منو

راهنمای خرید بستنی ساز خانگی و بررسی مزایای انواع مختلف آن

با گسترش تکنولوژی دستگاه های مختلفی وارد بازار شده است که هرکدام دارای ویژگی ها و قابلیت های متفاوتی هستند. یکی از این دستگاه ها بستنی ساز است که کارهای منحصر به فردی انجام می دهد. امروزه بیشتر والدین ترجیح می دهند یک بستنی ساز خانگی داشته باشند زیرا بچه های کوچک دوست دارند با پدر و مادر خود بستنی درست کنند.

بستنی های خانگی با بستنی ساز خانگی

راهنمای خرید بستنی ساز خانگی

درست کردن بستنی خانگی هم آسان است هم سرگرم کننده. تنها چیزی که احتیاج دارید یک دستگاه بستنی ساز خانگی است. دستگاه بستنی ساز خانگی به شما کمک می کند بستنی های خوشمزه ای با انواع طعم ها و رنگ ها درست کنید. به علاوه می توانید با درست کردن دسرهای سرد و یخی رنگارنگ جذابیت بیشتری به مهمانی های خود بدهید. اما شاید باید قبل از خرید بستنی ساز به نکاتی هم توجه داشته باشید تا از انتخاب تان کاملا راضی باشید و بعدا پشیمان نشوید.

مهمترین نکات قبل از خرید بهترین بستنی ساز خانگی

سهولت کار کردن با دستگاه

لازم به ذکر است که کار کردن با دستگاه های مختلف بستنی ساز مانند هم نیست و باید توجه داشته باشیم که انواع دستگاه بستنی ساز در بازار وجود دارد، بستنی ساز کمپرسوردار، بستنی ساز نمکی یا برقی، این بستنی ساز را با خیال راحت می توانید جایگزین بستنی ساز کمپرسوردار کنید، هنگامی که بین بهترین بستنی سازخانگی مدل برقی یا نمکی آن را انتخاب نمودید توجه داشته باشید که به سراغ مدلی بروید که دارای چندین ظرف اضافی می باشد وجود ظرف های اضافی کار شما را هنگام درست کردن بستنی راحت تر می کند.

ظرفیت و بزرگی دستگاه

هنگام خرید بهترین بستنی سازخانگی باید توجه داشته باشید که شما معمولا چه مقدار بستنی در خانه تهیه خواهید کرد اگر قصد دارید بستنی را برای مهمانی های بزرگ درست کنید باید به اندازه دستگاه توجه کنید در غیر این صورت نوع متوسط آن را تهیه کنید کافی است.

ترکیب و انسجام بستنی

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید بهترین بستنی سازخانگی باید به آن توجه شود ترکیب اصلی بستنی و انسجام آن می باشد، شما باید در جریان باشید که بستنی که در نهایت توسط دستگاه بستنی ساز تحویل شما داده می شود به چه شکلی است و تا چه حدی ببا بستنی های بیرون شباهت دارد.

انواع بستنی ساز خانگی

عکس بستنی ساز خانگی همه کاره

سرعت آماده شدن بستنی

در صورتی که سرعت آماده شدن بستنی برایتان اهمیت زیادی دارد باید به سراغ بستنی ساز کمپرسوردار بروید زیرا که یکی از بهترین بستنی سازخانگی می باشد.

سر و صدای دستگاه

اینکه دستگاه شما از چه میزان صدایی و با چه حجمی در هنگام استفاده از خود برخوردار می باشد، نکته ای است که بیشتر اختصاص به دستگاه های برقی دارد و خیلی مربوط به بستنی سازهای دستی نمی شود.

در صورتی که شما قصد دارید بهترین بستنی سازخانگی برقی خریداری کنید باید توجه داشته باشید که سر و صدای دستگاه هنگام کار کردن پایین و ملایم باشد و از فروشنده بخواهید که آن را برای شما روشن کند و صدای آن را چک کنید سپس خریداری کنید.

نحوه نظافت دستگاه

از آنجایی که رعایت اصول بهداشتی و تمیزی دستگاه از اهمیت بسیار بالایی به هنگام استفاده از آن برخوردار است، توصیه می کنیم به سراغ خرید دستگاه بستنی سازی بروید که از قابلیت شستشوی آسان در قطعات مختلف خود برخوردار می باشد تا بدین صورت خیال خودتان را از بابت تمیزی همیشگی قطعات مختلف دستگاهتان راحت نمایید.

انواع دستگاه بستنی ساز خانگی

زمانی که شروع به جستجو برای یافتن اطلاعاتی درباره خرید بستنی ساز می کنید، به سرعت متوجه می شوید که چند نوع کلی بستنی ساز وجود دارد. این انواع چندان متنوع نیستند اما در هر گروه، قیمت ها و مدل ها متنوع و متفاوت است. در ادامه به معرفی سه گروه اصلی از بستنی سازها می پردازیم:

بستنی ساز یخ و نمکی

دستگاه های یخ و نمکی از نمونه های قدیمی دستگاه های بستنی ساز هستند اما هنوز هم در میان برخی از مشتریان طرفدار دارند. ساختار این سبک از بستنی سازها ساده است؛ یک سطل با یک دسته در قسمت بالای آن.

این نوع از دستگاه های بستنی ساز معمولا از مدل های جدید بستنی ساز، ارزان تر هستند اما کار با آنها کمی دشوارتر است و به مدت زمان بیشتری هم برای تهیه بستنی نیاز خواهید داشت. برای آب شدن یخی که در بستنی ساز ریخته می شود نیاز به مقادیری نمک وجود دارد و به همین خاطر به این نوع دستگاه، بستنی ساز یخ و نمکی گفته می شود.

بستنی ساز یخی نمکی

عکس بستنی ساز خانگی دستی

در نمونه های سنتی تر، خودتان باید دسته وسیله را حرکت بدهید و برای آماده شدن بستنی آن را بچرخانید اما نمونه های دیگری از این بستنی سازها هم وجود دارند که برقی هستند و موتور وسیله باعث چرخش و حرکت دسته بالای سطل بستنی ساز می شود و دیگر نیازی به حرکت دادن آن از سوی شما وجود نخواهد داشت. اما در طول فرایند درست کردن بستنی باید نظاره گر عملکرد دستگاه باشید.

اصلا یکی از مزایای استفاده از این نوع بستنی سازها، نظارت خودتان بر فرایند تولید است. در واقع، در این روش، با کنترل سرعت حرکت دسته بستنی ساز، یکپارچکی و انسجام بافت بستنی را در اختیار خود خواهید داشت.

مزایا

 • قیمت مناسب (زیر ۱۰۰ هزار تومان)
 • کنترل سرعت چرخش دسته بستنی ساز برای هم زدن دستگاه

معایب

 • طولانی بودن فرایند درست کردن بستنی
 • نیاز به نمک و یخ برای آب کردن یخ ها در طول فرایند
 • زحمت زیادی که به کاربر تحمیل می شود (فرایند خودکار و ساده نیست)

بستنی ساز برقی

خرید بستنی ساز برقی به شما اجازه می دهد تا رفاه بسیار بیشتری را در فرایند ساخت بستنی تجربه کنید. دیگر خبری از ریختن یخ و نمک نیست. فقط کافی است، یک یا دو روز قبل از درست کردن بستنی، کاسه دستگاه را درون فریزر بگذارید. زمانی که روز موعود فرا می رسد هم مواد را به ترتیب به کاسه دستگاه اضافه و وسیله را روشن کنید.

بعد از مدتی بدون اینکه نیاز به دخالت از سوی شما در فرایند تولید بستنی باشد، دسری خوشمزه و جذاب خواهید داشت. برخی از مدل های بستنی ساز برقی دارای چند کاسه یا ظرف مخلوط بستنی هستند و می توانید یکی از آنها را همیشه در فریزر نگه دارید تا زمانی که تصمیم به ساخت بستنی گرفتید، نیازی به یکی تا دو روز صبر کردن در کار نباشد.

راهنامی خرید بستنی ساز خانگی

مزایا : خودکار بودن فرایند و زحمت اندک - استفاده آسان و طرز کار ساده

معایب : نبود کنترل کافی از سوی شما در فرایند آماده سازی (برخلاف مورد قبلی که کل مراحل ساخت بستنی از سوی کاربر کنترل می شود)

بستنی ساز دیجیتالی کمپرسور دار

قیمت بستنی ساز دیجیتالی کمپرسوردار با انواع دیگر این دستگاه که معرفی شد بسیار متفاوت است. برای خرید بستنی ساز مجهز به کمپرسور باید پول بیشتری کنار بگذارید. اما نتیجه استفاده از این دستگاه بسیار عالی است و در نهایت، نوعی بستنی شبیه محصولات کارخانه ای یا به عبارت بهتر حرفه ای خواهید داشت.

البته منظور این نیست که با دستگاه های دیگر نمی توان، محصولی حرفه ای آماده کرد. همه چیز به نوع عملکرد و مهارت خودتان هم وابسته است. ولی از نظر بافت و شکل، بستنی هایی که با دستگاه های دیجیتالی یا همان کمپرسوردار تهیه می شوند، فارغ از اینکه شما یک حرفه ای در مدیریت فرایند تولید بستنی هستید یا خیر، نتیجه ای مطلوب در اختیارتان قرار می دهند.

بستنی سازهای کمپرسوردار بدون نیاز به یخ و نمک، دمای مواد بستنی را سریعا به درجه بسیار پایینی می رسانند و به آماده شدن بستنی کمک می کنند. یعنی یخی در کار نیست و همه فرایند به طور خودکار از سوی دستگاه انجام می شود.

بستنی ساز برقی کمپرسور دار

عکس بستنی ساز دیجیتالی کمپرسور دار

نکته جالب توجه که به مزیت رقابتی اصلی این دستگاه بدل می شود، مدت زمان کوتاه فرایند تولید بستنی است. برخلاف انواع مدل های دیگری که نام برده شد، برای استفاده از بستنی ساز کمپرسوردار نیازی به صبر کردن نیست و گاهی در کمتر از یک ساعت به دسر خوشمزه و دلخواه تان خواهید رسید.

خرید بستنی ساز مجهز به کمپرسور به شما خدمات خوبی ارائه می کند. مثلا می توانید سرعت چرخش دستگاه و تولید را در اختیار بگیرید، دمای دستگاه را تنظیم کنید و بعد از اینکه بستنی آماده شد، برای جلوگیری از آب شدن، آن را در بستنی ساز نگهداری کنید.

مزایا : کاربرد به شدت ساده و آسان - سرعت آماده شدن بستنی - کیفیت عالی بستنی تولیدی

معایب : گران بودن وسیله (بالای دو میلیون تومان

خرید بستنی ساز خانگی چه لزومی دارد؟

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که معتقدند با وجود برندهای مختلف بستنی، شکل ها و طعم های متنوع و خوشمزه موجود در بازار، اصلا لزومی ندارد که خود را در دردسر بیاندازیم و دستگاه بستنی ساز بخریم. خب، این گفته تا حدی هم درست است اما این نکات را هم در نظر بگیرید که:

 1. با وجود یک دستگاه بستنی ساز در منزل می توانید هر طعم و مزه ای که در نظر دارید به بستنی بدل کنید.
 2. ضمن اینکه گاهی درسرها و محصولات آماده کارخانه ای از موادی استفاده می شود که کاملا سالم نیستند یا شما به آنها حساسیت دارید.
 3. علاوه بر اینها، کسانی که به آشپزی و درست کردن دسرهای رنگارنگ علاقه دارند به خوبی می دانند که لذت آماده کردن یک خوراکی خوشمزه در منزل وصف نشدنی است.

شاید شما هم با درست کردن بستنی در منزل و دعوت از دوستان و عزیزان تان به لذت این ماجرا پِی ببرید. البته نمی توان از این نکته گذشت که خرید بستنی ساز برای هیچ خانه ای ضروری نیست. پس خرید آن را به کسانی پیشنهاد می کنیم که به آشپزی و درست کردن انواع دسر ها علاقه مندند، کسانی که دوست دارند بستنی های مورد علاقه و رویایی خود را در منزل آماده کنند یا کسانی که به خاطر حساسیت داشتن به ماده ای خاص نمی توانند از محصولات آماده استفاده کنند.

بستنی های سنتی خانگی

تصویر بستنی خوشمزه خانگی سنتی

روش نگهداری از دستگاه بستنی ساز

 • به توان دستگاه خود توجه کنید. فراموش نکنید که این یک دستگاه خانگی است نه دستگاه بستنی صنعتی و بیشتر از توان دستگاه از آن کار نکشید.
 • همیشه بعد از پایان کار دستگاه را به خوبی شستشو دهید. خشک شدن بستنی داخل دستگاه می تواند عملکرد صحیح آن را به خطر بیاندازد.
 • نوسان برق برای هر وسیله برقی می تواند کشنده باشد. بنابراین حتما دستگاه را به محافظ ولتاژ وصل کنید و بعد از پایان کار دو شاخه دستگاه را از پریز برق جدا کنید.
 • مایعات خود مانند: چای، آب و نوشابه را روی دستگاه قرار ندهید. در صورت ریخته شدن به قسمت های الکترونیکی دستگاه آسیب وارد می کند.

جمع بندی نهایی

برای خرید دستگاه بستنی ساز باید به نکات بالا دقت داشته باشید. بعضی از دستگاه ها، ویژگی ها و ابزارهای جانبی هم دارند. مثلا ظروف اضافی برای جایگزین کردن مخزن وسیله، مجهز بودن به زنگی که پایان فرایند ساخت بستنی را اطلاع می دهد یا نمایش دیجیتالی دما و زمان آماده شدن بستنی و… . بنا به نوع دستگاهی که خریداری می کنید، احتمال وجود خدمات و وسایل جانبی هم وجود دارد.

پیش از خرید بستنی ساز دلخواه خود و انتخاب از میان مدل های متنوع بازار به کاربرد آن حتما توجه کنید. نظرات کاربران را به دقت بخوانید و محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین برندهای بستنی ساز خانگی کدام است؟
از بهترین مارک و برندهای تولید کننده های بستنی ساز خانگی می توان به برند سیج، جیپاس، نینجا، دلونگی، گاستروبک، سانیا، بوکسیا، کلترونیک، آکاشی، آریته، تکنو، پروفی کوک، سورین، فوما، الگانت، مدیون، کی کولک و سیلورکرست اشاره کرد.
انواع بستنی ساز خانگی کدام است؟
انواع بستنی ساز های خانگی عبارتند از : 1 - بستنی ساز یخ و نمکی، 2 - بستنی ساز برقی، 3 - بستنی ساز دیجیتالی کمپرسور دار
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/08
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
بستنی ساز نینجا مدل NC300
بستنی ساز نینجا مدل NC300
بستنی ساز بلانزو توان ۱۰ وات ظرفیت ۱ لیتر مدل BIM-1313
بستنی ساز بلانزو توان ۱۰ وات ظرفیت ۱ لیتر مدل BIM-1313
بستنی ساز فوق حرفه ای سیج مدل BCI600
بستنی ساز فوق حرفه ای سیج مدل BCI600
بستنی ساز سانیا توان ۲۵۰ وات
بستنی ساز سانیا توان ۲۵۰ وات
بستنی ساز حرفه ای گاستروبک به همراه اسکپ یخ
بستنی ساز حرفه ای گاستروبک به همراه اسکپ یخ
بستنی ساز تکنو ظرفیت 600 میلی لیتر مدل Te-146 W
بستنی ساز تکنو ظرفیت 600 میلی لیتر مدل Te-146 W
بستنی ساز آریته توان 200 وات گنجایش 700 میلی لیتر مدل party time
بستنی ساز آریته توان 200 وات گنجایش 700 میلی لیتر مدل party time
بستنی ساز دلونگی توان ۲۳۰ وات مدل ICK5000
بستنی ساز دلونگی توان ۲۳۰ وات مدل ICK5000
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد