منو

انواع مختلف یخچال فریزر و بررسی مزایا و معایب آنها

این روزها در بازار خرید یخچال دستتان برای هر نوع انتخابی باز است. از یخچال های ایرانی گرفته تا یخچال های خارجی. امروزه یخچال ها به انواع مختلف با کارایی های متفاوت تقسیم بندی میشوند. از جمله این مدل ها که شکل ظاهری یخچال ها را تشکیل میدهند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1 - یخچال یا یخچال فریزر تک درب

این مدل از یخچال فریزر و یا یخچال فریزرها، قدیمی ترین مدل های یخچال فریزر هستند که از قدیم در خانه در دسترس بودند. امروزه نیز این مدل از یخچال فریزرها به دلیل کوچکی، عدم نیاز به فضای زیاد در بیشتر ادارات، فروشگاه ها و حتی هتل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

این مدل از یخچال فریزرها که به عنوان یخچال فریزرهای اقتصادی نیز شناخته می شوند، بهترین گزینه برای خانواده های کوچک و افراد مجرد به حساب می آیند که تنها به ویژگی پایه ای یک یخچال فریزر نیاز دارند.

2 - یخچال فریزر مدل فریزر پایین

در طرح هایی که فریزر در پایین و یخچال در بالا قرار دارد، نیازی به خم شدن مداوم برای دسترسی به مواد غذایی نیست. همچنین مدل های فریزر پایین به جای قفسه، کشویی بوده و پهن تر و جادارتر از مدل های فریزر بالا هستند.

یخچال فریزر پایین

مزایای یخچال های فریزر پایین

 • طراحی عاقلانه و منطقی یخچال (آنچه بیشتر از آن استفاده می کنید، هم سطح چشمان شماست و مجبور نیستید هر بار برای استفاده از خوراکی های داخل یخچال خم شوید.)
 • بخش فریزر اغلب به صورت کشویی طراحی می شود
 • تنوع مدل ها و برندهای یخچال های فریزر پایین در حال افزایش است

معایب یخچال های فریزر پایین

 • از یخچال های فریزر بالا گران تر هستند
 • به وضوح هزینه استفاده از این یخچال ها گران تر از یخچال های فریزر بالا است
 • در سرد کردن بخصوص در بخش فریزر ممکن است کندتر از یخچال های فریزر بالا باشد

3 - یخچال فریزر مدل فریزر بالا

در مدل هایی که فریزر در بالا و یخچال در پایین قرار دارد، نیاز است تا برای دسترسی به بخش های پایینی یخچال که در طول روز ممکن است زیاد با آن سروکار داشته باشید، مدام خم شوید
اگر قیمت، کارایی، فضایی که در نظر گرفته اید بزرگ ترین نگرانی شما است، یک یخچال فریزر بالا برای شما مناسب است.

یخچال فریز بالا

مزایای یخچال های فریزر بالا

 • ارزان ترین نوع یخچال برای خرید
 • ارزان ترین نوع یخچال برای استفاده
 • طیف وسیعی از برندها و مدل ها برای انتخاب

معایب یخچال های فریزر بالا

 • اگر جز آن افرادی هستید که زیاد به سراغ یخچال می روید، مجبورید برای استفاده از خوراکی های داخل یخچال بخصوص در طبقات پایین، مرتب خم و راست شوید.

4 - یخچال فریزر دو قلو (یخچال و فریزر جدا از هم)

یخچال فریزرهای دوقلو نیز از مدل هایی هستند که از قدیم در بازار موجود بوده و همیشه جزء پرطرفدارترین مدل های زمان خود بوده اند. البته امروزه با عرضه مدل های جدید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، استقبال از این مدل یخچال فریزرها تا حدی کاهش یافته است.

این مدل از یخچال فریزرها به دلیل ماهیت خود نسبت به سایر انواع یخچال فریزرهای موجود در بازار، حجم به مراتب بالاتری دارند و بیشتر برای خانواده های پرجمعیت استفاده می شوند. علاوه بر آن، به دلیل جدا بودن یخچال و فریزر از همدیگر، جابجایی آنها نسبت به سایر یخچال فریزرها نظیر ساید بای ساید راحت تر است.

یخچال فریزر دوقلو

در ضمن در این مدل از یخچال فریزر، افراد به حجم مساوی از یخچال و فریزر دسترسی دارند. شاید بتوان گفت مشکل اصلی این دسته از یخچال ها، فضای مورد نیاز بزرگ آن ها است و می بایست ابعاد این نوع یخچال ها در مراحل طراحی کابینت آشپزخانه مدنظر قرار گیرد.

مزایای یخچال فریزر دوقلو

 • یخچال و فریزر دوقلو را می توان در فضاهای مجزایی قرار داد (مثلاً فریز را در حیاط خلوت قرار داد) که این ویژگی برای آشپزخانه های کوچک مناسب است.
 • ظرفیت ذخیره سازی خوب

معایب یخچال فریزر دوقلو

 • فضای نسبتاً زیادی را اشغال می کنند.

5 - یخچال فریزر ساید بای ساید

در طول سال های اخیر، این مدل ها یکی از پر فروش ترین مدل های یخچال فریزرها در ایران و جهان بوده است و به همین دلیل بیشترین نوآوری برای عرضه مدل های جدید بر اساس این مدل شکل گرفته است. یخچال فریزر ساید بای ساید در حقیقت مدل ارتقاء یافته یخچال فریزرهای دوقلو بوده که علاوه بر یک تکه شدن، امکان تنظیم حجم یخچال و فریزر را برای مشتریان به شکل بهتری فراهم شده است.

بر این اساس برخلاف یخچال فریزر دوقلو، شما حتما مجبور به دارا بودن حجم مساوی یخچال و فریزر نیستید. معمولاً در یخچال فریزرهای ساید بای ساید ، اندازه یخچال از فریزر بزرگ تر است. یخچال فریزرهای ساید بای ساید طراحی بسیار زیبایی دارند ولی عموماً فضای زیادی ندارند و امکان نگهداری موارد حجیم را نخواهید داشت. در مقابل اگر از مواد تازه و فریزری به یک اندازه استفاده می کنید، این گزینه می تواند مناسب ترین گزینه به حساب آید.

یخچال فریزر ساید بای ساید

مزایای یخچال های ساید بای ساید

 • آپشن ها و ویژگی های متنوع مانند یخ ساز و آب سردکن
 • نمای شیک و زیبا در آشپزخانه
 • ظرفیت ذخیره سازی خوب
 • بهترین دسترسی برای افراد ویلچری

معایب یخچال های ساید بای ساید

 • یخ ساز، آب سردکن و دستگاه تصفیه آب یخچال ساید بای ساید می تواند فضای زیادی را از یخچال و فریزر اشغال کند.
 • فضای داخلی کاملاً باریک است و در خیلی از مواقع برای قرار دادن خوراکی های با اندازه بزرگ مشکل ساز می شود.
 • اندازه فیزیکی بزرگ آن فضای زیادی را اشغال می کند و نمی توان آن را در یک فضای تنگ قرار داد.
 • دمای بالا و پایین یخچال می تواند ناهماهنگ باشد.

6 - یخچال فریزر درب فرانسوی (فریزر پایین با یخچال دو درب)

همانطور که توضیح داده شد در ادامه نوآوری های صورت گرفته در طراحی انواع یخچال فریزر، با باز طراحی انجام شده، نوع جدیدی از یخچال فریزر به بازار عرضه شد بنام درب فرانسوی یا French Door. در این طراحی جدید که دارای ویژگی های جدید و متنوعی است، محل قرارگیری یخچال و فریزر بجای آن که در کنار همدیگر قرار داشته باشد، مجدد به بالا و پایین تفکیک گردید و با یک تکه کردن یخچال و فریزر و افزایش عرض آن، امکانات جدیدی را برای مصرف کنندگان فراهم آمد.

این نوع یخچال فریزرها در واقع ترکیب یخچال ساید بای ساید با یخچالِ فریزر پایین تشکیل شده است. در یخچال های درب فرانسوی دیگر محدودیتی که برای قراردادن وسایل بزرگ مانند کیک تولد یا ظرف های عریض وجود داشت، مرتفع شده و شما به راحتی می توانید از فضای عریض آن به شکل دلخواه استفاده کنید.

یخچال فریزر درب فرانسوی

در قسمت پایین نیز که فریزر قرار دارد، برای سهولت استفاده و طراحی متمایز، کشویی قرار داده شده که دسترسی به کلیه مواد غذایی حتی تا انتهای فریزر را به راحتی میسر می کند. یخچال های با طرح فرانسوی جزو جادارترین یخچال فریزرها محسوب می شوند که جلوه بسیار شیک و مدرنی به آشپزخانه شما می دهند. البته این مدل ها در بین تمامی مدل های یخچال فریزر، از همه گران تر می باشند.

مزایای یخچال های درب فرانسوی

 • آپشن ها و ویژگی های متنوع مانند یخ ساز و آب سردکن
 • ظرفیت ذخیره سازی خوب
 • یخچال و فریزر با پهنای بسیار خوب برای خوراکی های با اندازه بزرگ

معایب یخچال های درب فرانسوی

 • یخ ساز، آب سردکن و دستگاه تصفیه آب یخچال می تواند فضای زیادی را از یخچال و فریزر اشغال کند.
 • اندازه فیزیکی بزرگ آن فضای زیادی را اشغال می کند و نمی توان آن را در یک فضای تنگ قرار داد.
 • هزینه بیشتر برای خرید

7 - یخچال فریزرهای ۴ درب

این مدل از یخچال فریزرها نیز تقریبا مشابه یخچال فریزرهای درب فرانسوی است، با این تفاوت که در بخش فریزر پایین بجای کشو دارای دو درب جداگانه است. مزیت این طراحی نسبت به طراحی درب فرانسوی آن است که بجای یک یا دو کشو یک تکه مرتبط با فریزر، شما دسترسی به تعداد کشوهای بیشتری دارید که امکان تفکیک و طبقه بندی مواد غذایی را بیشتر برای شما فراهم می کند.

اما امکان قراردادن مواد غذایی بزرگ و عریض دیگر برای شما فراهم نیست. به عنوان مثال اگر زمانی تصمیم داشته باشید برای مهمانی آخر هفته خود یک ماهی درسته را طبخ کنید، امکان نگهداری آن تنها در یخچال فریزرهای درب فرانسوی وجود دارد!

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/09
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد