منو

بخاری جیبی چیست، چگونه و در کجاها استفاده می شود؟

فرقی نمیکند که در چه فصلی بیرون از خانه هستید. وقتی به کوهنوردی برید، یا شکار، ماهی گیری، کمپینگ یا حتی وقتی فقط با دوستانتان بیرون از خانه هستید، اصلا دوست ندارید که سرما اذیتان کند مخصوصا دستانتان را که عضو اساسی و کاربردی بدن است. اما چه ابزاری میتواند شما را در سرمای زمستان و بیرون از خانه گرم کند؟ بخاری جیبی یا بخاری همراه یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب شماست.

بخاری جیبی چیست

تصویر بخاری جیبی کووآ

تاریخچه بخاری جیبی

تجهیز لباس و وسایل شخصی انسان به ابزارهای گرمابخش ایده تازه ای نیست که از ناقص بودن آن بترسیم یا احساس کنیم که شاید استفاده از ابزارهایی مانند بخاری جیبی برای ما خطرساز باشد؛ مگر این که بخاری جیبی مورد استفاده ما متعلق به بِرند معتبری نباشد. پیشینه تاریخی استفاده از وسایل گرمابخشِ کوچک و قابل حمل، به بیش از هزار سال قبل و به زمانی بازمی گردد که انسان موفق به تهیه نوعی پنبه نسوز شد.

اولین استفاده رسمی از بخاری جیبی به حدود سال های 1914 و هم زمان با آغاز جنگ جهانی اول بازمی گردد. در آن ایام، روس ها در مناطق سردسیر از انواع ابتدایی ترِ بخاری های جیبی امروزی استفاده می کردند. بخاری جیبی در شکل امروزی خود قابل استفاده در جیب کاپشن، کوله پشتی، کیسه خواب با گرمایی مطمئن و ایمن است و برای هرگونه طبیعت گردی یا استفاده در فضای آزاد مناسب و در برخی موارد ضروری است.

بخاری جیبی چیست؟

بخاری جیبی (که با نام های بخاری همراه، بخاری دستی و بخاری شخصی نیز شهرت دارد)، از اسمش مشخص است، بخاری کوچک و شیکی که بشود توی جیب قرار داد. بخاری های جیبی تا حدودی شبیه به فندک هستند و یکی از انواع لوازم حرفه ای برای گردشگران، کوه نوردان، جهانگردان و ... هستند. یک فتیله دارد که فتیله آن از جنس پنبه نسوز است. این پنبه آتش می گیرد اما شعله ور نمی شود به همین دلیل است که به آن پنبه نسوز میگوییم.

پنبه نسوز بر خلاف پنبه معمولی که از مزارع و باغ های پنبه به دست می آید این نوع پنبه از سنگ های آتش فشانی به دست می آید که بر خلاف چیزی که مردم عادی فکر می کنند از هزاران سال پیش این پنبه شناسایی شده و استفاده می شده است و جدید نیست. پس از آغشته کردن پنبه نسوز به مایع مخصوص آن را آتش می زنید. پنبه آتش گرفته است اما شما شعله ای نمی بینید. بنابر این کوچک ترین خطری وجود نخواهد داشت.

بخاری جیبی چیست

بخاری جیبی یا بخاری همراه

این بخاری ها مدل های مختلفی دارند و برخی از اون ها حتی می تونند تا 12 ساعت برای شما گرمای قابل توجهی تولید کنند. حتی گرمای این وسیله نیز بسیار مطلوب و ملایم است به گونه ای که در هنگام سرمای سخت زمستان اگر در جیب کاپشن کت یا حتی در دستانتان آن را بگیرید از زمستان و برف ها بسیار لذت خواهید برد و در اوج سرما شما دارای بخاری در لباس خود خواهید بود.

موارد استفاده از بخاری جیبی

ایده آل برای ورزش های زمستانی و کارهای داخلی و خارجی از همه نوع به ویژه مناسب برای اسکی بازان، شکارچیان، گلف بازان، تماشاگران، اسکیت بازان، افسران پلیس، کشاورزان، ماهیگیران، دریانوردان و غیره توصیه شده برای هر کسی که سرمایی است و یا بیمار با آنفولانزای سرد، نورالژی، روماتیسم، یا کمر درد.

مناسب به هنگام پیاده روی، کوهنوردی، طبیعت گردی و هر چیزی که فکر کنید به گرما نیاز دارید میتوانید از بخاری جیبی استفاده کنید چون هرگز از داشتن چنین وسیله ای پشیمان نخواهید شد.

نحوه کار بخاری جیبی چیست؟

این وسیله کوچک در جیب لباس جای می گیرد و با سوخت هایی از جمله، بنزین، الکل، یا گاز مایع، می توانند گرما تولید کنند. درون بخاری یک فتیله ای وجود دارد که به آرامی می سوزد و یک دمای گرم یکنواختی ایجاد می کند. برخلاف سایر بخاری ها باعث سوختن دست یا لباس می شوند، این وسیله جیبی اینطور نیست. زیرا فلز قرار گرفته روی بدنه آن ها، از انتقال حرارت به صورت مستقیم، به سطح پوست و سوزش ناشی از آن، جلوگیری می کند، و این امکان را می دهد که برای گرم کردن خود، به راحتی آن را در دست بگیرید.

این بخاری دارای درب کوچکی می باشد، مثل درب فندک. بعد از روشن کردن فتیله، درب آن بسته می شود و دیگر هیچ شعله ای دیده نمی شود. از این بخاری می توان در جیب کاپشن، کیف یا کیسه خواب استفاده کرد، یا حتی برای گرم کردن کفش ها قبل از پوشیدن، به کار برد. کافیه مخزن بنزین رو با پیمانه مخصوص پر کنید، بخاری رو روشن کنید، در کیف مخصوص قرار دهید و از گرما لذت ببرید.

راهنمای خرید بخاری جیبی

روشن ماندن 6 الی ۱۲ ساعت

یکی از مزیت های مهم این محصول قابلیت روشن ماندن و تولید گرما از 6 ساعت تا ۱۲ ساعت می باشد، این ویژگی فوق العاده این امکان را به شما می دهد تا بتوانید در دما های بسیار پایین ( تا منهای ۴۰ درجه ) گرمای مورد نیاز بدن خود را تامین نمایید، بنابراین یکی از لوازم مهم کمپ و کوهنوردی این بخاری همراه می باشد. بخاری جیبی سفری قادر است بین ۵۵ تا ۷۰ درجه سلسیوس گرما تولید کند که در نوع خود بی نظیر است.

شعله تولیدی توسط این محصول به واسطه استفاده از فیتیله با جنس پنبه نسوز بسیار ملایم است، بنابراین گرمای تولید شده توسط این بخاری به صورت مداوم و یکنواخت خواهد بود. فیتیله به کار رفته در این محصول بسیار مقاوم است و می توانید تا ۱۲۰۰ ساعت در حالت روشن از آن استفاده نمایید.

اگر فیتیله بخاری جیبی شما پس از مدتی خراب شد با تهیه پنبه نسوز که به راحتی و بسیار ارزان یافت می شود می توانید فیتیله را تعویض و از فیتیله جدید خود استفاده کنید.

معروف ترین برند های تولید کننده بخاری جیبی

براساس نوع سوخت و مدت زمان کارکرد، در مدل ها و رنگ های متنوع نیز دیده می شود. شرکت های زیپو، کووآ، پیکاک، و پرفکت به عنوان چهار تولیدکننده اصلی بخاری جیبی فعالیت می کنند، و نیز شناخته شده هستند.

زیپو : کمپانی زیپو این بخاری را در دو مدل کاربردی ۱۲ ساعته و ۶ ساعته، تولیده کرده است. هرکدام از این دو نوع، مدل ها و رنگ های متنوعی دارند. مدل ۱۲ ساعته آن به رنگ نقره ای، قابل حمل در داخل کاپشن، یا کیسه خواب، می باشد.

بخاری جیبی زیپا

بخاری جیبی زیپو با کیسه همراه

کووآ : تعداد بخاری جیبی های شرکت کووآ چندان زیاد نیستند، اما به تازگی این شرکت یک محصول با کیفیت اما تقریبا گران قیمت را به بازار عرضه کرده است. همچون بخاری های دستی دیگر، یک مخزن سوخت در تنه بخاری های این شرکت قرار ارد، سرپوش آن برای انتقال حرارت به طور غیر مستقیم تعبیه شده است. جرقه زن سنگی و فتیله آن قابل تعویض می باشند. در ضمن سرپوشی برای انتقال اکسیژن، و افزایش میزان اکسید اسیون می باشد که، شعله آن بدون دود بسوزد.

پیکاک : این مدل هم تنها محصول موجود در بازار می باشد. کارکرد بسیار ساده ای برای روشن کردن دارد. تها باید مخزن آن را با بنزین پر کرد، و سپس با یک کبریت یا فندک، قسمت بالایی آن را آتش زد. بدنه محصول از جنس نیکل است. این بخاری هم تکنولوژی جلوگیری از سوختن سطح بدن را دارد.

پرفکت : بخاری جیبی پرفکت هم برخلاف بقیه، با بنزین و انواع سوخت فندک های فتیله ای سازگاری دارد و هیچ محدودیتی در انتخاب نوع سوخت مایع آن وجود ندارد. این مدل بخاری سفری، هم طراحی زیبا و خاصی، به شکل پروانه ای دارد، و نیز ارزان ترین مدل بخاری جیبی در بازار می باشد.

خرید بهترین مدلهای بخاری جیبی

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت بخاری جیبی یا همراه چند است؟
قیمت بخاری های جیبی به عواملی همچون برند شرکت سازنده، جنس بدنه بخاری جیبی، وزن، ظرفیت مخزن سوخت، مدت زمان بازدهی بخاری همراه و ... بستگی دارد. اما در حالت کلی قیمت بخاری جیبی از 200 هزار تومان تا یک میلیون تومان می باشد.
بخاری جیبی در کجاها کاربرد دارد؟
بخاری جیبی ایده آل برای ورزش های زمستانی از همه نوع به ویژه مناسب برای اسکی بازان، شکارچیان، گلف بازان، تماشاگران، اسکیت بازان، افسران پلیس، کشاورزان، ماهیگیران، دریانوردان، پیاده روی، کوهنوردی، طبیعت گردی و هر جایی که فکر کنید به گرما نیاز دارید میتوانید از بخاری جیبی استفاده کنید.
تاریخ به روز رسانی : 1402/05/22
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
بخاری جیبی زیپو مدل 40361
بخاری جیبی زیپو مدل 40361
بخاری جیبی پرفکت مدل سفری
بخاری جیبی پرفکت مدل سفری
بخاری جیبی زیپو کارکرد 6 ساعته مدل 40363
بخاری جیبی زیپو کارکرد 6 ساعته مدل 40363
بخاری جیبی کووآ مدل VKH-PW04S
بخاری جیبی کووآ مدل VKH-PW04S
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر سعید
19:10 - 1401/11/05
داخل جیب یا کیسه خواب در اثر نبود اکسیژن خف نمیکنه خاموش بشه؟

پاسخ : همانطوری که از طراحی درب این بخاری ها قابل مشاهده هست سوراخ هایی برای اکسیژن گیری روی آن تعبیه شده است، در کلی اکسیژن کمی لازم دارد ولی اگر کلا همه درزهای آن گرفته شود بله خفه خواهد کرد

کاربر مهدی
11:38 - 1401/09/11
یکی از سوالهایی که هنوز به جواب قطعی و مطمعن نرسیدم اینکه این بخاری با سوخت کار مکنه قطعا تولید یه کوچولو دی اکسید کربن داره و اینه که داخل کیسه خواب یا چادر یکنفره ذره ذره جمع شدنش خطر نداره؟ با تشکر

پاسخ : دوست عزیز این بخاری مخصوص جیب و دست است نه چادر! قطعا توان گرم کردن چادر را نخواهد داشت و در صورت وجود دی اکسید کربن بسیار ناچیز و بی اثر خواهد بود

کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد