منو

الپتیکال یا اسکی فضایی چیست و چه فواید و مضراتی دارد؟

الپتیکال یکی از دستگاه های ثابت ورزشی و از سری دستگاه های هوازی محسوب می شود که با نام های متعددی شناخته می شود. اسکی فضایی، نام معروف دیگر آن است. اصلی ترین تفاوت الپتیکال با سایر محصولات هوازی از جمله تردمیل، دوچرخه و غیره درگیر کردن عضلات سراسر بدن یا به اصطلاح فول بادی است.

مزیت ها و فواید متعدد آن باعث شده است تا به یکی از دستگاه های عالی برای ورزش هوازی و دست یافتن به تناسب اندام تبدیل شود. در ادامه متن به بررسی این فواید و نکات مهم در مورد به کارگیری صحیح و عوارض احتمالی ناشی از آن بر بدن خواهیم پرداخت.

الپتیکال چیست

تصویر دستگاه الپتیکال یا اسکی فضایی

الپتیکال چیست؟

الپتیکال یا اسکی فضایی یکی از ساده ترین دستگاه های ورزشی ثابت است که در منزل یا باشگاه می توان از آن برای داشتن فعالیت بدنی مطلوب بهره مند شد. این دستگاه تا حدودی از اسکی، پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و حتی کوهنوردی شبیه سازی شده است. ترکیبی از این حرکات می تواند تاثیر به سزایی در سلامت داشته باشد و اندام های متعددی را به حرکت و بالا بردن قدرت وادار کند. با استفاده از این دستگاه می توان حرکات بالا رفتن از پله ها، پیاده روی و دویدن را شبیه سازی کرده و از مزایای آن بهره مند شد

این دستگاه مجهز به دو پدال و دو دسته به صورت اهرم می باشد. بیشتر دستگاه های موجود مجهز به برنامه هایی جهت تنظیمات اعم از تغییر سرعت، شیب و ... می باشد. همانطور که دستگاه تردمیل را به دستگاه پیاده روی توصیف کردیم دستگاه الپتیکال را به حرکتی همانند بالا رفتن از پله ها می توان شبیه سازی کرد. الپتیکال در مقایسه با پیاده روی یا دویدن روی تردمیل، تمرینی کم ضررتر ارائه می دهد، چراکه مفصل زانو را تحت فشار قرار نمی دهد.

بیشترین چربی سوزی که توسط دستگاه الپتیکال انجام می پذیرد در ناحیه شکم می باشد و جهت از بین بردن چربی های این ناحیه بسیار کاربردی می باشد و هنگامی که در حین تمرین با دستگاه تمرینات دیگری هم انجام دهیم این چربی سوزی افزایش پیدا خواهد کرد. این وسیله فشار کمتری نسبت به تردمیل را به زانوها و مفاصل وارد می کند. از این رو بسیاری از ورزشکاران از آن برای ارتقاء قدرت بدنی استفاده می کنند.

انواع الپتیکال

به طور کلی دستگاه الپتیکال Elliptical یا اسکی فضایی به عنوان یکی از اصلی ترین تجهیزات بدنسازی بوده که هم در منازل و هم در باشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

الپتیکال مگنتی

الپتیکال مگنتی که به آن مدل کلاسیک نیز می گویند جزء سری اول و پرطرفدار خواهد بود. اصلی ترین تفاوت آن با مدل های بعدی خود، تنظیم درجه سختی به صورت دستی و برقی نبودن آن است. همین امر سبب شده تا الپتیکال مگنتی مورد توجه تعداد زیادی از مردم قرار گیرد. البته این نکته را نیز فراموش نکنید که هرچند خرابی کمتری نسبت به سایر مدل ها دارد، اما به مراتب الپتیکال مگنتی امکانات کمتری را در اختیار شما می گذارد.

راهنمای خرید دوچرخه الپتیکال

انجام حرکات ورزشی با الپتیکال در خانه

الپتیکال الکترومگنت

الپتیکال الکترومگنت تکمیل شده مدل قبلی است و کمی شکل دیجیتالی به خود گرفته است. از طرفی درجه سختی آن نیز از طریق دکمه های روی مانیتور تغییر می کند و همچنین برای کار با الپتیکال الکترومگنت احتیاج به برق دارید. الپتیکال الکترومگنت با توجه به امکانات بیشتری که دارد توانسته تا حدودی خود را جایگزین نوع مگنتی کند و البته قیمت الپتیکال الکترومگنتی نیز کمی بالاتر می باشد.

الپتیکال ژنراتور دار

الپتیکال ژنراتور دار کامل ترین و گران ترین نوع الپتیکال موجود در بازار می باشد. این نوع الپتیکال با موتوری که دارد باطری خود را شارژ کرده و دیگر نیاز به مصرف برق شهری ندارد. همچنین تمام آپشن های اسکی فضایی را از جمله سرعت، نمایش ضربان قلب، مصرف کالری، زمان مسافت طی شده و غیره را در خود جای داده است. از طرفی بهترین گزینه برای باشگاه های بدنسازی و مجموعه ها الپتیکال های ژنراتور دار خواهد بود.

هر 3 مدل فوق در دو نوع الپتیکال خانگی و الپتیکال باشگاهی (تجاری) نیز موجود میباشد. در برخی از انواع الپتیکال چرخ لنگر و متحرک در عقب و برخی نیز در بخش جلویی آن قرار دارد. دلیل اینکه برخی دارای محور عقب می باشند این است که سرعت حرکت ورزشکار در این نوع از دستگاه ها بیشتر بوده و شبیه دویدن خواهد بود.

الپتیکال بر کدام قسمت های بدن موثر است؟

همانطور که اشاره شد این وسیله ورزشی را بر اساس حرکات مختلف ایجاد کرده اند. اسکی فضایی آمده است تا بتواند با حرکتی متنوع بر اندام هایی که گاهی کمتر به کار گرفته می شوند اثر گذاشته و به تقویت آنها بپردازد.

علاوه بر چربی سوزی در ناحیه شکم که بیشترین مورد می باشد با تمرین و ورزش با دستگاه الپتیکال تاثیراتی بر روی نواحی دیگری از بدن همانند

 • تقویت عضلات چهارسر ران
 • عضلات سرینی و ماهیچه سرینی بزرگ
 • الپتیکال برای تقویت عضلات همسترینگ
 • عضلات پشت ساق پا (به ویژه اگر دستگاه قابلیت تنظیم شیب داشته باشد)
 • دستگاه های اسکی فضایی با دسته های متحرک می تواند به تقویت بالا تنه نیز منجر شود.

جدیدترین مدلهای اسکی فضایی یا الپتیکال

مزایا و فواید استفاده از الپتیکال بر سلامت بدن

1 - لاغری و چربی سوزی

دستگاه اسکی فضایی برای سوزاندن چربی های شکمی عالی است و مخصوصا هنگامی که با برخی تمرینات وزن بدن ترکیب شود می تواند در کوچک و عضلانی شدن شکم تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

هنگام کار با اسکی فضایی، شکم در وضعیت راست و عمودی قرار می گیرد مخصوصا زمانی که از تکیه گاه بازوها استفاده نمی شود و هنگام استفاده از پاها، بازوان نیز درگیر می شود که تاثیری مشابه ورزش صخره نوردی روی بدن گذاشته و به همین دلیل استفاده از الپتیکال راهی عالی برای سوزاندن کالری و از بین بردن چربی های شکمی محسوب می شود.

با توجه به اینکه کالری سوزی مرتبط با الپتیکال بیشتر از سایر دستگاه های کاردیو مانند دوچرخه ثابت است، بنابراین باعث کاهش چربی بدن در مدت زمان کوتاه تری می شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که تمرین شما متناوب باشد. برای به حداکثر رساندن چربی سوزی، سعی کنید روی شدت و مدت تمرینات خود تمرکز کنید.

2 - تقویت عضلات ضعیف پا

کار با دستگاه الپتیکال به تقویت عضلات مختلف پا کمک می کند. مطالعات نشان می دهد تاثیر الپتیکال روی ماهیچه های همسترینگ (عضلات پشت ران) و عضلات چهار سر ران نسبت به ورزش های دیگر همچون دویدن، استفاده از تردمیل و دوچرخه سواری بسیار بیشتر است

بنابراین اگر ماهیچه های همسترینگ یا عضلات چهار سر ران ضعیفی دارید بهترین و ساده ترین راه تقویت آن ها استفاده از دستگاه الپتیکال است، بخصوص این که می توان روی این دستگاه به سمت عقب پدال زد که تاثیر آن روی تقویت همسترینگ به مراتب بیشتر از پدال رو به جلو می باشد.

الپتیکال باشگاهی

انجام تمرینات هوازی بدنسازی با الپتیکال در باشگاه

3 - دستگاهی چند منظوره

یکی دیگر از فواید عالی الپتیکال تنوع حرکات و امکان حرکت به جلو و عقب می باشد که به راحتی می توانید گروهی از تمرینات عضلانی خاص را به صورت همزمان روی آن انجام دهید.

مزیت دیگر این دستگاه امکان تنظیم شیب، سرعت و طول گام با توجه به نوع تمرینات می باشد، افراد مبتدی بهتر است از شیب کم و سرعت پایین شروع کرده در حالی که افرادی که تجربه دوی ماراتن یا صخره نوردی دارند می توانند از شیب و سرعت بیشتر استفاده کنند.

4 - بهبود تعادل و حرکت

ورزش هوازی با وزن بدن نه تنها می تواند به تقویت استخوان ها کمک کند، بلکه تعادل شما را نیز بهبود می بخشد. اگر صاف بایستید و دسته های دستگاه را رها کنید، می توانید عضلات مرکزی بدن خود را هدف قرار دهید و روی تعادل خود کار کنید.

فقط مطمئن شوید که مقاومت و شیب در سطوح قابل کنترل تنظیم شده است تا بتوانید بدون استفاده از دستگیره ها با خیال راحت از دستگاه الپتیکال استفاده کنید. افرادی که دچار آسیب مفصل ران شده اند، کسانی که قصد عمل جراحی مفصل ران دارند یا عمل جراحی رباط صلیبی قدامی (ACL) انجام داده اند با استفاده از دستگاه الپتیکال می توانند حرکات طبیعی پیاده روی یا دو را تقلید کنند.

5 - افزایش ظرفیت هوازی

استفاده از دستگاه الپتیکال ظرفیت هوازی را تا حد زیادی افزایش می دهد. ظرفیت هوازی با حداکثر میزان مصرف اکسیژنی که بدن می تواند پردازش کند سنجیده می شود و افرادی که در طول فعالیت های ورزشی ظرفیت هوازی بیشتری نسبت به سایرین دارند می توانند تمریناتی با شدت بیشتر و مدت زمان طولانی تر داشته باشند.

از آن جایی که الپتیکال از انواع ورزش های هوازی است به مرور و با افزایش ظرفیت هوازی، استقامت و نیروی بدنی را افزایش خواهد داد.

الپتیکال خانگی

استفاده از دستگاه ورزشی الپتیکال در منزل

6 - سلامت استخوانی ماهیچه ای

کار با الپتیکال باعث تقویت استخوان ها شده و به بهبود تراکم استخوانی کمک می کند و این مزیت الپتیکال به علت انجام تمرینات تحمل وزن حین استفاده از دستگاه است زیرا در تمام مدت وزن بدن روی پاها قرار دارد و این وزن ثابت روی عضلات و استخوان ها، باعث افزایش چگالی استخوانی و رشد سلولی آن می شود.

7 - سلامت قلب و ریه

دستگاه الپتیکال برای سیستم قلبی عروقی بدن بسیار مفید است زیرا باعث افزایش ضربان قلب شده و با تقویت قلب به بهبود عملکرد آن کمک می کند. از سوی دیگر این دستگاه ظرفیت هوازی بدن را افزایش می دهد که به نوبه خود تاثیر قابل توجهی در تقویت قلب و ریه ها خواهد داشت.

8 - مناسب برای دوره ریکاوری

اگر در حال درمان آسیب دیدگی ورزشی هستید و نمی توانید ورزش های منظم همیشگی خود را پی بگیرید، ورزش کردن روی الپتیکال می تواند راهی عالی برای ایجاد و حفظ تناسب اندام شما باشد. از آنجایی که الیپتیکال یک تمرین کم شدت است، نسبت به تمرینات سخت تر مانند دویدن یا پریدن، فشار کمتری به مفاصل شما وارد می کند.

ورزش کردن بر روی این دستگاه باعث می شود تا دامنه حرکتی کامل تان را به دست آورید. همچنین می تواند به تقویت عضلات و مفاصل شما کمک کند و در عین حال ناحیه آسیب دیده را تحت فشار نگذارد.

چه کسانی نمی توانند از دستگاه الپتیکال استفاده کنند؟

 • افراد مبتلا به آرتروز زانو باید از استفاده از این دستگاه پرهیز کنند و در مورد استفاده از آن و مشکلات فیزیکی زانو به مربی یا متخصص حرکات ورزشی خود برای تنظیم برنامه ورزشی اطلاع دهند.
 • افرادی که از آسیب غضروف، مفصل و التهاب زانو برخوردار هستند بهتر است از استفاده از آن پرهیز کنند زیرا ممکن است سبب تشدید علائم آن شود.
 • استفاده قدرتی از آن با فشار بالا به تشدید علائم کمر درد و زانو درد منجر خواهد شد.
 • این دستگاه برای عضله سازی نیست و افرادی که قصد بدنسازی و عضلانی شدن بدن دارند اغلب از الپتیکال می توانند برای بخش حرکات کاردیو و هوازی تمرینات خود بهره گیرند

عکس الپتیکال

تصویر دستگاه الپتیکال یا اسکی فضایی

معایب و عوارض استفاده از الیپتیکال

با وجود تمام مزایایی که استفاده از دستگاه الپتیکال دارد، این ورزش خالی از خلل نیست و نقدهایی به آن وارد است.

1 - آسیب به علت تفاوت در فعالیت ماهیچه ها

حرکت روی این دستگاه کمی متفاوت از دویدن یا راه رفتن است، بنابراین عضلات ساق و میان تنه به طور متفاوتی فعال می شوند. اگر بدن با الگوهای جدید و حرکت عضلانی سازگار نشود، این تفاوت در فعال سازی ماهیچه ها ممکن است به طور بالقوه منجر به آسیب شود.

همچنین، اگر سعی نمی کنید که پاهای خود را به درستی در یک راستا نگه دارید، ممکن است که درد در پاها احساس کنید، به خصوص به این دلیل که پای شما اغلب در یک موقعیت ثابت روی دستگاه الپتیکال قرار دارد.

2 - عدم افزایش قدرت زیاد در پاها

از آنجایی که الپتیکال شدت کمتری نسبت به دویدن یا راه رفتن دارد، ممکن است به دلیل فشار کمتری که روی پاها وارد می شود، پای شما چندان افزایش قدرتی نداشته باشد. همچنین، ممکن است در مقایسه با دویدن یا وزنه برداری، پیشرفت کمتری هم در تراکم استخوان مشاهده کنید.

پیشنهاد مطالعه : استپر ورزشی چیست؟

نکات مهم برای استفاده از الپتیکال

 1. از قرارگیری پاها در جای درست روی پدال پیش از شروع مطمئن شوید.
 2. نحوه انجام درست حرکت بر روی آن را آموزش دیده تا از آسیب های احتمالی ناشی از مداومت در انجام حرکات پیشگیری شود.
 3. تنها از الپتیکال برای به نتیجه رسیدن مانند کاهش وزن و بهبود سلامتی نمی توان استفاده کرد.
 4. سطح فشار و شیب را بسته به شرایط فیزیکی تنظیم کرده و آرام آرام آنرا ارتقا دهید.
 5. با گرفتن دستگیره ها می توان فشاری مساوی بین بالا تنه و پایین تنه داشت؛ بهتر است فرم بدن را حفظ کرد، صاف ایستاد و از قوز کردن خم شدن به جلو پرهیز کرد تا از بروز آسیب به کمر جلوگیری شود.
 6. در صورت ایجاد هر نوع بی حسی و درد مفاصل حرکت را باید متوقف کرد و از متخصصان در این زمینه کمک گرفت.

راهنمای خرید اسکی فضایی

راهنمای خرید دستگاه اسکی فضایی خانگی

باید و نبایدهای کلی استفاده از الپتیکال

باور اشتباهی که بسیاری افراد دارند این است که گمان می کنند تنها با رفتن روی دستگاه الپتیکال و حرکت کردن می توانند به هدف خود برسند در حالی که کار با این دستگاه نیز به تعیین هدف، برنامه ریزی تمرینات و متعهد بودن نسبت به برنامه است.

اگر قصد دارید از دستگاه برای قدم زدن تفریحی استفاده کنید باید سطح فشار را روی کمترین مقدار یعنی 0 تنظیم کنید در حالی که سطح فشار 10 سطح حداکثری است که در حین انجام تمرینات به نفس نفس می افتید. برای رسیدن به بهترین نتیجه باید به این اعداد و ارقام توجه داشته باشید.

دستگیره های دستگاه ممکن است شما را وسوسه کند که در حین تمرین همواره آن ها را گرفته و به سمت جلو خم شوید تا کار با الپتیکال راحت تر شود اما این کار باعث کاهش کارایی تمرینات شده و ممکن است به درد کمر و عدم تعادل عضلانی بدن منجر شود. از سوی دیگر این کار باعث کاهش دقت دستگاه شده و میزان کالری مصرفی را بیشتر از آن چه واقعا هست نشان خواهد داد.

در دستگاه الپتیکال قدرت فرد بین بالا تنه و پایین تنه تقسیم شده و برای موثر بودن تمرینات لازم است اهرم ها را بکشید و فشار دهید اما این کار باید با حفظ وضعیت درست بدن، شانه های صاف و کشیده و درگیر شدن عضلات شکمی انجام شود.

تمرینات الپتیکال بدون گرفتن دسته ها فاز دیگری از تمرینات است که روی استقامت پایین تنه بدن تمرکز دارد و نیاز به فعالیت و تعادل بیشتر دارد. در این حالت راست و مستقیم ایستاده، عضلات شکمی را درگیر کنید و بازوان را به سمت جلو و عقب در زاویه 90 درجه حرکت دهید، درست مانند زمانی که در حال دویدن هستید.

از تکرار زیاد تمرینات خودداری کنید زیرا اگرچه در روزهای اول تکرار تمرینات مشابه روزانه موثر است اما به مرور به فلات تمرین می رسید زیرا بدن انسان طوری برنامه ریزی شده که بعد از 4 تا 6 هفته با فشار جدید سازگار می شود و لازم است متغیرهای تمرینات را تغییر دهید تا کارایی کاهش پیدا نکند.

برای به حداکثر رساندن مزایای تناسب اندام الپتیکال از تمرینات اینتروال استفاده کنید زیرا تمرینات ثابت و ایستا کارایی را کاهش خواهد داد. بدین منظور کافیست متغیرهای الپتیکال همچون مقاومت، سرعت و حتی ارتفاع دستگاه را دستکاری کنید تا تغییرات لازم اعمال شده و تمرینات از حالت یکنواخت خارج شود. این کار علاوه بر تناسب اندام سرگرم کننده نیز است.

نحوه استفاده از الپتیکال

عکس دستگاه ورزشی اسکی فضایی

نحوه استفاده و حرکت با دستگاه الپتیکال

پیش از شروع کار با این دستگاه، لازم است بدانید که تمرین با الپتیکال ترکیبی از بالا رفتن از پله، پدال زدن و اسکی کردن است؛ حرکاتی که در نظر اول ممکن است برای شما وسوسه کننده به نظر رسیده و شما را مجاب به استفاده نادرست از این وسیله کند. فراموش نکنید که برای استفاده از هر وسیله ورزشی، لازم است ابتدا بدن خود را با نرمش یا چند دقیقه پیاده روی گرم کنید. اگر برای اولین بار است که با دستگاه الپتیکال تمرین می کنید، حتما راهنمای استفاده از دستگاه مطالعه کرده و از مربی با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

برای شروع، پاهای خود را بر روی پدال بگذارید و رو به کنسول نگاه کنید. به محض پدال زدن، دستگاه شروع به کار می کند. با روشن کردن مانیتور دستگاه و فشار دادن پدال ها، همزمان دسته های الپتیکال را نیز با دست های خود حرکت دهید و شروع به تمرین کنید.

با استفاده از دستورالعمل های روی کنسول یکی از برنامه های از پیش تعیین شده و مقدار سرعت و سختی پدال زدن را چک کنید و با فشردن دکمه میزان سختی در پدال زدن، مقاومت پدال را افزایش یا کاهش دهید. این ویژگی باعث می شود تمرین هایی با شدت بیشتر جهت افزایش ضربان قلب، انجام تمرین هوازی برای کاهش وزن و تقویت عضلات بدن را داشته باشید. به مرور باید بتوانید بدون گرفتن دسته های دستگاه، قادر به حفظ تعادل خود باشید و با حفظ کامل تعادل، مستقیم به جلو نگاه کنید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید دوچرخه ثابت

انواع مارک و برند های الپتیکال

 • پاندا اسپرت Panda Sport
 • پاورمکس POWER MAX
 • تایتان TITAN
 • توربو فیتنس TORBO FITNESS
 • ایکس ترا X terra
 • آذیموس Azimuth
 • ایمپالس impulse
 • پروتئوس PROTEUS
 • بادی اسکالپچر Body Sculpture
 • دی اچ زد DHZ

خب برند های اشاره شده از برندهای معروف لوازم باشگاهی و ورزشی سراسر دنیا می باشند که در باشگاه ها و خانه ها از محصولاتشان استفاده می شود. در بین این برندهای معروف بهترین هایی هستند که واقعا با کیفیت فوق العاده شان تمایز خود را نشان داده اند، از جمله برند دی اچ زد DHZ و اس ای جی SEG و قابل ذکر است که این برند ها از کشور تایوان می باشد و در سراسر دنیا شهرت خود را به علت کیفیت بالایش دارد.

جدیدترین مدلهای دستگاه اسکی فضایی

دستگاه اسکی فضایی خانگی

نکات مهم خرید اسکی فضایی

ابعاد دستگاه: اولین نکته ای که باید خریداران اسکی فضایی از آن آگاهی پیدا کنند، اندازه این دستگاه محبوبِ ورزشی می باشد. الپتیکال ها اصولا در ابعاد ۱۸۰ سانتی متر (طول دستگاه) در ۷۰ سانتی متر (عرض دستگاه) تولید و به بازار مصرفی عرضه می شوند که البته در این بین ممکن است طول این دستگاه ها کمی دستخوش تغییرات شود که به هر حال بر روی بروشور آن اندازه نهایی دستگاه درج خواهد شد.

دوستان مصرف کننده از دستگاه ورزشی الپتیکال توجه داشته باشند که بهتر است به هنگام استفاده از آن تا شعاع ۵۰ سانتی متری دستگاه از هر طرف وسیله دیگری قرار نداشته باشد تا شما با خیالی آسوده به برنامه تمرینی خود با این دستگاه بپردازید.

وزن: منظور وزن اصلی محصول و میزان وزنی که اسکی فضایی مد نظر شما آن را تحمل می کند. دستگاه های سبک به هنگام پدال زدن دچار لغزش می شوند و تعادل و تمرکز شما را حین تمرین به هم می زنند. پیشنهاد می شود که وزن محصول کمتر از ۳۰ کیلوگرم نباشد. بعد از وزن اصلی دستگاه، به وزنی که الپتیکال می تواند تحمل کند توجه داشته باشید.

نوع مقاومت: مقاومت الپتیکال ها یا به صورت مکانیکی است یا مغناطیسی. در اسکی فضایی با مقاومت مکانیکی هر چه بیشتر پدال بزنید، سطح مقاومت دستگاه بیشتر می شود و باید فشار بیشتری برای حرکت به پدال ها وارد کنید. در نوع مغناطیسی، سطح مقاومت از طریق پنلی که روی دستگاه تعبیه شده، تعیین می شود.

صندلی: الپتیکال ها در دو نوع با صندلی و بدون صندلی به بازار عرضه می شوند، چنانچه اسکی فضایی بدون صندلی باشد باید ایستاده تمرین کنید. اگر دچار مشکلات حرکتی و دیسک کمر هستید، از دستگاه صندلی دار استفاده کنید.

دسته ها: برای طراحی این نوع از وسایل ورزشی از ۲ مدل دسته ثابت و متحرک استفاده می شود. دسته های متحرک سبب ورزیده شدن ماهیچه های بالاتنه می شود، با این حال اگر هدف شما تقویت عضلات بالاتنه نیست می توانید از دسته های ثابت استفاده کنید.

نمایشگر: نمایش پارامترهای جذابی چون میزان سرعت، میزان مسافت طی شده، شمارش ضربان قلب، میزان کالری از دسته رفته و… یکی از امکاناتی است که به شما انگیزه می دهد تا برنامه های ورزشی خود را دنبال کنید.

قیمت الپتیکال: پیشنهاد می کنیم بدون توجه به قیمت الپتیکال برای خرید هر کدام از این دستگاه های ورزشی اقدام نمایید و بخش عمده ای از دقت و توجه خود را صرف مواردی کنید که در این مقاله از سوی لیست بیست برای شما عزیزان ورزشکار مطرح شد.

راهنمای خرید دوچرخه اپتیکال

عکس الپتیکال در باشگاه ورزشی

مزایای الپتیکال نسبت به تردمیل

تمرین به اسکی فضایی به طور کلی نسبت به دویدن آسانتر است. همچنین فشار کمتری روی زانوها و سایر مفاصل می آورد. همچنین در زمان تمرین با الپتیکال عضلات بالاتنه را نیز می توان درگیر کرد.

با اینکه الپتیکال نمی تواند جایگزین دویدن در فضای بیرون یا روی تردمیل شود، اما می تواند برای دونده هایی که آسیب دیده اند مفید واقع شود. همچنین از این دستگاه برای ایجاد تنوع تمرینی می توان بهره برد.

کسانی که اضافه وزن بالا دارند برای شروع تمرینات هوازی می توانند از این دستگاه یا دوچرخه ثابت استفاده کنند. سپس با آمادگی بهتر و کاهش چند کیلو وزن تردمیل را نیز به تمرینات خود اضافه نمایند.

تفاوت دوچرخه ثابت و الپتیکال

ممکن است در نگاه اول، دستگاه الپتیکال و دوچرخه ثابت، شبیه به هم به نظر برسند. اما در واقع این دو با هم فرق دارند.

در حین ورزش با الپتیکال، پاهای شما حرکت بیضوی را شبیه سازی می کنند. بنابراین نوع فشاری که بر بدن وارد می آید، و اندام هایی که درگیر می شوند، با آنچه در تردمیل یا دوچرخه ثابت اتفاق میفتد فرق دارد. در حقیقت می توان گفت که دستگاه الپتیکال می تواند مکمل تمرین با تردمیل و دوچرخه ثابت باشد، و به عنوان جایگزینی برای پله (استِپِر) عمل کند. با این توضیح که در عین حال روی مفاصل شما آثار مخربی به جا نمی گذارد.

الپتیکال بالاتنه و پایین تنه بدن شما را به طور همزمان درگیر می کند. بنابراین کل بدن را تمرین می دهد. در حالی که دوچرخه ثابت به طور هدفمندتری، برای تمرین و تقویت پایین تنه، از جمله عضلات همسترینگ، چهار سر و باسن طراحی شده است.

خرید بهترین مدلهای الپتیکال

سخن پایانی

ورزش الپتیکال، یک تمرین هوازی خوب است که هم عضلات بالاتنه و هم عضلات پایین تنه را درگیر می کند. کار کردن با الپتیکال فواید زیادی برای شما خواهد داشت و نسبت به دستگاه های مشابه اش فشار کمتری به مفاصل وارد می کند. برای استفاده از این دستگاه، باید نکات مربوط به آن را بدانید و تمرین خود را به طرز صحیحی اجرا کنید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید تردمیل

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع الپتیکال چند است؟
قیمت الپتیکال یا اسکی فضایی به عوامل متعددی همچون برند شرکت سازنده، نوع الپتیکال (مگنتی، الکترومگنت، ژنراتور دار)، خانگی یا باشگاهی بودن و امکانات جانبی آن بستگی دارد، اما در حالت کلی رنج قیمت الپتیکال از 10 میلیون تومان تا 80 میلیون تومان می باشد.
الپتیکال بهتر است یا تردمیل؟
تمرین به اسکی فضایی به طور کلی نسبت به دویدن آسانتر است. همچنین فشار کمتری روی زانوها و سایر مفاصل می آورد و می توان عضلات بالاتنه را نیز درگیر کرد. الپتیکال نمی تواند جایگزین دویدن در فضای بیرون یا روی تردمیل شود، اما می تواند برای دونده هایی که آسیب دیده اند مفید واقع شود.
با الپتیکال چه مقدار کالری سوزانده میشود؟
برخی مطالعات نشان داده استفاده از دستگاه الپتیکال به مدت 30 دقیقه، باعث سوزاندن حدود 400 کالری در بدن می شود.
الپتیکال بر کدام قسمت های بدن موثر است؟
علاوه بر چربی سوزی در ناحیه شکم که بیشترین مورد می باشد با تمرین و ورزش با دستگاه الپتیکال تاثیرات و تقویت روی نواحی دیگری از بدن همانند : عضلات چهارسر ران - عضلات و ماهیچه سرینی بزرگ - عضلات همسترینگ - عضلات پشت ساق پا و بالا تنه نیز انجام می پذیرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/21
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
الپتیکال خانگی مدل TUNER-SKY
الپتیکال خانگی مدل TUNER-SKY
اسکی فضایی باشگاهی و خانگی مدل فرش وی 8719HP
اسکی فضایی باشگاهی و خانگی مدل فرش وی 8719HP
الپتیکال جی کی اکسر Fitlux 5200 ساخت کشور تایوان
الپتیکال جی کی اکسر Fitlux 5200 ساخت کشور تایوان
الپتیکال خانگی پرومکس مدل TL838
الپتیکال خانگی پرومکس مدل TL838
الپتیکال بادی الکترومگنتی اسکالپچر مدل 7362GB
الپتیکال بادی الکترومگنتی اسکالپچر مدل 7362GB
الپتیکال باشگاهی الکترو مگنتی ایمپالس مدل RE700
الپتیکال باشگاهی الکترو مگنتی ایمپالس مدل RE700
الپتیکال پاورمکس مدل F2
الپتیکال پاورمکس مدل F2
الپتیکال پروتئوس مدل NUVOLA E3 خانگی مگنتی
الپتیکال پروتئوس مدل NUVOLA E3 خانگی مگنتی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد