منو

اسنورکل شنا چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

اصولا برای همه ما در زمان شنا و زیر آب بودن نفس کشیدن امر آسانی نخواهد بود. اسنورکل شنا با یک لوله تنفسی که به سطح آب ختم می شود این معضل را برطرف میکند و شناگران می توانند از آن برای تنفس راحت خود در زیر آب استفاده نمایند تا برای گرفتن نفس به بالا نیایند و زمانی را از دست ندهند!

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با انواع مختلف اسنورکل شنا و نحوه استفاده آن آشنا کنیم و در انتها مهمترین نکات هنگام خرید اسنورکل شنا را با هم بررسی کنیم، پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اسنورکل چیست؟

اسنورکل به وسیله ای لوله مانند گفته می شود که دوسر دارد، که یکی از آن ها از یک ماده نرم ساخته شده است و به صورت دهنی داخل دهان قرار گرفته و از ورود هر گونه آب به داخل دهان جلوگیری کند و سر دیگر از ماده سخت یا نیمه سخت ساخته شده و بدون شکستگی خم می شود و به هنگام غواصی، از آب بیرون می زند که رابط تامین کننده هوای مورد نیاز شماست.

اسنورکل

راهنمای خرید اسنورکل شنا

داخل لوله باید یک خمیدگی کوچک داشته باشد که از جمع شدن آب در اسنورکل جلوگیری کند و جریان هوا را به طور پیوسته حفظ کند. این وسیله به شما اجازه می دهد که در سطح آب و در حالی که سرتان زیر آب است به سمت کف دریا نگاه می کنید تنفس کنید.

طول اسنورکل شنا بین 35 تا 48 سانتی متر متغیر بوده و این طول، طول استانداردی برای این وسیله است.

اسنورکلینگ چیست؟

امروزه غواصی سطحی یا اسنورکلینگ ورزش و فعالیتی آبی ست که شما در آن با شنا کردن در سطح آب در حالی که از اسنورکل استفاده می کنید، از کشف دنیای زیر آب لذت می برید.

استفاده از تجهیزات اسنورکلینگ به شما اجازه می دهد، بدون اینکه برای تنفس سرتان را از آب بیرون بیاورید، مدت طولانی روی آب شنا کنید و از دیدن زیبایی های زیر آب لذت ببرید.

اسنورکلینگ Snorkeling یا غواصی سطحی از تفریحات محبوب گردشگران در مناطق گرمسیری است. در این روش جذاب فرد می تواند جانداران و گیاهان دریایی را در محیط طبیعی خودشان مشاهده کند.

اسنورکلینگ

ورزش تفریحی اسنورکلینگ در آبهای کم عمق

فرق اسنورکلینگ با غواصی در چیست؟

مهم ترین تفاوتی که اسنورکلینگ با غواصی دارد، این است که شما برای غواصی کردن کاملاً به زیرآب و عمق های بالا می روید که داشتن کپسول اکسیژن، لباس مخصوص، مهارت زیاد و آموزش پیچیده از مهم ترین امکاناتی است که باید داشته باشید.

این در حالی است که در اسنورکلینگ شما در سطح آب هستید و از یک لوله که یکسر آن بیرون از آب است، تنفس می کنید. علاوه بر این خطرات و ریسک های کمی دارد و معمولا در آب های کم عمق انجام می شود.

انواع اسنورکل شنا

اسنورکل شنا یا اسنورکل غواصی دارای تنوع گسترده ایی می باشد که شما میتوانید با توجه به نیازی که دارید دست به انتخاب بزنید.

اسنورکل فول فیس (Full face snorkel mask)

این مدل اسنورکل از دو بخش لوله تنفسی و ماسک ساخته شده است. در این مدل اسنورکل شنا صورت شما بصورت کامل پوشیده می شود و آب به چشم ها و بینی شما نمیرسد.
در نتیجه در زمان شنا و غواصی کردن کل اجزای صورت شما خشک بوده و محافظت میشوند.

اسنورکل فول فیس

عکس اسنورکل فول فیس

البته به این دلیل که دهان شما زیر ماسک قرار میگیرد ممکن است درون این ماسک بخار ایجاد شود. یک اسنورکل خوب قسمت دهان و بینی و چشم ها را از هم جدا میکنید و این مشکل در زمان استفاده رخ نخواهد داد.

اسنورکل غواصی مدل خشک (Dry snorkel)

در این مدل از اسنورکل های شنا به هیچ وجه آب استخر یا دریا با اجزای صورت شما برخوردی نداشته و تمام مدت خشک خواهند بود.

در ساختار این اسنورکل یک محافظ در قسمت بالایی آن قرار دارد و یک شناور نیز به آن متصل است. البته در هنگام استفاده باید مراقب ابن قضیه باشید که دریچه بالایی مسدود نشود و تنفس شما را دچار اختلال نکند. این مدل از اسنورکل شنا نیاز پاکسازی منظم آب ندارد و برای تصفیه آب دریچه ایی در ساختار این نوع اسنورکل قرار گرفته است.

اسنورکل غواصی مدل نیمه خشک (Semi dry snorkel)

این مدل از اسنورکل مانند اسنورکل خشک دارای یک محافظ در قسمت بالایی است. با وجود این محافظ در این مدل هنوز امکان ورود آب به لوله وجود دارد. با اینکه اسنورکل نیمه خشک دارای سوپاپ تصفیه است اما در زمان استفاده باید مراقب باشید که با شن و ماسه های موجود در آب این لوله مسدود نشود.

انواع مختلف اسنورکل

تصویر انواع مختلف اسنورکل شنا (خشک، نیمه خشک و مرطوب)

اسنورکل غواصی مدل مرطوب (Wet snorkel)

این نوع از اسنورکل جزو قدیمی ترین انواع اسنورکل ها به حساب می اید. این مدل تنها از یک لوله و دهانه تشکیل شده و آب به راحتی به درون آن وارد میشود.

با این حال این اسنورکل جزو رایج ترین مدل این محصول است و از قیمت مناسبی نیز برخوردار است. اگر مبتدی هستید و تازه شنا یا غواصی را شروع کرده اید در ابتدای راه این وسیله می تواند برای شما انتخاب خوبی باشد.

نحوه استفاده از اسنورکل شنا

استفاده از اسنورکل به هنگام شنا کردن، موضوع مهمی است که علاقه مندان، در پی یادگیری استفاده صحیح از آن هستند. برای استفاده از اسنورکل شنا باید بدانیم که دهانه لوله آن، بین دندان ها قرار می گیرد. معمولاَ اسنورکل به یک قطعه متصل می باشد که در قسمت جلویی دندان و لب ها مثل محافظ قرار می گیرد.

هنگامی که دهان بسته می شود، مانعی در اطراف دهان ایجاد می شود که مانع از ورود آب به داخل دهان می گردد. ماسکی هم که برای جلوگیری از ورود آب به بینی و چشم ها در اسنورکل قرار دارد، دارای یک لوله تنفسی است. اسنورکل هم دهان و هم بینی شما را می پوشاند. شما بایستی سر خود را به هنگام استفاده از اسنورکل شنا، پایین نگه دارید تا اسنورکل بالا باشد و از ورود آب به دهان و بینی ممانعت کند.

نحوه استفاده از اسنورکل

نحوه استفاده از اسنورکل

به هنگام استفاده از اسنورکل شنا باید مطمئن شوید که حلقه یا گیره آن به درستی وصل شده اند. پس ابتدا از سالم بودن اسنورکل اطمینان حاصل کرده و سپس از آن استفاده می کنیم. اسنورکل شنا، دارای گیره یا حلقه می باشد که باید آن را وصل کنیم.

لوله اسنورکل شنا را بایستی در میان دندان و لب های خود قرار داده و گیره های موجود آن را که به هم متصل می شوند، در پشت سر خود ببندید. به هنگام استفاده از اسنورکل در زمان شنا، سر خود را به سمت پایین بیاورید، به گونه ای که اسنورکل بالا قرار بگیرد. در این صورت هم استفاده از اسنورکل صحیح می باشد و هم آب به دهان و چشم های شما نمی تواند وارد شود.

نکات مهم هنگام خرید اسنورکل شنا

1 - طول اسنورکل

اولین نکته در خصوص خرید اسنورکل شنا توجه به طول آن است که برای این منظور شما باید با در نظر گرفتن عمقی از آب که به فعالیت آبی خود در آن می پردازید، اقدام نمایید.

توجه داشته باشید اسنورکل وسیله است برای تنفس شما در زیر آب؛ پس حتما به ارتفاع لوله یا همان طول کلی محصول انتخابی تان توجه لازم را داشته باشید.

عکس اسنورکل با ماسک

تصویر اسنورکل به همراه ماسک غواصی

2 - ناحیه قرارگیری

مورد دوم در انتخاب اسنورکل شنا مربوط به ناحیه قرارگیری محصول بر روی سر و صورت شما عزیزان است. در این خصوص باید بدانید که برخی از اسنورکل ها از کنار و برخی دیگر درست از خط میانی صورت شما رد می شوند بطوری که هیچگونه مزاحمتی را برایتان در دیدتان ایجاد نمی کند! توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است.

3 - بند قابل تنظیم

فاکتور مهم بعدی در انتخاب و خرید اسنورکل شنا مربوط به وجود بندهای مستحکم و همچنین قابل تنظیم است. اینطوری شما می توانید از اسنورکل خود بر روی انواع و اقسام کلاه های شنا استفاده نموده و حتی با اینکه خیلی کار بهداشتی نیست، اجازه استفاده از محصول خود به دیگر دوستان و شناگران نزدیکتان را نیز بدهید.

ناگفته نماند که انعطاف پذیری بندهای تعبیه شده بر روی اسنورکلتان نیز بسیار مهم است.

4 - جنس دهانه اسنورکل

به جنس دهانه محصول انتخابی خود نیز اهمیت دهید. بهتر است جنس دهانه شما از مواد سیلیکونی و فاقد BPA ساخته شده باشد. از طرفی توجه داشته باشید که حتما جنس آن سبب ایجاد حساسیت در ناحیه دهانی شما شناگران عزیز نشود. جنس دهانه باید از نرمی قابل قبولی نیز برخوردار باشد.

خرید انواع اسنورکل شنا

5 - قیمت اسنورکل شنا

قیمت اسنورکل شنا بیشتر بسته به برند تولید کننده و همچنین کیفیت ساخت آن دارد. با این حال اما یادتان باشد برای داشتن تمرینات متمرکز شنا و ایجاد تعادل میان حرکت بالاتنه و پایین تنه خود شما به عنوان یک شناگر حرفه ای نیاز به خرید یک کدام از این تجهیزات ورزش آبی دارید که امیدواریم این راهنمای خرید در هنگام تهیه کردن این محصول برایتان سودمند باشد!

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت اسنورکل شنا چند است؟
قیمت انواع اسنورکل شنا از 300 هزار تومان تا 2 میلیون تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت سازنده، جنس، وزن و ابعاد، نوع اسنورکل (فول فیس، خشک، نیمه خش و مرطوب) و ... بستگی دارد.
بهترین مارک اسنورکل شنا کدام است؟
از بهترین و معروف ترین برندهای تولید کننده اسنورکل شنا می توان به برند اینتکس، آدیداس، هد، اسپیدو، آرنا، جیلانگ، بست وی، زاگز، مد ویو، فینیس، آکوا پرو، فونیکس و نیچرهایک اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/10
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
ماسک و اسنورکل شنا بالانسه مدل junior
ماسک و اسنورکل شنا بالانسه مدل junior
عینک و اسنورکل شنا سیلز مخصوص بزرگسالان مدل M73SN25
عینک و اسنورکل شنا سیلز مخصوص بزرگسالان مدل M73SN25
اسنورکل و عینک شنا اینتکس جنس لنز پلی کربنات
اسنورکل و عینک شنا اینتکس جنس لنز پلی کربنات
اسنورکل شنا آکوا پرو مدل MARVEL
اسنورکل شنا آکوا پرو مدل MARVEL
اسنورکل و ماسک و فین غواصی با بند قابل تنظیم
اسنورکل و ماسک و فین غواصی با بند قابل تنظیم
ست اسنورکل و عینک شنا اینتکس ضد حساسیت جنس لنز از پلی کربنات
ست اسنورکل و عینک شنا اینتکس ضد حساسیت جنس لنز از پلی کربنات
اسنورکل شنا نابایجی مدل FRONT 500
اسنورکل شنا نابایجی مدل FRONT 500
اسنورکل شنا اینتکس مدل خشک
اسنورکل شنا اینتکس مدل خشک
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد