منو

اجاق گاز برقی یا اجاق برقی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

اجاق گاز یکی از پرمصرف ترین وسایل خانگی است و از جمله وسایل ضروری در هر آشپزخانه ای به حساب می آید. داشتن یک اجاق گاز مناسب اثری مستقیم بر کیفیت غذای پخته شده خواهد داشت. امروزه اجاق گازهای برقی و گازی در انواع مختلفی وجود دارند و افرادی که برای خرید یک اجاق گاز اقدام می کنند اغلب از میان یکی از این دو نوع انتخاب می کنند. در هر صورت هر کدام از انواع اجاق گازهای برقی و گازی دارای مزایا و معایبی می باشند که باید قبل از خرید نسبت به آن ها آگاهی پیدا کرد.

اجاق گاز برقی چیست

اجاق گاز صفحه ای توکار مادون قرمز 4 شعله

امروز قصد داریم راجع به اجاق گاز برقی یا اجاق برقی صفحه ای بیشتر صحبت کنیم. در ادامه مطلب از طوطی کالا اطلاعات کاملی درباره این وسیله پخت و پز در اختیار شما قرار خواهیم داد تا در هنگام خرید این وسیله دچار سردرگمی نشوید. اجازه دهید از اطلاعات پایه و تعریف این وسیله بحث خود را آغاز کنیم.

اجاق گاز برقی چیست؟

اجاق گاز برقی وسیله ای است که با استفاده از نیروی برق کار می کند. در این مدل به جای استفاده از شبکه و سر شعله از المنت های هات پلیت استفاده می شود که هر کدام دارای توان مخصوص به خود می باشند. از نظر تعداد شعله نیز مانند آن چه در مدل های اجاق گاز رومیزی گازی مشاهده کردیم، به صورت ۲ تا ۵ شعله هستند. (البته اجاق گازهایی که توسط برندهای کشورمان تولید میشوند، بیشتر به صورت ۲ شعله هستند).

اما هنوز یک چیز دیگر در مورد اجاق گاز برقی باقی مانده و آن جنس صفحه مورد استفاده است. بهتر است بدانید که اجاق گاز برقی از نظر جنس صفحه به صورت شیشه، استیل و لعابی تولید می شود. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در کشورمان بیشتر تولید کنندگان به تولید اجاق گازهای برقی از جنس شیشه گرایش بیشتری دارند.

اجاق گاز رومیزی برقی

عکس اجاق گاز برقی استیل شیک و زیبا

اجاق گاز برقی چگونه کار می کند؟

اجاق های برقی معمولا در زیر سطوح نقاط قرمز رنگ که همان شعله های آن هستند، المنت هایی گرمایی دارند. با اتصال اجاق گاز به برق، گرمای بسیار زیادی توسط سیم پیچ به المنت ها منتقل شده که موجب می شود شما بتوانید قرمزی شعله های آن را مشاهده نمایید. حرارت ایجاد شده از شیشه عبور کرده و به غذای شما منتقل می شود. جالب اینجاست که در این فرایند نیازی نیست کار خاصی انجام دهید. کافی است دوشاخه را به برق متصل نمایید.

در بیشتر کشورهای اروپایی اجاق های برقی طرفداران بیشتری دارند. چرا که برق یک انرژی پاک است و کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کند. از این رو می تواند علاوه بر وسایل برقی معمول، تامین کننده انرژی لازم برای پختن یک غذا نیز باشد.

انواع اجاق برقی

اجاق برقی مسافرتی: نوعی اجاق از نوع برقی که در اندازه های کوچک برای مسافرت مورد استفاده قرار می گیرد. این اجاق ها دارای المنت های الکتریکی هستند که دمای آن ها ظرف مدت کوتاهی بالا می رود. از مهم ترین ویژگی این اجاق ها می توان به قیمت مناسب و جا به جایی آسان آن ها اشاره کرد.

اجاق برقی مسافرتی شارژی: معمولا پیدا کردن برق شهری یکی از مشکلاتی است که همیشه افراد برای استفاده از اجاق برقی در مسافرت با آن مواجه هستند. برای تامین برق مورد نیاز برای گرم نگهداشتن اجاق برقی شما نیاز به یک مبدل برق خودرو دارید تا برق ۱۲ ولت خودرو شما را به ۲۲۰ ولت تبدیل کند. متاسفانه قیمت این دستگاه خیلی زیاد است پس بهترین کار خرید اجاق شارژی می باشد.

اجاق گاز مسافرتی برقی

اجاق گاز برقی رومیزی تک شعله

اجاق برقی رومیزی: اگر اجاق آشپزخانه شما گاز سوز است و اجاق برقی را فقط به برای مواقعی که گاز قطع می شود می خواهید، بهتر است. به سراغ مدل های رومیزی بروید زیرا آن را روی کابینت قرار می دهید و بعد از استفاده آن را جمع می کنید. اجاق های رومیزی بسیار پرطرفدار هستند زیرا در گذشته هم از اجاق های گازی رومیزی بسیار استقبال می شد.

اجاق برقی صفحه ای: در واقع نوعی اجاق صفحه ای دقیقا شبیه نمونه گازی است که روی کابینت آشپزخانه شما نصب می شود. یکی از مزیت های این اجاق قیمت مناسب آن است، زیرا شما با نصف قیمت یک اجاق گازی می توانید، یک اجاق برقی خریداری نمایید. برخلاف تصور خیلی ها در برخی مدل ها دمای این نوع اجاق چند برابر بیشتر از نمونه گازی است.

اجاق برقی تو کار: در زمان های گذشته که اجاق های صفحه ای روی کار نیامده بودند، اجاق ها به صورت توکار بود و داخل کابینت قرار می گرفت. امروزه هم با توجه به دکوراسیون داخلی منزل خیلی افراد این نوع اجاق را به اجاق صفحه ای ترجیح می دهند. تنها تفاوت این اجاق با نمونه گازی نوع سوخت آن است که به جای گاز از برق استفاده می شود.

اجاق برقی تک شعله: این مدل اجاق تنها دارای یک عدد شعله هستند که دمای آن نیز قابل تنظیم می باشد به همین دلیل به آن ها اجاق تک شعله گفته می شود. آیا تا به حال گازهای تشک شعله را دیده اید. اجاق برقی های تک شعله از قیمت مناسبی برخوردارند به همین علت شما می توانید در آشپزخانه خود حتما یک اجاق برقی رومیزی داشته باشید.

اجاق القایی: این نوع اجاق برای گرم شدن از امواج الکترومغناطیسی بهره می برد. یعنی به جای گرم شدن خود اجاق ظرف روی اجاق گرم می شود. البته این نوع از اجاق معمولا دارای قابله هم هستند که باید برای پخت و پز حتما از قابلمه مخصوص آن ها استفاده نمود. سرعت داغ شدن آن ها خیلی زیاد است به طوری که دمای ظرف غذا را طی مدت کوتاهی داغ می کند.

اجاق مادون قرمز: نوعی اجاق الکتریکی هستند که به وسیله امواج مادون قرمز داغ می شوند. این اجاق ها مانند گازهای قدیمی به تدریج داغ شده و زمان زیادی طول می کشد که دمای آن افت کند. به همان رسم اجاق های گازی روی این اجاق ها تعدادی دایره وجود دارند که داغ می شوند و غذا روی آن ها قرار می گیرد.

نحوه پاک کردن اجاق گاز صفحه ای

نحوه پاک کردن اجاق گار برقی صفحه ای توکار

انواع اجاق گاز برقی از لحاظ جنس صفحه

اجاق گازهای شیشه ای

این جنس از گازها فوق العاده زیبا هستند و صفحه ای مقاوم در برابر حرارت دارند. پس از هر بار استفاده بایستی به خوبی آنها را تمیز نمائید تا اثرات لک و چربی غذا بر روی آنها باقی نماند.

اجاق گازهای استیل

از آنجایی که در بازه زمانی طولانی از گاز استفاده می کنید ، دوام و ماندگاری آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. اجاق گازهای استیل نسبت به سایر مدل ها از مقاومت بالاتری برخوردار هستند و در صورتی که مواد غذایی بر روی آنها ریخته شود خیلی نشان نمی دهد و لازم نیس پس از هر بار استفاده حتما آن را تمیز نمائید.در صورتی که مواد غذایی طولانی مدت بر روی آنها بماند و تمیز نشود هنگام تمیز کردن مقداری سخت خواهد بود و دیرتر پاک خواهد شد.

اجاق گازهای سرامیکی

این جنس از محصول ها در مقابل حرارت مقاوم می باشند و در صورتی که آب جوش بر روی آنها ریخته شود ترک بر نمی دارند همچنین به راحتی نیز تمیز می شوند. گازهای سرامیکی طرفداران بسیار زیادی دارند و در برابر گرد و غبار و چربی نیز مقاوم هستند.

از آنجایی که قیمت اجاق گاز برقی بسیار بالا بوده و این گاز در دسته محصولات لوکس بازار قرار می گیرد، ترجیح بیشتر مردم به سمت صفحه شیشه ای سرامیکی است. دلیل آن نیز در خاص بودن شیشه سرامیکی نهفته است. پیشنهاد ما به شما هم خرید اجاق گاز برقی با شیشه سرامیکی است.

مقایسه هزینه های اجاق گازی و برقی

مانند دیگر هزینه های خانه، انتخاب اجاق جدید شامل هر دوی هزینه خرید و هزینه های استفاده دراز مدت می باشد. اجاق های گازی و برقی بسته به نوع و کیفیت دارای قیمت های مختلفی هستند و در کل می توان گفت که تفاوت چندانی از نظر قیمت ندارند. همچنین، هزینه مصرف برق و گاز در شهرهای مختلف متفاوت است، برای همین نمی توان حرفی در این رابطه زد. اما در حالت کلی هزینه گاز طبیعی نسبت به برق کمتر است. یک اجاق گاز نوعی هزینه ای در حدود ۱۰ الی ۳۰٪ کمتر از اجاق برقی دارد.

مقایسه ایمنی اجاق گازی و برقی

هنگام پخت و پز با اجاق گازی، شما غذا را مستقیماً روی آتش شعله ی گاز می پزید. که خود این ذاتاً خطرناک است، زیرا هر جا آتش باز و مستقیم باشد، خطر سوختگی و آسیب وجود دارد و همین طور خطر آتش گرفتن اشیاء قابل اشتعال اطراف نیز وجود دارد. خطر نشت گاز هم هست، بنابراین هر خانه ای که اجاق گاز یا هر وسیله ی گازسوز دیگری مانند پکیج و بخاری داشته باشد، باید به سنسور تشخیص آتش سوزی و نشت گاز مجهز باشد. در مقابل، درست است که خطر سوختگی و آتش سوزی در اجاق های برقی صفر نیست ولی خیلی ایمن تر هستند. تمیز کردن اجاق های برقی آسان تر است. البته اگر صفحه اجاق برقی شیشه با کیفیت یا سرامیک باشد، تمیز کردن خیلی راحت تر خواهد شد.

در کل، هنگام خرید اجاق جدید بین اجاق گازی و برقی، چیزی را انتخاب کنید که با آن راحت تر هستید. اگر نسبت به پخت و پز روی آتش احساس خوبی ندارید به دنبال اجاق برقی باشید. و به عبارت دیگر اگر به فکر هزینه ها نبود یا آشپزی حرفه ایی را می خواهید بهترین گزینه اجاق گازی است. انتخاب با شماست.

بهترین مدلهای اجاق گاز برقی

آشپزی روی اجاق گاز صفحه ای برقی توکار

مراحل تمیز کردن اجاق گاز برقی

 • در کاسه ای مقداری آب گرم ریخته و پارچه تنظیف را برای مدتی در آن قرار دهید تا کاملا خیس بخورد
 • بر روی کل سطح اجاق گاز برقی خود را به مقدار لازم جوش شیرین بریزید.
 • دستمال را فشرده تا کف آن بر روی سطح اجاق ریخته شود. سپس بگذارید که به مدت ۱۵ دقیقه در این حالت باقی ماند.
 • حال با دستمال به صورت حرکت های دایره وار اجاق را تمیز کنید و بگذارید که خشک باقی بماند. حتما توجه داشته باشید که هیچ گونه اثری از جوش شیرین باقی نماند. در پایان نیز بار دیگر برای اینکه اجاق درخشندگی بیشتری داشته باشد، با پارچه بر روی سطح آن بکشید.

روش نگهداری از اجاق برقی

 1. همیشه بعد از استفاده از اجاق تا سرد نشده به وسیله یک پارچه تمیز روغن و مواد غذایی ریخته شده روی اجاق را تمیز کنید. در صورتی که کهنه شوند، چربی های روی آن به سختی پاک میشود.
 2. از قرار دادن قابلمه بزرگ و سنگین روی شعله اجاق خودداری کنید. زیرا این کار به المنت و صفحه دستگاه شما آسیب جدی وارد می کند.
 3. هرگز تحت هیچ عنوانی اجاق برقی خود را برای نظافت شستشو ندهید. فراموش نکنید که یک وسیله برقی است و با شستن امکان برق گرفتگی افزایش می یابد.
 4. بعد از تمام شدن کار حتما به منظور ایمنی بالاتر دوشاخه دستگاه را از برق خارج کنید. فراموش نکنید تمام دلایل خراب شدن وسایل برقی نوسان و قطع ناگهانی برق است.

ویژگی ها و مزایای اجاق گاز برقی

اجاق های برقی همینطور ایمنی بیشتری را برای افراد به خصوص خردسالان فراهم می آورد زیرا که دیگر از نشتی گاز، باز ماندن شیر گاز و غیره خبری نسیت. این موارد دلیل بر کم خطری اجاق های برقی نیست، اما به مراتب می توان گفت که خطرات کمتری نسبت به اجاق گازی دارد.

توزیع حرارت در اجاق های برقی به صورت یکنواخت می باشد و همین باعث می شود تا به مراتب غذا بهتر پخته شود. اما در اجاق های با انرژی گاز به دلیل ترکیب گاز با هوا و مشتعل شدن توزیع حرارت به طور یکنواخت صورت نمی گیرد.

برای روشن کردن مشعل اجاق، به راحتی می توانید دکمه کنترل را بچرخانید و آن را روشن کنید. عایق به سرعت گرم شده و شعله روشن می شود. اجاق های الکتریکی بهتر از اجاق های گازی گرم شده و وسیله شما را گرم می کند.

راهنمای خرید اجاق گاز برقی

عکس اجاق گاز برقی صفحه ای 4 شعله

معایب اجاق گاز برقی چیست؟

یکی از مواردی که می توان آن را به عنوان یک عیب برای اجاق گازهای برقی شمرد این است که شعله و حرارت این اجاق ها به راحتی یک اجاق گازی کم و زیاد نمی شود و نیازمند زمان بیشتری می باشد. در وقع کنترل دقیق دما با استفاده از اجاق برقی آسان نخواهد بود.

 • انجام برخی امور مربوط به آشپزی به دلیل گرما و حرارت حاصل از اجاق گاز برقی مانند سوخاری کردن و برشته کردن با این نوع از اجاق گاز میسر نمی باشد.
 • به این دلیل که اجاق گازهای برقی دارای سطحی صاف می باشند و به طور غیر مستقیم حرارت را به ظروف منتقل می کنند از این رو ظروفی که روی آن ها قرار می گیرند باید دارای کفی صاف و صیقلی باشند و ظروفی مانند ماهیتابه و انواع قابلمه که دارای ناهمواری در کف خود باشند نمی توانند گرما را به طور یکنواخت هدایت کنند و موجب نقص در جریان پخت غذا خواهد شد.
 • استفاده از برخی ظروف مانند ظروف چدنی یا پیرکس برای پخت و پز با اجاق گازهای برقی مناسب نمی باشند و این مورد گزینه های انتخاب ظروف برای آشپزی را محدود خواهد کرد.
 • وابسته بودن پخت غذا به انرژی الکتریکی باعث می شود که پخت غذاها کاملا به منبع انرژی آن وابسته باشد و از آن جایی که قطعی برق نسبت به قطعی گاز بیشتر اتفاق می افتد با قطع انرژی الکتریکی پخت غذا ناقص خواهد ماند.
 • اجاق گازهای برقی نسبت به اجاق گازهای گازی دارای طول عمر کمتری می باشند. این اجاق گازها به دلیل ساختاری که دارند نمی توانند قبلمه های بسیار سنگین را تحمل کنند و در صورت قرار دادن اجسام سنگین بر روی آن ها ممکن است آن ها را دچار نقص کند.
 • به دلیل تعرفه هایی که برای مصرف انرژی برق باید پرداخت، استفاده از اجاق گازهای برقی نسبت به انواع دیگر، هزینه بیشتری را بر مشتری متحمل می کند.

اجاق برقی

عکس اجاق گاز برقی صفحه ای پنج شعله مادون قرمز

نکات مهم هنگام خرید اجاق برقی

قیمت اجاق: قیمت نقش مهمی در انتخاب شما دارد به طوری که قیمت محصول است که به انتخاب شما جهت می دهد. قبل از هر کاری میزان بودجه برای خرید اجاق برقی را مشخص کنید. با این کار خود به خود مدل هایی که در محدوده قیمتی شما قرار ندارند از انتخاب شما حذف شده و انتخاب برای شما آسان می شود.

نوع اجاق: همان طور که گفته شد اجاق برقی انواع مختلفی دارد، این بسته به نوع استفاده شماست که چه نوعی را انتخاب کنید. اگر برای آشپزخونه منزل خود می خواهید، باید به سراغ مدل های صفحه ای و توکار بروید. اگر اجاق را تنها برای مواقع قطع شدن گاز شهری می خواهید نمونه رومیزی و برای مسافرت هم نمونه های سفری و پرتابل را استفاده نمایید.

جنس صفحه: به علت اینکه چربی و مواد غذایی روی اجاق ریخته می شود باید به گونه ای باشد که به راحتی بتوانید آن را شستشو دهید. همچنین به علت اینکه امکان زنگ زدگی در صفحه اجاق بیشتر از سایر قسمت هاست باید جنس آن استیل ضد زنگ و یا با رنگ سرامیکی به خوبی عایق شده باشد.

نوع المنت: مهم ترین قطعه ای که در اجاق برقی وجود دارد المنت آن است. زیرا گرمای تولید شده در اجاق برقی به وسیله المنت تامین می شود. المنت های سیمی معمولی معمولا خیلی زود پاره شده و کارایی خود را از دست می دهند بنابراین برای اجاق سفری مناسب هستند و برای اجاق آشپزخانه بهتر است از المنت های سرامیکی استفاده نمایید. زیرا علاوه بر طول عمر بیشتر گرمای زیادی هم تولید می کنند.

خرید اجاق برقی

قابلیت تنظیم دما: یکی از بهترین آپشن هایی که اجاق برقی می تواند داشته باشد، دکمه تنظیم دما است که در دو نمونه آنالوگ و دیجیتال موجود است. در نمونه آنالوگ یک ولوم چرخان این کار را انجام می دهد. اما در مورد نمونه دیجیتالی با لمس کردن دو دکمه – و + دما قابل تنظیم است و روی صفحه نمایش داده می شود.

توان حرارتی دستگاه: توان تمام لوازم خانگی برقی با واحد وات سنجیده می شود. هرچه میزان عددی وات دستگاه شما بیشتر باشد گرمای بیشتری تولید می کند و به طبع آن مصرف برق شما هم افزایش پیدا می کند. اگر به دنبال یک دستگاه بهینه هستید که میزان برق کمتری هم مصرف کند، نمونه های وات پایین یا اینورتر دار را انتخاب کنید.

اصولا مناسب ترین توان حرارتی برای هر شعله 2.05 کیلووات میباشد و توان حرارتی های بالاتر بیشتر مناسب رستوران ها می باشد.

وجود قفل های ایمنی : این مورد را بیشتر برای کودکان استفاده کرده و باید در هنگام خرید به این نکته توجه کنید که اجاق مد نظر شما دارای یک قفل کودک باشد. با فعال کردن این قفل دیگر کودکان نمی توانند تنظیمات اعمال شده را دستکاری کنند.

تعداد شعله: یکی از موارد موجود که در هنگام خرید باید به آن توجه نمایید تعداد شعله به کار گرفته شده در اجاق ها می باشد. شما با توجه به نوع استفاده و تعداد اعضای خانواده خود باید تعداد شعله اجاق را مشخص نمایید. هر چه تعداد شعله اجاق بیشتر باشد شما می توانید تعداد بیشتر قابلمه و ظرف غذا را روی آن قرار دهید. مسلما برای اجاق سفری تعداد شعله های کمتر بهتر است زیرا تعداد بیشتر شعله جا به جایی آن را آسان می کند.

اجاق گاز رومیزی برقی را می توان با توجه به عرض استاندارد 60 سانتی متر در دو حالت 3 و 4 شعله خریداری نمود این تعداد شعله می تواند نیاز روزمره شما و فضای مورد نیاز شما را به خوبی فراهم کنند. می توان اجاق های عرض بالاتر از 60 سانتی متر را برای خانواده های پر جمعیت تر مورد استفاده قرار داد.

گارانتی محصول: همیشه به سراغ برندهایی بروید که دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند. این محصولات معمولا کیفیت بالایی دارند، زیرا هیچ شرکتی جنس بدون کیفیت خود را گارانتی نمی کند. زیرا برای آن شرکت هزینه های سنگینی را به همراه خواهد داشت. پس می توان نتیجه گرفت جنس گارانتی دار با کیفیت هم هست.

اجاق گاز صفحه ای

عکس اجاق گاز برقی شیشه ای چهار شعله

بهترین مارک اجاق گازهای برقی ایرانی

چنانچه قصد خرید اجاق گازهای رومیزی و توکار ایرانی را دارید برند های اخوان، داتیس، تابان، استیل البرز، بیمکث، اسنوا و ... جزء بهترین اجاق های ایرانی محسوب می شوند. منتها در صورتی که میخواهید اجاق گاز فر دار ایرانی را تهیه نمائید بهترین برند ها شامل اسنوا، سینجر گاز و رز گاز می باشند

بهترین برندهای اجاق گاز های برقی خارجی

اگر قصد خرید اجاق گازهای خارجی را دارید و به دنبال بهترین مارک آنها می باشید می توان گفت اجاق گازهای لتو، بوش، هاردستون، مجیک، سینجر، برگامو، لامیرا، رومانو، فورس، برتینو و ... جزء بهترین اجاق گازهای فر دار و صفحه ای خارجی می باشند. لازم به ذکر است، در صورتی که این مدل از گاز ها احتیاج به تعمیر داشته باشند هزینه بیشتری را بابت تعمیر آنها نسبت به برند های ایرانی بایستی پرداخت نمائید.

پیشنهاد مطالعه : اجاق گاز صفحه ای چیست؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع اجاق گاز برقی چند است؟
قیمت اجاق گاز برقی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، تعداد شعله اجاق، جنس صفحه (شیشه، سرامیک، استیل)، ابعاد اجاق، قدرت و توان المنت ها و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت اجاق برقی از 3 میلیون به بالا می باشد.
بهترین برندهای اجاق گاز برقی کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای اجاق گاز برقی خارجی می توان به برندهای لتو، بوش، هاردستون، مجیک، سینجر، برگامو، لامیرا، رومانو، فورس، برتینو و از برندهای ایرانی به اخوان، داتیس، تابان، استیل البرز، بیمکث، اسنوا اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/05/31
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
اجاق صفحه ای برقی رینوزیت استار مدل RS002
اجاق صفحه ای برقی رینوزیت استار مدل RS002
اجاق برقی و گازی صفحه ای رینوزیت استار مدل GAEL4
اجاق برقی و گازی صفحه ای رینوزیت استار مدل GAEL4
اجاق برقی صفحه ای داتیس مدل DSE251
اجاق برقی صفحه ای داتیس مدل DSE251
اجاق گاز برقی صفحه ای رینوزیت استار مدل EL4
اجاق گاز برقی صفحه ای رینوزیت استار مدل EL4
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد