منو

اسماج چیست، چه فوایدی دارد و چه گیاهانی در آن استفاده میشود؟

بسیاری از ما برای پاکسازی محیط و تولید اکسیژن و جذب انرژی مثبت از گیاهان طبیعی در خانه استفاده می کنیم. برای استفاده از فواید گیاهان طبیعی در منزل علاوه بر نگهداری آنها می توان از روش های دیگری نیز استفاده نمود. یکی از این روش ها اسماجینگ است که به تولید انرژی مثبت و ایجاد آرامش کمک می کند.

اسماجینگ

سوزاندن اسماج برای پاکسازی محیط و جذب انرژی مثبت

اسماجینگ چیست؟

اسماجینگ Smudging از مراسم بومیان آمریکا است که در آن، در یک محیط خاص گل و گیاهان مختلفی را می سوزانند. آنها اعتقاد دارند که این کار برای برکت دادن و پاکسازی مردم و مکان ها مفید است. در فرهنگ آمریکا و کانادا از دود حاصل از سوزاندن گل ها یا اسماج، به عنوان دود مقدس یاد می شود.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته دود دارویی می تواند موجب از بین رفتن باکتری های موجود در هوا شود، یک ساعت سوختن دود دارویی 94٪ باکتریهای موجود در هوا را کاهش می دهد و موجب تصفیه اتاق می شود.

در این نوع از پاکسازی از چهار نوع عنصر اصلی استفاده میشود.

 1. اولین عنصر که در عمل پاکسازی مورد استفاده قرار میگیرد، ظرف میباشد. این ظرف از پوسته سخت حیوانات دریایی مانند صدف تهیه میشود.
 2. عنصر دوم پاکسازی که شامل گیاهانی چون سرو، مریم گلی، توتون، رزماری، شیرین بیان و دارچین میشود به عنوان گیاهان مقدس در این پاکسازی به کار گرفته میشود.
 3. سومین عنصر مورد استفاده در عمل پاکسازی، آتش میباشد که حاصل روشن کردن گیاهان مقدس است.
 4. دودی که در اثر سوختن این گیاهان به وجود می آید به عنوان چهارمین عنصر در عمل پاکسازی به کار برده میشود.

در طول پاکسازی به وسیله اسماج، برگ ها با ساقه های گیاه را در ظرف قرار می دهند و آتش می زنند. دود به وجود آمده از آتش گرفتن گیاهان باعث بهبود عملکرد ذهن و بدن می شود و هر فردی که علاقمند به پاکسازی است دود پخش شده در محیط را استشمام می کند.

انواع اسماج

عکس اسماج های آماده استفاده با ترکیبات مختلف (رزماری و گل رز)

خاکستر به وجود آمده بعد از پایان مراحل پاکسازی در خاک دفن می شود تا دوباره به زمین بازگردد. در عقاید سنتی اعتقاد بر این است که افکار و احساسات منفی توسط خاکستر جذب می شود و شخص می تواند به مرحله پاکسازی روحی برسد. عمل پاکسازی به وسیله اسماج برای پاک کردن انرژی های منفی از خانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اسماج چیست؟

اسماج smudge نام دسته گل و گیاهی است دارویی که در مراسم اسماجینگ سوزانده می شود. در طب سنتی نیز برای دفع انرژی های منفی در فضا و رفع چشم زخم سوزاندن اسفند توصیه شده است. در زبان فارسی نام های گیاه پیچ، عود طبیعی، دودچی نیز برای آن به کار گرفته میشود.

در ساخت اسماج از چه گیاهانی استفاده کنیم؟

در ساخت اسماج باید از گیاهانی که خاصیت ضد باکتریالی، پاک سازی، تصفیه کنندگی داشته و دارای رایحه خوش هستند، استفاده کنیم. انتخاب گیاهان کاملا امری سلیقه ای است و شما می توانید گیاهانی را انتخاب کنید که بوی آنها را دوست داشته باشید و احساس خوبی برای شما داشته باشند.

گیاهانی که در اسماج استفاده میشود، از خواص دارویی بسیاری برخوردار میباشند. این گیاهان برای درمان برخی بیماری های جسمی و روحی و روانی مفید میباشد و همچنین باعث جلوگیری برخی از بیماری ها میشود. علاوه بر خواص دارویی این گیاهان، دود حاصل از این گیاهان موجب دور شدن بلا و همچنین از بین بردن استرس و اضطراب میشود.

گیاهان مورد استفاده در اسماج

همچنین می توانید از پرتقال خشک شده یا چوب دارچین جهت بوی خوش و خواص درمانی نیز استفاده کنید. در ساخت اسماج معمولا از ترکیب گیاهان زیر استفاده می شود. این گیاهان عبارتند از:

اسماج مریم گلی

گیاه مریم گلی که مهم ترین گیاه در ساخت اسماج است که به عنوان عملی برای پاکسازی شناخته می شود، همچنین یک آیین معنوی باستانی است. مریم گلی یک گیاه دارویی است که با دود کردن آن تمام انرژی های بد و منفی از بین میرود. این گل دارای عطر و بوی منحصر به فردی بوده که در کنار خواص دارویی آن میتوان از آن به عنوان خوشبو کننده محیط استفاده کرد.

اسماج مریم گلی

عکس اسماج مریم گلی

اسماج برگ کاج سوزنی

برگ کاج سوزنی توسط بومیان آمریکایی کشف شده و از آن به عنوان چای و دمنوش استفاده میکردند. این گیاه از خواص دارویی بسیار زیادی برخوردار میباشد که میتوان از آن برای رفع عفونت ها و همچنین جلوگیری از رشد باکتری ها استفاده کرد.

اسماج برگ کاج سوزنی

عکس اسماج برگ کاج سوزنی

اسماج صنوبر گل حنا

صنوبر گل حنا از جمله گیاهان زینتی و دارویی است. این گیاه از خانواده کاج است و محل رویش اصلی آن آمریکای شمالی است. صنوبر به پاکسازی محیط کمک می کند و باعث تصفیه هوا می شود.

اسماج رزماری

یکی از پایه های اصلی ساخت اسماج رزماری است. این گیاه با نام اکلیل کوهی نیز شناخته می شود و به مانند تمامی هم خانواده های خود دارای خواص درمانی بسیاری است. به واسطه دود ناشی از آتش گرفتن این گیاه در اسماج می توانید به ضد عفونی شدن محیط خانه خود کمک کنید و از بروز بیماری هایی چون سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری کنید. استشمام بوی این رزمای باعث بهبود خلق و خو می شود و ذهن شما را از هر گونه اضطراب و استرس پاک می کند.

اسماج رز ماری

عکس اسماج رز ماری با چوب دارچین

اسماج اسطوخودوس

این گیاه از خواص دارویی بسیار زیادی برخورد دار میباشد که یکی از گیاهانان بومی قاره آفریقا به شمار میرود. علاوه بر اینکه از این گیاه به عنوان دارو استفاده میشود در ساخت لوازم آرایشی نیز استفاده میشود. از خواص درمانی اسطوخودوس میتوان به درمان افسردگی و اضطراب اشاره کرد. گیاه اسطوخودوس دارای رایحه خوش بوده و آرامش بخش است.

اسماج بادرنجبویه

این گیاه باعث کاهش اضطراب و استرس در فرد شده و همچنین به عنوان یک گیاه ضد باکتری به شمار میرود و از بسیاری از عفونت ها جلوگیری میکند. کسانی که به دنبال راهی برای افزایش اشتها هستند میتوانند از این داروی گیاهی و طبیعی استفاده کنند.

بادرنجبویه

عکس گیاه بادرنجبویه جهت تهیه اسماج بادرنجبویه

سایر گیاهانی که در تهیه اسماج مورد استفاده قرار می گیرند:

 • گیاه بومادران که سبب دفع سموم بدن و محیط می شود.
 • گیاه نعناع که باعث افزایش سلامتی جسمی و روحی می شود.
 • گیاه خرگوشک که ضدعفونی کننده محیط می باشد.
 • گیاه اکالیپتوس که سبب بازشدن مجاری تنفسی و رفع گرفتگی بینی می شود.
 • گیاه گل رز که سبب افزایش آرامش و جذب انرژی های مثبت می گردد.

چه زمان هایی از اسماج استفاده کنید

اسماج را هر زمان که حس بهتری به شما میدهد میتوانید استفاده کنید. اما در اینجا مواقعی که استفاده از اسماج مفید است را لیست کرده ام:

 • وقتی به خانه جدیدی نقل مکان می کنید. اسماجینگ می تواند به پاکسازی انرژی ساکنان قبلی، خلاص شدن از شر مانده های روحی قدیمی و هر نوع جوهر بد کمک کند.
 • وقتی احساس ناراحتی می کنید. برخی از وقایع، خواه دعوا یا فقط یک روز بد، می تواند انرژی با بار منفی ایجاد کند که در فضای شما باقی مانده است. اسماجینگ به شما کمک می کند تا منفی بودن آن روز بد را از بین ببرید و دوباره شروع کنید.
 • برای ایجاد فضا برای یک شروع جدید. من هر وقت آماده پروژه جدید باشم از اسماج استفاده میکنم. اما همچنین برای روز سال نو، قبل از شروع کار جدید، بعد از خانه تکانی بهاری اسماج ها می توانند مفید باشند.

استفاده از اسماج

عکس اسماج مریم گلی در حال سوختن

فواید استفاده از اسماج

 1. موجب پاکسازی محیط و همچنین باعث از بین بردن باکتری های موجود در فضا میشود.
 2. باعث ایجاد آرامش و همچنین انرژی مثبت میشود.
 3. باعث رفع بیماری افسردگی و همچنین بیماری های روانی میشود.
 4. موجب دفع حشرات موذی میشود.
 5. افزایش تمرکز و کاهش استرس را به همراه دارد.
 6. باعث بهبود خلق و خو و رفع خستگی میشود.

آیا سوزاندن اسماج عوارضی به همراه دارد؟

اگر دچار میگرن یا آسم و سایر بیماری های تنفسی هستید سعی کنید که از سوزاندن اسماج یا همان عود طبیعی جلوگیری نمایید. زیرا میگرن را تشدید و در افراد دارای آسم و بیماری های تنفسی، تنگی نفس ایجاد می کند.

دقت داشته باشید که دود حاصل از اسماج باعث به وجود آمدن آسم نمی شود بلکه حال بیماران آسم را بدتر می کند.

اسماج

عکس اسماج آماده بادرنجبویه

طرز استفاده از اسماج

قبل از سوزاندن اسماج یک پنجره را باز بگذارید. اسماج را با شعله آتش (بهتره از شمع استفاده کنید) به مدت حدود ۳۰ ثانیه بسوزانید و بعد از روشن شدن گیاه، با حرکت دادن آن شعله رو خاموش کنید و دود عود رو همراه با ظرف زیر اسماجی برای جلوگیری از ریختن خاکستر عود که ضد آتش باشد استفاده کنید.

مردمان بومی معمولاً از صدف دریایی یا چیزی که عنصر آب را تداعی کند، استفاده می کنند، اما شما می توانید از بشقاب یا کاسه ای که دوستش دارید استفاده کنید و در محیط خانه بچرخانید و با نفس عمیق از دود طبیعی اسماج لذت ببرید.

شما می توانید هر بسته را به طور میانگین به مدت 15 الی 20 بار استفاده کنید. پس از استفاده، مطمئن شوید که اسماج شما کاملا خاموش شده است. می توانید این کار را با آتش کوب انجام دهید یا توسط کاسه شن و ماسه این کار را انجام دهید. پس از خاموش شدن کامل، آن را در مکانی امن و خشک و دور از نور خورشید نگهداری کنید.

بهتر است هر روز صبح با شروع روز برای جاری شدن انرژی مثبت و هر شب قبل خواب برای آرامش بیشتر، اسماج دود کنید.

خرید اینترنتی بهترین مدلهای اسماج

جمع بندی

این روزها، اسماج ها به شدت محبوب و به روشی نوین برای پاکسازی و خوشبو کردن محیط تبدیل شده اند. اسماج اگر به آرامی سوزانده شوند موجب پاکسازی محیط از انرژی منفی می شود که آرامش در فضا را در پی خواهد داشت. بنابراین اسماج برای زندگی پر استرس امروز هدیه ای ارزشمند به حساب می آید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت اسماج چند است؟
قیمت انواع اسماج به عوامل مختلفی همچون گل و گیاه به کار رفته در اسماج، وزن، خواص گیاهان، بوی اسماج و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت اسماج از 15 هزار تومان تا 200 هزار تومان می باشد.
فواید سوزاندن اسماج چیست؟
پاک سازی محیط و از بین بردن باکتری های موجود در فضا - دفع انرژی های منفی - تصفیه هوا - دفع حشرات موذی - افزایش آرامش - رفع خستگی و افسردگی - بهبود خلق و خو - رفع اضطراب - افزایش تمرکز
چرا برای تهیه اسماج از گیاهان خاصی استفاده میشود؟
گیاهان مورد استفاده در اسماج هر کدام ویژگی های خاصی دارند و به یک نحوی تأثیر میگذارند، بعضی از گیاهان دارای خواص درمانی هستند و بعضی از آنان دارای ویژگی های پاکسازی می باشند و موجب از بین بردن آلودگی ها و باکتری ها میشوند و برخی از آنان خوش بو هستند.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/09
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد