منو

بخارگر یا اتو ایستاده چیست و چگونه از آن استفاده میشود؟

لباس ها یکی از اصلی ترین جذابیت افراد هستند و در اولین برخورد معمولا تاثیر زیادی دارند. حتما برای شما هم پیش آمده است که در حال رفتن به مهمانی باشید ولی ناگهان متوجه شوید قسمتی از لباستان چروک مانده، دیگر نیازی نیست به سراغ اتو بروید بلکه وسیله ای جدید به نام بخارگر به بازار آمده است که این مشکل را در کمترین زمان و به راحتی حل می کند.

بخارگر چیست و چگونه کار می کند

راهنمای خرید انواع بخارگر و بررسی نحوه عملکرد آن

بخارگر یا اتو بخار ایستاده چیست؟

بخارگر که به اتو بخار ایستاده نیز شناخته می شود، یکی از لوازم جدید خانگی است که با استفاده از بخار سبب میشود چروک لباس ها باز شود. بخارگر یک مخزن آب دارد و با بالا بردن دمای آب موجب میشود آب بخار کرده و با استفاده از این بخار داغ و از طریق سری های مختلفی که برای خروج بخار تعبیه شده، چروک لباس را باز میکند. بخارگر ها نحوه استفاده بسیار ساده ای دارند و دیگر نیاز به داشت میز اتو و سایر لوازم کمکی نیست.

بخارگر ها در مقایسه با اتو بخار، استفاده کمتری دارند اما بسیار سریع و آسان خطوط لباس را صاف می کنند.

انواع بخارگر

در حال حاضر دو مدل بخارگر کاربردی در بازار وجود دارد. یک مدل آن به صورت دستی است و قابل حمل بوده و فضای کمتری را در منزل شما اشغال خواهند کرد و می توان از آن در محل های گوناگون استفاده کرد. مدل دیگر بخارگر به صورت ایستاده بوده و دارای یک لوله خرطومی و آویز لباس است که همین ابعاد بخارگر برای حمل و جا به جایی آنقدرها گزینه مناسبی نخواهد بود. اما قدرت بیشتری داشته و نتیجه قابل قبول تری را به همراه خواهد داشت.

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که بخارگرهای دستی به طورمعمول دارای مخزن آب کوچک تر هستند و در فواصل زمانی کوتاه تر باید پر شوند.

انواع دستگاه بخارگر

عکس بخارگر دستی و بخارگر ایستاده

مزایای بخارگر یا اتو بخار ایستاده

اتو بخار معمولی برای بهتر انجام شدن کار و جلوگیری از سوختن فرش یا پارچه به میز اتو نیاز دارد، اما اتو بخار ایستاده یا بخارگر نیازی به این موارد ندارد.

استفاده راحت و آسان : شاید استفاده از اتو به امری متداول و معمول تبدیل شده باشد اما هنوز هم هستند کسانی که ندانند چگونه باید اصولی و درست از اتو استفاده کنند. درست اتو کردن به مهارت و تجربه فراوان نیاز دارد و برای یادگیری بسیاری از تکنیک ها باید صبر پیشه کرد. اما استفاده از بخارگر بسیار آسان است. فقط کافیست سر بخارگر را گرفته و آن را از پایین به بالا حرکت دهید و بگذارید بخار کارش را انجام دهد. اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که بخارگر به شما خط اتو نمی دهد، اگر برای شلوار و لباس خود خط اتو می خواهید باید از اتو استفاده کنید.

راهنمای خرید اتو بخار ایستاده یا بخارگر

عکس اتو بخار ایستاده یا بخارگر

صرفه جویی در زمان: استفاده از بخارگر در زمان شما صرفه جویی خواهد کرد. دیگر لازم نیست برای اتو کشیدن لباس خود را صاف روی میز اتو پهن کنید و اتو را چندین بار روی سطح لباس بکشید. لباس را آویزان کرده و سری بخار را روی پارچه بکشید. این حرکت فرایند اتو زدن را برای شما سریع تر می کند و باعث می شود در زمان صرف جویی کنید.

کاربردهای مختلف : بخارگر فقط برای صاف کردن خطوط لباس نیست، می توانید تخت خواب و پرده را نیز با آن تمیز کنید، زیرا بخار درون مخزن دستگاه آنقدر داغ است که بتواند میکروب های آنها را از بین ببرد. همچنین این که برخی لباس ها مانند لباس عروس و لباس هایی که ملیله دوزی و سنگ کاری دارند را نمیتوان با اتوی معمولی یا اتوی پرسی اتو کرد.

دستگاه بخارگر

تصویر استفاده از بخارگرد ایستاده

ویژگی های اصلی دستگاه بخارگر

 • اتو بخار ایستاده یا بخارگر بر خلاف اتو بخار معمولی به میز اتو احتیاج ندارد.
 • بخارگرها مانند اتوها قابلیت های متفاوتی دارند، جنس کفی اکثر آن ها از تفلون است.
 • مخزن آب دارند و قابلیت تنظیم دمای بخار خروجی نیز در بعضی از آن ها تعبیه شده است، همچنین حرارت دستگاه را می توان با توجه به جنس پارچه تغییر دارد.
 • نمونه های هوشمند تر آن ها نشانگر مخصوص برای مخزن آب دارند تا در صورتی که آب دستگاه رو به اتمام بود شما سریعا مطلع شوید.
 • در بعضی از بخارگرهای ایستاده رسوب زدایی به صورت اتوماتیک انجام می شود ولی در نمونه های دستی و کوچکتر حتما باید از آب جوشیده شده استفاده کرد.
 • قطع هوشمند و خودکار، بخار دهی پیوسته، سیستم اسپری آب، سیستم ضد چکه و … از امکاناتی است که تنها روی بعضی از مدل ها تعبیه شده است.

معایب بخارگر

در واقع هیچ وسیله ای را نمیتوان بی عیب و نقص دانست و بخارگر هم از این موضوع مستثنا نیست. اما در کنار مزایای بسیاری که دارد میتوان از معایب آن چشم پوشی کرد . اگر میخواهید بدانید که معایب بخارگر چیست ادامه این مطلب را مطالعه کنید . معایب بخارگر عبارتند از :

 1. همانطور که اشاره کردیم دستگاه بخارگر می تواند چین و چروک روی لباس را صاف کند اما نمی تواند خط اتو روی لباس بیاندازد. برای انداختن خط اتو بر روی شلوار و یا اتو کردن لبه تیز یقه پیراهن های مردانه استفاده از اتو ضروری است.
 2. علاوه بر این صاف کردن خطوط عمیق با بخارگر کار دشواری به حساب می آید، ممکن است ظاهر لباس عاری از هرگونه خطی باشد اما وقتی آن را جلوی نور خورشید بگیرید این چروک به وضوح قابل مشاهده باشد.
 3. برای بخار دادن به لباس ها باید بخارگر را در دستان خود نگه دارید، این امر می تواند برای شما بسیار خسته کننده باشد، به خصوص اگر لباس های زیادی برای اتو دارید. پس به وزن بخارگر و البته میزان و ظرفیت مخزن آن توجه کنید.
 4. معمولا از اتو بخار های معمولی قدرت کمتری دارند.
 5. به دلیل استفاده از بخار آب برای باز کردن چروک لباس معمولا رطوبت بخار بر روی لباس باقی میماند و باید صبر کنید تا لباس خشک شود.

دستگاه بخارگر یا اتو بخار ایستاده

استفاده از بخارگر ایستاده برای اتو لباس

اتو بخریم یا بخارگر، کدام بهتر است؟

در اصل هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد، زیرا همانطور که اشاره کردیم هرکسی براساس نیاز و سلیقه خود انتخاب می کند و فقط کسی که می خواهد از دستگاه استفاده کند می تواند به آن پاسخ دهد.

اتو بخار و بخارگر برای خلاص شدن از چین چروک روی لباس طراحی شده اند و ظاهری معقول به استایل ما می بخشند. هردو وسیله به کمک مخزن آب و بخاری که تولید می کنند الیاف پارچه را نرم کرده و خطوط ایجاد شده روی لباس را صاف می کنند.

هر دو وسیله دارای نکات مثبت و منفی زیادی هستند و نمی توان یکی از آن دو را انتخاب کرد، زیرا افراد مختلف، سلیقه و نیاز های متفاوتی دارند. عده ای برای رفع نیاز و خواسته های خود داشتن هردو وسیله را ترجیح می دهند. اما این درحالیست که برخی تنها با داشتن یک وسیله، همه نیاز های خود را رفع می کنند.

اتو بخار چه مارکی خوبه؟

مارک های مختلفی از اتو بخار در بازار وجود دارد، از برند های ایرانی گرفته تا بهترین مارک های خارجی. بهترین مارک اتو بخار در حال حاضر برند های بوش، پاناسونیک، تفال، براون، پارس خزر و فیلیپس هستند. این نکته را هم در نظر بگیرید که برای پیدا کردن بهترین مارک اتو بخار ابتدا باید به میزان بودجه خود توجه کنید.

دستگاه بخارگر پیشرفته

آموزش طرز استفاده و نحوه عملکرد بخارگر

طرز استفاده از اتو بخار ایستاده

 • قبل از هرچیز باید بدانید که کدام پارچه ها مناسب بخار زدن با بخارگر هستند. پارچه هایی از جنس پنبه، ابریشم، پشم و پلی استر به راحتی با بخارگر صاف و مرتب می شوند. با این حال بعضی از پارچه ها نباید بخار بخورند زیرا ممکن است الیاف آنها در اثر برخورد با بخار خراب یا ذوب شوند. این لباس ها شامل کاپشن های چرمی و شمعی، پارچه های جیر و پلاستیک هستند.
 • اگر مطمئن نیستید که پارچه ی شما در برخورد با بخار آسیب می بیند یا خیر، کافیست در قسمت کوچکی از پارچه که جلوی دید هم نباشد دستگاه بخارگر را تست کنید و به الیاف پارچه نگاه کنید. البته قبل از اینکه به سراغ بخارگر بروید برچسب مراقبت پارچه که در گوشه ای از لباس قرار دارد را چک کنید.
 • هنگام بخار دادن پارچه های ظریف با احتیاط عمل کنید. پارچه هایی از جنس ابریشم خالص و یا مخمل باید با احتیاط بخار ببینند. برای لباس های معمولی سری بخارگر را به لباس می چسبانید اما بهتر است برای لباس های ابریشمی سری بخارگر را از لباس چند سانت فاصله دهید.
 • حالا وقت آن رسیده است که به سراغ بخارگر خود بروید. آب سرد را درون مخزن بخارگر بریزید و از نصب درست آن اطمینان حاصل کنید، اگر مخزن را به خوبی سر جایش قرار ندهید ممکن است به قسمت های دیگر بخارگر نشت کند. فرایند گرم شدن آب اتو بخار ایستاده در حدود دو الی سه دقیقه طول می کشد. اجازه دهید بخارگر با تمام توان خود آب را گرم کند تا بهترین نتیجه را بگیرید. قبل از اینکه سری بخارگر را به لباس بچسبانید دکمه بخارگر را فشرده و ببینید که چه میزان بخار می کند.

خرید اتو بخار ایستاده

 • لباسی که می خواهید بخار ببیند را آویزان کنید. بیشتر مدل های بخارگرهای ایستاده دارای قلابی برای آویزان کردن لباس هستند اما اگر اتو بخار ایستاده شما این قابلیت را ندارد کافیست آن را به سادگی روی چوب لباسی انداخته و بعد به دستگیره در کمد و پشت صندلی آویزان و فرایند بخار زدن را شروع کنید.
 • سری بخارگر را در قسمت های بالایی لباس قرار داده و به آرامی از بالا به پایین بکشید، نیازی نیست فشار زیادی به سری اتو بخار وارد کنید. بخار به آرامی چین و چروک ها را برطرف خواهد کرد. اگر با پارچه ای بسیار چروک طرف هستید، سری بخارگر را به زیر و داخل لباس برده و بخار دهید. اگر پارچه شما تزئینات خاص و طرح و نقشی دارد سری بخار را با چند سانت فاصله از پیراهن قرار دهید.
 • بعد از اینکه با بخار چروک لباس ها را گرفتید، لباس شما کمی مرطوب است باید اجازه دهید لباس خشک شود. همچنین ممکن است در برخی نقاط لباس احساس خیسی کنید این طبیعی است و اختلالی در عملکرد بخارگر شما ایجاد نشده است.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت بخارگر یا اتو ایستاده چند است؟
قیمت انواع بخارگر از 1 و نیم میلیون تومان تا 10 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس کفه، وزن و ابعاد، توان مصرفی، نوع و ظرفیت مخزن، دستی یا ایستاده بودن آن بستگی دارد.
بهترین مارک اتو بخار ایستاده کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای تولید کننده اتو بخار ایستاده یا بخارگر می توان به برندهای فیلیپس، شیائومی، تفال، دسینی، بیترون، جی پاس، کنوود، مایدا، روونتا، مدیا، سوکانی، فکر، میگل، مایر، مباشی، بومن و آریته اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/22
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
بخارگر ایستاده تفال با توان مصرفی ۱۸۰۰ وات مدل IT 8460 EO
بخارگر ایستاده تفال با توان مصرفی ۱۸۰۰ وات مدل IT 8460 EO
بخارگر دستی مایر با کفه سرامیکی توان ۲۲۰۰ وات مدل MR-701
بخارگر دستی مایر با کفه سرامیکی توان ۲۲۰۰ وات مدل MR-701
بخارگر ایستاده فیلیپس با توان مصرفی 1800 وات
بخارگر ایستاده فیلیپس با توان مصرفی 1800 وات
بخارگر ایستاده بیترون جنس کفه تفلون با توان حرارتی 2400 وات
بخارگر ایستاده بیترون جنس کفه تفلون با توان حرارتی 2400 وات
بخارگر ایستاده مباشی مخزن دار توان ۲۰۰۰ وات مدل ME-GST1001
بخارگر ایستاده مباشی مخزن دار توان ۲۰۰۰ وات مدل ME-GST1001
بخارگر ایستاده جی پاس کفه پلاستیک توان 1600 وات مدل GGS9695
بخارگر ایستاده جی پاس کفه پلاستیک توان 1600 وات مدل GGS9695
بخارگر دستی دسینی توان ۱۸۰۰ وات با کفه سرامیک
بخارگر دستی دسینی توان ۱۸۰۰ وات با کفه سرامیک
بخارگر دستی شیائومی با طراحی مینیمالیستی مدل میجیا قدرت 1200W
بخارگر دستی شیائومی با طراحی مینیمالیستی مدل میجیا قدرت 1200W
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد