منو

آیا بخاری گازی بدون دودکش خطرناک است؟ بررسی مزایا و معایب

با شروع فصل سرما این سوالات همیشه مطرح می شود که آیا از بخاری گازی بدون دودکش استفاده کنیم یا نه! آیا بخاری بدون دودکش خطرناک است یا نه؟ در کجاها می توان از بخاری بدون دودکش استفاده کرد؟ یا اصلا بخاری بدون دودکش گازی چگونه کار می کند؟! برای پاسخ به این سوالت و بررسی مزایا و معایب بخاری گازی بدون دودکش به طوطی کالا همراه باشید.

خرید اینترنتی بخاری گازی بدون دودکش

عکس بخاری گازی بدون دودکش کوچک

امروزه استفاده از بخاری های گازی و برقی در منازل و مکان های عمومی بسیار رایج است. به دلیل اهمیت رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از بخاری گازی، توجه به ویژگی های این محصولات در هنگام خرید بسیار مهم است. بخاری های گازی به دو نوع بخاری دودکش دار و بخاری بدون دودکش تقسیم می شود. بخاری گازی بدون دودکش علاوه بر ظرافت و زیبایی، گرمادهی مطلوب و مصرف انرژی کمتری دارند و با هزینه کمتری نصب می شوند.

فرایند تولید گرما و عملکرد بخاری گازی چگونه است؟

مکانیزم سوخت در بخاری گازی به این شکل است؛ زمانی که شیر گاز را باز می کنیم گاز وارد محفظه مخصوص شعله شده و با اکسیژنی که در محیط است ترکیب و در نهایت با جرقه شعله تولید می شود؛ که از این فرآیند دو محصول که اولی شعله و گرما و دومی گاز خطرناک مونوکسید کربن تولید می شود البته این فرایند در همه بخاری ها یکسان است.

بخاری گازی دودکش دار

در بخاری گازی دودکش دار فرایند تولید گرما به همان شکل که در بالا ذکر شده، تولید می شود. با این تفاوت که اکسیژن فراوان از محیط گرفته می شود و گاز منو اکسید حاصل این فرآیند از طریق دودکش به بیرون هدایت می شود؛ پس باید در نصب و راه اندازی بخاری گازی استانداردهای لازم را رعایت کرد و از آنجایی که در ساختمان های امروزی فاصله لوله دودکش تا کلاهک بسیار زیاد است امکان مسدود شدن مسیر وجود دارد پس باید اطمینان کامل از باز بودن مسیر لوله بخاری و قرار گرفتن درست کلاهک داشته باشیم.

در برخی موارد مشاهده شده که از بخاری دودکش دار، بدون دودکش استفاده کرده اند و یا دودکش بخاری را به سمت ظرفی از آب هدایت کرده که این اعمال بسیار خطرناک است چرا که منجر به سوخت ناقص و افزایش بیش از حد گاز منو اکسید کربن داخل محیط می شود.

بخاری گازی بدون دودکش

عکس بخاری گازی بدون دودکش

در چه محل هایی از بخاری گازی می توانیم استفاده کنیم؟

همان طور که در بالا گفته شد در روند ایجاد گرما و حرارت در بخاری گازی، اکسیژن مصرف می شود. یک اشتباه رایج مردم این است که اغلب تصور می کنند دودکش، اکسیژن محیط را تامین می کند در صورتی که دودکش فقط گاز منوکسید کربن تولید شده را به خارج هدایت می کند.

پس کارشناسان توصیه می کنند که از بخاری گازی در فضاهای بسته و کوچک استفاده نکنید و در مکان هایی که تبادل هوا با فضای آزاد امکان پذیر بوده یا اتاق های بزرگ، استفاده از این وسیله توصیه می شود. البته استفاده از بخاری گازی در حمام اکیدا ممنوع است.

بخاری گازی بدون دودکش چیست؟

بخاری های بدون دودکش (Unflued Gas Heaters) یکی از انواع پر مصرف بخاری می باشد که در مکان های مختلف قابل استفاده است. البته باید به این نکته توجه داشت که در محیط های بدون بسته که هوا در آن ها جریان ندارد، استفاده از بخاری گازی بدون دودکش ممنون می باشد.

فرایند تولید گرما در بخاری گازی بدون دودکش با بخاری دودکش دار یکسان است؛ اما با این تفاوت که به جهت نوع طراحی برتر، فرآیند ترکیب سوخت و اکسیژن، شعله حاصله با راندمان بالا تولید شده و سبب کاهش قابل توجه منو اکسید کربن در بخاری مذکور می شود.

فرایند سوخت در بخاری گازی بدون دودکش چگونه است؟

تکنولوژی بکار رفته در بخاری های گازی بدون دودکش عملکرد تولید شعله را بهینه کرده به طوری که ترکیب اکسیژن و گاز به تناسبی انجام می شود که در تولید شعله کمترین اکسیژن و گاز با هم ترکیب شده و بیشترین شعله و حرارت ممکن را داریم و چون فرایند سوخت کامل است مونوکسید کربن کمتری نیز تولید می شود که میزان تولید این گاز در مقایسه با بخاری گازی دودکش دار بسیار ناچیز است.

در حالی که در مدل های دارای دودکش این گاز به بیرون هدایت می شود اما قسمتی از گاز مونوکسید کربن در فضا باقی مانده و به مراتب خطرات بیشتری دارد در حالی که در بخاری گازی بدون دودکش تولید گاز منوکسید کربن به مراتب بسیار کمتر از بخاری گازی دودکش دار است.

انواع مختلف بخاری گازی بدون دودکش

عکس بخاری گازی بدون نیاز به دودکش

قابلیت های بخاری گازی بدون دودکش

سیستم ایمنی ods

نکته مهم دیگر درباره بخاری گازی بدون دودکش سیستم ODS می باشد که با بررسی خودکار میزان اکسیژن موجود در هوا، در صورتی که این میزان از حد مجاز کمتر شود جریان گاز را به طور اتوماتیک قطع می کند. وجود این سیستم در بخاری های گازی بدون دودکش ضروریست.

ترموکوبل در بخاری گازی بدون دودکش به دلیل آلیاژ بکار رفته در آن از حساسیت بیشتری در مقایسه با سایر ترموکوبل ها برخوردار است به نحوی که با کم شدن شعله، این قطعه وارد عمل می شود و بلافاصله جریان گاز قطع می شود.

با توجه به حساسیت سیستم ODS بخاری گازی بدون دودکش درصورتی که اکسیژن محیط به زیر ۱۸ درصد برسد بخاری گازی خاموش می شود و با این سیستم ما همواره اطمینان خاطر از ایمنی عملکرد بخاری گازی داریم.

ترموکوپل و اهمیت آن در بخاری گازی

ترموکوپل در بخاری گازی بسیار اهمیت دارد. ترموکوپل در صورت خاموش شدن بخاری، وظیقه قطع کردن گاز را به عهده دارد.

حفظ رطوبت در هوا با بخاری گازی بدون دودکش

در هنگام گرم شدن محیط، رطوبتی که در محیط وجود دارد گرفته شده و هوایی خشک خواهیم داشت که منجر به ایجاد مشکلات تنفسی می شود. برای رفع این مشکل معمولاً توصیه می شود کتری را بروی بخاری قرار دهید تا رطوبت هوا تأمین شود.

در بخاری گازی بدون دودکش عملکرد سوخت کامل است و هیدروژن آزاد شده با اکسیژن محیط ترکیب شده و رطوبت ملایمی ایجاد می کند که مشکلات بخاری گازی معمولی را مرتفع کرده و از مزیت های این سیستم است.

فواید و مزایای بخاری بدون دودکش

 • به راحتی قابل جابجایی است (وزن کمی دارد) و می توان آن را در هر جایی استفاده کرد (کاربری مسکونی یا تجاری).
 • گرمای مطلوب و یکنواختی را در فضا ایجاد می کند.
 • بدون هیچگونه نشت هوای گرم است. تمام گرمای تولید شده از آن به فضا دمیده می شود.
 • ارزان قیمت تر از بخاری های دودکش دار هستند.
 • باعث کاهش هزینه های سوخت (مصرف گاز) می شود.

بهترین مدلهای بخاری بدون دودکش

تصویر بخاری دیواری بدون نیاز به دودکش

معایب بخاری بدون دودکش

شاید مهمترین عیب بخاری گازی بدون دودکش این باشد که نمی توان از آنها در فضاهای بسته استفاده کرد. بخاری گازی بدون دودکش تنها در فضاهایی که هوا در آنها جریان دارد مجاز است؛ مانند مغازه ها و اماکن پر رفت و آمد.

با وجود معایب بخاری بدون دود کش، محاسن متعدد آن از جمله حجم و وزن کم، امکان نصب روی دیوار و مناسب بودن قیمت بخاری بدون دودکش نسبت به بخاری های دودکش دار را نیز نباید فراموش کرد.

بخاری بدون دودکش فن دار چیست؟

ممکن است در قسمت پشتی برخی از بخاری های گازی بدون دودکش، یک فن دیده باشید و همیشه به این فکر کنید که این فن به چه دلیل بر روی یک بخاری طراحی شده است. دلیل قرار گرفتن فن در پشت این بخاری ها این است که گرمایی که توسط بخاری تولید می شود، با سرعت بیشتری از طریق فن ها در محیط اتاق پخش شود. به دلیل سرعت بالای پخش شدن حرارت در محیط، اتاق زودتر گرم می شود.

بلاخره بخاری بدون دودکش بخریم یا نه؟

یک سوال همیشگی و درعین حال مهم بین مشتریان برای خرید بخاری بدون دودکش مبحث امنیت و ایمنی است که اغلب، آن ها را با ترس و تردید روبه رو می کند.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش سیستم های ایمنی مانند ترموکوپل و ODS در بخاری های بدون دودکش، تا حد زیادی خطرات و تهدیدات احتمالی حاصل از استفاده این محصولات گرمایشی برطرف شده است.

خرید بخاری بدون دودکش

البته هر چقدر هم سیستم های امنیتی در بخاری های بدودن دودکش دقیق و حساس باشند، باز هم برای محیط های سربسته و کوچک مانند انباری، حمام، مهد کودک و ... مفید نیستند و خطرات زیادی به همراه دارند.

بنابراین اگر قصد خرید بهترین بخاری بدون دودکش را دارید بهتر است از برندهای معتبر مانند آبسال، پلار، جنرال، شایسته و ... خرید کرده و همچنین در فضاهایی که جریان هوا یه طور مداوم در حال گردش است و به اصطلاح درب مدام باز و بسته می شود، از بخاری های گازی بدودن دودکش استفاده کنید.

پرفروش ترین مدلهای بخاری گازی بدون دودکش با قیمت مناسب از دیجی کالا

1 -

بخاری گازی بدون دودکش پلار مدل 20KN

بخاری گازی بدون دودکش پلار مدل 20KN
اگر قصد دارید از یک بخاری کوچک با راندمانی بالا برای گرمایش استفاده کنید محصول فوق انتخاب مناسبی خواهد بود.این محصول از نوع بخاری های بدون دودکش بوده و برای مکان هایی که در آن ها گردش هوا به خوبی انجام می شود مناسب است.این محصول ابعادی برابر 53 × 26 × 62 سانتی متر دارد و وزن آن حدود 8.6 کیلوگرم است.،
ابعاد کوچک و وزن نسبتا پایین این بخاری موجب شده تا بتوانید از آن به صورت دیواری نیز استفاده کنید. در این بخاری از سیستم ODS استفاده شده است. سیستم نظارت بر شعله نیز از دیگر امکاناتی است که شرکت پلار برای این بخاری در نظر گرفته است. راندمان بالای این بخاری یکی از نقاط قوت آن است.،
این بخاری راندمانی 99 درصدی دارد و می تواند با توجه به ابعاد کوچکی که دارد به خوبی فرایند گرمایش را انجام دهد. این بخاری گازی محصول مشترک ایران و کره ی جنوبی بوده و طراحی رضایت بخشی دارد.این محصول با توجه به ظرفیت گرمادهی 5000 کیلوکالری و راندمان 99 درصدی انتخاب بسیار خوبی برای گرمایش محیط هایی کوچک است.
مشخصات محصول
 • نوع سوخت
  گاز شهری
 • قابلیت نصب
  دیوار، زمین
 • وزن
  8.6 کیلو گرم
 • ابعاد
  53×26×62 سانتی متر
 • حداکثر ظرفیت گرمادهی
  5000
2 -

بخاری گازی بدون دودکش آبسال مدل 437

بخاری گازی بدون دودکش آبسال مدل 437
مشخصات محصول
 • نوع سوخت
  گاز شهری
 • قابلیت نصب
  دیوار، زمین
 • وزن
  6.8 کیلو گرم
 • ابعاد
  130×405×630 سانتی متر
 • حداکثر ظرفیت گرمادهی
  3900
 • حداقل ظرفیت گرمادهی
  1500
 • رده مصرف انرژی
  E
3 -

بخاری گاز سوز بدون دودکش شایسته مدل JK400

بخاری گاز سوز بدون دودکش شایسته مدل JK400
بخاری گاز سوز مدل JK400 محصولی با کیفیت است که شما را از داشتن دودکش بخاری بی نیاز میکند. البته ناگفته نماند این بخاری باید در محیط های دارای اکسیژن کافی استفاده شود و استفاده از آن در اتاق و محیط های بسته اصلا توصیه نمیشود.
مشخصات محصول
 • نوع سوخت
  گاز شهری
 • قابلیت نصب
  دیوار، زمین
 • وزن
  10 کیلو گرم
 • ابعاد
  150×450×660 سانتی متر
 • حداکثر ظرفیت گرمادهی
  3800
 • رده مصرف انرژی
  A
4 -

بخاری گازی بدون دودکش آبسال مدل 481

بخاری گازی بدون دودکش آبسال مدل 481
مشخصات محصول
 • نوع سوخت
  گاز شهری
 • قابلیت نصب
  دیوار، زمین
 • وزن
  10 کیلو گرم
 • ابعاد
  180×450×600 سانتی متر
 • حداکثر ظرفیت گرمادهی
  4400
 • حداقل ظرفیت گرمادهی
  2200
5 -

بخاری گازی بدون دودکش پلار مدل 30KN

بخاری گازی بدون دودکش پلار مدل 30KN
مشخصات محصول
 • نوع سوخت
  گاز شهری
 • قابلیت نصب
  زمین
 • وزن
  7.5 کیلو گرم
 • ابعاد
  300×440×580 سانتی متر
 • حداکثر ظرفیت گرمادهی
  4500
 • حداقل ظرفیت گرمادهی
  1600
 • رده مصرف انرژی
  B
6 -

بخاری گازی بدون دودکش شایسته مدل ۴۰۰۰

بخاری گازی بدون دودکش شایسته مدل ۴۰۰۰
بخاری گازی بدون دود کش شایسته مدل ۴۰۰۰ محصولی از شرکت جهان خزر تهران با برند رسمی و دارای گواهی ملی استاندارد و دارای سیستم ODS میباشد. این بخاری دارای گرمادهی مناسب و برای منازل و مکان ها با متراژ های حداکثر ۳۰ متری می تواند گرمادهی مطلوبی داشته باشد.
مشخصات محصول
 • نوع سوخت
  گاز شهری
 • قابلیت نصب
  دیوار، زمین
 • وزن
  7 کیلو گرم
 • ابعاد
  110×440×560 سانتی متر
 • حداکثر ظرفیت گرمادهی
  3800
 • حداقل ظرفیت گرمادهی
  2500
 • رده مصرف انرژی
  E
7 -

بخاری گازی بدون دودکش پلار مدل 5PN

بخاری گازی بدون دودکش پلار مدل 5PN
این محصول از نوع بخاری های بدون دودکش بوده و برای مکان هایی که در آن ها گردش هوا به خوبی انجام می شود مناسب است. این محصول ابعادی برابر 64 × 26 × 74 سانتی متر دارد و وزن آن حدود 12.4 کیلوگرم است.
ابعاد کوچک و وزن نسبتا پایین این بخاری موجب شده تا بتوانید از آن به صورت دیواری نیز استفاده کنید. راندمان بالای این بخاری یکی از نقاط قوت آن است. این بخاری راندمانی 99 درصدی دارد و می تواند با توجه به ابعاد کوچکی که دارد به خوبی فرایند گرمایش را انجام دهد.
در این بخاری از سیستم ODS استفاده شده است.این بخاری گازی محصول مشترک ایران و کره ی جنوبی بوده و طراحی رضایت بخشی دارد. این محصول با توجه به ظرفیت گرمادهی 4500 کیلوکالری و راندمان 99 درصدی انتخاب بسیار خوبی برای گرمایش محیط هایی کوچک است.
مشخصات محصول
 • نوع سوخت
  گاز شهری
 • قابلیت نصب
  دیوار، زمین
 • حداکثر ظرفیت گرمادهی
  4500
 • وزن
  12.4 کیلو گرم
 • ابعاد
  64×26×74 سانتی متر
 • رنگ
  کرم
8 -

بخاری گازی فن دار بدون دودکش آبسال مدل 437F

بخاری گازی فن دار بدون دودکش آبسال مدل 437F
مشخصات محصول
 • نوع سوخت
  گاز شهری
 • قابلیت نصب
  دیوار، زمین
 • حداکثر ظرفیت گرمادهی
  3900
 • وزن
  6.8 کیلو گرم
 • ابعاد
  130×405×630 سانتی متر
 • حداقل ظرفیت گرمادهی
  1500
9 -

بخاری گازی بدون دودکش مدل GN

بخاری گازی بدون دودکش مدل GN
مشخصات محصول
 • نوع سوخت
  گاز شهری
 • قابلیت نصب
  دیوار، زمین
 • حداکثر ظرفیت گرمادهی
  6000
 • وزن
  5 کیلو گرم
 • ابعاد
  15×40×100 سانتی متر
 • رنگ
  قرمز، مشکی
 • حداقل ظرفیت گرمادهی
  2500
 • رده مصرف انرژی
  A
10 -

بخاری گازی کپسولی بدون دودکش ایمن گاز مشهد

بخاری گازی کپسولی بدون دودکش ایمن گاز مشهد
مشخصات محصول
 • نوع سوخت
  گاز کپسول، گاز مایع
 • قابلیت نصب
  دیوار، زمین
 • حداکثر ظرفیت گرمادهی
  5000
 • وزن
  16 کیلو گرم
 • ابعاد
  150×200×700 سانتی متر
 • رنگ
  مشکی
 • حداقل ظرفیت گرمادهی
  1600
 • رده مصرف انرژی
  A
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
آیا بخاری بدون دودکش برای منزل و اتاق خواب مناسب است؟
در روند ایجاد گرما و حرارت در بخاری گازی، اکسیژن مصرف می شود. پس حتما باید در مکان هایی که تبادل هوا با فضای آزاد امکان پذیر بوده یا اتاق های بزرگ از این وسیله استفاده شود. پس کارشناسان توصیه می کنند که از بخاری گازی در فضاهای بسته و کوچک استفاده نکنید.
قیمت انواع بخاری گازی بدون دودکش چند است؟
قیمت بخاری گازی بدون دودکش به عوامل مختلفی همچون برند شرکت تولید کننده، ابعاد و وزن بخاری، حداقل و حداکثر ظرفیت گرمادهی، رده مصرف انرژی و سایر قابلیت های بخاری بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت بخاری بدون دودکش از 1 میلیون شروع و تا 5 میلیون هم ادامه دارد.
بخاری گازی بدون دودکش چگونه کار می کند؟
فرایند تولید گرما در بخاری گازی بدون دودکش با بخاری دودکش دار یکسان است، با این تفاوت که فرآیند ترکیب سوخت و اکسیژن کامل بوده و شعله حاصله با راندمان بالا تولید می شود و سبب کاهش قابل توجه منو اکسید کربن در بخاری مذکور می شود.
تاریخ به روز رسانی : 1401/10/06
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر علی اسدی
08:40 - 1401/10/10
بخاری های بدون دودکش فن دار صدای زیادی از خودشون تولید می کنند یا اینکه قابل تحمل است؟

پاسخ : بستگی به مدل و برند بخاری تون داره ... ولی در حالت کلی فن یک وسیله مکانیکی است و تا حدودی صدا تولید می کند ولی معمولا قابل تحمل هست!

کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد