منو

آچار جغجغه ای چیست، انواع آن کدام است و چگونه کار میکند؟

آچار جغجغه ای چیست؟

آچار جغجغه Ratcheting Wrench نوعی از آچار با مکانیزم هرزگردی برای راحتی کار کردن است، این مکانیزم را باید در زمان باز کردن یا بستن تنظیم کنید تا در جهت مناسب هرز بگردد.

این نوع آچار بطور ساده از یک چرخ دنده و یک یا دو ضامن فنردار تشکیل شده است. به وسیله این اچار می توانید پیچ و مهره ها را باز و بسته کنید و یا از چرخیدن پیچ و مهره جلوگیری کنید.

آچار جغجغه ای چیست

عکس آچار جغجغه ای

کاربرد آچار جغجغه ای چیست؟

این آچار، نوعی آچار رینگ دار می باشد و داخل حلقه آن یک چرخ جغجغه مورد استفاده قرار گرفته است و اغلب شبیه آچار بکس دارای سری های قابل تعویض می باشد و برای فضا های بسته که امکان چرخش راحتی وجود ندارد و همچنین برای بالا رفتن سرعت کار استفاده می شود.

زمانی که از یک آچار معمولی برای باز و بسته کردن پیچ و مهره ها استفاده می کنیم، اگر چنانچه زاویه دسته تغییر کند ممکن است فضا برای چرخش بیشتر دسته وجود نداشته باشد و شخص کاربر مجبور باشد آچار را خارج کند و دوباره آن را داخل کنید و در این حالت استفاده از آچار جغجغه، انتخاب بسیار مناسبی می باشد و در این محصول، نیاز به داخل و خارج کردن آچار نمی باشد و باعث بالا رفتن سرعت کار می شود.

این نوع آچارها نیروی انسانی کمتری نیز صرف می کنند. البته این نیروی کمتر برای چرخاندن پیچ نیست، اما به همان دلیل که نیاز به برداشتن آچار از بین می رود، در مجموع کار با آن ها به نیروی مصرفی کمتری نیاز دارد.

آچار جغجغه ای چگونه کار میکند؟

این آچار دارای یک چرخ دنده و یک یا دو ضامن فنردار می باشد و با چرخش چرخ دنده انتهای ضامن، به سمت بالای دنده می لغزد و سپس به شیار بعدی سقوط می کند. این عملکرد، باعث صدای جغجغه آچار می شود.

سپس بعد از گذشتن ضامن، فنر آن را به شیار بعدی می راند. زمان چرخیدن چرخ دنده، لبه خم ضامن، باعث بیرون آمدن ضامن از شیار می شود. ولی اگر چرخ دنده در جهت دیگر بچرخد، انتهای ضامن به داخل شیار فشار می آورد و از دوران چرخ دنده جلوگیری می کند. در این حالت آچار وظیفه معمول خود یعنی باز و یا بستن پیچ را انجام می دهد.


آچار جغجغه ای چگونه کار میکند

نحوه عملکرد آچار جغجغه ای - داخل آچار جغجغه ای

دقت داشته باشید که اگر از طرف دیگر آچار استفاده کنید، جهت چرخش پیچ برعکس می شود، ولی بیشتر آچار جغجغه ها دارای دو ضامن و یک کلید اهرمی هستند و وظیفه این کلید اهرمی، انتخاب ضامن دومی برای برعکس نمودن جهت دوران آچار است.

انواع آچار جغجغه ای

این ابزار شامل آچار جغجغه ای بادی ست، معمولی، آچار آلن جغجغه ای و ترکیبی می شود.

آچار جغجغه ای معمولی

آچار بکس جغجغه ای شامل تعدادی آچار در سایزهای متفاوت است که داخل حلقه ای دارد. روند کار در این آچار به این صورت است که اگر سایز مناسب برای باز و بسته کردن پیچ ومهره پیدا نشد، می توانید فوراً به سراغ سایز بعدی بروید.

آچار جغجغه ای معمولی شامل دو مدل سری قابل تعویض و ثابت است. در نوع قابل تعویض تنها با عوض کردن سری می توانید ساز آچار را تغییر دهید اما برای استفاده از مدل ثابت این آچار، باید سایز مناسب با پیچ را تهیه کنید.

آچار بکس جغجغه ای

انواع آچار جغجغه ای در سایز های مختلف

آچار آلن جغجغه ای

این آچارها جزو آچار آلن های دسته ای هستند که از یک دسته با چندین آچار در سایزهای مختلف تشکیل می شوند. این ابزار کاربرد مشابه با آچار جغجغه ای معمولی دارد اما ظاهر آنها با یکدیگر متفاوت است.

آچار آلن جغجغه ای وزن کمی دارد، فضای کمی اشغال می کند و حمل آن بسیار آسان است. این آچارها دارای سری های ستاره ای، توپی شکل، شش ضلعی، سوراخ دار و ... هستند که بیشتر برای اتصال قطعات حساس مثل قطعات گوشی، تبلت و ... کاربرد دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع آچار آلن می توانید به مقاله مرتبط با آن یعنی (آچار آلن چیست؟) مراجعه فرمائید.

آچار جغجغه ای بادی

بدنه این آچار از فلز ساخته شده است و به کمک فشار هوا کار می کند. آچار جغجغه ای بادی نیز برای بازبسته کردن پیچ ومهره کاربرد دارد با این تفاوت که در دو مدل برقی و بادی به بازار عرضه می شود. آچار جغجغه ای بادی نسبت به مدل برقی قیمت پایین تری دارد، دیرتر خراب می شود و هزینه تعمیر قطعات آن نیز کمتر است.

اچار جغجغه ای بادی

عکس آچار جغجغه ای بادی

آچار جغجغه ای یک سر تخت یک سر رینگ

این آچارها ترکیبی از دو مدل تخت و رینگ هستند که استفاده دو منظوره دارند. جنس این آچارها از کروم وانادیوم است و در برابر فشار و ضربه مقاومت بسیار بالایی دارند.

آچار جغجغه ای یک سر تخت

عکس انواع آچار جغجغه ای یک سر تخت و یک سر رینگ

رابطه تعداد دندانه های چرخ دنده و دوران آچار

تعداد دندانه های چرخ دنده هر چه بیشتر باشد، کمان دوران کوتاه تر بوده در نتیجه در مکان هایی که جای دست کم است و آچار فضای دوران کمی دارد، حرکت های کم دست هم، می تواند پیچ را بچرخاند.

رابطه تعداد دنده های آچار جغجغه ای

همینطور در مورد آچار های یک سر جغجغه، هر چه تعداد دندانه ها بیشتر باشد، پیچ و مهره سریعتر در آچار جا می خورد. به عنوان مثال اگر چرخ دنده، 15 دندانه داشته باشد پس زاویه 360 درجه به 15 زاویه و کمان 24 درجه تقسیم می شود.

چنانچه فضای آزاد برای حرکت دست شما کمتر از این زاویه یعنی 24 درجه باشد، کارایی آچار جغجغه رضایت بخش نخواهد بود. حال آنکه اگر تعداد دندانه 30 عدد باشد، این زاویه به 12 درجه کاهش می یابد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت آچار جغجغه ای چند است؟
قیمت انواع آچار جغجغه ای به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس آچار، ابعاد و اندازه، وزن، کیفیت ساخت، تعداد دنده ها، تعداد در مجموعه و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت انواع اچار جغجغه ای از 70 هزار تومان تا 5 میلیون تومان می باشد.
بهترین برندهای آچار جغجغه ای کدامند؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای تولید کننده آچار جغجغه ای می توان به برند توتال، توسن، رو، نیکس، دیوالت، نووا، لی، کوتا، کیندو، دینگشی، فورس، اینکو، پی اند ام، واستر، بوکسو، بوش، استنلی و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/17
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
آچار جغجغه ای بادی ویگور مدل V5675
آچار جغجغه ای بادی ویگور مدل V5675
آچار جغجغه ای شارژی اکسکورت مدل XDC12-040
آچار جغجغه ای شارژی اکسکورت مدل XDC12-040
آچار بکس جغجغه ای تاپ تول مدل CJMM1616 سایز 1.2 اینچ
آچار بکس جغجغه ای تاپ تول مدل CJMM1616 سایز 1.2 اینچ
مجموعه 8 عددی آچار یکسر تخت یکسر جغجغه ای AZD مدل 72T
مجموعه 8 عددی آچار یکسر تخت یکسر جغجغه ای AZD مدل 72T
جعبه بکس مدل ART-NUMSET-T46 مجموعه 46 عددی
جعبه بکس مدل ART-NUMSET-T46 مجموعه 46 عددی
آچار بکس جغجغه ای مدل ae46 سایز نیم اینچ
آچار بکس جغجغه ای مدل ae46 سایز نیم اینچ
آچار یکسر تخت یکسر جغجغه ای فرید مدل FD سایز 13 میلیمتر
آچار یکسر تخت یکسر جغجغه ای فرید مدل FD سایز 13 میلیمتر
آچار یکسر تخت یکسر جغجغه ای AZD سایز 10 میلی متر
آچار یکسر تخت یکسر جغجغه ای AZD سایز 10 میلی متر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر محمد علی حسینی
08:42 - 1402/10/09
عالی بود من در مسابقه قبول شدم مرسی ممنون از اطلاعات تون
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد