منو

بیگودی چیست و چگونه از آن برای فر کردن مو استفاده می شود؟

موی فر ظاهر متفاوتی برای شما ایجاد می کند و در صورتی که می خواهید به این تفاوت دست پیدا کنید، روش های مختلفی وجود دارد که هر کدام به نحوه خاص و با مواد خاصی صورت می گیرد٬ ولی در کل همه آنها به زیبایی و جذابیت شما می افزایند. امروزه انواع متفاوتی از فر کننده ها موجود هستند و خانم های بسیاری سمت خرید فر کننده ها می روند تا زیبایی موهایشان را دو چندان کنند.

اگر خیلی به فکر سلامتی موهای خود هستید سعی کنید از حالت دهنده های بسیار داغ استفاده نکنید و آن ها را کنار بگذارید اگر هم سمت آن ها رفتید کمتر از آن ها استفاده کنید آن هم در شرایط خاص.

در این مطلب از طوطی کالا شما را با بیگودی (hair rollers)، انواع آن و نحوه اثر آنها آشنا خواهیم کرد تا هنگام خرید بیگودی و فر کننده ها دچار مشکل نشوید و انتخابی آسان و راحتی را داشته باشید.

بیگوردی چیست

راهنمای خرید بیگودی و معرفی انواع مختلف آن

بیگودی مو چیست؟

بیگودی (به فرانسوی: bigoudi) یا مو پیچ وسیله ای پلاستیکی و معمولاً به شکل لوله ای تو خالی است که مو را به دور آن می پیچند و سپس با حرارت دادن یا گرفتن سشوار بر روی آن، مو را فر می کنند. نوع دیگری از آن لوله ای تو پر دارای پوشش ناکامل است، که برای فر زدن مو به کار می رود.

بیگودی ابزاری قدیمی است که شکل نوین آن هم اکنون موجود است. بیگودی قدیمی یا کلاسیک، بیگودی ای است که الکتریکی نیست و به حرارت جداگانه نیاز دارد (معمولا پلاستیکی است).

ولی در نظر داشته باشید که بیگودی ای که در حال حاضر در دسترس ما است و بسیاری از بانوان از آن برای فر کردن موی خود استفاده می کنند، نوعی از بیگودی است که الکتریکی می باشد و حرارت از آن خودش است.

بدین صورت که اول لوله های کوچک بیگودی گرم می شوند و در ادامه می توان مو را به دور آن ها پیچاند و موها را به بهترین شکل و با کمترین آسیب و در زمانی کمی فر کرد.

نحوه اثر کردن بیگودی

زمانی که مو به دور بی گودی پیچیده و خشک می شود، پیوندهای هیدروژنی موجود در کورتکس مو شکسته می شود و در نتیجه مو حالت فر پیدا می کند. اگر مو شسته شود، مواجهه با آب باعث تشکیل دوباره پیوندهای هیدروژنی می شود و مو به حالت قبلی خود (بدون فر) بر می گردد.

میزانپلی

عکس فر کردن و میزانپلی موها توسط بیگودی چسبی پلاستیکی

انواع بیگودی دستی و برقی مو

انواع بیگودی، دستی و برقی بوده و نحوه کار آنها متفاوت است. به عبارتی می توان گفت که هر کدام از آنها موهایتان را به شکل متفاوتی فر می کنند. به عنوان مثال برخی از آنها موهای شما را فر ریز، برخی فر درشت و برخی دیگر ویو می کنند.

خوب است بدانید که استفاده از بیگودی دستی، مزیت بزرگی نسبت به انواع بیگودی برقی و دستگاه فر کننده مو دارد و آن هم محافظت از موها در برابر حرارت است.

بیگودی شلنگی یا لوله ای

بیگودی شلنگی بدنه بلندی دارد که به آن بیگودی لوله ای هم می گویند. این نوع بیگودی بافت نرمی دارد و مو در آن گیر نمی کند. این نوع فر کننده موی دستی، انعطاف پذیر است، چرا که در آن یک مفتول سیمی قرار دارد که می تواند به سادگی خم شود. بیگودی شلنگی بیشتر مناسب موهای بلند است.

عکس بیگودی شلنگییا لوله ای

عکس بیگودی شلنگی یا لوله ای

نحوه استفاده از بیگودی شلنگی

 • ابتدا موهایتان را مرطوب کنید. توجه داشته باشید که موها کاملا خیس یا خشک نباشد.
 • موهایتان را شانه کنید تا گره ای باقی نماند.
 • جلوی موهایتان را به 3 بخش تقسیم کنید: دو بخش کنار گوش و یک بخش جلوی صورت.
 • پشت موهایتان را هم به 4 تا 5 بخش تقسیم کنید.
 • توجه داشته باشید، هر چه میزان قطر بیگودی شلنگی کوچک تر باشد، فر مو ریزتر می شود.
 • هر بخش از مویتان را از پایین جمع کنید و دور وسیله فرکننده بپیچید.
 • بیگودی را جمع کنید، به طوری که موها شبیه به گوجه شوند.
 • فراموش نکنید که سر بیگودی را جمع کنید تا باز نشود.
 • چند ساعت صبر کنید تا موها کاملا خشک شوند و حالت بگیرند. در نهایت مویتان را باز کنید و فرها را با دست جدا کنید.

بیگودی فومی

این دستگاه خود به دو مدل همراه با کش و دیگری همراه با بدنه یا محافظ پلاستیکی طبقه بندی می شود. این نوع بیگودی از یک فوم ضخیم و نرم ساخته شده است و هم برای موهای کوتاه و هم بلند مناسب است.

اگر قصد دارید تا موهای خود را پیش از خواب فر کنید، بیگودی های فوم بهترین گزینه هستند. بدنه اسفنجی این نوع بیگودی در هنگام خواب از سر شما در برابر گیره های بیرونی بیگودی محافظت می کند. برای کار با این نوع از بیگودی، موها را از انتها در آن قرار دهید، سپس به سمت پوست سر حرکت کرده و با گیره آن را ثابت کنید. بعد از بیدار شدن از خواب بیگودی ها را باز کنید و به کمک یک اسپری حالت آن ها را ثابت کنید.

عکس بیگودی فومی

عکس بیگودی فومی و آموزش نحوه استفاده از آن

نحوه استفاده از بیگودی فومی

 • ابتدا مویتان را مرطوب کنید تا همراه با فر کننده موی دستی خشک شود.
 • مویتان را شانه بزنید تا گره نخورد.
 • مویتان را به دسته های کوچک تقسیم کنید.
 • بیگودی فومی را از پایین مو جمع کنید و بالا آورید.
 • در نهایت کش فوم را دور مویتان بپیچید.
 • در صورتی که از فر کننده مو با بدنه پلاستیکی استفاده می کنید، فراموش نکنید که آن را ببندید.

بیگودی پارچه ای

در گذشته خانم ها پارچه های بی استفاده را در اندازه های یکسان برش می دادند و مویشان را با آن فر می کردند. اما این روزها می توانید بیگودی پارچه ای را به صورت آماده تهیه کنید. این پارچه ها بافت نرمی دارند و به مو آسیب نمی رسانند. داخل برخی از این فرکننده های پارچه ای، یک مفتول قرار دارد که به مو فرم دهد. اما شما می توانید بیگودی پارچه ای بدون مفتول تهیه کنید. این نوع فر کننده دستی مناسب هر مویی است و می توانید آن را از شب تا صبح روی مویتان قرار دهید.

عکس بیگودی پارچه ای

عکس بیگودی پارچه ای و نحوه بستن آن

در این روش موهای مرطوب خود را جدا کرده و پارچه را تا نیمه موها ببندید. هنگامی که گره محکم شد، پارچه را تا انتهای موی خود بکشید و مانند یک بیگودی معمولی تا پوست سر خود موها را جمع کنید. اجازه دهید تا فرهای پارچه باقی بمانند تا خشک شوند. سپس موها را باز کنید و از اسپری ضد وز استفاده کنید.

بیگودی جادویی

یکی از محبوب ترین انواع بیگودی های دستی، بیگودی جادویی است که چند سال پیش وارد بازار شد و مورد استقبال ویژه ای قرار گرفت. این محصول، ساختار بسیار نرم و انعطاف پذیری دارد و اغلب از جنس سیلیکون و توری های منعطف تولید می شود.

بیگودی های جادویی، برای ایجاد فرهای درشت و حالت ویو تولید شده اند. از طرفی، محدودیت اندازه آنها بیشتر برای موهای کوتاه مناسب است. نحوه استفاده از این مدل بیگودی :

عکس بیگودی جادویی

عکس بیگودی جادویی و نحوه استفاده از آن

 • بیگودی های جادویی، به همراه قلاب مخصوصی عرضه می شوند.
 • برای استفاده از آن، بخش دلخواهی از موهایتان را جدا نمایید.
 • سپس قلاب را از داخل بیگودی رد کنید و به کمک آن، موهایتان را به داخل بیگودی بکشید.
 • بعد از چند ساعت، موهایتان را باز نمایید و از فرهای زیبا و درشت آن لذت ببرید.

بیگودی آب جوشی

این ابزار، از انواع قدیمی ترین بیگودی ها بوده و زمان بیشتری نسبت به سایر بیگودی ها برای فر کردن مو ها نیاز دارد. این دستگاه از دو بخش تشکیل شده است. قسمت خارجی آن یک محافظ توری برای نگه داشتن مو و قسمت داخلی آن خالی است که منفذ آن را با آب پر می کنند.

بیگودی بخار را باید بر روی بخار آب یا حرارت آب جوش نگه داشت تا گرم شود. با این بیگودی ها می توانید انواع موج ها و مدل های فر را ایجاد کنید. اگر فر کردن مو با بیگودی را از انتهای موهای خود شروع کنید و به سمت پوست سر بچرخانید، فر بیشتری ایجاد خواهد شد.

در این روش بهتر است حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید تا غلتک خنک شود، سپس آن را باز کرده و موهای خود را با انگشتان خود شانه بزنید. در آخر هم از یک اسپری ضد موخوره استفاده کنید.

بیگودی چسبی

بیگودی چسبی از دو بخش تقسیم شده است. بخش رویی این فر کننده مو حاوی دندانه های بسیار ریزی است که مو داخل این دندانه ها قرار می گیرد و به اصطلاح می چسبد. بخش دوم، بدنه نرم ابری یا فومی این وسیله است. بستن مو با این دستگاه فر کننده به دلیل چسبیدن مو به بدنه آن بسیار راحت است.

عکس بیگودی چسبی

عکس بیگودی چسبی و فر کردن موها توسط آنها

بیگودی های چسبی حجم بیشتری به موها می دهند و ماندگاری بیشتری دارند. این نوع از بیگودی ها برای هر نوع مویی کاربرد دارند؛ اما متاسفانه به موهای نازک آسیب وارد می کنند. برای استفاده از آن ها باید بخشی از موهای خود را دور غلتک بیگودی چسبی بپیچید و آن را با یک سنجاق در جای خود ثابت کنید.

برای فر کردن موها با بیگودی چسبی باید موها به مدت ۳۰ دقیقه درون بیگودی باقی بماندن. پس از ۳۰ دقیقه غلتک را برداشته و موهای خود را به آرامی شانه بزنید.

بیگودی قدیمی یا کلاسیک

این فر کننده، بدنه فلزی داشته و بر روی آن تور پلاستیکی یا فلزی است. نحوه کار با این وسیله بسیار ساده بوده و از آن می توان برای فر درشت یا ریز استفاده کرد.

بیگودی اسفنجی

این نوع، از دو بخش اسفنج یا ابر به همراه یک بدنه پلاستیکی همراه با گیره یا قفل تشکیل شده است. نوع اسفنجی برای موهای کوتاه و انجام فر ریز بسیار مناسب است.

بیگودی برقی

نحوه استفاده از این ابزار، تقریبا مشابه به بیگودی دستی و کلاسیک است. این نوع بیگودی معمولا دارای سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ است که برای فر ریز، فر متوسط و فر درشت مورد استفاده قرار می گیرد. بیگودی های برقی داخل یک دستگاه قرار دارند و باید پیش از استفاده و حالت دهی به موها آن را به برق زد تا گرم شود. همچنین برای حالت دهی موها با این دستگاه، موها باید کاملا خشک و نباید خیس باشند. در صورت نیاز می توانید از اسپری حافظ مو استفاده کنید.

عکس بیگودی برقی

عکس بیگودی برقی برند بابلیس

میزانپلی چیست؟

میزانپلی به عمل پیچیدن مو با بیگودی گفته می شود. موها با انجام میزانپلی به صورت حلقه های بسیار زیبا در می آید و زیباتر جلوه می کند همچنین انجام یکسری شینیون ها بسیار راحت تر می شود، علاوه بر اینها چون بدون سشوار و دیگر وسایل حالت دهنده الکتریکی موهای تان را حالت می دهید.

موها آسیب کمتری می بینند بنابراین نه شکننده می شوند و نه رنگ شان خیلی زود کدر و بی حالت می شود بنابراین اگر می خواهید با کمترین هزینه چه به لحاظ سلامت و چه به لحاظ مادی موهای تان حالت بگیرد پیچیدن با بیگودی را یاد بگیرد البته اگر برای حالت دادن موها خیلی عجول نیستید.

تفاوت بین بیگودی و فر کننده مو

بیگودی ها غلتک های جداگانه ای هستند که می توانند در مجموعه هایی با اندازه های مختلف برای دستیابی به فرهای سفت تر یا شل تر عرضه شوند. این غلتک ها را می توان گرم کرد و سپس به صورت یک قسمت روی موهای خود اعمال کرد و سپس رها کرد تا سفت شوند.

در ضمن فر کننده یک وسیله تکی است که به سرعت گرم می شود و سپس موها را به چند قسمت تقسیم می کنند، موها را دور میله آن می پیچند و چند ثانیه صبر می کنند تا موها را از میله رها کرده و فر مورد نظر خود را داشته باشند.

تفاوت بیگوردی و فر کننده مو

عکس بیگودی برقی و فر کننده مو

انتخاب بیگودی مناسب

برای فر کردن مو با بیگودی باید نوع مناسب آن را انتخاب کنید. بیگودی ها بسته به نوع فر ریز یا درشت یا متوسط دسته بندی می شوند و خریدشان هم کار سختی نیست. یک فاکتور دیگر که انتخاب بیگودی را با اهمیت می کند آشنایی با نوع موهایتان است.

اگر موی لخت دارید بیگودی های ریز برایتان مناسب تر خواهند بود. استفاده از موس مو و یا ژل مو برای بهتر فر شدن آن، مناسب است. اکثریت افراد از بیگودی متوسط برای فر کردن موهایشان استفاده می کنند. اگر می خواهید موهای فر را فر ریز بزنید یا برعکس، سعی کنید ابدا از ژل استفاده نکنید.

نحوه استفاده از بیگودی و میزانپلی کردن مو چگونه است؟

1 - برای میزانپلی، سر باید تمیز و شسته شده باشد. پوست سر خشک ولی ساقه های مو باید مرطوب باشد.

2 - موها را شانه می کنیم و تقسیم بندی 9 قسمتی سر را انجام می دهیم میزانپلی و فر تقسیم بندی یکسانی دارند که 9 قسمتی است.

 • از تیزی گوش تا تیزی گوش خط مرکزی را جدا می کنیم.
 • از وسط گوش کمی پائین تر خط مرکزی پس سر را جدا می کنیم.
 • از هشت ابرو تا هشت ابرو (منظور آرک ابرو است) یک مستطیل تا مرکز سر جدا می کنیم. بدین ترتیب جلوی سر به سه قسمت مساوی تقسیم می شود.
 • ادامه مستطیل جلوی سر تا انتهای پس سر کشیده می شود.
 • حد فاصل پس سر تا خط پشت گوش یک مثلت در طرفین ایجاد می شود. (بدین ترتیب سر به 9 قسمت تقسیم می شود)

نحوه استفاده از بیگودی

آموزش نحوه استفاده از بیگودی پلاستیکی ساده برای فر کردن موها

3 - بیگودی ها را آماده کنید، انتخاب بیگودی بستگی به جنس مو و مدل مورد نظر شما دارد مثلا اگر موها بسیار لخت بود حتما از بیگودی ریز استفاده کنید.

می توانیم بسته به حجم مو یک تا دو قاشق ژل در آب حل کرده و با آبپاش بر روی موها هنگام میزانپلی پاشید، یا از اسپری های مخصوص همین کار یا موس استفاده کرد. بهترین سایز برای بیگودی سایز متوسط است که بهترین نتیجه را ایجاد میکند. برای موهای فر هرگز از ژل استفاده نکنید.

4 - اگر نم موها کم بود بوسیله آبپاش موها را نم دار کنید.

5 - برای شروع پیچیدن از قسمت جلو یعنی مستطیل جلو شروع به پیچیدن می کنیم و همینطور پیچیدن را تا انتهای پس گردن در امتداد مستطیل جلو ادامه می دهیم. تا پس سرموها با زاویه 90 درجه پیچیده می شود پس سر به بالا یا با زاویه 90 به بالا یا 180 درجه تکه های مو را می پیچیم، بغل ها را هم با زاویه 90 درجه می پیچیم٬ در دو مثلث طرفین اگر بیگودی جا نشد، می توانیم آنها را بطور اریب بپیچیم.

6 - در مرحله بعد از دو طرف سر شروع به پیچیدن می کنیم و در نهایت دو مثلث طرفین و بنا گوش را می پیچیم، همیشه بهتر است پیچیدن به زیر باشد.

7 - برای پیچیدن جلوی سر دو یا سه تا بیگودی اول را به طرف جلو می پیچیم اگر موهای چتری بلند بود، بسته به فرق فرد می توانیم به سمت چپ یا راست بیگودیها را بپیچیم.

انواع مختلف بیگودی

8 - بعد از اینکه تمام بیگودی ها را پیچیدیم، حدودا بین نیم ساعت تا یک ساعت به موها اجازه می دهیم که فر شوند و حالت بگیرند، حدود بیست دقیقه فرد را در زیر سشوار قرار می دهیم، که این مدت نیز در افراد مختلف متغیر است.

9 - بعد از زمان سپری شده همه موها را باز نکنید. ابتدا از زیر موها یک بیگودی باز کنید، اگر مو حالت فر گرفته بود بقیه را باز می کنیم، در غیر اینصورت بیگودی را سر جای خودش می پیچیم و اجازه می دهیم موها خشک شود و حالت بگیرد.

10 - وقتی موها آماده شد، بیگودی ها را تک تک باز میکنیم و از ژل یا کرم مو و ... برای بهتر مشخص تر شدن فرها و همچنین ماندگاری بیشتر آنها استفاده می کنیم و بعد بیگودی بعدی و زدن مواد و همین طور تا آخر.

مواد مختلفی برای فرم دادن به موهای فر وجود دارد٬ انتخاب مواد درست، بستگی به هدف نهایی ما دارد. برای تثبیت کردن موها در آخر می توان از تافت استفاده کرد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بیگودی چیست؟
بیگودی یا موپیچ (به فرانسوی: bigoudi) وسیله ای پلاستیکی و معمولاً به شکل لوله ای تو خالی است که مو را به دور آن می پیچند و سپس با حرارت دادن یا گرفتن سشوار بر روی آن، مو را فر می کنند.
میزانپلی چیست؟
میزانپلی به عمل پیچیدن مو با بیگودی گفته می شود. موها با انجام میزانپلی به صورت حلقه های بسیار زیبا در می آید و زیباتر جلوه می کند.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/19
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
بیگودی فانتزی پلاستیکی مدل W05 بسته 6 عددی
بیگودی فانتزی پلاستیکی مدل W05 بسته 6 عددی
بیگودی پلاستیکی بسته 8 عددی
بیگودی پلاستیکی بسته 8 عددی
بیگودی فنری و توری مدل S1 مجموعه 8 عددی
بیگودی فنری و توری مدل S1 مجموعه 8 عددی
بیگودی فنر دار مدل V88 بسته 10 عددی
بیگودی فنر دار مدل V88 بسته 10 عددی
بیگودی پلاستیکی مخروطی مجموعه 6 عددی
بیگودی پلاستیکی مخروطی مجموعه 6 عددی
بیگودی کد 356 بسته 14 عددی
بیگودی کد 356 بسته 14 عددی
بیگودی مجیک مدل Leverag مجموعه 18 عددی
بیگودی مجیک مدل Leverag مجموعه 18 عددی
بیگودی مو سالن مدل PRO بسته 6 عددی
بیگودی مو سالن مدل PRO بسته 6 عددی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد