منو

اجاق گاز صفحه ای چیست و مزایا و معایب آن کدام است؟

آشپزخانه به عنوان مهم ترین بخش هر خانه ای شناخته می شود، تا جایی که لقب قلب خانه را یدک می کشد. آشپزخانه های امروزی نسبت به گذشته کوچکتر شده اند و همین کوچک تر بودن، استفاده از وسایل با کمترین حجم ممکن را اجتناب ناپذیر کرده است. از این رو، امروزه استفاده از اجاق گازهای صفحه ای بسیار رواج یافته است.

اجاق گاز صفحه ای (توکار) یکی از جدیدترین مدل های اجاق گاز است که در حال تسخیر بازار انواع اجاق ها است. یک اجاق گاز صفحه ای استاندارد، علاوه بر اشغال حداقل فضای ممکن، باید باعث زیبایی آشپزخانه و آسایش بیشتر خانم های خانه دار شود.

اگر قصد خرید اجاق گازصفحه ای یا اجاق گاز رومیزی را دارید، کمی دست نگه دارید. بهتر است در این مطلب اول با انواع آن آشنا شوید و بعد تصمیمتان را نهایی کنید.

اجاق گاز صفحه ای چیست

راهنمای خرید انواع اجاق گاز صفحه ای توکار

انواع اجاق گاز

 • اجاق گاز مبله: اجاق گازهای قدیمی هستند که معمولا فضای زیادی را در برمی گیرند. نسبت به مدل های دیگر تنوع کمتری دارند، وزن این مدل هم تا حدودی بالاست.
 • اجاق گاز صفحه ای یا توکار: در این مدل قدرت انتخاب بیشتر است، گاز و فر آن را می توان جداگانه خریداری کرد، وزن سبک تری دارند، نسبت به اجاق گاز مبله فضای کمتری را اشغال می کنند.
 • اجاق گاز رومیزی: این مدل ها قیمت پایینی دارند، بیشتر برای مسافرخانه ها و رستوران های بین راهی که آشپزخانه مشترکی دارند، مناسب می باشد. علت نام گذاری این اجاق به دلیل قرارگیری آن روی میز است.

اجاق گاز صفحه ای چیست؟

اجاق گاز های صفحه ای همانطور که از اسم آنها پیداست، روی قسمتی از آشپزخانه مثل میزهای مخصوص یا کابینت ها نصب شده و قابل جابجایی نیستند و فضای زیادی را در آشپزخانه اشغال نمی کند. تعداد شعله های این مدل گازها از یک شعله شروع شده و به 6 شعله هم می رسد.

یکی از مزیت های اجاق توکار، وجود فضای خالی در قسمت زیر آن است و خانم های خانه دار می توانند بخش زیادی از وسایل اضافی شان را در آن جای دهند. این مدل اجاق گازها اکثرا گاز سوز هستند اما انواع مدلهای برقی با صفحه های لمسی و دیجیتال هم هستند که توسط چند شرکت خارجی و داخلی تولید می شوند که بسیار شیک و زیبا هستند و جلوه و زیبایی خاصی به دکوراسیون آشپزخانه می دهند.

اجاق گاز صفحه ای

معایب اجاق گاز صفحه ای

بهتر است قبل از خرید، معایب اجاق گازصفحه ای را بدانید. آگاهی بیشتر، انتخاب درست تری را به همراه دارد. خرید مدل رومیزی مزایای زیادی دارد. اما هیچ محصولی بدون عیب نیست.

 • این مدل فر ندارد. لذا باید از پخت کیک، شیرینی، نان، پیتزا و ... چشم پوشی کنید.
 • به طور کلی، معمولا قدرت شعله ها در مدل رومیزی کمتر از مدل مبله هستند.
 • جداسازی و نصب گاز صفحه ای از خانه ای به خانه دیگر دشوار است.

مزایا اجاق گاز صفحه ای

با وجود معایب اجاق گاز صحفه ای، مزایای آن بیشتر هستند. خرید این مدل به طور موثری جلوه آشپزخانه شما را تغییر می دهد و موارد مثبت زیر را در حین استفاده به همراه دارد:

 • ظاهر شیک و مدرنی در آشپزخانه شما ایجاد می کند.
 • نظافت و تمیز کردن فقط محدود به یک صفحه رومیزی است. لذا وقت خیلی کمی می گیرد.
 • از فضای زیر گاز، می توانید برای نصب کشو و کابینت استفاده کنید.
 • تنوع جنس، تعداد شعله و مدل بسیار بالایی دارند.
 • امکان ست کردن گاز و هود رومیزی با خرید طرح ست امکان پذیر است.
 • استفاده از گاز صفحه ای در نقاط مختلف آشپزخانه را خواهید داشت حتی به صورت جزیره

مزایای اجاق گاز صفحه ای

تصویر فضای خالی زیر اجاق گاز صفحه ای پر شده با کشو و کابینت

انواع گازهای صفحه ای یا رومیزی (از نظر جنس صفحه)

گازهای رومیزی یا توکار از نظر جنس صفحه به انواع زیر دسته بندی می شوند:

اجاق گاز صفحه ای سرامیکی

گاز صفحه ای سرامیکی که چند سالی از ظهورشان نمی گذرد، هم از لحاظ زیبایی و نمای ظاهری بسیار شکیل هستند و هم استحکام و کیفیت بالایی در برابر حرارت نسبت به گازهای استیل دارند. سرامیک کار شده در این اجاق گاز در برابر تغییر دما مقاوم بوده و نمی شکند.

از دیگر مزایای این مدل، جدای از ظاهر یکدست و مدرن و کیفیت فنی بالا، عدم وجود خط و خش در سطح صفحه است. ضمنا نظافت شان به راحتی صورت می گیرد و تنها با یک دستمالی مرطوب می توان سطح آن را تمیز کرد. خاص بودن گاز صفحه ای سرامیکی نیز مزیت دیگر این مدل است که کمتر دیده شده است.

اجاق گاز صفحه ای شیشه ای

صفحه این نوع اجاق گاز از جنس شیشه نشکن است و مقاومت آن در برابر حرارت بسیار بالا میباشد. این نوع اجاق گاز را می توان به راحتی تمیز نمود و لکه های روغن و چربی را از روی آن پاک کرد. شیشه این اجاق گاز از مقاومت بالایی برخوردار است و با ریختن آب سرد بر روی آن حتی در زمانی که داغ است دچار ترک خوردگی نمی شود و نمی شکند.

اجاق گاز صفحه ای استیل

اجاق گاز استیل زیبا و بادوام بوده و به دلیل نچسبیدن مواد غذایی بر روی آن به راحتی تمیز می شود. این نوع اجاق گاز بسیار پرطرفدار بوده و به دو نوع ساده و آجدار دسته بندی می شود.

اجاق گازهای استیل ساده سطحی صاف و براق دارند. تمیز نمودن آن ها بسیار راحت است اما امکان خش افتادن روی آن ها زیاد است.

اجاق گاز آج دار سطح ناهمواری دارند و دانه های کوچک و بزرگی روی صفحه دیده می شود به همین علت نسبت به اجاق گاز ساده کمی کدرتر است و همین امر تمیز نمودن چربی را از روی آن سخت می کند. از مزایای اجاق گاز استیل آجدار می توان به ضد خش بودن آن اشاره نمود.

انواع اجاق گاز صفحه ای اخوان از لحاظ عملکرد

اجاق گازهای صفحه ای از نظر نحوه کارکرد و عملکرد به چهار دسته کلی تقسیم می شوند:

گاز صفحه ای شعله دار

گاز صفحه ای شعله دار متداول ترین گاز صفحه ای موجود در بازار است که انواع آن را قطعا بارها و بارها ملاحظه کرده اید. گازهای شعله دار به گاز شهری وصل می شوند. دارای ولوم هایی در بخش پایینی و یا کناری خود هستند که به کمک آن ها می توان شعله های گاز را کم و زیاد کرد.

اجاق گاز رومیزی شعله دار

عکس اجاق گاز صفحه ای شعله ای

گاز صفحه ای الکتریکی

گاز صفحه ای الکتریکی به انشعاب گاز احتیاجی ندارند و فقط با برق کار می کنند. گازهای الکتریکی دارای صفحه ای کاملا صاف هستند که محل قرارگیری قابلمه ها و سایر ظروف بر روی صفحه مشخص شده است. گرما و حرارت هم از طریق المنت هایی که زیر صفحه تعبیه شده است به ظروف منتقل می گردد. برای کم و زیاد کردن میزان حرارت هم از طریق حسگرهای لمسی می توان استفاده کرد.

اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در مورد اجاق صفحه ای برقی یا الکتریکی به دست بیاورید ما به شما مطالعه مقاله مرتبط یعنی (راهنمای خرید اجاق برقی) را پیشنهاد می کنیم.

گاز صفحه ای القایی

جدیدترین گاز صفحه ای موجود در بازار، گاز صفحه ای القایی است. در گازهای القایی مشابه گازهای الکتریکی سطح کاملا صاف و یکدستی وجود دارد. حرارت از طریق ایجاد میدان مغناطیسی میان ظروف و صفحه گاز منتقل می شود. اگر عاشق سبکی خاص و مدرن هستید، گازهای القایی گزینه عالی برایتان محسوب می شود.

گاز صفحه ای تابشی

گاز صفحه ای تابشی مشابه گازهای القایی هستند با این تفاوت که زمان استفاده به سرعت داغ و به محض اتمام کار، صفحه به سرعت سرد می شوند.

اجاق گاز القایی یا مادون قرمز

عکس اجاق گاز القایی یا مادون قرمز

نکات مهم و کاربردی که هنگام خرید اجاق گاز صفحه ای

شکل اجاق گاز: اولین نکته ای که در انتخاب اجاق گاز صفحه ای باید مدنظر قرار دهید، توجه به شکل اجاق گاز است. مدل های زیادی از قبیل: گرد، بیضی، شش ضلعی، مستطیل، مربع برای انواع اجاق ها وجود دارد. انتخاب هر کدام از آن ها به طرح و مدل آشپزخانه و سلیقه فردی شما بستگی خواهد داشت.

اشکال مختلف اجاق گاز صفحه ای

عکس اشکال و طرح های مختلف اجاق گاز صفحه ای

کاربری اجاق گاز: کاربری انواع اجاق به صورت توکار یا رومیزی می باشد. اجاق های رومیزی چون معمولا شعله های کمی دارد، بیشتر برای ادارات مناسب خواهد بود. اما اجاق گازهای توکار شامل دو نوع برقی و گازی هستند. این مدل اجاق گاز چون شعله های زیادی دارد برای استفاده در منزل مناسب تر خواهد بود.

به تعداد شعله ها دقت کنید: امروزه گازهایی با ۴ یا ۵ شعله هم وارد بازار شده اند. این مدل ها در بین خانم های خانه دار بسیار پرطرفدار هستند. پس سعی کنید هنگام خرید اجاق گاز، به سراغ خرید اجاقی با ۴ یا ۵ شعله بروید تا نیاز شما را برطرف کند.

به مکان نصب توجه کنید: دوستان عزیز توجه نمایید که اجاق گازهای توکار یا صفحه ای معمولا غیر قابل جا به جایی هستند. در نتیجه حتما به مکانی که قرار است آن را نصب کنید، توجه کافی داشته باشید.

توجه به جنس اجاق گاز: در حال حاضر اجاق گازهای شیشه ای، سرامیکی و استیل در بازار وجود دارد. مدل های شیشه ای بسیار زیبا و شیک هستند و فضای آشپزخانه را مدرن می کنند. اما تنها ایرادی که دارند کم دوام بودنشان است. به لحاظ دوام و استحکام مدل های سرامیکی و استیل هم بسیار پرطرفدار خواهند بود.

سعی کنید مدل بدون آج خریداری کنید: پیشنهاد ما به شما خرید مدل های بدون آج است، چون این مدل ها به راحتی تمیز می شوند که برای پاک کردن آن اذیت نمی شوید. زیبایی مدل های ساده هم بسیار بیشتر است.

به دنبال خرید برندهای معتبر باشید: سعی کنید اجاق گاز خود را از بین برندهای معتبر انتخاب کنید تا به لحاظ کیفیت خیالتان راحت باشد. برندهایی از قبیل: اخوان، بیمکث، استیل البرز و… جزو برندهای مطرح ایرانی هستند.

توجه به قیمت: قیمت اجاق گازهای صفحه ای از ارزان شروع می شود تا گران، انتخاب و خرید هر کدام از این قیمت ها به بودجه و نیاز شما بستگی خواهد داشت. بدیهی است گازهای ارزان، کیفیت چندانی نخواهند داشت. سعی کنید به سراغ خرید اجاقی با قیمت مناسب بروید.

راهنمای خرید اجاق گاز صفحه ای

سخن پایانی

همانطور که در ابتدای این مقاله نیز عنوان کردیم انتخاب اجاق گاز نقش مهمی در زیبایی فضای آشپزخانه و همچنین از نظر عملکردی برای راحتی خانم خانه خواهد داشت. بنابراین باید سعی کنید با توجه به نکاتی که بیان شد، گاز مناسب با فضای آشپزخانه و همچنین تعداد اعضای خانواده را خریداری کنید تا از لحاظ بودجه، عملکرد و صرفه جویی در مصرف انرژی بهینه باشد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت اجاق گاز صفحه ای چقدر است؟
قیمت انواع اجاق گاز صفحه ای به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس صفحه و شبکه اجاق، تعداد شعله ها، وزن و ابعاد، نوع ولوم، رده مصرف انرژی و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی رنج قیمت گاز صفحه ای از 800 هزار تومان تا 15 میلیون تومان می باشد.
بهترین برندهای اجاق گاز صفحه ای کدامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای تولید کننده اجاق گاز صفحه ای می توان به برندهای اخوان، استیل البرز، بوش، جنرال، داتیس، کن، صنام، صبا، اسنوا، لامیرا، لوفرا، نیک کالا، میلان، مارال، زرتوس، ولگا، ونوس، ولکر و دوو اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/10/20
اجاق گاز صفحه ای شیشه ای دو شعله مدل A130
اجاق گاز صفحه ای شیشه ای دو شعله مدل A130
اجاق گاز صفحه ای پنج شعله فافا مدل دایموند
اجاق گاز صفحه ای پنج شعله فافا مدل دایموند
اجاق گاز رومیزی پنج شعله دنپاسر مدل bt2
اجاق گاز رومیزی پنج شعله دنپاسر مدل bt2
اجاق گاز صفحه ای استیل و شیشه اخوان مدل GI14
اجاق گاز صفحه ای استیل و شیشه اخوان مدل GI14
اجاق گاز صفحه ای استیل ترکیه کن مدل IS9502
اجاق گاز صفحه ای استیل ترکیه کن مدل IS9502
اجاق گاز صفحه ای شیشه ای استیل البرز مدل G5958i
اجاق گاز صفحه ای شیشه ای استیل البرز مدل G5958i
اجاق گاز صفحه ای استیل البرز پنج شعله مدل S5957i
اجاق گاز صفحه ای استیل البرز پنج شعله مدل S5957i
اجاق گاز صفحه ای شیشه ای داتیس ایتالیا مدل DG582
اجاق گاز صفحه ای شیشه ای داتیس ایتالیا مدل DG582
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد