منو
نمایش محتوا

راهنمای جامع انتخاب و خرید برس مو و معرفی انواع مختلف برس

سلامت و بهداشت مو، امری است بسیار مهم و جدی که عدم توجه به آن می تواند صدمات جبران ناپذیر و تاسف باری هم در جسم و هم در روح و روان انسان ها وارد سازد؛ چرا که تاثیر قابل توجهی در زیبایی و زیباتر دیده شدن ظاهر افراد خواهد داشت.

بنابراین به یقین می توان اعلام کرد که مو یکی از مهم ترین بخش های بدن انسان ها است که در صورت ایجاد هر مشکلی، هم بانوان و هم آقایان را درگیر و نگران خواهد ساخت. با توجه به اهمیت سلامت و زیبایی مو، چگونگی حفظ آن از نکاتی است که توجه بسیاری از افرادی را که به زیبایی و سلامت جسم خود اهمیت می دهند، به خود جلب ساخته است.

انواع موی سر

هرچند در سرتاسر کره خاکی، نژاد های مختلفی از انسان ها وجود دارد، ولی این به آن معنا نیست که ساختمان موی سر در تمامی افراد مختلف باشد، بلکه تنها تفاوت بین آنها، ظاهر آن است که متوجه رنگ و نوع حالت است.

در واقع متخصصان پوست و مو، این بخش بدن را به سه دسته موهای چرب، موهای خشک و موهای معمولی یا نرمال تقسیم بندی کرده اند که با شناخت دقیق از نوع موی سر، می توان اقدامات مطلوب تری در حفظ و سلامت بهتر آن ها انجام داد.

انواع برس ها برای موهای مختلف

برس های گرد بزرگ

این نوع برس ها، گزینه مناسبی برای افرادی است که تمایل دارند موهای خود را حالت دهند. همچنین کسانی که موهای سرشان بسیار مجعد یا به اصطلاح فر است نیز می توانند برای صاف کردن موهای خود از برس های گرد بزرگ استفاده کنند.

برس گرد

برس های تونل دار

متاسفانه یکی از مشکلاتی که امروزه بسیاری از افراد در مورد موهای سرشان با آن مواجه هستند، کم پشت بودن آنها است. مخصوصا اگر میهمانی یا جشنی در کار باشد و کم پشت بودن موها، باعث ایجاد حسی نامطلوب خواهد شد.

در چنین مواقعی استفاده از برس های تونل دار، یکی از بهترین گزینه هایی است که می تواند کمک بزرگی به حجیم کردن یا به اصطلاح حجم دار کردن موهای کم پشت کند. این نوع از برس ها، معمولا به شکل مربع ساخته می شود و سوراخی در آنها وجود دارد.

بورس مو تونل دار

زمانی که از این برس ها برای خشک کردن موها استفاده شود، به دلیل جریان و چرخش هوا زیر موها از طریق این سوراخ، علاوه بر سرعت بخشیدن به خشک شدن مو، باعث حجیم شدن آن نیز خواهد شد.

برس های بیضی شکل یا بالشتکی

معمولا شانه کردن موهای پرپرشت و ضخیم مخصوصا زمانی که زبر هم باشد، بسیار مشکل و در اکثر اوقات خسته کننده است. اما استفاده از برس های بیضی شکل، این امر را بسیار ساده کرده و افرادی که دارای چنین موهایی هستند، می توانند با کمک آنها، بدون آن که دردی را حس کنند یا موهایشان هنگام شانه کردن کشیده شود، به راحتی فرم و حالت دلخواه را به موهایشان ببخشند.

برس بیضی بالشتکی

در واقع شکل این نوع برس ها به گونه ای است که دندانه های آن به سادگی در موها فرو می رود و بی هیچ کشیدن تار مویی و وارد کردن فشاری، آنها را شانه می کند. جالب است بدانید که این مدل از برس برای موهای فر و اکستنشن مو نیز مناسب است.

برس های حرارتی

سشوار کشیدن موها، یکی از معمول ترین کار هایی است که برای اهداف مختلفی از جمله خشک کردن موها و حالت دادن به آنها، استفاده می شود. برس های حرارتی یکی از بهترین نوع برس هایی است که هنگام سشوار کشیدن موها، به کار گرفته می شود؛ چرا که با گرم شدن سطح برس، فرایند گرما بخشیدن به مو توسط سشوار تکمیل شده و با توجه به گرد بودن برس ها، می توان حالت بهتری به موها بخشید.

برس های حرارتی در اندازه های مختلف تولید شده است که با کمک نوع کوچک آن، می توان فرهایی را در مو ایجاد کرد و زیبایی دلخواهی را برای موهای صاف ایجاد کرد. این در حالی است که نوع بزرگ این برس های حرارتی، برای صاف کردن موها مناسب و مطلوب خواهد بود.

برس حرارتی

 • برس های حرارتی بهتر است سیم بلندی داشته باشند تا مجبور نباشید به پریز برق بچسبید!
 • مدل های دارای قابلیت خاموشی خودکار از ایمنی بالاتری برخوردارند.
 • ترجیحا برای خرید برس حرارتی دنبال مدل هایی باشید که به قابلیت تنظیم دما مجهزند تا اگر موهای ظریف و آسیب پذیری دارید، بتوانید از دماهای پایین تر استفاده کنید.
 • برس های مجهز به فناوری تولید یون باعث کاهش شاخ ایستادن موها می شوند.

برس های دندانه چوبی

برس های دندانه چوبی، برای افرادی که دارای موهایی فر هستند بسیار مناسب است. در واقع این نوع از برس ها، به دلیل بهره مندی از دندانه های چوبی، باعث ایجاد فشار کم تری به مو می شود. همچنین هنگام شانه کردن، فر های مو را باز نمی کند و همین امر سبب می شود تا موهای استفاده کنندگان، وز نشود.

بری دندان چوبی

برس های چهار گوش و پهن یا پارویی

موهای بلند، یکی از مدل های محبوب در بین خانم ها است که اتفاقا رعایت بهداشت و حالت دادن به آنها از جمله چالش هایی است که اکثر خانم ها با آن مواجه هستند. اگر موهایی بلند دارید، استفاده از برس های چهار گوش و پهن، می تواند نقش بزرگی را در سرعت بخشیدن به خشک کردن آنها پس از شستشو، ایفا کند.

برس چهار گوش و پهن پارویی

جالب است بدانید که پهنا و صاف بودن برس، تاثیر مستقیمی در صاف و مخملی شدن موها نیز دارد؛ در واقع هرچه برسی که استفاده می کنید پهن تر باشد، موها را بهتر صاف می کند. همچنین بزرگ بودن این برس ها، به دلیل آن که در خود موهای بیشتری را جای می دهد، در داشتن یک سشوار سریع که نتیجه آن صرف زمان کم تری است، بسیار ایده آل و مناسب خواهد بود.

برس پلاستیکی

پلاستیک بیشترین و در دسترس ترین ماده برای ساخت برس است. به خوبی در قالب های مختلف در می آیند و وزنشان هم بسیار کم است که باعث می شود از نظر اقتصادی هم به صرفه تر باشند. احتمال شکسته و خراب شدنشان هم کمتر است و سال های سال می توانید از یک برس پلاستیکی استفاده کنید بی آنکه نگران از دست دادنش باشید.

برس پلاستیکی

گفتنی است این نوع برس ها برای کسانی که موهای خشک یا آسیب دیده دارند مناسب نیستند. پس اگر شما در یک منطقه مرطوب زندگی می کنید، یک برس پلاستیکی به صرفه و بادوام کارتان را راه می اندازد.

هنگام خرید دقت کنید که:

 1. هنگام خرید برس دقت کنید که دندانه ها نرم و انعطاف پذیر باشد. این دو عامل، دو فاکتور مهم برای برس محسوب می شوند.فاصله بین دندانه های شانه یا برس نیز بسیار مهم است بخصوص برای کسانی که موهایشان مجعد و یا موج دار است، شانه و یا برسی برای این افراد مناسب است که دندانه های با فاصله زیادی داشته باشند.
 2. بهتر است موهای برس از جنس نایلون باشند نه پلاستیک. موهای نایلونی انعطاف بیشتری دارند و کمتر موجب آسیب رساندن به موهایتان می شوند.
 3. هنگام خرید به دسته برس دقت کنید. برس هایی که دسته ارگونومیک دارند به شما امکان می دهند که آن را بهتر در دست بگیرید و کنترل بهتری نیز هنگام برس زدن موهایتان بر آن داشته باشید.
 4. دقت کنید که یک بالشتک پارچه ای در انتهای موهای برس وجود داشته باشد چون این بالشتک موجب می شود موهای شما هنگام شانه کردن با برس کمتر آسیب ببینند.
 5. برس هایی را بخرید که انتهای موهای آن گرد باشد. این گردی موجب می شود سر موهای برس پوست سر شما را آسیب دیده و زخمی نکند. در عین حال موهای برس که از هم جدا و تکی تکی باشند بهتر از موهای به هم چسبیده است.
 6. برس ایده آل باید دارای موهای نرم ، قابل ارتجاع و بانوک گرد و درشت بوده به طوری که موها به نرمی در بین آنها حرکت نموده وکشیده نشوند .بهتر است از شانه یا برسی استفاده شود که تولید الکتریسیته ساکن نکند (شانه یا برس فلزی نوک تیز خوب نیست)
 7. شانه بایستی از پلاستیک قابل ارتجاع ساخته شده باشد .نوک دندانه های شانه بایستی گرد و عرض و اتصال بین دندانه ها درست در مرکز هر دندانه بوده و همچنین فواصل دندانه ها متناسب و جنس آنها انعطاف پذیر و نرم باشد تا دندانه ها به راحتی بین موها حرکت نمایند

دندانه های برس چه جنسی باشند؟

برس های مو می توانند دندانه هایی با جنس مصنوعی، طبیعی یا میکس داشته باشند:

 • مصنوعی: دندانه های مصنوعی معمولا نایلونی و برای موهای زبر و ضخیم و همچنین گره ای مناسب ترند. دندانه های نایلونی سفت تر و محکم ترند و از پس بازکردن گره های موهای ضخیم بهتر برمی آیند. درضمن، برس های دندانه مصنوعی از برس های دارای دندانه های مویی طبیعی ارزان ترند.
 • طبیعی: برس های با موی طبیعی معمولا از جنس موی گرازند. برس های این جنسی نرم و بادوام اند و بیشتر به درد موهای ظریف تا نرمال و همچنین موهای صاف می خورند. مهم ترین مزیت شان را هم می توان توزیع یک نواخت چربی طبیعی موها دانست؛ به این معنی که چربی طبیعی موها را از ریشه تا نوک مو پخش می کنند و در نرم شدن و افزایش درخشندگی موها مؤثرند. اما، برس های مویی طبیعی چندان ارزان نیستند.
 • میکس: یعنی برس هایی که هم از دندانه های جنس مصنوعی و هم از دندانه های جنس طبیعی تشکیل شده اند. برس های دندانه میکس از مزایای هر دو جنس بهره مندند و به اندازه برس های با دندانه های فقط طبیعی گران نیستند.

نکته پایانی

حالا که همه این انواع مختلف برس مو را می شناسید، یکی از بهترین ها را انتخاب کنید. انتخاب برس موی مخصوص مناسب برای هدف درست می تواند مفید باشد زیرا باعث کاهش سایش مو، افزایش حجم، جلوگیری از شکستگی غیر ضروری، و افزایش رشد مو می شود.

به یاد داشته باشید که برس های مو نه تنها گره ها را مرتب می کنند، بلکه گردش خون پوست سر را افزایش می دهند، در نتیجه رشد مو را افزایش می دهد. تمیز کردن برس مو ساده است. شستشو را می توان در خانه با شامپو و آب انجام داد.

تاریخ 1399/09/22
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری بدون ذکر منبع غیرقانونی است