منو

ادوتویلت چیست و چه تفاوتی با سایر عطر ها دارد؟

عطر و ادکلن ها انواع مختلفی دارند، از جمله آن ها می توان به ادکلن، ادو تویلت و ادوپرفیوم اشاره کرد. نوع هر عطر، بر اساس غلظت روغن در الکل و آب مشخص می شود. شناخت اودتویلت و تفاوت آن با ادوپرفیوم، عطر و ادکلن، می تواند در انتخاب رایحه مورد نظرتان، کمک بزرگی به شما کند.

راهنمای خرید ادوتویلت

راهنمای خرید ادوتویلت

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم که ادوتویلت را بیشتر بشناسیم و تفاوت های آن با سایر عطر ها را بررسی کنیم، قبل از انجام این کار باید انواع عطر ها را بشناسیم، پس با ما همراه باشید.

انواع عطرها

تفاوت بین عطر ها و ادکلن ها به غلظت روغن عطر در الکل و آب مربوط می شود. به طور خلاصه، غلظت عطر بالا به این معنی است که درصد بیشتری از روغن های عطر و الکل کمتری وجود دارد. عطرها بر اساس روغن به کار رفته در آنها به اسامی مختلف خوانده می شوند:

عطر یا پرفیوم ها (Perfume)

این نوع عطرها معمولا ۲۲ درصد روغن دارند و بیشترین غلظت را از میان انواع مختلف موجود در بازار دارا می باشد. همچنین، از آنجایی که غلظت الکل داخل پرفیوم پایین است، بهترین انتخاب برای پوست های حساس محسوب می شود. زیرا کم تر منجر به خشکی یا قرمزی پوست خواهد شد. علاوه بر این، با توجه به غلظت بالای روغن معطر، قیمت پرفیوم از انواع دیگر عطر بیشتر است

ادوپرفیوم ها (Eau de Parfum)

این دسته از عطرها با ۱۵ تا ۲۲ درصد روغن، رتبه دوم را در اختیار دارند، ادوپرفیوم ها طوری ساخته شده اند که می توانند یک روز کامل دوام بیاورند.

غلظت عطرها

تصویر راهنمای غلظت عطرها

ادوتویلت ها (Eau de toilette)

ادوتویلت ۸ تا ۱۰ درصد اسانس روغنی دارند، و می توان گفت که یک نوع عطر ملایم و بسیار ساده است و غلظت کمتری نسبت به عطرهای قبلی دارد. در ادامه بیشتر با این نوع عطر آشنا خواهیم شد.

ادکلن (Eau de Cologne)

ادوکلن ها با ۴ درصد روغن، بیشتر مورد علاقه آقایان هستند. از ادوکلن برای ایجاد بوی خوب برای مدت بسیار کمی استفاده می شود و برای استفاده در طول روز کاربرد ندارد.

اوفرش (Eau Fraiche)

او فرایش یا Eau Fraiche با 1 الی 3 درصد اسانس روغنی از همه انواع دیگر عطرها رقیق ترند. معمولاً شامل موادی مانند آب، روغن های اسانسی و الکل درصد کمتری نسبت به دیگر ادکلن ها است، به همین خاطر برای پوست های حساس مناسب ترند.

این نوع ادکلن به دلیل محتویات آب بیشتر و کمتر بودن غلظت الکل، بوی سبک تری نسبت به سایر ادکلن ها دارد و البته ماندگاری کمتری هم دارند. او فرایش ها معمولاً در فصول گرم سال به صورت روزانه و در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد.

عطر اوفرش برند ورساچه

عطر اوفرش مردانه برند ورساچه

از آن ها معمولا برای تر و تازه کردن پوست به ویژه پس از اصلاح صورت به عنوان افتر شیو استفاده می شود.

ادوتویلت چیست؟

ادوتویلت (با علامت اختصاری EDT) یک نوع عطر یا ادکلن است که بیشتر برای استفاده در روزمره و بعد از حمام یا انجام کارهای ورزشی استفاده می شود.

ادوتویلت معمولاً شامل مخلوطی از عصاره های گیاهی، مرکبات و مواد شیمیایی است. این نوع ادوکلن معمولاً با مقدار الکل بیشتر و روغن کمتری (معمولا بین 5 تا 15%) نسبت به پرفیوم و ادو پرفیوم ترکیب می شود که سبب می شود ماندگاری آن کمتر از آنها باشد، اما به دلیل قیمت کمتر، برای استفاده روزانه بسیار مناسب است.

همانطوری که گفتیم ادو تویلت ها غلظت کمتری دارند و اگر صبح استفاده شوند تا عصر دوام نمی آورند. بعضی کارشناسان بر این باورند که ادوتویلت ها برای روز و ادوپرفیوم ها برای استفاده در شب ساخته شده اند ولی در نهایت تصمیم بر عهده شماست و بهتر است هر طور که می پسندید آن ها را مورد استفاده قرار دهید.

نکته جالبی که در بعضی از ادوتویلت ها به چشم می خورد ایست که وقتی که بوی آن کاملا از بین رفته است (مثلا شب هنگام) در صورت تماس با آب رایحه آن ها دوباره به مشام می رسد.

چرا عطر با الکل مخلوط می شود؟

الکل وسیله ای عالی برای حمل و نقل مواد عطری است ، اسپری کردن کل محصول را آسان می کند، به سرعت تبخیر می شود و اجزای معطر را به خوبی روی پوست یا لباس پخش می کند. علاوه بر این، بوی نسبتا کمی از خود دارد و یک اثر خنک کننده با طراوت می دهد. الکل نیز به اندازه روغن مهم است زیرا غلظت عطر و مدت ماندگاری آن را کنترل می کند.

تهیه عطر و ادکلن

ترکیب بین عطر و روغن در ساخت عطر و ادوتویلت

تفاوت ادوتویلت و ادو پرفیوم در چیست؟

تفاوت بین ادوتویلت و ادوپرفیوم به میزان غلظت و ماندگاری این دو نوع عطر یا ادکلن مربوط می شود. ادوپرفیوم شامل غلظت بالایی از عطر است (می تواند 15 الی 22 درصد اسانس عطری را در خود داشته باشد) و به دلیل داشتن مواد غلیظ تر و شدیدتر، ماندگاری آن طولانی تر است.

از طرفی، ادوتویلت شامل غلظت کمتری از عطر است (معمولا بین 5 تا 15%) و ماندگاری آن کمتر از ادوپرفیوم است، اما این نوع ادکلن ها بیشتر برای استفاده روزانه و در محیط هایی با دمای گرم مناسب هستند. غلظت بیشتر روغن عطر در ادو پرفیوم نسبت به ادوتویت باعث گران تر شدن آن نیز می شود.

به طور کلی، ادوپرفیوم بیشتر برای مناسبت های خاص و برای استفاده در فصول سرد مناسب است، در حالی که ادوتویلت برای استفاده روزمره و در فصول گرم مناسب تر است.

فرق بین ادوتویلت و ادوپرفیوم

فرق بین ادوتویلت و ادوپرفیوم

ادوپرفیوم بهتر است یا ادو تویلت؟

انتخاب بین ادوپرفیوم و ادوتویلت بستگی به سلیقه و نیاز شما دارد. هر یک از این دو نوع عطر، ویژگی های خود را دارند که باعث می شوند برای مواقع و شرایط مختلف بهتر باشند.

اگر به دنبال یک عطر با ماندگاری بسیار بالا و بوی شدید هستید، ادوپرفیوم بهترین گزینه برای شماست. این نوع عطر برای مواقع خاص و مهم و محیط های با دمای پایین مناسب است. همچنین برای افرادی که پوست خشک یا حساس دارند، این نوع عطرها مناسب نیستند.

در مقابل، اگر به دنبال یک عطر روزانه و معمولی برای استفاده در فصول گرمتر هستید، ادوتویلت گزینه بهتری برای شماست. این نوع عطر بوی سبک تری دارد و با قیمتی بسیار کمتر نسبت به ادوپرفیوم در دسترس است.

در نهایت، انتخاب بین ادوپرفیوم و ادوتویلت باید بر اساس سلیقه شما باشد. بهتر است قبل از خرید هر نوع عطری، آن را تست کنید و ببینید کدام یک برای شما بهتر کار می کند.

همچنین جهت به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد ادوپرفیوم می توانید به مقاله مرتبط یعنی (ادوپرفیوم چیست؟) مراجعه فرمائید.

تفاوت ادکلن با ادوتویلت در چیست؟

ادکلن و ادوتویلت هر دو نوعی از عطر هستند، اما تفاوت هایی در میزان غلظت رایحه و ماندگاری آنها وجود دارد. ادوتویلت نسبت به ادکلن غلظت رایحه بیشتری دارد و ماندگاری آن بیشتر است. اما ادکلن غلظت کمتری دارد و معمولاً به عنوان یک عطر خنک و تازه کننده برای فصول گرم سال مورد استفاده قرار می گیرد.

زن در حال عطر زدن

عکس زن در حال عطر زدن

همچنین ادوتویلت به دلیل غلظت بیشتر رایحه و ماندگاری بیشتر آن معمولاً قیمت بیشتری نسبت به ادکلن دارد. از نظر رایحه و برند، هر دو ادکلن و Eau de Toilette از برندهای معروف و پرطرفدار در دنیای عطر و ادکلن تولید می شوند و تنوع زیادی از رایحه های مختلف برای هر دو نوع وجود دارد.

تفاوت بین ادوتویلت زنانه با ادوتویلت مردانه در چیست؟

عطرهای ادوتویلت مردانه و زنانه به دلیل تفاوت در سلیقه ها و ترجیحات بین مردان و زنان، ممکن است در ترکیب رایحه ها و مواد متفاوتی داشته باشند. به طور کلی، عطرهای ادوتویلت مردانه دارای ترکیباتی از رایحه های خنک و تند هستند که به دلیل خصوصیات مردانه مانند شجاعت و قدرت، برای آنها مناسب هستند.

در حالی که عطرهای ادوتویلت زنانه دارای ترکیباتی از رایحه های شیرین، میوه ای، گلی و ملایم تر هستند که به دلیل خصوصیات زنانه مانند زیبایی و ظرافت، برای آنها مناسب هستند. با این حال، در نهایت انتخاب عطر برای هر کسی به عنوان یک موضوع شخصی به نظر می رسد و باید بر اساس سلیقه و ترجیحات فرد باشد.

جهت انتخاب و خرید بهترین مدل های ادوتویلت مردانه می توانید به مقاله مربوطه یعنی (بهترین مدلهای ادوتویلت مردانه) مراجعه فرمائید.

تفاوت ادوتویلت زنان با ادوتویلت مردانه

فرق بین ادوتویلت مردانه و زنانه

آیا ادوتویلت بچه گانه هم وجود دارد؟

بله، عطرهای ادوتویلت برای کودکان و نوجوانان نیز وجود دارند. این عطرها معمولاً با رایحه های خنک و ملایم تر تهیه می شوند و برای مصارف روزانه کودکان و نوجوانان مناسب هستند.

علاوه بر ادوتویلت، عطرهای بچه گانه با غلظت رایحه کمتری نیز تولید می شوند که با توجه به سلیقه و سن کودکان مناسب هستند. با این حال، بهتر است از عطرها برای کودکان در میزان مناسب و با مواد ایمن و بدون حساسیت استفاده شود.

برای خرید انواع عطر کودکانه می توانید به مقاله مرتبط یعنی (راهنمای خرید عطر کودکانه) مراجعه فرمائید.

نتیجه گیری

دقت به نوع غلظت عطرها هنگام خرید یکی از مهم ترین موارد است. خیلی از افراد از این موضوع خبر ندارند و وقتی با غلظت های مختلفی از یک عطر رو به رو می شوند نمی دانند کدام نوع مناسب آنها است.

عده زیادی هم فکر می کنند چون پرفیوم ها گران تر هستند، پس بهتر اند! اما اصلا اینگونه نیست و با توجه به سلیقه شخصی تان باید بهترین گزینه مورد نظر را انتخاب کنید. اگر سوال و یا نظری در مورد عطرها، مخصوص ادوتویلت دارید حتما با ما به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد مطالعه » انواع رایحه و نت عطرها کدامند؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت عطر ادوتویلت چند است؟
قیمت انواع عطر ادوتویلت به عواملی همچون برند شرکت سازنده، حجم عطر، نت های آغازی میانی و پایانی، رایحه عطر، سال معرفی، کشور سازنده و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع ادوتویلت مردانه و زنانه از 100 هزار تومان تا 6 میلیون تومان متغییر است.
بهترین مارک های ادوتویلت کدامند؟
از بهترین و معروف ترین تولید کنندگان ادوتویلت می توان به برند اسکلاره، کر، ید، نایس پاپت، دیور، ورساچه، تام فورد، داما، جگوار، امپر، زارا، کاپتان بلک، الحمبرا، شیخ، دولچه اند گابانا، آزارو، هرمس، شانل، تام، گوچی، لاگوست، آدیداس و پرستیژ اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/26
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
ادوتویلت مردانه کارون مدل پور آن هوم حجم 125 میلی لیتر
ادوتویلت مردانه کارون مدل پور آن هوم حجم 125 میلی لیتر
ادو تویلت مردانه ورسای مدل Exclusive Men حجم 100 میلی لیتر
ادو تویلت مردانه ورسای مدل Exclusive Men حجم 100 میلی لیتر
ادو تویلت مردانه کریستیانو رونالدو مدل CR7 Origins حجم 100 میلی لیتر
ادو تویلت مردانه کریستیانو رونالدو مدل CR7 Origins حجم 100 میلی لیتر
ادو تویلت مردانه آدیداس مدل پیور گیم حجم 100 میلی لیتر
ادو تویلت مردانه آدیداس مدل پیور گیم حجم 100 میلی لیتر
ادوتویلت مردانه لالیک مدل Encre Noire حجم 100 میلی لیتر
ادوتویلت مردانه لالیک مدل Encre Noire حجم 100 میلی لیتر
ادوتویلت مردانه نوبل مدل کاپتان بلک حجم 100 میلی لیتر
ادوتویلت مردانه نوبل مدل کاپتان بلک حجم 100 میلی لیتر
ادوتویلت زنانه کلوین کلاین مدل Sheer Beauty حجم 100 میلی لیتر
ادوتویلت زنانه کلوین کلاین مدل Sheer Beauty حجم 100 میلی لیتر
ادوتویلت زنانه ساپیل مدل چی چی پور فم حجم 100 میلی لیتر
ادوتویلت زنانه ساپیل مدل چی چی پور فم حجم 100 میلی لیتر
ادوتویلت زنانه خسوس دل پوزو مدل Halloween حجم 100 میلی لیتر
ادوتویلت زنانه خسوس دل پوزو مدل Halloween حجم 100 میلی لیتر
ادوتویلت زنانه کارولینا هررا مدل CH حجم 100 میلی لیتر
ادوتویلت زنانه کارولینا هررا مدل CH حجم 100 میلی لیتر
ادو تویلت زنانه هرمس مدل Eau des Merveilles Bleue حجم 100 میلی لیتر
ادو تویلت زنانه هرمس مدل Eau des Merveilles Bleue حجم 100 میلی لیتر
ادو تویلت زنانه ورساچه مدل Eros Pour Femme حجم 100 میلی لیتر
ادو تویلت زنانه ورساچه مدل Eros Pour Femme حجم 100 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد