منو

اکشن فیگور چیست و انواع آن کدام است؟ راهنمای خرید اکشن فیگور

فیگور، اکشن فیگور و اسباب بازی های متحرک ممکن است جزو کلماتی باشد که قبلاً به گوشتان خورده باشد اما شاید به طور کامل با آن ها آشنا نباشید و ممکن است سؤالاتی مانند اکشن فیگور چیست؟ و یا تفاوت فیگور با اکشن فیگور چیست؟ تاریخچه اکشن فیگور چیست؟ به ذهن شما خطور کرده باشد. اگر دوست دارید به جواب این سؤالات برسید پیشنهاد می کنیم با طوطی کالا در این مقاله همراه باشید تا تمامی سؤالاتتان در مورد اکشن فیگور را به طور کامل جواب دهیم.

اکشن فیگور چیست

راهنمای خرید اسباب بازی اکشن فیگور

اکشن فیگور یا Action Figure چیست؟

اکشن فیگورها نوعی از اسباب بازی های مجسمه ای با شخصیت قابل تنظیم هستند که از ماده های مختلفی ساخته می شوند که در بیش تر مواقع از پلاستیک ساخته می شوند. اکشن فیگورها طبق شخصیت های داستان های کمیک، فیگور قهرمانان، شخصیت های انیمه و انیمیشنی مختلف، افراد معروف و سلبریتی و غیره ساخته می شوند.

اکشن فیگورها (یا آدمک مفصلی) یکی از محبوب ترین انواع اسباب بازی ها هستند که معمولاً در بین پسرها دارای طرفداران زیادی است اما می توان گفت امروزه اکشن فیگورها مخاطب های مختلفی از دختران و پسران در رده های سنی مختلف دارند.

علاوه بر استفاده کودکان از اکشن فیگور ها به عنوان یک اسباب بازی، عده ای از کلکسیونرها از اکشن فیگور برای نمایش و دکور نیز استفاده می کنند که گاهی اوقات به دلیل پرداختن به جزئیات و ظرافت بیشتر در تولید آنها از قیمت نسبتا بالایی هم برخوردارند.

تاریخچۀ پیدایش اکشن فیگور

اگر بخواهیم در مورد تاریخچه اکشن فیگورهای جذاب و متنوع صحبت کنیم باید بگوییم برای اولین بار شرکت هاسبرو در سال 1964 یک اسباب بازی مخصوص پسران ساخت. اسباب بازی که این شرکت ساخت یک سرباز تکاور Gi Joe بود که ارتفاع آن به 11.5 اینچ می رسید.

همان طور که گفتیم این اسباب بازی مخصوص پسران ساخته شده بود اما به علت این که کلمه اسباب بازی به نوعی دخترانه به نظر می رسید و این مسئله مشکل بزرگی را برای معرفی و بازاریابی محصول جدید این شرکت به وجود می آورد به همین دلیل برای اولین بار از کلمه اکشن فیگور برای معرفی سرباز تکاور ساخته شده استفاده شد.

بهترین مدلهای اکشن فیگور

عکس اکشن فیگور های ابر قهرمانان

اکشن فیگور برای چه کسانی ساخته شد؟

همان طور که در قسمت قبلی گفته شد مخاطب اصلی اکشن فیگورها پسران بودند و هدف اصلی از ساخت این نوع از اسباب بازی ها سرگرم کردن پسربچه ها بود؛ اما بعد از وارد شدن اکشن فیگورها به بازار فروش افراد مختلفی فارغ از جنسیت اعم از همه نوجوانان، جوانان و کلکسیون دارهای مختلف به آن علاقه مند شدند.

این نوع از اسباب بازی های متحرک که بر اساس کاراکترهای معروف و پرطرفدار کمیک بوک ها، فیلم های ابرقهرمانی، انیمه ها و غیره ساخته می شوند و باعث توجه کلکسیون دارهای زیادی در جهان شدند. اکشن فیگورهای اسپایدرمن، بتمن، هالک، جوکر، فیگور سربازان جنگی و غیره جزو محبوب ترین اکشن فیگورهای ساخته شده هستند.

تفاوت فیگور و اکشن فیگور چیست؟

اگر بخواهیم تفاوت فیگور و اکشن فیگور را بیان کنیم ابتدا بهتر است در مورد وجه تشابه آن ها صحبت کنیم. شباهت این دو در این مسئله است که جنس ساخت و شخصیت های آن ها باهم برابر است یعنی هم اکشن فیگور و هم فیگور از جنس پلاستیک ساخته می شوند و هردوی آن ها از روی شخصیت های مختلف سینمایی، انیمیشنی، ابرقهرمان ها و کاراکترهای کمیک بوک، انیمه و غیره ساخته می شوند.

بهترین مدلهای اکشن فیگور

عکس انواع اکشن فیگور های انیمه و جذاب

تنها تفاوت اکشن فیگور و فیگور در این است که اکشن فیگورها امکان حرکت دارند. در اصل برای ساخت اکشن فیگورها از مفصل های حرکتی استفاده می شود که فرد می تواند آن ها را طبق میل خود حرکت دهد اکشن فیگورها دارای دست و پا و سر یا لوازم جانبی هستند که می توان آن ها را جدا کرد و آن ها را حرکت داد حتی لوازم جانبی اکشن فیگورها قابلیت جدا شدن و وصل شدن دوباره به بدنه آن را دارند اما فیگورها به طور یکپارچه ساخته می شوند و به طور ثابت بوده و امکان حرکت برای آن ها وجود ندارد.

معرفی انواع اکشن فیگور

اکشن فیگور فوتبالی

اکشن فیگور فوتبالی همان طور که از اسم آن مشخص است به اکشن فیگورهایی می گویند که از روی شخصیت های معروف و محبوب دنیای فوتبال ساخته می شوند. شخصیت های مانند مسی، کریستین رونالدو، دیوید بکهام، روبرتو کارلوس و غیره یکی از نمونه های فیگورهای فوتبالی هستند. اندازه اکشن فیگورها بین چند سانتی متر الی یک متر است که هر چه قدر دارای ابعاد بزرگ تری باشند دارای قیمت بالاتری خواهند بود.

اکشن فیگور فوتبالی

عکس اکشن فیگور های فوتبالی

اکشن فیگور انیمه

این نوع از اکشن فیگورها از روی شخصیت های انیمه ساخته می شوند. انیمه در اصل نوع خاصی از انیمیشن های ژاپنی است که در بین کودکان و نوجوانان بسیار محبوب است و می توان گفت مخاطبان اصلی آن ها نیز همین رده سنی است اما به علت محبوبیت زیاد آن می توان گفت انیمه ها در رده های سنی مختلف دارای طرفداران خاص خود هستند.

فیگور انیمه

عکس انواع اکشن فیگور انیمه و کارتونی

اکشن فیگور ابر قهرمان ها

اکشن فیگور ابرقهرمانی جزو محصولاتی هستند که همه رده های سنی بالای 6 سال را شامل می شود. از کودک تا افراد بزرگ سال و میان سال ممکن است به این نوع از اکشن فیگورها که بر اساس قهرمان های داستان های کمیک، شخصیت های سینمایی مختلف مانند اونجرز (مرد عنکبوتی، بت من، مرد آهنی، هالک، سوپر من و ...)، هری پاتر، ارباب حلقه ها، لیگ عدالت و غیره ساخته می شوند علاقه داشته باشند.

خرید اینترنتی اکشن فیگور

عکس اکشن فیگور ابر قهرمانان

اکشن فیگور افراد معروف

این نوع از اکشن فیگورها بر اساس افراد معروف و سلبریتی که در جهان وجود دارند ساخته می شوند. این نوع از اکشن فیگورها نیز در بین طرفداران و فن های افراد معروف محبوب است. اکشن فیگورهای افراد معروف در جهان می توانند شامل اکشن فیگورهای فوتبالی نیز باشند چراکه این شخصیت ها هم جزو افراد معروف هستند. این نوع از اکشن فیگور بر اساس شخصیت های مختلف معروف فوتبالیست، بازیگر، خواننده، مدل و غیره ساخته می شوند.

نکات مهم که باید موقع خرید اکشن فیگور برای کودکان بدانید

اکشن فیگورهای امروزی نسبت به مدل های قدیمی امکانات بیشتری دارند اما این قضیه نباید شما را هنگام خرید سردرگم کند. به همین خاطر کافی است فقط چند ویژگی را که در ادامه به آن ها می پردازیم مد نظر قرار دهید.

قابلیت سر هم کردن

این حس که خودتان کاری را انجام دهید می تواند بسیار رضایت بخش باشد. مثل ساختن یک اسباب بازی و سپس بازی کردن با آن. بعضی مدل های اکشن فیگور این قابلیت را دارا هستند. این قابلیت به بچه ها کمک می کند تا در ساخت شخصیت مورد علاقه شان نقش داشته باشند. همچنین چالش سرهم کردن اسباب بازی باعث سرگرمی بیشتر می شود.

شخصیت اکشن فیگور

این ویژگی همان دلیلی است که اکشن فیگور برای آن ساخته شده است. چرا این شخصیت ها در فیلم یا داستان جذابیت دارند؟ اگر شما ژانر، سریال یا داستان مورد علاقه فرزندتان را بشناسید می توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

معروف ترین اکشن فیگور ها

تصویر شخصیت های مختلف کارتونی و عروسکی اکشن فیگور

سن مورد استفاده (گروه سنی)

این ویژگی معمولا در مشخصات محصول روی جعبه درج شده است. به دو دلیل باید به این ویژگی دقت کنید. اول اینکه اگر طراحی شخصیت متناسب با سن فرزند شما نباشد، در عین جذابیت به خوبی با آن ارتباط برقرار نخواهد کرد.

دوم فاکتورهای ایمنی است که طراح اسباب بازی برای آن در نظر گرفته است. وسیله ای که بچه های کوچک تر با آن بازی می کنند نباید از قطعات ریز ، برنده و خطرناک ساخته شده باشد.

قابلیت شستشو

از آنجایی که کودک وقت و بی وقت با این وسایل بازی می کند و آن ها را جابجا می کند، مطمئنا با انگشتانش تماس خواهد داشت. روی سطح انگشتان لایه ای از چربی وجود دارد که طی تماس های مکرر باعث رد افتادن روی اسباب بازی ها می شود. پس بهتر است قابل شستشو باشند تا بتوانید راحت تمیزشان کنید.

آپشن های اضافی

آپشن های اضافی همیشه باعث جذاب تر شدن تجربه بازی با اسباب بازی ها می شود. آپشن هایی مثل قابلیت حرکت یا قابلیت تولید پخش صدا و موسیقی. در نظر گرفتن این آپشن ها به حوصله شما و علایق کودک بستگی دارد.

اکشن فیگور حیوانات

بازی کودک با عروسک های اکشن فیگور دایناسورها

اکشن فیگور برای کودکان چه فایده ای دارد؟

بچه ها به فیگور علاقه زیادی دارند. شاید دلیل این علاقه قدرت فیگورها در ایجاد تخیل باشد. وقتی بچه یک شیر در دستانش دارد می تواند صدای غرش او را هم تصور کند. یا با شخصیت مورد علاقه اش پرواز کند و به سرزمین های ناشناخته پا بگذارد.

البته در این خیال پردازی، مهم ترین کار را خود کودک انجام می دهد. بچه ها دوست دارند برای وسایل شان اسم انتخاب کنند و با آن ها دنیای خود را بسازند. در ادامه 10 فایده مهم اکشن فیگورها برای بازی کودکان را بیان می کنیم.

1 - جنبه سرگرمی : اکشن فیگورها باعث شدند کودکان پسر هم بتوانند برای سرگرمی به اسباب بازی جز ماشین روی بیاورند و فرایند تفریح و سرگرمی این چنینی برای آن ها نیز باشد همچنین امروزه طیف وسیعی از دختران نیز فیگورهای مورد علاقه خود را دارند و با آنها خود را سرگرم می کنند.

2 - تقویت مهارت گفتاری : یکی از مهارت هایی که بخش اعظمی از آن در دوران کودکی شکل می گیرد و در آینده فرد مؤثر است مهارت گفتاری است. کودک با گرفتن اسباب بازی مناسب و موردعلاقه اش به وجد می آید و همین شور و اشتیاق درونش موجب می شود بخواهد در مورد آن صحبت کند. اکشن فیگورها با ایجاد فضای مناسب برای تعامل، گفت وگو و تمایل کودک برای استفاده از دیالوگ های آن شخصیت موجب تقویت مهارت کلامی می شود.

3 - پرورش قوه تخیل و خلاقیت : کودک برای بازی با فیگور باید در ذهنش سناریو تولید کند و همین تولید سناریو موجب تقویت قوه تخیل و همچنین افزاینده خلاقیت فرد است.

فایده بازی برای کودکان

فایده بازی کودک با اسباب بازی اکشن فیگور

4 - تقویت نقش پذیری : وقتی کودک داستانی را برای خود طراحی می کند؛ خود را درون آن بازی می بیند و نقشی را برای خود درون آن بازی در نظر می گیرد و همین امر موجب می شود کودک به تدریج با نقش پذیری آشنا شود.

5 - همکاری و سازش : بازی با دوستان همیشه به کودکان روحیه همکاری، سازش و انعطاف پذیربودن را آموزش می دهد. بسیاری از کودکان تحمل اتفاقات و تصمیمات ناگهانی زندگی را ندارند و در برابر پذیرش آن ها مقاومت می کنند؛ اما لازمه زندگی یادگیری سازش و انعطاف است؛ زیرا همیشه شرایط مطابق میل افراد پیش نمی رود. بازی با فیگورها به کودکان کمک می کند سازش را بیاموزند.

6 - افزایش اعتماد به نفس : کودک با داستان طراحی شده توسط ذهن خود ساعت ها بازی می کند؛ اینکه کودک خودش کاری را انجام دهد می تواند از دلایل افزایش اعتماد به نفس در دوران کودکی باشد.

7 - کار با دستان : اکشن فیگور قابلیت جدا کردن و سرهم کردن اجزا دارد و این خاصیت علاوه بر افزایش اعتماد به نفس و درگیر کردن ذهن کودک به او کار با دستانش را هم یاد می دهد.

باز کودک با اکشن فیگور

بازی کودک با اکشن فیگور مرد عنکبوتی

8 - فرصت آشنایی با تفاوت ها : در اکشن فیگورها مخصوصاً اکشن فیگورهای قهرمانی، کودکان اعمال شخصیت های خوب را در مقابل بد قرار می دهند که این روند به تشکیل صحیح الگوهای ذهنی و آشنایی کودک با تفاوت ها منجر می شود.

9 - کمک به آموزش : بخش زیادی از بچه ها در دوران مدرسه بازیگوش اند و اهمیت چندانی به درس نمی دهند؛ اینجاست که والدین می توانند از اکشن فیگورها به عنوان وسیله ای برای آموزش نیز استفاده کنند تا کودکان از طریق ظاهر جذاب فیگورها به درس دل بدهند. برای مثال می توانیم با آموزش دادن اینکه اکشن فیگور چیست و انواع آن چگونه است به فرزندانمان روحیه آموزش را در آن ها تقویت کنیم.

10 - ایجاد کلکسیون یا مجموعه : طیف وسیعی از بزرگسالان و حتی بچه ها نیز هستند که به کلکسیون و دکور با فیگور و اکشن فیگورها علاقه دارند. آن ها خوب می دانند اکشن فیگورها تنها جنبه سرگرمی ندارد و با مراقبت های لازمه مانند روغن کاری در محل مفصل اکشن فیگورها از نگهداری آن ها لذت می برند.

اکشن فیگور ابر قهرمانان

سخن پایانی

اکشن فیگورها جزو رده خاصی از اسباب بازی ها هستند که در ظاهر مجسمه و مدل ساخته می شوند. این به اصطلاح مجسمه ها از روی شخصیت های مختلف ساخته می شوند. شرکت های زیادی در دنیا اقدام به ساخت آن ها می کنند و انواع مختلف و زیبایی از آن ها را به بازار عرضه می کنند.

اکشن فیگور و فیگور را امروزه برای رده های سنی مختلف و جنسیت های مختلف ساخته می شوند و کلکسیون دارهای مختلفی اقدام به جمع آوری انواع آن ها می کنند. اکشن فیگورها انقلاب و تغییر بزرگی را در دنیای اسباب بازی ها ایجاد کردند و باعث ایجاد دنیای متفاوت و جدیدی از اسباب بازی شدند که در میان افراد مختلف از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
اکشن فیگور چیست؟
اکشن فیگور نوعی اسباب بازی مجسمه ای است که معمولا از مواد پلاستیکی تولید می شود. اکشن فیگورها طبق شخصیت های داستان های کمیک، فیگور قهرمانان، شخصیت های انیمه، فوتبالیست ها، افراد معروف و سلبریتی و غیره ساخته می شوند.
فرق فیگور و اکشن فیگور در چیست؟
تنها تفاوت اکشن فیگور و فیگور در این است که اکشن فیگورها امکان حرکت دارند. اکشن فیگورها مفصل های حرکتی دارند و دارای دست و پا و سر یا لوازم جانبی هستند که می توان آن ها را جدا کرد و آن ها را حرکت داد اما فیگورها به طور یکپارچه ساخته می شوند و به طور ثابت بوده و امکان حرکت برای آن ها وجود ندارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/09
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
اکشن فیگور مدل بتمن جنس پلاستیک
اکشن فیگور مدل بتمن جنس پلاستیک
اکشن فیگور کراتوس مدل god of war
اکشن فیگور کراتوس مدل god of war
اکشن فیگور مارول طرح مرد آهنی جنس پلاستیک
اکشن فیگور مارول طرح مرد آهنی جنس پلاستیک
اکشن فیگور آکو مدل شخصیت های بن تن بسته 9 عددی
اکشن فیگور آکو مدل شخصیت های بن تن بسته 9 عددی
اکشن فیگور آناترا سری Avengers مدل Iron Man Hulkbuster
اکشن فیگور آناترا سری Avengers مدل Iron Man Hulkbuster
اکشن فیگور مدل بتمن و مرد عنکبوتی مجموعه دو عددی
اکشن فیگور مدل بتمن و مرد عنکبوتی مجموعه دو عددی
اکشن فیگور طرح هالک با قابلیت حرکت جنس پلاستیک
اکشن فیگور طرح هالک با قابلیت حرکت جنس پلاستیک
اکشن فیگور مدل ددپول جنس پلاستیک با قابلیت حرکت
اکشن فیگور مدل ددپول جنس پلاستیک با قابلیت حرکت
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد