منو

انواع مختلف یخچال فریزر و بررسی مزایا و معایب آنها

یخچال و فریزر یکی از مهم ترین لوازم آشپزخانه است و محل قرار گیری آن در نمای فضای داخلی آشپزخانه اهمیت بالایی دارد و به عنوان اصلی ترین بخش هر آشپزخانه با ظاهر و سایز نسبتا برزگی که دارد، نقش انکار ناپذیری را در زیبا جلوه دادن محیط ایفا می کند.

این روزها در بازار خرید یخچال دستتان برای هر نوع انتخابی باز است. از یخچال های ایرانی گرفته تا یخچال های خارجی. امروزه یخچال ها به انواع مختلف با کارایی های متفاوت تقسیم بندی میشوند. از جمله این مدل ها که شکل ظاهری یخچال ها را تشکیل میدهند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1 - یخچال یا یخچال فریزر تک درب

همانطور که از اسم این مدل مشخص است، فقط یک یخچال تک است که البته عموما یک جایخی کوچک نیز در آن تبعیه شده است. این مدل معمولا در حجم های کوچک نیز تولید می شوند. در برخی از برندها، یخچال فریزرهای دوقلو به صورت تک نیز عرضه می شوند که در این حالت یخچال در گروه تک درب قرار می گیرد.

عکس یخچال و فریزر تک درب

عکس یخچال تک درب و فریزر تک درب

این مدل از یخچال یا یخچال فریزرها، قدیمی ترین مدل های یخچال فریزر هستند که از قدیم در خانه در دسترس بودند. امروزه نیز این مدل از یخچال فریزرها به دلیل کوچکی، عدم نیاز به فضای زیاد در بیشتر ادارات، فروشگاه ها و حتی هتل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

این مدل از یخچال فریزرها که به عنوان یخچال فریزرهای اقتصادی نیز شناخته می شوند، بهترین گزینه برای خانواده های کوچک و افراد مجرد به حساب می آیند که تنها به ویژگی پایه ای یک یخچال فریزر نیاز دارند.

فریزر تک درب

این مدل نیز اسم گویایی دارد و فقط دارای فریزر می باشد و همانند یخچال تک معمولا در حجم های کوچک تولید می شوند. در برندهایی که یخچال فریزرهای دوقلو به صورت تک نیز عرضه می شوند، فریزر در گروه تک درب قرار می گیرد.

2 - یخچال فریزر مدل فریزر پایین (BMF)

در طرح هایی که فریزر در پایین و یخچال در بالا قرار دارد، نیازی به خم شدن مداوم برای دسترسی به مواد غذایی نیست. همچنین مدل های فریزر پایین به جای قفسه، کشویی بوده و پهن تر و جادارتر از مدل های فریزر بالا هستند. این مدل به یخچال کمبی نیز معروف است.

یخچال فریزر پایین

عکس یخچال مدل فریزر پایین

مزایای یخچال های فریزر پایین

 • طراحی عاقلانه و منطقی یخچال (آنچه بیشتر از آن استفاده می کنید، هم سطح چشمان شماست و مجبور نیستید هر بار برای استفاده از خوراکی های داخل یخچال خم شوید.)
 • بخش فریزر اغلب به صورت کشویی طراحی می شود
 • تنوع مدل ها و برندهای یخچال های فریزر پایین در حال افزایش است

معایب یخچال های فریزر پایین

 • از یخچال های فریزر بالا گران تر هستند
 • به وضوح هزینه استفاده از این یخچال ها گران تر از یخچال های فریزر بالا است
 • در سرد کردن بخصوص در بخش فریزر ممکن است کندتر از یخچال های فریزر بالا باشد

3 - یخچال فریزر مدل فریزر بالا (TMF)

در مدل هایی که فریزر در بالا و یخچال در پایین قرار دارد، نیاز است تا برای دسترسی به بخش های پایینی یخچال که در طول روز ممکن است زیاد با آن سروکار داشته باشید، مدام خم شوید.

اگر قیمت، کارایی، فضایی که در نظر گرفته اید بزرگ ترین نگرانی شما است، یک یخچال فریزر بالا برای شما مناسب است.

یخچال فریز بالا

عکس یخجال فریزر مدل فریزر بالا

مزایای یخچال های فریزر بالا

 • ارزان ترین نوع یخچال برای خرید
 • ارزان ترین نوع یخچال برای استفاده
 • طیف وسیعی از برندها و مدل ها برای انتخاب

معایب یخچال های فریزر بالا

 • اگر جز آن افرادی هستید که زیاد به سراغ یخچال می روید، مجبورید برای استفاده از خوراکی های داخل یخچال بخصوص در طبقات پایین، مرتب خم و راست شوید.

4 - یخچال فریزر دو قلو (یخچال و فریزر جدا از هم)

یخچال فریزرهای دوقلو نیز از مدل هایی هستند که از قدیم در بازار موجود بوده و همیشه جزء پرطرفدارترین مدل های زمان خود بوده اند. البته امروزه با عرضه مدل های جدید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، استقبال از این مدل یخچال فریزرها تا حدی کاهش یافته است.

در این نوع، یخچال و فریزر کاملا از هم جدا هستند و هر کدام به تنهایی کار می کنند و تنها از نظر ظاهری با هم مطابقت دارند. این مدل از یخچال فریزرها به دلیل ماهیت خود نسبت به سایر انواع یخچال فریزرهای موجود در بازار، حجم به مراتب بالاتری دارند و بیشتر برای خانواده های پرجمعیت استفاده می شوند. علاوه بر آن، به دلیل جدا بودن یخچال و فریزر از همدیگر، جابجایی آنها نسبت به سایر یخچال فریزرها نظیر ساید بای ساید راحت تر است.

یخچال فریزر دوقلو

عکس یخچال فریزر دوقولو (طرح ساید بای ساید)

در ضمن در این مدل از یخچال فریزر، افراد به حجم مساوی از یخچال و فریزر دسترسی دارند. شاید بتوان گفت مشکل اصلی این دسته از یخچال ها، فضای مورد نیاز بزرگ آن ها است و می بایست ابعاد این نوع یخچال ها در مراحل طراحی کابینت آشپزخانه مدنظر قرار گیرد.

مزایای یخچال فریزر دوقلو

 • یخچال و فریزر دوقلو را می توان در فضاهای مجزایی قرار داد (مثلاً فریز را در حیاط خلوت قرار داد) که این ویژگی برای آشپزخانه های کوچک مناسب است.
 • ظرفیت ذخیره سازی خوب

معایب یخچال فریزر دوقلو

 • فضای نسبتاً زیادی را اشغال می کنند.

5 - یخچال فریزر ساید بای ساید

در طول سال های اخیر، این مدل ها یکی از پر فروش ترین مدل های یخچال فریزرها در ایران و جهان بوده است و به همین دلیل بیشترین نوآوری برای عرضه مدل های جدید بر اساس این مدل شکل گرفته است. یخچال فریزر ساید بای ساید در حقیقت مدل ارتقاء یافته یخچال فریزرهای دوقلو بوده که علاوه بر یک تکه شدن، امکان تنظیم حجم یخچال و فریزر را برای مشتریان به شکل بهتری فراهم شده است.

بر این اساس برخلاف یخچال فریزر دوقلو، شما حتما مجبور به دارا بودن حجم مساوی یخچال و فریزر نیستید. معمولاً در یخچال فریزرهای ساید بای ساید ، اندازه یخچال از فریزر بزرگ تر است. یخچال فریزرهای ساید بای ساید طراحی بسیار زیبایی دارند ولی عموماً فضای زیادی ندارند و امکان نگهداری موارد حجیم را نخواهید داشت. در مقابل اگر از مواد تازه و فریزری به یک اندازه استفاده می کنید، این گزینه می تواند مناسب ترین گزینه به حساب آید.

تفاوت یخچال فریزرهای ساید بای ساید با دوقلو در این است که در ساید بای ساید، یخچال و فریزر به هم چسبیده اند ولی در دوقلو، کاملا از هم جدا هستند. تفاوت ساید بای ساید و کمبی نیز در نحوه قرار گرفتن یخچال و فریزر کنار هم و همچنین حجم یخچال و فریزر می باشد؛ در ساید بای ساید یخچال و فریزر کنار هم و در کمبی روی هم قرار می گیرند. حجم یخچال و فریزر ساید بای ساید به مراتب بیش تر از کمبی است.

یخچال فریزر ساید بای ساید

عکس یخچال فریزر مدل ساید بای ساید

مزایای یخچال های ساید بای ساید

 • آپشن ها و ویژگی های متنوع مانند یخ ساز و آب سردکن
 • نمای شیک و زیبا در آشپزخانه
 • ظرفیت ذخیره سازی خوب
 • بهترین دسترسی برای افراد ویلچری

معایب یخچال های ساید بای ساید

 • یخ ساز، آب سردکن و دستگاه تصفیه آب یخچال ساید بای ساید می تواند فضای زیادی را از یخچال و فریزر اشغال کند.
 • فضای داخلی کاملاً باریک است و در خیلی از مواقع برای قرار دادن خوراکی های با اندازه بزرگ مشکل ساز می شود.
 • اندازه فیزیکی بزرگ آن فضای زیادی را اشغال می کند و نمی توان آن را در یک فضای تنگ قرار داد.
 • دمای بالا و پایین یخچال می تواند ناهماهنگ باشد.

همچنین جهت اطلاعات کامل و جامع درباره یخچال فریزر ساید بای ساید می توانید مقاله مرتبط یعنی (یخچال ساید با ساید چیست؟) را مطالعه فرمائید.

6 - یخچال فریزر درب فرانسوی (فریزر پایین با یخچال دو درب)

همانطور که توضیح داده شد در ادامه نوآوری های صورت گرفته در طراحی انواع یخچال فریزر، با باز طراحی انجام شده، نوع جدیدی از یخچال فریزر به بازار عرضه شد بنام درب فرانسوی یا French Door. در این طراحی جدید که دارای ویژگی های جدید و متنوعی است، محل قرارگیری یخچال و فریزر بجای آن که در کنار همدیگر قرار داشته باشد، مجدد به بالا و پایین تفکیک گردید و با یک تکه کردن یخچال و فریزر و افزایش عرض آن، امکانات جدیدی را برای مصرف کنندگان فراهم آمد.

این نوع یخچال فریزرها در واقع ترکیب یخچال ساید بای ساید با یخچالِ فریزر پایین تشکیل شده است. در یخچال های درب فرانسوی دیگر محدودیتی که برای قراردادن وسایل بزرگ مانند کیک تولد یا ظرف های عریض وجود داشت، مرتفع شده و شما به راحتی می توانید از فضای عریض آن به شکل دلخواه استفاده کنید.

یخچال فریزر درب فرانسوی

عکس یخچال فریزر درب فرانسوی (فریزر پایین و یخچال بالا با دو درب)

در قسمت پایین نیز که فریزر قرار دارد، برای سهولت استفاده و طراحی متمایز، کشویی قرار داده شده که دسترسی به کلیه مواد غذایی حتی تا انتهای فریزر را به راحتی میسر می کند. یخچال های با طرح فرانسوی جزو جادارترین یخچال فریزرها محسوب می شوند که جلوه بسیار شیک و مدرنی به آشپزخانه شما می دهند. البته این مدل ها در بین تمامی مدل های یخچال فریزر، از همه گران تر می باشند.

مزایای یخچال های درب فرانسوی

 • آپشن ها و ویژگی های متنوع مانند یخ ساز و آب سردکن
 • ظرفیت ذخیره سازی خوب
 • یخچال و فریزر با پهنای بسیار خوب برای خوراکی های با اندازه بزرگ

معایب یخچال های درب فرانسوی

 • یخ ساز، آب سردکن و دستگاه تصفیه آب یخچال می تواند فضای زیادی را از یخچال و فریزر اشغال کند.
 • اندازه فیزیکی بزرگ آن فضای زیادی را اشغال می کند و نمی توان آن را در یک فضای تنگ قرار داد.
 • هزینه بیشتر برای خرید

7 - یخچال فریزرهای ۴ درب

این مدل از یخچال فریزرها نیز تقریبا مشابه یخچال فریزرهای درب فرانسوی است، با این تفاوت که در بخش فریزر پایین بجای کشو دارای دو درب جداگانه است. مزیت این طراحی نسبت به طراحی درب فرانسوی آن است که بجای یک یا دو کشو یک تکه مرتبط با فریزر، شما دسترسی به تعداد کشوهای بیشتری دارید که امکان تفکیک و طبقه بندی مواد غذایی را بیشتر برای شما فراهم می کند.

عکس یخچال فریزر 4 درب

عکس یخچال فریزر 4 درب

اما امکان قراردادن مواد غذایی بزرگ و عریض دیگر برای شما فراهم نیست. به عنوان مثال اگر زمانی تصمیم داشته باشید برای مهمانی آخر هفته خود یک ماهی درسته را طبخ کنید، امکان نگهداری آن تنها در یخچال فریزرهای درب فرانسوی وجود دارد!

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
انواع یخچال فریزر کدام است؟
از انواع مختلف یخچال فریزر می توان به مدلهای یخچال فریزر تک درب، یخچال فریزر مدل فریزر پایین (BMF)، یخچال فریزر مدل فریزر بالا (TMF)، یخچال فریزر دو قلو، ساید بای ساید، درب فرانسوی (فریزر پایین با یخچال دو درب) و یخچال فریزرهای ۴ درب اشاره کرد.
فرق بین یخچال فریزرهای ساید بای ساید با دوقلو در چیست؟
تفاوت یخچال فریزرهای ساید بای ساید با دوقلو در این است که در ساید بای ساید، یخچال و فریزر به هم چسبیده اند و حتی در حمل و نقل جدا نمی شوند ولی در دوقلو، کاملا از هم جدا هستند و فقط در کنار هم قرار می گیرند و از نظر ظاهر شبیه به هم هستند.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/13
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
یخچال و فریزر 24 فوت هیتاچی مدل RW-760 GRD
یخچال و فریزر 24 فوت هیتاچی مدل RW-760 GRD
یخچال و فریزر دو قلو 40 فوت سام مدل RR60-RZ60 S
یخچال و فریزر دو قلو 40 فوت سام مدل RR60-RZ60 S
یخچال و فریزر 27 فوت جنرال پارس مدل SAM-RL770
یخچال و فریزر 27 فوت جنرال پارس مدل SAM-RL770
یخچال و فریزر بالا 13 فوت بست مدل BRT132-10
یخچال و فریزر بالا 13 فوت بست مدل BRT132-10
یخچال و فریزر 14 فوت بالا و پایین دیپوینت مدل DISCOVER
یخچال و فریزر 14 فوت بالا و پایین دیپوینت مدل DISCOVER
یخچال و فریزر 18 فوت امرسان نوفراست مدل TFN18D
یخچال و فریزر 18 فوت امرسان نوفراست مدل TFN18D
یخچال 10 فوت امرسان مدل HRI1060
یخچال 10 فوت امرسان مدل HRI1060
یخچال و فریزر ساید بای ساید 28 فوت تی سی ال بدون برفک
یخچال و فریزر ساید بای ساید 28 فوت تی سی ال بدون برفک
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد