منو

اکشن فیگور چیست و انواع آن کدام است؟ راهنمای خرید اکشن فیگور

فیگور، اکشن فیگور و اسباب بازی های متحرک ممکن است جزو کلماتی باشد که قبلاً به گوشتان خورده باشد اما شاید به طور کامل با آن ها آشنا نباشید و ممکن است سؤالاتی مانند اکشن فیگور چیست؟ و یا تفاوت فیگور با اکشن فیگور چیست؟ تاریخچه اکشن فیگور چیست؟ به ذهن شما خطور کرده باشد. اگر دوست دارید به جواب این سؤالات برسید پیشنهاد می کنیم با طوطی کالا در این مقاله همراه باشید تا تمامی سؤالاتتان در مورد اکشن فیگور را به طور کامل جواب دهیم.

اکشن فیگور چیست

اکشن فیگور یا Action Figure چیست؟

اکشن فیگورها نوعی از اسباب بازی ها هستند که از ماده های مختلفی ساخته می شوند که در بیش تر مواقع از پلاستیک ساخته می شوند. اکشن فیگورها طبق شخصیت های داستان های کمیک، فیگور قهرمانان، شخصیت های انیمه و انیمیشنی مختلف، افراد معروف و سلبریتی و غیره ساخته می شوند.

اکشن فیگورها معمولاً در بین پسرها دارای طرفداران زیادی است اما می توان گفت امروزه اکشن فیگورها مخاطب های مختلفی از دختران و پسران در رده های سنی مختلف دارند.

اکشن فیگور یک اسباب بازی مجسمه ای است که از شخصیت های مختلف و با پلاستیک ساخته می شوند. اکشن فیگورها امروزه دارای تنوع زیادی هستند و انواع مختلفی از آن ها بر اساس شخصیت های مختلف ساخته می شوند. اکشن فیگورها یکی از محبوب ترین انواع اسباب بازی ها هستند و اگرچه در ابتدا فقط برای پسران ساخته شده بودند اما رفته رفته مخاطب آن ها گسترش یافته و علی رغم جنسیت و سن، افراد مختلفی می توانند از آن ها استفاده کنند.

تاریخچۀ پیدایش اکشن فیگور

اگر بخواهیم در مورد تاریخچه اکشن فیگورهای جذاب و متنوع صحبت کنیم باید بگوییم برای اولین بار شرکت هاسبرو در سال 1964 یک اسباب بازی مخصوص پسران ساخت. اسباب بازی که این شرکت ساخت یک سرباز تکاور Gi Joe بود که ارتفاع آن به 11.5 اینچ می رسید.

همان طور که گفتیم این اسباب بازی مخصوص پسران ساخته شده بود اما به علت این که کلمه اسباب بازی به نوعی دخترانه به نظر می رسید و این مسئله مشکل بزرگی را برای معرفی و بازاریابی محصول جدید این شرکت به وجود می آورد به همین دلیل برای اولین بار از کلمه اکشن فیگور برای معرفی سرباز تکاور ساخته شده استفاده شد.

بهترین مدلهای اکشن فیگور

اکشن فیگور برای چه کسانی ساخته شد؟

همان طور که در قسمت قبلی گفته شد مخاطب اصلی اکشن فیگورها پسران بودند و هدف اصلی از ساخت این نوع از اسباب بازی ها سرگرم کردن پسربچه ها بود؛ اما بعد از وارد شدن اکشن فیگورها به بازار فروش افراد مختلفی فارغ از جنسیت اعم از همه نوجوانان، جوانان و کلکسیون دارهای مختلف به آن علاقه مند شدند.

این نوع از اسباب بازی های متحرک که بر اساس کاراکترهای معروف و پرطرفدار کمیک بوک ها، فیلم های ابرقهرمانی، انیمه ها و غیره ساخته می شوند و باعث توجه کلکسیون دارهای زیادی در جهان شدند. اکشن فیگورهای اسپایدرمن، بتمن، هالک، جوکر، فیگور سربازان جنگی و غیره جزو محبوب ترین اکشن فیگورهای ساخته شده هستند.

تفاوت فیگور و اکشن فیگور چیست؟

اگر بخواهیم تفاوت فیگور و اکشن فیگور را بیان کنیم ابتدا بهتر است در مورد وجه تشابه آن ها صحبت کنیم. شباهت این دو در این مسئله است که جنس ساخت و شخصیت های آن ها باهم برابر است یعنی هم اکشن فیگور و هم فیگور از جنس پلاستیک ساخته می شوند و هردوی آن ها از روی شخصیت های مختلف سینمایی، انیمیشنی، ابرقهرمان ها و کاراکترهای کمیک بوک، انیمه و غیره ساخته می شوند.

بهترین مدلهای اکشن فیگور

تنها تفاوت اکشن فیگور و فیگور در این است که اکشن فیگورها امکان حرکت دارند. در اصل برای ساخت اکشن فیگورها از مفصل های حرکتی استفاده می شود که فرد می تواند آن ها را طبق میل خود حرکت دهد اکشن فیگورها دارای دست و پا و سر یا لوازم جانبی هستند که می توان آن ها را جدا کرد و آن ها را حرکت داد حتی لوازم جانبی اکشن فیگورها قابلیت جدا شدن و وصل شدن دوباره به بدنه آن را دارند اما فیگورها به طور یکپارچه ساخته می شوند و به طور ثابت بوده و امکان حرکت برای آن ها وجود ندارد.

معرفی انواع اکشن فیگور

اکشن فیگور فوتبالی

اکشن فیگور فوتبالی همان طور که از اسم آن مشخص است به اکشن فیگورهایی می گویند که از روی شخصیت های معروف و محبوب دنیای فوتبال ساخته می شوند. شخصیت های مانند مسی، کریستین رونالدو، دیوید بکهام، روبرتو کارلوس و غیره یکی از نمونه های فیگورهای فوتبالی هستند. اندازه اکشن فیگورها بین چند سانتی متر الی یک متر است که هر چه قدر دارای ابعاد بزرگ تری باشند دارای قیمت بالاتری خواهند بود.


اکشن فیگور فوتبالی

اکشن فیگور انیمه

این نوع از اکشن فیگورها از روی شخصیت های انیمه ساخته می شوند. انیمه در اصل نوع خاصی از انیمیشن های ژاپنی است که در بین کودکان و نوجوانان بسیار محبوب است و می توان گفت مخاطبان اصلی آن ها نیز همین رده سنی است اما به علت محبوبیت زیاد آن می توان گفت انیمه ها در رده های سنی مختلف دارای طرفداران خاص خود هستند.

فیگور انیمه

اکشن فیگور ابر قهرمان ها

اکشن فیگور ابرقهرمانی جزو محصولاتی هستند که همه رده های سنی بالای 6 سال را شامل می شود. از کودک تا افراد بزرگ سال و میان سال ممکن است به این نوع از اکشن فیگورها که بر اساس قهرمان های داستان های کمیک، شخصیت های سینمایی مختلف مانند اونجرز (مرد عنکبوتی، بت من، مرد آهنی، هالک، سوپر من و ...)، هری پاتر، ارباب حلقه ها، لیگ عدالت و غیره ساخته می شوند علاقه داشته باشند.

خرید اینترنتی اکشن فیگور

اکشن فیگور افراد معروف

این نوع از اکشن فیگورها بر اساس افراد معروف و سلبریتی که در جهان وجود دارند ساخته می شوند. این نوع از اکشن فیگورها نیز در بین طرفداران و فن های افراد معروف محبوب است. اکشن فیگورهای افراد معروف در جهان می توانند شامل اکشن فیگورهای فوتبالی نیز باشند چراکه این شخصیت ها هم جزو افراد معروف هستند. این نوع از اکشن فیگور بر اساس شخصیت های مختلف معروف فوتبالیست، بازیگر، خواننده، مدل و غیره ساخته می شوند.

نکات مهم که باید موقع خرید اکشن فیگور برای کودکان بدانید

اکشن فیگورهای امروزی نسبت به مدل های قدیمی امکانات بیشتری دارند اما این قضیه نباید شما را هنگام خرید سردرگم کند. به همین خاطر کافی است فقط چند ویژگی را که در ادامه به آن ها می پردازیم مد نظر قرار دهید.

قابلیت سر هم کردن

این حس که خودتان کاری را انجام دهید می تواند بسیار رضایت بخش باشد. مثل ساختن یک اسباب بازی و سپس بازی کردن با آن. بعضی مدل های اکشن فیگور این قابلیت را دارا هستند. این قابلیت به بچه ها کمک می کند تا در ساخت شخصیت مورد علاقه شان نقش داشته باشند. همچنین چالش سرهم کردن اسباب بازی باعث سرگرمی بیشتر می شود.

شخصیت اکشن فیگور

این ویژگی همان دلیلی است که اکشن فیگور برای آن ساخته شده است. چرا این شخصیت ها در فیلم یا داستان جذابیت دارند؟ اگر شما ژانر، سریال یا داستان مورد علاقه فرزندتان را بشناسید می توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

معروف ترین اکشن فیگور ها

سن مورد استفاده (گروه سنی)

این ویژگی معمولا در مشخصات محصول روی جعبه درج شده است. به دو دلیل باید به این ویژگی دقت کنید. اول اینکه اگر طراحی شخصیت متناسب با سن فرزند شما نباشد، در عین جذابیت به خوبی با آن ارتباط برقرار نخواهد کرد.

دوم فاکتورهای ایمنی است که طراح اسباب بازی برای آن در نظر گرفته است. وسیله ای که بچه های کوچک تر با آن بازی می کنند نباید از قطعات ریز ، برنده و خطرناک ساخته شده باشد.

قابلیت شستشو

از آنجایی که کودک وقت و بی وقت با این وسایل بازی می کند و آن ها را جابجا می کند، مطمئنا با انگشتانش تماس خواهد داشت. روی سطح انگشتان لایه ای از چربی وجود دارد که طی تماس های مکرر باعث رد افتادن روی اسباب بازی ها می شود. پس بهتر است قابل شستشو باشند تا بتوانید راحت تمیزشان کنید.

آپشن های اضافی

آپشن های اضافی همیشه باعث جذاب تر شدن تجربه بازی با اسباب بازی ها می شود. آپشن هایی مثل قابلیت حرکت یا قابلیت تولید پخش صدا و موسیقی. در نظر گرفتن این آپشن ها به حوصله شما و علایق کودک بستگی دارد.

اکشن فیگور ابر قهرمانان

چرا فیگور برای بازی بچه ها مناسب است؟

بچه ها به فیگور علاقه زیادی دارند. شاید دلیل این علاقه قدرت فیگورها در ایجاد تخیل باشد. وقتی بچه یک شیر در دستانش دارد می تواند صدای غرش او را هم تصور کند. یا با شخصیت مورد علاقه اش پرواز کند و به سرزمین های ناشناخته پا بگذارد.

البته در این خیال پردازی، مهم ترین کار را خود کودک انجام می دهد. بچه ها دوست دارند برای وسایل شان اسم انتخاب کنند و با آن ها دنیای خود را بسازند. در ادامه 5 دلیل مهم اکشن فیگورها برای بازی را بیان می کنیم.

اکشن فیگور حیوانات

فواید بازی با اکشن فیگور برای بچه ها

  • بازی خلاقانه
  • رشد عاطفی
  • توسعه مهارت های زبانی
  • ارزش بازی بالا
  • استفاده در دکور

سخن پایانی

اکشن فیگورها جزو رده خاصی از اسباب بازی ها هستند که در ظاهر مجسمه و مدل ساخته می شوند. این به اصطلاح مجسمه ها از روی شخصیت های مختلف ساخته می شوند. شرکت های زیادی در دنیا اقدام به ساخت آن ها می کنند و انواع مختلف و زیبایی از آن ها را به بازار عرضه می کنند.

اکشن فیگور و فیگور را امروزه برای رده های سنی مختلف و جنسیت های مختلف ساخته می شوند و کلکسیون دارهای مختلفی اقدام به جمع آوری انواع آن ها می کنند. اکشن فیگورها انقلاب و تغییر بزرگی را در دنیای اسباب بازی ها ایجاد کردند و باعث ایجاد دنیای متفاوت و جدیدی از اسباب بازی شدند که در میان افراد مختلف از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
اکشن فیگور چیست؟
اکشن فیگور نوعی اسباب بازی مجسمه ای است که معمولا از مواد پلاستیکی تولید می شود. اکشن فیگورها طبق شخصیت های داستان های کمیک، فیگور قهرمانان، شخصیت های انیمه، فوتبالیست ها، افراد معروف و سلبریتی و غیره ساخته می شوند.
فرق فیگور و اکشن فیگور در چیست؟
تنها تفاوت اکشن فیگور و فیگور در این است که اکشن فیگورها امکان حرکت دارند. اکشن فیگورها مفصل های حرکتی دارند و دارای دست و پا و سر یا لوازم جانبی هستند که می توان آن ها را جدا کرد و آن ها را حرکت داد اما فیگورها به طور یکپارچه ساخته می شوند و به طور ثابت بوده و امکان حرکت برای آن ها وجود ندارد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/07/14
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد