منو

ادو پرفیوم چیست و چه تفاوتی با عطر، ادکلن و ادو تویلت دارد؟

عطر و ادکلن ها رایحه هایی خاطره انگیز و بسیار قدرتمند هستند. رایحه قدرت این را دارد که در کسری از ثانیه احساسات و روحیه شما را برانگیزد و یادآور خاطرات خوب باشد؛ یا حتی گاهی یادآور غم و اندوهی عمیق در دل و روح شما شود. در هنگام خرید عطر ممکن است به اصطلاحاتی مانند perfume ، Eau de Parfum و ... برخورده باشید که تشخیص انواع آنها شما را سردرگم کند و ندانید کدامیک برای شما مناسب تر است. گرچه ممکن است رایحه ای را بر اساس جذابیتِ آن انتخاب کنید، اما فاکتورهای دیگری نیز باید در هنگام خرید عطر در نظر بگیرید تا انتخابی آگاهانه تر داشته باشید.

فرق بین عطر و ادکلن

راهنمای خرید ادو پرفیوم

این اصطلاحات به انواع مختلفی از غلظت عطر با قدرت پخش بو و ماندگاری آنها اشاره دارد. همانطور که گفتیم عطرها در واقع با ترکیب روغن های عطری و الکل به وجود می آیند، و هرچه میزان روغن عطری بیشتر باشد رایحه عطر ماندگاری بیشتری دارد. برندهای مختلف نیز از این اصطلاحات بر روی دسته بندی محصولات عطری خود، برای طبقه بندی آنها استفاده می کند.

همه ای انواع عطر و ادکلن های موجود در سطح بازار، از چندین ماده شیمیایی، عصاره روغنی معطر و الکل ساخته می شوند. در واقع عصاره روغنی معطر ماده اصلی در صنعت عطرسازی می باشد، که به علت غلظت بیش از حد آن به هیچ عنوان به تنهای قابل استفاده نمی باشد. بنابراین در کارخانه ها عصاره روغنی عطر را توسط الکل رقیق شده و سپس به صورت یک محلول رقیق با بوی مطلوب، جهت استفاده عموم به بازار عرضه می گردد.

تفاوت بین پرفیوم و ادو پرفیوم و ادو تویلت

تفاوت ماندگاری و درصد خلوص انواع عطر و ادکلن ها

پرفیوم یا عطر (Perfume)

با داشتن بیش از 20 الی 30 درصد از اسانس های روغنی، این نوع عطر بیشترین غلظت و ماندگاری را در بین انواع دیگر دارد؛ معمولاً 24 الی 48 ساعت. بنابراین طبیعی است که بیشترین قیمت را نیز داشته باشد. افرادی که دارای پوست حساس هستند بهتر است بیشتر از این نوع استفاده کنند زیرا الکل آنها نسبت به انواع دیگر کمتر است، بنابراین باعث خشکی پوستشان نمی شود.

ادوپارفوم یا ادوپرفیوم ((Eau de Parfum) EDP)

قوی ترین نوع عطر بعد از پرفیوم، ادوپرفیوم است. این نوع عطر حاوی 15 تا 20 درصد اسانس های روغنی است. این نوع عطر به سبب ماندگاری قابل قبول و متوسط میان فروشندگان و خریداران عطر از محبوبیت بالایی برخوردار است. ادوپرفیوم ها به طور متوسط تا 8 ساعت ماندگاری دارند.

همانطوری که گفتیم ماندگاری ادوپرفیوم نسبتا طولانی است به طوری که اگر این رایحه را صبح استفاده کنید تا غروب به صورت واضح قابل تشخیص و استشمام است، شب نیز به هنگام در آوردن لباس بوی آن تا حدودی قابل تشخیص خواهد بود.

ادوتویلت ((Eau de Toilette) EDT)

کلمه ادو تویلت از اصطلاح فرانسوی "faire sa toilette" آمده است که به معنی "آماده شدن" است. غلظت اسانس ادوتویلت ها بین 5 تا 15 درصد است و به طور معمول 2 تا 3 ساعت ماندگاری دارند. برخی بر این باورند که ادوپرفیوم ها عطر شبانه و ادوتویلت ها عطر روزانه به حساب می آیند.

جهت کسب اطلاعات کامل درباره ادوتویلت ها می توانید به مقاله مرتبط یعنی (ادوتویلت چیست؟) مراجعه فرمائید.

ادکلن ((Eau de Cologne) EDC)

این نوع دارای غلظت اسانسِ بسیار کمتری در حدود 2 تا 4 درصد است، بنابراین میزان الکل زیادتری دارد و از سایر محصولات خانواده عطرها ارزان تر است. ادوکلن ها معمولاً در شیشه های بزرگتری عرضه می شود چون ماندگاری حدودیِ دو سه ساعته دارند و میزان بیشتری از آنها مصرف می شود. پایه بوی ادو کلن ها معمولا سبک تر و مرکباتی است

اوفرش (Eau Fraiche)

این نوع معروف به عطریات غیر الکی می باشد، که میزان روغن اسانس معطر آن ها در حدود 1 الی 3 درصد است. این محصول شباهت خیلی زیادی به ادوکلن ها دارد، اما بیشترین بخش آن را آب تشکیل داده است.

لیست قیمت و خرید ادو پرفیوم

ادو پرفیوم را بیشتر بشناسیم

بعد از پرفیوم، از نظر میزان غلظت اسانس معطر در سطح بازار ادو پرفیوم ها را می توان نام برد. این محصولات حاوی 15 الی 20 درصد اسانس روغنی می باشند. بازه ماندگاری بو در ادوپرفیوم بین 4 الی 5 ساعت می باشد، اما ردپای بوی آن تا یک روز کامل نیز دوام دارد.

ادوپرفیوم نیز از همان اسانس پرفیوم استفاده می کند اما در آن مقدار کمتری از اسانس و حجم بیشتری از الکل و آب استفاده می شود. این بدان معناست که بویی که از آن استشمام می شود کمی سبک تر است و به احتمال زیاد به مدت طولانی دوام نمی آورد. برخلاف اینکه ادوپرفیوم کمی سبکتر است اما بسیاری از افراد آن را ترجیح می دهند. البته شاید در سلیقه شان عامل قیمت نیز بی تاثیر نبوده باشد، زیرا ارزانتر است. این عطر ممکن است در بطری ها یا اسپری های معمولی فروخته شود، اما اگر از اسپری استفاده می شود، نباید بطور پراکنده آن را به مصرف رساند.

این محصولات چون از نظر کیفیت تقریبا در رده پرفیوم ها قرار دارند و علاوه برا این از قیمت پایین تری نسبت به ان ها دارند، خریداران زیادی دارند. بنابراین از بین انواع عطر و ادکلن های موجود، متقاضیان ادوپرفیوم هر روز در حال افزایش می باشد و اکثر برند ها این نوع عطر را تولید می کنند. EDP علامت اختصاری و تجاری ادوپرفیوم می باشد.

تستر ادوپرفیوم چیست

شرکت هایی که در صنعت عطر سازی فعالیت می کنند، پس از تولید کردن ادوپرفیوم هنگامی که قصد فروش عمده ادوپرفیوم های خود را دارند به طور معمول به ازای هر ۱۰ الی ۱۲ ادوپرفیوم یک تستر ادوپرفیوم نیز درون بسته بندی مربوطه قرار می دهند. این تستر ها به هیچ وجه فروشی نبوده و حتی بر روی آن ها جمله Not for Sale درج می شود تا از فروش آن جلوگیری شود؛ دلیل این کار نیز به این خاطر می باشد که شرکت های عطر سازی برای این تستر ها پولی دریافت نکرده و به صورت رایگان در اختیار فروشندگان قرار می دهند از این رو به دلیل رایگان بودن آن حق فروش آن ها گرفته می شود.

این شرکت ها با تولید کردن و ارائه کردن رایگان تستر ادوپرفیوم قصد دارند تا خریدار بدون باز کردن جعبه ادوپرفیوم، به مشتریان خود این امکان را بدهند که رایحه ادوپرفیوم را استشمام کرده و در صورت رضایت اقدام به خرید آن نماید.

نکته: با این حال معمولا تسترها کیفیت بالاتری دارند و به صورت جدا به فروش میرسند.

عطر و ادکلن و تفوات بین آنها

عکس ادوپرفریوم در انواع مختلف

تفاوت تستر ادوپرفیوم با ادوپرفیوم

در واقع باید به طور کل ادوپرفیوم با تستر ادوپرفیوم هیچ تفاوتی با هم نداشته باشد چرا که خریدار با استشمام کردن تستر ادوپرفیوم انتظار دارد همان ادوپرفیوم با همان رایحه و ماندگاری و پخش بو را نیز دریافت کند، که برخی از شرکت های عطر سازی همین کار را انجام می دهند اما برخی دیگر گاها مشاهده می شود که نت اولیه تستر را کمی قوی تر می کنند تا مشتری با استشمام کردن تستر نسبت به خرید آن ادوپرفیوم تمایل بیشتری داشته باشد.

این مسئله برای هر شرکتی می تواند متفاوت باشد و وابسته به سیاست شرکت مربوطه دارد. اما چیزی که مشخص بوده این است که نباید تستر ادوپرفیوم با خود آن به هیچ وجه تفاوتی داشته باشد چرا که خریدار انتظار خرید همان ادوپرفیوم که استشمام کرده را دارد.

نکاتی که به هنگام خرید انواع عطر و ادکلن باید رعایت شود

در هر فصل باید عطری با طبع مناسب همان فصل استفاده کنید؛ از انواع عطر و ادکلن ها، عطرهایی با بوی گرم مخصوص فصول سرد سال است و عطرهای ملایم، معتدل یا خنک مناسب برای فصل بهار و تابستان می باشد. همچنین به هنگام خرید یک عطر و یا ادکلن به مواردی از قبیل رقیق و غلیظ بودن آن دقت کنید.

در صورتی که یک عطر رقیق باشد، مدت زمان ماندگاری آن خیلی کمتر است و اگر خیلی قوی باشد، ممکن است این غلطت بیش از حد موجب اذیت شما و یا اطرافیان گردد. باتوجه به نکاتی و اطلاعات عطر و ادکلن که ارائه شد، براحتی خواهید توانست به هنگام خرید انوع عطر و ادکلن تصمیم گیری کنید. نکته دیگری که در رابطه با ماندگاری بوی عطر قابل ذکر است، نوع پوست مصرف کننده می باشد. ماندگاری بوی عطر بر روی پوست های چرب به دلیل مرطب بودن شان، بیشتر از پوست های خشک می باشد.

در این باره می توانید مطلب "راهنمای خرید عطر و ادکلن زنانه" را نیز مطالعه بفرمائید.

ادوپرفیوم چیست و تفاوت آن با ادکلن

ترفند عمومی برای ماندگاری انواع عطر در تمام طول روز

  • پوست خود را مرطوب نمایید : انواع عطرها به پوست چرب بهتر می چسبند، بنابراین برای کسانی که پوست خشک تری دارند، بهتر است عطرهای به شکل کرم را انتخاب کنند یا قبل از اسپری کردن، از یک لوسیون بدون بو استفاده نمایند.
  • به نقاط نبض بدن، اسپری نمایید : انواع عطرها با حرارت بدن فعال می شوند. نقاط نبض واقع شده روی مچ دست شما، به دلیل بسته شدن پمپ های خون در نزدیکی سطح پوست، گرم هستند، بنابراین یک منطقه ایده آل برای استفاده از عطر را ایجاد می کند. سایر نقاط گرم بدن شامل پشت گوش، پایین گلو، داخل آرنج و پشت زانو است.
  • هرگز مکان عطر خورده را مالش ندهید : برخی از افراد برای گرم کردن پوست و پخش کردن عطر، احساس می کنند که باید عطر را به پوست خود بمالند. متاسفانه این فقط باعث خراب شدن ساختار انواع عطرها می شود و در نهایت رایحه را ضعیف می کند.
  • به درستی از آنها نگهداری نمایید : گرما، نور و رطوبت می توانند ترکیبات موجود در انواع عطرها را تجزیه کرده و باعث کم عطر شدن آن شوند. برای قوی و بدون تغییر نگه داشتن رایحه، بطری خود را در مکانی خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید. همچنین بیرون از حمام نگهداری کنید، زیرا گرما و رطوبت ناشی از دوش، می تواند به آن آسیب زیادی برساند.

مطالب پیشنهادی جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ادوپرفیوم : بهترین ادوپرفروم های مردانه

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع ادوپرفیوم در بازار چند است؟
قیمت انواع ادو پرفیوم بستگی به برند شرکت سازنده، حجم ادوپرفیوم، عطر و بو و ماندگاری آن دارد اما در حالت کلی انواع ادوپرفیوم از قیمت 30 هزار تومان شروع و تا 17 میلیون تومان در انواع مدلهای برند آن ادامه دارد.
تستر ادوپرفیوم چیست؟
شرکت های عطر سازی به طور معمول به ازای هر ۱۰ الی ۱۲ ادوپرفیوم یک تستر ادوپرفیوم نیز درون بسته بندی مربوطه قرار می دهند. این تستر ها به هیچ وجه فروشی نبوده و به صورت رایگان در اختیار فروشندگان قرار می دهند، هدف از ارائه رایگان این تستر ها این است که خریدار بدون باز کردن جعبه ادوپرفیوم اصلی، به مشتریان خود این امکان را بدهند که رایحه ادوپرفیوم را استشمام کرده و در صورت رضایت اقدام به خرید آن نماید.
چرا قیمت ادو پرفیوم بالا است؟
عطرهای ادو پرفیوم معمولاً به دلیل غلظت روغن بیشتری که دارند و از مواد خام گرانتری استفاده می کنند، بنابراین هزینه های تولید بالاتری نیز دارند.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/23
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
ادو پرفیوم زنانه هوگو باس مدل Woman حجم 75 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه هوگو باس مدل Woman حجم 75 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه شانل Chance Eau Vive حجم 100 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه شانل Chance Eau Vive حجم 100 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه ورساچه مدل Eros حجم 100 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه ورساچه مدل Eros حجم 100 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه استه لودر مدل Beautiful حجم 75 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه استه لودر مدل Beautiful حجم 75 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه بورلی هیلز پولو کلاب مدل PASSION حجم 100 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه بورلی هیلز پولو کلاب مدل PASSION حجم 100 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه رووناکس مدل گود گرل حجم 100 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه رووناکس مدل گود گرل حجم 100 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه اسکلاره مدل Nimble حجم 55 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه اسکلاره مدل Nimble حجم 55 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه نیفتی مدل لالیک لامور حجم 30 میلی لیتر
ادو پرفیوم زنانه نیفتی مدل لالیک لامور حجم 30 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر رضا نصیری
09:57 - 1402/08/25
خیلی عالی بود
کاربر shohreh😘
00:57 - 1402/06/13
مرسی بابت توضیح واضح و قشنگتون

پاسخ : ممنون از نظر لطف تون

کاربر افشین
21:58 - 1402/04/21
عالی، مختصر و مفید و جامع🙏
کاربر بابک
06:44 - 1402/02/13
بسیار عالی و مختصر و مفید، ممنونم

پاسخ : ممنون ار توجه تون

کاربر Seta
08:45 - 1402/02/06
عالی بود بدون حاشیه و پیچوندن مطالب مستقیم و واضح همه چیو بیان کردین اهل نظر دادن نیست فقط چون عالی بود نیاز به تشویق داشت

پاسخ : ممنون از نظر لطفت تون

کاربر محدثه
16:56 - 1401/11/23
سلام. تقاوت بین انواع عطر رو خیلی خوب متوجه شدم با مطب شما ... تشکر از سایت خوب طوطی کالا
کاربر Alireza
17:57 - 1401/10/13
واقعا عالی ممنون از شما برای مطالب مفیدتون
کاربر مریم
19:41 - 1401/05/26
بسیار عالی بود. چگونه عطر اصل رو تشخیص بدیم؟

پاسخ : دوست عزیز جهت تشخیص عطر اصل از تقلبی می توانید مقاله مربوطه یعنی (تشخیص عطر اصل از تقلبی) را مطالعه بفرمائید

کاربر مهرداد
10:12 - 1401/05/16
اطلاعتان بسیار راضی کننده بود و تا 50 درصد اطلاعات منو در زمان خرید بالا برد .
کاربر عهدیه
23:12 - 1401/04/11
سپاس از اطلاعات مفیدتان، لطفا در مورد تمایز ادوکلن شرکتی و های کپی اطلاعات بشتری به اشتراک بذارید
کاربر حسین پور
21:34 - 1401/03/19
بسیار عالی و آموزنده بود
کاربر امیرحسین
12:34 - 1400/10/28
خیلی عالی
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد