منو

اتو بخار پرسی چیست و چه تفاوتی با اتو بخار معمولی دارد؟

برای اینکه شیک و خوش پوش باشید لازم است همیشه لباس تمیز و اتو شده بپوشید بنابراین از رایج ترین وسایل واجب هر خانه ای اتو می باشد. اتو پرس از آن دستگاه هایی است که تا همین چند سال پیش فقط در خشکشویی ها پیدا می شد. به همین دلیل ممکن است برای انتخاب و خرید آن کمی تردید داشته باشید. بنابراین با طوطی کالا همراه شوید تا اطلاعات کاملی در این باره برایتان ارائه دهیم.

این مطلب به شما در خرید اتو پرس مناسب کمک می کند. در گذشته اتو پرس فقط برای مصارف تجاری تولید می شد و معمولا کار اتوکشی در خانه با استفاده از اتوهای معمولی صورت می گرفت. به دلیل توانایی زیاد اتو پرس برای صاف کردن چروک لباس ها، نوع سبک تر و پیشرفته تر این دستگاه برای مصارف خانگی روانه بازار شد و امروزه محبوبیت زیادی بین افراد دارد. این دستگاه به ویژه کار خیاط هایی را که در منزل یا کارگاه کوچک کار می کنند، راحت کرده است.

راهنمای خرید اتنو پرس بخار

راهنمای خرید اتو پرس خانگی

به طور کلی امروزه سه نوع اتوی بخار، مخزن دار و پرسی در بازار برای انتخاب شما وجود دارد. اتوی بخار، همان اتوی دستی سابق است که دارای مخزن آب بوده و با ایجاد بخار از سوراخ های کف اتو می توانید چین و چروک لباس ها را صاف کنید. نوع دیگر اتو مخزن دار است که حجم بیشتر آب در مخزن اتو بصورت جداگانه ذخیره می شود و جدیدترین نوع اتوی بازار می باشد. اتوهای پرسی گران ترین و درعین حال راحت ترین نوع اتو در مقایسه با دو نوع دیگر اتو می باشند.

در اتوهای پرس صفحه های داغ اتو دارای اندازه های مختلفی می باشند و معمولا تاثیر مستقیم در قیمت دستگاه دارند. هر چه صفحه بزرگتر باشد، مدت زمان اتو کردن نیز کمتر می گردد و در نتیجه دربازه ی زمانی کم تر، حجم بیشتری لباس اتو خواهد شد. همچنین جنس کفه ی اتوهای پرسی از فلز است. بهترین اتو پرسی بدون استفاده از مواد شیمیایی و بصورت حرفه ای با ذخیره هزینه خشکشویی و در عین حال صرف کم ترین زمان بهترین کیفیت را در خانه به شما خواهد داد.

آیا همه به اتو پرس نیاز دارند؟

واقعیت این است که برخی افراد مخصوصا شیک پوش ها خیلی بیشتر از بقیه به اتوی لباس ها اهمیت می دهند. مخصوصا افرادی که کارمند اداره جات هستند یا بیشتر لباس های رسمی می پوشند، معمولا هر روز لباس هایی برای اتو کردن دارند.

البته اتوکشی لباس ها را با اتو بخار معمولی هم می توان انجام داد، اما با اتو پرس کار راحت تر و سریع تر است. علاوه برآن، بعضی از قسمت های لباس مانند خط اتوی شلوار یا لباس های سنگین مانند کت و پالتو زیباتر و شیک تر می شود. بنابراین برای خرید اتو پرس قبل از هر چیز به این فکر کنید که به آن نیاز دارید یا خیر. در غیراین صورت دستگاه مدت ها در گوشه ای از خانه بلااستفاده خواهد ماند.

اتو بخار پرس یا اتو فشار

عکس نحوه استفاده از اتو بخار پرسی

اتو پرس یا اتو بخار؟

دستگاه اتو پرس یا اتو فشار باعث صرفه جویی در زمان شما می شود؛ در نتیجه شما می توانید در مدت زمان کم لباس های ساده تان را با آن اتو کنید. در استفاده از اتو فشار وقت و انرژی زیادی را صرف نمی کنید و درنهایت نتیجه بهتری را مشاهده خواهید کرد؛ در مقابل اتو بخار نسبت به اتو فشار ارزان تر است؛ اما شما باید زمان زیادی را صرف اتو کردن کنید.

اگرچه اتوهای فشار در اتو کردن لباس ها و از بین بردن چین و چروک ها سریع تر عمل می کنند؛ اما برای اتو کردن تمام لباس ها کارایی لازم را ندارند؛ به عنوان مثال اتوهای بخار و معمولی دارای طراحی و نک تیز شکلی هستند که برای اتو کردن قسمت های خاص لباس مانند یقه استفاده می شود. اما این قابلیت در اتوهای فشاری نیست؛ علاوه بر این شما می توانید درزهای لباس را با اتوهای بخار معمولی صاف کنید؛ بدون آنکه در خط اتو لباس تغییری ایجاد شود.

به طور کلی اگر قصد خرید یک اتو پرس برای خانه تان را دارید؛ بهتر است در کنار آن از یک اتو بخار معمولی نیز استفاده کنید. زیرا اتو فشار اگرچه سرعت و کارایی بالایی دارد؛ اما برای اتو کردن برخی قسمت های لباس مناسب نیست و شما برای صاف کردن چین و چروک های آن به یک اتو بخار معمولی احتیاج دارید.

مزایا و معایب اتو بخار و اتو پرسی

برای اطلاع از تفاوت اتو پرسی با اتو بخار و این که کدام بیشتر کاربرد دارد، باید ابتدا مزایا و معایب آن ها را دانسته و سپس اقدام به خرید کرد. در ادامه به معرفی مزایا و معایب اتو بخار و اتو پرسی پرداخته شده که در تصمیم گیری برای خرید به ویژه خرید جهیزیه می تواند کمک کننده باشد.

مزایا اتو بخار

 • استفاده آسان و سریع
 • قیمت مناسب
 • سبک بودن و اشغال فضای کمتری
 • کاهش مصرف برق
 • قابل استفاده برای پارچه های پشمی

معایب اتو بخار

 • قدرت و توان کمتر در مقایسه با مدل پرسی
 • افزایش زمان اتو کشی
 • با توجه به صفحه کوچک تر برای اتو ملحفه و یا پرده مناسب نیست

مزایا و معابل اتو پرسی

مزایا اتو پرسی

 • دارا بودن صفحات در اندازه های متنوع
 • سرعت بالای اتو کشی
 • مناسب برای اتو کشی ملحفه بدون مراجعه به خشکشویی
 • قدرت و توان بالا در صاف کردن و از بین بردن چروک لباس

معایب اتو پرسی

 • اشغال زیاد فضا
 • برای صاف کردن سر آستین و یا کنار دکمه ها زیاد مناسب نیست
 • گران تر بدون نسبت به اتو بخار
 • اتوکشی پارچه های نازک و یا چین دار نیاز به دقت بیشتری است..

نحوه استفاده از اتو پرس

قبل از اینکه به نحوه استفاده از اتو پرس بپردازیم، باید بگوئیم که این دستگاه چگونه کار می کند. اتو پرس از ترکیب فشار، بخار و گرما استفاده می کند. با بخار و فشار پارچه را نرم کرده و چین و چروک روی لباس را از بین برده و گرما نیز باعث سریع تر خشک شدن آن می شود. با این پروسه شکل، بافت و فرم پارچه حفظ می شود.

قبل از هرکاری، دستگاه خود را روی یک سطح صاف قرار دهید، اگر می خواهید اتو پرس را روی سطحی لیز یا صیقلی بگذارید، باید پایه آن را برای محافظت از دستگاه، با یک پارچه بپوشانید.

بعد از باز کردن قفل های اتو پرس، باید دستگاه را روشن کرده و برای چند دقیقه صبر کنید تا اتو داغ شود. نوع پارچه ای که می خواهید اتو کنید را در نظر گرفته و سپس براساس آن میزان دما و گرما را تنظیم کنید. برای اینکه از اتوپرس بهترین نتیجه را بگیرید، فقط کافیست کمی آب روی پارچه اسپری کنید.

اگر در گذشته از اتو بخار معمولی استفاده می کردید و باید زمان و انرژی زیادی برای اتو لباس می گذاشتید، با اتو پرس این زمان و انرژی نصف خواهد شد. همچنین فشاری که اتو پرس به لباس وارد می کند، در حدود پنج برابر اتو بخار معمولی است. که در نتیجه باعث شده، بافت لباس لطیف و شکیل تر به نظر برسد.

از قرار دادن مستقیم دکمه های پلاستیکی و یا زیپ لباس ها مابین صفحات خودداری کنید. برای اتو کردن این قسمت ها باید آنها را با استفاده از یک پد بپوشانید و یا به حالت پشت و رو، بر روی صفحه قرار دهید. پس از پایان کار با اتو پرسی، دستگاه را خاموش کرده و دو شاخه آن را نیز از برق بکشید. پس از خنک شدن اتو می توانید آن را به محلی خنک و خشک منتقل کنید.

به یاد داشته باشید که، برای درک بهتر و بیشتر کارکرد اتو پرس باید دفترچه راهنمای آن را مطالعه کرده تا بتوانید به درستی از آن استفاده کنید.

نحوه استفاده از اتو پرسی برای پارچه های مختلف

معمولا بر روی لباس ها برچسبی وجود دارد که بر روی آن مشخصات کامل پارچه نوشته شده است. با توجه به این برچسب می توانید دمای اتو را تنظیم کنید. به عنوان مثال برای لباس هایی که از ترکیب پشم و اکریلیک باشد و یا برای لباس های کتانی، باید دما و بخار دستگاه کم باشد و نیازی به زمان و فشار بالا برای آنها نیست.

در مورد لباس های که از جنس جین هستند فشار و گرمای بیشتری نیاز است که برای نتیجه مطلوب تر مرطوب نمودن پارچه می تواند مفید باشد. برای اتوکشی پارچه های کش دار لازم است آنها را به حالت کشیده اتو کنید تا چروکی باقی نماند. استفاده از پد و یا بالشتک مخصوص برای پارچه های ظریف و حساس ضروری است.

آموزش نحوه استفاده از اتو بخار پرسی

اتو کردن پیراهن توسط اتو بخار پرسی خانگی

نکات مهم برای خرید اتو پرس خانگی

هنگام خرید اتو پرس نکات مهم زیر را به یاد داشته باشید تا انتخاب درستی انجام دهید

توان دستگاه

بله. درست مانند هر دستگاه دیگری که قدرتش با وات یا اسب بخار اندازه گیری می شود، درباره اتو پرس هم هر چه وات دستگاه بالاتر باشد، بهتر است. در اتو پرس، توان دستگاه به معنای توانایی تولید گرماست. این گرما لباس های چروک را به لباس هایی کاملا صاف، زیبا و شیک تبدیل می کند.

برای نمونه، اتو پرس ۱۰۰۰ واتی قدرت کمتری نسبت به دستگاهی با ۱,۵۴۰ وات دارد. بنابراین بهتر است که دستگاهی با مقدار وات بیشتر را انتخاب کنید. البته فراموش نکنید که هر چند توان بیشتر کارتان را راحت تر می کند، ولی انرژی بیشتری هم مصرف می کند. بنابراین اگر به دنبال صرفه جویی در مصرف برق هستید، دستگاهی را انتخاب کنید که مصرف انرژی آن کمتر باشد.

ظرفیت مخزن آب

در اتو پرس از آب برای تولید بخار و از بین بردن چروک های لباس استفاده می کنند. هر چه مخزن آب اتو ظرفیت بیشتری داشته باشد، بهتر است. اگر اتو مخزن آب بزرگتری داشته باشد، بخار بیشتری تولید می کند و راحت تر پارچه ها را صاف خواهد کرد. از طرفی، مجبور نیستید مدام مخزن را پر کنید. اگر زیاد با اتو پرس کار می کنید، ظرفیت مخزن آب را بزرگتر در نظر بگیرید.

برخی از اتوهای پرس قابلیت شلیک بخار دارند که بخار آب را با فشار بیرون می دهد و لباس را با قدرت بیشتری صاف می کند. این هم دلیل دیگری است که بهتر است مخزن آب اتو ظرفیت بیشتری داشته باشد.

تنظیمات بخار

بیشتر دستگاه های اتو پرس به شما امکان کنترل دما و تنظیم میزان بخار را می دهند. معمولا این تنظیمات روی یک پنل دیجیتال قرار دارند. با این قابلیت می توانید تنظیمات خروج بخار را به درستی برای پارچه های مختلف تنظیم کنید. هر نوع پارچه به فشار و مقدار خروجی بخار متفاوتی نیاز دارد.

تنظیمات اتو بخار پرسی

عکس پنل دیجیتالی و امکانات اتو بخار پرسی

این تنظیمات دیجیتال از قبل برنامه ریزی شده اند و شما کافی است نوع پارچه را انتخاب کنید. به طور معمول، پارچه های ضخیم تر گرما و بخار بیشتری نیاز دارند و برای پارچه های ظریف مانند نایلون گرمای کمتری لازم است. با این تنظیمات خودکار دیگری نیازی نیست به دفترچه راهنما مراجعه کنید. فقط یادتان باشد دستگاهی را که می خرید خوب بررسی کنید تا تنظیمات آن زیاد پیچیده نباشد و بتوانید راحت با آن کار کنید.

تنظیمات دما

انتخاب درجه حرارت معمولا در دستگاه های اتو پرس از قبل برنامه ریزی شده است و کار شما را راحت می کند. تنظیمات درجه حرارت به شما کمک می کند نگران آسیب دیدن لباس ها یا سایه افتادن روی آنها نباشید.

مساحت بخش پرس دستگاه

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در هنگام خرید اتو پرس باید در نظر بگیرید، مساحت بخش پرس دستگاه است. هنگام خرید بررسی کنید که مساحت بخش پرس اتو به اندازه کافی بزرگ هست یا نه. اگر مساحت این بخش بسیار کوچک باشد کارتان را دشوار می کند، زیرا مدام مجبورید بخش کوچکی از لباس را اتو کنید و کم کم پیش بروید. مخصوصا در لباس های بزرگ، این کار زمان زیادی از شما می گیرد.

درصورتی که هر چه مساحت این بخش بیشتر باشد، فضای بیشتری برای کار خواهید داشت و می توانید کار اتوکشی را سریع تر و بهتر انجام دهید. علاوه براین، ملافه ها و پرده ها را هم می توانید به راحتی اتو کنید.

مساحت بخش اتو پرس

بااین حال، شاید اصلا به سطح بسیار بزرگ نیاز نداشته باشید. یادتان باشد که هر چه سطح پرس وسیع تر باشد، اندازه خود دستگاه هم بزرگتر است و به فضای بزرگتری در منزل نیاز خواهد داشت. اگر جای کافی برای قرار دادن آن ندارید، به ناچار باید دستگاه کوچکتری بخرید. این موضوع به نیاز و امکانات شما بستگی دارد و خودتان باید تصمیم بگیرید. معمولا مناسب ترین ابعاد برای دستگاه اتو پرس، حداقل ۲۲ اینچ (حدود ۵۶ سانتی متر) طول و ۱۰ اینچ (حدود ۲۵ سانتی متر) عرض است.

وزن دستگاه

یکی از موارد بسیار مهم در هنگام خرید اتو پرس توجه به وزن آن است. به طور کلی اتو پرس دستگاهی سنگین است. به همین دلیل بهتر است فضایی ثابت برای قرار دادن آن داشته باشید که مجبور نباشید هر بار آن را جابه جا کنید. بااین حال برخی از مدل ها از بقیه سبک ترند و بیشتر از ۸ تا ۱۰ کیلوگرم وزن ندارند. اگر باید بعد از هر بار استفاده آن را جابه جا کنید نوع سبک تر آن را انتخاب کنید.

خاموش شدن خودکار

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که برخی از دستگاه های اتو پرس دارند، قابلیت خاموش شدن خودکار است. این ویژگی مخصوصا برای افرادی که کودکانی دارند که در اطراف خانه می دوند یا حیوانات خانگی که عاشق پریدن روی وسایل هستند دارند، بسیار مهم است.

میز اتو آستین در اتو پرس

نحوه اتو کردن آستین پیراهن با اتو پرسی

دستگاهی که دارای این قابلیت است، هنگامی که به مدت معینی بی استفاده روشن بماند (کمترین آن ۱۰ ثانیه است)، به شکل خودکار خاموش می شود. به این ترتیب، علاوه بر حفظ ایمنی افراد، خود دستگاه هم بیش ازحد داغ نمی شود و از آتش سوزی جلوگیری می کند. برخی از مدل ها روی دسته شان قفل دارند که در هنگامی که دستگاه داغ است می توانید آن را فعال کنید تا کودکان نتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

میز اتوی آستین

یکی از مهم ترین و سخت ترین قسمت های لباس برای اتوکشی، آستین آن است. آستین به شکل لوله است و اتوی قسمت حلقه آن واقعا دشوار است. علاوه برآن، اگر نخواهید کناره آستین خط اتو بیفتد، با اتو پرس راهی برای اتوی آن نخواهید داشت. دقت کنید دستگاه انتخابی تان حتما میز مخصوص اتوی آستین که در قسمتی از دستگاه نصب شده است را داشته باشد. بعضی مدل ها حتی بالشتک مخصوص برای اتوی یقه را هم ارائه می کنند.

خرید بهترین مدلهای اتو پرسی خانگی

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت اتو پرس چند است؟
قیم انواع اتو پرسی از 7 میلیون تا 20 میلیون تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت سازنده، وزن و ابعاد، جنس کفه، قابلیت ها و امکانات، پایه دستگاه، ظرفیت مخزن و توان دستگاه بستگی دارد؟
بهترین مارک های اتو پرسی کدام است؟
از برندهای معروف و پرفروش اتو بخار پرسی می توان به برند پاناسونیک، فیلیپس، بوش، دلونگی، پارس خزر، تفال، سایا، گوسونیک، تولیپس، شیائومی، المپیا، دسینی، بیترون، فکر، ژانومه، جی پاس و میگل اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/20
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
اتو پرسی بایترون با کفه تفلون مدل BSI-100
اتو پرسی بایترون با کفه تفلون مدل BSI-100
اتو پرسی مارشال جنس کفه تفلون پایه تلسکوپی
اتو پرسی مارشال جنس کفه تفلون پایه تلسکوپی
اتو پرسی دسینی جنس کفه آلومینیوم تلسکوپی مدل syp-8810 L
اتو پرسی دسینی جنس کفه آلومینیوم تلسکوپی مدل syp-8810 L
اتو پرسی جانتک جنس کفه استیل با بخاردهی عمودی
اتو پرسی جانتک جنس کفه استیل با بخاردهی عمودی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد