منو

بالش بارداری چیست و چه فوایدی در دوران حاملگی دارد؟

بارداری دوره ای هیجان انگیز و چالش برانگیز برای مادران آینده است. 9 ماهی که مستلزم مراقبت و سخت کوشی شدید مادر است تا اطمینان یابد جنین در امنیت کامل قرار دارد و تمام حمایت های لازم و تغذیه مناسب برای رشد مناسب را دریافت می کند.

به همان اندازه که جنین برای رشد و سلامت هنگام تولد نیازمند مواد مغذی از درون است، مادر نیز می بایست اطمینان یابد جنین به لحاظ فیزیکی از بیرون در امنیت کامل قرار دارد.

یکی از جنبه های مهمی که مادران باید در زمان حاملگی به آن توجه زیادی بکنند وضعیت خوابیدن آنهاست. در دوران بارداری حجم بدن زنان تغییر زیادی می کند به همین دلیل خوابیدن برای زنان دشوار می شود، چراکه مادر باید اطمینان یابد که در وضعیتی قرار نمی گیرد که به جنین آسیب برسد.

تشک های عادی جهت ایجاد آسایش برای بانوان باردار طراحی نشده اند و ممکن است باعث بدن درد و اختلال خواب شود. این جاست که تشک حاملگی یا بالش بارداری به کار می آید.

در ادامه مطلب با طوطی کالا همراه باشید تا با هم همه چیزهایی که لازم است در مورد بالش بارداری یا بالش دوران حاملگی بدانیم با هم بررسی کنیم.

راهنمای خرید بالش حاملگی

راهنمای خرید بالش بارداری

بالش بارداری چیست؟

بالش بارداری که با نام های بالشت حاملگی، تشک حاملگی، تشک خواب بارداری نیز نامیده میشود یک بالش با طراحی خاص است تا مناسب تغییر شکل و انحناهای بدن در دوران بارداری باشد و وضعیت های مختلف را هنگام خواب پوشش بدهد. این بالش ها طوری طراحی شده اند که از تمام بدن پشتیبانی کنند مخصوص بخش هایی که تحت تاثیر رشد جنین و شکم قرار دارند و به همین خاطر بسیار درازتر از بالش های معمولی هستند.

بالش های حاملگی با دربر گرفتن گردن، کمر، شکم و زانوها در هنگام خواب از درد ناشی از اضافه وزن و تورم دوران بارداری تا حدودی می کاهد و گودی کمر و برآمدگی شکم ناشی از بارداری را با طراحی های خاصی که دارد پوشش می دهد. بالش بارداری خوابیدن در این دوران را بسیار راحت تر می کند و در مراحل آخر بارداری که خوابیدن در وضعیت عادی تبدیل به یک چالش واقعی می شود بسیار مفید است.

شکل اغلب بالش های معمولی به گونه ای نیست که بتواند قوس و انحنای بدن باردار را در بر بگیرد و مورد حفاظت قرار دهد؛ استفاده از این بالش ها شما را در معرض کمر درد، گرفتگی عضلات پا، خشکی استخوان لگن و نهایتا بدخوابی یا حتی بی خوابی قرار می دهد. بالش حاملگی با پوشش دادن اعضای بدن و قرارگیری در نقاط مناسب، می تواند فشار موجود بر بخش های مورد نظر را کم کند و از بروز درد در این نواحی پیشگیری نماید یا آن را کاهش دهد.

چرا بالش های معمولی برای بانوان باردار مناسب نیست؟

بالش های معمولی ممکن است پشتیبانی لازم را از بانوان باردار بعمل نیاورند، چراکه برای انجام این کار طراحی نشده اند. بالش های معمولی وقتی هنگام خواب غلت می زنید ممکن است سر بخورند و موجب ناراحتی و بدن درد شوند. با این حال، اگر به بالش خود عادت دارید و استفاده از آن در دوران بارداری برای شما راحت است، باید به استفاده از آن ادامه بدهید.

تشک بارداری و کاربردهای آن

نحوه استفاده از تشک بارداری یا بالشت حاملگی

انواع بالش های بارداری

درست مانند بالش های معمولی، بالش حاملگی که برای یک نفر دیگر مناسب است لزوما قرار نیست که برای شما هم همان قدر کارایی داشته باشد. برای پیدا کردن بالش مناسب خود معمولا مجبور هستید که با آزمون و خطا پیش بروید؛ ممکن است که بالش گوه ای را به بالش تمام بدن یا مموری فوم را به بامبو ترجیح دهید.

خوشبختانه، بالش های بارداری در انواع مختلف موجود است. اغلب این بالش ها را می توان بر اساس شکل، دسته بندی کرد که هر دسته با توجه به شکل و فرم شان، نیازهای متفاوتی را برطرف می سازند. در ادامه، به انواع بالش های بارداری و کارایی هر یک اشاره شده است.

بالش بارداری C شکل

از کمر یا شکم تان محافظت می کند، البته بسته به اینکه آن را کجا و در چه وضعیتی قرار دهید. پاها و باسن را هم تراز نگه می دارد؛ از گردن محافظت می کند و آن را با کمر در یک راستا نگه می دارد.

این نوع بالش برای کسانی که عادت به خوابیدن به پهلو دارند بسیار مناسب است.

راهنمای خرید بالش بارداری

عکس بالش بارداری C سی شکل

بالش بارداری گوه ای (wedge)

این نوع بالش ها به عنوان کوسن بارداری شناخته می شوند و کوچکترین نوع بالش بارداری هستند. این بالش ها بصورت گوه ای گرد و یا مثلثی در بازار وجود دارند و می توان بعد از زایمان هم از آنها استفاده کرد. این بالش ها به دلیل اندازه کوچک و مناسبی که دارند قابل حمل هستند و می توانید در همه جا از آنها استفاده کنید.

بالش های گوه ای را زیر شکم یا پشت کمر یا بین زانوها خود قرار داده تا از شما در هنگام خواب حمایت کند و از غلت زدن شما در حین خواب جلوگیری کند. همچنین در مقایسه با بالش کل بدن، بالش گوه ای بدن را خنک تر نگه می دارد.

باش بارداری گوشه ای

شکل بالش بارداری گوشه ای یا گوه ای (wedge)

بالش بارداری U شکل

از تمام بخش های بدن به یک اندازه محافظت می کند؛ پاها و باسن را هم تراز نگه می دارد. از گردن محافظت می کند و آن را با کمر در یک راستا نگه می دارد. اگر می خواهید به پشت بخوابید و به دلیل وجود شکم بزرگ نمی توانید، بالش U شکل انتخاب خوبی برای شما است و می تواند کامل از شما پشتیبانی کند.

بالش u شکل

تصویر بالش بارداری U یو شکل

بالش های حاملگی J شکل

این نوع از بالش ها کاملا شبیه به نوع اول؛ یعنی بالش های U شکل هستند با این تفاوت که دیگر از عضلات شکمی، لگنی، زانوها و پاها بصورت کامل حمایت نمی کنند و تنها با حفظ شرایط بدنی شما مانع از خوابیدنتان به پشت می شوند.

بالش های بارداری I شکل

I شکل ها در واقع همان بالش های معمولی ما هستند با این تفاوت که از اندازه طولی بیشتری برخوردار شده اند و خیلی قدرتمند در حفظ شرایط جسمانی مادران برای آسایش و راحتی آنان به هنگام خواب نمی شوند. این مدل از بالش ها معمولا دارای انعطاف پذیری بالایی هستند و می توان با قلاب کردن دست ها و پاها به دور آنان، بالش را بغل نمود.

بالش آی شکل حاملگی

تصویر بالش بارداری I شکل

فواید استفاده از بالش بارداری

بالش بارداری بدون شک یکی از بهترین محصولات برای کمک به مادران برای یک خواب راحت و مناسب است. واضح ترین فایده بالش بارداری این است که با پشتیبانی از بدن به خواب بهتر کمک می کند. موارد زیر فواید استفاده از بالش بارداری است:

تسکین دردهای بدن مادر

با افزایش وزن بدن در دوران بارداری، فشار زیادی به کمر، لگن و پاها وارد می شود. استراحت دادن این بخش های بدن اهمیت زیادی دارد و تنها زمانی امکان پذیر است که بتوان در وضعیت مناسبی خوابید. تشک یا بالش بارداری پشتیبانی و راحتی لازم برای این بخش ها را فراهم می آورد و استراحت مناسبی را تضمین می کند و دردها را تسکین می دهد.

تقویت جریان خون

برای عده ای ممکن است خوابیدن به پهلو به خاطر بزرگ شدن شکم سخت باشد. بالش بارداری به خاطر نرمی زیاد خود اجازه می دهد بتوانید راحت به پهلو بخوابید و به این ترتیب به جریان بهتر خون در بدن کمک می کند بنابراین استفاده از آن برای بانوان باردار توصیه میشود. بهبود جریان خون در بدن بانوان حامله سبب می شود خون به خوبی به جنین برسد و این موضوع تاثیر ویژه ای در رشد جنین دارد.

ساعات خواب بهتر، آسوده تر و طولانی تر

خواب خوب کلید بارداری قوی و مطمئن است. بالش بارداری به شما اجازه می دهد برای مدت طولانی تر و بهتر بخوابید.

مفید حتی برای بعد از زایمان

بالش بارداری حتی برای بعد از بدنیا آمدن نوازد هم مفید است و می توان با آن نوزاد را در وضعیت مناسب قرار بدهید و به او یاد بدهید چطور شیر را درست بمکد.

بهترین مدلهای بالش بارداری یا بالش حاملگی

نکات مهم هنگام خرید بالش بارداری

انتخاب نوع: نخستین نکته در خصوص خرید بالش بارداری مربوط به انتخاب نوع آن است که برای این منظور شما می توانید با مطالعه بخش قبلی از همین مطلب به مدل و نوع بالش مورد نظر خود دست پیدا نمایید.

سایز بالش: دومین نکته هنگام خرید بالش بارداری توجه به سایز این نوع از محصولات خواب و سلامتی می شود. پیشنهاد می کنیم برای تعیین سایز بالش مورد نظرتان حتما به سایز تخت و یا تشک خود توجه داشته باشید؛ مثلا اگر از جمله خانم های بلند قد هستید، از سایز L و اگر دارای قدی متوسط و کوتاه هستید به ترتیب از سایزهای M و S استفاده نمایید.

جنس محصول: از دیگر موارد مهم در خصوص انتخاب و خرید بالش بارداری مربوط به جنس آن می شود که در وهله اول باید ضد آلرژی و حساسیت برای شما مادران عزیز باشد و در وهله دوم از ساختاری باکیفیت جهت تحمل وزن شما در دوران حاملگی تان برخوردار باشد و در این مدت دچار تغییر شکل و وضعیت ظاهری نشوید!

بالش های بارداری با منسوجات متنوعی ساخته و روکش می شوند؛ ممکن است که برخی از این مواد نسبت به مواد دیگر، برای تان راحتی بیشتری فراهم آورد. اگر معمولا شب ها گرم تان می شود باید از بالش های تهیه شده با الیاف مصنوعی چشم پوشی کنید؛ اگر بالشی می خواهید که نرم تر و حالت پذیرتر باشد، بالش پلی فیلی (polyfill) نسبت به مموری فوم گزینۀ بهتری است.

جنس روکش: همچون جنس بالش، جنس روکش آن نیز باید کاملا بهداشتی و ضد حساسیت باشد و از همه مهمتر روکش بالش شما باید از قابلیت جدا شدن و همچنین شستشویی آسان برخوردار باشد تا شما بتوانید به راحتی از آن در طول دوران بارداری تان استفاده نمایید.

میزان انعطاف پذیری: اینکه بالش شما نرم و یا سخت باشد، از جمله نکاتی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید؛ یادتان باشد با توجه به حساسیت شرایط بارداری و تغییر شکل پیوسته بدنی خانم ها در این دوران تا به دنیا آمدن نوزاد، بالش باید در هر مدل و نوعی که هست از میزان انعطاف پذیری مطلوبی برخوردار باشد و بتواند از تمام نواحی جسمانی مادر به هنگام خوابیدن بر روی آن، حمایت نماید.

بهترین مدلهای بالش حاملگی و بالش دوران بارداری

مهمترین نکات هنگام خرید بهترین مدل بالش بارداری

ضد بو و ضد حساسیت: به تمامی موارد گفته شده خاصیت ضد بو و ضد حساسیت را نیز اضافه کنید تا بتوانید به یک بالش مناسب جهت سپری نمودن هر چه راحت تر و بهتر دوران بارداری تان دست پیدا کنید.

قابلیت گردش هوا: از دیگر نکات مهم در خرید بالش بارداری توجه به وجود قابلیت گردش هوا در میان الیاف و همچنین روکش محصول است که سبب عدم خیس شدن بالش و همچنین خروج تعرقات بدنی افراد به هنگام خوابیدن بر روی خود می شوند. ناگفته نماند وجود این قابلیت بر روی بالش های مدل U و C شکل بسیار مهم است.

شستشوی آسان: یادتان باشد بالش بارداری مورد نظرتان حتما باید از قابلیت شستشویی آسان برخوردار باشد تا شما بتوانید در بازه های زمانی مختلف به راحتی آن را مورد شستشو قرار دهید و نسبت به کثیفی آن کاملا خیالتان را راحت نمایید.

قیمت بالش بارداری: قیمت بالش بارداری با توجه به تمامی موارد و همچنین نام برند تولید کننده این نوع از محصولات خواب و سلامتی تعیین می شود و در نهایت این شما هستید که باید با توجه به میزان بودجه و همچنین قد و اندازه محل خوابتان اقدام به خرید یک بالش مناسب برای پشت سر گذاشتن هرچه راحت تر زمان بارداری تان شوید.

پاسخ به سوالات پرتکرار در مورد بالش بارداری

چه زمانی می توان استفاده از بالش بارداری را شروع کرد؟

بهترین زمان استفاده از بالش بارداری برای هر مادر فرق می کند در حقیقت زمان مشخصی برای شروع استفاده از بالش بارداری وجود ندارد، اما می توانید وقتی احساس کردید هنگام خواب به سختی وضعیت خود را عوض می کنید استفاده از آن ها را شروع کنید. حدود هفته بیستم شکم شروع به بزرگ شدن می کند و این به خاطر افزایش وزن موجب درد در رباط ها و بخش های دیگر بدن می شود. این وقت خوبی برای شروع استفاده از بالش بارداری است.

بهترین وضعیت خواب در دوران بارداری چگونه است؟

خوابیدن در هنگام بارداری بهترین حالت خواب در دوران بارداری "خوابیدن به پهلو" است. هنگام بارداری توصیه می شود که به پهلوی چپ بخوابید زیرا در واقع میزان جریان خون و مواد مغذی ارسال شده به جفت و کودک شما افزایش می یابد.

بالش بارداری طبی هوشمند چیست؟

بالش بارداری هوشمند از فوم های هوشمند ساخته شده است. باید بدانید که فوم های هوشمند برای اولین بار در سال 1970 میلادی توسط سازمان فضایی آمریکا جهت جلوگیری از عوارض ناشی ازشتاب ثقل به هنگام پرتاب فضاپیماها بر بدن فضانوردان اختراع شدن و پس از آن در سال 1990 به عنوان یک محصول مفید وارد خانه های مردم در اروپا و آمریکا شد. ویژگی منحصربه فردی که این نوع بالش ها دارند این است که بر اثر دمای بدن تغییر شکل داده و کاملا با پستی و بلندی های بدن شما هماهنگ می شوند.

بالش بارداری هوشمند

بالش بارداری هوشمند یو شکل مخصوص دوران حاملگی

بالش بارداری هوشمند از الیافی ساخته شده که با قرار گرفتن وزن بدن روی آن الیاف مچاله نمی شود. بلکه وزن بدن را در تمامی قسمت های بالش به صورت مساوی پخش می کند و فرم بدن را می گیرد و باعث رفع خستگی و گرفتگی عضلات بدن می شود.

بالش های بارداری هوشمند با طراحی خاصی که دارد از عرق کردن و خیس شدن بالش جلوگیری می کند و کاملا ضد بو و ضد حساسیت می باشد. با در آغوش گرفتن این بالش در هنگام خواب از خمیده شدن شانه ها و تغییر استایل آن جلوگیری می کند و از خستگی ناشی از گردن و شانه می کاهد. این بالش هوشمند که خاصیت درمانی دارد به مرور زمان سبب اصلاح فرم و استایل بدن نیز می شود.

آیا بی خوابی به جنین آسیب وارد می کند؟

خواب یک نعمت الهی است که به افراد کمک می کند خود را از تنشهای روزانه دور کنند. خواب خوب و کافی به حفظ سلامت عمومی بدن کمک می کند و از ابتلا به بیماریهای مختلف جلوگیری به عمل می آورد.

این موضوع در دوران بارداری اهمیت بیشتری پیدا می کند. اگر مادر در دوران بارداری نتواند به اندازه کافی بخوابد حساسیت روحی او بیشتر می شود و دایما دچار نوسانات خلقی می شود.

بی خوابی سبب می شود قوای عمومی بدن کاهش پیدا کند. همین امر سبب می شود دیگر زن نتواند به صورت طبیعی زایمان کند و احتمال زایمان سزارین افزایش پیدا می کند. همچنین اگر زن بتواند زایمان طبیعی بکند روند این زایمان طولانی می شود و همین امر فشارهای روحی و فیزیکی بیشتری را به مادر وارد می کند.

آیا شما هم به بالش حاملگی نیاز دارید؟

جواب این سوال بستگی به این دارد که کلمۀ «نیاز» را چگونه تعریف کنید. آیا می توانید بدون این بالش ها از بارداری جان سالم به در ببرید؟ قطعا می توانید! اما ممکن است که شب ها خواب چندان راحتی نداشته باشید و روزها نیز در بدن تان احساس درد و کوفتگی داشته باشید.

با اینکه بالش بارداری جزء نیازهای اصلی به شمار نمی رود اما یک کالای فانتزی و لوکس هم نیست: چیزی است که به شما کمک می کند تا بارداری تان را با انرژی، توان و انعطاف پذیری بیشتری پیش ببرید.

خرید این بالش برای زنان مبتلا به دردهای مزمن بارداری، درد لیگامان گرد، درد سیاتیک یا درد در ناحیۀ پایین و پشت کمر، واقعا ارزش دارد زیرا درد شان کاهش می یابد و حال شان بهتر می شود.

انواع مختلف بالش بارداری

توصیه هایی درباره استفاده از بالش بارداری

1 - اکثر بارداران استفاده از بالش بارداری را از حدود هفته ۱۵ بارداری و یا از زمانی که دچار مشکلات خواب می شوند شروع می کنند. در حالی که اکثر متخصین توصیه می کنند از زمانی که متوجه بارداری خود شدید استفاده از این بالش را شروع کنید. استفاده به موقع از بالش بارداری باعث می شود بدنتان با شرایط جدید زودتر انطباق پیدا کند و در ماه های پایانی بارداری خواب راحتری داشته باشین.

2 - سعی کنید بهترین شیوه استفاده از بالش خود را با آزمون و خطا پیدا کنید. هرگز به یک شیوه خاص بسنده نکنید. بهترین روش استفاده برای افراد مختلف، متفاوت است. مناسب ترین روش استفاده از بالش بارداری برای هر فرد، روشی است که در آن کمترین میزان فشار یا درد به اندام ها وارد شود.

3 - به طور کلی ۴ ناحیه گردن، شکم، کمر و مفاصل ران اندام هایی است که یک بالش بارداری مناسب از آن ها حفاظت می کند. در نتیجه به منظور برخورداری کامل از مزایای چنین بالشی بهتر است از بالش های بلند و یک سره استفاده کنید. بالش هایی که از ناحیه گردن تا مفاصل ران و زانو را پوشش دهند.

همچنین توصیه می گردد برای حفاظت بیشتر از مفاصل ران و زانو بالش را در بین دو پای خود قرار دهید. البته اگر تنها در یک ناحیه خاص و یا یک عضو احساس فشار می کنید، می توانید از بالش های موضعی نیز استفاده کنید.

4 - کیفیت بالش بارداری، قابلیت ارتجاعی مواد داخل آن و همچنین قابل شستشو بودن رویه آن از سایر مواردی است که در هنگام خرید یک بالش بارداری مناسب باید مد نظر قرار دهید.

حرف آخر

بارداری دوران حساسی است. خانم های باردار باید به تغذیه و استراحت شان اهمیت زیادی بدهند. خرید بالش بارداری می تواند تاحد زیادی به خواب راحت کمک کند. پس اگر کوچولویِ نازنینی در راه دارید، بهتر است که به فکر خرید چنین بالشی باشید. اگر تجربه خرید در این زمینه را دارید و نکته ای وجود دارد که از نظرتان جا مانده است، حتما با ما در میان بگذارید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید بالش شیردهی

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
استفاده از بالش بارداری چه فوایدی دارد؟
واضح ترین فایده بالش بارداری این است که با پشتیبانی از بدن مادر به خواب بهتر کمک می کند، علاوه بر آن فواید همچون تسکین دردهای بدن مادر، تقویت جریان خون، ساعات خواب بهتر و آسوده تر و طولانی تر می باشد.
قیمت بالش بارداری چند است؟
قیمت انواع بالش یا تشک بارداری به عواملی همچون نوع طراحی، جنس بالش و روکش، قابلیت گردش هوا، امکان شستشو، اندازه و برند شرکت سازنده بستگی دارد اما در حالت کلی رنج قیمت بالش حاملگی از 200 هزار تومان تا 2 میلیون تومان می باشد.
بهترین برندهای بالش بارداری کدام است؟
از بهترین مارک های تولید کننده بالش بارداری می توان به دی روحه (Die Ruhe)، ایس ایز (isiz) و اسنوگل اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/17
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
بالش بارداری سی شکل پنبه ای زیکلاس مد مدل ZKY-PC
بالش بارداری سی شکل پنبه ای زیکلاس مد مدل ZKY-PC
بالشت بارداری ویونا جنس پارچه ای
بالشت بارداری ویونا جنس پارچه ای
تشک خواب بارداری پارچه ای طرح u
تشک خواب بارداری پارچه ای طرح u
بالشت بارداری نخی و ضد حساسیت درمان پژوه سی شکل
بالشت بارداری نخی و ضد حساسیت درمان پژوه سی شکل
بالش بارداری پارچه ای طرح یو شکل
بالش بارداری پارچه ای طرح یو شکل
بالش بارداری پارچه ای گوه ای رایکو
بالش بارداری پارچه ای گوه ای رایکو
بالش بارداری پارچه ای مدل نوین طرح ال
بالش بارداری پارچه ای مدل نوین طرح ال
بالش بارداری پنبه مدل C شکل
بالش بارداری پنبه مدل C شکل
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد