر پیدا می کند. اگر مو شسته شود، مواجهه با آب باعث تشکیل دوباره پیوندهای هیدروژنی می شود و مو به حالت قبلی خود (بدون فر) بر می گردد.

میزانپلی

میزانپلی چیست؟

میزانپلی به عمل پیچیدن مو با بیگودی گفته می شود. موها با انجام میزانپلی به صورت حلقه های بسیار زیبا در می آید و زیباتر جلوه می کند همچنین انجام یکسری شینیون ها بسیار راحت تر می شود، علاوه بر اینها چون بدون سشوار و دیگر وسایل حالت دهنده الکتریکی موهای تان را حالت می دهید.

موها آسیب کمتری می بینند بنابراین نه شکننده می شوند و نه رنگ شان خیلی زود کدر و بی حالت می شود بنابراین اگر می خواهید با کمترین هزینه چه به لحاظ سلامت و چه به لحاظ مادی موهای تان حالت بگیرد پیچیدن با بیگودی را یاد بگیرد البته اگر برای حالت دادن موها خیلی عجول نیستید.

تفاوت بین بیگودی و فر کننده مو

بیگودی ها غلتک های جداگانه ای هستند که می توانند در مجموعه هایی با اندازه های مختلف برای دستیابی به فرهای سفت تر یا شل تر عرضه شوند. این غلتک ها را می توان گرم کرد و سپس به صورت یک قسمت روی موهای خود اعمال کرد و سپس رها کرد تا سفت شوند.

در ضمن فر کننده یک وسیله تکی است که به سرعت گرم می شود و سپس موها را به چند قسمت تقسیم می کنند، موها را دور میله آن می پیچند و چند ثانیه صبر می کنند تا موها را از میله رها کرده و فر مورد نظر خود را داشته باشند.

تفاوت بیگوردی و فر کننده مو

انتخاب بیگودی مناسب

برای فر کردن مو با بیگودی باید نوع مناسب آن را انتخاب کنید. بیگودی ها بسته به نوع فر ریز یا درشت یا متوسط دسته بندی می شوند و خریدشان هم کار سختی نیست. یک فاکتور دیگر که انتخاب بیگودی را با اهمیت می کند آشنایی با نوع موهایتان است.

اگر موی لخت دارید بیگودی های ریز برایتان مناسب تر خواهند بود. استفاده از موس مو و یا ژل مو برای بهتر فر شدن آن، مناسب است. اکثریت افراد از بیگودی متوسط برای فر کردن موهایشان استفاده می کنند. اگر می خواهید موهای فر را فر ریز بزنید یا برعکس، سعی کنید ابدا از ژل استفاده نکنید.

نحوه استفاده از بیگودی و میزانپلی کردن مو چگونه است؟

1 - برای میزانپلی، سر باید تمیز و شسته شده باشد. پوست سر خشک ولی ساقه های مو باید مرطوب باشد.

2 - موها را شانه می کنیم و تقسیم بندی 9 قسمتی سر را انجام می دهیم میزانپلی و فر تقسیم بندی یکسانی دارند که 9 قسمتی است.

  • از تیزی گوش تا تیزی گوش خط مرکزی را جدا می کنیم.
  • از وسط گوش کمی پائین تر خط مرکزی پس سر را جدا می کنیم.
  • از هشت ابرو تا هشت ابرو (منظور آرک ابرو است) یک مستطیل تا مرکز سر جدا می کنیم. بدین ترتیب جلوی سر به سه قسمت مساوی تقسیم می شود.
  • ادامه مستطیل جلوی سر تا انتهای پس سر کشیده می شود.
  • حد فاصل پس سر تا خط پشت گوش یک مثلت در طرفین ایجاد می شود. (بدین ترتیب سر به 9 قسمت تقسیم می شود)

نحوه استفاده از بیگودی

3 - بیگودی ها را آماده کنید، انتخاب بیگودی بستگی به جنس مو و مدل مورد نظر شما دارد مثلا اگر موها بسیار لخت بود حتما از بیگودی ریز استفاده کنید.

می توانیم بسته به حجم مو یک تا دو قاشق ژل در آب حل کرده و با آبپاش بر روی موها هنگام میزانپلی پاشید، یا از اسپری های مخصوص همین کار یا موس استفاده کرد. بهترین سایز برای بیگودی سایز متوسط است که بهترین نتیجه را ایجاد میکند. برای موهای فر هرگز از ژل استفاده نکنید.

4 - اگر نم موها کم بود بوسیله آبپاش موها را نم دار کنید.

5 - برای شروع پیچیدن از قسمت جلو یعنی مستطیل جلو شروع به پیچیدن می کنیم و همینطور پیچیدن را تا انتهای پس گردن در امتداد مستطیل جلو ادامه می دهیم. تا پس سرموها با زاویه 90 درجه پیچیده می شود پس سر به بالا یا با زاویه 90 به بالا یا 180 درجه تکه های مو را می پیچیم، بغل ها را هم با زاویه 90 درجه می پیچیم٬ در دو مثلث طرفین اگر بیگودی جا نشد، می توانیم آنها را بطور اریب بپیچیم.

6 - در مرحله بعد از دو طرف سر شروع به پیچیدن می کنیم و در نهایت دو مثلث طرفین و بنا گوش را می پیچیم، همیشه بهتر است پیچیدن به زیر باشد.

7 - برای پیچیدن جلوی سر دو یا سه تا بیگودی اول را به طرف جلو می پیچیم اگر موهای چتری بلند بود، بسته به فرق فرد می توانیم به سمت چپ یا راست بیگودیها را بپیچیم.

انواع مختلف بیگودی

8 - بعد از اینکه تمام بیگودی ها را پیچیدیم، حدودا بین نیم ساعت تا یک ساعت به موها اجازه می دهیم که فر شوند و حالت بگیرند، حدود بیست دقیقه فرد را در زیر سشوار قرار می دهیم، که این مدت نیز در افراد مختلف متغیر است.

9 - بعد از زمان سپری شده همه موها را باز نکنید. ابتدا از زیر موها یک بیگودی باز کنید، اگر مو حالت فر گرفته بود بقیه را باز می کنیم، در غیر اینصورت بیگودی را سر جای خودش می پیچیم و اجازه می دهیم موها خشک شود و حالت بگیرد.

10 - وقتی موها آماده شد، بیگودی ها را تک تک باز میکنیم و از ژل یا کرم مو و ... برای بهتر مشخص تر شدن فرها و همچنین ماندگاری بیشتر آنها استفاده می کنیم و بعد بیگودی بعدی و زدن مواد و همین طور تا آخر.

مواد مختلفی برای فرم دادن به موهای فر وجود دارد٬ انتخاب مواد درست، بستگی به هدف نهایی ما دارد. برای تثبیت کردن موها در آخر می توان از تافت استفاده کرد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بیگودی چیست؟
بیگودی یا موپیچ (به فرانسوی: bigoudi) وسیله ای پلاستیکی و معمولاً به شکل لوله ای تو خالی است که مو را به دور آن می پیچند و سپس با حرارت دادن یا گرفتن سشوار بر روی آن، مو را فر می کنند.
میزانپلی چیست؟
میزانپلی به عمل پیچیدن مو با بیگودی گفته می شود. موها با انجام میزانپلی به صورت حلقه های بسیار زیبا در می آید و زیباتر جلوه می کند.
تاریخ به روز رسانی : 1401/07/10
بیگودی مو سالن مدل PRO بسته 6 عددی
بیگودی مو سالن مدل PRO بسته 6 عددی
بیگودی مجیک مدل Leverag مجموعه 18 عددی
بیگودی مجیک مدل Leverag مجموعه 18 عددی
بیگودی کد 356 بسته 14 عددی
بیگودی کد 356 بسته 14 عددی
بیگودی پلاستیکی مخروطی مجموعه 6 عددی
بیگودی پلاستیکی مخروطی مجموعه 6 عددی
بیگودی فنر دار مدل V88 بسته 10 عددی
بیگودی فنر دار مدل V88 بسته 10 عددی
بیگودی فنری و توری مدل S1 مجموعه 8 عددی
بیگودی فنری و توری مدل S1 مجموعه 8 عددی
بیگودی پلاستیکی بسته 8 عددی
بیگودی پلاستیکی بسته 8 عددی
بیگودی فانتزی پلاستیکی مدل W05 بسته 6 عددی
بیگودی فانتزی پلاستیکی مدل W05 بسته 6 عددی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد