منو

برج هیجان یا بازی جنگا | معرفی بهترین مدلها + نحوه انجام بازی

بازی فکری برج هیجان جنس چوب راش سیقل خورده درجه یک
بازی فکری برج هیجان جنس چوب راش سیقل خورده درجه یک
بازی فکری جنگا سه کاره مدل آسیا
بازی فکری جنگا سه کاره مدل آسیا
بازی فکری برج هیجان رنگی مدل WOOD
بازی فکری برج هیجان رنگی مدل WOOD
بازی فکری برج هیجان مدل بازیما جنس چوب ام دی اف
بازی فکری برج هیجان مدل بازیما جنس چوب ام دی اف
بازی فکری برج هیجان هاسبرو مدل جنگا
بازی فکری برج هیجان هاسبرو مدل جنگا
بازی فکری مدل جنگا با بلوک های رنگی پازل دار
بازی فکری مدل جنگا با بلوک های رنگی پازل دار
بازی برج هیجان اورجینال برند knowri مدل Lux با چوب درجه یک
بازی برج هیجان اورجینال برند knowri مدل Lux با چوب درجه یک
بازی فکری برج هیجان مدل 48 Box
بازی فکری برج هیجان مدل 48 Box

بازی برج هیجان یا جنگا بازی جذاب و پر هیجانی است که شما را در حالی که نشست اید سرگرم می کند و محدودیت سنی ندارد و کودکان و بزرگسالان می توانند از این بازی گروهی لذت ببرند. این بازی میلیون ها طرفدار در جهان دارد و هنگام بازی تمام تمرکز مخاطب را به چالش می کشد.

برج هیجان

راهنمای خرید برج هیجان یا بازی جنگا

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با بازی فکری و هیجانی برج هیجان و فواید آن آشنا کنیم و اطلاعاتی درباره قوانین بازی و نحوه انجام آن در اختیارتان قرار دهیم، پس تا انتها با ما همراه باشد.

بازی برج هیجان چیست؟

بازی برج هیجان یا جنگا (به انگلیسی: Jenga) یک بازی مهارت جسمی و روحی معروف در تمام دنیاست و مخلوطی است از مهارت، هیجان، غیر قابل پیش بینی بودن، شادی، خنده و البته کمی شانس.

حریف اصلی شما در این بازی گرانش زمین است و البته حرکات رقبای شما هم بر روی حرکات و تصمیم گیری شما موثر خواهد بود.

جنگا از کلمه سواحیلی به معنی "برای ساخت" مشتق شده است. بازی برج هیجان توسط لسلی اسکات ایجاد شده است و در حال حاضر توسط شرکت برادران پارکر که بخشی از شرکت چند ملیتی هاسبرو است به بازار عرضه می شود.

مشخصات بلوک های برج هیجان جنگا

 • بازی جنگا Jenga از 54 بلوک چوبی (قبلا 48 بلوک بود که توسط شرکت سازنده تبدیل به 54 بلوک شد) ساخته شده است که طول هر بلوک باید دقیقاً سه برابر عرض و ضخامتش هم باید یک پنجم طولش باشد.
 • ابعاد استاندارد بلوک های چوبی جنگا Jenga در اندازه ۱/۵ * ۲/۵ * ۷/۵ سانتی متر است.
 • این وسیله بازی شامل 54 قطعه معمولا چوبی شماره دار و سه عدد تاس می باشد.
 • دو سر هر یک از قطعات چوبی مستطیلی دارای شماره هایی از یک تا 54 و هر یک از وجوه تاس ها دارای شماره های 1 تا 6 می باشد.
 • قرار گرفتن این 54 قطعه چوبی روی هم (به صورت سه چوب در هر ردیف) یک برج چوبی را شکل می دهد.

بلوک های بازی جنگا

مشخصات بلوک های بازی برج هیجان یا جنگا

نحوه انجام بازی برج هیجان + قوانین بازی

برای شروع بازی برج هیجان باید بلوک های چوبی (یا هر جنس دیگری که جنگا از آن ساخته شده است) را به صورت افقی و عمودی روی هم بچینید تا یک برج ۱۸ طبقه چوبی ساخته بشود.

همانطوری که اشاره شد این برج باید ۱۸ طبقه و در هر طبقه باید ۳ بلوک قرار بگیرد. بلوک ها باید یک ردیف افقی و یک ردیف عمودی چیده بشود. بعد از اینکه برج چوبی تکمیل شد، بازیکنی که برج را چیده باید بازی را شروع کند.

روش اول بازی

روش بازی به این صورت است که هر بازیکن به نوبت به صورت دلخواه باید یک بلوک را با یک دست از هر جایی غیر از دو ردیف اول (بالای برج) بردارد و آن را در قسمت بالای برج قرار دهند. به این ترتیب یک ساختار بلندتر و به طور فزاینده ای ناپایدارتر ایجاد می کنند. هر بازیکنی که برج را خراب کند، باخته است!

بازی برج هیجان

بازی برج هیجان یک بازی گروهی و خانوادگی است

موقع تست کردن بلوک اگر بازیکن یک بلوک دیگر را کج کند تا بخواهد از بلوکی که به آن دست زده است انصراف بدهد باید اول آن بلوک را به حالت اولیّه برگردانده و بعد بازی را ادامه دهد هر بازیکنی که باعث فروریختن برج بشود بازی را باخته است و باید برای شروع بازی بعدی برج را دوباره بچیند.

روش دو بازی

این روش بازی مقداری سخت تر بوده و عامل شانس دخالت بیشتری در آن دارد، بطوری که در این روش انتخاب مهره با استفاده از تاس عدد دار صورت می گیرد. جمع اعداد تاس انداخته شده همان مهره ای می شود که باید خارج شود و در تاس رنگی همان رنگی تاس انداخته شده مهره ای است که باید از جای خود خارج و بر روی برج قرار گیرد . تا کسی که باعث ریزش برج می شود بازنده بازی است.

برج هیجان با تاس

بازی برج هیجان با تاس

قوانین بازی برج هیجان با تاس

اگر این بازی را با تاس بازی میکنید نمیتوانید بلوک اصلی ردیف (پایین برج) را بردارید که باعث ریخت کل برج شود و باید دوباره تاس بیندازید هر بازیکنی که برج را چیده است باید بازی را شروع کند.

روش های دیگر بازی با برج هیجان

 • بازی دومینو با چوب ها که برای تمام سنین بسیار سرگرم کننده و هیجان انگیز است، بلوک ها را با فاصله کم و یکسان به شکل دلخواه پشت سر هم روی زمین قرار داده و پس از اتمام چیدن، با زدن ضربه به آخرین قطعه کل سازه خراب می شود. این بازی برای تقویت مهارت حرکتی طریف و تمرین دقت و تمرکز مؤثر است.

بازی دومینو با جنگا

انجام بازی دومینو با بلوک های چوبی برج هیجان

 • وارد کردن اسباب بازی های دیگر مثل ماشین و .. به سازه هایی که کودک ساخته است می تواند به تنوع بازی کمک کند. مثلا کودک می تواند با چوب ها خانه و راه و پارکینگ بسازد و با ماشین ها و اسباب بازی های دیگر، یک شهر کوچک درست کند. یا بازی نمادین کند و از چوب ها به صورت نمادین به جای چیز های دیگر استفاده کند. مثلا هر چوب به جای یک آدم استفاده شود یا در حکم یک ساختمان باشد.
 • مسابقه ارتفاع: در این مسابقه افراد باید سعی کنند برج بلندتری با چوب ها بسازند. می شود بازی را به صورت مسابقه سرعتی انجام داد یا صرفا ارتفاع برج در تعیین برنده نقش داشته باشد.
 • مسابقه شکل سازی با چوب ها هم بازی دیگری است که می تواند جذابیت زیادی برای کودک داشته باشد. بازی به صورت نوبتی انجام بشود و هرکس شکلی را نام ببرد و نفر مقابل باید آن را بسازد. مثلا شکل حیوانات یا اشیا.
 • بازی حدس شکل : به این صورت که نفر اول با چوب ها شکلی را میسازد و نفر دیگر، باید حدس بزند که چه چیزی ساخته است.
 • ساخت سازه های خلاقانه توسط خود کودک مثل خونه، برج، پارکینگ و ... از جمله بازی های دیگری است که می توانید با چوب های جنگا انجام دهید. آزادی کودک در قرار دادن چوب ها در کنار هم و ساخت اشکال مختلف، باعث تقویت تخیل و خلاقیت کودک می شود.

کاربردهای مختلف بازی جنگا

ساخت سازه های خلاقانه با بلوک های بازی جنگا

 • بازی عبور از موانع هم بازی هیجان انگیز بعدی است. چوب ها را مثل مانع روی زمین پراکنده میکنید. چشم کودک را ببندید. باید کودک را به انتهای مسیر راهنمایی کنید به گونه ای که با چوب ها برخورد نکند. اگر با چوب ها برخورد کرد باید به ابتدای مسیر برگردد.

قوانین کلی بازی برج هیجان یا جنگا

 • برای برداشتن یا کشیدن بلوک تنها باید از یک دست استفاده شود، شما می تونید دست تون رو عوض کنید اما حق ندارید که همزمان از 2 تا دست تون استفاده کنید!
 • موقع تست کردن بلوک اگر بازیکن یک بلوک دیگه رو کج کنه تا بخواد از بلوکی که بش دست زده انصراف بده باید اول اون بلوک رو به حالت اولش برگردونه بعد بازی رو ادامه بده!
 • هر کسی که برج را در خراب کند، بازنده بازی است.
 • فردی که برج را چیده است شروع کننده بازی می باشد.
 • بلوک برداشته شده باید در بالای برج قرار داده شود (ردیف اول).
 • در صورت بازی به روش تاس، نمی توانید به بلوک اصلی پایه (پایین ترین ردیف) دست بزنید و باید دوباره تاس انداخته شود.

نحوه انجام بازی برج هیجان

مسابقه و رقابت با بازی هیجانی برج هیجان چوبی جنگا

فواید بازی با اسباب بازی جنگا یا برج هیجان

 • افزایش اعتماد به نفس کودک به واسطه کامل کردن پازل
 • افزایش فوق العاده میزان دقت و تمرکز کودک هنگام خارج کردن بلوک های چوبی برای حفظ تعادل برج جنگا
 • آموزش رنگ ها
 • تمرین ساده و آموزنده برای تقویت توان حل مسئله پازل
 • درک مفهوم نظم و ترتیب قطعات هنگام چیدن دومینو
 • امکان انجام بازی گروهی و جذاب و نشاط آور
 • پرورش خلاقیت کودک هنگام حل پازل ها و یا استفاده خلاقانه از بلوک های چوبی
 • افزایش هماهنگی چشم و دست در مراحل مختلف بازی جنگا

ترفند های بازی برج هیجان چیست

وقتی بلوک ها را بیرون می کشید، تعادل برج را به هم می زنید. با این حال، اگر آنها را فشار دهید یا به آرامی به آنها ضربه بزنید، پایداری سازه دست نخورده باقی می ماند.

با برداشتن بلوک ها از مرکز به جای کناره ها، برج متعادل می ماند. برداشتن بلوک ها از کناره باعث ضعیف شدن سازه می شود.

تا جایی که می توانید بلوک ها را از مرکز بردارید و حریفان خود را مجبور کنید تا مهره های کناری را بگیرند.هنگامی که تمام بلوک های مرکزی برداشته شدند، برای حفظ ثبات و حفظ تعادل برج، روی بلوک های کناری به سمت مرکز ضربه بزنید.

وقتی بلوک در وسط قرار گرفت، بلوکی را که برای ضربه زدن به آن استفاده کردید در جای خود قرار بدهید.

خرید بازی جنگا

سخن پایانی

این بازی به عنوان یکی از بازی های دورهمی فامیلی میباشد بازی های فکر مثل برج هیجان برای دور همی ها و مهمانی ها بسیار مناسب است و باعث هیجان خواهد شد و یک بازی تک نفره برای شما و همه اعضای خانواده میباشد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت بازی برج هیجان چند است؟
قیمت انواع بازی برج هیجان یا جنگا از 40 هزار تومان تا 4 میلیون تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت سازنده، جنس بلوک ها، کیفیت ساخت و سیقلی بودن بلوک ها، وزن و ابعاد و تعداد بلوک ها و ... بستگی دارد.
بازی کودکان با جنگا چه فوایدی برای آنها دارد؟
فواید بازی با اسباب بازی جنگا یا برج هیجان عبارتند از : افزایش اعتماد به نفس کودک و میزان دقت و تمرکز کودک، آموزش رنگ ها، تمرین برای تقویت توان حل مسئله پازل، درک مفهوم نظم و ترتیب قطعات هنگام چیدن دومینو، پرورش خلاقیت کودک هنگام حل پازل ها، افزایش هماهنگی چشم و دست در مراحل مختلف بازی جنگا
تاریخ به روز رسانی : 1402/05/09
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد